VEERTIENJARIG WONDERKIND SOLISTE BIJ NPO-MIDDAGCONCERT Eindprodukt van Comedie komt te chaotisch over KINDER HAARLEMS NTACTLENS C INSTITUUT 3 3 UHaagsman optiek •X) H.DEVRIES komende exposities X I I I I I I I I I I /paarbank F Projekttheater speelt improvisatietoneel eioe SPAARDEPOSITOS 6 JAAR VAST I Memoires componist Khatsjatoerian in het Westen Italiaanse zanger en acteur Maurizio Arena overleden Kritiek Raad voor de Kunst op CRM-begroting Te weinig geld voor scheppende kunsten ^ri 13 l KUNST ZATERDAG 2 4 NOVEMBER 19 7 9 Door Johan van Kempen 1 naam: adres: woonplaats: Telefoon 320118 Goed overwogen Contactlenzen om goed in ’t oog te houden Wilt u méér weten over alle spaarvormen van de Nutsspaarbank West Nederland, stuur ons dan even de bon toe of vraag informatie op één van onze 63 kantoren tussen Texel en Sassenheim wil meer weten over spaarregelingen, in het bijzonder over JANSSTRAAT 56, telefoon 320118 O.l.v. G. W. K. Haagsman tapijtreiniging, vaste vloerbedekking losse kleden bankstellen. I I I I I wert nederland HAARLEM. Het merendeel van het publiek is dol op zo’n sensatie, anderen zetten er de nodige vraagtekens bij: een veertienjarig meisje reist de wereld rond om op te treden als pianosoliste op concerten. Wie met haar kennismaakt, krijgt bepaald geen indrukken van een kind dat door deze gespecialiseerde ontwikkeling over het paard getild is of gefrustreerd geraakt. Ze is heel ontspannen, ze lacht wel graag maar is ook weer helemaal niet opgeschroefd in haar humeur of manier van doen. wwxwwt opsturen naar de Nutsspaarbank West Nederland, tel. (023) 319201. antwoordnummer 35, 2000 VC HAARLEM V 1 F Karin Lechner zal nooit musiceren onder dwang 15 (ADVERTENTIE) Karin Lechner, veertien jaar, speelt alleen maar wat en hoe vaak zij zelf wil. (ADVERTENTIES) Ruim 10 jaar ervaring met diverse soorten lenzen, geven u zekerheid. Gratis vóór-onderzoek en advies welke lenzen voor u het beste zijn Deze prijzen zijn inclusief aanpassing, begeleiding en controles Een afspraak is prettig, maar met noodzakelijk. Jansstraat 56, Haarlem I Het is vrijdagmiddag, 23 november 1979, even na twaalven. De repetitie met het orkest onder leiding van Jan Stulen is juist achter de rug en bevredigend verlo pen. Als de persfotograaf voor de zeker heid nog een extra plaatje wil maken, wil ze voor dat doel ook best nog even wat op de vleugel spelen. „She adores music”, vertrouwd haar moeder die in de zaal op haar zit te wachten mij intussen toe. Denk niet, zoals zo vaak gebeurt, dat ze ook maar iets tegen haar zin doet. Mijn man en ik zijn beiden musici, kennen ’t vak dus van binnenuit, en zijn tegen elke vorm van dwang op dit gebied.” Lyl Lechner-Tiempo, die heel open is over haar dochtertje, merkt verder op: „Dwang zou trouwens bij een dergelijke natuur al meteen al volkomen averechts uitwerken, want zij weet precies maar dan ook precies wat ze wil. En wat ze doet, is goed overwogen. Toen ze destijds die TV- rol ambieerde, hebben we haar laten be gaan. En eerlijk gezegd was het tot onze stomme verbazing, dat het allemaal lukte. Zij was overigens zeker van haar zaak. En dat is met alles zo.” „Wij hebben naderhand ook aan haar de beslissing gelaten: verder acteren of in de muziek. Die keuze vond ze echt wel even moeilijk. Maar tenslotte koos ze voor de muziek, omdat ze wist dat ze die kans om op te treden zo jong mogelijk moet grijpen. En ze vindt het ’t allerheerlijkste om met orkest te spelen. En nogmaals: ze speelt alleen maar wat en hoe vaak ze zelf wil. Er is nooit druk van buitenaf.” Snelle levering Ruime proeftijd Vóór de Kerst bent u van de bril af. Inzetten, uitnemen en onderhoud van uw lenzen wordt u door ons geheel aangeleerd. U kunt uw lenzen óók bij ons verzekeren. Harde lenzen vanaf Zachte „softlenzen" Siliconen - rubberlenzen Demi-softlenzen f 350,- 475,- 575,- ƒ400.- op zoek naar hun identiteit als mens èn als acteur. We zien ze bezig met spelprobeer- sels en telkens'wanneer er een bepaald eindresultaat te verwachten is, ontstaat er op het toneel een korte discussie over het hoe en waarom van datgene wat zojuist te zien was. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De Raad voor de Kunst vindt dat de minister van CRM te weinig geld uittrekt voor de scheppende kun sten. Het is volgens de raad ontoelaat baar dat juist deze sector, die voor het kunstleven essentieel is, elk jaar een stukje moet bezuinigen. Dit laat de „ver- WENEN (AP). De memoires van wij len de Sovjet-componist Aram Khatsja toerian zijn naar het Westen gesmokkeld, meldde het Weense dagblad Die Presse woensdag. ROME (DPA). De Italiaanse acteur en zanger van populaire liederen Maurizio Arena (burgerlijke naam Di Lorenzo) is in de nacht van woensdag op donderdag in Rome overleden aan de gevolgen van een nierziekte. Hij werd 46 jaar oud. Maurizio Arena kreeg tien jaar geleden wereldbekendheid, toen hij een romance had met de jongste dochter van de laatste Italiaanse koning, Maria Beatrice van Sa- voye, genaamd Titti. Ex-koning Umberto kon het voorgenomen huwelijk slechts voorkomen door een procedure op gang te brengen om zijn dochter onder curatele te stellen. Gediplomeerd opticien - Contactlensspecialist Lid N.U.OK. (Nederlandse Unie van Oogmeetkundige Kon- tactlensspecialisten) Voor Ook levering nieuwe vloerbedekking en gordijnstoffen. ZIJlweg 286, Haarlem. Tel.: 023-313289 ervan gaat twijfelen. KO VAN LEEUWEN Het Rijksmuseum in Amsterdam houdt van 1 december tot en met 10 februari volgend jaar een tentoonstelling van Ne derlands zilver, bestaande uit 168 voor werpen uit de periode 1580 tot 1830. De kennis van de geschiedenis van het Neder landse zilver is de laatste jaren door een groot aantal exposities die de produktie van één provincie, één stad of één meester toonden sterk toegenomen. Het leek het Rijksmuseum daarom wenselijk een alge mene tentoonstelling, die de huidige stand van het onderzoek weerspiegelt, aan het Nederlandse zilver te wijden. De tentoon stelling gaat volgend jaar naar Toledo en Boston in de Verenigde Staten. In cultureel centrum De Vaart in Hil versum zijn van 25 november tot en met 2 januari gouaches van Mirjam Kann te zien. Op werkdagen van 10-12 en 14-17 en op andere dagen van 12-17. Daar waren al de gedenkschriften van wijlen de componist Dimitri Sjostakovitsj gepubliceerd. In Moskou is van vele zijden met klem gezegd dat die memoires „een grove verdraaiing waren van de ware feiten”. „Het lijkt erop”, aldus Die Presse, „dat wij er spoedig weer een nieuwe bestseller uit Moskou bij hebben”. Maar er zouden wel geen grote openba ringen in staan omdat Khatsjatoerian goed optrok met de autoriteiten van zijn land „met wie hij tot een soort van overeenkomst was gekomen”: Voorstelling: Comedie, stuk van Cees Cromwijck gespeeld door Het Projekttheater. Regie Frans Strij- aard. Decor Niewe Denbeste. Spelers: Gaby Witteveen, Hertje Peeck, Rudolf Damsté, Wouter ten Pas, Titus Muize- laar en Leo Spekreijse. Amsterdam, 21 november, Shaffy Theater. Deze zondagmiddag zal Karin Lech ner - een zogenoemd wonderkind - de soliste zijn op het, in het Haarlemse concertgebouw te geven, eerste Z-se- rieconcert van het Noordhollands Phïlharmonisch Orkest. Deze 14-jari- ge, thans in Londen wonende, pianiste werd (in 1965) in Buenos Aires gebo ren uit het huwelijk van de dirigent Jorge Lechner en de pianiste Lyl Tiempo. Vanaf haar vierde jaar, toen de familie Lechner inmiddels naar Caracas in Venezuela verhuisd was, kreeg zij pianoles van haar moeder. In Caracas trad zij, nog geen vijf jaar oud, al voor een publiek op, terwijl zij op zevenjarige leeftijd soliste was bij het Nationale Symfonie-orkest van Venezuela na daar, wat dat betreft, al haar debuut gemaakt te hebben bij het Staatsorkest onder leiding van José Antonio Abreu met Haydns Concert in D. In Venezuela genoot zij, ook bij een niet-muzikaal publiek, een grote populariteit door haar medewerking aan meer dan honderd afleveringen van het televisieprogramma „Sesam Straat”. Karin Lechner kreeg later les van onder andere Nelson Freire in Rio de Janeiro en van Maria Curcio in Lon den. Vorig jaar maakte zij twee ge slaagde toernees naar het buitenland. De eerste naar de Verenigde Staten, waar zij optrad in Miami en in Washington. De tweede voerde haar naar Nederland, waar zij was uitge nodigd om met het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest onder leiding van Anton Kersjes het Holland Festival te openen. Vervolgens speelde zij ook met het USO en het NPO (toen onder Roelof van Driesten). Daarmee oogste zij zoveel succes dat zij thans werd gevraagd opnieuw als soliste in ons land op te treden. Onze muziekredac teur ontmoette Karin Lechner na de repetities in het Haarlemse concertge bouw. Toch heeft Comedie mij niet buitenge woon kunnen boeien. Misschien omdat het spel van de meeste Projekttheater- acteurs nog wat erg opgelegd, geforceerd, overkwam bij een van de allereerste voor stellingen die ik bijwoonde. Je zou bij het spelen van een dergelijk stuk kunnen den ken aan een ongedwongen speelstijl zoals het Werkteater die hanteert. Wie spelers met hun werk in voorbereiding zo ziet deze voorstelling eruit bezig wil zien, kan naar mijn idee beter eens een echte repetitie bij wonen dan deze produktie van Comedie, die wel suggereert dat er geïm proviseerd wordt, maar die in werkelijk- I heid toch een afgerond en vaststaand eindprodukt betreft. Helaas een eindpro dukt dat nogal chaotisch overkomt en waarbij je misschien daardoor aan de zin Karin Lechner heeft de spontane char me van haar moeder, zo lijkt het. En als ze zich even later in ons gezelschap voegt, kun je haar manier van doen alleen maar alszijnde natuurlijk aanvoelen: Be schaafd en bescheiden, maar daarin niets aangeleerds. Haar reacties op het gesprek of op vragen die haar gesteld worden zijn heel direct. Zo vertelt ze dat ze geen lieve lingscomponisten heeft en dat ze even graag Bach, Mozart, Beethoven, Chopin of Schumann speelt. Ze somt al die grote namen met een zichtbaar genoegen op. Haar voorkeur daarbij ligt dan hoogstens aan het moment of aan de stemming. Een beetje trots is ze er op, dat de cadenzen die ze in het nu met het NPO uit te voeren Mozart-concert speelt, gecompo neerd zijn door haar zeven jaar oude broertje. Uit de verdere informatie kun je daarbij duidelijk opmaken dat het jongste lid van het gezin Lechner eveneens hard op weg is naar een soort wonderkind- carrière. Karin tekent overigens protest aan te gen het bericht dat zij zaterdagochtend al om tien uur verwacht wordt voor de twee de repetitie met het NPO. „Dan vanavond maar vroeg naar bed”, verzucht ze tenslot te berustend, als blijkt dat het niet anders kan. Ze moet dan namelijk uit Den Haag komen, waar onderdak is gevonden bij de pianist Frédéric Meinders (die een Brazili aanse vrouw heeft; vandaar die relatie) en waar op dit moment ook Nelson Freire logeert. Van deze laatste pianist heeft Karin Lechner les gehad en ze vindt het heerlijk om hem weer te ontmoeten. Deze donder dagavond was ze op zijn Rotterdamse recital. Zaterdag (vandaag) speelt Freire Rachmaninovs Derde pianoconcert op de VARA-matinee in het Amsterdams Con certgebouw. Als ze daar na overleg met haar moeder, niet heen blijkt te kunnen, kijkt ze donker. Hij zal je in elke geval kunnen vergeven als je niet komt, zegt moeder Lechner met een knipoog en als magere troost. Waarop Karin dan voor zich uit starend, zachtjes het beginthema van het door Nelson Freire te spelen pia noconcert begint te neurieën „Zou er zondagmiddag wel een beetje publiek op ons concert komen?” vraagt ze dan plotseling. Alsof dit geruchtmakende sterretje ooit voor lege zalen speelt... Veilige en verantwoorde aanpassing van contactlenzen door een contact lensspecialist (lid N.U.OK.) eventueel in samenwerking met de oogarts Scène uit Comedie met Gaby Witteveen en Wouter ten Pas, gespeeld door het Pro/ekttne- ater. (Foto Bob van Dantzig). ontruste” raad minister Gardeniers we ten in een reactie op de begroting van CRM voor 1980, die begin volgende maand door het parlement wordt behan deld. AMSTERDAM. In de sfeer van Luigi Pirandello’s toneelstuk Zes personages op zoek naar een schrijver (ook wel gespeeld onder de titel Vanavond improviseren wij) heeft Cees Cromwijck voor het Projekttheater een stuk geschreven dat als titel Comedie kreeg. Toneel over toneelspelen. Een idee dat ontstond nadat de spelers van het Projekttheater aan het slot van het vorige seizoen langdurig over het vak toneelmaken hadden gediscussieerd. Er kwam een voorstel om in workshops een aantal thema’s uit die discussie te behandelen en daaruit onstond Cromwijcks toneelspel, dat hij in opdracht van de acteurs schreef. De eerste opvoeringen daarvan zijn nu in Shaffy te zien. Bovenstaande geeft globaal de inhoud weer van Comedie, waarin de spelers als het ware opnieuw een toneelstuk binnen een toneelstuk laten ontstaan. Een soort spiegeltoneel, zou je kunnen zeggen. Het Projekttheater voert het spel van Crom wijck op een heel consequente manier op onder regie van Frans Strijaard. Spelers Dat de rek uit de begroting is als gevolg van de huidige economisceh situatie is een realiteit waar tekening mee moet worden gehouden. Er moet niettemin voor ge waakt worden dat het budget voor de scheppende kunst er niet op achteruit gaat maar tenminste even veel zou moeten stijgen als het bedrag voor de uitvoerende kunsten. Dat zou dan bovendien wat meer in overeenstemming zijn met wat premier Van Agt in zijn regeringsverklaring op 16 januari 1978 zei, namelijk dat aan de posi tie van de scheppende kunstenaar bij de verdere ontwikkeling van het cultuurbe leid bijzondere aandacht zal worden besteed. De Raad voor de Kunst wijst erop dat de stijging van de kunstbegroting-1980 op nieuw is achtergebleven bij die van de gehele rijksbegroting. In de eerste plenai re vergadering van de nieuwe raad werd met algemene stemming een motie aange nomen, waarin er bij de bewindsvrouw op wordt aangedrongen deze onaanvaardba re ontwikkeling om te buigen. De raad meent tenslotte dat de minister voorzichtigheid moet betrachten bij de uitvoering van decentralisatie in het kunstbeleid. De Tweede Kamer neemt vooralsnog een afwachtende houding aan. Daarom is de raad erover verwonderd dat er aanzetten tot decentralisatie worden gegeven in de beleidsvoorstellen voor de kunstuitleen en het orkestwezen. ÏO% f

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13