Centrifugaalpomp in gebruik voor zuivering afvalwater Geestelijke Gezondheidszorg IJmond naar regioverband Provinciaal Ziekenhuis vraagt garanties na inkrimping staf UT J xil AMVJ herdenkt Hannie Schaft EENVOUDIG, DUIDELIJK EN KOMPLEET RAPPORT goed en goedkoop 4 19 7 9 ZATERDAG NOVEMBER 1 7 GESCHENK VAN DUITSE FABRIEK ONDER GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING en jvie idag lad- i 22 Barrière wib Subsidies Inspraak I IJMOND E „NIET TORNEN AAN BEHANDELPEIL DAGCENTRUM” re- ije >te er er te re de ;e- (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De bewonersvoorbereidingsgroep uit oud-IJmuiden heeft het college van B. en W. en de raadsleden de nieuwbouwproble- matiek in de wijk. De gemeentelijke bestuurderen mogen zelf nog even aangeven op welke plaats en welk tijdstip. Wat de leden van de werkgroep betreft wel bij voorkeur op donderdag 6 of vrijdag 7 december. Onderwerp van gesprek: begeleiding van de nieuwbouw die gerealiseerd gaat worden in aansluiting op het project van „de 114 21” dat onlangs is gestart. WUSTFALfA SEPARATOR VELSEN. Tijdens de algeme ne beschouwingen op de gemeen tebegroting van Velsen, is door diverse woordvoerders van poli tieke partijen de wens geuit meer betrokkenheid van de burgers bij het gemeentelijke beleid mogelijk te maken. Het huidige bureau voorlichting, dat in het gemeente huis is gevestigd, schiet volgens de woordvoerders tekort in haar taak de bevolking te betrekken bij het gemeentelijk bestuur. Hans de Boer, fractievoorzitter van het CDA, stelde voor een „uit- legwinkel” in het leven te roepen, waar belangstellenden kunnen worden geïnformeerd over aller hande gemeentelijke aangelegen heden. r voor nieuwbouwfase in oud-IJmuiden t 35 nen Hef informatiecentrum van Zaanstad, gevestigd in Zaandam aan ue drukke Peperstraat Bureau Voorlichting gemeente Velsen functioneert niet op huidige plek snel jrde la is /erd zoor ;eds vrij- een alve 1 op van i tot den s er den. prij- reek >sen zoor :ent arijs mid ling ian- rste iren Tijdens een bespreking die op 3 oktober plaats vond tussen een bewonersdelega- tie, vertegenwoordigers van het ministe rie van Volkshuisvesting, de provinciale en gemeentelijke dienst Volkshuisves ting werd besloten dat eerstgenoemde groep zo snel mogelijk met voorstellen op tafel zou komen over de te volgen proce dure noodzakelijk voor de subsidiemoge lijkheid „Goed en Goedkoop”. Absolute voorwaarde is dat de toekomstige bewo ners van de huizen waarop die subsidie betrekking heeft middels inspraak be trokken worden bij diverse fasen van voorbereiding. Mede-zeggenschap over type woningen, gemeentelijke randvoor waarden. Keuze van architekt, huurvoor- stellen en soortgelijke zaken. Het bestuur van het Academisch Zie kenhuis, waaronder het dagcentrum nog Om het publiek, of beter de cliënt, in zicht te geven in het wbud van voorzienin gen op dit terrein viel al in 1976 het besluit tot regionalisatie bij de in Limmen geves tigde Stichting voor de Geestelijke Volks gezondheid waaronder de geestelijke ge zondheidszorg in de vijf gemeenten tot nu toe ressorteerde. t de oed: nen i tot ordt De veg. kilo zerd nu zijn nale aald i in 8 ;o- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Ter voorberei ding op de jaarlijkse Hannie Schaft- herdenking op zondag 25 november vertoont het ANVJ op zondag 18 no vember een klankbeeld in het club huis aan de Moensstraat. Dit pro gramma begint om twee uur. Daarna gebruiken de leden gezamenlijk een broodmaaltijd en ’s avonds worden platen gedraaid. Hannie Schaft was één van de me- de-oprichters van het Algemeen Ne derlands Jeugdverbond, nu vijfen dertig jaren geleden tijdens de Duitse bezetting in de Tweede Wereldoorlog. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Voor instructiedoelein- den beschikt de gemeentelijke School voor Visserij en Scheepvaart in IJmui- den sinds afgelopen week over een centri fugaalpomp ten behoeve van afvalwater zuivering aan boord van schepen. De ap paratuur, aaneedoid als „lenswatersepa- (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Een aantal in de IJmond werkzame instanties voor ambulante geestelijke gezondheidszorg gaat binnen afzienbare tijd onder één noemer werken. De gemeenteraad van Heemskerk krijgt op 29 november de bepalingen ter goed keuring voorgelegd van een gemeen schappelijke regeling die voorziet in sa menwerking voor de gemeente Heems kerk, Beverwijk, Velsen, Castricum en Uitgeest, in de stukken aangeduid als ..Midden-Kennemerland”. steld op basis van gegevens van een en quête, waar 18 voorlichtingsbureaus in Nederland aan mee hebben gedaan. Uit het onderzoek bleek verder dat de meeste gemeenten een vestiging van een informatiecentrum buiten het gemeente huis hebben in een druk winkelgebied. De meeste vragen waar de informateurs mee geconfronteerd werden, hadden volgens het onderzoek betrekking op huisvesting, bouwplannen en stadsvernieuwing. Piet van Tellingen, hoofd voorlichting van de gemeente Zaanstad, relativeert de mogelijkheid van een informatiecentrum: „Je moet van een infowinkel geen wonde ren verwachten.” Het voorlichtingsbu reau van Zaanstad is buiten het gemeente huis gevestigd in een drukke winkelstraat. Vanwege huisvestingsproblemen is inder tijd het bureau buiten het gemeentehuis gevestigd, iets wat voor de voorlichtings ambtenaren een geluk bij een ongeluk bleek te zijn. Momenteel zijn zowel de interne als externe voorlichting en de be leidsambtenaren ondergebracht in het pand waardoor er maar een beperkte ruimte beschikbaar is voor de eigenlijke informatiewinkel. Plannen liggen klaar om de gehele ruimte te bestemmen voor een informatiecentrum. De extra ruimte zal verkregen worden omdat een deel van de voorlichtingsdienst binnenkort ver huist naar het gemeentehuis. Het wachten is op de bouw van een extra vleugel aan het gemeentehuis. Piet van Tellingen heeft het voornemen een informatiecentrum te creëren met een leeshoek, een tentoonstellingsruimte en een ruimte voor het vertonen van dia’s en Wp kunnen de mensen hier in Bewonersgroep ontvouwt inspraakplan In Velsen heeft het voorlichtingsbureau niet aan de verwachtingen voldaan. Er is wel een ruimte bestemd voor bezoekers, maar volgens Jan Dooijes, hoofd voorlich ting, wordt daar spaarzaam gebruik van gemaakt. Alleen een enkele scholier of een verdwaalde toerist vereert volgens hem het voorlichtingsbureau met een bezoek. Jan Dooijes ziet met name in de plaats van het bureau een grote handicap. De hal in het gemeentehuis bijvoorbeeld moet op weg naar de voorlichtingsafdeling wor den overgestoken en vormt in de praktijk een barrière. Gebruik van de hal als expo sitieruimte heeft tot nu toe weinig vruch ten afgeworpen. Het hoofd van de voor lichting staat zelf positief ten opzichte van een soort informatiewinkel buiten het ge meentehuis. Burgemeester P. J. Molenwijk heeft tijdens de algemene beschouwingen toe- van tten rote stuk gen- gza- met teer- voorzieningen). Om zich in te dekken voor het negatieve effect daarvan op de gebo den behandeling stelt Santpoort nu als eis ondersteuning vanuit het Academisch Ziekenhuis, sinds kort gevestigd in de Bullewijk. Op deze bijstand wordt aange drongen voor het eerste jaar na doorvoe ring van de personeelsinkrimping. Beide partijen kregen vrijdag als huiswerk mee deze ingreep te bezien op de financiële behandeltechnische consequenties. Het aan de Vondelstraat gevestigde dagcen trum zit nu nog op een dagprijs van 225,- Het C.O.Z. hanteert hiervoor 190,- als landelijk maximum. Over het verloop van het in Santpoort gevoerde overleg brengt directeur P. A. Schaafsma van het Provin- Voor de bestuurlijke samenwerking zouden op papier in aanmerking komen de instellingen voor maatschappelijk werk in het gebied, instituten voor psy chotherapie (dagbehandeling), bureaus voor alcohol en drugs en ook levens- en gezinsmoeilijkheden, sociale diensten van de diverse gemeenten en tenslotte de soci- aal-psychiatrische dienst (gemeente Vel sen) en het eveneens in Velsen gevestigde Medisch Opvoedkundig Bureau. Alleen beide laatste instanties besloten echter de stap naar nauwere samenwerking als re gionale dienst voor de geestelijke volksge zondheid te wagen. merKing komen en dienovereenkomstig een verklaring afleggen zullen om tafel komen te zitten met de opdrachtgever. In het onderhavige geval is dat de gemeente Velsen of de Woningstichting Velsen. Meerdere architekten zullen vervolgens worden benaderd. Belangrijkste voor waarde waaraan zij 'zijn onderworpen is dat vóór inspraak zijn. Gebruik makend van meerdere architekten sluit bij voor baat het gevaar van eentonigheid in de wijk uit. Anderzijds dienen de woningen goed en goedkoop te zijn. Van de architekt wordt verwacht dat de leefbaarheid niet uit het oog wordt verloren en vormgeving voor hen niet zwaarder weegt dan het kostenaspect. rator”, zuivert afvalwater (lenswater) van schepen dusdanig dat lozing op zee ook met streng gehanteerde milieu-eisen mogelijk is. Het R.I.V.O. (Rijksinstituut voor Visse- rij-onderzoek) had bij de ontwikkeling ervan een belangrijke vinger, in de pap. „Opsplitsing” van sterk vervuild afvalwa ter, op schepen veelal een mengsel van water en olieresten, gebeurt op een toene mend aantal zeeschepen al volgens dit centrifugesysteem. Een centrifugaalpomp met flinke capaciteit (tweeduizend liter per uur) en relatief geringe afmetingen is als nieuwste snufte op dit terrein op de markt gebracht door een Duitse fabriek die de IJmuidense söhool een exemplaar cadeau deed. Met de toepassing op schepen wordt vooruitgelopen op de eisen die in 1981 voor afvalwaterlozing worden gesteld door de IMCO, (een internationale scheep- vaartorganisatie met taken op het gebied van veiligheid (op zee), zeevaartopleidin- gen en ook milieuzaken voorzover op het scheepvaartwezen betrekking hebbend. De school aan de IJmuidense Havenkade is door de nieuw verkregen apparatuur eindelijk in de gelegenheid bediening en onderhoud ervan in het opleidingspakket op te nemen. Onderin zeeschepen hopen zich gedu rende de vaart aanzienlijke hoeveelheden afvalwater op. Het simpelweg overboord pompen, tot voor kort dé methode, wordt met het oog op het milieu niet langer toelaatbaar geacht. Naast internationale beperkingen (voor lozing van dit water) is voor Nederland apart in voorbereiding een „Wet Olieverontreiniging Zeewater”. Centrifugaalpompen zijn ook in de han del speciaal voor smeer- en brandstofolie. Bij de scheiding van vaste en vloeibare delen (korrelvormige verontreiniging en pure olie) speelt uiteraard ook mee het hergebruik van het hoofdbestanddeel. muiden wonen.” En dan is er nog een brief van het gemeentebestuur gericht aan het wijkcomité. Een brief van 3 maart 1978. Daarin staat dat de toewijzing van de woningen (die momenteel in aanbouw zijn, red.) in de eerste plaats bestemd zijn voor de huidige bewoners van oud-IJmui den en vervolgens voor degenen die dé wijk sinds 1965 noodgedwongen hebben moeten verlaten. Aanvankelijk leek het aantal nieuw te bouwen woningen gering. Renovatie was een mogelijkheid die voor een groot aan tal woningen haalbaar leek. De tijd heeft die illusie echter achterhaald. Een groot aantal mogelijk renovabele woningen is nu toch voorbestemd onder de slopersha mer te vallen. In totaal is het aantal nieuw te bouwen woningen daarmee op 87 geko men. De bewonersvertegenwoordigers willen voor al die 87 huizen een poging in het werk stellen de Goed- en Goedkoop- subsidie te verkrijgen. De bewoners die voor de huizen in aan- buurthuizen in om informatie door te spelen.” In diverse gemeenten zijn in de informa- tiewinkels behalve de gemeentelijke voor lichtingsdienst ook andere hulpverlenen de en informatieverstrekkende instanties gevestigd. Het meest sprekende voorbeeld hiervan is het Hulp en Informatie Cen trum in Rotterdam. Op bescheiden schaal is ook de hulpverlening ondergebracht in het informatiecentrum van Hoorn en Haarlem. In Hoorn is een sociaal raads man aanwezig, terwijl in Haarlem het Maatschappelijk Advies en Informatie Centrum een centrale taak heeft in de gemeentelijke voorlichting. Al in 1976 werd een werkgroep in het leven geroepen om voor de intergemeen telijke samenwerking wat hoofdlijnen uit te zetten. Resultaat van veel voorbespre kingen is de tekst van eerdergemelde ge meenschappelijke regeling waarbij ge voegd een vrij uitvoerige toelichting ten behoeve van onder meer raadsleden van de betrokken gemeenten. Met de voorge stelde bestuurssamenstelling en ook schriftelijke afspraken over begrotings behandeling en jaarrekening is getracht met bestaande gemeenschappelijke rege lingen op één lijn te komen. Een stap dus in de richting van in een aantal gemeenten nagestreefde harmonisatie op dit terrein. De bewoners zijn hun belofte gestand gebleven. Vrijdag hebben de leden van het college en de raad de toegezegde voor stellen in hun brievenbus gekregen. Een veertien pagina’s dikke nota geïllustreerd met een woonerfbord ondertiteld met Goed en Goedkoop! Natuurlijk hebben de leden van de werkgroep zich afgevraagd welke nieuw te bouwen woningen voor de bewuste subsidiemogelijkheid in aanmer king komen. Het antwoord daarop heb ben zij gevonden in een uitspraak vn wethouder K. W. Bijl van 29 juni; „De subsidie Goed en Goedkoop is aange vraagd voor de overige nog te bouwen woningen in oud-IJmuiden”. Met overige bedoelde Bijl de woningen die gebouwd zouden worden in aansluiting op het on langs gestarte projekt. Om die subsidie mogelijkheid te hanteren noemen de werkgroepleden een aantal argumenten. Belangrijkste is ongetwijfeld dat deze mo gelijkheid naast de subsidievorm „exces sief duur” een maximum aan subsidiemo gelijkheden biedt. Aanvankelijk werd van de zijde van de gemeente gesteld dat de inspraakeisende en daardoor tijdrovende procedure niet kon worden hanteerd. Per 1 januari 1980 zou de voorbereiding van nieuw te bou wen woningen afgerond moeten zijn. Ge bleken is dat die noodzaak niet aanwezig is. Tot 1 januari 1981, dus een jaar langer, blijft het mogelijk een verzoek in te die nen voor Goed en Goedkoop en/of „exces sief duur”. Zonder enige tijdverlies kan de procedure worden gestart zonder dat al de daarbij behorende voorwaarden wor den geschaad. In de nota van de bewonersvertegen- woordiging wordt duidelijk gesteld welke partijen betrokken dienen te zijn bij de voorbereiding van de bouwplannen om aanspraak te kunnen maken op de gewen ste subsidie. In de eerste plaats zijn dat de toekomstige bewoners van de te bouwen woningen. Wie dat zijn is ook al in een eerder stadium door het gemeentebestuur aangegeven. Op 17 mei werd door de gemeenteraad een motie aangenomen waarin daarom trent alle wensbare duidelijkheid wordt verschaft, De nieuw te bouwen woningen zijn, zo luidt de motie, in de eerste plaats bestemd voor de mensen die in oud- IJ- (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT/AMSTERDAM. De partijen betrokken bij een voorgenomen samenvoeging van het psychiatrisch dag centrum van de Universiteit van Amster dam en het Provinciaal Ziekenhuis kwa men afgelopen week een stapje dichter tot elkaar. In vrijdag hervatte besprekin gen hierover werd onderling vertrouwen uitgesproken in een operatie die tot dus ver voor een bestuurlijk samengaan als struikelblok gold: personeelsinkrimping bij het dagcentrum. Dirk Kuijper (Progressief Velsen) haakte woensdagavond tijdens zijn be toog in op het idee van Hans de Boer en wees op de wenselijkheid een dergelijk informatiecentrum in of bij een biblio theek onder te brengen, waardoor de dienstverlening ruimtelijk wordt ge spreid door de gemeente. In diverse gemeenten is de informatie winkel een vertrouwde voorziening. Ge brekkige financiële middelen en een te kort aan mankracht dragen er vaak toe bij dat hoge idealen, zoals een betere participatie van de burgers in het gemeen telijk beleid slechts op bescheiden schaal Over de aan de voorbereiding deelne mende partijen heeft de bewonersgroep duidelijk gesteld wat hun posities zijn. Uiteraard wordt de uiteindelijke beslis singsbevoegdheid geheel bij de opdracht gever gelaten. Wel wordt verwacht dat bij alle voorbereidende zaken de bewoners worden betrokken en dat gemaakte af spraken worden nagekomen. Dat laatste geldt zowel voor gemeentelijke autoritei ten als voor de architekt. Wat betreft die architekt zullen de toekomstige bewoners de gelegenheid krijgen de ideeën van de man te beoordelen; er zal een keusemoge- lijkheid moeten zijn uit verschillende al ternatieven. Ook inrichting van de bin nenterreinen en aanvragen voor huur- vaststelling zijn zaken waarbij de bewo ners dienen te worden betrokken. De af- I spraken tussen partijen dienen te worden vastgelegd in een overeenkomst. Daarin zijn 12 artikelen opgenomen waar die par tijen zich aan hebben te houden. Onder meer zal een bouwteam worden gefor meerd waarin zitting zullen hebben: een vertegenwoordiging van bewonerszijde, de opdrachtgever, de architekt, het op bouwwerk, adviseurs en in de slotfase de aannemer. De pompinstallatie die aan de Havenkade een plaats kreeg in een instructielokaal voor de opleidingen scheepswerktuigkundige. mingsplannen en andere ambtelijke stuk ken”, verklaart Piet van Tellingen. Over het functioneren van het informatiecen trum zegt hij: „We hebben geen plaatsver vangende functie maar een verwijzende. De deskundigheid zit bij de ambtenaren en de bestuurders. Wanneer mensen die per op een bepaalde materie in willen gaan leggen wij het contact met de desbe treffende ambtenaar.” Het hoofd van de voorlichting in Zaan stad zet wel vraagtekens bij een voorlich- tinscentrum waar alle informatie gecon centreerd wordt. „Juist in een gemeente als Zaanstad, waarin diverse gemeenten zijn samengevoegd, is het noodzakelijk de informatiestroom te decentraliseren. Je kan niet verwachten dat iemand uit As sendelft helemaal naar Zaandam komt voor informatie. We werken hier dan ook met hulpsecretarieën”, aldus Van Tel lingen. Ook in Hoorn, Alkmaar en Purmerend is de voorlichtingsdienst gedecentrali seerd. In Hoorn en Purmerend zijn voor lichtingscentra gevestigd in nieuwbouw wijken. Gelet op het feit dat deze twee gemeenten groeikernen zijn, komen veel belangstellenden van buiten de gemeen ten naar de nieuwbouwwijken waar zij zich willen oriënteren. Hoorn en Alkmaar hebben zelfs de beschikking over een mo biel informatiecentrum. Het hoofd van de voorlichtingsdienst van Alkmaar, de heer Muller, onder scheidt een passieve en een actieve voor lichting. „In een informatiewinkel komen de mensen naar je toe, maar wanneer bijvoorbeeld een inspraakprocedure wordt eestart moet de informatie bij de de Commissie voor de Provinciale Zieken huizen die dan onder voorzitterschap van gedeputeerde C. J. Korver bijeenkomt. de kant van de raadsleden serieus op uitvoerbaarheid bekeken zullen worden. hl tot halvering van de staf om tot een dagprijs te komen binnen de normen van het C.O.Z. (Centraal Orgaan Ziekenhuis- blijkt uit een rapport dat vorig jaar is uitgebracht door de afdeling voorlichting van Apeldoorn. Het rapport is samenge- mensen gebracht worden. Een mobiele eerste instantie helpen met vragen. Er komt een leeshoek waar belangstellenden informatiewinkel is hiervoor ideaal, maar zich kunnen verdiepen in nota’s, bestem- we schakelen ook wijkverenigingen en ■8

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5