Nederlands voorstel kansloos Bokassa blut EG-landen afwijzend over olie-embargo Sjakaa uit protest in hongerstaking Nieuwe lezing Siert Bruins Meer Britten betrokken bij spionagezaak Verwarring rond aanblijven sterke man Bolivia Nederland scheldt schulden kwijt Begin gaat niet naar berg Sinai In Zimbabwe spoedig bestand verwacht „Geen relatie linolzuur en cholesterol” Meningsverschil: Binnen 7 tot 10 dagen twintig doden Bezetters ambassade dreigen Instellen gedemilitariseerde zone e nrat Lek iant ;urd l Hen top i het over voer- spas- rden. i van de hier- 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 2 17 NOVEMBER ZATERDAG I jnst (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/STRAATSBURG Dertien dagen na de gijzeling op de Amerikaanse ambassade in Teheran duurt de zenuwen oorlog tussen Teheran en Washington voort. De Iraanse studen ten die een tachtigtal gijzelaars in hun macht hebben, dreigden gisteren met scherpere maatregelen ingeval de afgezette sjah door Amerika naar een ander land zou worden gezonden. I I LONDEN (Reuter/UPI). Volgens een Brits plan, dat gisteren op de Londense Zimbabwe-conferentie is voorgelegd aan de strijdende partijen in het conflict in Zimbabwe, moet er binnen hooguit zeven tot tien dagen na het bereiken van algehele overeenstemming een bestand kunnen zijn geregeld in dat land. lame ende ;keer i ons laak- itirig jzoh- -aag- repu- Deze in de Van 1st in van i ons ader- On er in aden ivers men zich >r de •eren a de agen r De ilisti- ir zo VN-vertegenwoordiger Urquhart legde er de nadruk op dat de besprekingen in Genève alleen gingen over het instellen van een gedemilitariseerde zone. Het in stellen van zo’n zone die bedoeld is om botsingen tussen Zuidafrikaanse en SWA- PO-guerrilla’s te voorkomen moet vol gens Urquhart worden gezien als een „toe voeging” aan het algemene plan voor de onafhankelijkheid van Namibië, dat door de Veiligheidsraad van de VN is aan vaard. De VN-vertegenwoordiger gaf toe dat het instellen van een gedemilitariseer de zone „bijzonder gecompliceerd” is. Er zouden volgens hem zo’n 5000 VN-militai- ren nodig zijn om de zone te controleren. In de plannen van de VN moet het instellen van een gedemilitariseerde zone voorafgaan aan een algemeen staakt-het- vuren van de in Namibië strijdende partij en. Daarna zouden algemene verkiezin gen moeten worden gehouden welke zou den moeten leiden tot de onafhankelijk heid van het voormalige Zuidwest-Afrika. DEN HAAG (ANP). Nederland ver licht de schuldenlast van zeven landen Egypte, India, Indonesië, Jamaica, Pakis tan, Peru en Zambia met 231 miljoen gulden. Minister De Koning voor Ontwik- •rden dik- ont- hten, pelij- Iden- recht laije- Raad is en igres eder- RIJSWIJK (ANP). Het Zwitserse mi nisterie van Volksgezondheid heeft met onmiddellijke ingang alle reclame verbo den waarin gesproken wordt over de wer king van essentiële vetzuren (zoals linol- zuur, bestanddeel van bepaalde soorten margarine) op het cholesterolgehalte in het bloed. Het ministerie grondt dit besluit op de overweging, dat de rol die het cholesterol in het bloed voor de gezondheid speelt, wetenschappelijk nog niet voldoende is vastgelegd. Volgens het Nederlands Zuivelbureau in Rijswijk, dat het Zwitserse besluit meldde, is dit de eerste keer dat een lande lijke overheid zo’n drastisch verbod tegen dit soort reclame afkondigt. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/TEL AVIV. De Israëli sche premier Begin heeft de uitnodiging van de Egyptische president Sadat op 19 november op de berg Sinai het feit te herdenken, dat twee jaar geleden een be gin werd gemaakt met toenadering tussen beide landen, afgewezen. Begin zei andere verplichtingen te hebben. Volgens een geheime studie van het Amerikaanse ministerie van Defensie, is Israel, militair gezien, sterk genoeg om tussën nu en 1984 elke Arabische aanval af te slaan. Details van deze studie werden gisteren gepubliceerd door de Jerusalem Post. Op basis van deze gegevens is de rege ring Carter tot de conclusie gekomen, dat de VS wel steun moeten verlenen bij mo dernisering van het Israëlisch militair po tentieel, maar uitbreiding niet nodig is. e be- enen dra- erop, snel vem- :elijk s het it in ?uwe bij- larris isink lonel idant aars- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. In een eerste reac tie na de Tweede-Kamerdebatten van deze week over een mogelijke olieboycot tegen Zuid-Afrika heb ben de EG-partners afgelopen week Nederland voorlopig nul op het re kest gegeven. De eerste gelegenheid om met de EG- partners over een mogelijke olieboycot te spreken, komt voor de minister vol gende week dinsdag, als hij deelneemt aan een bijeenkomst van de negen mi nisters van Buitenlandse Zaken in het kader van de Europese Politieke Samen werking (EPS). De bijeenkomst van het Comité Politique deze week diende als voorbereiding tot de EPS-yergadering. Volgens diplomatieke kringen in Den Haag willen met name de grote EG-lan- den (Groot-Brittannië, West-Duitsland en Frankrijk) niets weten van de Neder landse plannen. Vanuit Denemarken wordt nog wel wat sympathie getoond, maar ook de Denen hebben steeds ge- (Van onze redactie buitenland) HAGEN. Volkomen onverwacht heeft Siert Bruins aan het einde van de zitting van gisteren een totaal nieuwe le zing gegeven van zijn rol in de moord op de joodse gebroeders Sleutelberg in Delf zijl op 25 april 1945. Bruins beweert ex pres vorig jaar de officier van justitie in Hagen te hebben voorgelogen. Zijn bewe ring na zijn arrestatie in de zomer van 1978 dat hij samen met zijn chef August Nauhauser de Sleutelbergs uit hun cel heeft gehaald en naar het joodse kerkhof in Farmsum gebracht - waar ze door Neuhauser of iemand anders zouden zijn doodgeschoten, terwijl hij, Bruins, even een ommetje maakte - zou niet juist zijn geweest. Bruins zegt nu te kunnen bewijzen dat hij op 25 april 1945 in een ziekenhuis in Neuwesteel bij Norden (Oost-Friesland) is geweest voor een behandeling aan een van zijn handen. Zijn valse verklaring zou hij hebben afgelegd om in Duitsland straf baar te zijn wegens „Irrefuhrung der Be- hörden” (misleiding van autoriteiten). Dat strafbare feit zou hebben kunnen voorko men dat hij aan Nederland zou worden uitgeleverd. Tijdens een bijeenkomst van het zoge naamde Comité Politique, topambtena ren uit de negen EG-landen die perio diek over politieke kwesties praten, heeft, zo verluidt in kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken, de Nederlandse vertegenwoordiger de ge voelens van de EG-partners over de olie boycot al voorzichtig afgetast. De reac ties waren, zo wordt gezegd, volstrekt afwijzend. Minister Van der Klaauw beloofde af gelopen woensdag de Tweede Kamer dat hij in EG-verband de Nederlandse wens tot instelling van een olieboycot tegen Zuid-Afrika, als pressiemiddel te gen de apartheid, aan de orde zou stel len. De minister maakte bij die gelegen heid duidelijk dat hij alleen samen met de EG-partners wilde overwegen aan een dergelijke sanctie te beginnen. jblad- 1 hun ultaat •urna- is een ig in •erder snuit- n het ccep- Kans op akkoord Namibië-gesprek GENÈVE (DPA/Reuter). De door VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim in Genève georganiseerde besprekingen over het instellen van een gedemilita riseerde zone langs de grens van Namibië met Zambia en Angola zijn gisteren geëindigd met uitzicht op een akkoord. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Volgens George Young, een voormalige topfunctiónaris van MI-5, één van de Britse veiligheidsdiensten, zijn er behalve Blunt, curator van het Brits j koninlijk kunstbezit, tenminste nog acht Britten die destijds betrokken zijn ge weest bij de spionage-affaire van de diplo maten Guy Burgess en Donald MacLean. Hij zei dat alle acht regeringsfuncties heb ben bekleed en na destijd, in 1951 te zijn verhoord, „werd verzocht hun ontslag te nemen”. De namen van deze acht zijn nooit be kend gemaakt. De auteur Andrew Boyle, die met zijn boek „Klimaat van verraad” dit jongste schandaal aan het rollen bracht, zei echter in een vraaggesprek dat het niet om acht, maar om ongeveer 25 mensen gaat die o phoog en laag niveau hand- en spandiensten voor de Sovjet unie verrichtten. Irijfs- zijn igen, nctie eling laten vier fflian jstrij- usrat elijke leden al bi- istba- Een leider van de studenten opperde echter de mogelijkheid dat drie zwarte Amerikaanse 'marinewachten in vrijheid zouden worden gesteld als gebaar van solidariteit met „de onderdrukte zwarten in de Verenigde Staten”. Ook zei hij dat zeven of acht van de Amerikaanse gijze laars die volgens de studenten spionnen zijn, de eersten zouden zijn die gedood zouden worden als de VS de ambassade zouden aanvallen. Gisteren hadden zich een paar duizend Iraanse marxisten aangesloten bij de gro te menigte islamitische demonstranten die de ambassade bezet houden. Het was voor het eerst sedert het begin van de bezetting dat leden van de marxistische Fedayeen-i-Khala-beweging zich aanslo ten bij dë dagelijkse anti-Amerikaanse demonstraties. Ayatollah Khomeini, die wegens „ver moeidheid” al zijn afspraken tot 5 decem ber heeft afgezegd, liet wel weten dat de houding van de Veiligheidsraad, die op dit ogenblik niet over Iran wil debatteren, zowel als het bevriezen van de Iraanse tegoeden in de VS zijn vastberadenheid niet in het minst zou aantasten. De geestelijk leider van de Iraanse hoofdstad, de ayatollah Hossein Ali Mon- tazeri, heeft zich beklaagd over de „pas sieve houding van Arabische landen te genover de campagne van Iran tegen het Amerikaanse imperialisme”. „Zij weige ren ons beroep te beantwoorden. Het zou voldoende zijn gedurende een of twee dagen de oliestroom naar de VS te onder breken”. In Teheran is overigens gisteravond het bericht in Le Monde ontkend, dat Iran geen dollars meer wil aannemen als beta ling voor ruwe olie. Wat de sleutelfiguur in de huidige crisis tussen Washington en Teheran betreft doen er in Washington tal van speculaties over de ex-sjah de ronde. Officieel blijft Washington verklaren dat de ex-sjah zal vertrekken als dat volgens zijn artsen mogelijk is, maar dat de regering geen dwang zal uitoefenen. Privé verheelt men echter niet dat een snel vertrek de diplo matieke pogingen tot vrijlating van de gijzelaars in Teheran zal vergemakke lijken. Het Europees parlement heeft gisteren tijdens de zitting in het Franse Straats burg een resolutie aangenomen waarin men van de bezetters eist onmiddellijk de Amerikaanse ambassade in Teheran te ontruimen en de gegijzelden vrij te laten. De resolutie was ingediend door de West- duitse socialist Schwartzenberg namens zijn fractie. De christen-democraten, de Britse conservatieven en de Franse gaul listen die eveneens ontwerp-resoluties over deze zaak hadden ingediend, beslo ten terwille van de eenheid hun moties in te trekken. JERUZALEM (Reuter/UPI). De Ara bische burgemeester van Nabloes, de grootste stad op de door Israel bezette Westelijke Jordaanoever, is gisteren in de gevangenis in hogerstaking gegaan uit protest tegen het Israëlische uitwijzings- bevel. Felicia Langer, de advocate van burgemeester Bassam Sjakaa, zei dat ze haar cliënt heeft overreed tenminste wel vocht te gebruiken. Het Israëlische hoog gerechtshof behandelt donderdag de zaak van burgemeester Sjakaa. De Israëlische regering moet dan redenen aanvoeren voor zijn uitwijzing. De regering-Begin vaardigde het uitwij- zingsbevel uit omdat Sjakaa zich goed keurend zou hebben uitgelaten over een Palestijnse guerrilla-actie. Uit protest te gen het deportatiebevel hebben donder dag alle Arabische burgemeesters van de Westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza hun ontslag ingediend. Vandaag wil len ze een hongerstaking beginnen bij het Rode Kruis-gebouw in Gaza. Deze actie is overigens door de autoriteiten verbóden. De conferentie kon daar gisteren over gaan praten nadat donderdag een beslis sende doorbraak was bereikt, doordat de guerrillaleiders van het Patriottisch Front akkoord waren gegaan met de Britse voorstellen om het gebied naar onafhan kelijkheid te voeren. De Britse voorzitter van de conferentie, Lord Carrington, stelde gisteren voor, dat er vanaf de dag waarop het bestand in gaat tot aan de dag van de in Zimbabwe te houden verkiezingen van beide zijden geen grensoverschrijdende militaire acti viteiten zullen plaatshebben. De guerrilla strijders opereren vanuit bases in de buurlanden Mozambique en Zambia. Voor toezicht op de naleving van het be stand zouden troepen uit Britse-Gemene- bestlanden zorg moeten dragen. Austra lië, Nieuw-Zeeland en Fidjie hebben reeds contingenten toegezegd voor deze macht, waarvan ook Britten deel zullen uitma ken. Krachtens het Britse plan zou er een commissie in de hoofdstad Salisbury moe ten komen voor toezicht op de naleving van het bestand. Deze zou moeten bestaan uit een Britse militaire adviseur als voor zitter en militaire vertegenwoordigers van de Zimbabwese veiligheidstroepen en van het Patriottisch Front. Het Zimbabwese opperbevel liet giste ren nog direct weten dat het wat zijn troepen betreft - „gedisciplineerd als zij PARIJS (UPI). De onttroondé dicta tor Jean Bedel Bokassa, die eens omgere kend zo een vijftig miljoen gulden uitgaf om tot „keizer” van Centraal-Afrika te worden gekroond, zegt blut te zijn. „Ik heb geen cent meer over”, zo zegt hij in een interview in het Franse dagblad „Aurore” van gisteren. „Ik besta alleen nog maar dankzij de goede gaven van de president van Ivoorkust en heb alleen nog maar mijn pensioen als voormalig kapi tein van het Franse leger”, zo zei hij. Bokassa, die diamanten ten geschenke zou hebben gegeven aan de Franse presi dent Giscard d’Estaing, bevindt zich sinds 25 september in ballingschap in Ivoorkust nadat hij door middel van een door de Fransen gesteunde staatsgreep was afge zet naar aanleiding van zijn betrokken heid bij het doden van scholieren. steld dat een olieboycot praktisch onuit voerbaar en bovendien politiek niet ef fectief zou zijn. Het beste waarop minister Van der Klaauw mag hopen, zou zijn de instel ling van een ambtelijke werkgroep, die (zoals trouwens al eerder is gebeurd) onderzoekt wie wat waarheen uitvoert, in relatie met Zuid-Afrika. Die werk groep zou ook nog eens kunnen rappor teren over de mogelijkheden van een olie-embargo. Maar, zo zegt men in Den Haag, het antwoord is nu al duidelijk: een EG-boycot, waar zelfs de meest radi cale Afrikaanse landen niet om vragen, is in de ogen van de EG-partners on zinnig. Het opperbevel van de strijdkrachten in Bolivia maakte gistermiddag in een laat ste communiqué bekend, dat Natusch nog in functie is en dat „het Boliviaanse leger en de president van de republiek wachten op het resultaat van de gesprekken die zjjn gehouden tussen de strijdkrachten, het Boliviaanse Congres en de Arbeiders- centrale, teneinde de nationale pacificatie te consolideren”. De tegenspraak heeft nogal wat verwarring gezaaid in politieke kringen in Bolivia. Waarnemers in La Paz wijzen erop dat de Boliviaanse Arbeiders- centrale (COB) zich donderdag al offic'ieel uit de besprekingen terugtrok. Generaal Oscar Larrain, leider van de delegatie die van het leger het mandaat heeft gekregen in samenspraak met het Congres een oplossing te vinden voor de crisis, had gisternacht aangekondigd dat met het neerleggen van hun functies door kolonel Natusch en door de „constitutio nele” president Walter Guevara, „alle moeilijkheden zijn opgelost. Het woord is nu aan het Congres”. In de loop van gisteren echter kwamen successievelijk de minister van Voorlich ting, Gonzalo Riveros, en de particulier secretaris van deze laatste, Daniel Sala manca, de verklaring van generaal Lar rain ontkennen. Beiden bevestigden dat kolonel Natusch aan de macht bleef. Rive ros voegde daaraan nog toe dat „het kabi net van de president het resultaat van de onderhandelingen afwacht die gaande zijn tussen het nationale Congres en het leger”. Dit werd later nog eens onder streept door het communiqué van het opperbevel. Van zijn kant verklaarde president Wal ter Guevara gisteren tijdens een perscon ferentie dat ook hij in functie wenst te blijven. Desondanks liet de voorzitter van de Boliviaanse Senaat, Leonidas Sanchez, weten dat de aankondiging over het aftre den van Natusch „geldig” bleef. Natusch zelf neemt niet deel aan de onderhandelin gen en hij heeft niet publiekelijk ver klaard dat hij het eens was met het ak koord over zijn aftreden. Het presidentië le paleis weigerde journalisten te woord te staan. Politieke waarnemers in Bolivia gelo ven dat het jongste communiqué van het opperbevel van de strijdkrachten bedoeld is om een leemte in het leiderschap te voorkomen, voordat een nieuwe president is benoemd. Legereenheden versterkten gistermorgen de wacht bij het presidentië le paleis en het plein waaraan de gebou wen van de regering en het Congres staan, is hermetisch afgesloten. Naar in La Paz verluidt zal het Congres vandaag, later op de dag bijeenkomen om de vorm van de nieuwe regering definitief vast te stellen. Volgens Boliviaanse parle mentsleden liggen er twee hoofdvoorstel len. Het ene, dat door de strijdkrachten en de rechtse parlementsleden wordt ge steund, voorziet in een gezamenlijk be wind van twee presidenten, een aangewe zen door het Congres, de andere door de militairen. Het tweede voorstel, dat door het gros van de parlementariërs wordt gesteund, wil dat mevrouw Gueiler be noemd wordt tot staatshoofd, en dat zij een gezamenlijk kabinet van militairen en burgers voorzit. zijn” - desnoods a la minute de uitvoering van een bestand kan aanvangen. „Voor de andere partij zou het misschien twee a drie dagen kunnen vergen om de nodige instructies doorgegeven te krijgen”, zo werd daaraan toegevoegd. Het leger van Salisbury is ongeveer 45.000 man sterk, de reservisten niet mee gerekend, terwijl het front naar schatting over zo’n 15.000 guerilleros kan be schikken. kelingssamenwerking maakt dit mogelijk door de rente te verlagen die de landen moeten betalen over door Nederland ver strekte leningen. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan een verplichting die in het kader van een UNCTAD-besluit Nederland op zich had genomen. Eerder werd aan Tanzania, Soedan, Opper-Volta en Bangladesh 330 miljoen gulden aan rente kwijtge scholden. LA PAZ (AFP/Reuter/UPI). Het opperbevel van de Boliviaanse strijd krachten heeft gisteravond tegenge sproken dat kolonel Alberto Natusch als president is afgetreden. Eerder op de dag was in de Boliviaanse hoofd stad La Paz officieel bekendgemaakt dat kolonel Natusch was teruggetre den uit de functie die hij sinds de staatsgreep van 1 november be kleedde. JAKARTA (AFP). Een ruzie tussen twee dorpelingen in een Indonesisch dorpje is uitgelopen in enorme vechtpar tijen, waarbij twintig mensen zijn omge komen en vijftig huizen zijn vernield. Dit heeft het Indonesisch persbureau gisteren gemeld. De ruzie ontstond toen een van de dor pelingen een ander zijn mening gaf over zijn manier van onkruid wieden. De ander nam dit niet en ging op de vuist. De twee mannen behoorden tot twee verschillende families die het ook vroeger al met elkaar aan de stok hadden. De ruzie liep zo uit de hand, dat een groot aantal dorpelingen op de vlucht sloeg. Er moesten Indonesische veiligheidstroepen aan te pas komen om de rust weer te herstellen. Inwoners van Zimbabwe bespreken rond een krantenverkoopstalletie in Salisbury de laatste ontwikkelingen op de Zimbabwe-conferentie in Londen. Volgens Waldheims vertegenwoordiger Urquhart hebben zowel de Afrikaanse frontlijnstaten Angola, Zambia, Botswa na, Mozambique en Tanzania als de SWA PO (doe door Sam Nujomo geleide Nami- bische bevrijdingsbeweging) met het VN- plan ingestemd. Zuid-Afrika dat zich tot dusverre nooit in principe gekant heeft tegen een gedemilitariseerde zone heeft enige be denkingen tegen het onderhavige plan geuit. Zij zou met name van de VN willen weten hoe zij kunnen garanderen dat vreemde troepen uit de gedemilitariseer de zone blijven. De leider van de Zuidafri kaanse delegatie, staatssecretaris Four- nie, zou de resultaten van de besprekin gen eerst willen voorleggen aan de rege ring in Pretoria. De vertegenwoordigers van de „demo cratische partijen” van Namibië, die pas na aandrang van Zuid-Afrika door de VN werden uitgenodigd, toonden zich over het verloop van de besprekingen tevre den. Een van hen, Andreas Shipanga die leider is van de Democratische SWAPO (een afsplitsing van de SWAPO) zei dat men „op de goede weg is”. J Maatregelen als sjah naar ander land vertrekt

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3