HONGER VOORLOPIG NIET UIT DE WERELD Pleidooi voor onderzoek naar havenconflict Demonstrerende rondjes Slecht eten bij kinderen vaak na schokervaring Werkloosheid België stijgt CHT-onderzoek pasgeborenen start in 1981 Grootste kolen centrale ter wereld in Oeral tussen de bedrijven dooi; Inflatie EG toegenomen Wereldgezondheidsorganisatie: Tuberculose nog niet uitgeroeid MANILLA (Reuter). Tuberculose vergt nog steeds slachtoffers in het dicht bevolkte gebied van de westelijke Stille Oceaan, zo heeft de Wereldgezondheids- oranisatie (WHO) meegedeeld. Medici hadden na een in 1975 in Manilla gehou den conferentie over tuberculose gezegd dat de ziekte in het betrokken gebied de laatste 30 jaren was teruggedrongen. II Knapst gekapte koppen „Slager geeft nog te weinig informatie” DIT KAN TOCH NIET Reuk en smaak KNLC-prijs Stijging Order I I I I J Snelpostproef Kunststof ZT NO (Van onze redactie economie) r ■ES I 1 sfc6- W ROME. In het jaar 2000 zullen nog 390 miljoen mensen - op een wereldbevolking van zes miljard - honger lijden als de huidige tendensen in de landbouw en in de voedselsitu atie zich voortzetten. Zelfs als de komende 20 jaar hard wordt gewerkt aan een verbe tering van de huidige situatie, zal het aantal mensen dat niet voldoende te eten heeft, nog rond de 240 miljoen liggen. t F >W J FAO maakt sombere prognoses voor 2000 Q 1 lg 7 Deze vrij sombere voorspelling is het resultaat van een studie die de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de afgelopen tien jaar heeft verricht in 90 ontwikkelingslanden, waar 98 procent van de bevolking van de Derde Wereld woont. China is niet in de studie opgenomen. Het rapport, „landbouwhorizon 2000”, beschrijft twee scenario’s: een „tendens beschrijving”, uitgaande van het door trekken van de huidige gegevens naar de toekomst, en een „normatieve beschrij ving”, waarin rekening wordt gehouden met belangrijke veranderingen die zich kunnen voordoen in de produktie en in de internationale handel. Volgens het „ten- dens-scenario” zal de landbouwproduktie tegen het eind van deze eeuw met 2,7 procent per jaar groeien, hetgeen niet voldoende is om te voldoen aan de vraag in de ontwikkelingslanden zelf. De ontwikkelingslanden met voedselte korten zullen dan bijna 180 miljoen ton graan moeten invoeren in het jaar 2000, terwijl het vleestekort vertienvoudigd zal zijn, tot 14 miljoen ton. Het „normatieve scenario” gaat er van uit dat de ontwikkelingslanden een maxi male graad van zelfvoorziening zullen be reiken en over betere afzetmarkten zullen beschikken door een verlaging van de handelsbarrières in de ontwikkelde lan den. Tegenover een stijging van de bin nenlandse vraag met 3,7 procent staat in dit model een stijging van de landbouw produktie met 3,8 procent. Vooral Afrika moet een belangrijke bij drage leveren aan de produktiegroei. Dit is nu het enige ontwikkèlingsgebied waar de landbouwproduktie de afgelopen jaren niet sneller is gegroeid dan in de ontwik kelde landen. In het normatieve scenario moet de landbouwproduktie in Afrika in de komende jaren een groeipercentage van 4,1 procent bereiken, terwijl de pro duktie nu slechts met 2 procent per jaar toeneemt. In het verre Oosten moet de produktie stijgen van 2,6 procent nu naar 3,9 procent en in Latijns-Amerika van 2,8 naar 4,1 procent. Om die streefgetallen te halen moet het in het cultuur gebracht landbouwgebied in de ontwikkelingslan den met 28 procent worden uitgebreid, terwijl de rendementen over de komende twintig jaar met 72 procent moeten verbe teren. Zelfs als aan alle voorwaarden van het normatieve scenario wordt voldaan, zal Het normatieve scenario veronderstelt een grote vooruitgang in het slechten van handelsbarrières, en een herstructurering van de internationale handel. Dit deel van het scenario zal waarschijnlijk op de grootste moeilijkheden stuiten, gezien de grote tegenstellingen tussen ontwikkelde en ontwikkelingslanden. Het onderzoek kan worden uitgevoerd met dezelfde druppels bloed die nu al via een hielprik bij pasgeboren baby’s wor den afgenomen voor het onderzoek op PKU (Phenylketonurie), een stofwisse- lingsstoornis, die tot zwakzinnigheid kan leiden, tenzij direct met een speciaal dieet wordt begonnen. Ook CHT kan hersenbe schadigingen tot gevolg hebben, die ech ter bij vroegtijdige onderkenning met me dicijnen kunnen worden voorkomen. PKU komt bij ongeveer één op de twaalfduizend kinderen voor en CHT bij één op de drie- a vierduizend. CHT-onder zoek bij pasgeborenen wordt in Zwitser land, Denemarken en Israel al op landelij ke schaal verricht. In verschillende ande re landen wordt het in één of meer regio’s uitgevoerd. In Nederland gebeurt het al ruim een jaar in het zuidelijk deel van Zuid-Holland, een gebied, waar jaarlijks ongeveer dertigduizend kinderen worden geboren. Daar is tot nu toe bij dertien baby’s de schildklierstoornis ontdekt. Het is van groot belang, dat tussen degeboorte en het begin van de behandeling zo weinig mogelijk tijd verloopt. Bij het voorkomen van conflicten in de toekomst denkt de raad aan een opdracht, te geven aan een groep onafhankelijke deskundigen, die nagaat welke structure le en organisatorische verbeteringen in de havens kunnen worden verkregen. Er is geen interesse meer in dat klompje ijs, zo zei hij. Om dezelfde Hij was niet de enige deskundige die de slagers voorhield dat ze steeds meer te maken krijgen met het publiek dat waar voor zijn geld wil. De directeur voedings- en kwaliteitsaangelegenhe- den van het ministerie van Landbouw, C. C. J. M. Van der Meijs, signaleerde eveneens een „ruk” in het koopgedrag naar meer kwaliteit. De diepvrieskip heeft daarom volgens hem de markt verloren. In Den Haag is een reuk en smaak informatiecentrum opgericht door de ver eniging van reuk- en smaakstoffenfabri kanten NEA. Dit informatiecentrum ver strekt voorlichting over de bedrijfstak, alsmede over in dagelijkse produkten toe gepaste aroma’s en parfums. Het richt zich vooral op nieuwsmedia, overheid, consumentenorganisaties en onderwijs. Het Koninklijk Nederlands Landbouw- comite KNLC heeft zijn jaarljkse prijs voor hen, die bij buitenstaanders begrip voor land- en tuinbouw bevorderen, dit jaar toegekend aan een van de eigen aan gesloten gewestelijke organisaties, de Zui delijke Landbouwmaatschappij ZLM te Goes. Deze kreeg de prijs vanwege haar „scholenproject”, waarbij bijna driedui zend kinderen zijn betrokken. Verschei dene leden van de ZLM hebben ieder een schoolklas „geadopteerd”. Bij het project, dat dit jaar was opgezet met hulp van het regionaal pedagogisch centrum Zeeland, konden de kinderen een hele jaarcyclus op de boerderij volgen. De nationale coöperatieve aan- en ver- koopvereniging voor land- en tuinbouw „Cebeco-Handelsraad in Rotterdam heeft in het per 30 juni afgesloten boekjaar een omzet behaald van 2,3 miljard gulden: het vorig jaar was dit 2,2 miljard gulden. De omzet voorzover meetbaar in tonnen be droeg bijna vijf miljoen ton tegen 4,7 miljoen ton in het vorige jaar, hetgeen een omzetstijging in geld en in volume van ongeveer 4,5 procent betekende. 7,04 3,05 1,17 ir in o o AMERSFOORT (ANP). Op korte ter mijn moet worden nagegaan hoe conflic ten zoals de onlangs gehouden stakingen in het Rotterdamse havengebied voortaan kunnen worden voorkomen. Het verzoek daartoe is gedaan in een brief die de Raad van Kerken gisteren heeft verzonden aan minister Albeda van Sociale Zaken. De divisie Daf Diesel in Eindhoven heeft een miljoenenorder in de wacht ge sleept. Iran, Ierland en België hebben in totaal 420 dieselmotoren bij Daf besteld ter waarde van 7,8 miljoen gulden. Dit meldt de Dafbode, het personeelsblad van Daf Diesel. II De omzet volgens de geconsolideerde resultatenrekening, die de omzet van De- beco-Handelsraad plus die van zijn meer- derheidsdeelnemingen aangeeft, bereikte een hoogte van drie miljard gulden, een stijging met 147 miljoen gulden. den gedaan om ook de bevolking op het platteland te bereiken. „TBC-bestrijding zou deel moeten uitmaken van de geregel de gezondheidsdienst”, aldus een van hen. I LUXEMBURG (ANP). Het inflatie- peil in de Europese Gemeenschap is dit najaar gestegen tot omstreeks twaalf pro cent. Uit gegevens van het bureau voor de statistiek van de EG, die begin deze week werden verstrekt, blijkt dat het prijspeil in de EG eind september een procent hoger lag dan een maand eerder. Italië spande de kroon met een inflatie van 2,6 procent, terwijl België en West-Duitsland met een stijging van respectievelijk maar 0,2 en 0,1 procent in dit opzicht een stabie le periode doormaakten. Van behoorlijke prijsstijgingen was ok sprake in Denemarken met een inflatie van 1,2 procent, in Groot-Brittannië en Nederland met elk een inflatie van een procent en in Frankrijk waar de prijzen eind september 0,8 procent hoger uit kwamen. In de meeste EG-landen daalde het aan tal werklozen in september: alleen in Bel gië en Frankrijk waren meer mensen zon der werk dan in augustus. Bij elkaar telde de EG in de verslagmaand 5,9 miljoen werklozen wat overeenkomt met 5,4 pro cent van de beroepsbevolking tegen een percentage van 6,6 een maand eerder. De cijfers bewijzen overigens dat de vermin dering van de werkloosheid in de EG die zich begin zomer dit jaar aftekende, zich in september voortzette. 5,00 5,22 5,00 7,os 5,38 >,34 MOSKOU (AFP). In Perm in de Oeral is de bouw begonnen van de grootste kolencentrale van Europa, met een totaal vermogen van 4.800.000 kilowatt. Het Rus sische partijblad Pravda heeft dit bekend gemaakt. De centrale krijgt zes afzonderlijke in stallaties, elk met een vermogen van 800.000 kilowatt. De bouw moet in 1982 gereed komen. Als het geheel is voltooid zal de centrale twee keer zoveel energie leveren als alle Russische centrales ten westen van de Oeral met elkaar, aldus het bericht. Om de luchtvervuiling zoveel mogelijk te be perken krijgt de nieuwe centrale twee schoorstenen van elk 320 meter hoog met elektrische filterapparatuur. Per secon den zal de centrale 150 kubieke meter water gebruiken uit de nabijgelegen rivier de Karna. Na afkoeling zal dit water op nieuw worden gebruikt. 5,00 2,00 4,50 2,30 1,00 5,501 7,00 7,50 1,70 3,00 9,70 7,50 0,00 2,90 3,00 7,00 3.00 ),30e 2,70 3,50 9,00 8,50 1.00 0,50 7,00a 8,50 1,50 4,50 6,00 8,00 7,50 3,70d 8,50 5,50 8,00 8,00 8,00 9.20 9,00 9,50 9,20 2,00 7,00 5,00 3,50 6,30 0.50 2.00 7,00 8,00 4,10 3,50 4,20 9,80 5,30 7,00 3,50 2,00 3,90 1,30 7,00 5,00 3,50 8,50 9,20 8,30 5,60 3,40 9,10 1,00 0,00 6,00 4,00 5,00 BRUSSEL (ANP). België heeft vol gens de laatste gegevens (van 15 novem ber) bijna 308.000 werklozen, waarvan ruim 111.000 mannen en ruim 196.000 vrouwen. Dat heeft de Rijksdienst voor arbeidsvoorziening meegedeeld. Dit bete kent dat het aantal werklozen sinds eind oktober is toegenomen met bijna 12.000, een stijging met vier procent. Het werkloosheidspercentage in België ligt nu gemiddeld op 7,5 procent. Voor mannen is het 4,3 procent en voor vrou wen 13,3 procent. De stijging van de werk loosheidscijfers is voornamelijk het ge volg van toelating tot de werkloosheids uitkeringen van schoolverlaters. Die moe ten in België 75 dagen wachten voor ze voor een uitkering in aanmerking komen. Maar bovendien is in vrijwel alle nijver heidssectoren (maar vooral in de bouw en de handel) het aantal werklozen gestegen. LEIDEN (ANP). Als kinderen erg moeilijk eten blijkt dat euvel in de meeste gevallen vrij plotseling te zijn ontstaan. Meestal was een stress-situa- tie of een schokervaring, variërend van een sterfgeval tot verslikken in een dropje, er de aanleiding toe. Dat stelt drs. A. P. Messer in zijn proefschrift „Zeer moeilijk eten en moeilijk beïnvloedbaar bedplassen”, waarop hij morgen aan de Universiteit van Leiden promoveert tot doctor in de Sociale Wetenschappen. Messer heeft een behandelingspro gramma bestudeerd bij een groep zeer slecht etende kinderen en een aantal moeilijk te „genezen” bedplassers. Het principe waar hij van uitging was, dat lichamelijk klachten meer dan één kant hebben? behalve uit een fysieke achtergrond kunnen zij ook voortko men uit psychologische factoren. Moeilijk te behandelen bedplassers in de leeftijd van tien tot zeventien jaar kregen in het ziekenhuis gedurende één tot twee weken een intensieve trai ning, die was gericht op het ’s nachts opstaan en naar het toilet gaan. Op korte termijn trad daarbij een sterke verbetering op, maar op lange termijn (een half tot twee jaar) bleek toch weer een derde regelmatig in bed te plassen. Studenten van de Nationale Verkeersacademie in Tilburg rijden rondjes op het Haagse Binnenhof. Voor de oplettende verstaander: uit protest. Boos zijn ze op de regering die hen een heel jaar via een stage de praktijk wil laten leren in plaats van een half jaar, zoals de studenten zelf willen. Voor zover de Tilburgers toch nog hun studie afmaken mogen ze zich verkeerskundige, planoloog of vervoerkundige noemen, afhankelijk van de specialisatie. UTRECHT (ANP). Dr. G. de Jonge, voorzitter van de Landelijke Begelei dingscommissie CHT van de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde, ver wacht dat het onderzoek van alle pasgebo ren kinderen op een aangeboren schild- klierstoomis, CHT (congenitale hypothy- reoidie), op 1 januari 1981 van start kan gaan. Er moeten nog enkele organisatorische problemen worden opgelost. De financie ring van het onderzoek wordt echter al op ambtelijk niveau voorbereid en de Ge zondheidsraad heeft onlangs een gunstig advies uitgebracht over bevolkingsonder zoek op CHT. De per 1 februari vorig jaar gestarte proef met snelpost in Amsterdam, Rotter dam en Den Haag, is zo goed bevallen dat deze postale dienstverlening van de PTT in de drie grote agglomeraties wordt voortgezet. Staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft dat de Tweede Kamer in een brief meegedeeld. Na een jaar proefdraaien bedroeg het aantal zendingen op 1 februari per week 3 ongeveer 1900. Dat aantal is thans geste gen tot meer dan 2600 zendingen per' week. De snelpost haalt op telefonisch verzoek poststukken (tot tien kilogram) bij de afzender op en bezorgt de zending binnen drie uur bij de geadresseerde. Maar de nieuwe regionale directeur van de WHO, de Japanner Hiroshi Nakajima, zegt in een officieel rapport dat er veel meer moet worden gedaan om de ziekte onder de 1,2 miljard mensen in het gebied uit te roeien. De meeste landen daar hebben nog geen afdoende bestrijdingspeil bereikt. Wel zijn er hoopvolle tekenen, zoals het feit dat het aantal gevallen onder kinderen onder de schoolgaande leeftijd is afgeno men. De in 1975 gestelde doeleinden zijn echter nog bij lange na niet bereikt. WHO-deskundigen schrijven dit onder meer toe aan het feit dat de beschikbare methoden nog niet algemeen, grondig en juist worden toegepast in de landen waar in de ziekte het meest voorkomt. Veel specialisten blijven traditionele en dik wijls ondoelmatige behandelingsvormen toepassen. Uit de beschikbare gegevens blijkt dat voor de behandeling per hoofd van de bevolking op de begrotingen Van die lan den van een dubbeltje tot 3,50, ofwel een tot 17 procent wordt uitgetrokken. De WHO meent dat er meer moet wor- ■A In dit land worden de meest merkwaardige verkiezingen gehouden variërend van miss Brill tot best gekapt hoofd van het jaar. Een firma zag een dergelijke verkiezing (die van dat hoofd) commercieel wel zitten en ziedaar, Willy Dobbe en Jeroen Krabbé zijn sinds gisteren niet alleen in het bezit van een uiterst opvallend piastiekje maar volgens die firma ook in het bezit van het best gekapte hoofd van Nederland. De ontroerend ogende dame en heer aan hun zijden, zijn de kappers die dit moois hebben gewrocht. Steeds meer mensen zijn de laatste ja ren brillen met kunststof „glazen” in plaats van echte glazen gaan dragen. Het voorlichtingscentrum van opticiens meldt, dat op dit moment al zestig procent van de brillen van kunststofglazen wor den voorzien. Ze zijn ongeveer even duur als glas, maar ze zijn aanzienlijk lichter, minder breekbaar en verkrijgbaar in meer kleuren. Volgens de opticiens is het modernste materiaal zo hard, dat het risi co van krassen veel kleiner is geworden dan bij de kunststof die aanvankelijk werd gebruikt. De raad zegt dat zowel de vakbeweging als de wetenschap herhaaldelijk erop heb ben gewezen, dat de arbeidsverhoudingen in de havens al heel lang onder ernstige spanning staan, waardoor onlangs moei lijkheden niet konden uitblijven, die aan de menselijke verhoudingen grote schade hebben berokkend. Bij de raad bestaat de indruk, dat onvoldoende aandacht wordt besteed aan de achtergronden van een door vele betrokkenen als onrecht erva ren situatie. Te veel is er van uitgegaan, aldus de brief, dat dit gevoelde onrecht kan worden afgekocht met verbetering van de primaire arbeidsvoorwaarden. reden heeft het publiek volgens hem het fabrieksbrood laten vallen. Hij adviseerde de slagers in te spelen op de veranderde wensen van de con sument door de klanten te gaan voor lichten. Zo zou de slager in zijn nieuwe rol als adviseur de consument wegwijs moeten maken in aangelegenheden als vetconsumptie en zoutgebruik. De roep om minder vet eten met minder zout zou vooral moeten doorklinken in de reclamecampagnes van de slagers. Van der Meijs wees erop dat de slagers wat dit betreft grote mogelijkheden hebben omdat ze dicht bij het publiek staan. Nederland mag wat etiketterings- verplichtingen betreft wel tot de ach terlijkste landen van de Europese Ge meenschap worden gerekend”, zo meent C. A. H. Verhülsdonk van de Consumentenbond, die de slagers eveneens toesprak. Verplichte datum- stempeling en samenstellingsaandui- dingen zijn in ons land volgens hem ook nog nauwelijks gemeengoed. Ten aanzien van de „eerlijke” aanduiding van vers vlees is de Consumentenbond van mening dat hier nog wel enige opvoeding van zowel producent als consument dringend gewenst is, aldus Verhülsdonk. nog een voedselhulp in de orde van groot te van 20 miljoen ton nodig blijven. In het „tendens-model” ligt de behoefte aan voedselhulp rond de 32 miljoen ton per jaar, zo meent de FAO. De FAO wijst er op dat de studie een „mogelijk scenario” is en zeker geen ideaalbeeld. Het aantal van 140 miljoen ondervoede wereldburgers, die er zelfs in de gunstigste hypothese zullen blijven, is voor de FAO een „onaanvaardbaar” ge tal. Maar de FAO-experts zijn voorzichtig genoeg om niet te beloven dat de honger in de wereld over twintig jaar zal zijn verdwenen. De wereldvoedselconferentie van 1974 in Rome proclameerde plechtig dat de honger binnen tien jaar moest worden uitgebannen. Vijf jaar later lijdt nog steeds een half miljard mensen aan ondervoeding. BILTHOVEN (ANP). De slagers- branche moet zich volgens directeur Jonker van de Utrechtse slagersvak- school gaan voorbereiden op een steeds kritischer wordende consu ment. Dat betekent ondermeer een ver beterde informatie over het vlees, wat erin zit, hoe het bereid is en van welk dier het afkomt. Naast een duidelijke etikettering van verpakte vleesproduk- ten kan de slager dit doen door duide lijke benamingen voor zijn produkten te kiezen, waaruit de koper kan opma ken wat voor vlees hij of zij in de kuip heeft. Dit zei Jonker in Bilthoven tij dens de najaarsvergadering van de Al gemene Nederlandse Slagershond (ANS).

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21