Enschede tegen opslagplaats legermaterieel S ai EE Geen kaping Felle gevechten in Z.-Libanon Nieuwe troef ex- KNIL-soldaten Actiecomité voor Zuidafrikanen op Paralympics ABVA fel tegen salarisverlaging wetenschappers Vindingrijke automonteur Ceaucescu wil ontwapening Damiate Pers ZIEKENFONDSRAAD: „Geen goede op vang jonge gehandicapten” Van der Louw wil snel opheldering Spaanse geheime dienst: Woonwagenbewoners massaal bij kort geding tegen Staat IJmuider Courant Gromiko in Madrid: Praten over non- agressie-pact '■m-. 4 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 2 O NOVEMBER D 9 9 (V< I der een V van insE raat heic deb hoo den voIé tige tons heic spel gep liste haai ver! tege gen: nog vooi krac Tejs (V; IJ] cipal Ned< niet na. i railv vrou een neeli cent zeve (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM/ WEST-BER- LIJN/ KOPENHAGEN/ BRUSSEL/ LONDEN/ MOS KOU. Volgens de Rotter damse burgemeester Van der Louw bestaat er nog geen dui delijkheid of via Rotterdam kernwapens zullen worden vervoerd. Aldus Van Louw gistermiddag in brief aan de fractievoorzitters van de gemeenteraad. over VAN DER LOUW. 1 c De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko wordt begroet door de Spaanse koning Juan Carlos in diens residentie. 147,50 I rio-16 publiceerde gisteren een uit treksel uit het rapport. „Ondanks een uitvoerige briefwisseling met het ministerie van Defensie weten wij hier in de haven zelf nog van niets en als Het Palestijnse radiostation berichtte verder, dat Palestijnse guerrillastrijders en linkse Libanese milities een Israëlische aanval op de Libanese plaats Galat heb ben afgeslagen. Het drie uur durende ge vecht zou veel verliezen hebben gekost. Eerder was melding gemaakt van beschie tingen door Israel op het door Palestijnen en linkse Libanezen gecontroleerde ge bied bij de rivier de Litanie. hoofd van de gemeente ben ik verant- woordleijk voor de rampenbestrijding. Vandaar dat wij op korte termijn hierover wel zekerheid willen hebben”, aldus Van der Louw in zijn brief. (Van onze redactie buitenland MADRID. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, heeft gis teren in Madrid verklaard met „alle geïn teresseerde landen” een verdrag te willen sluiten, waarin de Sovjet-Unie zich ver plicht geen kernwapens te gebruiken te gen die landen, die weigeren dergeijke wapens te produceren of zich verzetten tegen het installeren ervan op hun grond gebied. In een tafelrede bij het diner dat hem werd aangeboden op de eerste dag van zijn officiële bezoek aan Spanje, kritiseer de de Russische minister in scherpe be- :Van onze redactie binnenland) HILVERSUM. De radionieuwslezer Hans van Zijl heeft zich opgeworpen als woordvoerder van een comité dat wil pro beren om alsnog de gemengde Zuidafri- kaanse sportploeg van gehandicapten toe te laten tot de Paralympics, die volgend jaar in Arnhem worden gehouden. Hij heeft honderden telefonische steunbetui gingen gekregen, zo zei hij gisteren. woordingen het voornemen van de NAVO om in een aantal lidstaten (waaronder Nederland, red.) kernraketten op te stel len, waarvan het bereik zich uitstrekt tot in de Sovjet-Unie. „Als men raketten voor onze deur wil plaatsen moet men niet verwachten dat wij daar onverschillig on der blijven”, aldus Gromiko. De Russische minister blijft drie dagen in Spanje en zal ontmoetingen hebben met de Spaanse koning, de premier en andere kabinetsleden, alsmede de voor naamste oppositieleiders. Moskou zal op nieuw proberen Spanje te laten afzien van toetreding tot de NAVO en Madrid te interesseren voor een Europese ontwape ningsconferentie. Het Spaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft onlangs al duidelijk ge maakt dat een eventueel NAVO-lidmaat- schap een zaak is die alleen Spanje aan gaat. Ook voelt Madrid niets voor steun aan het Russische voorstel voor een ont wapeningsconferentie. (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE. De Enschedese gemeen teraad heeft zich gisteravond fel gekant tegen de bouw van een mobilisatiecom- plex van het Amerikaanse leger op En- schede’s grondgebied. Kolonel Wenders van het ministerie van Defensie verklaarde gisteren, dat voor wat betreft Emmen wordt gedacht aan één depot en dat in Twente wordt ge streefd naar twee opslagplaatsen. De op slagplaatsen, waarvan er ook één in Zuid- Limburg komt, dienen ter bevoorrading van Amerikaanse militairen, die bij inter nationale spanningen en gevechtshande lingen naar Nederland zullen worden overgevlogen. Dat is minder kostbaar dan hen permanent stationeren in West-Euro- pa. Uiteindelijk liet de president van de rechtbank in Den Haag, J. Blaauw, de deuren van de rechtzaal openzetten, zodat de mensen die de zaal niet binnenkonden, het geding vanuit de hal konden volgen. De woonwagenbewoners zijn uiterst ontevreden over de huidige Woonwagen wet, die in 1968 tot stand kwam en de gemeenten een zekere vrijheid gaf in het al dan niet toelaten van woonwagens, met het kort geding willen de woonwagenbe woners Gardeniers dwingen de bevoegd heden van de gemeenten te beperken en elke gemeente te verplichten woonwagens op te nemen. In feite hebben de gemeen ten die verplichting, maar in de praktijk komt hier weinig van terecht. Volgens de woordvoerder van de de monstraten, staan momenteel 1200 wa gens op een illegale plaats zonder voorzie ningen, omdat gemeenten weigerden een legale plek aan te bieden. Voorts willen zij af van de grote kampen, waarvan de hui dige wet het totstandkomen bevordert. Men heeft liever kleinere kampen. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning Wa over stafk de tf gen i Zo: E. N Ca „U iets t splan opme Mevr en bi noenn VE „mill tes b D’66, milic JAKARTA (AFP). Een jonge Indone sische automonteur is gisteren tot zeven (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kort geding van woonwagenbewoners tegen de Staat cq minister Gardiniers van CRM is vanmor gen met enig tumult begonnen. Dat was voornamelijk te wijten aan de massale opkomst van woonwagenbewoners, die met ruim driehonderd man naar het Pa leis van Justitie in Den Haag waren geko men en allemaal de zaal in wilden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Vele honderden ex- KNIL-militairen hebben onderscheidin gen toegekend gekregen die volgens Staatsblad 457 uitsluitend aan Nederland se militairen ten deel kunnen vallen. Dit vormt volgens G. Vrijburg van de Stich ting Nederlandse Ereschulden het harde bewijs dat het voormalige Koninklijk Ne- derlandsch-Indische Leger (KNIL) wel de gelijk behoorde tot de Nederlandse strijd krachten in Azië. Als voorbeelden noemt Vrijburg de Militaire Willemsorde en het Vliegers kruis. Vrijburg, onlangs door twaalf ex-KNIL- organisaties gekozen om hun zaak te be pleiten op de 14 december te houden par lementaire hoorzitting over deze zaak: „Dat Staatsblad is een sterk punt. Uit die bepalingen blijkt namelijk dat Nederland en de Nederlandse rechters het niet bij het rechte eind hebben, wanneer zij zeggen dat het voormalige KNIL niet tot de Ne derlandse strijdkrachten hoorde”. Zoals bekend, eisen oud-KNIL-militai- ren uitbetaling van achterstallige soldij over de periode dat zij in het voormalig Nederlandsch-Indië in Japanse krijgsge vangenschap zaten (1942-1945). (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Volgens het radiostation van de Palestijnse guerrillabeweging is gisteren bij een beschieting in de buurt van het Zuidlibanese Nabatiyeh door de Israëlische artillerie een groot aantal mensen om het leven gekomen of gewond geraakt. De meeste slachtoffers zouden burgers zijn. Ook de door Israel gesteun de rechtse Libanese milities waren bij de beschietingen betrokken, zo hebben cor respondenten in Zuid-Libanon gemeld. MADRID. In Spaanse leger- en politiekringen circuleert een rapport van de Spaanse militaire geheime dienst, waarin wordt beweerd dat le den van de Baskische afscheidings beweging ETA training hebben ont vangen in opleidingskampen in Alge rije, Tsjechoslowakije, Cuba en Uru guay. Het Madrileense dagblad Dia-. De Tweede Kamer besloot onlangs de sportploeg niet toe te laten uit protest tegen de apartheidspolitiek. De Haagse advocaat Van Heijningen heeft overigens tegen deze beslissing enkele beroepschrif ten bij de Raad van State ingediend. Het WD-Kamerlid Verkerk-Terpstra heeft de partijraad van D’66 opgeroepen alsnog in te stemmen met de toelating. Zij juichte de „overal op gang komende maat schappelijke acties” tegen de Kameruit spraak toe. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De ABVA voelt niets voor het plan van een aantal wetenschap pelijke medewerkers aan de Vrije Univer- siteit van Amsterdam, vrijwillig af te zien van tien percent salaris om meer arbeids plaatsen te scheppen. Volgens ABVA-bestuurslid K. van de Pol zijn de mensen met lagere en middel bare inkomens niet gediend met zo’n ex periment. Als men overal dergelijke initia tieven zou nemen, zou de vakbeweging haar greep op de loonontwikkeling verlie zen, aldus Van de Pol. Beter is volgens hem, een arbeidsplaatsenovereenkomst met keiharde afspraken te sluiten. Inhoud en aard van de verleende zorg zijn dus niet geregeld, deze huizen vallen ook niet onder erkenningsnormen. Sommige woonvormen streven wel naar erkenning als gezinsvervangend tehuis. Om aan de eisen te voldoen worden in bepaalde ge vallen de ernstig gehandicapte bewoners dagelijks naar een collectieve ruimte voor dagopvang verplaatst. Deze gang van zaken baart de Zieken fondsraad zorgen. Aan de ene kant doet het tekort aan plaatsingsmogelijkheden in erkende inrichtingen een groep verzeker den tekort in hun aanspraken op verstrek kingen. Aan de andere kant ontstaat een serie niet-erkende inrichtingen, gericht op mensen die ook voor opname en verder verblyf in erkende instellingen in aanmer king komen. Bij het treffen van maatregelen moet rekening worden gehouden met de per regio bestaande situatie: de behoefte aan plaatsen, de aanwezige capaciteit en de kwaliteit van de bestaande, niet-erkende inrichtingen. Eventueel, aldus de Zieken fondsraad, kunnen die zelfstandig wor den erkend, danwel als dependance van een andere verpleeginrichting worden aangemerkt. behoeften aan explosieven op de Spaanse markt kern dekken, zo wordt gesteld. Voorts vermeldt het rapport dat er zeer nauwe banden bestaan tussen de ETA, de Palestijnse bevrijdingsbeweging El Fatah en het Ierse Republikeinse leger de IRA. De militaire inlichtingendienst trekt de conclusie dat „de ongelukkige politiek van het kabinet-Suarez en het onverant woordelijke optreden van de oppositie partijen - de socialistische arbeiderspartij PSOE en de Baskisch-nationalistische (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. Onder enkele treinreizigers van de intercity Utrecht- Groningen is gisteravond lichte paniek uitgebroken, nadat de trein in verband met een vertraging, in de buurt van Glimmen vijf minuten stil bleef staan. Enkele mensen dachten aan een ka ping en verlieten onmiddellijk met hun koffer de trein. Uit de richting Groningen kwam ech ter een trein aangereden, waardoor een gevaarlijke situatie ontstond. Het is volgens een voorlichter van de NS niet bekend of de uitgestapte mensen later weer in zijn gestapt. Via de intercom werd over de vertra ging geen mededeling gedaan omdat dit volgens een NS-woordvoerder bij een oponthoud van vijf minuten geen voorschrift is. BOEKAREST (Reuter). De Roemeen se president Ceaucescu heeft het voorstel gedaan een Europese ontwapeningsconfe rentie te houden. De president sprak giste ren op het twaalfde congres van de com munistische partij in zijn land. Tijdens zijn vijf uur durende toespraak drong Ceaucescu aan op het wereldwijd beperken van de uitgaven aan bewape ning. In 1985 moeten die uitgaven met tien procent zijn verminderd, aldus de Roe meense leider. Het hoge niveau van de defensie-uitga- ven vormt volgens de president een be langrijke oorzaak van de internationale economische crisis. Ook Roemenië heeft hiervan te lijden. Terwijl het land vroeger voldoende olie produceerde om in de eigen behoefte te voorzien moet nu olie worden ingevoerd. Ceaucescu wil dat de helft van het bedrag dat de landen volgens hem moeten bespa ren op de defensie-uitgaven besteden aan ontwikkelingshulp. Zie ook pagina economie Ook indien de NAVO volgende maand besluit nieuwe kernraketten te statione ren in Europa, blijft de Sovjet-Unie bereid met het Westen te onderhandelen over beperking van de bewapening. Onderdi recteur Zagladin van de afdeling buiten landse betrekkingen van het Centrale Co mité van de Russische communistische partij heeft dit gezegd in een vraagge sprek met het Westberlijnse dagblad Die Wahrheit, het partijblad van de Westduit- se communistische partij. Een NAVO-be- sluit bijna 600 nieuwe kernraketten in (West-)Europa te stationeren zal volgens Zagladin wel leiden tot een verslechtering in het Oost-West-klimaat en tot een verhe viging van de bewapeningswedloop. Het De raad vond dat het aantal arbeids plaatsen dat dit project oplevert, te klein is in verhouding tot de benodigde opper vlakte voor de opslag van Amerikaans legermaterieel. Het gaat om 75 arbeids plaatsen per hectare, terwijl de gemeente bij de werving van nieuwe bedrijven uit gaat van minstens twee- 5 driehonderd per hectare. Vooral het CDA en PvdA zjjn bovendien van mening, dat een depot voor tanks, geschut, voertuigen en munitie te riskant is in een dichtbevolkte streek zoals de Twentse stedenband. Evenmin als de provincie Overijssel en het gewest Twen te, is de gemeente Enschede vooraf door de regering geïnformeerd over de bouw van de legerdepots. Dit in tegenstelling tot de Drentbse gemeente Emmen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd. 02208-3577 tel adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 (Van onze redactie binnenland) AMSTELVEEN. De Ziekenfondsraad vindt dat er geen samenhangend beleid is voor de opvang van jeugdige lichamelijk gehandicapten. Er is sprake van een soort „wildgroei” van tehuizen en woonvormen van jonge gehandi capten. De permanente opvang laat een zorge lijke ontwikkeling zien, die niet in overeenstemming is met de uitspraken die de Ziekenfondsraad daarover eerder heeft gedaan. De raad zal deze mening ter kennis brengen van de staatssecretarissen van Volksgezondheid en CRM. Met ingang van 1976 zijn opneming en verblijf in gezinsvervangende tehuizen voor gehandicapten onder de werking van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ) gebracht. Sedertdien heeft de Ziekenfondsraad geadviseerd over erkenning van 267 tehui zen van zintuiglijk, geestelijk en lichame lijk gehandicapten. Opname en verder verblijf in een beschermde woonvorm voor gehandicapten is geen verstrekking volgens de Ziekenfondswet of de AWBZ. 14,80 42,60 f 56,50 ƒ167,70 220,50 f 0,75 partij PNV - aaiueii verantwoordelijk zijn voor de recente escalatie van geweld in het Baskenland”. Er wordt een duidelijk onderscheid ge maakt in de activiteiten van de radicale afscheidingsbeweging ETA-Militair en de pressiegroep ETA-Politico-Militar. In 1974 splitste de ETA zich in deze organisaties. Binnenkort krijgen leger- en politiekrin gen een uitgebreid handboek over ter reurbestrijding, zo deelde Diario-16 voorts mee. België. De socialisten willen een parle mentair debat voordat een besluit wordt genomen omdat de Belgische regering volgens hen tot nu toe onvoldoende infor matie over de NAVO-kernwapens heeft verschaft. In Groot-Brittannië heeft de anglicaan se kerk een beroep gedaan op de Britse regering eenzijdig af te zien van moderni sering van haar vier onderzeeërs met in totaal 64 Polaris-kemraketten. Tot nu toe had de anglicaanse kerk geen bezwaren getoond tegen de vernieuwing van de Brit se atoom-onderzeeërs. Het Russische communistische partij blad Pravda heeft het Amerikaanse mi nisterie van Defensie ervan beschuldigd dat het Pentagon niet alleen kernwapens maar ook chemische wapens in West-Eu- ropa wil opslaan. Het blad reageert op westerse publikaties waarin melding wordt gemaakt van de produktie Russi sche granaten met zenuwgas gevuld. De conclusies van het rapport zijn ver der dat de ETA economische steun heeft ontvangen van onder meer de Sovjet-Unie en China. Vast zou verder staan dat Libië in 1973 en 1974 340.000 gulden aan de ETA heeft geschonken. Ook andere landen en internationale organisaties zouden de ETA wapens heb ben verschaft, terwijl de organisatie zijn maanden gevangenisstraf veroordeeld. De man had zich aan een nogal vindingrij ke manier aan klantenbinding bezondigd. De 22-jarige monteur had voor zijn garage spijkers op de weg gestrooid, in de hoop dat hij even later de „plat”-gereden ban den zou mogen repareren. I Rotterdam niet ingelicht vervoer kernwapens Oostblok zal volgens hem dan worden gedwongen de bewapening op te voeren. Denemarken zal de modernisering van de N A VO-kem wapens aanvaarden op voorwaarde dat de verdragsorganisatie een plan ontwikkelt voor onderhandelin- gen om te komen tot beheersing van deze wapens. Minister Lise Oestergaard zon der portefeuille heeft dit verklaard in een interview met de Deense krant Informati on. Dit betekent overigens niet dat Kopen hagen atoomwapens op Deens grondge bied zal toelaten. Het Deense parlement formuleert volgende week dinsdag het definitieve standpunt dat volgende maand bij de NAVO-conferentie in Brus sel zal worden ingenomen. Voorzitter Van Miert van de (Vlaamse) Belgische Socialistische Partij heeft ge weigerd antwoord te geven op vragen van journalisten of zijn partij uit het kabinet zal stappen als Brussel akkoord gaat met stationering van nieuwe kernwapens in ETA-leden zouden opleiding krijgen in buitenlandse kampen (Van onze redactie buitenland)

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4