Krakers distributiewoningen in de clinch met gemeente: Buurtbewoners maken „Stopera" met de grond gelijk L. De werkelijkheid is dat er geen woningen voor al die mensen zijn B* 99 Niets gebouwd Kunstmatig Direkteur Gemeentelijke Dienst Herhuisvesting: .-kbiJS? Kledder KMI 19 7 9 13 NOVEMBER AMSTERDAM WOENSDAG 2 1 12 tvolle 4 f onder redactie van Theo van der Kaaij ■‘—•wc kt u iag □r- otste ?n. Auke Bijlsma: „Het woord in spraak mag de gemeente nooit meer in de mond nemen. Er is geen principieel verschil tussen de mentaliteit waarmee zo’n stadhuis wordt doorgedrukt en keuzes onder tafel worden ge werkt en de manier waarop op dit moment de kernwapens wor den geïntroduceerd. Ook in het laatste geval zegt men van ho gerhand te weten wat goed voor de mensen is. Het is een kwestie van slikken of stikken”. „Een opera, een nieuw stad huis, dat kan allemaal wel in Am sterdam, maar huizen kunnen er niet gebouwd worden. Niemand kan daar iets aan doen, krijg je dan als urgente woningzoekende te horen. Wij vinden het niet bou wen van woningen een politieke keuze. Het is nu wel duidelijk dat de gemeente Amsterdam gekozen heeft voor de kapitaalsbelangen van de grote bouwfirma’s en niet voor de woonproblemen van tien duizenden Amsterdammers. Dat weigeren wij te accepteren met alle consequenties van dien”. Een plan presenteren voor een kolossaal bouwwerk ter waarde van 306 miljoen gulden, neer te zetten op een emotioneel zeer gevoelig liggende plaats in de stad en zeven maanden later dat plan door de gemeenteraad ja gen zodat stadhuis annex mu ziektheater ongehinderd op het Waterlooplein kunnen verrijzen, dat heeft nog geen enkel ge meentebestuur gepresteerd. „De grote bouwmaatschappij en vertrekken met hun kapitaal naar het buitenland”, zegt Kees. „In stadsvernieuwing zijn ze niet geïnteresseerd. De gemeente treedt niet op te gen speculatie en verkoop van huurwoningen en zo wordt de wo ningnood kunstmatig in stand ge houden. Met een dienst Herhuis vesting houdt de gemeente slechts een faqade overeind want er vallen helemaal geen wonin gen te verdelen”. I I I* I ""4 woningzoekenden zoet •"3 zijn mond open te doen A 2» „Een avond aan de Amstel Zo pre senteert het gemeentebestuur het stadhuis annex muziektheater aan de bevolking. Dit zegt Kees, bewoner van een kraak pand in de Van Boetzelaerstraat in de Amsterdamse Staatsliedenbuurt. Met de bewoners van 31 huizen in dezelfde straat heeft Kees een bijzondere band: allen „Het is niet meer werkbaar,” zegt directeur J. van der Ven van Herhuisvesting, „Wij kunnen de mensen niet meer vertellen wanneer zij voor een woning aan de beurt zijn. Dat is een brok onzekerheid voor de burgers. De werkelijkheid is dat er gewoon geen woningen voor die mensen zijn en dat moet je eigenlijk hardop kunnen zeggen.” Dit jaar komen er slechts 20.000 woningen vrij, waarvan Herhuisvesting maar een of van Tot vier keer toe heeft Herhuisvesting met een deurwaarder, gee' scorteerd door enkele agenten getracht de bewoners uit de huizen te krijgen, steeds zonder resul taat. De bewoners houden serieus reke ning met het feit dat die paar agenten binnenkort vervangen worden door enke le pelotons van de mobiele eenheid, want Herhuisvesting is erop gebrand de wonin gen ontruimd te krijgen. De krakers op hun beurt zijn vastbesloten te blijven waar zij zijn. Herhuisvesting krijgt te maken met een steeds groter wordend verzet van krakers Kees: „Het is duidelijk dat er bij Her huisvesting helemaal niets te verdelen valt. Hun taak is het zoet houden van de woningzoekenden. Dat gebeurt via een urgentiebewijs waarmee je woningnood als het ware wordt erkend en meer niet. Als woningzoekende heb je geen enkel uitzicht op een ander huis, want er wordt gewoon niets gebouwd. Je krijgt alleen te horen: je bent nog lang niet aan de beurt en je moet nog minstens zoveel jaar wach ten. Deze verdoezeling van feiten willen wij doorbreken. Bewust hebben wij in de Staatsliedenbuurt woningen gekraakt die het GDH mocht verdelen, maar die maan den en maanden leeg bleven staan. Ze worden nu bewoond door mensen die echt ten einde raad waren en kraken als enige uitweg hadden. Het zijn niet alleen stu denten die slechts met een stoel en een stapel boeken komen. Er zijn gezinnen bij met kinderen, zowel Nederlanders als bui tenlanders. De krakers van de Staatslie denbuurt hebben de afgelopen maanden Namens de middenstand betoogde Loe Lap dat de „Stopera” er moet ko men omdat het beter is een half ei te pakken dan een lege dop, maar Schui- formeerd stadhuiskantoor te wachten staat”, zei buurtbewoner Tjebbe van Tij en. „Overzichtelijk voor de chef de bu reau, geen ramen meer open, maar in verband met de energiebesparing circu leert ’s middags de ochtendlucht nog eens via de klimatologiseerinrichting. Als er dan zoveel energie moet worden bespaard, waarom dan nog van Osdorp naar het Waterlooplein gereisd om een van boven opgelegd bezoek aan de bur gerlijke stand te brengen? Die gegevens kunnen ook via het postkantoor worden geregeld. Waarom moet men naar het stadhuis om stukken in te zien. Dat kan ook in een buurthuis om de hoek. En wie is trouwens gediend met zo’n in staal, glas en gewapend beton gegoten theater gebouw? Het is een gebouw waarin de demarcatielijn tussen cultuurproducent en -consument keihard ligt getrokken tussen podium en zaal. Waarom niet een theater voor de toekomst, waarin het theater ophoudt te bestaan omdat allen acteur zijn geworden?”. illegale bewoonster Elly in de Van Boetze laerstraat van haar woning te zetten. Door lijfelijk aanwezig te zijn verhinderden dertig personen deze ontruiming. Deur waarder Braan, politie en gemeenteamb tenaren kwamen nog drie keer in de buurt, maar slaagden er niet in woningen leeg te krijgen. Als tegenaktie verschenen de krakers drie keer massaal op de kanto ren van Herhuisvesting om met de ambte naren te praten over de zin van hun werk. Met directeur Van der Ven willen de kra kers niet praten, want deze zou alleen maar geinterresseerd zijn in data en tijd stippen waarop de ontruimingsploeg zijn gang kan gaan. Vier vijfhonderd cliënten trekken elke dag een volgnummertje in de hal van de Gemeentelijke Dienst Herhuisvesting aan de Van Reigersbergenstraat. (Foto Lex van Rossen). Wie waren „wij” dan wel niet? Ruim honderd bekende personen uit de thea terwereld, de schrijverij, de bankierswe- reld, de voetballerij, de bouwwereld, de politiek, de wereld van de muziek, radio en tv. De bekentenis „Wij vinden het een uitstekend plan” heeft echter niemand in de afgelopen zeven maanden volmon dig over de lippen kunnen krijgen, be halve misschien de architekten zelf en de burgemeester. ling vond dat het cumüinatieplan meer weg heeft van het gooien van twee eieren tegen elkaar: „Dat levert geen harmo nieuze dubbele dooier op, maar een hoop kledder op de vloer. Óf, vergeleken met Rotterdam, dat ook twee problemen heeft: een eroscentrum en een abattoir. Die kan men ook samenvoegen, want in beide wordt tenslotte vlees gekeurd". Buurtarchitekt Dick Tuijnman vond het een gigantische blunder dat er geen ruimte meer is voor een grote open plek op het Waterlooplein: „Als Ajax nog eens de wereldcup wint is er geen plaats voor al die mensen die de burgemeester willen horen spreken. Ze kunnen die man niet eens zien, want er staat alle maal bouwmateriaal. Het grote Maupo- leum in de Jodenbreestraat moest inge pakt worden met huizen eromheen om het wat aan het gezicht te onttrekken. Nu moeten we straks ook dit grote ge bouw gaan inpakken”. „Laai de ambtenaren die nu klagen over de gangetjes en trappetjes en ka mertjes in het oude stadhuis eens goed nadenken wat hen in zo’n nieuw geuni- De tegenstanders van het combinatie- plan hebben de „Stopera” vorige week feilloos, kundig en doeltreffend met de grond gelijk gemaakt binnen de nauwe marges die het gemeentebestuur de bur gerij tijdens een twee dagen durende hoorzitting aan inspraak bood. Onder de tegenstanders waren nogal wat bewo ners van de buurten rondom het Waterlooplein. Uiterst pikant was de ontdekking door de bewoners dat de advertentietekst ook ondertekend was door prof. mr. J. van der Hoeven, de voorzitter van de afdeling rechtspraak bij de Raad van State. Mochten de voor- en tegenstanders elkaar bekampen over het bestemmingsplan en via een arob- procedure terecht komen bij de Raad van State, dan zouden zij daar een rech ter aantreffen in de persoon van Van der Hoeven, in zijn vrije tijd voorzitter van de Nederlandse Operastichting en fer vent voorstander van de bouw van stad huis annex muziektheater. en woningzoekenden die er meer dan ge noeg van hebben zich aan de regels van deze gemeentelijke dienst te onderwer pen. Vijftigduizend geregistreerde wo ningzoekenden kunnen in openbare stuk ken lezen hoe klein hun kansen zijn op een beter huis dan het kleine, bouwvallige, tochtige of vochtige waar zij nu wonen. De mogelijkheden van Herhuisvesting: per jaar 2500 mensen die voor stadsvernieu wing hun huis uit moeten aan ander on derdak helpen en per jaar 1500 woningen verdelen onder de meest urgente woning zoekenden van de lijst van 50.000. Van deze beschikbare 1500 woningen blijken er zo’n 500 al bewoond te zijn. contact gezocht met andere kraakgroepen in de stad en het verzet tegen Herhuisves ting en daarmee het beleid van het ge meentebestuur wordt groter. Onderling staan de krakers elkaar bij wanneer het tot ontruiming van woningen komt. Ze staan sterk in hun schoenen omdat het gemeentebestuur aarzelend en onzeker op de situatie reageert. Ontruimingen van woningen op last van de gemeente zijn aan de orde van de dag, maar daadwerkelijk verzet daartegen is nieuw (de ontruimingen in de Nieuw- marktbuurt vanwege de metro buiten be schouwing gelaten). Zo werd op 20 april van dit jaar een eerste poging gedaan De bouwplaats: het Waterlooplein, dat trouwens straks niet meer als plein te her kennen zal zijn. Amsterdam telt vijftigduizend officieel geregistreerde woningzoekenden. Elke maand komen daar nog duizend bij. Het bureau van de Gemeentelijke Dienst Herhuisvesting (GDH) aan de Van Reigersbergenstraat wordt elke dag bezocht door vier a vijfhonderd mensen die op korte termijn een ander huis willen hebben. Steeds meer woningzoekenden en steeds minder huizen te verdelen, zo constateert de dienst zelf. ter aan een klein kruisverhoor onder wierp. Mr. Van der Hoeven erkende meer dan e'e'n pet op te hebben, maar beloofde dat het zeker niet zijn persoon zou zijn die deze zaak als arob-rechter zou behandelen, mocht het ooit nog tot een procedure komen. „Niemand heeft de moed zijn mond open te doen’”, zei Auke Bijlsma in zijn betoog tegen de bouwplannen. „Er heerst een soort van moeheid over de stad en er wordt gesteld dat men maar snel moet gaan bouwen nu het nog kan. Wie de verschillende raadsleden per soonlijk spreekt, hoort dat zij het ge bouw ook niet mooi vinden, maar dat zij politiek niet anders kunnen. Ook zijn er wethouders die helemaal niet gelukkig zijn met het gebouw en op die plaats liever iets anders hadden gezien”. Directeur J. van der Ven: „Het is niet te tolereren dat mensen distributiewoningen kraken. Deze mensen gaan voor hun beurt en willen trouwens helemaal niet luisteren naar wat wij zeggen. Er zijn regelingen volgens de huurwet waar wij ons aan hebben te houden, maar dat wil men alle maal negeren. De mensen in de Van Boet zelaerstraat hebben kritiek op het ge meentelijk apparaat, maar ze weten dan niet dat onze leegstandcontrole perfect werkt. Zo goed dat we het zelf niet bij kunnen houden”. Waarom blijft een woning die Herhuis vesting mag toewijzen zó lang leeg staan dat kraken gerechtvaardig lijkt? De dienst stuurt gegadigden naar een wo ning, maar de kandidaat heeft het recht een aantal keren te weigeren. In de oudere buurten worden veel woningen geweigerd vanwege de geringe grootte of de slechte staat van onderhoud. De ene kandidaat na de andere komt kijken en zo kan een woning maanden leeg staan. „Ik kan me best voorstellen dat een buurt geagiteerd raakt door leegstand”, zegt Van der Ven, „maar de woningen zijn bestemd voor kandidaten die op hun beurt hebben gewacht., Het is niet alleen de Staatsliedenbuurt, door de hele stad heen voeren wij ontruimingsprocedures. Zo’n procedure duurt veel te lang. Na twee maanden moet je tegen een illegale bewoner kunnen vertellen dat hij de wo ning af moet, maar niet zoals nu pas na zeven maanden. Wanneer de woningen bijzonder slecht blijken te zijn zullen we trouwens niet tot ontruimen overgaan en als het wonen al te lang geduurd heeft zullen we het tolereren”. „Wat er in de Van Boetzelaerstraat gaat gebeuren? Wij worden niet eens tot de woningen toegelaten om te kijken of ze slecht of goed zijn. Dat er snel iets moet gebeuren staat vast en wat dat is moet het gemeentebestuur beslissen. De dienst Herhuisvesting fungeert dan eigenlijk als schild voor het college van B. en W. en als directeur ben je zo’n beetje een ping pongbal”. De krakers uit de Staatsliedenbuurt wil len eigenlijk helemaal niet zo hard tegen Herhuisvesting aanschoppen, omdat deze dienst ook maar ingefluisterd krijgt wat het gemeentebestuur beveelt. En daar ligt de fout volgens de illegale bewoners. „Er zijn twee oplossingen voor het probleem woningnood”, zeggen zij. „Ten eerste meer woningen bouwen en ten tweede zorgen dat er minder woningzoekenden zijn door te verklaren dat mensen die niet aan bepaalde normen voldoen, niet urgent zijn. Deze tweede oplossing is zeer bruik baar voor de gemeente en de overheid, want het antwoord op de steeds groter wordende vraag naar woningen is niet bouwen, maar de vraag ontkennen. Ons uitgangspunt is dat iedere woningzoeken de even urgent is”. Het aangevertje van buurtbewoner Dick Schuiling werd opgepikt door het D’66-raadslid Rik ten Have, die de rech- wonen illegaal, zonder woonvergunning. De huizen werden gekraakt omdat de Gemeentelijke Dienst Herhuisvesting (GDH) er maar niet in slaagde kandidaten voor de woningen te vinden. Herhuisves ting kan niet toelaten dat de regels met voeten worden getreden en past de Woon- ruimtewet uit 1947 toe: ontruiming van de gekraakte panden. heel klein gedeelte aktief kan toewijzen. Vorig jaar waren dat er nog 24.000. De verdeling gaat als volgt: 14.000 woningen verwisselen van huurder bij onderlinge ruil of verdwijnen door verkoop uit het distributiebestand; 5000 woningen worden toegewezen door de huiseigenaar zelf of door woningbouwverenigingen; de overige 5000 woningen mag Herhuisvesting verdelen, maar 2500 daarvan komen direkt in aanmerking voor bewoners die hun huis moeten verlaten in stadsvernieuwingsge bieden. Rest 2500 woningen aktief te distribueren voor Herhuisvesting, maar helaas komt een deel daarvan vanwege acute bouwvalligheid daar niet voor in aanmerking. Bovendien krijgt Herhuisvesting te maken met het feit dat woningen gekraakt worden voordat de geschikte kandidaat-bewoner is gevonden. Als redenen voor het feit dat er steeds minder woningen vrij komen noemt GDH de aarzeling bij veel mensen om de stap naar een betere en dus duurdere woning te wagen vanwege de schrikbarend hoge huren en de verwachting dat ook de prijs voor energie omhoog gaat. Ook de overloop naar Purmerend, Hoorn,Alkmaar en Lelys tad wordt minder omdat wanneer pa in de stad blijft werken de reiskosten steeds hoger uitvallen. Bovendien is de animo voor koophuizen drastisch verminderd vanwege de hoge hypotheken. Directeur Van der Ven is van mening dat het huidige distributiesysteem op de helling moet en een drastisch andere aanpak behoeft. ’’Misschien moeten we andere prioriteiten stellen,” zegt Van der Ven, „Het is bijvoorbeeld de vraag of stadsvernieuwing in alle gevallen voorrang moet hebben. Misschien moeten we tornen aan reeds verworven rechten via het urgentiebewijs en teruggaan naar een puntensysteem van urgentie. Het zijn sociale keuzes die haast niet te maken zijn. Ik vind dat er voor Amsterdam met een dermate groot en slecht woningbezit echt iets bijzonders moet gebeuren.” „Stadhuis-Muziektheater. Nu nooit”, het lijkt of de voorstanders het combinatieplan zich hoofdzakelijk door deze advertentietekst hebben laten leiden. Paginagroot verschenen de mee slepende volzinnen en de verlokkende tekeningen vorige week in de plaatselij ke kranten. „Honderd jaar kletsen we al over het stadhuis en we zijn het nooit eens geworden”; „Alleen Andorra en Ne derland hebben geen opera”; „We kun nen meteen beginnen”; „Goed voor de stad, goed voor ons allemaal”; „Wij zijn al het praten zat. Wij vinden het een uitstekend plan”. Niemand heeft de moed Herhuisvesting houdt jt

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13