BOWLINGUITSLAGEN van praag 195.- Staatsloterij 2e trekking haven- berichten ite Amsterdam-Noordzeekanaalgebied onverbrekelijk geheel I Bekijk ’teens! SI lijH 19 7 9 DINSDAG 20 NOVEMBER Verknooptheid door Rien Polderman Decentralisatie Bezwaren bezien kan beter in handen worden gela- Verhuisbewegingen I 6 1 I we Pa ing gei die zal hi v lie Bi 30 tra HAARLEM. In de nu in nieu we hevigheid hervatte gedachten wisseling over de verandering van het binnenlands bestuur is een oud denkbeeld geopperd. Het betreft het idee van het WD- kamerlid Lauxterman, om rond om de drie grote steden in de Randstad bestuurlijke elementen te vormen. Deze stadsgewesten zouden met het rijk zonder tus senkomst van de provincie on middellijk zaken kunnen doen. Dat laatste is een nieuw element in dat idee. FT’ 1 I MARKTPLEIN IJMUIDEN mede een uitvloeisel van deze filosofie. Streekplan betere basis voor nieuwe 019245 019245 051664 051664 Om aan de onhandige en onbillijke be stuurlijke verbrokkeling van grote stede lijke gebieden een eind te maken, werd jaren geleden al gedacht aan de vorming van stadsgewesten. De vorming van het openbaar lichaam Rijnmond was voor Er zijn echter ook Amsterdamse vraag stukken, die niet op stadsgewestelijke schaal tot een oplossing kunnen komen. Vraagstukken, die verweven zijn met de problematiek van een veel omvangrijker gebied, dan Amsterdam en onmiddellijke omgeving. Zoals Amsterdam verknoopt is geraakt met zijn randgemeenten, zo is ook het aldus ontstane stadsgewest verknoopt met een veel groter gebied. De zogenoem de „overloop” (de huisvesting van het te veel van Amsterdamse woningzoekenden in Hoorn, Purmerend, Alkmaar, Lelystad en Almere, maar ook in de Haarlemmer meer, Aalsmeer en Uithoorn) is een be kend voorbeeld van die verknoping. Voor Rotterdam is dat een doorkruising van de ontwikkeling van het Rijnmondge bied naar een zelfstandige provincie, de drechtsteden (Dordrecht en aangrenzend gebied) daarbij inbegrepen. De ook door Wiegel bepleite nieuwe provincie Rijnmond is namelijk groter dan alleen de Rotterdamse agglomeratie. Een ander voorbeeld ligt op economisch terrein. Een zeer belangrijk deel van de werkgelegenheid in Amsterdam wordt be nut door personen die (ver) buiten de hoofdstad wonen. Zonder dit aanbod van arbeidskrachten van buiten Amsterdam zou de stad nauwelijks kunnen functione ren. Anderzijds ligt een belangrijke motor van de Amsterdamse economie buiten Amsterdam: de luchthaven Schiphol, in de gemeente Haarlemmermeer. Wat dat betreft is het idee van Lauxterman nog minder reëel dan dat van zijn partijgenoot minister Wiegel. Wiegel deelt namelijk Haarlemmermeer nog in bij „zijn” provin cie Amstelland, terwijl Lauxterman de poldergemeente buiten „zijn” stadsgewest Amsterdam had gedacht. Met deze consta- Een extra prijs van 100 000 is gevallen in de serie W op het nummer: Troostprijzen van f 2000 op nummer van elk van de andere series. Een extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie N op het nummer: Troostprijzen van 2000 op nummer van elk van de andere series. Prijzen van f 50.000 zijn gevallen op alle nummers: 5.000 zijn gevallen op alle nummers: 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 2.000 zijn gevallen op alle nummers. f f f f 046594 024906 091812 050937 086563 037543 076315 7243 315 004 412 991 43 56 8 G die heb vroi moi soni sie ster pas: B een Bra bes toe: gen soci crel belt die plat in c Ir urgi ken ven sch< sch< in I sch< Wijl gele Brai Prir D schc ver vooi m «i. st ni kt hi za pe st I bit ve ne ati ga 1 fra evi we eei ke: cr de dir zoi vai vei I onj Be de sta Be1 gee sul' E reil me ver vro tin; en manchetten. Het denkbeeld van Lauxterman komt voort uit de vaststelling, dat rondom Rot terdam, Den Haag en Amsterdam een aaneenklontering van stedelijk gebied heeft plaatsgevonden, die de gemeente grenzen van genoemde steden verre heeft overschreden. Rotterdam kan niet los worden gezien van Schiedam en Vlaardin- gen en andere grote en kleine plaatsen die met dat stedelijk geheel zijn vergroeid. Den Haag vormt één onlosmaakbaar ge- Het is van het grootste belang, dat de Tweede Kamer inziet dat in elk geval de ondeelbaarheid van het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied door eeh onge- ten van een grootschaliger bestuursli chaam dan de provincie. Deze kan ener zijds een zekere afstand bewaren ten op zichte van de hoofdstad, zodat niet alles wordt ondergeschikt gemaakt aan Am sterdamse belangen, terwijl deze belan gen electoraal gezien toch voldoende zijn veiliggesteld. Op één punt verschilt het voorstel van Lauxterman belangrijk van het oude denkbeeld om de grote stadsgewesten on der te brengen in zelfstandige bestuurlij- i ke eenheden. In het „oude” model had het stadsgewest een bestuurslaag moeten vor men tussen provincie en gemeenten. Lauxterman wil de drie stadsgewesten echter een zelfstandige status geven naast de provincie. deelde provincie bestuurlijk wordt ge dekt. Wanneer twee provinciebesturen hier de zeggenschap zouden krijgen, zijn de grensconflicten onvermijdelijk. Dan zou men allerlei ondoorzichtige en demo cratisch oncontroleerbare gemeenschap pelijke regelingen moeten treffen. Of het Rijk zou steeds als scheidsrechter knopen moeten doorhakken, hetgeen in strijd is met de bedoeling van de reorganisatie: de decentralisatie van het bestuur. Voor het stadsgewest Den Haag ten slotte, is waarschijnlijk hetzelfde verhaal te vertellen: een gewestelijk bestuur voor de agglomeratie Den Haag is wenselijk, omdat de stadsgewestelijke vraagstukken niet naar gemeenten zijn uit te splitsen. Planologisch echter maakt ook de Haagse agglomeratie deel uit van een groter en ondeelbaar verband, dat de Zuidholland- se Staten hebben aangegeven in het streekplan Zuid-Holland-West. Het be stuur van de Haagse agglomeratie zou dan ook niet nevengeschikt, maar onder geschikt moeten zijn aan een eventuele provincie Zuid-Holland-West. Ervan uitgaand, dat een streekplan een totaal-integratiekader moet zijn van alle 685e Staatsloterij, 2e trekking 19 november 1979. tering van een economische relatie tussen Haarlemmermeer en Amsterdam in Schiphol hebben we slechts een halve waarheid. De hele waarheid is, dat ook het stadsgewest Haarlem een belangrijke eco nomische betrekking heeft met Schiphol. Zo schuift de luchthaven dan ook onder wat betreft de Rotterdamse agglomeratie <je vleugels van de Kamer van Koophan- mede een uitvloeisel van deze filosofie, del van Haarlem en omstreken. Top Gasslight (20.23053), 6. The Outsiders (20.18894), 7. Van Delden (13,18434), 8. The Pins (8, 18844). League b, 1 De Planeet 1 (35,22446), 2 Kuipers (29,19990) 3 E. de Vries (28,21754), 4 Stroet (25,18903), 5 Potgieter (19,17739), 6. De Lichtboei (13,16325), 7 Strego (9,16741), 8 De Verkenners (2,13650). League c, 1 Manhaften (32,22608), 2 De Pan en Leidekkers (24,22104), 3 LPG Schol (23,20525), 4 De Toppers (21,19564), 5 Van Rixel 2 (21,19244), 6 Hubo v.d. Bos 2 (20,19851), 7 The Lions (11,18432), 8 Andre van Duin (8,17704) League d, 1 NMB (36,21308). 2 KVSA (24,16955), 3 Sintenie (23.19188), 4 Fire Bri gade (20.18396), 5 Jansen (18.18170), 6 De Komeet (14,17306), 7 Speedy (12,17296), 8 DSS Angelique (12,16661). League e, 1 Velsen (29,22785), 2 Roher (28,22132), 3 Van Rixel 3 (13,21448), 4 We ber en Weber (20,22726), 5 De Wintertuin (20,22592), 6 De Tunneltreffers (15,20934), 7 De Volhouders (14,19907), 8 Robby Snacks (7,19064) Jeugdleague, 1 De Planeet 2 (28,18661), 2 Yellow Tigers (25,16175), 3 Plug’s VR (20,15079) 4 De Griffioen (18,13635), 5 De Dolfijn (11,13691), 6 De Pinfanaten (11,13337), 7 Bowling Birds (9,13382), 8 Hollie Bollies (6,12660). maatschappelijke facetten in een bepaald gebied, is het wellicht niet zo’n dwaas idee, om de streekplannen te kiezen als uitgangspunt voor een nieuwe provinciale herindeling. Het voordeel is in ieder geval, dat provinciale inspraak aan zo’n herinde ling ten grondslag ligt. Er is dan van begin af aan een zekere eenstemmigheid, wat bij een van bovenaf opgelegde reorganisatie vrijwel nooit het geval kan zijn. Bij toe passing van dat principe zouden de „pro vincies” Amsterdam-N oordzeekanaalge- bied” en „Zuid-Holland-West” elkaar ont moeten op de grens van Hillegom en Ben- nebroek. Geheel in de geest van de decen- tralisatiegedachte zou de lijnentrekkende taak van regering en parlement zich slechts tot kleine grenscorrecties kunnen beperken. Ook in dit concrete geval zou Hillegom zo’n grenskwestie kunnen zijn. Volgens het streekplan is de Haar lemmermeer huisvestingsgebied voor de Meerlanden en Zuid-Kennemerland. In i een kaartje van het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening is de Haarlemmermeer ingedeeld bij het Am sterdamse woningmarktgebied. Bij al die moeilijkheden komt nog de kostbare stadsvernieuwing, waarin de randgemeenten evenmin bijdragen. Toch zouden de randgemeenten een belangrijk deel van hun aantrekkelijkheid verhezen, wanneer zij waren gegroepeerd rondom een ernstig verpauperde en vervallen cen trale gemeente. Amstelveen ontleent geen enkele allure aan zich zelf. Internationaal en nationaal blijft het een voorstad van Amsterdam. Los van Amsterdam had Amstelveen geen bestaansrecht. Het is dus billijk dat Amstelveen bijdraagt in de instandhouding van Amsterdam. Net zo billijk als het is, dat Voorburg en Wasse naar meer betalen aan de oplossing van de problemen van Den Haag. VRIJDAG AANGEKOMEN: Bellona, Hamburg; Transfjell, Sandefjord; Spring buck, Cont. Plat, Velsen; Prinses Mar griet, Cherbough; Eerbeek, Gent; Caribia Express, Bremerhaven; Rainbow Warri or, Noordzee; Hoop, Antwerpen; IJmui- den; Sun Trader, Aksja; Washington, Tha mes; Ommen, Noordzee; Drachten, Noordzee; Kapelle, Noordzee; Germann, Shoreham; Fossum, Port of Spain; Vios, Boston; Astrea, Rotterdam; Folium Sup plier, Skogn; Sheila Maria. Charlestown; Sutjeska, Darrow. VRIJDAG VERTROKKEN: Setiabud- hi, Antwerpen; Kenrix, Rochester, IJmui- den; Friesenstein, Hamburg; Jemrix, Kingslynn, IJmuiden; Jytte-Skou, Bre men; Edgar Dorman, Kerkvergas; Ka mensk, Antwerpen; Sun Trader, Rotter dam; Karl Krusthein, Bremen, Velsen; Itagiba, Bremen; Transfjell, Skiën; Paci fic Empress, Lagos. ZATERDAG AANGEKOMEN: Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Plancius, Charlestown; La Fayette, Brmerhaven; Diane, Haringhaven; Hugo Brinkman, Rochester, IJmuiden; Altair, Hamina, Vel sen; Tor Scandinavië, Gothenburg; Rena- te, Gran Gemouth, IJmuiden; Saturnus, Peterhead, IJmuiden; Yak, Cont. Plat, IJ muiden; Mongstadfjord, Porsgrun; Jubi- lence, Gunnes, Beverwijk; Hartebeest, Cont. Plat, Velsen; Dutchess, Rotterdam, stedelijke voorzieningen bij een vermin derende klandizie toch in stand te houden (bijvoorbeeld scholen). De bijstandskos ten voor probleemgroepen (jongeren, gastarbeiders, werklozen, arbeidsonge schikten, bejaarden), die door de eenzijdig geworden bevolkingssamenstelling ver houdingsgewijs in omvang toenamen. Ook in en om Amsterdam is gepoogd een dergelijk samenwerkingsverband tot stand te brengen. Noordhollands voorma lige commissaris mr. F. J. Kranenburg leidde een commissie, die een en ander moest voorbereiden. De vorming van een gewest Groot-Amsterdam mislukte ech ter. Het was verdienstelijk van het kamer lid Lauxterman, dat hij de inmiddels wat bemodderde en vertrapte draad weer opnam. De noodzaak voor één bestuurlijke een heid voor het stadsgewest Groot-Amster dam bestaat nog steeds, al is intussen veel bedorven en verloren gegaan, wat bij een succesvollere afloop van het werk van de commissie-Kranenburg gered had kun nen worden. Er hebben zich onomkeerba re processen voorgedaan. De stadsrand van Groot-Amsterdam is verrijkt ten kos te van de binnenstad. Amsterdam verpau pert, maar nog niet alles is verloren. De uitslagen van de gespeelde wedstrij den in de bondsleagues zijn: League a, Hubo v.d. Bos 1-Van Delden (4-0), Haarmans-The Pins (4-0), Top Gass- light-The Outsiders (0-4), Van Rixel 1-A. v. Nieuwkoop (4-0). League b, Kuipers-Strego (4-0), E. de Vries-Potgieter (3-1), Stroet-De licht boei (4-0), De Planeet 1- De Verkenners (4-0) League c, Van Rixel 2-LPG Schol (3-1), De Pan en Leidekkers-De Toppers (4-0), Manhatten-Andre van Duin (3-1), The Li- ons-Hubo v.d. Bos 2 (1-3). League d, Jansen-Fire Brigade (1-3), KVSA-Speedy (3-1), Sintenie- De Komeet (2-2), NMB-DSS Angelique (4-0). League e, Weber en Weber-Roher (2-2), Van Rixel 3-Robby Snacks (4-0), De Tun- neltreffers-De Wintertuin (3-1), Velsen-De Volhouders (3-1). Jeugdleague, Bowling Birds-De Griffi oen (1-3), Yellow Tigers-Plug’s VR (4-0), De Pinfanaten-De Dolfijn (3-1), Hollie Bol- lie-De Planeet 2 (-4). Klassementen per 10-11-79 met vermel ding van wedstrijdpunten en totale pinfall. League a, 1 Hubo v.d. Bos 1 (30, 24063), 2 Haarmans (27,2312132), 3 Van Rixel 1 (24, 21775), 4. A. v. Nieuwkoop (22,22070), 5. heel met onder meer Delft, Rijswijk, Voorburg, Leidschendam en Wassenaar. En Amsterdam is vastgegroeid met Am stelveen, Badhoevedorp, Halfweg, Die men, Duivendrecht en Ouderkerk. Deze stedelijke samenklonteringen worden niet door één gemeentebestuur gedekt en dat is nogal onhandig. Bovendien schept de bestuurlijke verbrokkeling van deze grote stedelijke eenheden onrechtvaardighe den. De randgemeenten profiteren van allerlei voordelen van de centrale stad, maar delen nauwelijks in de lasten. IJmuiden; Sagami Haru, Tripoli; Hohe- bank, Sable; Mofjellet, Antwerpen. ZATERDAG VERTROKKEN: Astrea, Stavanger; Lynx, Stavanger; Larina, Tu- barao; IJmuiden; Caribia Express, Zee- brugge; Bellona, Hamburg; Rita Dölling, Rensburg; Viscaya, Arzew; Springbuck, Velsen, Cont. Plat; Inga, Wilmington; Hoop IJmuiden, Leixoes; Alfiston, Noord zee; Stirling Brig, Velsen, Cont. Plat Birgit B, IJmuiden, Aarhus; Nexus, Al giers; Tor Scandinavië, Gothenburg; Fol ium Supplier, Skogn; La Fayette, Antwer pen; Yak, IJmuiden, Cont. Plat, Hugo Brinkman, IJmuiden, Poole; Bera, New York. ZONDAG AANGEKOMEN: Zurow, Shoreham, IJmuiden; Fridel, Poole, IJ muiden; Nedlloyd Ebro, Antwerpen; Dy- vikattegat, Antwerpen; Maria Topic, Wil mington; Oshea Express, Liverpool; Gooi- land, Bremen; Star Deppe, Boulogne, Vel- j sen; Eduard Kaelher, Leningrad, Zaan- j dam; Kenrix, Rochester, IJmuiden; Ice blink, Cuxhaven; Alliance, Seaham, IJ muiden; Finn Forest, Hamina; Maria Spe- renza, Batonrouge; Almut, Scheemes, IJ muiden; Neptunus, Tanangar, IJmuiden; Stirling Brigg, Cont. Plat, IJmuiden; Bor kum, Gdanks. ZONDAG VERTROKKEN: Helena Schepers, IJmuiden, Mantyluoto; Was hington, Londen; Fossum, Hamburg; Ger mann, Frederica; Sagami Maru, Bremer- j haven; Oshea Express, Drammen; Subro Deze erkenning doet evenwel niets af aan de constatering dat voor het stadsge west Amsterdam een overkoepelende be stuurslaag nodig is. Nodig, om eindelijk eens het stadsgewestelijk beleid vorm te geven, dat de hoofdstedelijke agglomera tie al jaren ontbeert. Daarbij zal echter de nadruk moeten liggen op de vervulling van uitvoerende taken. De planologische bevoegdheid om het Amsterdamse stads- gewest in een groter ruimtelijk verband te Aan een zelfstandig stadsgewest Am sterdam, zoals Lauxterman zich dat voor stelt dus functionerend naast de provin cie Noord-Holland en bestuurlijk los daar van lijken dezelfde bezwaren te kleven als aan de door Wiegel voorgestelde pro vincie Amstelland los van overig Noord- Holland. Zeker, Amsterdam zou belang rijke vraagstukken kunnen oplossen in zelfstandig gewestbestuurlijk verband. Voor bepaalde zaken is de totstandko ming van een stadsgewest Groot Amster dam zelfs dringend gewenst. We hoeven slechts te denken aan de noodzaak om de bestaande metro uit te breiden tot een agglomeratiespoorwegnet voor Groot- Amsterdam. En zo zijn er nog wel meer dingen in gewestbestuurlijk verband aan te pakken. Venture, Great Yarmouth; Zurow, Shore ham, IJmuiden; Bari Mar, Noordzee; Re- nate, Odense; Kenrix, IJmuiden, Seaham. MAANDAG AANGEKOMEN: Humber- gate, Tees; Buffalo, Gothenburg. MAANDAG VERTROKKEN: Titan Service, IJmuiden, Cont. Plat; Finn Fo rest, Antwerpen; Mongstadford, Mong- stad; Alliance, IJmuiden, Rochester. Om een al veel te lang verhaal nog enigszins kort te houden: Amsterdam mers en Haarlemmers hebben de Haar lemmermeer als gemeenschappelijk werkgebied, maar ook als gemeenschap pelijk woningbouw- en huisvestingsge bied.*) Daarnaast werken veel Haar lemmers in Amsterdam en omgekeerd. Zandvoort en het Kennemer-Duinenge- bied dient veel hoofdstedelingen in hun recreatiebehoefte, terwijl de inwoners van de Haarlemse agglomeratie in veel opzichten (onder meer cultureel) op hun beurt weer op Amsterdam zijn georiën teerd. Tussen Amsterdam, Haarlemmer meer, Haarlem en Velsen is een groot recreatiegebied in ontwikkeling voor ge meenschappelijk gebruik. Met het Noord- zeekanaal is de IJmond met Hoogovens gekoppeld aan het Amsterdamse en Zaan- se havengebied. Amsterdam haalt zijn drinkwater uit de duinen achter Aerden- hout. Verwevenheid en verknooptheid dus alom. En dat is een knoop, die Wiegel, alle verwijten van gebrek aan moed om knopen door te hakken ten spijt, ook beter maar heel kan laten. Niet voor niets heb ben provinciale staten van Noord-Holland de eenheid en ondeelbaarheid van het Amsterdam-N oordzeekanaalgebied on langs in één omvattend streekplan erkend. 1.000 op alle nummers eindigende op: 400 op alle nummers eindigende op: 200 op alle nummers eindigende op: 100 op alle nummers eindigende op: 100 op alle nummers eindigende op: 50 op alle nummers eindigende op: 50 op alle nummers eindigende op: 15 op alle nummers eindigende op: Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd. Zo trokken de randgemeenten de rijke re groepen uit de centrale stad naar hun rustige nieuwbouwwijken. Daar vestig den zich ook de meer welvarende grote bedrijven. De goedgesorteerde winkels en betere scholen volgden. In de oude stad bleven de zwakkere groepen en bedrijven zitten, te midden van de rommel en de door het woon-werkverkeer tussen cen trum en stadsrand opgeroepen verkeers- wanorde. De centrale gemeente draait voor de kosten op, die door de totale uitgedijde stedelijke eenheid zijn veroor zaakt: de kosten om uit de verkeerspro blemen te komen. De kosten om bepaalde ?l I 9^7 -''imf*** Jack met We bedoelen onze collectie sportieve jacks voor het koude buitengebeuren. Wat houdt u tegen om eens naar ons toe te komen Warm aanbevolen I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 6