Vliegdekschip naar Indische Oceaan Reactie op mobilisatie Zambia Nieuwe spoorlijn voor Zambia V Vier doden na aanrijding V v< Tilburg gaat fors V energie besparen de miljoen? Twee agenten doodgeschoten Hoop Kortsnoi gevestigd Strafvervolging op West-Europa tegen politiechef van Lekkerkerk Tweede Kamer over Defensie: Per spoor heel Nederland door Wie bezorgt Maasstad I 1 Damiate Pers Voor de halve prijs op reis IJmuider Courant Hoofdcommissaris was student aan SS-politieschool” AI A i Op zaterdag 24 november 1979 of zondag 25 november 1979 W( NOVEMBER 19 7 9 4 (Van onze redactie buitenland) c f I I V. biec raac dins op l BINNEN- EN BUITENLAND 7 WASHINGTON/TEHE- RAN. De Amerikaanse re gering heeft gisteren voor het eerst in bedekte termen ge dreigd met militair ingrijpen als de gegijzelden in de Ameri kaanse ambassade in Teheran niet worden vrijgelaten. WOENSDAG 21 In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen kunnen wij onze abonnees weer een unieke „Spoordag” aanbieden. Een dagkaart 2e klas kost u nu slechts f 19.- (i.p.v. 37.50) een kinderkaartje (4 t/m 9 jaar) f 12.- I i De (Van onze redactie binnenland) u f. 147,50 Haarlems Dagblad: Georganiseerd overleg militairen moet beter Moezorewa dreigt met vergelding Dit is vanmorgen uit welingelichte bronnen in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar-es-Salaam vernomen. AMSTERDAM. Het aantal ar beidsongeschikten (WAO’ers) onder 35 jaar is de laatste jaren in Neder land „onrustbarend” gestegen. Het vorig jaar steeg het percentage WA- DAR-ES-SALAAM (Reuter). Chi nese ingenieurs bouwen een tijdelijke spoorlijn om Zambia weer een verbin ding met de Indische Oceaan te geven. De afhankelijkheid van Zambia van de zuidelijke aanvoerroute door Zim babwe werd deze week nog groter toen Zimbabwese troepen bruggen opblie zen van wegen die Zambia verbinden met Tanzania, Malawi en Mozambique. De nieuwe lijn die, naar wordt ver wacht, binnen twee weken klaar is, zou een vitale brug van de Tazara-spoor- lijn omzeilen, die vorige maand is op geblazen door Zimbabnese troepen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Bij zijn pogin gen uitreisvisa voor zijn vrouw en zijn onlangs in de Sovjet-Unie gear resteerde zoon te krijgen, heeft de schaker Viktor Kortsnoi zijn hoop vooral op West-Europa gevestigd. Het Amerikaanse vliegdekschip Kitty Hawk stoomt op naar de Indische Oceaan. Het oorlogsschip meet 81.000 ton en vervoert 85 straaljagers. Ook andere Amerikaanse oorlogsbo dems zijn door het ministerie van Defensie naar de Indische Oceaan gedirigeerd. te zetten naar de Indische Oceaan. Het schip, dat 85 straaljagers vervoert, zal zich voegen bij andere Amerikaanse vliegdek schepen in dat gebied Eventueel geweld van Zambiaanse zijde zal door Zimbabwe met heviger geweld dan ooit te voren worden beantwoord, zo liet bisschop Moezorewa weten. Wo aanle openl over over gebie houd nota extra De een peliji then even prod bruil DIRECTIE: Damiate Pers b.v Mr. H. C. van der Mije V wij bel dat kei get en de zee ka< ble ve 1 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning IJ van gen lijkt zevt mei en i G stai voc gad one tag, ach ove G laat is a nad Der voo faiU De Egyptische regering heeft gisteren meegedeeld, dat de sjah niet van plan is in de nabije toekomst naar Egypte te komen. Eerder had een Amerikaans televisiestati on bericht, dat de afgezette vorst in de eerste week van december naar Egypte zou vertrekken voor verdere medische behandeling. De sjah bevindt zich nog steeds in een ziekenhuis in New York. Kaoenda besloot tot het realiseren van een „volledige oorlogstoestand” nadat door Zimbabwese troepen strategisch be langrijke bruggen in Zambia waren opge blazen. Militaire zegslieden in de Zimbabwese hoofdstad Salisbury hebben verklaard dat de mobilisatie in Zambia kennelijk meer gericht is op bundeling van het mili taire potentieel dan op het treffen van voorbereidingen voor aanvallen op de strijdkrachten van Zimbabwe. Volgens de Zambiaanse krant Daily Mail, eigendom van de regering, zullen blanken in Zambia de gevolgen moeten dragen van aanhoudende Zimbabwese aanvallen om Zambia en het eventuele mislukken van de Londense vredesbe sprekingen over de toekomst van Zim babwe. Groot-Brittannië heeft tijdens het Zim- babwe-overleg in Londen een voorstel van het Patriottisch Front verworpen over de vorming van een grote vredesmacht van Gemenebest-landen. Het Front van Nko- mo en Moegabe wil dat een dergelijke vredesmacht toezicht moeten houden op een bestand in Zimbabwe. Londen wil niet verder gaan dan een groep van enkele honderden waarnemers. Enkele Gemene best-landen hebben hun instemming met dit voorstel betuigd. Vanmorgen zjjn honderdduizenden Ira- niërs bij de Amerikaanse ambassade sa- O’ers in de leeftijdsgroep 25-34 jaar met 10,3 procent in vergelijking met 1977. Vanaf 1969 bedraagt de stijging voor deze groep driehonderd pro cent. Een kwart van het aantal men sen dat het vorig jaar in de WAO terecht kwam, werd arbeidsonge schikt op psychische gronden. De sinds 1976 in het Westen verblijven de grootmeester heeft de laatste jaren al ettelijke pogingen gedaan zich met zijn gezin te verenigen. Die zijn echter tot dusver op niets uitgelopen. Dat vertelde hij gisteren op een persconferentie in Am sterdam. Vorige week donderdag werd Kortsnoi’s zoon Igor gearresteerd, omdat deze zich - in afwachting van een uitreisvi sum - niet meldde voor de militaire dienst. Kortsnoi heeft niet alleen brieven ge schreven aan de Russische partijleider Brezjnjev, maar ook bondskanselier Kreisky van Oostenrijk, president Tito van Joego-Slavië, president Carter van de VS, Edward Kennedy en de paus heeft hij om steun gevraagd bij zijn pogingen om zijn gezin uit de Sovjet-Unie te krijgen. Na overleg van president Carter met zijn naaste medewerkers in Camp David, verklaarde Jody Powell, de woordvoerder van het Witte Huis, namens Carter dat de VS een vreedzame oplossing van het con flict prefereren „boven andere middelen die de VS ter beschikking hebben, zoals die nadrukkelijk worden erkend in het Handvest van de Verenigde Naties. De Iraanse regering moet de ernst van de toestand die zij heeft geschapen, erken nen”, aldus Powell. Waarnemers wijzer erop, dat Powell hiermee duidelijk zin speelde op de mogelijkheid dat de VS geweld zullen gebruiken. Het Handvest van de Verenigde Naties erkent het recht van ieder land op zelfverdediging. Binnen een uur na Powells verklaring maakte het Amerikaanse ministerie van Defensie bekend dat het vliegdekschip Kitty Hawk opdracht had gekregen, koers Aantal jongeren in WAO stijgt sterk (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Het is nog altijd een groot raadsel waar de gemeente Rotterdam de miljoen gulden vandaan moet halen, die zijn uitbetaald aan de werknemers van Smit Internationale. De stakers gingen pas na het beuren van handgeld weer aan het werk. Het gemeentelijk havenbedrijf van de Maasstad heeft de som voorgescho ten, waarbij de gemeente de eis stelde vóór 1 januari 1980 dat geld terug te ontvangen van het bedrijfsleven. De voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, B. Wilton, heeft zich indertijd bereid verklaard het geld bij elkaar te halen. Tot op heden heeft hij daar niet veel succes mee. Volgens Wilton loopt het echter allemaal zo’n vaart niet, omdat een afspraak bestaat met burgemeester Van der Louw over wat er moet gebeu ren als de miljoen niet op tafel komen. Over de inhoud van die afspraken hul den beiden zich echter gisteren nog in stilzwijgen. In elk geval zal de gemeen te er niet voor opdraaien, aldus Wilton. Volgens de woordvoerder van de PvdA-fractie in de gemeenteraad, J. Linthorst, bestaat de kans dat via een verhoging van de gemeentelijke tarie ven voor bedrijven, het bedrijfsleven alsnog voor het stakingsgeld zal moe ten opdraaien. i De kaartjes zijn uitsluitend verkrijgbaar bij onze kantoren: Ged. Oude Gracht 82 - Haarlem (Centrum) Soendaplein - Haarlem (Noord) Californiëplein - Haarlem (Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 - Heemstede Lange Nieuwstraat 427 - Umuiden Zeestraat 18 - Beverwijk IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Deze speciale kaartjes zijn dus NIET verkrijgbaar bij de N.S.-Stationsloketten. voorrang te geven boven militaire bij het verkrijgen van compensatie-orders voor militaire aankopen door de regering. De Tweede Kamer aanvaardde gisteren overigens de onveranderde Defensiebe groting. Daarbij werden nog alle wijzi gingsvoorstellen van de oppositie, be doeld om te bezuinigen op munitie-aan- schaf, de tank-aankopen en de personeels sterkte, verworpen. PSP, CPN en PPR stemden tegen de begroting. Zestien PvdA-kamerleden, alsmede de CDA’er Hans de Boer, stemden tegen alle artike len die betrekking hadden op de kernbe wapening. Zij gelden als de zogenaamde „atoompacifisten” uit de Tweede Kamer. (Van onze redactie binnenland) TILBURG. De gemeente Tilburg wil in 1983 een besparing van 30 tot 40 procent op haar stroom- en gasverbruik hebben bereikt. Daartoe zal binnenkort onder meer de straatverlichting twee uur eerder op de zuiniger nachtstand worden overge schakeld. Ook het stroomverbruik in de gemeentegebouwen zal worden bekeken. Het gasverbruik \vil de gemeente beper ken door verwarmingsinstallaties in scho len en andere gemeentepanden aan te passen. Op de scholen zal bovendien aan leerkrachten worden gevraagd als ener- giebewaker op te treden. De gemeente Tilburg hoopt het gasverbruik in 1983 van 240 tot 190 miljoen gulden te hebben te ruggebracht. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. Premier Moezorewa van Zimbabwe heeft aangekondigd strenge vergeldingsmaatregelen tegen het buurland Zambia te nemen als de gisteren door de Zambiaanse president Kaoenda afgekondigde mobilisatie in zijn land mocht leiden tot aanvallen op Zimbabwe. t V (Van onze binnenland redactie) UTRECHT. Volgens publikaties in het Utrechts Nieuwsblad zou na onder zoek zijn gebleken, dat de hoofdcommis saris van politie te Utrecht, C.S. van Does burg, zijn politie-officiersopleiding in de jaren 1943 en 1944 heeft gekregen aan de door de SS geleide Politie Officiers School (POS) in Apeldoorn. Alle cursisten van deze school waren in die tijd verplicht de Hitlergroet te brengen. Het Utrechts Nieuwsblad heeft vorig jaar onthuld dat Van Doesburg de door de NSB geleide politieschool in Schalkhaar heeft gevolgd, welk feit door de Utrechtse hoofdcommissaris werd toegegeven. Over zijn opleiding bjj de POS heeft Van Does burg altijd gezwegen. In zijn commentaar op de informatie van Utrechts Nieuws blad vertelde de hoofdcommissaris nu, dat de feiten van zijn opleiding altijd bekend zijn geweest bij degenen die hem hebben aangesteld en bevorderd. Oud- burgemeester De Ranitz van Utrecht ont kende desgevraagd dat hij ervan heeft geweten. Zijn opvolger H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken, die in 1973 Van Doesburg tot hoofdcommissaris bevor derde, deelde eveneens mee dat hij onkun dig is geweest van de feiten. luiden de algemene klachten. Een motie van de socialist De Vries, waarin om het onderzoek werd gevraagd, kreeg gisteren in de Tweede Kamer bij de stemmingen over de begroting van Defensie een ruime meerderheid. Alleen CDA, SGP en GPV stemden tegen. Met algemene stemmen nam de Kamer een ander voorstel van De Vries aan om voor 1 april 1980 te komen met een lijst van prioriteiten op personeelsgebied bij de krijgsmacht. Over die prioriteiten moet bovendien eerst overleg worden gepleegd met de belangenverenigingen. De Kamer verwierp een voorstel van Stemerdink (PvdA) om voortaan civiele industrieën BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden postbus 18, 1970 AA Umuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal RIPS (ANP). Bij een verkeersongeval in het Brabantse Rips zijn afgelopen nacht omstreeks half een vier mensen omgekomen en een zwaargewond ge raakt. Alle slachtoffers zaten in een auto die een weg wilde oversteken. De auto, die geen voorrang verleende, kwam tussen een trekker met oplegger terecht. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris Van Lent van Defensie (personeelsza ken) moet een onderzoek instellen naar de vele klachten die de laatste tijd zijn geuit over het functioneren van het Centraal Georganiseerd Overleg Militairen. Daarin overleg gen de militaire belangenverenigin gen met de bewindsman over perso neelsproblemen. Dat overleg werkt nauwelijks, er wordt geen vooruitgang geboekt en het leidt zelden tot wezenlijke veranderingen, zo (Van onze redactie buitenland) GENUA. Vier gewapende mannen hebben vanmorgen in de buurt van het Italiaanse Genua twee politieagenten doodgeschoten. De daders wisten te ont komen. De aanslag vond plaats in een café, waar de agenten na hun nachtdienst een kopje koffie dronken. f 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0.75 De opperste paraatheid waarin Zambia is gebracht, het oproepen van reservisten, alsmede het intrekken van alle militaire verloven hebben volgens de regeringslei der van Zimbabwe alleen tot doel de „wantoestand in eigen land te ver bloemen”. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De Rotterdamse hoofdofficier van justitie, J. de Jong, zal binnenkort een strafvervolging instellen tegen de groepscommandant van de rijks politie in Lekkerkerk. De politiechef wordt verdacht van overtreding van de vuurwapenwet en van corruptie. De beschuldigingen tegen de inmiddels geschorste adjudant spitsen zich volgens De Jong toe op het - behalve zijn eigen wapen - onbevoegd bezitten van vuurwa pens. Ook zou de groepscommandant be trokken zijn geweest bij een corruptie zaak, enkele jaren geleden. Volgens De Jong zijn uit het onderzoek door de rijks- recherche genoeg strafbare handelingen naar voren gekomen om tot strafvervol ging over te gaan. Op de dag van afstempeling kunt u op dit kaartje zoveel sporen als u maar wilt (onderbreking van de reis is toegestaan) door geheel Nederland. mengestroomd om steun te betuigen aan de bezetters. Het was de grootste anti- Amerikaanse betoging sinds de omver werping van het bewind van de sjah. President Carter eiste gisteravond op nieuw de onmiddellijke vrijlating van de gegijzelden in Teheran. Het Amerikaanse staatshoofd leverde felle kritiek op de aankondiging door Iran dat de gegijzel den terecht zullen staan wegens spionage. Dit staat in het jaarverslag van de Ge meenschappelijke Medische Dienst (GMD). Eén van de activiteiten van de GMD is het adviseren van de bedrijfsvere nigingen in Nederland bij het toepassen van de WAO. In het gisteren gepubliceerde jaarver slag constateert de GMD dat de toename van het aantal arbeidsongeschikten met name zichtbaar is bij de groep mensen met een geringe opleiding. In veel geval len duurt de arbeidsongeschiktheid lan ger dan vier jaar. Directeur Willems verklaarde vanmor gen dat de GMD in de toekomst extra aandacht zal schenken aan de 25-34-jari- gen. Er wordt met name gedacht aan omscholing en het bevorderen van de ge nezing van deze groep arbeidsonge schikten. Willems benadrukte dat het verlenen van een WAO-uitkering op psychische gronden, is gebaseerd op uitvoerig onder zoek van deskundigen als psychiaters en psycho-therapeuten. VS dreigen Iran met militair ingrijpen J J 1 J 1 1 I 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4