Dajan biedt VS bases aan Geen sprake van intrekking Loods vol plezierboten brandt af SPORDE Palestij nen doodgeschoten Zwaargewonde bij steekpartij het weer Armeniërs plegen bomaanslag op KLM-kantoor Schietpartij bij finish veldloop: twee doden Actie Soweto tegen politiek thuislanden Prix Goncourt voor Antonine Maillet Politieke partijen Beverwijk bespreken verlangens voor 1980 het woord is aan... vandaag: Tunnelbuis dicht door op hol geslagen paard Dodelijk gif op vluchtweg verloren agenda pagina 9 En verder Rustig weer Oranje verdient negen ton in Uruguay F W MAANDAG 19 NOVEMBER 1979 (ADVERTENTIE) Samuel Johnson: 071 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN pagina's 12 2,3 11 5,6,7,9 I ANTIEK en OUD ZILVER (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/NEW YORK. Vanmiddag zijn voorafgaande aan hun vrijlating, tien gegij zelden in de Amerikaanse am- Beurs Binnen- en buitenland. Facetten.... Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisle/Strlps10 Sport13,14,15,17,19,21,23 Weerrapporten2 70ste jaargang no. 14 bassade in Teheran medisch onderzocht. Verwacht wordt dat het tiental, vier vrouwen en zes negers, nog vandaag vrijkomt. I IJmuider Courant Spekstraat 10, Haarlem. Tel. 023-320274 Bezetters Iran laten dertien gegijzelden vrij (Van onze streekredactie) (Van onze redactie binnenland) Verder in onze bijlage sportief: in amateur- door (Van onze redactie buitenland) Pagina 6: Bloemendaal Nederlands lintje voor Britse spion Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: DEN HAAG (ANP). Bij een inbraak in een apotheek in Den Haag is vannacht een grote hoeveelheid opiaten en vergif ten gestolen. Een deel van de buit is door de inbrekers op de vluchtweg verloren. De vergiften, tabletten digoxinium in plastic buikjes, zijn bij inwendig gebruik door kinderen levensgevaarlijk, aldus de politie. De politie reed vandaag in de buurt rond met geluidswagens om te waarschuwen. Een aantal buisjes is terug gevonden. Inkoop Verkoop IJMUIDEN. Bij een steekpartij in een woning aan de Roggeveen straat in IJmuiden zijn in de nacht van zaterdag op zondag een 39-jarige IJmuidenaar met vijf messteken le vensgevaarlijke verwondingen toege bracht. Het slachtoffer is zwaar ge wond in het Zeewegziekenhuis opge nomen. De algemene beschou wingen richten zich daar om niet zo zeer op de finan ciële aspekten. Maar dat betekent niet, dat de frak- DEN HAAG/LONDEN. De als Russische spion ontmaskerde Engelsman Anthony Blunt heeft op 12 februari 1949 een hoge Nederlandse koninklijke onderscheiding gekregen. Op voordracht van de toenmalige minister Rutten van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en diens collega Stikker van Buitenlandse Zaken werd professor Blunt benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Pagina 2: LBA wil clubgebouwen collec tief gaan beveiligen Pagina 3: Overbetalingen wielrennen Pagina 4: Connesson intimideert Vultink Pagina Weinig amateurvoetbal regen Pagina 7: Hockeyteams verder achterop. VELSEN. Zaterdagmiddag tussen vier- en vijf uur is de westelijke tunnel buis van de Velsertunnel enige tijd voor het verkeer afgesloten omdat een losge broken paard zich op de rijbaan van Rijksweg 9 bevond. Met "behulp van de brandweer kon het paard na korte tijd gevangen worden waarna de tunnel weer voor het verkeer werd vrijgegeven. Het paard, dat in een langs de rijksweg gelegen wei liep, was geschrokken door het drukke verkeer en op hol geslagen. Nadat het dier uit de wei ontsnapt was stak het rijksweg 9 over en sprong over de vangrail in de middenberm. De brand weer moest eraan te pas komen om met een snijbrander een deel van de vangrail te verwijderen alvorens het losgeslagen paard gevangen en teruggebracht kon worden. TEL A VEV. De bemanning van een Israëlische patrouilleboot heeft gister avond twee Palestijnen doodgeschoten, die met een rubberboot op de Israëlische kust probeerden te landen. Twee anderen werden gevangen genomen. Een Israëlische legerwoordvoerder zei, dat de Palestijnen in de rubberboot voor de kust van Ahziv, zes kilometer ten zui den van de Libanese grens, werden onder schept. De mannen zouden bazoeka’s heb ben afgevuurd, voordat de patrouilleboot hun vaartuig uit het water schoot. In Jeruzalem maakte de politie bekend, dat vanmorgen minstens drie mensen bij ontploffingen in twee bussen gewond zijn geraakt. Een bom ontplofte even nadat de passagiers de bus waren uitgejaagd door een politieman, die een verdacht pakje zag liggen. In een andere bus ontplofte een bom, die drie mensen verwondde. Zie ook pagina 3 Van alle menselijke uitvindin gen brengt geen enkele zoveel geluk voort als een goede kroeg. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. De Commissie van Tien, een groep activistenleiders uit de zwarte krottenwijk Soweto bij Johan nesburg, heeft het plan opgevat om de thuislandenpolitiek van de Zuidafrikaan- se regering voor het Internationale Ge rechtshof in Den Haag te brengen. Dit is gisteren gezegd door de voorzitter van de Commissie van Tien, Nthato Motlana. In de nacht en ochtend mistbanken en minimumtemperaturen rond 2 graden. Morgen overdag droog weer en wolkenvelden en middagtempera- turen omstreeks 7 graden Weinig wind. In een toespraak op een symposium over „De weg naar bevrijding” in Port Elisabeth veroordeelde Motlana het Zuid- afrikaanse beleid, dat mijloenen zwarten ertoe dwingt burgers te worden van door de regering in Pretoria gecreëerde mini staatjes. Drie van die thuislanden-Transkei, Ven- da en Bophoethatswana- hebben hun on afhankelijkheid al gekregen, en meer dan 5,5 miljoen zwarten zijn zo hun Zuidafri- kaanse staatsburgerschap kwijtgeraakt en gedwongen burgers van deze nieuwe landen geworden. De drie thuislanden worden overigens alleen door elkaar en door Zuid-Afrika erkend. „Dit moet de eerste keer zijn in de geschiedenis, dat een regering probeert zich van haar eigen volk te ontdoen”, aldus Motlana. Volgens Britse kranten is sprake van een grondwetsconflict omdat de Britse vorstin volgens deze bladen van Blunts bekentenis wist maar dit niet aan premier Home heeft gemeld. Blunt kreeg deze - voor buitenlanders niet opmerkelijk hoge - onderscheiding voor zijn verdiensten bij het organiseren van grote tentoonstellingen van Britse schilderijen in Nederland. Blunt is jaren lang beheerder geweest van de schilde rijen van de Britse koning George VI en koningin Elisabeth II. Volgens woordvoerder Van der Wiel van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) is er op dit moment geen sprake van dat de Nederlandse regering overweegt de on derscheiding van Blunt vervallen te ver klaren, nu bekend is geworden dat Blunt voor de Sovjet-Unie heeft gespioneerd. Koningin Elisabeth heeft vorige week overigens Blunt uit de adelstand ont heven. Blunt is momenteel ondergedoken op het Britse platteland. Hij heeft aangekon- digd een persconferentie over de spiona- ge-affaire te zullen geven. Blunt zou hier mee willen wachten totdat hij zekerheid heeft dat de hem in 1964 beloofde immuni teit nog steeds van kracht is. Blunt heeft in dat jaar een bekentenis voer zijn spionage-activiteiten voor de Sovjet-Unie afgelegd, met de toezegging dat hij niet zou worden vervolgd. Konin gin Elisabeth zou in 1964 ook op de hoogte zijn gesteld van Blunts spionage terwijl deze een hoge functie bekleedde binnen de Britse geheime dienst Zowel oud-premier Lord Home, onder wiens regering Blunt zijn bekentenis in ruil voor vrijwaring van strafvervolging aflegde, als zijn opvolger sir Harold Wil son heeft verklaard niets van de affaire te hebben geweten. Haarlems topbasketbal bloeit op (Van onze kunstredactie) PARIJS. De Prix Goncourt, de be langrijkste Franse literatuurprijs is van daag toegekend aan Antonine Maillet voor haar werk Pelagie-la-Charette. Te vens werd de Prix Renaudot toegekend; deze ging naar Jean-Marc Roberts voor Affaires Etrangères. ten wat het gemeentebe stuur in 1980 precies gaat doen met de 0,34 per in woner die het ministerie van CRM beschikbaar stelt voor emancipatiezaken. De bouw van bejaarden woningen in Wijk aan Zee staat bij deze fraktie ook hoog op de prioriteitenlijst. D’66 wil het Beverwijkse kabeltelevisienet gaan ge bruiken voor gemeentelij ke voorlichting en voor het uitzenden van raadsverga deringen. Een „brandende kwestie” vindt deze fraktie de vestiging van een brandweerpost in Wijk aan Zee. Het CDA haalt uit naar de gemeente Velsen. De fraktie wil de gemeen telijke samenwerking wel eens bespreken met de CDA-collega’s in die ge meente. Zie verder plaatselijke pagina. CDA-fractieleider Lubbers heeft zaterdag stelling genomen tegen de CDA ers die zeggen dat de Tweede- Kamerfractie in december wel zal „bijdraaien” met haar standpunt over de modernisering van de kern bewapening van de NAVO. Hij zei dat van „gedraai" geen sprake kan zijn. Zie verder pagina 2. BEVERWIJK. In Beverwijk zijn vandaag de debatten begonnen over de gemeentebegro ting voor 1980. De uit gangspositie is gunstig, want er is een vrij te besteden ruimte van an derhalf miljoen gulden. De prioriteitenlijst is al vastgesteld. AALSMEER. Op een eiland in de Westeinderplassen tegenover Rijsen- hout is vanochtend een loods vol ple ziervaartuigen op het terrein van de jachthaven De Blauwe Beugel uitge brand. Het vuur werd bestreden door brandweerkorpsen uit Aalsmeer, Hoofddorp en Rijsenhout, die in eer ste instantie problemen hadden met het bereiken van de brandende loods. De hulp van de waterpolitie moest worden ingeroepen om de slangen over de Ringvaart naar het eiland te trekken. De brand ging gepaard met een aantal explosies. De jachthaven is eigendom van de Amsterdamse projectontwikkelaar Terpstra. Hij is verzekerd tegen brand. Het restaurant, dat ook veel schade opliep, wordt geëxploiteerd door de komiek Piet Bambergen. De brand is waarschijnlijk ontstaan bij reparatiewerkzaamheden aan de woonboot van Bambergen, die achter de loods ligt. De schade wordt ge schat op enkele miljoenen. In de loods stonden tien kleine en vijf grote schepen gestald. Ook een oud groot eikehouten jacht ging verloren. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. In de Parijse kantoren van de Turkse, Westduitse en Nederlandse luchtvaartmaatschappijen zijn gister avond tegen elf uur bommen ontploft. De verantwoordelijkheid voor de aanslagen werd telefonisch opgeëist door het Gehei me Bevrijdingsleger van Armenië. Deze ondergrondse organisatie heeft in Europa al meer aanslagen gepleegd, zoals de moord, enkele weken geleden, op de zoon yan de Turkse ambassadeur in Den Haag en de bomaanslag van 30 oktober op het kantoor van Turkish Airlines in Mi laan, waarbij drie personen gewond raakten. De onbekende die opbelde naar het Franse persbureau Agence France Presse zei in het Engels dat Turkish Airlines, Lufthansa en de KLM „het Turkse fascis me steunen en zich niets gelegen laten liggen aan het Armeense vraagstuk.” Al leen bij het Turkse kantoor raakten twee personen gewond. De schade was in alle gevallen aanzienlijk. Het slachtoffer verscheen zaterdag nacht gewapend met een mes aan de deur van een woning aan de Roggeveenstraat om een ruzie over een verbroken verhou ding met een vrouw te beslechten. Een daar aanwezige 48-jarige plaatsgenoot onthaalde het slachtoffer op een vijftal messteken in buikstreek en been. De da der is inmiddels aangehouden. ZEIST. Het Nederlands voetbalelftal brengt tussen 27 de cember 1980 en 12 januari 1981 minimaal 900.000 gulden binnen. De KNVB accepteerde de invitatie om gedurende die periode in Uru guay deel te nemen aan de Mundi- alito op basis van 150.000 dollar per wedstrijd. Het aantal wedstrij den dat Oranje in Zuid-Amerika speelt, is minimaal drie. Feyenoord-directeur Peter Ste phan heeft tijdens het KNVB-on- derhoud met de betrokken clubs laten weten dat de Rotterdamse club eventueel bereid is om de uitnodiging van Oranje over te nemen, indien het Nederlands elf tal om wat voor reden dan ook niet zal kunnen deelnemen. Een versterkt Feyenoord zou dan als Nederlands elftal uitkomen tij dens de Mundialito. Volgende maand gaan Jan Huybregts en Herman Choufour zich oriënteren in Uruguay. De Verenigde Staten hebben „met genoegen” kennis genomen van de terugkeer van een grondwettelijke regering in Bolivia. Volgens woord voerder Hodding Carter van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Washington, zullen de economische banden met het land worden her steld. Zie verder pagina 3. (Van, onze redactie buitenland) HANNÜIT. Een geestelijk gestoorde militair uit het Belgische plaatsje Hannuit heeft gistermiddag bij de finish van een internationale veldloop in die plaats een bloedbad aangericht, dat aan twee men sen het leven kostte. Zeker acht mensen werden gewond. De 25-jarige dader was met weekeind- verlof uit een psychiatrische afdeling van het militair ziekenhuis in Antwerpen. Van achter een muur opende hij met een Win- chester-geweer en een zogenoemde longri- fle het vuur op de toeschouwers en op de deelnemers aan de veldloop. Een 15-jarig meisje en de vrouw van een van de deelne mers werden doodgeschoten en acht men sen verwond, voor de schutter door twee brandweerlieden kon worden overmees terd. Na de schietpartij werden 48 hulzen gevonden. Volgens ooggetuigen duurde het voorval ongeveer een kwartier en kon de gewapende man zijn geweren herhaal delijk opnieuw laden. Gisteravond laat lieten de bezetters drie gegijzelden vrij, die via de Deense hoofd stad Kopenhagen inmiddels zijn vertrok ken naar Frankfurt voor een medisch onderzoek. Van de tot nu toe vrijgelaten mannen en vrouwen „kon niet worden bewezen dat ze spionnen zijn”, aldus de bezetters. De overige gegijzelden (45 blanke Ame rikanen en acht Aziaten) zullen voor Iraanse rechters moeten verschijnen we gens spionage, tenzij de VS alsnog de afgezette sjah uitleveren aan Iran. Dit verklaarde de ayatollah Khomeini, de geestelijk leider van Iran, gisteren in een interview met het Amerikaanse televisie station ABC. Deze televisiemaatschappij berichtte overigens, dat de sjah in de eerste week van december naar Egypte vertrekt. Hij zou daar verder worden be handeld door Egyptische artsen. De voormalige minister van Buitenland se Zaken van Israel, Mosje Dajan, zei gisteren in New York dat de VS gebruik mogen maken van Israëlische vliegvelden als Washington door militair ingrijpen een einde wil maken aan de gijzeling. In bepaalde situaties is militair optre den de enige oplossing, aldus Dajan. Hij voegde hieraan echter toe, dat het wellicht toch mogelijk is, de gijzeling zonder ge bruik van geweld op te lossen. De Revolutionaire Raad, het college dat in Iran min of meer optreedt als regering, studeert intussen op de mogelijkheid de betrekkingen met de VS te verbreken. Alleen een „fundamentele verandering” van de Amerikaanse houding jegens Iran kan dit voorkomen, zo liet de secretaris van de Revolutionaire Raad gisteren in Teheran weten. Ongeveer vijfduizend zwarte geestelij ken in de VS hebben zaterdag bij presi dent Carter aangedrongen op uitlevering van de sjah, ómdat hij volgens hen een misdadiger is die zijn volk voor miljoenen heeft bestolen. Het Koeweitse blad Al-Watan, dat rege ringskringen in de Verenigde Arabische Emiraten aanhaalt, schrijft dat veertig Iraanse oorlogsschepen zijn gesignaleerd in de Indische Oceaan en in de Perzische Golf. In hetzelfde gebied bevinden zich ook Amerikaanse oorlogsschepen. Vol gens het Amerikaanse ministerie van De fensie is slechts sprake van „normale ope raties die niet in de richting van Iran gaan”. Vanmorgen kwamen in de Deense hoofdstad Kopenhagen drie Amerikaanse gijzelaars aan die door de bezetters van de Amerikaanse ambassade in Teheran zijn vrijgelaten. Het drietal, een secretaresse en twee sergeants, zal vandaag doorreizen naar Frankfurt voor een medisch onderzoek. ties geen lange verlanglijs ten hebben wat betreft be leidsmatige zaken. De regi onale samenwerking is een punt, dat dit jaar veel aan dacht krijgt en vele vin gertjes worden opgeheven naar buurman-boeman Velsen. De WD maakt zich gro te zorgen over de Bever wijkse haven, waarvan de toestand zo slecht is, dat enkele rederijen hebben aangekondigd naar elders te zullen uitwijken. De Rooie Vrouwen in de PvdA willen wel eens we- Pagina 1: Pëter Ressel aanwinst voor Telstar sp

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1