PLO-verklaring tegengesproken profiteren van draaien Positie politiechef het weer Een dode, vijf vermisten na omslaan schip Elma Plast bv 'Z 40 vanderpol niet ter discussie vierde baan op Schiphol” „Vijftienduizend mensen SER-com missie: premie WAO gelijk verdelen Welbekend duo het woord is aan... vandaag: Gasophoping en opgeblazen gevoel verdwijnen snel en betrouwbaar met ERASMUS ma gesloten do koopavond „DE DAMIAAÏJÉS” airconditioning VELLINGA ASSURANTIËN Op eigen houtje agenda pagina 13 Tsjaikovski Faalangst En verder Emancipatie Opklaringen Draverij IJmond VRIJDAG 23 NOVEMBER 1979 Cicero: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 14,90 DE Goedsmakende kauwtabletten Verpakkingen a 20 en 50 stuks in doordrukstrips Lees vooraf de gebruiksvoorschriften Uitsluitend bij apothekers en drogisten Puzzel Radio en televisle/Strips Schrijvende lezers. Sport Weerrapporten Weg en wiel Zee-viswijzer schilderijen wandplastieken - reproducties kunsthandel Beurs28 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Economie29 Filmpagina21 Filatelie27 Kunst25 Medische diensten9 Modejournaal27 Plaatselijk nieuws 5,6,7,9,13, 15 17 23 16 33,35, 37 2 17 27 Kunststofkonstrukties PERSPEX PLEXIGLAS Ruiten en dubbele beglazing Bontspeciaalzaken pagina^ 70ste jaargang no. 18 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/TEHERAN. President Carter van de VS heeft vandaag zijn topadviseurs ontboden voor een bespreking in zijn buitenverblijf Camp David over de situatie in Iran. (ADVERTENTIE) Exclusieve damesmode Rivièradreef 5 Schalkwijk (naast C&A) begijn© boetiek NIEUW: Jan Wolkers De doodshoofdvlinder Toon Hermans 20.00 Fluiten naar de overkant G. J. de Boer Scheepvaart 1980 22,50 Boekhandel SOCIALE KOSTPRIJS POLIS VOOR ZIEKTEKOSTEN (eigen risico alleen bij huisartshulp) volledige dekking: premie v.a. 84,80 p.p. per mnd. Vrijblijvende offerte bij. Zy i Ci Veilinghuis IJmuider Courant Crisisstaf VS bijeen na dreigement Iran iiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zie de plaatselijke pagina’s. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (ADVERTENTIES) Voor betere bontmode Cha-Cha k Zie pagina 2. Aan het beraad zullen deelnemen min ster Vance van Buitenlandse Zaken, mi nister Brown van Defensie, de chef van de generale staf David Jones, Carters specia le veiligheidsadviseur Brzezinski, CIA-di- recteur Turner en vermoedelijk ook vice- president Mondale. Iran heeft intussen een grote lucht machtbasis in het zuiden van het land in opperste staat van paraatheid gebracht als antwoord op de Amerikaanse vlootbe- wegingen in de Stille Oceaan. De bezetters van de ambassade hebben gisteren opnieuw vijf gegijzelden vrijgela ten, allen afkomstig uit Aziatische landen. Eerder deze week zijn dertien gegijzelden (vijf vrouwen en acht zwarte Amerikanen) vrijgelaten. Het Amerikaanse Congreslid zei verder, dat Banisadr heeft gezegd dat de gegijzel den niet op vrije voeten komen als de sjah uit de VS vertrekt naar bijvoorbeeld Mexico of Egypte. Eerder had PLO- woordvoerder Mahmoed Labadi in Tunis verklaard, dat Iran hem deze toezegging had gedaan. De afgezette sjah heeft gisteren in een inverview met het Amerikaanse televisie station ABC gezegd dat hij „zo gauw mo gelijk” uit de VS wil vertrekken, „mis schien over een week of twee”. (Van onze redactie binnenland) DEN HELDER. De 25-jarige schipper Rob de Loosoe uit Puttershoek is gister avond verdronken, nadat zijn schip enke le honderden meters uit de kust van Den Helder in het Marsdiep was omgeslagen. Vijf andere opvarenden, onder wie een kind, worden nog vermist. Duikers van de marine, twee reddingsboten en een pa- Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: De opera Jevgeny Onjegin, welke Tsjaikovski componeerde naar aan leiding van het door Poesjkin ge creëerde drama over de ongelukkige liefde tussen Tatjana en Onegin, ging donderdag in première bij de Neder landse Operastichting Het betreft een integrale opvoering, die bijna drieënhalf uur in beslag neemt. On der regie van Michael Geliot en muzi kale leidinv van Hans Vonk kwam de Nederlandse Operastichting tot een aangrijpende voorstelling. Zie de kunstpagina. Zoals ge gezaaid hebt, zult ge maaien. Jos de Graaff Gierstraat 47 Tel. 312801 H’lem Het adres voor al uw omlijstingen IJmuiden, Lange Nieuwstr 243, tel 13144, Santpoort. Hoofdstr 234. tel 378371 Bij de begrotingsbehandeling in Beverwijk heeft het emancipatiebe leid lange tijd centraal gestaan. Een motie over deelarbeid kreeg een gro te meerderheid van stemmen. Vannacht nog tijdelijk regen, daarna van het westen uit weer opklaringen. Minimumtemperatuur van 8 graden aan zee tot ongeveer 4 graden in Noord-Brabant en Limburg. Middag- temperatuur ongeveer 10 graden. Matige, aan zee vrij krachtige wind, ruimend van zuidwest naar west Spaarnwouderstraat 36 Tel. 023 -322220 Kloosterstraat 7 Tel. 023 261502 Haarlemmerweg 517 Amsterdam Tel. 020-823431 Lid stichting bontwaarborg Eigen ateliers Bloemendaalseweg 275/Overveen Tel 023-259491 ■MM De bijeenkomst volgt na het dreigement gisteravond van de Iraanse geestelijke leider Khomeini dat hij de bezetters van de Amerikaanse ambassade in Teheran niet in de hand kan houden als de VS de gegijzelden met geweld zouden bevrijden. In dat geval zullen de ongeveer vijftig gegijzelden worden gedood, aldus Kho meini. In Teheran probeert de bekende jurist en nobelprijswinnaar Sean McBride in tussen te bemiddelen om de nog gegijzel de Amerikanen vrij te krijgen. Ook het Amerikaanse Congreslid George Hansen is voor dit doel in de Iraanse hoofdstad. Hij sprak gisteren met de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Banisadr Han sen zei na afloop van het gesprek de indruk te hebben, dat Iran wel wil praten over de vrijlating van de gegijzelden als ht Amerikaanse Congres een onderzoek in stelt naar „de misdaden van de sjah”. Hansen zal na zijn terugkeer in de VS proberen een dergelijk onderzoek van de grond te krijgen. Sinds enige tijd is psycholoog Pe ter Blitz in dienst bij de KNSB en de KNAU. Hij moet onder meer de Olym pische schaatsers en atleten over hun faalangst heenhelpen. Peter Blitz heeft echter zélf faalangst... Zie de sportpagina s In Beverwijk wordt een oude tradi tie in ere hersteld: de kortebaandra- verij in de Breestraat. Voor het eerst wordt die weer gehouden in augus tus 1980, samenvallend met de offi ciële opening van de geheel gereno veerde Breestraat met dan aan weerszijden voetgangersgebieden. De groei van de luchthaven in de Haar lemmermeer kan alleen doorgaan als de vierde baan draait en daarmee de geluids hinder tot aanvaardbare proporties wordt teruggebracht. De reconstructie van het banenstelsel zal betekenen dat de Hoofd vaart door de gedraaide Zwanenburg baan wordt gekruist. Volgens de regering zal de werkgelegen heid op de luchthaven als gevolg van de groei tot aan de eeuwwisseling verdubbe len. Nu Schiphol wordt uitgebreid en daarmee de aanleg van een tweede grote luchthaven in Nederland voorlopig niet noodzakelijk is, wordt door een meerder- De in het Velsense nog omstreden IJmondsamenwerking is een aan vaarde zaak in PvdA-kringen binnen dit gebied. De socialistische raads fracties van Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest presenteerden vrijdag een nota om zo’n regioverband alvast wat scher pere contouren te geven. De samen werking wordt slechts als verleng stuk van het lokale bestuur aanvaard Verstrekte richtlijnen zijn daar op geënt. heid in de Tweede Kamer betwijfeld of de inpoldering van de Markerwaard nog moet doorgaan. Gedeputeerde Van der Knoop heeft aangekondigd dat GS zich heftig tegen het beleidsvoornemen van de regering zullen verzetten. De uitbreiding van de capaciteit van Schiphol tot 300.000 vliegtuigbewegingen per jaar zal naar de mening van het Noordhollands college ook leiden tot een toename van de geluids hinder en problemen op de wegen rondom de luchthaven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-SCHIPHOL. Volgens de regering zal de geluidshinder door vliegtui gen voor zo’n vijftienduizend mensen, die in de buurt van de luchthaven Schiphol wonen, aanzienlijk verminderen wanneer de Zwanenburgbaan een stuk naar het westen wordt gedraaid. Een en ander blijkt uit het gisteren gepubliceerde structuur schema burgerluchtvaartterreinen, waarin nu ook officieel staat dat Schiphol nog twee keer zoveel vliegtuigen mag gaan verwerken als nu het geval is. Minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen wil het werk van de Open School bevorderen en uitbou wen. Er mag geen gat vallen in deze activiteiten. Daarom zal het aantal projecten worden uigebreid van 14 naar 30 en zal ook het werk van spontaan opgerichte groepen meer aandacht krijgen. Anegang 11 Centrum Haarlem (t./O C&A) bb De zo noodzakelijke Europese solidari teit met betrekking tot de dreigende brandstofschaarste is tijdens de eerste oliecrisis in 1973 nagenoeg mislukt, voor namelijk door het toedoen van Frankrijk, dat met bekwame spoed voor zichzelf ging zorgen en de Europese partners, met na me Nederland, in de kou liet staan. Terwijl nu op Europees niveau in theo rie allerlei pogingen worden ondernomen om tot een gezamenlijk energieprogram- ma en daarmee samenhangende brand- stofvoorziening te komen, brokkelt in de praktijk die samenwerking zienderogen af. Zowel ten aanzien van de kernenergie als van de olie- en kolenvoorziening komt een coördinatie van belangen en inspan ningen nagenoeg niet van de grond. Er valt ook niet te hopen op een Europese oplossing van het probleem der radio actieve afvallozing, noch op een verenigd front tegenover de Arabische landen die de olie als politiek wapen willen gebrui ken. Het „redde zich wie zich redden kan”, een typisch Franse leefregel, maakt school bij de Europese partners en de eerste symptomen daarvan beginnen zich danig te demonstreren. Dezer dagen maakte de Belgische rege ring bekend dat zij door rechtstreekse diplomatieke benadering handelsakkoor- j den met olieproducerende landen in het Midden-Oosten zou sluiten en reeds een dergelijke overeenkomst met Saoedi-Ara- bië had binnengehaald. De olie voor Bel gië zal begin april 1980 beginnen te stro men via aanlanding in Antwerpen. Men rekent er in België op dat tot dat moment een zekere schaarste zal optreden, zodat een beroep op de reserves der grote olie maatschappijen zal moeten worden gedaan. België, West-Duitsland en Frankrijk hebben geheel afzonderlijk belangrijke kemenergie-plannen opgesteld, waarbij in deze landen weliswaar op tegenstand van milieudefensieve groeperingen is ge stuit, maar zonder dat daar merkbaar enige rekening mee is gehouden. Wat Bel gië, onze voornaamste Beneluxpartner, betreft is de weerbaarheid van die milieu groepen ook nog niet bijzonder groot. De aarzelende houding van politieke partijen met betrekking tot de plaatsing van NAVO-kemwapens, waardoor de Belgi sche regering de kans kreeg frank en vrij ,ja” te zeggen tegen de NAVO-planning in dit opzicht, geldt eveneens voor het pro bleem van de milieuvervuiling en de aan tasting van ecologisch evenwicht door be- drijfs- en militaire activiteit. Aangezien „de Nederlanden” niet politiek maar wel wat betreft de bodem, de lucht en de grondstructuren een ecologische eenheid vormen, kunnen inspanningen op het ge bied van de milieubescherming in Neder land volkomen ineffectief worden ge maakt door verwaarlozing van essentiële levensvoorwaarden in zuidelijker land schappen. Een treurige balans, zowel wat de brandstofvoorziening als de daarbij in het gedrang komende natuurwaarden en eco nomische solidariteit betreft, kenmerkt de „Europese eenheid” zelfs in het kleinere Benelux-kader. UTRECHT (ANP). Het college van burgemeester en wethouders van Utrecht j ziet geen enkele reden om de positie van de Utrechtse hoofdcommissaris van poli tie C.S. van Doesburg ter discussie te stellen. Het vertrouwen van het college in j de politiechef is volledig in stand geble- j ven. Dit staat in een verklaring, die B. en j W. van Utrecht vandaag hebben uitge geven. Aanleiding daarvoor zijn de recente pu- j blikaties over het oorlogsverleden van j Van Doesburg. Deze heeft in de oorlog i opleidingen gevolgd aan de NSB-politie- school in Schalkhaar en aan de door de SS geleide politie officiersschool in Apel doorn. Volgens het college zijn er in de publika- ties daarover geen feiten naar voren ge bracht die niet bekend waren toen de bevoegde zuiveringsinstantie in 1945 over Van Doesburg heeft geoordeeld. Ook bij alle bevorderingen en benoemingen waar voor Van Doesburg in de loop der jaren werd voorgedragen, waren de gegevens over het volgen van beide politie-opleidin- gen volgens het college bij alle bevoegde autoriteiten volledig bekend. trouilleboot van de politie hebben de hele nacht en ochtend naar de vermisten gezocht. De Noordzee, het gekapseisde schip, was op weg naar Den Helder om een lading puin te gaan storten. Volgens de politie te water is het waarschijnlijk dat het schip in verhouding tot de deklast te weinig ballast in het ruim voerde. Daar door zou de stabiliteit van het schip niet in orde zijn geweest. De Noordzee ligt nu ondersteboven in de haven van Den Helder en wordt ver moedelijk vanmiddag in zijn normale po sitie teruggebracht. Twee reddingsboten en twee politiehelikopters hebben ook vanmiddag de zoekactie naar de vijf ver miste opvarenden voortgezet. DEN HAAG. De commissie sociale verzekeringen van de Sociaal-Economi- sche Raad (SER) heeft aan staatssecreta ris De Graaf (Sociale Zaken) voor de eerste helft van het volgend jaar geadvi seerd het werkgeversaandeel in de WAO- premie even groot te laten zijn als dat van de werknemer. Op het ogenblik betaalt de werkgever meer (6,9 procent) dan de werknemer (5,85). Volgens het advies van de SER-commis- sie zou de WAO-premie bij ongewijzigd beleid (15,4 procent) voor het eerste half jaar van 1980 dus voor werkgevers en werknemers ieder op 7,7 procent komen bij een premievrij bedrag per dag van zestig gulden. Bij gewijzigd beleid, dus bij het doorgaan van de half procents-kortin- gen op de stijging van de sociale uitkerin- gen en het definitief niet laten doorwer ken van een aantal toeslagen in de bouw- CAO, wordt geadviseerd beide een premie van 7,05 procent te laten betalen bij een premievrij bedrag van 56 gulden per dag. Kleverlaan 192, Haarlem, tel 023- 258411 DANSCENTRUM Schröder Danstip 1 QUIEREME I Julio Iglesias wanneer de dagen al behoorlijk zijn Een in het Westduitse Frankfurt welbekend duo: Justitia en de Kerstman. Elk jaar wordt. versomberd en de feestdagen naderen, in de benedenstad van Frankfurt de beeltenis van de Kerstman, zijn handen vol met pakjes, afgebeeld. Wat Sinterklaas is voor ons land, is de Kerstman voor de Westduitsers. Vrouwe Justitia is in beide landen een goede bekende. In ons veilinghuis bestaat nu gelegenheid tot inbreng van goud. zilver, juwelen, schil derijen, klokken, antieke meubelen en an dere Interessante verzamelaarsobjecten Deze maand geen inbrengkosten! SPAARNE 86, HAARLEM Tel. 023-321730-322008 (na 19.00 uur 023-325273)

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1