Wijkgericht maatschappelijk werk nog geen feit IJ mond-samen werking van Mees&Hope Beverwijk heeft vertrouwen in Nieuw: de Meesrente-rekening van Mees &Hnne. ^2' De Meesrente-rekening. Wij durven elke vergelijking aan. Bank Mees Hope nv Regionalisering woningtoewijzing afgewezen BEGROTING BEVERWIJK W30/ 4/0 Een combinatie van de beste spaarvormen. «3 Positieve benadering emancipatie en deelarbeid Gastarieven Ziekenhuis Markt Voorlichting 24 Haven Parkeren Méér geld opnemen Onroerend goed Calamiteiten Hoge rente Vrije opname Middenstand Huisvesting Bejaardenzorg Emancipatie 7 WOENSDAG 21 NOVEMBER 19 7 9 BMH kunt u aan de balie van onze kan toren ontvangen. Daar kan men u desgewenst ook informeren over de mogelijkheid om giraal op de Meesrente-rekening te storten vanaf uw giro- of bank rekening. De Meesrente-rekening biedt u dus een combinatie van de beste spaarvormen. Hoge rente en veel mogelijkheden tot vrije opnamen. Méér en persoonlijker informatie AANKOOP BEDRAG ONROEREND GOED VRIJ OP NEEMBAAR. MAANDEN OPZEG TERMIJN OF2°o. I 1 HOGE RENTE Als u méér geld wilt opnemen, dan kan dat ook. Maar dan moet u wel een opzegtermijn in acht nemen van 24 maanden. Indien u onmiddel lijk over meer geld wilt beschikken, dan wordt er 2% ingehouden over het bedrag boven de vrije opname. Indien u als Meesrente-reke- ninghouder geld nodig heeft voor de aanschafvan onroerend goed, dan kunt u het benodigde bedrag ook vrijelijk van uw tegoed laten over maken zonder opzegtermijn en zon der boetebetaling. De inventieve bankiers van Bank Mees Hope hebben een nieuwe spaarvorm gecreëerd, die én een hoge rente geeft, én veel moge lijkheden biedt om over uw geld te beschikken. Desnoods zonder opzegtermijn. Het percentage wordt maande lijks vooraf vastgesteld. In november bedraagt het 73/4%. Een zeer hoge rente voor een spaar vorm waarbij zoveel mogelijk is. De rente wordt éénmaal per jaar bijgeschreven. Van een Meesrente-rekening kunt u elke maand vrijelijk tot f3.000,- opnemen. En in de dure decembermaand zelfs tot f6.000.- uw”13e maand”). Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020 - 52791 11 Buitenveldert, Assumburg 150, tel. 020 - 42 98 60. Haarlem, Houtplein 8, tel. 023 - 315950. Utrecht, Janskerkhof 15, tel. 030 - 3178 24. VRIJE OPNAME f3.000,- PER MAAND (plus een 13e maand) BEVERWIJK-HEEMSKERK Wethouder Kaebisch wil graag grote groenmaker” van Beverwijk worden len. (ADVERTENTIE) .ur: lur, eer on eer Dagelijkse renteberekening wordt toegepast iks IS- s- In december tussentijds rapport over dichtslibbende haven op )0- ns- d. ■k- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Wethouder F. Kae bisch jr. wil graag gaan dingen naar de reputatie van „grote groenmaker van Be verwijk”. Dat zei hij dinsdagmiddag tij dens de voortgezette begrotingsbehande ling in antwoord op de heer Jac. Aarden burg (CDA), die had aangedrongen op een bebossingsplan voor Wijk aan Zee. Kae bisch zei ook de plannen voor het Overbos en het Aagtenbos op de voorma lige vuilnisbelt van grote betekenis te vinden. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In de praktijk gaat het volgens burgemeester A. J. Hubers goed met de bestuurlijke gemeentelijke samenwerking in de Umond, maar die moet nu wel een formele bekrachtiging krijgen en daar liggen nog geen concrete voorstellen voor op tafel. Naar zijn me ning komen er uit Castricum en Uitgeest positieve geluiden. „Velsen zit echter nog met een motie van de raad die verder onderzoek vraagt, maar volgens onze in formatie hecht ook Velsen aan samen werking in Umondverband en ik heb daar alle vertrouwen in”. Het overleg van de verschillende frak- ties van dezelfde politieke partijen in de gemeenten vond hij een goede zaak. In het kader van de begrotingsbehande ling gaf burgemeester Hubers ten ant woord aan Corrie van Rossum (PvdA), dat het college in principe zeker geen bezwaar heeft tegen deeltijdfunkties er) dat b. en w. ook willen bevorderen die in gemeentelijk verband te creëren. Bij de gemeentelijke sociale dienst zouden al goede ervaringen zijn opgedaan met gedeelde dagtaken. De door de PvdA-fraktie ingediende motie over deeltijdarbeid stuit derhalve niet op bezwaren bij het college. schijnen in het tweede kwartaal van 1980. Kaebisch achtte het zeker een goede zaak de fietsers een vertegenwoordiging te geven in de verkeerscommissie. Dat naar aanleiding van een suggestie van de heer Van Dongen (PvdA). Ook aan een verzoek van de heer Reijkers (D’66) om te bekijken waar een belijning voor fietsers als op de Wijkerduinweg elders ook moge lijk is, zal zeker gevolg worden gegeven. In dat pakket van verkeersoverwegin- gen wordt ook het instellen van eenrich tingsverkeer of eenzijdig parkeren voor meer straten meegenomen. Bij de eventuele verhoging van de gasta rieven hadden Van Dijk (PvdA) en Berg huis (CPN) kanttekeningen geplaatst. Wethouder Kaebisch was maandagmid dag tijdens de begrotingsbehandeling niet aanwezig, maar hij kon nu onthullen, dat hij een vergadering van vertegenwoordi gers van de gasbedrijven had bij gewoond en daarin is hij aangewezen om namens de gasbedrijven op landelijk niveau be zwaar te maken tegen een automatisch volgen van de olieprijzen, zoals de minis ter dat wil. De heren Van Dijk en Berghuis hadden gewezen op de grote winsten van de gas bedrijven. Wethouder Kaebisch gaat dus in landelijk verband protesteren tegen de automatische verhoging van de gasprij- zen, zoals die nu volgens hem door „een schizofrene ayatollah” worden vastge steld. (Van één onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Op de eerste dag van de begrotingsbehandeling heeft de CDA- fraktie bij monde van de heer H. E. M. ter Horst grote vraagtekens gezet bij de in voering van wijkgericht maatschappe lijk werk, onder meer door het houden van spreekuren in bij voorbeeld de buurt huizen. Wethouder C. J. M. Hienkens, die dinsdag de gestelde vragen op het terrein van sociale zaken, huisvesting en econo mische zaken beantwoordde, hield wat dat wijkgericht maatschappielijk werk betreft een heleboel slagen om de arm. Hij verwees naar de aanbiedingsnota bij de begroting, waarin staat dat de mo gelijkheden daarvan onderzocht moeten worden. Als bezwaar had de heer Ter Horst onder meer genoemd, dat in een buurthuis de mensen elkaar gauw kennen en dat zo’n spreekuur dan wel eens drem- pelverhogend in plaats van drempelverla gend zou kunnen zijn. Wethouder Hien kens voerde aan, dat de mensen altijd de keuze blijven houden tussen het spreek uur in het buurthuis en het spreekuur van de sociale dienst in het Stadskantoor. Blij was Hienkens met een opmerking van de heer Ter Horst over de niet te onderschat ten funktie van het geloofsgericht maat- schappelijk werk en hij noemde in dit verband de Gereformeerde Stichting voor Maatschappelijk Werk in de Umond. Volgens wethouder Hienkens beraden Gedeputeerde Staten zich op het ogenblik over de ziekenhuissituatie. De minister heeft om een advies gevraagd. De IJ- mondgemeenten krijgen volgens de wet houder inspraak. Hienkens gaf toe, dat de verkoop van de 75 flats aan de Koude Horn traag ver loopt. Zesentwintig zijn er nog niet ver kocht. Van de 49 wel verkochte huizen zijn 40 verkocht aan gegadigden die voor de gemeente Beverwijk aanvaardbare kandidaten waren voor herhuisvesting. Wethouder Hienkens nam de door de heer Vermeulen aangedragen cijfers over marktkooplieden die niet naar de Bree- straat willen met een korreltje zout. Van de marktcommissie had hij vernomen dat alle marktkooplieden wel voor verplaat sing van de weekmarkt naar de Bree- straat zijn, als gebruik kan worden ge maakt van de hoofdrijbaan en dus niet van de gescheiden voetgangersgebieden die op de parallelweg ontstaan na de re constructie van de Breestraat. De moge lijkheden van dat rijbaangebruik moeten nog bekeken worden. Aan het uitgeven van een gemeentelijk voorlichtingsblad blijkt het college geen behoefte te hebben, omdat er voldoende mogelijkheden via de bestaande persme dia zijn om zaken naar buiten te brengen. Dit deelde burgemeester Hubers mee in antwoord op een vraag van de heer Reij kers (D’66), die ook had gewezen op de mogelijkheid van gemeentelijke voorlich- 07, ?e- ein ek- Ike 26, izz- eel- nd, ym zor- ).00 sns- .30- iele aai- ns- .00 rk- 00- 00- in ik ke 289. .00- dag 228, ■ou- .00- 1.30 5.30 i' oe- en. ■m- 00- I aat, tot uur en, lag lur. >la- voornovember.1979* Wat de Beverwijkse haven betreft deel de wethouder Hienkens mee, dat de diep gang van vijf meter nog klopt met wat staat aangegeven in de internationale gids. Die diepgang geldt overigens niet meer voor de gehele haven en het dicht slibben is zeker een probleem. De direc teur van openbare werken denkt dienaan gaande in december een tussenrapport klaar te hebben en een eindrapport kan worden verwacht in het eerste kwartaal van het volgend jaar. In antwoord op mevrouw H. Vos-Muller (CDA) meldde wethouder Kaebisch, dat de particuliere plannen voor de bouw van een parkeergarage in het stadscentrum voorlopig niet verder worden uitgewerkt, omdat de initiatiefnemers eerst het effekt van het prijsmechanisch parkeren willen afwachten. Een ambtelijk rapport is er ook te verwachten over een eventuele uitbreiding van het aantal beveiligde voet- gangersoversteekplaatsen. Dat kan ver- Officieel was de heer Hienkens nog niets bekend over een eventuele verplaat sing van de dagbehandeling van het reva lidatiecentrum „Heliomare” naar Haar lem. Volgens hem ligt „Heliomare” zeer centraal, omdat daar patiënten komen uit een gebied van Den Haag tot Den Helder- Hienkens vindt een bevolkingsonderzoek in de IJmondl dat door de minister is afgewezen, geen taak voor de Ditrictsge- zondheidsdient. Een suggestie was dien aangaande gedaan door de heer Ter Horst (CDA). De heer Vermeulen (PvdA) wilde meer invloed van de raad bij het gemeentelijk vaststellen van de grondprijzen en wet houder Kaebisch had er geen moeite mee om wijzigingen aan de raad kenbaar te maken. Twee moeilijke onderwerpen waren er verder nog te bespreken in de verant woording van zijn beleid, in het kader van de begrotingsbehandeling. Maar eerst mocht hij vaststellen: „Het zit wel goed voor 1980”, duidend op de rooskleurige financiële positie van de gemeente, die hem het gevoel gaf op dit moment een bevoorrecht wethouder van financiën te zijn. aandacht gevestigd op de abominabele huisvesting vAn de bejaardensociëteit „Nooit Gedacht” in de badplaats. Wet houder Hienkens heeft een gesprek gehad met de voorzitter van het dorpshuis „De Moriaan”, waarin na het Hoogoven- schaaktoernooi ruimte beschikbaar komt voor deze sociëteit; niet voldoende, maar er zijn suggesties gedaan om die ruimte later uit te breiden. Het college van burgemeester en wethouders, dat dinsdagmiddag een storvloed van vragen beantwoordde. Van links naar rechts C. Bodewes (PvdA), ir J. Camfferman(Cda), burgemeester A. J. Hubers, gemeentesecretaris J. Blok en de wethouders F. Kaebisch jr. (PvdA) en C. J. M Hienkens (CDA). vaak ervaren als een huurverhoging, waardoor er dan weer allerlei moeilijkhe den ontstaan bij de betaling van die huren. Om de verschuiving van de belasting druk naar de goedkope woningen te com penseren is er ook gedacht aan een vrijs telling voor woningen beneden een voet van 60.000,-, maar volgens wethouder Kaebisch zijn daar weer andere nadelen aan verbonden, omdat er dan toch - bij voorbeeld bij vrijwel gelijkwaardige flats - grote verschillen kunnen ontstaan, die verband houden met ligging enzovoort. De keuze komt in december in de raad, dus de raad hoefde nu nog niet te beslui ten. Wethouder Kaebisch had in elk geval goed „voorwerk” verricht. Welke keuze de raad in december ook maakt, voor hët „inkomen” van de gemeente maakt het geen verschil. Zijn bedoeling met die keu ze is om zo goed mogelijk het verschil in belastingdruk weg te nemen tussen huur ders van ongeveer gelijkwaardige wonin gen. Het gaat dus om de vorm waarin dat het beste kan. Er komt een onderhoudsbeleidsnota voor de plantsoenen. Wat het sluipverkeer in het duingebied betreft deelde de wet houder mee, dat er kortelings een bespre king is geweest met bestuurlijke- en amb telijke vertegenwoordigers in Heemskerk over de kwalijke situatie. Afgesproken is daarbij, dat de betrokken ambtenaren van beide gemeenten binnen een maand een rapport zullen uitbrengen, op basis waarvan snel maatregelen kunnen wor den afgewogen. Inzake de soms moeilijke bereikbaar heid van Wijk aan Zee bij calamiteiten meldde de burgemeester, dat er een speci ale calamiteitenroute bestaat over de Hoogoventerreinen. Een eigen brandweerpost in Wijk aan Zee acht ook het college noodzakelijk, maar het staat daarbij op praktische pro blemen. De heer Berghuis (CPN) had ge wezen op een „gevaarlijk chemisch be drijf’ in de binnenstad. De burgemeester stelde vast, dat volgens een rapport van de brandweercommandant het bedrijf Ceta- bever aan alle te stellen eisen voldoet en alle medewerking verleent in het kader van de beveiliging. CDA-raadslid Reimes had kritiek op wat hij noemde de verschuiving van de druk van de onroerendgoedbelasting naar de goedkope woningen. Kaebisch was het daarin niet met hem eens, omdat hij daar bij betrok - als een soort compensatie - het vervallen van de vergoeding voor het on derhoud van gemeenschappelijke tuinen. Maar Kaebisch had de indruk, dat Reimes tot de minderheid in zijn fraktie behoort, die tegen de afschaffing van die vergoe ding is. In dat verband bracht Kaebisch met nadruk naar voren, dat een motive ring voor die afschaffing ook is, dat er zo langzamerhand moeilijk grenzen zijn te trekken waar die gemeenschappelijke tui nen nog wel tot het woongenot bijdragen en waar niet. De heer Koster van de WD had op dat verschil geattendeerd. ting via het bestaande kabeltelevisienet. Die suggestie wordt door het college graag in overweging genomen, maar er zijn nogal wat wettelijke beperkingen. De samenstelling van de commissie middenstandszaken wordt verruimd of gewijzigd, waarbij wethouder Hienkens de mogelijkheid niet uitsluit, dat de com missie middenstandszaken een subcom missie wordt van de breder samengestel de commissie economische zaken. Daar mee kwam hij tegemoet aan de door Kos ter (VVD) en Vermeulen (PvdA) geuite wensen. De kwestie van de vrije parkeerplaatsen voor personeel van bedrijven in het stads centrum wordt bekeken nadat ervaring is opgedaan met het effekt van het prijsme chanisch parkeren. De heer Vermeulen had daarover een vraag gesteld. De heer Ter Horst (CDA) kreeg nog te horen, dat gezocht wordt naar mogelijkheden om een betere verbinding tot stand te brengen tussen de meubelboulevard (Parallelweg) en het stadscentrum. Mevrouw Vos (CDA) heeft gezegd, dat de meerderheid van haar fraktie geen bezwaar had tegen het afschaffen van de bijdrage, als de betreffende grond, gro tendeels in het bezit van de woningbouw verenigingen, „om niet” overgedragen aan de gemeente en die dus voortaan het onderhoud voor eigen rekening neemt. Volgens Kaebisch zouden de woning bouwverenigingen dat maar al te graag willen, omdat een verhoging van de bij drage door die verenigingen wordt door berekend aan de huurders, die dat dan Wethouder Hienkens wees een versoe peling van de normen voor huisvesting in Beverwijk van de hand. Dit naar aanlei ding van voorstellen tot een regionalise ring van de woningtoewijzing. Hij stelde in dit verband, dat de economische gebon denheid als voorwaarde geldt voor de agglomeratie en niet voor elke gemeente afzonderlijk, maar dat staat natuurlijk los van de woningtoewijzing aan niet-Bever- wijkers. De „vergrijzing” van Beverwijk wordt nogal eens ter sprake gebracht. Wet houder Hienkens stelde, dat het met die vergrijzing nogal meevalt. Wethouder Bo dewes ging daar later nader op in. Hij meldde, dat het sociografisch bureau heeft becijferd, dat het aantal bejaarden in Beverwijk ruim onder het provinciaal, maar ook onder het landelijk gemiddelde ligt. Maar er is wel sprake van een proces en berekend is ook, dat Beverwijk in de negentiger jaren aanmerkelijk boven het landelijk gemiddelde zal liggen. Dat maakt een tijdige beleidsaanpassing noodzakelijk. Wethouder Hienkens deelde mee, dat het aantal urgente gevallen van bejaarden die in een verzorgingstehuis moeten wor den opgenomen terwijl er geen plaats is zorgwekkend toeneemt. Hij kondigde een rapport aan met de weerslag van een onderzoek dienaangaande, waarin specia le aandacht wordt besteed aan Wijk aan Zee. De heer Jac. Aardenburg (CDA) had de Wat het emancipatiebeleid betreft zei de burgemeester dat het college de door me vrouw Van Rossum genoemde uitgangs punten in hoofdlijnen onderschrijft, maar dat b. en w. graag een nota tegemoet zien met beleidsaandragende concrete voor stellen. Wat van PvdA-zijde is gezegd over nachtarbeid voor vrouwen in ploegen dienst beschouwde burgemeester Hubers als „over onze hoofden heen gericht op bedrijven die nachtarbeid laten verrich ten”. Hij was het evenwel helemaal met mevrouw Van Rossum eens, dat het gees telijk milieu in het kader van nachtarbeid en ploegendienst een gemeentebestuur evenzeer ter harte dient te gaan dan ande re milieu-zaken, zoals luchtverontreini ging en dergelijke. In de beantwoording van de vragen over de gemeentebegroting kreeg de bur gemeester nogal wat interne en algemene zaken te behandelen, die te maken hebben met communicatiestoornissen tussen col lege en raad en college en burgerij. Hij ging daar zeer serieus op in en zei het tot zijn taak te rekenen verbeteringen te be vorderen waar dat mogelijk is. Enkele ontsporingen lichtte hij toe. Wat het be antwoorden van brieven van burgers be treft zegde hij een onderzoek toe naar een „sluitend systeem”. In antwoord op de heer Berghuis meld de burgemeester Hubers, dat het Comité Stadsfeesten binnenkort vergadert over de viering van de vijfde mei in 1980 en over een feestelijke opening van de geren oveerde Breestraat later in dat jaar. F 'Xs

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7