Roberto Benzi weinig fijnzinnig als dirigent APhO Danser Godoenov Reliëf Andriessen onthuld zegt Amerikaans contract op verontrust kunstraad c Gouden Ezelsoor- voor schrijfster Monika Sauwer Nerveuze spanningen rusteloosheid, examenvrees. Ontwerp opera en stadhuis Naum Sluszny overleden a Niet te versmaden. GEDEELTELIJKE KNIEVAL VOOR EFFECTBEJAG MET MECHANISCHE DISCOKLANKEN pttpost Er is óók weer Kerstboter, Echte Boter voor een feestelijke prijs. Ik weet een raadsel: ”t is lekkerder op brood en gezelliger op tafel. Makkelijk hè? Toonkleurig Voorjaars-symfonie 19 18 WOENSDAG 2 1 19 7 9 w Gebruik m goed. oor e.o. Krantje uit en niets op de buis? Pak dan het postcodeboek en no teer alle adressen van familie en vrienden mèt postcodes. Wordt het tóch nog een nut tige avond. Ook u kunt kalmer leven met Valdispert een zuiver natuurprodukt uit de valeriaan wortel. 111 NOVEMBER AMSTERDAM. Al op de gis termiddag gehouden repetitie hebben ze elkaar muzikaal ge vonden: dirigent Roberto Benzi en fluitist Jean-Pierre Rampal. Beide beroemdheden die zo’n zestien jaar na elkaar in dezelfde Franse stad, Marseille, zijn gebo ren staan centraal op de con certen die deze week door het Amsterdams Philharmonisch Or kest worden gegeven. Hun ont moeting betekent een weerzien van elkaar als vakgenoten, waar bij de hernieuwde samenwerking in de praktijk geen enkel pro bleem blijkt op te leveren. Frase ring, articulatie en dynamiek; al les vindt vanuit de solopartij dan, na enig aftasten, gemakkelijk zijn weerspiegeling in de orkestpar tijen. KUNST e*1 M! Expressie en durf bij Rampal (Van onze kunstredactie) Monika Sauwer. dinsdag te Brussel JOHAN VAN KEMPEN I fH»"’ y B’ (ADVERTENTIE) Mb JOHN OOMKES l Alle partijen bundelden hier op de bovenomschreven, harmonische manier hun krachten in het Fluitconcert in G, KV 313, van Mozart; het meest voldragen werk voor de betreffende instrumentale combinatie van deze componist. Rampal buitte de veelzijdigheid aan as pecten die een bijzondere aantrekkelijk heid van dit concert vormt, op een al even veelzijdige manier uit. Inzake zangerige intensiteit kwam men om te beginnen al, speciaal in het middendeel, niets tekort. Misschien dat het openingsdeel iets meer van het (in de partituur ook als uitvoe- rings-indicatie genoteerde) maestoso-ka- rakter had kunnen krijgen door het ge- Godoenov liet weten dat hij geen partij wil zijn in het conflict tussen ABT-dansers en de leiding van het gezelschap over de hoge gages die aan sterren worden be taald ten koste van de lagere góden. NEW YORK (UPI). De Sovjetrussi- sche balletdanser Alexander Godoenov die in augustus tijdens een tournee door Amerika in dit land asiel vroeg en kreeg, heeft dinsdag zijn contract met het Ame rican Ballet Theater opgezegd. heel wat breder op te zetten. Maar zoveel te opmerkelijker voor iemand als Rampal, die z’n temperament ook graag in virtuosi teit uitviert, is dat de finale ook werkelijk het menuet-tempo had, waardoor het naar z’n aard in alle statigheid aan de in de compositie neergelegde bedoelingen tege moet kwam. De diverse interpretaties dekken elkaar dan wel qua essentie en in grote lijnen. Maar vooral met de toönkleuring in de details, met inbegrip van het aanleggen van allerhande accenten die binnen een klassiek kader mogelijk zijn; daarmee ex perimenteert Rampal steeds meer. Een hoogst interessante ontwikkeling bij een sinds jaren wereldwijd gerenomeerd mu sicus, die qua leeftijd al ras op weg is naar de zestig. hoe langer hoe meer een geest van expres sieve durf, waarin alle vertolkingen van elkaar verschillen. komt neer op een knieval voor effectwerk en resulteert in het tegenovergestelde van de Palmer die we na zijn losmaken van Vinegar Joe hebben leren kennen. Niet zijn sophistication, zijn stijlgevoel staat langer centraal, maar een grijpen naar grove middelen. AMSTERDAM (ANP). Het schets- plan voor het stadhuis annex muziekthe ater aan het Amsterdamse Waterlooplein heeft de bezorgdheid gewekt van de kun straad in de hoofdstad. Eerder is de raad akkoord gegaan met het principe van het combinatieplan. Concert: Robert Palmer in de Doelen, Rotterdam. Zondagavond volgt nog optreden in Amsterdams Concertge bouw (25-11). Bezetting band: Leo No- centelli (gitaar), Pierre Brock (bas), Dony Winn (drums), Jack Waldham en Alan Mansfield (toetsen). Rotterdam, 20 november 1979. De dansers van ABT hebben hun leed wezen over Godoenovs besluit uitgespro ken en erop aangedrongen dat hij ervan terugkomt. De leiding betreurt dat het uitblijven van een oplossing voor het ar beidsconflict binnen het ABT heeft moe ten leiden tot het opstappen van Go doenov. .-. (ADVERTENTIE) Solist en dirigent werken ook al geen van beiden voor het eerst met het APhO. Benzi dirigeerde dit hoofdstedelijk en semble al in 1977 tijdens een VARA- 'matinee, en Rampal is eigenlijk al jaren lang een steeds weerkerende en (er mede van uitgaande dat er van alle ruim twee duizend plaatskaarten voor de grote zaal van het Amsterdams Concertgebouw dan nooit ééntje overblijft) graag geziene so list bij dit orkest. Indertijd verluidde dat Godoenov door ABT was geëngageerd voor een salaris van boven de 100.000 dollar - wat door hem en de leiding van de groep was tegen gesproken. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. DEN BOSCH. De schrijfster Monika Sauwer heeft dinsdag in Den Bosch het Gouden Ezelsoor, een prijs van de Organi satie van Fabrikanten van Grafische Eindprodukten, ontvangen. De onder scheiding, bestaande uit een plastiekje en een geldbedrag (2500 gulden), is haar toe gekend voor haar boek „Mooie boel”, waarvan vorig jaar 6144 exemplaren wer den verkocht. re boeg gooit zodat zijn mix toegankelij ker wordt voor het publiek. Op het beslissende moment moeten we noteren dat het er verdacht veel op lijkt dat Robert Palmer geen keus heeft dur ven maken. Eenderde van zijn optreden verloopt op de manier waarop hij vorig jaar zo’n indruk wist te maken; tweederde Uitsluitend bij apotheker en drogist. Rampals fenomenale vermogens op het gebied van de virtuositeit en loonvorming behoeven geen nadere omschrijving meer. Door de jaren heen is daar ook weinig nieuws over te melden. In interpre tatief opzicht is er echter wel degelijk het een en ander op te merken. Rampals spel ademt en dat kun je juist in een her nieuwde kennismaking met zijn versie van zo’n klassiek repertoire-stuk zien ROBERT PALMER: stem minder opval- lend (foto Lex van Rossen) Jean-Pierre Rampal, geconcentreerd tijdens zijn optreden bij het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest, dinsdag Roberto Benzi’s keuze van Les Biches van Poulenc als ter opening gespeeld pro- grammawerk, is uitstekend te verklaren vanuit zijn kunstenaarsnatuur. Deze 42- jarige Franse dirigent van Italiaanse af komst die zijn internationale carrière als wonderkind gestart is en daarbij als 15-jarige ook in ons land al is opgetreden, om tenslotte vooral in Amerika zijn werk terrein te vinden heeft altijd uitgeblon- ken in kleurrijke vertolkingen, vaak niet van de diepgravendste soort. Poulencs extraverte balletsuite, die van begin tot eind moet swingen, kreeg overi gens bij hem, ondanks de zwierige diri- geerwijze, merkwaardigerwijs soms iets houterigs mee, in een vrij globale en alles behalve verfijnde afwikkeling, waarin dan ook niet te diep op de orkestrale detaillering werd ingegaan. Minder grof pakte de uitvoering uit van hetgene dat representatief voor Benzi’s directiebeurt zou moeten zijn: de Eerste symfonie van Schumann. In deze „Früh- lings”-symfonie, een buitenkansje om die eens te horen, werd overigens de uiterlijke I kant op een enigszins vervalsende manier aangedikt. Je bleef weliswaar geboeid luisteren omdat je voelde dat de dirigent iets wilde (wat dan ook) met alle delen van episodes. Maar het geëigende dichterlijke, speelse en zo je wilt voorjaarsachtige ka rakter kwam helaas in deze aanpak heel wat minder sterk naar voren dan het, door hoekig, ruig en zwaar aanzetten van de klank opgeroepen, beweerderige, Duitse aspect. Een gevoel van teleurstelling maakt zich dan ook in de loop van het concert in steeds sterkere mate meester van mij, te meer daar de omstandigheden waaronder Palmer concerteert niet bevorderlijk zijn voor het eindresultaat. We komen er ech ter niet door weer eens de slechte akoes tiek van de Doelen of een falende geluids- versterking (het leuke voorprogramma van The Records wordt, er door verknald) als excuus aan te voeren, de naakte waar heid blijft. Roberts ingehuurde krachten marche ren met een ijzeren zelfdicsipline maat soort in en uit, maar het betekent weinig. Het lijkt alsof het skelet van elke gehan teerde stijlvorm tot op het bot bloot wordt gelegd, maar de structuur ervan niet wordt opgevuld met de bijbehorende be zieling. Een in vierkwarten hamerende bassdrum en gelaagd synthesizerwerk roepen een hinderlijke vergelijking met disco op. Minieme verschuivingen in songs als Every kinda People, Some Peop le, What’s it take en In walks Love again komen er niet meer uit en een star mecha niek blijft over. Palmer’s stem heeft dan ook een minder opvallende rol binnen het geheel van de De prijs wordt dit jaar voor het eerst uitgereikt aan een debuterende auteur, weins boek in één jaar het meest is ver kocht. Het gaat om oorspronkelijk Neder lands literair werk. Het bekroonde werk is een verzameling van elf neo-realistische verhalen, deels autobiografisch, deels fic tie. Monika Sauwer is van huis uit tekena- res en schrijft al jaren hoorspelen voor de VPRO. De fijne pentekeningen in het kin derboek „Wilbert’s Lunchpakket” zijn ook van haar. ROTTERDAM. Vraag een criticus wat zijn favoriete muziek is en je treft hem in zijn ziel. Zoiets is dodelijk. Of de spreker zwijgt of hij ontsteekt in een lang betoog waarin vele tientallen namen val len, telkens Omgeven door voorwaardelij ke bepalingen als „mits”, „toen” en „want”. Robert Palmer, door Amerikaan se muziekbladen terecht geëtiketteerd als dé blue-eyed soulman, komt al sinds jaar en dag in mijn rijtje uitverkorenen voor. Hij levert met zijn volledige disco grafie het bewijs van zijn inlevingsver mogen ten opzichte van allerhande zwar te muziekgenres. Abonnementsconcert door het Am sterdams Philharmonisch Orkest. Gastdirigent: Roberto Benzi. Solist: Jean-Pierre Rampal, fluit. Program ma: Poulenc, Mozart, Schumann. Concertgebouw Amsterdam, 20 no vember 1979. Rampals immer jeugdige fluitspel bracht de zaal tot een ovatie die door de solist weer beantwoord werd met een ver tolking, vanuit de stilte naar de stilte, van Debussy’s onvolprezen solostuk Syrinx, (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Mr. E. Bloembergen (links) en directeur R. J. M. Emmelkamp van de sector naslagwerken van de VNU bekijken het reliëf van de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen dat gisteren werd onthuld tijdens de presentatie van het 24ste en laatste deel van de Grote Spectrum Encyclopedie aan Prinses Margriet. Op het reliëf staan de twee grondleggers van de moderne encyclope die, Denis Diderot en Jean-Baptiste Le Ron d’Alembert, afgebeeld. Vanwege zijn slechte gezondheid kon de 82-jarige Andriessen de ceremonie in Den Haag zelf niet bijwonen. als toegift. Op een manier, met een span ning en met klanknuances, zoals maar één fluitist ter wereld dat voor elkaar krijgt. Sluszny was geboren in Rusland, zijn moeder was een Belgische en zijn vader* een in Rusland geboren Pool. De overledene heeft met alle grote Euro pese orkesten opgetreden en is lid geweest van de jury van het Beethoven-concours te Wenen en van het Chopin-instituut te Warschau. In België was hij ook bekend als leer meester. Sluszny leidde een eigen ensem ble, het Koningin Elisabeth-trio. In Palmer’s arrangementen zijn de in vloeden van Allen Toussaint, The Meters, Little Feat, Philadelphia-, Motown- en Staxsoul samengebald. Dat munt ‘uit in swingende dansmuziek die meer dan al leen het lichaam prikkelt. Tot voor kort was zijn naam alleen in betrekkelijk kleine kring bekend, maar de interesse is gegroeid omdat Palmer na het verscheiden van The Meters en Little Feat feitelijk een monopolie heeft opgebouwd en zo kan het gebeuren dat zijn huidige Europese tournee eigenlijk een doorbraak naar een groter publiek moet markeren. Zoiets is dan noodzakelijk wil je erkente lijkheid voor je verrichtingen afdwingen. Tegen die achterliggende feiten moeten Palmer’s huidige prestaties dan ook afge wogen worden. De hamvraag daarbij is of hij zichzelf blijft, hooguit zijn vorig jaar nogal stroeve (doch innemende) prestatie heeft bijgeslepen, of hij het over een ande- De raad vindt, dat meer aandacht moet worden besteed aan de inpassing van het complex in de omgeving, zo blijkt uit een brief aan B. en W. Het nu gepresenteerde plan draagt nog teveel sporen van het oorspronkelijke ontwerp Holzbauer voor een nieuw stadhuis. Het L-vormige kan toorgebouw voor de stadhuisambtenaren doet geen recht aan de stedebouwkundige verschillen tussen de beide kanten van het plein, schrijft de raad. Het schetsplan is eigenlijk niet meet dan een willekeurig samenstel van bouw volumes, vindt de raad. „Ofwel zet men twee gebouwen neer met ieder een vol strekt eigen karakter, ofwel maakt men één gebouw, dat ook als zodanig wordt ontworpen”, aldus de brief. De raad pleit voor een definitief ontwerp, dat door de gemeenteraad op zijn stedebouwkundige waarde kan worden getoetst. De Rechtswinkel Amsterdam heeft in middels in een open brief geprotesteerd tegen de manier waarop voorlichting en inspraak over het combinatieplan zijn ge regeld. De inspraaktijd is veel te kort geweest, de voorlichting van gemeentezij- de is eenzijdig en de toekomst van de Waterloopleinmarkt wordt doodgezwe gen, aldus de rechtswinkel. De procedure op basis waarvan de gemeente de bouw wil beginnen, kan worden geschorst door voorzitter Van der Hoeven van de afde ling rechtspraak van de Raad van State, meent de rechtswinkel. Van der Hoeven is echter ook voorzitter van de Nederlandse Operastichting. In die functie heeft hij gepleit voor bouw van het combinatie plan. BRUSSEL (AP). De pianist Naum Sluszny, van nationaliteit en een van de vermaardste Beethovenvertolkers ter wereld, is zaterdag op 65-jarige leeftijd overleden aldus is bekend gemaakt. Palmer grijpt naar grove middelen vorige keer, toen hij vocaal improviseren de op korte melodielijnen climaxen wist aan te brengen. Nu levert een afwisseling van het ene naar het andere tempo het noodzakelijke contrast op. Kwalijk acht ik verder Palmer’s gelonk met inferieur materiaal als twee, op Phil Spector-songs lijkende werkjes alsmede Gary Numans leeghoofdige Me I’m dis connected. Het is me een raadsel waarom Robert dat soort onderdelen in een lang programma noodzakelijk acht. Evenzeer verwonder ik me erover waarom eender de van de set wél optimaal overkomt. Zo wordt er ijzersterk en met gevoel voor' variatie gemusiceerd in Rundgren’s Can we still be Friends, Give me an inch Girl en Little Feat’s Sailin’ Shoes. Het blijven echter uitzonderingen in een gevoelloos greatest hits-festival, dat het publiek op de banken weet te krijgen. Erkenning op de lange duur zal dit Palmer niet opleveren. Dat hij na het voortreffelijke, stevige album Secrets zo uitpakt, wijst op een niet gedacht gebrek aan ruggegraat. Zonde. ■1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19