Plakaat van Verlatinge in facsimile herdrukt De oorzaak zoeken van hyperventilatie Wanue ^>tatc sentrart n STAATSUITGEVERIJ: EEN BEWERKELIJK BUITENBEENTJE I I door Kees Tops Complex fonds NATUURLIJKE REACTIE OP DREIGEND GEVAAR DdtiDc gïjeDntcetDe /ÜcöcnanDen: Belangrijk Profilering „Uw borst” Concurrentiepositie? Openheid PL ACC AERT en ld- Tot Leyden, >or en ïk- )S- ns de ns ic- ns we fei len g Of het nu een telefoonboek is, een paspoort, een rijbewijs, of slechts een staatslot iedere Nederlander heeft wel drukwerk in huis dat afkomstig is van het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf in Den Haag. De uitgeverijsector daarvan, die opereert onder de naam Staatsuitgeverij, neemt een bijzonder plaats in in de Nederlandse uitgeverswereld. Over het werken in zo’n uitzonderingspositie spraken we met de heer H. van Haaren, directeur van deStaatsuitgeverij. Binnen de kring van de bijna vijfhonderd uitgeverijen die ons land rijk is, is de Staatsuitgeverij stellig een buitenbeentje. Als onderdeel van het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf (SDUB) heeft zij immers primair tot taak, de officiële publicaties van de overheid onder de burgerij te verspreiden. Daarnaast brengt de Staatsuitgeverij weliswaar vele n/et-officiële publikaties op de markt, zoals boeken met een algemeen informatief karakter, maar ook op dit terrein onderscheidt ze zich van de „gewone” uitgeverij, doordat de overheid haar enige auteur is. 1 BYDEN WELCKEN, MIDTS I ‘«-ï' iki- De overheid ScXVTA- U INI. als auteur e te n en ile rd- d de 157 Handelingen der Staten-Generaal (de Kamerverslagen). De inbreng van de Staatsuitgeverij in deze uitgaven blijft beperkt tot ordening, typografische vormgeving en exploitatie, daar het nu eenmaal om pulicaties gaat waarvan de tekst letterlijk moet worden weergegeven. Dat fonds bestaat uit uitgaven, die een informatief, wetenschappelijk of cultureel karakter gemeen Staatsuitgeverij: „Landendocumentatie” een serie boekjes met per land gegevens ten behoeve van handel en industrie, wetenschappelijk onderzoek en onderwijs, samengesteld door het Koninklijk Instituut voor de Tropen; het Nederlands theater- Om tien uur die morgen voelde ik me weer kiplekker. Hyperventileren is te snel en te vlug ademen. Het is een natuurlijke reactie op dreigend gevaar. Dit vormt een probleem voor de moderne mens, omdat de extra ingeademde lucht niet gebruikt wordt om het gevaar lijfelijk te ontvluchten of aan te vallen. Want vandaag de dag is het gevaar meestal in subtiele psychologische vormen verpakt. Het opnemen van extra zuurstof heeft als gevolg een tekort aan koolzuurgas. Dat signaleert het begin van de problemen. Hartkloppingen, slapeloosheid, duizelig heid, trillingen, kortademigheid, diarree. Noem maar op. Marion Bloem en Ivan Wolffers, beiden journalisten gespecialiseerd in medische zaken, brachten recentelijk mensen bij- Een sterk uiteenlopend aanbod. Van Haaren: „Onze auteur, de staat, is zeer complex, waardoor ook ons fonds complex is, dus een grote diversiteit kent. Sommige publicaties behoeven trouwens niet dirèct uit kringen van de overheid te komen, maar kunnen ook afkomstig zijn van (en gericht zijn op) instanties die door de overheid worden gesubsidieerd. Zo al met al is er binnen de overheid een grote kennis aanwezig, waaruit wij kunnen putten”. worden geconfronteerd met dreigend ge vaar. Komen de klachten regelmatig terug dan is het mogelijk dat bijvoorbeeld hart kloppingen het gevolg zijn van hyperven tileren. De enige echte oplossing is dan om het gevaar uit de weg te werken. En dat is iets wat iedereen persoonlijk moet doen. Ter gelegenheid van de 400-jarige binding van de Staatsdrukkerij met de Staten-Generaal heeft de Staatsuitgeverij een belangrijk staatsstuk uit de vaderlandse geschiedenis in facsimile uitgegeven: het Plakkaat van Verlatinge, waarin in 1581 Philips II werd afgezworen. Philips II, koning van Spanje en zoon van keizer Karel V, had In 1555 het bestuur over de Nederlanden aanvaard, maar bezat volgens de gewestelijke staten slechts een door hèn gedelegeerde soevereiniteit. Daardoor kon hij direct aan de dijk worden gezet als hij in strijd met de rechten en vrijheden van de gewesten handelde. In het Plakkaat van Verlatinge nu wordt Philips II door de Staten-Generaal der Nederlanden officieel van zijn landsheerlijkheid vervallen verklaard. Het Plakkaat bevat tevens een uitgebreide opgaaf van redenen waarom hij de rechten op de Nederlanden had verspeeld. Volgens cijfers van de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond (KNUB) heeft er al sinds enige jaren De Amerikaanse dr. F. M. Houston, die dit doe-het-zelfsysteem al vele jaren pro pageert, geeft in „De genezende krachten van acupressuur” een korte, maar rijk geïllustreerde uitleg van het systeem en hoe men het toe kan passen. BRIGITTE SPRENGER De tendens van „zelf-genezing” neemt steeds meer toe, mede door een groeiende bewustzijn en mede door de steeds ver warrender structuur van de moderne ge neeskunde. Met de principes van acu punctuur, is de „zelf-geneeskundige” me thode acupressuur binnengekomen. In plaats van naalden, worden de vingers gebruikt op de diverse acupunten, die betrekking hebben op verschillende li chaamsdelen. Wanneer de stoornis gecon stateerd is, wordt de drukpuntmassage op het juiste acupunctuurpunt aangepast. Behalve de herdruk in facsimile bevat de jubileumuitgave van de Staatsuitgeverij een transcriptie, een vertaling in modern Nederlands en een lijvige historische beschouwing door dr. M. E. H. N. Mout. De eerste (luxueuze) editie van duizend exemplaren is inmiddels door de Staatsuitgeverij als geschenk verspreid onder de leden van het koningshuis en de Staten-Generaal en andere begunstigden. Dezer dagen verschijnt de handelseditie van het Plakkaat, die zij het eenvoudiger uitgevoerd uit precies dezelfde onderdelen bestaat. Het historisch document is voor 25 gulden te koop bij de winkels van de Staatsuitgeverij in Den Haag (Christoffel Plantijnstraat en Binnenhof) en bij die boekhandelaren, die de uitgaven van de Staatsuitgeverij gewoonlijk in voorraad hebben. De Staatsuitgeverij mag dan nog nauwelijks in dag en weekbladen adverteren, het brede publiek kan in een (beperkt) aantal boekwinkels, verspreid over het land, kennismaken met haar uitgaven. Van Haaren: „Wij hebben met die boekhandels, zowel wetenschappelijke als algemene, de afspraak gemaakt, dat zij onze uitgaven in huis hebben met het recht van retour, dat uiteraard gebonden is aan een bepaalde periode. In onze uitgaven wordt veel van de inzichten van de regering zichtbaar en het is belangrijk dat dat wordt verspreid. Trouwens, elke boekhandel bestelt bepaalde boeken bij ons. Denkt u maar aan de serie van De Jong". Om nog even op uw uitzonderingspositie ten opzichte van de andere uitgeverijen terug te komen, in hoeverre kunt u, als directeur van de Staatsuitgeverij nu nog een stempel drukken op uw fonds? De meeste uitgeverijen hebben een bepaalde signatuur, maar u bent gebonden aan de overheid. Daar lag ik onder de dekens, samen met 11 mijn schuldgevoel. Jeremy had me toch j eerst gevraagd. Ja maar, verdedigde ik mezelf, ik had hem niets beloofd. Je bent een gemeen wichtLangzamerhand voelde ik me niet meer zo lekker. Een beetje koortsachtig eigenlijk. Een uurtje later vond mijn moeder me in een zweet bad. Ik moest thuisblijven. hebben Een greep uit de najaarsaanbieding van de Ik herinner me het nog goed die dag toen ik zo vroeg wakker werd dat de vogels nog bij Klaas Vaak op bezoek waren. Ik was dertien jaar oud en een verraadster. De komende zaterdag zou het schoolbal worden gehouden en een jongen met J kastanjebruine ogen, op wie ik stapelverliefd was, zou mij vergezellen. Dat was die dag ervogr besloten. Maar vandaag zou ik mijn klasgenoot Jeremy, die pukkels had j en als geschikt" was geclassificeerd door mijn vader, moeten vertellen dat ik niet met hem mee zou gaan. En hij had me twee dagen geleden al gevraagd. jaren zo’n mooie, uit het Latijn afkomsti ge naam is gekomen. een, die soms al jaren problemen hadden ten gevolge van hyperventileren. De resul taten die de groepsbesprekingen oplever den en heel wat achtergrondinformatie hebben zij bijeengebracht in een paper- back-boek. en televisiejaarboek 1978-’79; „Schrijfwijzer” een handboek voor duidelijk taalgebruik, door drs. Jan Renkema; „Woordblind” een populaire versie van een proefschrift van dr. Christine Kuipers over deze ook bij volwassenen veel voorkomende stoornis; deel 9 van „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog”, door dr. L. de Jong; en verder boeken over Nederlands zilver, planten, postzegels, het Van Abbemuseum en de Nederlandse Grenadiers en Jagers. naam bleef gehandhaafd tot de Tweede I Wereldoorlog, waarna de huidige naam werd I ingevoerd. J Tot de officiële uitgaven van de Staatsuitgeverij t behoren de Nederlandse Staatscourant (de officiële 1 krant van ons land), het Staatsblad (waarin de wetsteksten worden gepubliceerd), de Kamerstukken (nota’s, wetsontwerpen) en de TT 3-1 J O4-„4 1 een duidelijke verschuiving plaats in het koopbedrag van de lezer ten gunste van informatieve boeken. In 1974 werd de totale afzet van boeken in geld uitgedrukt nog gelijk verdeeld tussen fiction (romans, poëzie, belletrie, e.d.) en non-fiction (informatieve boeken, plaatwerken e.d.), vorig jaar „won” de informatieve sector al met 54 tegen 46 percent. Van Haaren: „Dat kunnen wij goed merken. Als uitgeverij van uitsluitend informatieve boeken groeien wij gestaag. Onze reële omzetstijging per jaar bedraagt ongeveer tien percent. Ik wil niet zeggen dat die groei speciaal de verdienste van de Staatsuitgeverij is, hoor. Als oorzaken zie ik die groeiende behoefte aan informatie en de openbaarheid van bestuur. We zitten in een sector waar de groei verklaarbaar is. Zo neemt de oplage van de Staatscourant al sinds acht jaar met zeven a acht percent per jaar toe”. „Als onderdeel van een staatsbedrijf zijn wij natuurlijk inderdaad een buitenbeentje”, zegt directeur H. van Haaren. „Wij zijn immers ontstaan doordat wat de staat verplicht is te laten drukken, domweg ook verspreid moet worden, te koop moet zijn. Zo is onze uitgeverijsector min of meer automatisch voortgekomen uit de drukkerijsector, dus uit de Staats-, vroeger de Landsdrukkerij”. De geschiedenis van de Staatsdrukkerij gaat I precies vierhonderd jaar terug, tot 1579, het jaar waarin de Antwerpse drukker Willem Silvius zich in de Noordelijke Nederlanden vestigde om de eerste officiële landsdrukker van de Staten van Holland te worden. De eigenlijke ontwikkeling naar r een staatsdrukkerij begon tussen 1669 en 1796 met I het geslacht Scheltus: de landsdrukker zetelde jvoortaan op het Binnenhof, drukte niet meer voor I particulieren (Silvius was tevens boekverkoper) en het gehele personeel legde de eed af. Na de laatste Scheltus was er achtereenvolgens sprake van een nationale en een koninklijke staatsdrukkerij en (sinds 1814) een Algemene Landsdrukkerij. Deze Het komt bij de meeste mensen wel eens voor, zoiets. Soms een keer in het leven, soms met angstaanjagende regelmaat. En het ligt niet altijd zo duidelijk. Wat er zich in mijn lichaam afspeelde die morgen was het simpele gevolg van hyperventileren. Iets dat mens en dier al sinds hun bestaan doen, maar waarvoor pas in de laatste De vrouwelijke borst, een lichaamsdeel dat altijd veel aandacht trekt op verschil lende niveaus, is het onderwerp van een kort, zakelijk boekje van Edith Risch. Het gaat hier hoofdzakelijk om de verzorging van de borst in verband met schoonheid, moederschap en kankerbestrijding. Risch, die al meerdere jaren cursussen geeft over dit onderwerp, behandelt in ongeveer 50 pagina’s bijna net zoveel fa cetten. Zaken zoals borstgymnastiek, voe ding, borstmassage, bustehouders, kan- kerconstatering, plastische chirurgie, borstvoeding en wondjes aan de borst, die vaak apart in tijdschriften worden be sproken, worden hier netjes onder één dak gepresenteerd. Het is hoofdzakelijk een oriëntatieboek, waarin meer diep gaande uitleg niet aan bod komt. In hoeverre is er bij de Staatsuitgeverij nu sprake van een concurrentiepositie ten opzichte van de gewone uitgeverijen? Van Haaren: „Wij hebben niet echt een concurrentiepositie, omdat we op een geheel ander terrein dan dat van de anderen opereren. Wij kunnen niet zeggen: morgen gaan we boeken uitgeven van particulieren. Dat is statutair vastgelegd, en we willen het trouwens ook niet. Kijk, wij hebben wel eens een uitgave die zeer succesvol is. Dat roept dan bij sommige uitgevers de vraag op: waarom komen zij daarmee? Maar wij kunnen niet onze eigen bestsellers genereren; we kunnen hoogstens zorgen dat we hoge verkoopcijfers halen. We moeten commercieel exploiteren; de gemeenschap is tenslotte onze aandeelhouder. „De serie van De Jong is natuurlijk een bestseller en uit een oogpunt van concurrentie een grensgeval: u weet dat de wetenschappelijke uitgave ergens anders wordt uitgegeven. Maar de Staatsuitgeverij zou zich oneigenlijk gedragen, zodra ze een terrein zou betreden waar zij qua opdracht niet thuishoort. Trouwens, over concurreren gesproken, wij zijn maar een kleintje hoor. Ons aandeel op de boekenmarkt is relatief klein: een paar percent. Inclusief de officiële uitgaven brengen we per jaar zo’n vijfhonderd titels op de markt. Daar zitten dus ook jaarverslagen en rapporten bij, waarvan een aantal in zeer kleine oplagen. Het is een bewerkelijk fonds, dat wel.” Van Haaren: „Ja, een signatuur in de zin van een scherpe profilering hebben wij natuurlijk niet. Wij hebben een wezenlijk andere opdracht. Dat neemt niet weg, dat we binnen die opdracht wèl een zekere profilering kunnen aanbrengen. Ik bedoel, binnen het enorme pakket van overheidsinformatie heb je al die verschillende sectoren: cultuur, sociale zaken, economie, milieu, maatschappelijke ontwikkelingen; die kunnen wij in een gerichte vorm bij elkaar brengen. Wij kunnen er verband in brengen”. In die zin bent u ook wel een echte uitgever? „Ik bèn geen uitgever. Ik ben binnen de directie van het SDUB belast met de uitgeverij en de vormgeving. Ik ben stuurder, manager. Mijn specialisme is vormgevingsbeleid. We hebben natuurlijk wel uitgevers van professie in onze uitgeverij. Wat wij in wezen doen, is meedenken in kwalitatieve communicatie. Wij zijn tenslotte een communicatiebedrijf’. Hyperventilatie, door Marion Bloem en Ivan Wolffers. Uitgeverij Bert Bakker. Prijs 14,50. Uw borst, jong en gezond door de juiste verzor ging, door Edith Risch. Uitgeverij De Driehoek Amsterdam. Prijs 12,50. De genezende krachten van acupressuur door dr. F. M. Houston. Vertaling G. Grasman. Uitge verij De Driehoek Amsterdam. Prijs 35,-. Hyperventilatie is een van de leukste „geneeskundige” boekjes, geschreven voor Jan en Alleman, die ik in lange tijd onder ogen heb gekregen. In duidelijke, simpele taal, met een uiterst leesbare stijl, worden de problemen, oorzaken en sug gesties op tafel gelegd. Niet eenvoudig, want hyperventilatie is' ook voor de des kundigen nog geen totaal-duidelijke zaak. Zoals Bloem en Wolffers uitleggen ver keert de (para-)medische discipline maar al te vaak in onzekerheid, bang dat de verschijnselen iets zeer ernstigs aandui den. En dan wordt hyperventileren een „ziekte” en de „patiënt” komt terecht in de specialistische molen. De auteurs spelen er op in dat de per soon zelf kan zoeken naar de oorzaak van de hyperventilatie (het boek is duidelijk gericht op mensen met dit syndroom, of schoon te veel op huisvrouwen alleen). Mensen hyperventileren wanneer ze Staatsuitgeverij ervoor zorg moet dragen dat het publiek de weg weet te Vinden naar hetgeen je op de markt brengt. De uitgaven van de staat moeten voor iedereen bereikbaar zijn. Dat is een primaire taak van onze uitgeverij, in mijn ogen”. Door de aard van de uitgaven, publicaties op vaak specialistisch gebied, voert de Staatsuitgeverij een sterk gericht verkoopbeleid, gebruik makend van direct mail en advertenties in de vakpers. In de meer algemene media, zoals dag- en weekbladen, wordt nauwelijks geadverteerd. Daardoor zullen de uitgaven Van de Staatsuitgeverij niet erg bekend zijn bij een breder publiek. „Dat kan wel kloppen”, reageert Van Haaren. „Maar daar bestaan hier in huis wèl bepaalde denkbeelden over. Kijk, je kunt je afvragen: hoe voer je je verkoopbeleid? Wij hebben nu eenmaal goede ervaringen met die direct mail en ook de advertenties in de vakbladen blijken goed te werken. Het is dan de vraag in hoeverre je ook nog regelmatig moet adverteren in de openbare pers. Dat is een afweging van kosten en baten, maar ook een afweging van algemeen belang. Daar is hier een serieuze discussie over gaande, maar er is nog geen conclusie getrokken; ik mag u daar dus niets over zeggen”. U hebt natuurlijk een privémening. Van Haaren: „Ja, natuurlijk. Ik vind datje als I.’ In de opbouw van het niet-officiële fonds laat de P Staatsuitgeverij zich beter vergelijken met 1 „gewone” uitgeverijen, zij het dan datzoals r gezegd de auteurs afkomstig zijn uit de overheidssector. Van Haaren: „De I overheidsvoorlichting heeft de laatste tien jaar een L enorme ontwikkeling doorgemaakt. De f toenemende openheid van bestuur en de groeiende i behoefte aan informatie stellen hun eisen aan onze J uitgeverij. Wij zijn samen met de drukkerij, altijd E bezig te kijken, of bepaalde drukorders die zijn bestemd voor een betrekkelijk beperkte I (overheids)markt, zich ook lenen voor een grotere verspreiding. Is dat het geval, dan nemen wij ze in R exploitatie. Anders gezegd: als wij op het spoor I komen van geschriften die zich laten I vercommercialiseren, dan doen wij dat. Daaruit I bouwen wij ons fonds op”. PEN REDENEN INT LANGE INT SELFDB begrepen, men verclaert den Coninck van Spac emen vervallen vande Ouerheyt ende Heer- fchappije van dele voorf. Nederlanden, ende verbiet fijnen naem ende ze ghel inde felue Landen meer te ghcbruycken, &c. ,5j

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 29