Voorstel op Dublin-conferentie Voor betere economie Israel PLO zou acties vanuit Libanon willen staken N-Ierland Londen wil praten met partijen in vijftien doden Overstromingen in Griekenland: Anthony Blunt heeft spijt van verraad Sjakaa werkte voor de PLO i ,,Ik volgde mijn geweten" I Paus zou uitstel plaatsing nieuwe kernwapens willen Beieren stuurde vluchtelingen terug naar Oost-Europa binnen- en buitenland ef Premier Begin: Broeder stereo Machtiging Klapkast Risico 3 19 7 9 NOVEMBER WOENSDAG 21 door Nico Scheepmaker IW (Van onze redactie buitenland) )F n n LONDEN (UPI). De Britse rege ring heeft gisteren de vier belang rijkste Noordierse partijen uitgeno digd deel te nemen aan een conferen tie over een mogelijk herstel van een beperkte vorm van zelfbestuur in de ze woelige Britse provincie, die nu al bijna vijf jaar rechtstreeks vanuit Londen wordt bestuurd. IJ ?n ir 1 (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Nederland, België en Luxemburg zijn het gisteren in Brussel eens ge worden over een gemeen schappelijk standpunt ten aanzien van het probleem van de Britse bijdrage in de kosten van de EG. LONDEN. De voormalig kunsthistorisch adviseur van konin gin Elizabeth, Anthony Blunt, heeft gisteren in een vraaggesprek voor de Britse televisie bitter betreurd dat hij zijn vaderland heeft verra den door voor de Sovjet-Unie te spioneren. Benelux eens over bijdrage Engeland Anthony Blunt. (Van onze redactie buitenland) n wijzing is Sjakaa in hongerstaking ge- (Van onze redactie buitenland) r B Vanwege zijn werk als dubbelspion werd de 72-jarige vorige week uit de adelstand gezet, vijftien jaar nadat hij bij de verantwoordelijke autoriteiten een bekentenis had afgelegd. „Ik kan alleen maar zeggen dat ik volgens mijn geweten handelde. Ik betreur bitter wat ik heb gedaan”, aldus Blunt, van wie premier Thatcher vorige week onthulde, dat hij in 1964 had bekend dat hij voor de Sovjet-Unie had gespioneerd. Op een persconferentie zei Blunt giste ren, dat de Britse diplomaat-spion Guy Burgess hem indertijd had overgehaald Blunt zei, dat hij de benoeming tot kunstadviseur van de koningin slechts na aandrang had aanvaard. Volgens Blunt had hij de Russen tij dens de Tweede Wereldoorlog „bijna uitsluitend” gegevens over de Duitse in lichtingendiensten in handen gespeeld. Op de vraag in welke vorm hij in 1951 was uitgenodigd naar de Sovjet-Unie te gaan zei Blunt, dat men hem had opge dragen Groot-Brittannië te verlaten. Hij was echter dermate gedesillusioneerd dat hij liever in Engeland bleef. In 1964 biechtte de ex-sir zijn geheim op bij de Britse veiligheidsdiensten, die hem naar zijn zeggen vrijwaring van strafvervolging beloofden in ruil voor inlichtingen. De Beneluxlanden willen de Britten overigens maar voor een zeer klein deel tegemoet komen. Zij gaan uit van een berekening over het Britse „teveel” die neerkomt op ongeveeer eenzesde van wat Thatcher eist. Volgens de Benelux-bere- kening zou Londen 1,4 miljard gulden teveel betalen. De Britten zelf spreken van minstens 6,6 miljard gulden. De Benelux landen vinden dat een oplossing voor het In Tunis is gisteren de tiende topconferentie van de Arabische Liga begonnen. Onder de deelnemers de premier van Oman, Fahed Mahmoed Alboesaid (links) en Jasser Arafat van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. De voorgenomen afschaffing van subsi dies voor sommige produkten, prijsverho gingen van het openbaar vervoer, energie en diensten en kredietbeperkingen zullen volgende maand al leiden tot een algeme ne prijsverhoging van 15 procent. Horo witz die de steun lijkt te hebben van een belangrijk deel van het kabinet heeft ook besloten de financiering van ontwik kelingsprojecten stop te zetten. Beneluxlanden zijn het erover eens, dat in Dublin alleen moet worden gepraat over de procedure van behandeling van dit rapport, maar dat over de inhoud geen besluiten mogen worden genomen. EG-kringen in Brussel zeggen dat er een reële mogelijkheid bestaat dat Frankrijk in Dublin een aanval zal doen op de begro- tingsbevoegdheid van het Europees parle ment. Gisteren kondigde Frankrijk tij- is j- i- i. t- e- i- Niet iedere „loze rit” van een ambulan- cewagen is ook zinloos, schreef ik giste ren. Hij kan weliswaar niet in rekening worden gebracht bij het ziekenfonds, want daarvoor moet een patiënt aan het ziekenhuis worden afgeleverd, maar de verpleegkundige kan in afwachting van een huisarts eerste hulp hebben verleend, bijvoorbeeld als iemand bewusteloos was door gebruik van medicijnen, of in een geval van hyperventilatie. Er zijn ook vol strekt nutteloze loze ritten (EHBO’er op voetbalveld belt ambulance omdat van een speler z’n arm uit de kom is geschoten, of zenuwachtig familielid belt bij ziekte geval ambulance omdat hij de rust niet heeft om het bandje van de huisarts hele maal af te luisteren waarop het telefoon nummer van diens vervanger wordt ge meld), en het is aan de verpleegkundige aan de telefoon te beoordelen of het een geval voor de huisarts of voor de ambu lance betreft. Een van de verpleegkundi gen heeft de bijnaam Broeder Stereo, omdat hij er nogal eens in slaagt nog tijdens het alarmerende telefoontje op het andere toestel de betrokken huisarts te bellen, zodat hij het paniekerige familielid en de huisarts rechtstreeks met elkaar in contact kan brengen. Op vragen uit de Utrechtse raad heeft de Centrale Post Ambulancevervoer het volgende geantwoord (ik geef het even in eigen woorden weer): Als een ambulance-auto wordt aange vraagd voor een vermeende hartaanval op straat, dan zal de verpleegkundige op de Centrale Post, als het een geval in de stad Utrecht betreft, eerst trachten vol doende gegevens te krijgen om zich een oordeel over de toestand van de patiënt te vormen. Aan de hand daarvan besluit hij of het nodig is een ambulance te sturen of niet. Van de Utrechtse huisartsen heeft hij „machtiging” gekregen buiten hun mede weten om hulp te verlenen. Omdat met de huisartsen buiten de gemeente Utrecht een dergelijke afspraak niet bestaat, geldt daar een regel dat eerst de huisarts of zijn vervanger moet worden gewaarschuwd. Is die niet bereikbaar, dan zal toch vaak assistentie worden verleend. en en- fis- en, ter ten els lee ve- ïze w- F7- ?er de le en ist de er 1 e la- z’n Iet el ect ul- Ise sh. ia ën ?el de ii- a- e- n- ee el :n BT it ran Ca- Lis- let tie. [en Ive ne, tie, te- ;ve n jr j- n ■s ig n le i- e- in af •s- d- m e- m n- ze li ft, >r- is :1e touw gezet. Huizen, gewassen, bruggen, spoor- en wegverbindingen hebben scha de opgelopen. In delen van Joego-Slavië loopt de water en elektriciteitsvoorziening gevaar. Het treinverkeer tussen Joegoslavië en Grie kenland is ontwricht, omdat bruggen door het water zijn weggespoeld. Ook in Alba nië wordt melding gemaakt van zware overstromingen. PARIJS. Volgens het Franse socia listische dagblad Le Matin heeft paus Jo hannes Paulus II in het geheim de West- duitse en Italiaanse regeringen aanbevo len, het opstellen van nieuwe NAVO-kem- wapens uit te stellen totdat met de Sovjet- Unie de mogelijkheid van verdere onder- handelingen is onderzocht. Het dagblad beroept zich op een bron die nauw is betrokken bij het ministerie van Buiten landse Zaken van het Vaticaan. De paus heeft volgens Le Matin over deze kwestie onder meer gesproken met de christen democratische oud-premier van Italië, Andreotti. Deze heeft de Sovjet-Unie gis teren overigens uitgenodigd „een gebaar van goede wil” te maken om vaart te brengen in de kernwapenonderhandelin- gen. Andreotti vraagt in een brief aan de Russen, bijvoorbeeld de fabricage van de SS-20-raket te stoppen. SALONIKI. In Joego-Slavië en Noord- Griekenland zijn mogelijk meer dan 20 mensen omgekomen bij overstromingen na zware regenval. Duizenden mensen zijn dakloos geworden. In Noordgriekse dorpen zouden minstens 15 mensen zijn verdronken. De Griekse regering heeft een grootscheepse reddingsoperatie op den als gevolg van het toenemend geweld. Vanaf dat moment stond de provincie onder rechtstreeks Brits bestuur. In deze situatie is tot dusver geen verandering gekomen, hoewel in 1975 een poging is gedaan om het zelfbestuur te herstellen. De vraag is: moet je, om elk risico te vermijden, maar bij elke aanvraag me teen uitrukken, ook als de gegevens vaag zijn? Schep je dan weer niet het nieuwe risico dat de ambulance onderweg is voor een loze rit, terwijl hij dringend nodig is voor een acuut ongeval? Niet als je daar een andere ambulanceauto naar toe stuurt. Met andere woorden: dan moeten er meer ambulanceauto’s komen (a 800.000 gulden per jaar), en moeten ook meer loze ritten, die niet kostendekkend zijn, worden ingecalculeerd. Financiële nadelen, geneeskundige voordelen. Een van die voordelen: dat je de postverpleeg- kundige kan vervangen door een telefo niste, die immers niet minuut voor minuut hoeft af te wegen of ze wel of geen ambu lance moet sturen, omdat ze domweg al tijd een ambulance stuurt en nooit een beoordelingsfout kan maken. En dus ook geen slapeloze nachten hoeft te vrezen. Van deze vier partijen hebben de Demo cratische Unionistische Partij van de radi cale dominee Paisley, de rooms-katholie- ke sociaal-democratische Labourpartij en „dat ik de zaak van het antifascisme het beste kon dienen door hem te helpen bij zijn werk voor de Russen”. „Het was een zaak van politiek geweten tegenover trouw aan het land en ik koos voor mijn geweten”. Blunt gaf geen bijzonderhe den over de manier waarop hij voor, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog als Russische spion heeft gewerkt. Pre mier Thatcher zei vorige week in het parlement, dat Blunt in de jaren dertig op de universiteit van Cambridge naar getalenteerde studenten moest speuren en aan de Russen gegevens moest door geven, toen hij tijdens de oorlog officier bij de militaire inlichtingendienst was. Felle kritiek op plan Horowitz (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV-JERUZALEM. In Israel is veel kritiek geleverd op de ingrijpende economische maatregelen die de nieuwe minister Horowitz van Economische Zaken heeft aangekondigd. In Jerusalem werden verschillende demonstraties tegen de plannen gehouden. Eén van de doelstellingen van de bewindsman is de voorthollende inflatie dit jaar waarschijnlijk meer dan honderd procent in Israel te beteugelen. (Van onze redactie buitenland) TUNIS. De Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO, is bereid haar acties tegen Israel vanaf Libanees grondgebied te bevriezen. Dit is van gezaghebbende Palestijnse zijde vernomen in Tunis, waar gisteren de tiende Arabische topconferen tie is begonnen. Ook zou de PLO ermee akkoord gaan, voortaan niet meer vanuit Beiroet mede delingen te doen over operaties. De PLO zou hiermee tegemoetkomen aan het standpunt waartoe de Arabische minis ters van Buitenlandse Zaken zijn geko men bij hun voorbereiding van de top in Tunis. In een openingstoespraak zei de aftre dende voorzitter Saddam Hoessein, de president van Irak, gisteren dat de Ara bieren hun economische macht moeten aanwenden tegen hen die de „zionistische agressors” steunen. Hij doelde daarmee duidelijk op de Verenigde Staten. Of op de top een besluit ten gunste van het toepassen van het oliewapen zal vallen, is echter lang niet zeker. Met name Saoedi- Arabië heeft zijn bedenkingen. Daarbij erkennen de Benelux-landen dat de hoge financiële bijdrage van Lon den aan de EG een reëel en een politiek probleem vormt voor de Britse regering. Premier Van Agt zei gisteren na overleg in Brussel met zijn Belgische collega Mar tens en zijn Luxemburgse ambtgenoot Werner, dat het niet uitgesloten is dat de drie landen met een gemeenschappelijk voorstel komen op de topconferentie van regeringsleiders van de EG, eind volgende week in Dublin. De besprekingen in Lon den tussen de Britse premier Thatcher en de Franse president Giscard d’Estaing over de EG-bijdrage van Londen, hebben geen resultaat gehad. Dit voornemen strandde, echter op een algemene staking van protestantse arbei ders, die meenden dat de katholieken hierbij teveel macht werd toebedeeld. Prins Charles, de Engelse troonopvol ger, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Britse troepen in het Noordierse graafschap Armagh, waar leden van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) door gaans zeer actief zijn. Terwijl er uitgebreide veiligheidsmaat regelen waren getroffen, sprak hij onder meer met manschappen van het regiment, dat in augustus van dit jaar 16 man ver loor bij een aanval van de IRA, dat diezelf de dag lord Mountbatten doodde. De politie meldde dat zich geen inciden ten hebben voorgedaan in de gebieden die de prins heeft bezocht. In Belfast plaatste twee gemaskerde en gewapende jonge mannen een brandbom in een gebouw van een verzekeringsmaatschappij. Het pro jectiel veroorzaakte brand, maar maakte geen slachtoffers, aldus de politie. De grootste Israëlische vakbond Hista- drut vindt het nu door Horowitz uitgestip pelde beleid geen reddelingsplan voor de economie. Het plan komt neer op behoor lijke prijsverhogingen die vooral de zwak- sten treffen en in het voordeel zijn van de rijkeren”, aldus plaatsvervangend secre taris generaal Israel Cesar. Hij liet dóór schemeren dat stakingen in het verschiet liggen. De conferentie, die zal worden voorge zeten door de Britse minister voor Noord ierse Aangelegenheden Atkins, begint over ongeveer twee weken in het voorma lige Noordierse parlementsgebouw in Stormont, een voorstad van Belfast. De Engelse regering publiceerde tevens een witboek, waarin zij enige mogelijke vormen van zelfbestuur opsomt. Het is de Britse probleem moet passen in het huidi ge EG-kader en dat er geen uitbreiding mag plaats hebben van de zogenaamde eigen financiële middelen van de EG. Den Haag, Brussel en Luxemburg zul len ook gezamenlijk een standpunt inne men als volgende week in Dublin het rapport van de „drie wijze mannen” op tafel komt, dat gaat over de toekomstige werking van de Europese instellingen. De Gerry Fitt en de kleine in het politieke midden staande Alliantiepartij dadelijk hun medewerking toegezegd. De officiële Unionistische Partij van James Molyneux en Enoch Powell heeft meegedeeld dat zij de uitnodiging afwijst. bedoeling dat dit stuk op de conferentie zal worden besproken. Atkins ontkende met klem dat zijn regering enige voorkeur zou hebber) voor een van de genoemde bestuursmodellen. Hij verklaarde tevens dat de vraag of Noord-Ierland een deel van het Verenigd Koninkrijk moet blijven, niet aan de orde is. De conferentie zal alleen bekijken op welke wijze bepaalde bestuursbevoegdhe den aan gekozen Noordierse vertegen woordigers kunnen worden overge dragen. Het vroegere Noordierse parlement, waarin het protestantse volksdeel een meerderheid bezat, werd in 1974 ontbon- Als de postverpleegkundige bij een on geval in huis aan de hand van de verkre gen inlichtingen oordeelt dat een ambu lance direct verëist is, zal hij buiten de huisarts om assistentie verlenen, en in dien mogelijk meteen de huisarts inlich ten. Betreft het niet een vermeende hart aanval (vorig jaar is het de ambulance dienst dank zij de draagbare defibrillator, oftewel „klapkast”, gelukt veertig mensen na een hartstilstand toch nog levend in het ziekenhuis te krijgen), maar plotselinge I ziekte in huis, dan zal naar de huisarts worden verwezen, of zal de verpleegkun dige in de meldkamer zelf trachten de huisarts of diens vervanger te waarschu wen. Weigert de huisarts naar de patiënt toe te gaan, dan zal in het algemeen geen assistentie worden verleend. Is de huis arts niet bereikbaar, dan zal de verpleeg kundige al naar gelang de informatie die hij gekregen heeft, tot assistentie beslui ten of niet. Verzoeken om assistentie bij ongevallen en onwelwordingen op de openbare weg en in openbare gelegenheden worden al tijd gehonoreerd met het sturen van een ambulanceauto, tenzij uit de informatie blijkt dat dit beslist onnodig is. Ook als de politie om assistentie vraagt, beoordeelt de verpleegkundige aan de hand van de verkregen informatie of assistentie ver leend moet worden of niet. Hoe beter de informatie, hoe gemakkelijker de beoor deling voor de postverpleegkundige. In het geval van de 13-jarige Mustafa werd eerst gemeld: „iemand buiten kennis in huis” „een vent flauwgevallen” „die kerel kan niets zeggen”, en twee minuten later, toen de politie ter plaatse was: „in huis vrouw plat”. Acht minuten later, van een buurman: „Op nummer 51 is een Turkse jongen voor de deur niet goed geworden. Die hebben ze naar binnen gesleept. Hij is bewusteloos en het is heel ernstig. Op nummer 51. Kom alstublieft met een bloedgang”. Toen is meteen de ambulance gestuurd. De eerste bezuimngingsmaatregelen moeten de Israëlische schatkist bijna drie kwart miljard gulden opleveren. Het te kort op de handelsbalans bedraagt waar schijnlijk eind dit jaar ruim 8,5 miljard gulden. Minister Horowitz verklaarde gisteren dat tot 1981 geen sprake kan zijn van een stijging van het reële inkomen. Het huidi ge inkomensniveau zal echter volgens hem niet worden aangetast. Om de gezinnen met de laagste inko mens economisch te beschermen zal deze groep met ingang van januari een toeslag krijgen van vier tot 6,5 procent. De gezondmaking van de Israëlische economie stuit volgens waarnemers op enorme hindernissen zolang tweevijfde van de nationale begroting wordt uitgege ven aan defensie en de enorme schulden. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV-BEIROET. De Israëlische premier Begin heeft gisteren verklaard dat zijn regering zal bewijzen dat de afge zette burgemeester Sjakaa van Nabloes heeft gewerkt voor de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO. Begin reageerde met deze verklaring op een telegram van VN-secretaris-generaal Waldheim. In het telegram geeft Wald heim de tekst weer van een door de Alge mene Vergadering van de VN aangeno men resolutie waarin op Israel een beroep wordt gedaan een verbanningsbevel tegen Sjakaa ongedaan te maken. Van de 133 VN-leden stemde alleen Israel tegen. Het Israëlische Hooggerechtshof onderzoekt morgen het deportatiebevel op geldigheid. De burgemeester van het op de bezette Westelijke Jordaanoever gelegen Nabloes werd vorige week aangehouden nadat ge bleken zou zijn, dat hij zijn instemming had betuigd met een PLO-actie van vorig jaar waarbij 34 Israëliërs om het leven kwamen. Nadat Sjakaa van zijn functie was ont heven traden alle 24 burgemeesters op de bezette Westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook uit solidariteit af. Uit protest tegen zijn opsluiting en voorgenomen uit- -14 «a O* 4 X 1— 4 1 gaan. Een groep solidaire burgemeesters heeft Sjakaa gevraagd zijn actie te beëin digen omdat Sjakaa te zwak zou zijn ge worden. Bij het drie-partijenoverleg over Pales tijnse autonomie hebben de Israëlische, Egyptische en Amerikaanse delegaties vooruitgang geboekt. Dit staat in een ge zamenlijk communiqué van de delegaties. Waar de vooruitgang uit bestaat is echter niet meegedeeld. dens het overleg in de Europese minister raad aan, in Dublin „de verhouding met het Europees parlement” te willen be spreken. De ministers van Buitenlandse Zaken van de negen EG-landen hebben gisteren in een gemeenschappelijke verklaring de hoop uitgesproken, dat volgend jaar in Madrid in beginsel zal worden besloten tot een ontwapeningsconferentie van alle 35 landen die hebben deelgenomen aan de Conferentie over Europese Veiligheid en Samenwerking (CVES). De Europese ministerraad heeft giste ren een „intern besluit” genomen over de houding van de EG als in een van de ontwikkelingslanden waarmee de EG de zogeheten conventie van Lomé heeft ge sloten, de mensenrechten zouden worden geschonden. De verklaring is niet bekend gemaakt. De EG-landen hebben gisteren voorts een beroep gedaan op de Iraanse rege ring, de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Teheran vrij te laten. De actie van de bezetters wordt een schen ding van het internationaal recht genoemd. tnjfël BONN. De minister van Binnenland se Zaken van de Westduitse deelstaat Beieren, Tandler van de CSU, heeft giste ren toegegeven dat ambtenaren van zijn ministerie ten onrechte Oosteuropese vluchtelingen hebben uitgewezen. Het gaat om zes Tsjechen, een Hongaar, een Ethiopiër en een statenloze. Ze hadden allemaal om politiek asiel verzocht. Niet temin werden ze, na onzorgvuldig of hele maal geen onderzoek, weer over de grens gezet. De minister van de deelstaat Beieren zegde toe dat zoiets in de toekomst niet meer voor zal komen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3