oum Eerste boek voor Abe UEFA STRAFT Vultink haalt finale-poule Borussia Dortmund leidt Bundesliga CONTROLE OP DOPING OOK BU AMATEURS Plannen voor nieuw stadion in Enschede Keegan: bod van 4,5 miljoen Tot medio maart Cupfinales in Brussel en Madrid toto-lotto I ORGANISATIE VERWACHT WINST a «sa» Rr i 13 19 7 9 12 NOVEMBER SPORT 1 7 i I I I ^ZATERDAG I I rl I I I I HEERENVEEN. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Friese voetbalbond is er een boek verschenen over het voetbal in deze provincie. Het eerste exemplaar was voor Frieslands meest beroemde speler uit die periode: „Us Abe”. Lenstra, sinds enkele jaren invalide, ontving het boek uit handen van Gedeputeerde uEFA-jeugdtoemooi ïn Oostenrijk Poortman. Rechts mevrouw Lenstra. ARNHEM. De Olympische Spelen voor gehandicapten, die volgend jaar zomer in Arnhem en Veenendaal worden gehouden, zijn financieel rond. De organiserende stichting is tot op heden binnen het vijftien maanden geleden geschatte budget van 15 miljoen gulden gebleven. Het zit er bovendien in, dat er geld overblijft. Die resterende bedragen komen ten goede aan de gehandi captensport in Nederland in het algemeen. mL, (Van onze sportredactie) VELSEN/HEERHUGOWAARD. Telstar heeft vrijdagavond laat overeenstemming bereikt met Peter Ressel over een tijdelijk dienstverband tot half maart 1980. Na die datum keert Peter Ressel terug naar Amerika, om daar de competitiestart mee te I I Utrecht zijn debuut maakt bij de eerste divisieclub. 157 42.85 128 42.85 123 20.07 147 28.19 122 18.09 J maken bij Chicago Sting, bij welke club hij aan het einde van het I afgelopen seizoen een nieuw tweejarig contract tekende. Het is de I bedoeling dat de 33-jarige Peter Ressel, die onder meer uitkwam voor Feyenoord, Anderlecht, en AZ’67, zondag in Velsen tegen FC Z| w 1 L, W I AD HEESBEEN 180 65.53 4 0 I Paralympics niet verliesgevend heeft een niet onbelangrijke rol ge speeld bij Ressels besluit. Daarover: „Het behalen van zo’n peri- odetitel spreekt mij wel aan. Veel meer bijvoorbeeld dan het spelen bij een ere divisieclub die ergens onder aan de ranglijst staat. Daar is veel minder eer aan te behalen. Ik vind het bovendien leuk om het jeugdige team van Telstar op het veld te helpen en te begeleiden. Dat is een nieuwe uitdaging voor me. Ik ben er dan ook van overtuigd dat ik deze club nog goede diensten kan bewijzen”. Een stelling, die door trainer Martin van Vianen grif wordt onderstreept: „Ik ben ervan overtuigd dat Peter Ressel een versterking voor onze ploeg is, voor al voor de voorste lijn. Ik hoop dat hij wat van zijn ervaringen op ons team kan overbrengen”. De UEFA baseerde de keuze van Ma drid op het feit dat Real Madrid vijf keer ZÜRICH. Zeven spelers zijn door de strafcotnmissie van de UEFA, die in Zurich bijeen is geweest, voor veertien wedstrijden geschorst omdat zij in de tweede ronde van de Europese beker toernooien uit het veld zijn gestuurd. Het zwaarst gestraft werd de Roemeen Stoica (Steaua). Hij werd in de wed strijd van zijn club tegen FC Nantes op 24 oktober weggestuurd. Stoica moet vier wedstrijden aan de kant blijven. De Bulgaar Sokolov (Lokomotiv Sofia) kreeg drie wedstrijden schorsing. De Unicef kan ter gelegenheid van het „Jaar van het kind” ook rekenen op een bijdrage, die zal bestaan uit de gelden die de UEFA ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan als geschenk van de aange sloten landen heeft gekregen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Niet alleen in het betaalde voetbal, maar ook bij de ama teurs kan de dopingcontrole ieder mo ment plaatsvinden. Daarbij worden al leen de hoofdklasse van het zondag- voetbal en de eerste klasse van het zaterdagvoetbal op de korrel genomen. Evenals bij de profs gaat het om een statistisch, wetenschappelijk onderzoek en zal eventuele ontdekking van doping geen enkele (officiële) consequentie heb ben voor de betrokken speler of club. Wanneer dat onderzoek van start zal gaan? Antwoord van bondsarts Frits Kessel: „Op datum X. Met andere woor den: het kan nu ieder weekeinde van start gaan. Alle voorbereidingen zijn ge regeld en zelfs iedere speler afzonderlijk is via een folder op de hoogte gebracht. Verspreid over het hele land zullen onge veer 30 artsen in actie komen bij dit onderzoek. Maar we houden het zo gezel lig mogelijk. Van een politie-achtig op treden is geen sprake”. zondag 11 november, heeft één winnaar van de hoordprijs opgeleverd. De enige deelnemer die de zes juiste getallen invulde, krijft een prijs van ruim 600.000 gulden bruto. 1 1 LONDEN (ANP). De Britse Europese voetballer van het jaar Kevin Keegan heeft een aanbieding gekregen van 4,5 miljoen gulden, wanneer hij in Saoedi- Arabië zou komen voetballen. Volgens Keegan was het aanbod uit Arabië een van de vele. Aan het einde van dit seizoen loopt zijn contract af bij HSV Hamburg. Een en ander betekent, dat de sintel- baan zal verdwijnen teneinde het „speler- toeschouwer-contact” te bevorderen. Bo vendien vindt de gemeente dat driekwart van het stadion overdekt moet zijn, waar bij het aantal zitplaatsen zo groot moge lijk dient te zijn. Gedacht wordt aan een capaciteit van 5000 zitplaatsen en 16.000 staanplaatsen. De ruimtes onder de tribunes, die tot nu toe nauwelijks werden gebruikt, moeten volgens de gemeente Enschede beter be nut worden. Er zijn mogelijkheden voor de bouw van een motel, kantoren in de sportieve sfeer en ook wordt gedacht aan het gebruik voor exposities. De gemeente Enschede reageerde hier mee op een offerte van een Amsterdamse bouwonderneming. Uitgezocht moet wor den of de bouw van een nieuw stadion financieel haalbaar is op basis van de gemeentelijke studies. - •X 5# i Tijdens de bijeenkomst in Amsterdam werden nog enkele andere besluiten ge nomen. De UEFA besloot de Oostenrijk se voetbalbond een bedrag van 125.000 Zwitserse francs (ruim 140.000 gulden) toe te kennen als bijdrage in het nadelig saldo dat het UEFA-jeugdtoernooi van dit jaar opleverde. Verder zullen de lan den die hebben deelgenomen aan het van de UEFA" de helft van de reiskosten terugkrijgen. Bij Telstar weet Peter Ressel zich in elk geval verzekerd van een professio nelere en ambitieuze aanpak. Dat geldt zeker voor Wat betreft deze fase van de competitie. Een fase, waarin de Velsen- se equipe met drie thuisduels en één uitwedstrijd in het verschiet goede vooruitzichten heeft op het behalen van de tweede periodetitel. Ook dat punt tijdelijke „baan” hebben aangeboden, koos Peter Ressel tenslotte voor Telstar. „Niet omdat Telstar financieel het meest aantrekkelijk was, maar vanwege de afstand Heerhugowaard-IJmuiden”, zo stelt Peter Ressel. „Dat is slechts 25 minuten. Na Hasselt had ik me voorge nomen dat ik alleen met die clubs wilde praten die niet meer dan twee uur reizen van Heerhugowaard verwijderd lagen. Er is een aantal eredivisieverenigingen bij me geweest, waar ik best had willen en kunnen spelen, maar daarbij bleek toch de afstand weer een te groot be zwaar. Een ander belangrijke reden dat ik voor deze club heb gekozen, is het feit dat er ’s middags wordt getraind. Bij Hasselt was dat bijvoorbeeld niet het geval. Daar ben ik trouwens helemaal afgeknapt en dan vooral van de mentali teit die er heerste”. In de tweede wedstrijd van vrijdag avond won Werder Bremen de thuiswed strijd tegen MSV Duisburg met 2-1. Bij rust stond Duisburg nog met 0-1 voor door een goal van Fruck (8). Voor Werder scoorden Roeber (70) en Wunder (72). Er waren 9000 toeschouwers. Het bestuur van UEFA besloot verder voor de eindronden van het toernooi om het Europees kampioenschap, waarvoor van 5 tot en met 22 juni in Milaan, Turijn, Napels en Rome wedstrijden worden gespeeld, per wedstrijd scheids rechter en grensrechters uit één land aan te wijzen. Als scheidsrechter en grensrechters zullen de beste Europese trio’s ongeacht of het land van hun her komst zich voor de eindronden heeft geplaatst, worden aangewezen. ENSCHEDE. De gemeente Enschede heeft plannen om een nieuw stadion te bouwen. Vrijdag kwam een pakket van eisen op tafel waaraan het stadion zal moeten voldoen. Het huidige Diekman- stadion, waar de eredivisieclub FC Twente de thuiswedstrijden speelt, is omringd door een sintelbaan en biedt plaats aan ongeveer 24.000 toeschouwers. De gemeente Enschede heeft voor het nieuw te bouwen Diekmanstadion in de eerste plaats gedacht aan een voetbalsta dion. 3 6 3 6 4 2 3 3 r De resultaten van de sportprijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn: Lotto: prijzenbedrag 1.718.777,53 gul den bij een inleg van 3.618.479,00 gulden. Eerste prijs: winnaar, die ƒ601.572,10 bruto ontvangt. Tweede prijs: 5 win naars, eider 34.375,50 bruto. Derde prijs: 77 winnaars, ieder 3.348,20 bruto. Vierde prijs: 6058 winnaars, ieder 56,70. Vijfde prijs: 21921 winnaars, ie der 15,60. Toto: Van de inleg van 593.222,00 gul den wordt 322.033,28 aan prijzen uitge keerd. Eerste prijs: geen winnaar, 152.963,85 wordt in gelijke delen ver deeld over de tweede en derde prijs van toto 45 en over de jackpot van toto 46 van het komende weekeinde. Tweede prijs: 11 winnaars, ieder bruto 11.039,40. Derde prijs: 135 winnaars, ieder bruto 1.108,20. Toto-gelijk: geen winnaars van de eer ste en tweede prijs, naar jackpot voor het komende weekeinde ruim 420 gul den. Derde prijs: 2 winnaars, ieder bruto 5016,00. Vierde prijs: 306 winnaars, uit kering 40,90. Vijfde prijs: 530 win naars, uitkering 20,40. monie plaatsvindt, vloer. De stichting Olympische Spelen gehan- cicapten kan verder rekenen op onder andere door het bedrijfsleven beschik baar gestelde goednieuwe grasmatten, doelen, doelmatten, halters etc. Veel uit slagen worden verder met computers ver werkt en zijn direct zichtbaar voor de naar schatting tienduizenden bezoekers van de Spelen. Grote financiële en mate riële bijdragen voor de Spelen kwamen van het bedrijfsleven: het transport van de deelnemers, begeleiders en officials wordt verzorgd met vijftig bussen van omliggende streekvervoermaatschappij- en. Deze bussen (met elk veertien plaatsen voor rolstoelen) rijden tijdens de Spelen een tien minuten dienst tussen de drie wedstrijdlokaties Papendal, Rijnhal en het zwembad in Veenendaal. Voor twee wedstrijden werden Petrov (Beroe Stara Zagora/Bulgarije) en Milte- scu (Dinamo Boekarest) uitgesloten. Een wedstrijd schorsing werd opgelegd aan: Tilihoi (Universitatea), Mintschev (Be roe Stara) en Zamfir (Arges Pitesti). De Spanjaard Antonio Vargas, die in de wedstrijd tussen Jong Spanje en Jong Joegoslavië uit het veld werd gestuurd, nadat hij eerder een waarschuwing had gekregen, mag vier wedstrijden niet in het elftal van Jong Spanje uitkomeh. In verband met ongeregeldheden die zich op 28 oktober in de wedstrijd Malta- Turkije (voorronden Europees kampi oenschap) voordeden in het stadion van Gzira (La Valetta) werd bepaald dat Malta zijn eerste twee thuiswedstrijden voor het toernooi om het Europees kam pioenschap (1982-1984) in een neutraal land moet spelen. Tijdens de wedstrijd Malta-Turkije wierpen toeschouwers stenen, flessen, stukken ijzer, eieren en vruchten naar Turkse spelers. Verder legde de strafcommissie geldboetes op tot een bedrag van 31.500 Zwitserse Francs. De lichtste boete (500 francs) kreeg Eintracht Frankfurt, de tegen stander van Feyenoord, omdat tijdens de wedstrijd Eintracht Frankfurt-Dina mo Boekarest op 7 november in het Waldstadion vuurwerk werd afgesto ken. De hoogste boete was voor Steaua Boekarest, dat 6000 francs moet betalen omdat toeschouwers vruchten en flessen in de richting van de scheidsrechter en grensrechters wierpen. Dit gebeurde in de wedstrijd tegen FC Nantes op 7 no vember. Bovendien kreeg Steaua 1000 francs boete wegens het onsportieve ge drag van de spelers in deze wedstrijd. week ontstonden er moeilijkheden rond- FJ om de aanstelling van een nieuwe trai- f I ner (George Knobel). Een en ander was voor de ex-AZ-speler aanleiding om op te stappen. Hoewel diverse eredivisie- clubs, onder andere Haarlem, hem een I lijdelijke „baan” hebben aangeboden, Het meeste geld, circa 7,5 miljoen gul den, komt binnen via de televisie-actie Telebingo. De eerste rechtstreekse uitzen ding van dit door Mies Bouwman gepre senteerde televisiespel in 13 afleveringen, is maandagavond in de Arnhemse schouwburg. Het (grote) bedrijfsleven is ook erg scheutig gebleken, zowel in mate riële als financiële zin. De organisatie van de Spelen verwacht verder een opbrengst van twee miljoen gulden van de volgende week te beginnen uitgifte van series gouden, zilveren en bronzen Olympische penningen. De PTT komt volgend jaar met een bijzondere postzegel met bijslag ten behoeve van de Spelen. Alleen al de uitgifte van u enve loppe met eerste-dagstempelmg omvat 400.000 exemplaren. Het „Olympische dorp” in de voor dat doel ontruimde Oranjekazerne in Schaarsbergen bij Arnhem, herbergt tij dens de Spelen (21 juni-25 juli) circa 4100 mensen, onder wie ruim 2000 atleten uit 41 landen. De helft van de deelnemende sportmensen is rolstoeler, de overigen zijn geamputeerden, blinden en spastici. Een op de vier deelnemers is een vrouw. De Oranje-kazerne, die - omdat het een militair complex is extra bewaakt en beveiligd zal worden, herbergt tijdens de Spelen voorts 446 begeleiders en 164 sta fleden (per land vier). Zuid-Afrika doet zoals bekend niet mee, na besluiten daarover van parlement en regering. Stichtingsvoorzitter A. van Em den: „Wij hebben met bloedend hart afge zien van de komst van Zuid-Afrika, maar nu richten wij alle inspanningen op de verdere voorbereiding van de Spelen”. De organisatoren van de Spelen vinden het jammer, dat niet meer gehandicapte sporters in Arnhem kunnen aantreden. Er waren liefst 3200 inschrijvingen. „Meer dan 2100 deelnemers kunnen we echter wegens ruimtegebrek echt niet hebben”, verklaarde H. M. Meijers, die verantwoor delijk is voor het sportieve deel van de Spelen. Hij verwacht, dat medio januari het volledige wedstrijdschema gereed zal zijn. Dat is een heel karwei, wat moge blijken uit het aantal (42) verschillende soorten wedstrijden en de in totaal drie duizend te verdienen Olympische me dailles. Van zeventien landen is momenteel de opgave binnen van de precieze aantallen deelnemers per tak van sport, per catego rie en per discipline. De overige landen zijn nog een keer aangeschreven. Meijers verwacht alle opgaven volgende maand binnen te hebben. De organisatie van het personeel, het materieel en de infra-structuur is bijna rond. Wat betreft het personeel worden uitsluitend gekwalificeerde juryleden van de diverse bonden ingezet, aangevuld met ClOS-sportleiders en scouts. Aan materiaal ontbreekt het de gehan dicaptensporters op het eerste gezicht ook weinig. In de Rijnhal te Arnhem komt een nieuwe taraflex-vloer, die ook gebruikt wordt tijdens de „gewone” Olympische Spelen, volgend jaar in Moskou. Ook de sporthal op het nationale sportcentrum Papendal, waar de Paralympics gecon centreerd zijn en waar de openingscere- Keegan zei weinig belangstelling voor Saoedi-Arabië te hebben omdat hij, indien hij daar zou gaan spelen, niet meer op selecties voor Engeland behoeft te reke nen. Keegan heeft zijn plannen voor de naaste toekomst niet onthuld. Wel stelde hij dat hem ook voorstellen uit Spanje (Barcelona) en de Verenigde Staten heb ben bereikt. „Wanneer ik naar Spanje of Amerika zou gaan, kan ik een veelvoud verdienen van wat ik in Duitsland heb ontvangen.” Over zijn inkomsten bij HSV vertelde Keegan: „Toen ik in 1977 Liver pool verbet, kreeg ik van Hamburg een jaarsalaris van 500.000 gulden. Met ande re inkomsten uit voetbal kwam ik op 1,6 miljoen over twee jaar.” i NAAR TELSTAR I AMSTERDAM. De Europese voet- balfederatie (UEFA) heeft in Amster dam Madrid (landskampioenen) en Brussel (bekerwinnaars) aangewezen als finaleplaatsen voor de toernooien om de Europese bekers. De eindstrijd van het Europatoernooi voor landskam pioenen vindt plaats op 28 mei in het Bemabeustadion. Twee weken eerder zal de finale van de strijd om de Europe se beker voor bekerwinnaars worden gehouden in het Heselstadion in Brussel. I toen bekend werd dat de Amerikagan- ger zich had weten los te kopen bij het Belgische Hasselt. Aanvankelijk zou Pe- ter Ressel tot maart volgend jaar bij deze vereniging spelen, maar vorige Het contact met Peter Ressel werd TORHOUT. Met overwinningen te gen Hose (in 4 beurten die in 4 beurten op 198 bleef steken) en De Sutter (geëindigd op 24 in 4 beurten) heeft Hans Vultink in het EK 71/2 de finalepoule bereikt. Stand in poule A na vier ronden: Vul tink 3 wedstrijden 6 punten 181 hoogste serie 64.28 moyenne Ceulemans De Sutter Hose Mastny De stand in poule b is na vier rondem Connesson Muller Arenaza Wesenbeek Grethen Een archieffoto van 13 augustus 1972. Peter Ressel heeft als Feyenoord-debutant zijn eerste goal (tegen NEC) gemaakt voor de Rotterdammers. Zondag is aan hem bij Telstar de taak zich opnieuw als versterking te bewijzen. 3 4 3 4 146 29.71 3 2 155 33.75 84 20.30 de Europacup won (een recordaantal). Brussel werd uitverkozen, omdat de stad volgend jaar tien eeuwen oud is. Madrid werd als finaleplaats (landskam pioenen) eerder aangewezen in 1957 en 1969, Brussel organiseerde de bekerwin- naarseindstrijd in 1976. De keuze van Madrid was mede geba seerd op het feit, dat het 25 jaar geleden is dat Real Madrid het eerste toernooi om de Europese beker voor landskampi oenen won. Brussel kreeg de finale van het toernooi voor de bekerwinnaars als besluit van de z.g. Milleniumfeesteh ter gelegenheid van het duizendjarig be staan van de Belgische hoofdstad. DORTMUND. Borussia Dortmund heeft vrijdag de eerste plaats op de rang lijst van de Bundesliga veroverd. Op ei gen terrein speelde Borussia gelijk (1-1) tegen Borussia Mönchengladbach. De ploeg uit Mönchengladbach speelde van de 69e minuut met tien man omdat Kulik na een zware overtreding uit het veld werd gestuurd. Het was de tweede maal in nog geen twee maanden dat Kulik de rode kaart zag. De 54.000 toeschouwers in Dortmund zagen treffers van Nickel (0-1, 15e min.) en Runge (1-1, 58e min.). H lülUfc uaai niuui imm, urn mamma DEN HAAG (ANP). Lotto 45, van PETER RESSEL krijgt een nieuwe nei cuniacL iirjl wuiu I door Telstar de afgelopen week gelegd, X Xr s 1 «o».

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13