Ruimere leeftijdsgrens baarmoederonderzoek in overweging mondig Snelheid Gulle gever Zicht op nieuwe woonruimte voor kleine huishoudens Eenzaam behr. Kantanky petn interieur Kien! I Verlangens Verzoek om duidelijke afbakening taak en positie sociale dienst „Partnerruil” t i 5 r< IN VELSEN WEINIG NIEUWS AAN HET WELZIJNSFRONT 4 19 7 9 16 NOVEMBER VRIJDAG Begroting gemeente Velsen Wethouder K. W. Bijl optimistisch j Gezondheidsdienst X Kinderopvang Ziekenhuis Tandartsen Positief IJMOND IF’ tfiE zal ;en (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Wethouder J. W. Meijer van volksgezondheid staat positief tegenover de motie van mevrouw A. Meijer (CPN) betreffende verruiming van de leeftijdsgrens bij onderzoek naar baarmoederhals kanker. De wethouder toonde zich bereid de leeftijdsgrens (nu nog 35 tot 55 jaar) te brengen op 25 tot 60 jaar. Hij zei dit donderdagavond tijdens de vierde bijeenkomst van de raad gewijd aan de begroting 1980. en le- in en •d- uit i k. pi Tandarts- en ziekenhuiskwestie onder redactie van Hans Bongers Wethouder J. W. Meijer D eheer Porck wilde ook meer duide- (Van een onzer verslaggevers) Wethouder K. W. Bijl (ADVERTENTIE) van de ids- Funktionele woonwereld in vol ornaat Deze Behr-woonwand zoekt 't in de harmonieuze zakelijkheid Geraffineerd mooi en uiterst komfortabel In laqué of eikenfmeer Inde horizontale profielen worden de planken en kastelementen gehangen én iJerhangen Dat gaat simpel en heel eenvoudig Veelzijdigheid is dan ook het ware k kenmerk van deze Behr 1634' serie Een kombinatiewand op maat, met legio mogelijkheden Bij Petn kunt u 'm bew’onderen VELSEN. Wethouder K. W. Bijl van Volkshuisvesting veegde donderdagavond in de vierde begrotingsvergadering met veel flair een reeks kritische kanttekeningen bij het lopende huisvestingsbeleid van tafel. In de verdediging van het gevoerde beleid benadrukte hij het uitzicht op woongelegenheid dat de groep alleenstaanden en twee persoonhuishoudens op korte termijn geboden kan worden. Hij noemde in dit verband twee lokaties: het oude W. F. Visserhuis aan de Rijnstraat, waarvoor op korte termijn nieuwbouw in de plaats komt en de nieuwbouw die voor terrein aan de Van Houtenlaan op papier staat. De bebouwing van de open plekken in de gemeente heeft de speciale aandacht van de commissie ruimtelijke ordening. Met name voor Reigerboslaan, Keetberg- laan en enkele andere open plekken in de gemeente zijn plannen in ontwikkeling. „U ziet, er gebeurt nogal wat”, vervolg de wethouder Bijl blijmoedig. Uit zijn verdere betoog bleek dat de gemeente ook plannen heeft voor isolatie van circa twee honderd woningen in het kader van de energiebesparing. en Haarlem, maar die kwestie is nog niet rond. Indien de DGD onverhoopt niet zou doorgaan dan blijft de huidige GG en GD in ongewijzigde vorm bestaan, gaf de heer Meijer in antwoord op de vragen hierover van de heer F. G. van Hoek (WD). De dienstverlening aan de nabuurgemeenten zal dan opnieuw moeten worden bekeken. Een aantal vragen vanuit de raad spitsten zich toe op de vele onduidelijkheden rond de Districtsgezondheidsdienst. Mevrouw M. van Laake benadrukte haar teleurstel ling over de uitgestelde beslissing van Velsen om wel of niet toe te treden tot de DGD. Tevens bekritiseerde zij de traag heid waarmee het college in overleg trad met het personeel van de GG en GD van Velsen. Wethouder Meijer weerlegde deze kri tiek en vermeldde dat reeds driemaal besprekingen met het personeel hebben plaatsgevonden. Als motief voor het uit stel voerde hij de gewijzigde ontwikke lingen aan nadat Beverwijk het ja-woord gaf en Heemskerk enkele voorwaarden aan de toetreding verbond. In verband met deze nieuwe situatie acht het college het noodzakelijk om nader overleg te plegen met het personeel om de conse quenties van de eventuele reorganisatie te bespreken. lijkheid over de visie het college heeft op de werkloosheidsvoorziening in de toe komst. Waarschijnlijk komen er nieuwe wette lijke mogelijkheden voor een kinderdag verblijf. In afwachting daarvan wilde zij in elk geval een tijdelijke opvangmoge lijkheid voor de Turkse baby’s die met ingang van 1 januari 1980 niet meer ver zorgd kunnen worden in het Rode Kruis Ziekenhuis. mersfeld in het noordelijke gedeelte van het Zwarte Woud. Beide afbeeldin gen laten het Lam Gods zien dat de gemeente Velsen zo trots in het wapen draagt. In het voorgaande artikeltje in IJmond werd al geduid op de overeen komsten van het wapen met dat van de plaats Grasse in Frankrijk. Nu blijkt het Lam Gods ook in verschillende andere plaatsen een begeerlijk dier te zijn geweest. mst lijk leid gen be- gio- »rk- ijke het A. ster ling Ge- dat ge t is /er fde dan ide- be- tre- ieid sta- op ni- n. ese dit eze Na een uitvoerig betoog over de werk loosheid onder Nederlandse vrouwen vroeg mevrouw drs. A. C. M. Meijer (CPN) om een vorm van kinderopvang voor de vrouwelijke ambtenaren in het stadhuis. Eventueel in samenwerking met het Zeewegziekenhuis. De Kantanky-stam, een onderdeel van de Beverwijkse padvindersgroep „Die Wijcker Duinjaghers”, storten zich zaterdag 17 november met gezwin de spoed op een wandelralley door Beverwijk. Welpen en kabouters van de Kantanky zullen vanuit het groeps- gebouw van M’hlala Panzi om 12.00 uur precies met de opdrachten-puzzel- tocht starten en vijf kilometer verder eindigen bij het padvindersduin. Hier is het dolle pret geblazen met enkele spelposten en een groot kampvuur ter wijl de deelnemers getracteerd worden op een versnapering. Rond het kamp vuur gezeten zal bekend worden ge maakt wie dit jaar de ralley als eerste beëindigd heeft en met de wisseltrofee aan de loop gaat. 8 Zijl weg 36-38 - 2013 DJ Haarlem - Tel 023-3163 99 De financiële consequenties van de ver ruiming zullen echter in de besluitvor ming een belangrijke rol meespelen, daar van overheidswege geen enkele bijdrage te verwachten is. Naar de oorzaak van de lage opkomst in Velsen, sterk afwijkend van het hoge deelnamecijfer van Bever wijk, zal een nader onderzoek worden ingesteld. Naar aanleiding van een opmerking vanuit de raad dat in Beverwijk grotere druk was uitgeoefend op de vrouwen ver klaarde wethouder Meijer absoluut geen dwang toe te willen passen. „Mensen moe ten vrij zijn in hun keus al of niet aan het onderzoek deel te nemen”, verduidelijkte hij, maar daarbij opperde hij wel de mo gelijkheid door meer informatie het be lang van het onderzoek in bredere kring te benadrukken. Zowel in stadhuis als ziekenhuis zou een grote behoefte bestaan aan arbeidskrach ten, die vaak niet kunnen worden aange steld wegens huisvestingsproblemen. Vol gens mevrouw Meijer is er in Velsen onge twijfeld een enorm potentieel aan vrou wen die part-time willen werken, gezien het lage percentage van werkende vrou wen (11,9%). Mevrouw drs. M. I. L. L. vanLaake (CDA) vroeg de betrokken wethouder ene uitspraak te doen over de rol die hij in de toekomst toekent aan het particulier initi atief en over de participatie van cliënten in het kader van de discussie over de sociale dienst-nieuwe-stijl. Zij pleitte ook voor een betere onderlinge afstemming van de sociale dienst en de afdeling onder wijs. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Het hoofdstuk-sociale zorg en maatschappelijk werk, waarover donderdagavond in het kader van de be grotingsbehandeling vragen konden wor den gesteld, bleek de frakties niet uit te dagen tot veel inspirerende ideeën of suggesties met betrekking tot het welzijn in Velsen. Men verloor zich vaak in be schouwingen, citaten en algemeenheden die gelden voor alle gemeenten in Neder land. Toch vergt dit hoofdstuk een hap van vijftig miljoen gulden uit het begrotin- gingstoaal, bijna een kwart van de totale uitgaven. Het raadslid J. H. Prock (PvdA) vond Paic Cedo, een Joegoslavische kunst schilder woonachtig in Beverwijk heeft zich de laatste maanden toege legd op het uitdelen van gepenseelde cadeaus Nadat de popgroep Abba en- gen. Daarvoor was burgemeester De Nijs van Uitgeest aangewezen. Andere ge meentelijke partners in dit overleg zouden zijn vertegenwoordigers van Haarlem en van het gewest Haarlem. In die construc tie werd evenwel de IJmondvertegen- woordiging „te mager” gevonden. De IJ- mondgemeenten hebben daarom aange drongen op een andere samenstelling met afzonderlijke vertegenwoordigingen van Velsen, de noordelijke IJmondgemeenten fa De fracties van CDA en WD stelden woensdagavond eveneens vragen over de mogelijke sluiting van het Zeewegzieken huis. De heer F. G. van Hoek (WD) en mevrouw M. van Laake (CDA) drongen in hun vraagstelling aan op nauwere contac ten tussen het ziekenhuis en de gemeente betreffende het te voeren beleid. Wethouder Meijer gaf ten antwoord, dat Nog even haasten voor de speelgoed- aktie van de VARA voor de kinderen van het tehuis Casa Carmeli vrijdag avond 16 november om 20.00 uur in de Schouw te Velsen-Noord. Daar wordt met het kienspel de laatste activiteit van de Commissie VARA-speelgoedak- tie voor 1979 afgesloten. Deelnemers doen niet alleen een duit in het zakje voor het goede doel maar maken ook kans op een van de vele mooie prijzen. Iets meer bedenktijd is er voor de kien- en klaveijasavond van de K.J.C. in Beverwijk. In een van de zalen van de Vredevorstkerk aan de Laan der Nederlanden biedt de club op 28 no vember om 20.00 uur een scala van gezelschapsspelen waaronder kienen, klaverjassen en een verloting. Ike tot ?he ok, os- 7an ?an aor ;de 'an ren lar- len sie vat ge- bundeltje bij de IJmui- der Courant in de brie venbus. Het papier ver meldde niet alleen de wensen van Angelique maar ook die van haar zusje en broertje, Natas ja en Vincent. Waar schijnlijk voor het eerst in de geschiedenis van de krant (en ook voor de laatste keer dit jaar) vol gen hier de verlangens van Angelique, Vincent en Natasja gericht aan de Goede Sint: één kin- derboerderijtje, zes hon den, drie beren, één huil- pop, twee bedden, twee Vroege Klaas Sinterklaas is er dit jaar vroeg bij. Bijna drie weken voordat de goedhei- ligman zijn in brede kring gevierde veijaardag via de schoorsteen aan de Nederlandse kindertjes mededeelt is hij al in de straten van Beverwijk, Heemskerk en Velsen te vinden. Op Velsen-Noord na. Daar schuilt een dis sidente Klaas die weigert zijn goedhei ligheid drie weken lang aan te wenden voor het uitzoeken van cadeau’s en lekkers. Veertien dagen vindt hij vol doende. Pas op zaterdag 24 november zal de Sint en zijn pieten de gehele IJmond bestrijken en ook in Velsen- Noord een graag geziene gast zijn van het winkelbestand. kernthema debat gezondheidszorg I Nog maar amper de schrijfkunst machtig be sloot ene Angelique het dit jaar maar eens an ders aan te pakken. Waarschijnlijk had het traditionele verlanglijs tje voor Sinterklaas, in de schoen bij de kachel, het afgelopen jaar geen vruchten afgeworpen. Dit jaar dan maar eens wat groter aangepakt! De pennevruchten van de kleine voortvarende meid rolden netjes in een In verband met het nijpende gebrek aan tandartsen in de gemeente merkte wet houder Meijer op dat het onmogelijk is eisen te stellen of verplichtingen op te leggen bij vrije vestiging van een tandarts. Hiermee gaf hij antwoord op vragen van uit de fracties van het CDA en de WD over de weigering van een tandarts om ziekenfondspatiënten te behandelen. Wel zouden volgens hem bindende afspraken gemaakt kunnen worden indien de tand artsaccommodatie van de gemeente ge kocht of gehuurd wordt. In de problema tiek rond de aantrekking van nieuwe tandartsen speelt de volgens wethouder Meijer „onwelwillende houding” van het Ministerie van Defensie een belangrijke rol. Als het Ministerie zich flexibeler zou opstellen tegenover de ontheffing van dienstplicht voor tandartsen zou de situa tie op korte termijn aanzienlijk verbe teren. Mevrouw P. H. M. Rootjes (WD) vond, dat men in de welzijnssector zo druk is met procedures en structuren, dat de ech te betrokkenheid met een keiharde wereld op de achtergrond dreigt te raken. „We leven langs elkaar heen en wensen geen hand meer uit te steken”. De woordvoer der van Progressief Velsen D. H. Kuijper had veel waardering voor de Sociale Dienst vroeg zich af of Velsen niet meer kan doen voor de werklozen. Hij dacht daarbij in de richting van een gemeen schappelijke reparatiewerkplaats. Vorig jaar droeg hij dat iedee ook aan. Graag wilde hij ook van de wethouder weten wat er met de Wereldwinkel moet gebeuren, nu die binnen afzienbare tijd het veld moet ruimen in oud-IJmuidne. Hijd acht daarbij aan de Snelliusstraat waar al twee niet-commierciële instellin gen met een mondiale doelstelling hun basis hebben gevonden („De Roestige Pot” en „Velsen voor de derde wereld”). Kuijper staat een soort wereldcentrum voor ogen met opslag, werkplaats, verga derruimte en dergelijke aan de Snellius straat en een informatiecentrum in het winkelcentrum. Kuijper achtte verder het gevaar niet denkbeeldig, dat Spaarnberg wel een svan eigenaar zou kunnen wisse len als de nu gekozen bestemming niet commercieel genoeg zal blijken te zijn. En zeg dan maar dag met je handje tegen de gemeenschapsgelden die inmiddels in ge stoken zijn, zo waarschuwde hij het college. h (Progressief Velsen) en mevrouw N. van Overmeeren (PvdA) die beiden vraagte kens hadden geplaatst bij de vorig jaar verschenen huisvestingsnotitie voor de groepen waarover de discussie donder dagavond ging. „Voor alleenstaanden en tweepersoons huishoudens stelde de wethouder op vrij korte termijn concrete plannen in het vooruitzicht. In het bouwplan van de Van Houtenlaan (Velsen-Zuid), omvattend 59 .woningen, zijn vier eenheden opgenomen voor invaliden. Daarnaast noemde hij het binnen afzienbare tijd leegkomende W. F. Visserhuis als woongelegenheid voor al leenstaanden en tweepersoonshuishou dens. genheid. Hij richtte zich met die verkla ring speciaal tot de raadsleden D. Kuijper het „te rustig op het welzijnsterrein in Velsen”. Hij meende, dat de gemeente raad zich nu maar eens moest uitspreken over de taak in de positie van deze dienst, die de heer Prock zelf overigens kwalita tief en organisatorisch „goed uitgerust” vond om een confrontatie aan te gaan met het particulier initiatief. Minder duidelijk was voor hem hoe er op een efficiënte wijze een coördinatie tot stand zou kun nen komen met andere gemeentelijke diensten en afdelingen die zich op het terrein van het welzijn bewegen. „In 1981 moet er een algemeen wijzijnsplan op tafel liggen en een eis is, dat de bevolking daarin inspraak heeft gehad”. „De Tunnel” Reorganisatie bij het werkvoorziening- schap De Tunnel zou, zei hij, decentralisa tie moeten inhouden en niet de nu geplan de uitbrieding van de afdeling houtbewer king. Dit met het oog op een beter werkkli maat. Naar zijn mening zou de doelstel ling van „De Tunnel” eens opnieuw in ter discussie moeten worden gebracht. Mevrouw E. Maes van D’66 stelde het probleem van een geïntegreerd en gecoör dineerd beleid centraal. Omdat de bejaar denzorg een steeds groter probleem wordt vroeg zij hoet het zit met de beleidsplan ning. Mevrouw C. C. M. T. Maes-Janssens (D’66) legde bij de bespreking van het hoofdstuk volkshuisvesting de nadruk op de verstoorde vertrouwensrelatie met de bewoners van oud-IJmuiden. In antwoord op haar vragen gaf wethouder Bijl een overzicht van de gang van zaken in oud- IJmuiden. Hij liet zich positief uit over de contacten met bewoners en wijkcomité. Belangrijk noemde hij in dit verband de goede ervaringen met het bewoners- spreekuur. Ook legde hij de nadruk op de goede contacten met de betrokkenen bij nieuw en vernieuwbouw. Niet of wel harder dan vijftig? Het eerste bord duidt op het einde van de bebouwde kom en de daar geldende snelheidsbeperking van vijftig kilome ter per uur. Circa vijf meter verder blijkt deze belofte een loze te zijn. Misschien een remtest alvorens het bochtige sluisparcours wordt ingesla gen. Na een kortstondige sprint dwingt plotseling een snelheidsbeperking al te vlotte automobilisten tot een noodstop. De gesloten slagboom betekent overi gens niet dat wel doorgereden mag worden. kele weken geleden werd getrakteerd op een levensgroot schilderij was dit maal de wereld-wielrennerkampioen Jan Raas aan de beurt. In Hotel Des Indes te Den Haag bood de Joegoslavi sche schilder een schilderij aan waar op Jan Raas is afgebeeld tijdens een wielerfinale. De groep eenzamen in de gemeente Velsen is groter dan voorheen staat te lezen in een bericht van de „Aktie Eenzamen 1979”. Deze naamloze aktie- groep roept de burgers op om een gift te storten ten einde de nood te lenigen van de eenzamen die vooral in de ko mende feestmaand extra op hun al leenzijn worden gewezen. De opbreng sten zullen besteed worden aan een Sinterklaas-verrassing voor de bedoel de groep. Giften kunnen gestort wor den op postgirorekening 270475 ten na me van de Kulturele Stichting De Vel- ser Gemeenschap, Moerbergplantsoen 22. t kinderstoelen, barbies pullen, één orgel, twee auto’s, twee kikkers, één tractor, klei, één auto- bergtasje, één poppen wagen, barbiepoppen, één winkel en één blok fluit. De heer P. A. J. M. Maas uit Driehuis heeft naar aanleiding van een artikel tje in „IJmondig” over het gemeente wapen van Velsen een tweetal afbeel dingen beschikbaar gesteld. Naast de hierbij afgebeelde postzegel die in 1969 in Hongarije werd uitgegeven stuurde hij een kiek op van een kerk in Sim de informele contacten met bestuur en directie van het ziekenhuis uitstekend zijn. „Aan het formele overleg blijken echter nogal wat haken en ogen te zitten.” Hij verzocht de raadsleden in de eerste plaats te bedenken, dat het Zeewegzieken huis geen gemeentelijk ziekenhuis maar een particuliere instelling is. Het overleg over de ziekenhuissituatie in Kennemerland wordt gevoerd binnen de Stichting Samenwerkende Kennemer Ziekenhuizen. Daarin zouden de IJmond gemeenten één vertegenwoordiging krij- Vanwege snelle groei van genoemde ca tegorieën woningzoekenden achtte de wethouder voortvarendheid op z’n plaats bij het scheppen van passende woongele-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5