Eskader des Turks kabinet Hulpverlener: meer geld nodig Doods weer handhaaft pro- actief in Rio westerse koers Verdachte moord Schleyer gepakt Omvangrijke vredesmacht gevraagd Bijdrage aan Europese begroting Bolivia heeft nieuw kabinet Onderzoek naar kapitaalvlucht uit België Grootste vakbond VS heeft nieuwe voorzitter Vijf doden bij gevangenisoproer Het gaat goed met The Times Ontslag voor 427 sergeants VS wegens zwendel Handelsverdrag Suriname-Guyana KJ n Rapport Verpleegkundigen Loze ritten rg p 1 d i I I rs n /L- 2 BINNEN- EN BUITENLAND 3 19 7 9 DINSDAG 2 O NOVEMBER door Nico Scheepmaker n Jïl I 'i (Van onze redactie buitenland) BANGKOK Thailand ver wacht dat de komende tijd meer dan 500.000 Cambodja- nen zullen vluchten voor een nieuw Vietnamees offensief tegen de Rode Khmer-troepen van de verdreven Pol Pot in het westen van Cambodja. Er zijn al 150.000 vluchtelingen uit Cambodja in Thailand. Een vertegenwoordiger van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen zei gisteren in Bangkok dat, gezien de te verwachten nieuwe stroom mensen, veel meer geld nodig zal zijn dan nu beschikbaar is. 4 V'-. w I Thailand verwacht IS I Een deel van de ongeveer 30.000 Cambodjaanse vluchtelingen die wachten op toelating aan de grens met Thailand. Patriottisch Front EG vindt Britse I stelt harde eisen wensen overdreven harde voorwaarden gesteld voor een ZO 1 4» Zo wil het front dat alle burgers worden ontwapend en dat het Gemenebest een vredesmacht van duizenden militairen vormt. Deze eisen wijken sterk af van de voorstellen die Groot-Brittannië vorige week op de conferentie indiende. Londen vindt een paar honderd man om toezicht te houden op het bestand voldoende. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Minister Andriessen (Fi nanciën) gaat zich verdiepen in de achter gronden van de Belgische kapitaalvlucht naar Nederland. Daarna zal hij over dit probleem contact opnemen met zijn Belgi sche collega, Gaston Geens. Beide be windslieden kwamen dit gisteren in Brus sel overeen. De voorzitter van de conferentie, de Britse minister van Buitenlandse Zaken lord Carrington wil dat de regelingen voor een bestand (de laatste horde die moet worden genomen voor het sluiten van een definitief akkoord) nog deze week moeten worden afgerond. Het Patriottisch Front gaat niet akkoord met Carringtons voor stel, het bestand binnen zeven dagen na de totstandkoming van het akkoord te laten ingaan. Volgens de leiders van het front, Nkomo en Moegabe, is zeven dagen veel te weinig om contact te leggen met al hun guerrilla-eenheden die in de Zimbabwese jungle strijd voeren tegen het bewind van Salisbury. Troepen van Zimbabwe hebben giste ren opnieuw een aantal bruggen in de wegverbinding van Zambia met Tanzania vernietigd. Ook zondag werden enkele bruggen opgeblazen. (Van onze redactie buitenland) LA PAZ. Mevrouw Lidia Gueiler, waarnemend president van Bolivia, is er gisteren in geslaagd een kabinet te vor men. Er zitten negentien ministers in en op één na zijn het allen burgers. isti- vol- •ing itie) ïge- i de eke ver- vor- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Het Amerikaanse leger heeft gisteren het ontslag bekendge maakt van 427 sergeants die papieren hebben vervalst om recruten zonder di ploma’s toch in het leger te kunnen opne men. Volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie zijn door deze zwendel sinds oktober 1977 ongeveer 12.700 recruten toe getreden die niet in de krijgsmacht thuis horen. Sinds de afschaffing van de dienst plicht door Nixon in 1973 kampt het Ame rikaanse leger met grote moeilijkheden bij de werving van recruten. De minister van Sociale Zaken van Pol Pot Eng Thirit heeft inmiddels gezegd dat alle hulp voor Cambodja via het Rode Khmer-gezinde Rode Kruis van Democra tisch Cambodja moet worden verleend. Opnieuw stelde Frankrijk zich sterk af wijzend op tegen een verlaging van de Britse bijdrage. De andere EG-landen wil len de Britten voor een deel tegemoetko men. Hun bereidheid gaat echter veel minder ver dan de regering-Thatcher had gehoopt. De Britse premier Thatcher heeft on langs verklaard dat Londen aan de EG ongeveer vijf miljard gulden meer uit geeft dan uit Brussel wordt ontvangen. Bij dit bedrag hebben verschillende mi nisters vraagtekens gezet. De Nederlandse minister Andriessen van Financiën houdt het voorlopig op een verschil van ruim 1 miljard gulden. Vol gens de bewindsman moet Groot-Brittan nië gedurende een periode van twee tot drie jaar worden geholpen. Andriessen zei gisteren het harde stand punt van de Britten te betreuren. Zijn Westduitse collega Matthöfer benadrukte dat er voor dit probleem een oplossing moét komen omdat de EG volgens hem in de komende jaren voor veel grotere (fi nanciële) moeilijkheden zal worden ge plaatst. Op wat voor wijze aan de Britse wensen tegemoet zal worden gekomen is nog on duidelijk. Er is een bedrag genoemd van bijna anderhalf miljard gulden voor de komende twee, drie jaar. Nederland zou daarvan honderd tot 130 miljoen gulden voor zijn rekening moeten nemen. De Westduitse minister van Financiën had overigens scherpe kritiek op de Britse plannen om de prijs van de Britse Noord- zee-olie meer af te stemmen op de maxi male OPEC-tarieven. Tijdens het ministersoverleg in Brussel gaven verschillende bewindslieden te ken nen geen haast te hebben met een gecoör dineerde Europese aanpak van arbeids verkorting. Minister Andriessen verklaarde dat een dergelijke verkorting aan strikte voor- De regering van de 52-jarige linksgeo riënteerde mevrouw Geuiler wil voor vol gend jaar augustus verkiezingen uit schrijven. i de Rot- >ben steld LONDEN (DPA). Het dagblad The Times heeft het in de eerste week van zijn herverschijning zeer goed gedaan. De uitgevers deelden mee dat afgelo pen donderdag 365.000 exemplaren werden verkocht. Dat is aanzienlijk meer dan de oplage van 290.000 voor het conflict dat 30 november vorig jaar tot stopzetten van de uitgave leidde. Andere bladen, die geprofiteerd heb ben van de tijdelijke verdwijning van The Times, zagen hun oplage intussen sterk teruglopen. Het progressief-libe- rale blad The Guardian verkocht afge lopen donderdag 293.000 exemparen, tegen 400.000 in de weken daarvoor. De conservatieve Daily Telegraph zakte van 1,55 naar 1,34 miljoen verkochte exemplaren. ial ve en de id- üe Ük er- »ep lir es- aar ne- :nk eze in ;ter het ien ur- zal i- j- n e e i- d it n n a- :e e- ë- m et in .S- LS- e- m it- en de •k- ol- «B- ar- lie (Van onze redactie buitenland) RIO DE JANEIRO. In de afgelopen weken zijn in Rio de Janeiro in Brazilië twaalf moorden gepleegd, die worden toe geschreven aan het zogenoemde Eskader des Doods. De Braziliaanse pers heeft het Eskader des Doods er herhaaldelijk van beschuldigd dat het bestaat uit leden van de politie. Ook gisteren berichtte de pers in Rio de Janeiro in die zin over de moorden. De politie houdt het er vooralsnog op dat de moorden het gevolg zijn van onder ling geweld tussen elkaar beconcurreren de benden. In de afgelopen jaren zijn overigens verscheidene oud-leden van de politie voor lange tijd de gevangenis inge gaan, nadat zij schuldig waren bevonden aan misdaden die werden toegeschreven aan het Eskader des Doods. Deze situatie heeft ertoe geleid dat tien tallen miljoenen franken de laatste maan den de omweg langs Nederlandse banken hebben gemaakt. Voor het opvangen van de vluchtelingen worden zes kampen aangelegd of uitge breid. Bij Khao I Dang, op tien kilometer van de grens, wordt een kamp aangelegd dat 200.000 mensen kan opnemen, waar mee het een van de grootste vluchtelin genkampen ter wereld wordt. Al enige tijd kampt België met het pro bleem dat Belgische spaarders hun tegoe den overbrengen naar Nederlandse ban ken vlak over de grens. Belgische spaar ders kunnen in Nederland een zeer hoge rente 13 procent en meer krijgen als ze hun geld voor korte-termijnleningen bij Nederlandse banken beleggen. De Nederlandse banken lenen de Belgi sche franken direct weer uit aan Belgi sche banken, die daarvoor 14 procent ren te betalen. (Van onze redactie buitenland PARAMARIBO. Suriname en Guya na, de voormalige Britse kolome, hebben een verdrag getekend voor economische en technische samenwerking. Onder meer zal bij het Europees Ontwikkelingsfonds steun worden gevraagd voor de financie ring van een gezamenlijke veerdienst die zal worden onderhouden op de Corantijn- grensrivier. In de komende maanden zullen de twee landen het grensconflict bepraten dat be staat over een gebied in het zuidwesten van Suriname. Beide landen maken aan spraak op dit gebied. Hiertoe werd beslo ten tijdens een bezoek van premier Burg- ham van Guyana aan Suriname. WASHINGTON. De vakbondsfede- ratie AFL-CIO (American Federation of Labor - Congress of Industrial Federati ons) in de Verenigde Staten heeft gisteren Lane Kirkland tot voorzitter gekozen. Hij volgt George Meany op, die de federatie (13,6 miljoen leden) vierentwintig jaar ge leid heeft. Kirkland, ooit werkzaam bij de Ameri kaanse koopvaardij, was bijna evenlang de naaste medewerker van de 85-jarige Meany in deze grootste vakbondsfedera- tie van de Verenigde Staten. De scheiden de voorzitter prees de komende man om diens rol bij het verbeteren van de betrek kingen tussen de vakbeweging en de Ame rikaanse bureaucratie. Gisteren heb ik de gesprekken tussen de Centrale Post Ambulancevervoer in de regio Utrecht en de politie en een buur man van de 13-jarige Mustafa Tiryaki letterlijk weergegeven. Toen de ambulan ce in de Minstraat in Utrecht arriveerde, was Mustafa al overleden; waaraan pre cies (hij had gevochten met een buurjon gen) is op het moment dat ik dit schrijf nog niet bekend. Van de heer W. H. van Dijk, arts en directeur GG GD te Utrecht, heb ik alle stukken over dit geval met noodlottige afloop ter inzage gekre gen. In kon, ook veertien dagen later nog, merken dat deze affaire de direct betrok kenen behoorlijk heeft aangegrepen („ik heb zelf een zoon van 12 jaar”), daarom heb ik eigener beweging hun namen te ruggebracht tot één letter. Tenslotte is de ziekenwagen na die eerste november al een keer of drie voor niets naar de Min straat uitgerukt, blijkbaar opgeroepen door bewoners die eens wilden testen hoe lang hij erover zou doen, en één keer kreeg de bemanning even moeilijkheden toen ze in de buurt arriveerde. Namens het Internationale Rode Kruis en het VN-kinderfonds voor de Verenigde Naties UNICEF, is gisteren meegedeeld dat de hoeveelheid voedsel en hulpgoede ren die wordt afgeleverd in de Cabodjaan- se hoofdstad Phnom Penh, binnenkort het zevenvoudige kan bereiken. Het regiem van Heng Samrin weigert echter nog steeds het voorstel te aanvaarden waarbij grootscheepse hulp wordt aangevoerd van uit Thailand. (Van onze redactie buitenland) CARACAS. Een opstand in de gevan genis van Caracas, de hoofdstad van Venezuela, heeft gisternacht aan vijf ge vangenen het leven gekost. Tientallen an deren raakten gewond. Oorzaak van de opstand is de ontevre denheid bij de gevangenen over hun be handeling. Volgens de officiële lezing zijn de slachtoffers gedood of gewoond door medegevangenen die van de gelegenheid gebruik maakten om oude rekeningen te vereffenen. De gevangenis is zwaar be schadigd. De ene keer is het drukker dan de andere keer, het kan gebeuren dat alle zeventien wagens in één uur in gebruik zijn en dan nog twee klusjes in dat uur moeten opknappen. Op 1 november om 18.53 uur was het echter redelijk rustig, misschien even rustig als op 14 november om 18.53 toen ik zeven kaarten telde in de verticale vakjeskast, wat dus betekende dat er zeven ambulances onderweg wa ren. De zevende droeg nummer 107, wat inhield dat er tot dat moment op die dag 107 ritten waren uitgevoerd. Op zo’n kaart worden alle gegevens aangetekend zoals moment van vertrek, plaats van bestem ming, welke wagen erheen gaat, en ook wat men te bestemder plaatse aantreft, want er is voortdurend telefonisch con tact met de CPA. Bandjes draaien intus sen mee, waarop alle gesprekken worden opgenomen alsmede de tijdmelding van de telefoon. Uit het rapport, opgemaakt door post- verpleegkundige K. die op 1 november 1979 om 18.53 uur dienst had, blijkt dat hij op het moment dat de politie voor de eerste keer belde, in telefonisch gesprek was over vervoer van een hartpatiënt uit Doom. Voor een goed begrip diene, dat de CPA alle ziekenvervoer coördineert voor 38 gemeenten in de regio Utrecht met een gezamenlijke bevolking van 575.000 inwo ners. Overdag heeft ze daarbij de beschik king over 17 ambulances, zes in de stad Utrecht, de overige verspreid staand in verschillende plaatsen. Per dag worden tussen de 100 en 125 vervoeren geregeld, waarbij niet alleen urgente gevallen zijn (ongeluk op straat), maar ook bestelde vervoeren van patiënten die van het zie kenhuis naar huis moeten worden ge bracht. (Van onze redactie buitenland) LONDEN7LOESAKA. Het Patriottisch Front van Zimbabwe heeft gisteren op de Londense conferentie bestand in Zimbabwe. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Europese ministers van Financiën zijn gisteren geen stap dichter bij een oplossing gekomen voor het probleem van de Britse bijdrage aan de EG-begroting. Tien dagen voor de Europese topconferentie van de regeringsleiders uit de Gemeenschap, beperkten de bewindslieden zich tot een herhaling van bekende standpunten. Aan de telefoon (overdag twee man, ’s avonds één man) zitten geen telefonisten, maar verpleegkundigen met vaak jaren lange ervaring op de ambulance. Toen op 1 november 18.53 uur gebeld werd, was postverpleegkundige K. dus in gesprek, en werd de telefoon aangenomen door de toevallig aanwezige V., verpleegkundige ambulanceverv er, die de politie die belde adviseerde de huisarts in te schakelen, en zei dat ze wel zouden komen als ze nader bericht kregen van de politie. Hoe het verder ging, hebt u gisteren uit het woordelijk verslag kun nen aflezen, in het rapport van K., opge maakt op 2 november, staat nog vermeld dat de ambulance om 19.10 uur arriveer de, en dat de huisarts om 19.13 in de Minstraat 51 aankwam. De jongen was toen al overleden. De blanke ex-premier Ian Smith van dat land zal bij de komende verkiezingen, die volgens plan begin volgend jaar plaatsvin den, opnieuw lijsttrekker zijn van het Rhodesisch Front (Rhodesië is de oude naam van Zimbabwe). Volgens een woordvoerder van deze partij heeft Smith zich afgelopen week bereid verklaard, het lijsttrekkerschap te aanvaarden. ha- eno- zijn win- 3 er ang- I zo waarden moet voldoen om te voorkomen dat ze juist een negatieve bijdrage levert aan de werkgelegenheid. Verschillende collega’s zijn het erover eens dat de arbeidsmarkt bij een eventue le invoering van arbeidsverkorting goed in de gaten moet worden gehouden. De Europese ministers van Sociale Zaken hebben de arbeidsverkorting op hun agenda staan als zij donderdag in Brussel bijeenkomen. De vraag die je kunt stellen is, waarom niet in alle gevallen voor alle zekerheid wordt uitgerukt met een ambulancewa- gen? Baat het niet, het schaadt ook niet. Dat laatste althans denken u en ik, maar in de praktijk ligt dat anders. Er wordt vaak voor niets uitgerukt, op de ongeveer 28.000 ritten per jaar worden ongeveer 1500 loze ritten gemaakt (zo heet dat: „loze ritten”). Dat zou 7 procent zijn als de overgrote meerderheid van de loze ritten geen onderdeel uitmaakten van de acute ritten, die 25 procent van het totaal uitma ken. Ruwweg gezegd zijn er dus van de 7000 acute ritten 1500 loos, dat wil zeggen dat niemand kan of hoeft te worden afge leverd aan het ziekenhuis. En alleen in het laatste geval kunnen de ambulancekosten in rekening worden gebracht bij het zie kenfonds. Eén ambulance die 24 uur door drie ploegen van twee man bezet wordt kost 800.000 per jaar. Dat is niet niks, ook al is het een habbekrats vergeleken met de waarde van een mensenleven. „We ruk ken vaak uit terwijl we voor 90 procent zeker weten dat het een loze rit zal wor den”, zei verpleegkundige V. Niet dat ie dere loze rit ook zinloos is, maar hierover, en over de regel dat bij ziekte thuis eerst de huisarts erbij geroepen moet worden,- vertel ik u morgen verder. jaar ring nen bij end itlij- ■llen Ldus i de I itlij- illen het zake Iers, dige een voor be- Vorig jaar mei werd Wagner, die waar schijnlijk lid is van de Rote Armee Frakti- on (RAF), samen met de van terrorisme verdachte Brigitte Mohnhaupt, Peter Boock en Sieglinde Hoffman in het Joe goslavische Zagreb aangehouden. West- Duitsland verzocht daarop het viertal uit te leveren. In plaats daarvan werden zij echter vrijgelaten, omdat de Bondsrepubliek op haar beurt geen gevolg wilde geven aan het Joegoslavische verzoek twee gevluch te Kroaten uit te leveren. West-Duitsland wil nu Wagner eerst la ten berechten in Zwitserland voordat om uitlevering zal worden gevraagd. De deelnemende partijen behoren tot het politiek verbond dat achter oud-presi- dent Paz Estenssoro stond in de verkiezin gen van juli. Paz was aanwezig bij de installatie van het nieuwe kabinet, hoewel hij er zelf geen deel van uitmaakt. Me vrouw Gueiler werd door het parlement tot waarnemend president benoemd toen het leger, dat op 1 november door een staatsgreep aan de macht kwam, de macht weer had afgestaan na hevig verzet van de bevolking tegen het nieuwe bewind. Bij de bankoverval van gisteren kwam een passerende vrouw om het leven. De drie medeplichtigen van Wagner wisten te ontsnappen. Vier personen raakten gewond. (Van onze redactie buitenland) ANKARA. Het nieuwe Turkse kabi net van premier Suleyman Demirel wil dat Turkije lid blijft van de NAVO en de pro-westerse koers voortzet. Dit blijkt uit het regeringsprogramma dat Demirel gis teren bekendmaakte. Via vreedzame onderhandelingen wil het Turkse kabinet zoeken naar een oplos sing voor het conflict met Griekenland over Cyprus en de Egeische Zee. Wat Cyprus betreft wil het Turkse kabinet een verdeling in twee zones, elk met een eigen bestuur en samen een federatie vormend. Demirel kondigde verder aan, dat hij met kracht zal optreden tegen de politieke terreur in zijn land, die de laatste twee jaar ongeveer 2.400 mensen het leven heeft gekost. Binnenkort zal de regering een nieuwe wet voorleggen aan het parle ment die de regering meer bevoegdheden geeft bij de bestrijding van de terreur. De staat van beleg die sinds tien maanden in 19 van de 67 provincies van kracht is, blijft gehandhaafd. Voorheen stond de Rode Khmer op het standpunt dat hulp ook via Phnom Penh mocht worden verstrekt. De weigering van het bewind in Phnom Penh deze ook aan de Rode Khmer ten goede te laten komen heeft Pol tot Pot tot verandering van standpunt gebracht. Zondag zijn op Thais grondgebied twee Thaise soldaten gedood en drie gewond in een vuurgevecht met gewapende mannen die uit Cambodja kwamen, zo heeft het opperbevel in Bangkok bekend gemaakt. De schietpartij had plaats bij de Cambod jaanse grens op vier kilometer van Ban Laem. Het opperbevel sprak het vermoe den uit dat de gewapende mannen Vietna mese soldaten waren. De Chinese regering heeft vandaag een „krachtig protest” ingediend by Vietnam naar aanleiding van een reeks incidenten aan de gemeenschappelijke grens die in drie maanden tijd meer dan dertig doden of gewonden aan Chineese zijde heeft gekost. Andere eisen die het front gisteren op tafel legde zijn de ontbinding van Zim babwese eenheden die kampen van de guerrillastrijders moeten opsporen en vernietigen, een regeling voor de uitwisse ling van krijgsgevangenen en terugtrek king van alle Zuidafrikaanse troepen en buitenlandse huurlingen uit Zimbabwe. Volgens het front gaat het daarbij om 15.000 man. Zuid-Afrika ontkent overi gens dat het troepen in Zimbabwe heeft. (Van onze redactie buitenland) ZURICH-BONN. De Zwitserse politie heeft gisteren bij een bankoverval in Zu rich de van terroristische acties verdachte Westduitser Rolf Clemens Wagner gear resteerd. De 35 jarige Wagner heeft vermoedelijk deelge nomen aan de ontvoering in 1977 van de Westduitse werkgeversvoorzitter Hans- Martin Schleyer. Wagner wordt er ook van verdacht medeplichtig te zijn aan de moord op Schleyer. trijfël veel vluchtelingen .A"' v 1, /AA

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3