verdubbeld Beth Heiden twee keer I verslagen tototips s WK-TURNERS Trainer Georg Buschner: ,,Dit elftal voldoet goed Winstpremie ■If F i|r /i|J| Collectiviteit Meer kans Selectiegroep Op zondag Rustig houden Ron Greenwood, de bondscoach van het Engelse voetbalelftal, heeft de toeschouwers voor de wedstrijd tegen Bulgarije (kwalificatieduel voor het toernooi om het Europees kampioen schap), die morgen in het Londense Wembleystadion wordt gespeeld, ge vraagd zich rustig te houden. Green wood kan het niet verkroppen dat er tijdens het spelen van het Bulgaarse volkslied boegeroep zal klinken of ge floten zal worden. I 19 '9 1 'I S Tegen FC Den Bosch leed Telstar zijn eerste thuisneder laag van dit seizoen. Het was de eerste thuisnederlaag in com petitieverband sinds 9 mei toen Eindhoven met 0-1 zegevierde. Frappant is dat in beide wed strijden dezelfde trainer op de bank zat: Rinus Gosens. 1 (Van onze sportredactie) LEIPZIG. In tegenstelling tot collega-bondscoach Jan Zwart kruis wenst Georg Buschner, eerste verantwoordelijke man van het DDR-team, geen blufpoker te spelen. Buschner heeft weliswaar de de afgelopen maanden aanzwellende kritiek op zijn werkwijze enigszins naar de achtergrond kunnen dringen door enkele aanspre kende resultaten (een 1-1 gelijkspel in Polen en de 5-2 zege in Leipzig op Zwitserland), maar een volgende „misstap” zou hem wel eens heel ernstig aangerekend kunnen worden. Te lang, zo werd Georg Busch ner in de DDR verweten, heeft het nationale team geteerd op de successen van weleer: de 1-0 overwinning op West-Duitsland tijdens het WK van 1974 en het veroveren van de gouden olympische medaille in Montreal. SPORT ■fe; <3 treffers en missers EK-kwalincatie in beslissende fase kern niet veranderd 6 ie de van 8 i; ;oed 3-3 t, 3. jing 1 1 2 0 1 laar oor van de ede •Igd ver- oen- i de ■nde tlie- gen, Frans Thijssen (rechts) na jaren weer te rug in de selectie van het Nederlands elftal. Een opname bij het vertrek op Schiphol, met links Ruud Krol en in het midden Simon Tahamata. Vrijwel vijf jaar lang heeft Buschner met datzelfde elftal interlandwedstrijden gespeeld, zonder dat hij gericht bezig is geweest met het inpassen van jonge, be- loftevolle spelers. Weliswaar lijkt de posi tie van Buschner, die in de laatste tien jaar exact honderd wedstrijden met het DDR-team speelde, voorlopig nog niet ter discussie te staan, maar Buschner beseft toch drommels goed dat hij op korte ter mijn weer met een paar successen moet komen aandragen. „In de laatste twee wedstrijden, uit te gen Polen en thuis tegen Zwitserland, heeft het elftal eindelijk weer karakter getoond”, zo vindt Georg Buschner, die nog altijd wat huiverig is om jongere spelers aan zijn selectie toe te voegen. „Men verwijt mij wel dat ik de jeugd geen kans zou hebben gegeven, maar dat is toch niet helemaal juist. Bij herhaling heb ik een beroep gedaan op jongeren: Kotte, Brauer, Rudwaleith, Schnupphase, Eigen- dorf (die overigens na zijn vlucht naar het Westen nu bij Kaiserslautern speelt) en Baum. Maar wanneer de oudere spelers, die bovendien veel meer routine in hun bagage hebben, de concurrentie van de jeugd vrij gemakkelijk kunnen doorstaan, ligt de uiteindelijke keuze voor mij be paald nu ook weer niet zo erg moeilijk”. De kritiek op Buschner (geprogram meerd voetbal zonder ruimte voor enige creativiteit) doet de DDR-trainer verwij zen naar het voetbal zoals dat tegenwoor dig vrijwel over de gehele wereld wordt gespeeld en waarin helaas geen plaats meer is voor werkelijke creatieve voetbal lers. Buschner: „De periode van Cruijff in Nederland of van Peter Ducke bij ons is definitief voorbij. Werkelijk grote leiders zijn er niet meer en zullen er waarschijn lijk niet meer komen ook. Dat is het gevolg van het hedendaagse voetbal, dat afgestemd is op een collectieve prestatie, waarbij balvirtuozen wegens bepaalde defensieve tekortkomingen resoluut naar de reservebank moeten worden verwe zen. Ik betreur die ontwikkeling, maar ik moet er wel mee leven”. Georg Buschner noemt Ruud Krol een van de weinige spelers die in een elftal een architectenrol kunnen vervullen en der halve op het veld iets meer vrijheid mogen hebben dan de rest van het team. Busch ner: „Bij ons leek Hans-Jürgen Riediger zich als zodanig te ontwikkelen. Door een blessure kan ik hem evenwel woensdag middag tegen Nederland niet inzetten. En dat is bijzonder jammer, want juist hij inspireerde het DDR-team in de wedstrij den tegen zowel Polen als Zwitserland”. Hoewel ook Georg Buschner zijn defini- FC Groningen en Wageningen zijn de meest succesvolle teams in de eerste divisie. Zij hebben al acht wedstrijden achtereen niet verloren. Dat was goed voor dertien resp. elf punten. In de eredivisie produceerde men tot op heden 336 goals tegen 328 het vorig seizoen. De thuisclubs maakte er 207 (196) tegen 129 (132) door de bezoe kers. Voor de rust maakte men er 150 (143) tegen 186 (185) na de rust. Voor de produktie waren 125 spe lers nodig. 25 goals kwamen voort uit straf schoppen. Negen goals kwamen voort uit eigen inzetten. De buitenlanders in ons voetbal wa ren tot nu toe goed voor 49 goals. Groep 2: Portugal Oostenrijk België Schotland Noorwegen Groep 4: Polen Nederland Oost-Duitsl. Zwitserland Ijsland Bulgarije Denemarken De Graafschap heeft in al zijn uit slagen een nul. In veertien wedstrijden won men acht keer zonder tegengoals, verloor men er drie zonder zelf tot scoren te komen en eindigden drie wedstrijden in 0-0. Na zes overwinningen op rij maakte SC Cambuur weer eens kennis met een nederlaag. De 1-0 bij Wageningen werd op 9 september voorafgegaan door de 2-0 bij DS’79. ’76-77 5-2 0-2 0-1 2-1 5-1 77-78 1-0 1-2 0-0 8 7 7 8 8 6 7 6 5 8 4-0 2-3 3-1 2-0 5 5 5 2 0 4 3 2 2 0 3 2 1 78-79 1- 0 3-1 7-2 2- 2 1-1 2-0 1-0 2 1 1 0 0 1 3 4 1 1 1 1 1 6 8 3 4 5 1 1 0 2 7 12 11 11 4 0 11 7 7 5 4 9 9 8 5 1 13- 4 17- 4 16- 8 7-18 2-21 18- 5 9- 6 Groep 5: Frankrijk Tsjechoslow. Zweden Luxemburg 4 5 4 5 2 3 2 0 1 0 2 1 2 0 1 1 0 2 1 4 9 8 4 1 6 6 5 1 13- 7 13- 4 9-13 2-13 mi te ien eel- ien de ^an EINDHOVEN (ANP). Een dag voor hun terugkeer naar de Verenigde Staten heeft de Amerikaanse schaatsploeg deel genomen aan gewestelijke wedstrijden op de kunstijsbaan van Eindhoven. Bij de dames moest wereldkampioene Beth Hei den tweemaal haar meerdere erkennen in haar landgenote Kim Kostron. Deze reed de 500 meter in 45.09 seconden en reali seerde op de dubbele afstand de tijd van 1.31.16. Beth Heiden kwam tot 45.26 en 1.31.17. 4-1 0-0 1-1 8- 5 12- 6 7- 4 10- 7 5-20 7-14 6-12 13-17 1 1 3 4 7- 1 11- 7 4- 3 2-13 tip 1 3 1 1 3 1 3 1 3 3 3 3 'es its •ai- n. —FC Utrecht -AZ’67 —Haarlem —Vitesse G.A. Eagles -NAC Ajax —Excelsior —Sparta -DS79 —FC Den Bosch —Fortuna S -FC VW 4 4 1 0 en zat er- ’69 net m- tan de les toe in 15- W 9 van Ea. •bbie sel 72 A nd ite an de an 6 2 6 5 6 5 Bovendien, zo is de stellige indruk van Buschner, heeft het Zentral-stadion van Leipzig op spelers en toeschouwers een welhaast magische aantrekkingskracht. Het valt te vergelijken met Chorzov, waar de Polen bij voorkeur moeilijke thuiswedstrijden plegen af te werken, omdat daar - in tegenstelling tot bij voorbeeld in de hoofdstad Warschau - het publiek hartstochtelijk en bij het 5 1 3 Volgens Greenwood denken de spe lers er net zo over. „De spelers hebben gezegd zich te schamen als er tijdens het spelen van volksliederen door de menigte wordt gejoeld en gefloten. Zij vinden het dragen van het nationale shirt een eer, maar een aantal mensen bederft het voor hen”, aldus de veront ruste coach. Ondanks het feit dat Engeland zo goed als zeker is van plaatsing voor de eindronde in Italië 1980, worden er ongeveer 90.000 toeschouwers ver wacht. Vermoedelijk bevinden zich on der hen een aantal supporters die Greenwoods oproep niet hebben ge hoord of niet hebben willen horen. een laas ong te iren wijl aats Groep 6: West-Duitsl. Wales Turkije Malta Bij de heren zagen de 850 toeschouwers een oppermachtige Eric Heiden. Hoewel de Amerikaan geen supersnelle tijden ver wezenlijkte, won hij vrij simpel beide af standen in 40.30 en 1.19.84. Op beide on derdelen werd Fred Hultenburg tweede. De uitslagen zijn: dames, 500 meter: 1. Kim Kostron (Vst) 45.09, 2. Beth Heiden (Vst) 45.26, 3. Nancy Swider (vst) 47.03, 7. Monique Mutsers (Ned) 47.55. 1000 meter: 1. Kim Kostron 1.31.16, 2. Beth Heiden 1.31.17, 3. Nancy Swider 1.33.49, 7. Moni que Mutsers 1.37.31. Heren, 500 meter: 1. Eric Heiden (Vst) 40.30, 2. Fred Hultenburg (Ned) 40.92, 3. Frans van Zinnicq Bergman (Ned) 41.77. 1000 meter: 1. Eric Heiden 1.19.84, 2. Fred Hultenburg 1.22.56, 3. Frans van Zinnicq Bergman 1.23.52. (Van onze sportredactie) LEIPZIG. Wanneer het Neder lands elftal zich woensdagavond plaatst voor de eindronden van het Europees landenkampioenschap (mi nimaal een gelijkspel tegen de DDR is daarvoor een vereiste) zal de KNVB de uit te keren winstpremie aan de spelers verdubbelen. De Oranje-spelers zouden bij plaat sing voor Italië 1500 gulden ontvan gen. Dat wordt dus nu 3000 gulden. Bovendien zal de KNVB bij het berei ken van de eindronden de spelers die geselecteerd waren voor de wedstrijd tegen Polen, vorige maand in Amster dam, ook nog een extra-beloning doen toekomen in de vorm van een bedrag van 1500 gulden. Deze spelers kunnen dus woensdag in Leipzig bij kwalificatie een bedrag van 4500 gulden toucheren. In tegenstelling tot eerdere publica ties, zal de wedstrijd in de eredivisie tussen Feyenoord en FC Utrecht niet op zaterdagavond worden gespeeld, maar op zondag. Gewoonlijk ver plaatst de Rotterdamse club de compe titiewedstrijden, voorafgaande aan een duel in een toernooi om een Euro pese beker, naar de zaterdagavond. Deze keer echter niet, omdat de clu bleiding de internationals van de club, die zijn mee geweest naar Leipzig, een extra-dag rust wil geven. Roda JC heeft voor zijn twintig go als slechts vier spelers nodig gehad. Vermeulen (9), Nanninga (zeven), Niel sen en Riemens ieder twee zorgden voor de produktie. Ajax, Feyenoord, FC Twente en FC Utrecht hebben reeds negen doelpun tenmakers op de lijst staan. Peter Petursson maakte negen van zijn dertien goals op vreemd terrein en slechts vier in de Kuip. De meeste goals vielen bij PSV-FC Twente 7-1 en Vitesse-GA Eagles 3-5. De meest voorkomende uitslag is 2-1 met achttien keer 1-1 met zestien en 3-1 met vijftien volgen. Aan de top van de ranglijst is de strijd nogal wisselend. Ajax had vijf keer de eerste positie en Feyenoord en AZ’67 ieder drie keer. In dertien competitiedagen in de er edivisie gebruikten de clubs 312 spelers. Van dit aantal zijn er 29 afkomstig uit het buitenland. Vierentwintig doelverdedigers zijn reeds ingezet. 53 spelers speelden alle wedstrijden volledig mee. Opvallend is dat van dit aantal 35 verdediger zijn (waaronder 14 doelverdediger) tien middenvelders en slechts acht aanvallers. PEC Zwolle en Vitesse gebruikten vijftien spelers. AZ’67 en FC Twente zijn reeds aan de twintig gekomen. AZ’67 en weer FC Twente stelden reeds drie doelverdedigers op. FC Utrecht heeft nog vijf spelers die alle wedstrijden meespeelden, maar FC Twente geen enkele. Petursson scoorde in tien en Kist in negen van de dertien wedstrijden. Georg Buschner beschikt over de vol gende selectie: doel: Grapenthin en Croy; verdediging: Brauer, Dörner, Schnuppha se, Weise, Kische, Weber; middenveld: Hafner, Lindemann, Pommerenke en Kurbjuweit en Schade; aanval: Streich, Hoffmann, Kuhn en Kotte. UTRECHT. Het bondsbestuur van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV) heeft na overleg met het sectiebestuur keurtumen heren besloten vier turners in te schrijven voor de we reldkampioenschappen, die van 3 tot 9 december in Fort Worth (VSt) worden gehouden. Het viertal bestaat uit: Dick Ooykaas en Frans van Elteren (beiden P.P. Zoetermeer), Ton Hoencamp (K en V Utrecht) en Ron Lamboo (P.P. Zoeter meer). Ten aanzien van Lamboo geldt dat zijn inschrijving nog geaccepteerd moet worden door de organisatie. In Fort Worth zal besloten worden wie van de vier heren als reserve zal optreden, aangezien Nederland maar met drie individuele tur ners mag uitkomen. Nederland vaardigt wel een volledige damesploeg af. Deze zal later worden bekendgemaakt. voetbalgebeuren betrokken is. Dat was dan ook de reden dat na het 1-1 gelijke spel van de DDR in Chorzov tegen Polen - een resultaat dat opnieuw perspectie ven bood voor de finaleronde van het Europese landenkampioenschap - het „onoverwinnelijke” stadion van Leipzig binnen de kortste keren totaal (92.000 plaatsen) uitverkocht was. Toch, ondanks het feit dat Nederland bij lange na niet in zijn sterkste opstelling zal aantreden, en Buschner zelf het falen van het Nederlands elftal recentelijk in Amsterdam tegen Polen heeft gezien, is de Oostduitse bondscoach allerminst gerust op het uiteindelijke resultaat, al voegt hij daar onmiddellijk aan toe dat dit elftal meer kans van slagen heeft tegen Oranje dan het team van vorig jaar. „Nederland kan evenwel vrij rustig in de wedstrijd groeien. Het behoeft geen enkel risico te nemen, omdat voor hen een gelijkspel winst betekent. Wij moeten zon der meer winnen, en dat kan uiteraard een psychische belasting zijn voor het team. In de laatste wedstrijd van het DDR-team, tegen Zwitserland, liep het voor ons allemaal op rolletjes. Vrij snel stonden we met 2-0 voor en dan is een wedstrijd in feite gelopen. Althans, zo behoort het te zijn. Maar toen die Zwitsers toch nog tot 2-1 terugkwamen, hebben we daar toch even problemen mee gehad. Ik hoop dan ook dat de wedstrijd tegen Ne derland van woensdag iets gunstiger voor ons zal verlopen, want ik heb zo het idee dat, wanneer Nederland bij een achter stand tegen scoort, het niet zo eenvoudig zal zijn om naar een grote overwinning weg te lopen”. Oostduitse Feyenoord Roda JC FC Twente PEC Zwolle NEC PSV MW FC Den Haag Willem II Heerenveen De Graafschap FC Amsterdam Wageningen Tips toto-gelijk: 2-5-79-18-25-28 en 32 DDR-trainer Georg Buschner ,.onze oudere spelers kunnen de concurrentie met de jongeren uitstekend aan Dus is de keuze voor mij niet zo moeilijk...' tieve selectie pas vlak voor de wedstrijd zal prijsgeven, liet hij maandagavond toch doorschemeren dat hij tegen Neder land meer dan waarschijnlijk hetzelfde team zal inzetten als in de laatste twee interlandwedstrijden. Buschner: „Na de uitstekende prestaties in Chorzov en Leip zig zie ik geen redenen om het elftal dras tisch te veranderen”. „Aanvallend heb ik duidelijk meer mo gelijkheden dan achterin of op het mid denveld. In de eerste lijn heb ik namelijk nog mensen als Dieter Kuhn, de enige speler van het plaatselijke Lokomotiv Leipzig, en Peter Kotte achter de hand”. Meer informatie wenste Buschner niet te geven, al lijkt alles erop te wijzen dat de DDR-coach het 4-3-3 boven het 4-4-2 zal prefereren. Buschner speelde de laatste maanden in moeilijke wedstrijden met twee spitsen (Riediger en Hoffmann) met Streich duidelijk meer acterend op het middenveld. Nu evenwel Oost-Duitsland per se de wedstrijd tegen Nederland zal moeten winnen wil het zich plaatsen voor de eindronde van het Europese kampioen schap volgend jaar in Italië, zal Buschner ongetwijfeld risico’s moeten nemen en voor drie spitsen (Kotte, Streich en Hof fmann) moeten kiezen. Buschner: „Wij gaan er inderdaad van uit dat we deze wedstrijd zo snel mogelijk in ons voordeel moeten zien te beslissen. En om een derge lijk resultaat af te dwingen, zul je offen sief moeten spelen, wat overigens niet altijd betekent dat er dan ook meteen voor drie spitsen zal moeten worden gekozen”. DUSSELDORP (ANP). Deze week valt in de diverse kwalificatiegroepen van het toernooi om het Europees voetbalkampioenschap de beslissing: welk land gaat over naar de eindronde volgend jaar in Italië. Er staan zeven EK-duels op het programma, waaronder de van spanning zinderende ontmoeting tussen Oost-Duitsland en Nederland morgen in Leipzig. Naast gastland Italië, dat automa tisch is geplaatst en Griekenland dat zich reeds eerder kwalificeerde ten koste van onder meer de Sovjet-Unie, zijn titelhouder Tsjecho-Slowakije (groep 5) en Engeland (groep 1) zo goed als zeker van plaatsing. De Tsjechoslo- waken verloren afgelopen zondag we liswaar van Frankrijk, maar a.s. zater dag hebben zij tegen het zwakke Luxemburg aan een gelijkspel vol doende om de reis naar Italië te boeken. Ook Engeland heeft tegen Bulgarije aan één punt genoeg. Volop spanning echter bij de ontmoetingen België- Schotland en Portugal-Oostenrijk, bei de in groep 2. De strijd is nog volledig open, al heeft Portugal, met negen pun ten uit zes wedstrijden, die beste papie ren in handen. Voor Oostenrijk bete kent de wedstrijd tegen Portugal de laatste kans. Bij winst eindigen de Oos tenrijkers, onder wie de AZ’67-speler Kurt Welzl, met elf punten uit acht wedstrijden. Het is twijfelachtig of dat totaal voldoende zal zijn. In groep 1 wordt behalve Engeland- Bulgarije ook het treffen tussen Noord-Ierland en Ierland afgewerkt. Sportief gezien heeft het laatste duel geen betekenis. Tenslotte maken Wales en Turkije in groep zes uit wie de grootste concurrent van het bovenaan staande West-Duitsland wordt. Bij winst van de Turken, het duel wordt in Izmir gespeeld, nemen zij de leiding over. De stand in de kwalificatiegroepen is als volgt: Groep 1: Engeland Ierland Noord-Ierland 7 7 8

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19