China kiest Antwerpen ENERGIECRISIS VOORAL BUITENLANDERS DE DUPE Vijfjarenplan in Bangladesj Cubaanse hulp voor Grenada Jaarcongres Roemeense CP Bijbetalen voor kunstgebitten Onderzoek naar fotochemische luchtvervuiling veroorzaken” „Spaanplaatgas kan kanker „OPLOSSING VOOR MELKVEEHOUDERIJ NIET PIJNLOOS” „Vestigingsregeling campings niet nodig MINISTER VAN AARDENNE: DINSDAG 20 NOVEMBER ECONOMIE 19 7 9 17 Landbouwcomité (KNLC). I s ff es (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het beleid van minister Van der Stee van Landbouw is erop gericht de inkomensontwikkeling van de melkveehouderij op lange termijn veilig te stellen. Daarbij is een pijnloze oplossing niet mogelijk, zei minister Van der Stee op de algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Van der Stee: inkomens id 3S, (Can onze redactie economie) Het Z I 0 o o 0 De prijzen van varkens-, rund- en scha- pevlees en die van vis en eieren worden met ruim 30 procent verhoogd, terwil de prijzen van gevogelte en melk naar de plaatselijke omstandigheden mogen wor den vastgesteld. Voor zo’n 10.000 andere consumptiegoederen wordt de prijscon trole eveneens opgeheven. De prijzen van rijst, meel, suiker en spijsolie blijven ech ter onveranderd, terwijl ernaar wordt ge streefd de prijs voor groenten niet te laten stijgen. Gelijktijdig kondigde de regering de rantsoenering aan van kolen, elektriciteit en oüeprodukten. De prijzen van deze produkten zullen echter niet worden ver hoogd, evenmin als die van water en transport. Door de eerder dit jaar doorgevoerde loonsverhogingen in de industrie nam de koopkracht van de meeste stadsbewoners (Van onze redactie economie) BRUSSEL. De Chinese Volksrepu bliek heeft Antwerpen uitgekozen als aan- voercentrum voor Chinese produkten in Europa. De Chinezen hebben in Antwer pen opslagruimte gehuurd en samen met een Belgisch bedrijf een onderneming op gericht die de Chinese produkten op de Europese markt gaat brengen. België, dat vijf keer zoveel naar China exporteert dan het uit China betrekt, sluit deze week in Peking een nieuw handel- sakkoord met de Chinese volksrepubliek. i n dat ge- Dit UUe 25 ,00 ,00 ,40 ,34 BOEKAREST (DPA). Het Roemeen se staatshoofd en partijleider, Nicolae Ceausescu, heeft gisteren in Boekarest het twaalfde congres van de Roemeense communistische partij (CP) geopend. De ongeveer 2.800 afgevaardigden, die meer dan drie miljoen partijleden verte genwoordigen, zullen de economische po litiek van de komende jaren bespreken. Aan het congres nemen ook 148 afgevaar digden van communistische, socialisti sche en andere linkse partijen en van bevrijdingsbewegingen uit 98 landen deel. Voor de eerste maal sinds de breuk met Moskou is ook de Chinese communisti sche partij op een vergadering van een land van het Europese oostblok vertegen woordigd. 70 oo 10 oo 50 oo 00 00 20 ,10 ,50 20 ,50 ,10 ,00 ,00 ,00 .00 ,50 ,00 ,00 20 ,60 ,50 ,10 ,00 ,50 ,00 ,00 ,00 ,00 ,00e ,00 ,00 i,50 ,50 ,00 ,50 ,50 -.00 ,70 1,50 1,50 1,00 1,50 1.60 1,60 ,00 1,50 1,00 1,00 *,00 >,00 >,00 De kosten voor buitenlandse studenten aan het taleninstituut van de universiteit van Peking, zijn ten opzichte van vorig jaar vertienvoudigd. In Peking is nu ook een antiekwinkel geopend, waar men waardevolle antiquiteiten uit vroegere dy nastieën verkoopt, maar wel tegen ex treem hoge prijzen. Voor de Chinezen schijnt iedere buitenlander een kapitalist te zijn, die in China voor iedere dienst flink moet betalen. Voor haar moderniseringsprogramma heeft de Chinese regering echter dringend deviezen nodig, die zij vooral van de in China wonende buitenlanders en van bui tenlandse bezoekers probeert te incasse ren. In haar jacht op buitenlandse valuta hebben de Chinezen tevens de prijs voor de ruwe olie die wordt geëxporteerd ver- hoogd van 21,80 tot 24 Amerikaanse dol lars per vat. moeten veilig gesteld DEN HAAG. Minister Van Aar- denne van Economische Zaken voelt niets voor gen. PvdA-Tweede-Kamerlid De Graaf had de bewindsman gevraagd om een dergelijke regeling, teneinde de wildgroei van dit soort bedrijven tegen te gaan. toe, waardoor de vraag naar consumptie goederen blijkbaar groter werd dan het aanbod. De eersten die door de prijsstij gingen worden getroffen, zijn de 100 mil joen stadsbewoners. Zij zullen echter als compensatie voor de gestegen kosten van levensonderhoud een maandelijkse toela ge van vijf yuan (7 6,50) ontvangen. Door de verhoging van de prijzen van levensmiddelen zullen de inkomsten van de staat met zo’n 5 miljard yuan (6,5 miljard gulden) toenemen. Hiervan moet zij echter weer een aanzienlijk bedrag afstaan voor de levensmiddelentoeslagen van de stadsbewoners. Bovendien gaan in de komende maanden ook de salarissen van zo’n 40 miljoen arbeiders en ambtena ren omhoog. In een poging de tegenstelling tussen de inkomsten op het platteland en in de ste den te verminderen, heeft de Chinese re- (Van onze redactie binnenland) AMSTELVEEN. Ziekenfondsverze kerden zullen volgend jaar meer moeten bijbetalen voor kunstgebitten. De Zieken fondsraad zal donderdag moeten beslis sen over de hoogte van die „eigen bijdra gen”, want er bestaat verschil van mening in de commissie die het advies over deze kwestie aan de staatssecretaris van Volks gezondheid heeft voorbereid. Voor een volledig kunstgebit betaalt een verzekerde nu 337,- zelf. Dat zou volgend jaar 385,- of 371,- moeten worden. Voor een onder- of bovenprothese, waarvoor nu 189,- wordt betaald, zou volgend jaar 213,- of 208,- moeten worden bijgedra gen. Een verzekerde moet 60 procent van de kosten van een kunstgebit zelf betalen. Het meningsverschil komt voort uit het feit dat tandartsen op verschillende ma nieren prothesen maken, afhankelijk van wat zij in hun studie hebben geleerd. Op de universiteiten wordt een andere metho de gedoceerd dan vroeger en daardoor lopen de kosten nogal uiteen. De vraag is nu of deze kostenstijging volgend jaar ineens volledig dan wel geleidelijk zou moeten worden doorberekend. Men is het er wel over eens dat er één gemiddelde „eigen bijdrage” moet komen. Voor zover bekend, is dit de eerste keer dat een Chinees staatsbedrijf met een Europees particulier bedrijf een „ge mengde” onderneming opricht. De nieu we onderneming heet Cosfur, naar de beide eigenaren: The China Ocean Ship ping Corporation en Furness Shipping. Het bedrijf, gevestigd in Antwerpen, be gint volgend voorjaar te werken. gekeerd naar de steden. Slechts weinigen van hen slagen voor de toelatingsexamens van hogescholen en slechts enkelen lukt het een baan te vinden. In enkele Chinese steden ziet men nu dan ook weer op straat bivakkerende bedelaars en daklozen. Al leen Peking telt al 400.000 teruggekeerde jongeren. De stijging van de jeugdcriminaliteit is ook terug te voeren op deze teruggekeerde jongeren die, zonder werk, misdadige ac tiviteiten ondernemen om in leven te blij ven. Om deze jongelui aan een bezigheid en een inkomen te helpen, stimuleert de regering het oprichten van coöperaties en zelfs de kleine, particuliere handel. Zo verkopen de „teruggekeerden” in de stra ten van de Chinese grote steden alle moge lijke zaken: gereedschap, glasservies, speelgoed, stoelen en zelfs foto’s van film sterren. Ook worden de jongeren ingezet bij de DACCA (UPI). President Ziaoer Rachman van Bangladesj heeft voor radio en televisie een vijfjarenplan aangekondigd dat de landbouwpro- duktie moet verdubbelen en van een van ’s werelds armste landen een ex porteur van voedsel maken. De agrarische „revolutie”, zei Rachman, zal werk verschaffen aan duizenden werklozen door inschake ling bij het aanleggen van irrigatie- werken in het hele land. Een hoofd doel van het plan zal zijn van Bangla desj een land te maken dat voedsel kan uitvoeren. Bangladesj heett nu nog een jaar lijks voedseltekort van anderhalf mil joen ton en dit jaar kwam daar in mei en juni een van de ergste droogteperi- oden bij. De regering moest geld dat voor ontwikkeling was bestemd, be steden aan de import van nog meer graan dan gewoonlijk. Rachman zei dat als het land een maal zijn irrigatienet heeft, het zal kunnen rekenen op minstens drie oogstaanplantingen per jaar, vooral in het noorden. ST. GEORGE’S, (Reuter). Premier Maurice Bishop van Grenada heeft be kendgemaakt dat zijn land voor negen miljoen dollar hulp krijgt van Cuba voor de aanleg van een nieuw vliegveld. Op de vergadering van zijn politieke partij, de New Jewel Movement, waarop Bishop dit meedeelde, zei hij ook dat 250 Cubanen naar Grenada zullen komen om eigen personeel op te leiden. De New Jewel Movement regeert op Grenada sinds de omverwerping van het bewind van premier Sir Eric Gairy in maart van dit jaar. (Can onze redactie economie) HONG KONG. De Volksrepu bliek China heeft in de drie decennia van zijn bestaan vrijwel geen prijs stijgingen gekend. Stabiele prijzen, ooit de trots van China, behoren nu echter tot het verleden. In de strijd tegen de inflatie en hun pogingen de economie te moderniseren, hebben de nieuwe machthebbers het voor de eerste keer in de geschiedenis van communistisch China nodig geoor deeld tot flinke prijsverhogingen over te gaan. voor een vestigingsregeling verblijfsree reatie-ondernemin- gering in maart van dit jaar de prijzen die zij aan de boeren betaalt voor landbouw- produkten met gemiddeld 20 procent ver hoogd. Het inkomen van de rond 800 mil joen plattelandsbewoners steeg hierdoor in totaal met ruim 8 miljard gulden. Bovendien worden de boeren aange spoord meer produkten van hun huisnij verheid en van hun eigen voedselproduk- tie te verkopen op de vrije markt, waar de prijzen tot nu toe doorgaans hoger lagen dan in de staatswinkels. Om de levensstandaard op het Chinese platteland te verbeteren, zal in de eerste plaats meer gedaan worden aan geboor tenregeling, omdat daar drie of vier kin deren per gezin nog normaal is. Het grootste probleem blijft voor de regering echter de jeugd die tijdens de Culturele Revolutie naar het platteland trok en nu voor het grootste deel is terug- EINDHOVEN (ANP). De commissie voor reglementen en verzoekschriften van het Europese parlement zal een verzoek schrift van de ecologische beweging An ders Denken Anders Doen betreffende de bestrijding van fotochemische smog be handelen. In dat verzoekschrift dringt de ecologi sche beweging op gezamenlijke maatrege len en richtlijnen ter bestrijding van deze vervuiling. De fotochemische luchtverontreiniging wordt veroorzaakt door de inwerking van de zon op industriële afvalgassen en uit laatgassen van auto’s. De vervuiling leidt tot de vorming van ozon. Anders denken anders doen wijst erop dat de Amerikaan se norm voor de toelaatbare hoeveelheid ozon in de lucht op 3 juni boven Eindho ven met zeker de helft werd overschreden. Die norm is daarna tot aan het versturen van het verzoekschrift (31 augustus) nog minimaal 24 dagen overschreden. Naar de mening van de ecologische be weging is de kans dat acties van lokale en regionale overheden ter bestrijding van deze fotochemische smog mislukken erg groot, omdat het gaat om een grensover schrijdende vervuiling. De ozonvorming boven Eindhoven werd volgens Anders denken anders doen mede veroorzaakt door activiteiten in het Westduitse Ruhr- gebied en de Belgische havenstreek. tot op heden volledig verwaarloosde dienstverlenende sector. Zij voorzien nu in hun levensonderhoud als fotograaf, schoenlapper of meubelmaker of voeren allerlei reparaties uit. Het zijn echter de buitenlanders die het hardst door de prijsstijgingen worden ge troffen. In de „Vriendschapswinkels”, waar een groot deel van de buitenlanders inkopen doet, zijn de prijzen ongeveer verdubbeld. De prijs van vis ging in die winkels bijvoorbeeld van 75 cent tot onge veer 2,15 omhoog. Ook de hotels en restaurants hebben hun prijzen, die de laatste jaren toch al regelmatig stegen, drastisch verhoogd. Naar de mening van de minister zijn in het gewijzigde ontwerp van de kampeer- wet voldoende waarborgen opgenomen om in de toekomst desgewenst - ook in kwalitatieve zin - te kunnen optreden. Een vestigingsbesluit zou wel eisen van vakbe kwaamheid en handelskennis kunnen stellen aan nieuwe bedrijven, maar dat regelt niet het aantal vestigingen. Van Aardenne wijst er tenslotte op dat ook de RECRON (de vereniging van recreatie- ondernemers) al eens om een regeling gevraagd heeft. Die aanvraag werd later weer ingetrokken. GENÈVE (UPI). Spaanplaatgas, in veel industriële sectoren wordt bruikt, kan kanker veroorzaken, meldt de internationale federatie van ar beiders in de chemie vanuit Genève. De eerste resultaten van laboratorium proeven, uitgevoerd door het onderzoek instituut Batelle in Genève, „tonen de vor ming van neuskankers aan in betrekkelijk lage concentraties” bij ratten, aldus de federatie. „Binnenkort worden ook resul taten verwacht van proeven die worden uitgevoerd door het Amerikaanse ministe rie van Gezondheid naar mogelijke kan kerverwekkende of de genen wijzigende gevaren van deze stof. Zonder op deze resultaten te willen vooruitlopen, ziet de federatie voldoende reden voor zorg in deze eerste berichten. Ze waarschuwt dan ook haar leden die bij de produktie of het gebruik van formaldehyde (spaanplaat gas) zijn betrokken de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen met deze stof. Spaanplaatgas is een kleurloos gas dat ook irritatie kan opwekken aan de ogen en de ademhalingswegen. De Belgische missie, onder leiding van minister van Economische Zaken Willy Claes, hoopt voor Belgische bedrijven op drachten te verkrijgen voor havenverbe tering in China. Eerste keer prijsstijging in Volksrepubliek China Alsof er geen sprake is van een snel naderbij komend tekort aan energie, alsof in verschillende landen niet koortsachtig wordt gepoogd de consument te bewegen zijn energieverbruik terug te draaien, kortom alsof de olieboom nog tot de hemel reikt, zo glanst, schittert en schijnt dit jaar opnieuw de kerstverlichting in de Londense straten. Terwille van wat sfeer en illusie stoken de Britten deze weken grote, onvervangbare hoeveelheden energie op jaren te blijven streven naar een ruilver- kavelingsprogramma van ongeveer 40.000 ha. „Ruilverkavelingen spelen een wezen lijke rol in de vermindering van regionale inkomensverschillen, die vaak juist hun gronden vinden in externe produktieom- standigheden”. Van der Stee drong erop aan ook binnen de bedrijven zelf te zoe ken naar kostprijsverlaging. KNLC-voorzitter D. Luteijn onder streepte het belang van de agrarische sec tor voor onze nationale economie en het belang voor de werkgelegenheid. „Het overschot op de handelsbalans (in 1978 ruim 8 miljard) is meer dan genoeg om het tekort aan industriële grondstoffen te dekken en houdt daarmee in feite onze economie aan de gang”, zei hij. Luteijn wees er voorts op, dat de EG een van de schaarse gebieden ter wereld is waar iedereen te allen tijde over voldoende voedsel van goede kwaliteit kan be schikken. Luteijn zei dat de slechte financiële re sultaten van de Nederlandse fruitteelt de ze bedrijfstak aan de rand van de afgrond heeft gebracht. Hij meent dat paal en perk gesteld moet worden aan de import van fruit van het zuidelijk halfrond. „Doordat dit fruit vooral via Rotterdam binnen komt, verstoort het de Nederlandse markt. Zeker als de achterblijvende par tijen worden gedumpt en Nederlands fruit daarmee naar de vuilnisbelt wordt verwezen. We moeten de betreffende los kades komend voorjaar maar eens extra scherp in de gaten gaan houden”, zei Luteijn. De Nederlandse boeren hebben volgens Luteijn een verhoging van de EG-land- bouwprijzen met tenminste vijf procent nodig om er niet op achteruit te gaan met hun inkomen. Volgens de KNLC-voorzit ter ziet het er komend jaar slecht uit voor de agrarische sector. Dit vooral doordat de totale kostenontwikkeling, vooral door gestegen energie- en veevoederkosten, dit jaar duidelijk ongunstiger verloopt dan vorig jaar. De bewindsman wijst erop dat bij de inrichting of uitbreiding van dit soort on dernemingen moet worden voldaan aan de eisen die op het gebied van de ruimte- j I lijke ordening en de exploitatie zijn vast- gesteld door de provincies en gemeenten, I die ook toezicht houden en zonodig acties i I ondernemen. De exploitatievergunning, I waarover 91 procent van de ondernemin gen in 1977 beschikte, biedt volgens Van Aardenne vaak voldoende mogelijk heden. „Ik heb de Nederlandse melkveehou ders een realistische voorstelling van za ken willen geven. Het laatste wat ik zou wensen, is een inkomensachteruitgang. Maar ik vrees dat we die niet kunnen ontlopen, tenzij we kiezen voor de totale afbraak van het EG-landbouwbeleid”, al dus de minister. De minister zei dat de totale kosten van het EG-zuivelbeleid 10 cent per liter melk bedragen. „Deze kosten zijn op zichzelf al te hoog. Wat echter veel meer beangsti gend is: elke meer geproduceerde liter melk kost de gemeenschap zo’n 40 a 50 cent. We kunnen dan ook op onze klom pen aanvoelen, dat hier iets mis zit met het beleid”, zei Van der Stee. De wijziging van de EG-begroting in het Europese parlement moet volgens de mi nister niet als een aanval op het land bouwbeleid als zodanig worden gezien, maar als een duidelijk politiek signaal, dat er nu toch echt beleidsombuigingen tot stand moeten komen. „Het in dit ver band spreken over boetes en bezuinigin gen over de ru'g van de Nederlandse vee houders getuigt van grote kortzichtig heid”, aldus Van der Stee. Het gaat hier volgens van der Stee niet alleen om het veilig stellen van de inko mens van 90.000 melkveehouders van daag, maar evenzeer om het veilig stellen van de inkomensontwikkeling van een volgende generatie melkveehouders. „Het gaat hier bovendien om de instandhou ding van een florerende zuivelindustrie, waar nog eens zo’n 20.000 werkenden hun brood verdienen”. Als zijn bijdrage aan de instandhouding van de inkomens kondigde Van der Stee aan de komende jaren een belangrijk deel van de vele tientallen miljoenen aan keu ringskosten voor Rijksrekening te zullen nemen. Dit betekent volgens hem een stuk lastenverlichting dat zich direct vertaalt in een verbetering van de inkomensmoge lijkheden in de land- en tuinbouw. Voorts zei Van der Stee de komende

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17