Keulse bijbel it! beurs deze week t I VREDELING KRIJGT GROENE LICHT Appingedam boos nt? STAND HYPOTHEEKRENTE I? over weigering steun aan Brons Kwart miljoen voor onderzoek scheepsontwerp Hoechst voorziet goede resultaten Graanoogst EG dit jaar weer bijzonder goed Nieuwe methode voor meting energieverlies Honduras vraagt hulp aan EG „Nederlandse kranten over grens te duur” t S «■r, 15 ZATERDAG 24 NOVEMBER ECONOMIE 19 7 9 14 19,72 i, nis. (Van onze redactie economie) BRUSSEL. Europees sociaal commissaris Henk Vredeling heeft van de Europese Sociale Raad in Brussel het groene licht gekregen voor een onderzoek naar de mogelijkheden van werktijdverkorting op Europees niveau. 1 I s* x 3 Onderzoek naar korter werken in EG-landen VREDELING (Van onze redactie economie) Wallstreet leed onder onrust (Van onze redactie economie) lurnnl Rentepercentages per 20 november 1979. Naam Bank: A.B.N. Amrobank 1 Ned. Middenstandsbank Nutsspaarbank W.-Nederland stc r>g- 4 J Verenigde Staten blijft zijn gevolgen heb- Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Westland Utrecht/standaard (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Opnieuw stond deze week voor het internationale beurs wezen de rumoerige situatie in een aantal islamitische landen centraal. En met name Wall Street leed daaronder omdat nu eenmaal het wel en wee van vele Amerikanen ermee gemoeid is. Toch viel de schade van het koersniveau mee, want Wall Street kwam er niet door onder de 800, althans niet tijdens de eerste drie beursdagen van deze week, die opgevolgd werden door een vrije donderdag. Vredeling zal hierover binnenkort gaan praten met de Europe se sociale partners. Zijn onderzoek is mogelijk geworden door een resolutie van de Europese Sociale Raad. Vredeling zelf noemde dit in Brussel „een doorbraak”. Maar in kringen van de Sociale Raad menen sommigen dat er eigenlijk nog geen echte start is gegeven aan het overleg. De Nederlandse minister van Sociale Zaken Albeda nam een tussenstand punt in. Hij vindt dat in elk geval grote schade is voorkomen door het overleg niet onmogelijk te maken. De grote vraag na deze raadsbijeenkomst van de Europese ministers van Sociale Zaken blijft of de Europese vakbeweging met het resul taat genoegen zal nemen. In de raad is heel duidelijk gebleken dat er bij invoering van Of dit nu de hoogste stand zal worden, hangt van vele factoren af. Op de eerste plaats de verdere rentepolitiek in de Ver enigde Staten en verder het beloop van de overheidsfinanciering. Ook de prijspoli tiek van de OPEC-landen voor de eerste helft van volgend jaar zal ongetwijfeld van grote invloed worden op het komende rentebeloop. In tegenstelling tot Wall Street, waar de beursstemmingen weliswaar emotioneel waren maar waar toch bij elke enigszins forse daling direct krachtige weerstand optrad, maakte de Amsterdamse beurs deze week een geslagen indruk en geleden vele noteringen bodemloos weg .Alleen aandelen Koninklijke Petroleum wisten zich hiervan te bevrijden dank zij vooral op maandag getoonde grote belangstel ling van Amerikaanse zijde. Dit deed toen ons hoofd fonds bijna 6 gulden oplopen waardoor na flinke fluc tuaties in de daarop volgende dagen toch Het gaat om een ontwerp voor een schip in de naaste toekomst. Daarin zal onder meer rekening moeten worden gehouden met de veranderende energiesituatie en eventueel met nieuwe technische ontwik- werktijdverkorting (als middel om beschikbare arbeid te verde len) zeer behoedzaam omgesprongen moet worden. In antwoord op vragen zei minister Albeda ervan overtuigd te zijn dat heel wat van zijn collega’s twijfels hebben en zich afvragen of verdeling van de arbeid alleen maar positief werkt bij de bestrijding van de werkloosheid. Bij het herstel van de werkgelegenheid gaat het onder meer om produktiviteit, concurrentiemogelijkheid en kostenbewaking. Het is duidelijk dat in die optiek werktijdverkorting door heel wat ministers als een surrogaat gezien wordt, aldus de Neder landse minister. Sommigen zeggen zelfs dat werktijdverkorting schadelijk werkt, anderen menen dat het ervan afhangt hoe en in welk tempo ze wordt doorgevoerd. Maar er is niemand die zegt dat het snel moet gebeuren, aldus Albeda. Als de Europese vakbeweging zou zeggen dat arbeidstijdver korting snel ingevoerd moet worden, vindt ze de Europese werkgevers plus de ministers op haar weg. Als ze bereid is rekening te houden met omstandigheden en voorzichtigheid wil betrachten, vindt ze de ministers niet op haar weg, aldus de Nederlandse bewindsman. Van het overleg van de ministers zal rapport uitgebracht worden aan de Europese topconferentie die volgende week donderdag en vrijdag wordt gehouden. Vooral de lokale marktsector van de Amsterdamse beurs liet deze week het hoofd hangen. Over een breed front trad een duidelijke koersafbrokkeling op, die zich hier en daar tot een fiks verlies ver snelde. Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Opmerkingen: Deze week weinig verandering aan het hypotheek-front. De rente is thans vrijwel overal 9,75%. Topfinancieringen 10% en hoger. 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 5 jaar 10 jaar 5 jaar 10 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar variabel 3/5 jaar variabel 5 jaar 5/10 jaar In vergelijking met eerdere ramingen valt de produktie mee en dat is volgens het bureau te danken aan het goede weer in het najaar. Voor de afzonderlijke graan soorten luiden de oogstramingen nu als volgt: tarwe 45,6 miljoen ton (1978 47,6 miljoen),- gerst 38,9 (39,4) miljoen ton en mais 17,6 (16,3) miljoen ton. Verder schat het bureau de aardappeloogst in de EG nu op 35,1 (37,6) miljoen ton en de produktie van suikerbieten op 78,5 (77,5) miljoen ton. 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 1,25 1 2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 9,4 9,4 9,75 9,75 9,7 9,7 9,75 9,75 9,5 9,75 9,8 9,74 9,74 10,38 10,38 10,48 10,48 10,18 10,18 10,09 10,11 10,0 9,75 9,75 9,5 9,75 10,0 9,4 9,4 10,0 10,0 10,81 10,18 10,18 10,09 10,11 10,95 9,74 9,74 10,65 10,65 Bouwf. Ned. Gem. Centraal Beheer Centrum-bank Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank de eite lt 5 lijk 10,58 10,58 10,44 10,44 10,65 10,06 10.11 9,74 Rentevast Afsluitprov. gedurende: in proc.: lijk 10,58 10,30 10,17 10,17 10,65 10,06 10.11 9,74 bank 10,0 10,0 10,0 10,0 9,9 9,7 9,75 9,4 een weeksaldo van zo’n 3 gulden aan stijging overbleef. Maar daarmee was het bekeken. Met het jaareinde in zicht en de internationale politiek als kompas betoon den de beleggers hier te lande weinig of geen kooplust. Daarbij lieten zowel de directeur van het nationale planbureau als dr. Witteveen, die kortgeleden nogal optimistisch was over de Nederlandse economie voor dit jaar, sombere geluiden horen voor volgend jaar en voorspelden een zware recessie als inderdaad de olie prijzen opnieuw fors zouden worden ver hoogd. Uit een conjunctuurtest van het Cen traal Bureau voor de Statistiek is daaren tegen gebleken dat de Nederlandse indu- „De reactie die we ontvingen was zeer positief’, aldus de gezant in een vraagge sprek. „We verwachten op maandag een antwoord van de Gemeenschap.” Hij voegde er aan toe dat hij niet de omvang van de gevraagde hulp had ge preciseerd, omdat hij dit aan de discretiè van de negen landen wilde overlaten. Door hevige regenstormen traden dè rivieren de Chamelecon en de Ulua op 14 november buiten hun oevers, daarbij ern stige overstromingen veroorzakend in ze ven van de 18 Hondurese provincies. ACF en Océ van der Grinten verloren 6 gulden. Deli-maatschappij liep 10 gulden terug en de ADM Beheer op een bericht over de verkoop van een deel van de Amsterdamse haventerreinen aan de ge meente 30 gulden. Ook de banken werden flauw door bezorgdheid over de slechter wordende rentemarge en betalingsproble men van Iran wat vooral de Algemene Bank Nederland een verlies bezorgde van 10 gulden. De Nederlandse Middenstands bank moest 5 gulden terug. Een aantal vooraanstaande aandelen als, Océ van der Grinten, Volker-Stevin, Wessanen en Nijverdal-Ten Cate kwamen op nieuwe laagtepunten van het jaar. Voorts verlaagden dezer dagen een aan tal Amerikaanse banken de hypotheek rente die overigens nog altijd 12 percent bedraagt uit zowel concurrentie-overwe- gingen als om de sterk afgenomen belang stelling voor hypothecaire kredieten in de Verenigde Staten weer te prikkelen. Deze geste werd in brede kring uitgelegd als een bewijs dat de rente over het hoogte punt heen zou zijn. De desondanks toch weer opgetrokken leenrente op kort lo pende kredieten heeft die hoop de bodem doen inslaan. Met spanning werd dan ook uitgezien naar de nieuwe stand van de geldhoeveelheid die deze week vrijdag bekend zou worden gemaakt. De aanhoudende renteverhoging in de ben voor de rest van de wereld. Het offi ciële disconto in Engeland werd van 14 percent op 17 percent gebracht en ook Zweden ging tot een discontoverhoging over. In ons land vertoonde de obligatie- markt een afbrokkelende tendens die zich versnelde toen midden in de week duide lijk werd dat de geldmarkt bijzonder krap was. Een nieuwe discontoverhoging van de Nederlandsche Bank wordt daardoor ge vreesd. De ook in ons land oplopende rente bleek tevens uit de herverschijning van de 10 percent pandbrieven na een afwezigheid van drie jaar. Zij het echter voorlopig nog tegen afgifteprijzen van 101 percent. Voor de thans te plaatsen gemid delde lening moet tenminste een rente van 9,75 percent worden uitgeboden wil er enige kans op slagen zijn. Nóg een klem duwtje en de rente staat dus officieel ook in ons land op 10 percent. FRANKFURT (Reuter). Het West- duitse chemische en farmaceutische con cern Hoechst voorziet, dat het 1979 in algemeen gunstige zin zal kunnen afslui ten. De omzetten zijn de laatste maand bevredigend geweest en zij zullen in de laatste twee maanden van het jaar ver moedelijk geen vermindering van beteke- E nis ondergaan. Naar de onderneming bekendmaakte g heeft het concern in de eerste negen maanden van dit jaar een winst voor belastingen van 1,24 miljard mark be haald, hetgeen een stijging van 49,4 pro cent inhield ten opzichte van de 830 mil joen mark van de overeenkomstige perio de in 1978. De concernomzet steeg met 9,7 procent van 18,04 tot 19,8 miljard mark. Voor de moedermaatschappij, Hoechst AG, steeg de winst voor belastingen met 483 tot 708 miljoen bij een omzet die omhoog ging van 7,0 tot 8,0 miljard mark. In geheel 1978 werd een concernwinst voor belastingen ten bedrage van 1,25 miljard mark geboekt vergeleken met 1,09 miljard in het voorgaande jaar. De gunstige ontwikkeling van de winst van eerder dit jaar ging in het derde kwartaal door, waarbij vooral de resulta ten in West-Europa en Noord-Amerika en die van geassocieerde ondernemingen in Duitsland gunstig uitvielen. Ofschoon de verkoopprijzen zijn verhoogd zijn die ver hogingen nog niet voldoende om de stij ging van grondstoffen- en energiekosten te compenseren. Van de verbetering van de omzet bij de moedermaatschappij is tweederde dan ook toe te schrijven aan toeneming van het volume der verkopen. In het derde kwartaal nam het omzetvolu me vergeleken met de voorgaande drie maanden niet verder toe en verminderde de vraag naar bepaalde produkten. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuiteitenhypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens, voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. GRONINGEN. (ANP). De Rijksuni, versiteit Groningen gaat als eerste in Ne derland een nieuwe methode toepassen om energieverlies door daken van gebou wen te meten. Het dak van een gebouwen complex wordt met infrarood afgetast vanuit een vliegtuig, dat op 500 meter hoogte vliegt. Temperatuurverschillen worden vastgelegd op een magnetische band en omgezet in een fotografisch plaatje. Na de meting wil de universiteit nagaan of energiebesparende maatrege len nodig zijn. De Groningse universiteit is gehuisvest in ongeveer 250 gebouwen met ruim 100.000 vierkante meter dakop- pervlak. (Van onze redactie economie) DOETINCHEM. De Euregioraad, een samenwerkingsverband van West- duitse en Nederlandse gemeenten, dient bij de Nederlandse PTT een ver zoek in om te bewerkstelligen dat voor Nederlandse kranten, zowel in West- Duitsland als in het binnenland en in België, gelijke abonnementsprijzen zullen gelden. Het voorstel tot het in dienen van dit verzoek wordt gedaan in de vergadering die 7 december in Doetinchem wordt gehouden. Er zit een groot verschil in de abonnement sprijzen voor Westduitse kranten in Nederland en Nederlandse kranten in West-Duitsland. Zo kost een jaarabonnement voor de Frankfurter Allgemeine Zeitung in West-Duitsland DM 226 en in Ensche de DM 264. Maar Nederlandse kranten als Tubantia, Twentse Courant, die in Enschede zo’n 160 per jaar kosten, kosten abonnees in het Westduitse grensgebied 600 tot 750 gulden per jaar. Dat ligt aan de tariefsopbouw van de Nederlandse PTT. Terwijl in Ne- derlnad voor partijen post als kranten speciale tarieven gelden, geldt voor de Bondsrepubliek en andere EG-part- ners, met uitzondering van België, geen speciaal maar een normaal tarief. Het Euregiobestuur noemt de hoge tariefverschihen een cultuurbarrière voor in het buitenland wonende Neder landers en geïnteresseerde Westduit- sers. LUXEMBURG. De hoeveelheid graan die dit jaar in de negen landen van de Europese Gemeenschap is geoogst is" op één na de grootste uit de geschiedenis. De produktie bedroeg 113 miljoen ton en bleef daarmee slechts 3 miljoen ton achter bij de recordoogst van het afgelopen jaar, aldus het Statistische Bureau van de EG in Luxemburg. APPINGEDAM. (ANP). De ge meenteraad van Appingedam is ver ontwaardigd en verontrust over het voornemen van minister Van Aarden- ne van Economische Zaken om geen drie miljoen gulden ter beschikking te stellen om de samenwerking tussen Brons industrie BV in Appingedam en het Westduitse Man concern mogelijk te maken. Hierdoor komt de werkgele genheid van 210 mensen bij Brons op de tocht te staan. De gemeenteraad van Appingedam heeft dit standpunt overgebracht aan de ministerraad en de Tweede Kanier Eind vorige week sloot de Newyorkse effectenbeurs op 815. In wezen slechter gedroeg het Damrak zich omdat daar vrij wel geen enkele weerstand tegen de af brokkeling werd geboden. Behalve de in ternationale politiek stond deze week de rente weer in het middelpunt van de beursbelangstelling. Tot verbazing van velen in Wall Street verhoogden eind vori ge week een grote groep Amerikaanse banken toch weer de basisrente op de grote leningen. Deze kwam met een kwart percent verhoging nu op 15,75 percent, opnieuw een ongekendtopniveau in de geschiedenis. Als motivering werd de onverwacht for se stijging van de geldhoeveelheid in om loop naar voren geschoven. Deze inflatie- bron was zelfs zo krachtig, dat menigeen bij het vernemen daarvan een rente van 16 percent niet vreemd zou hebben gevon den. Dat er toch met enige verbazing werd gereageerd kwam door de toegenomen weerstand in de Verenigde Staten tegen de aanhoudende rentestijging van de laat ste weken. Vooral in kringen van het Congres is daarover een zekere ontevre denheid ontstaan. strie voor de maanden november, decem ber en januari een lichte stijging van de bedrijvigheid verwacht. In oktober was de orderontvangst iets toegenomen. De gemeenteraad wijst erop dat inde derde nota over de ruimtelijke orde ning gesteld is dat er in het Eemsmond- gebied een concentratie van activitei ten moet komen. Bovendien is er in het noordoosten van Groningen sprake van een kwetsbare sociaal-economi- sche situatie en een hoge werkloosheid. Het weigeren van regeringssteun vindt de gemeenteraad in volledige tegen spraak met de derde nota ruimtelijke ordening en de toezegging van arbeids plaatsen gedaan in het integraal struc tuurplan noorden des lands. WAGENINGEN (ANP). Minister Van Trier van Wetenschapsbeleid gaat een on derzoek financieren naar de mogelijkhe den van „het schip van 1980”. Een kwart miljoen gulden is beschikbaar voor een studie naar de haalbaarheid van een gera tionaliseerd scheepsontwerp. De bewinds man heeft dit in Wageningen meegedeeld bij de viering van het 50-jarig bestaan van het Nederlands scheepsbouwkundige proefstation. BRUSSEL(AP). De Hondurese rege ring heeft de Europese Gemeenschap om financiële steun en voedsel gevraagd voor de 26.000 mensen in het noord-oosten van Honduras, die door hevige overstromin gen getroffen zijn. De Hondurese gezant bij de EG, Rober to Herrera Caceres, zei dat hij deze week in Brussel Europese functionarissen hier over had benaderd. Het proefstation in Wageningen en het Nederlands Maritiem Instituut in Rotter dam hebben hiertoe drie voorstellen voor gezamenlijk onderzoek gedaan. Eén ervan is „het schip van 1980”, dat is gehonoreerd. De andere zijn een sy steemanalyse „schip-haven-kolen inte graal” en een project voor rationeel ge bruik van energie in de scheepvaart. Deze voorstellen worden in behandeling genomen. Rentepercentages metGem.gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank 10,0 9,75 9,75 9,75 9,9 9,7 9,75 9,4 Prins Claus (links) kreeg gisteren net eerste exemplaar aangeboden van een nieuwe facsimile-uitgave van de Keulse bi/bel van 1478/79. De presentatie vond plaats in het Rijksmuseum Meermanno-Westreenianum in Den Haag. Naast prins Claus directeur Vis van Repro Holland, de uitgever van de eerste volledige herdruk van deze bijbel. kelingen bij de bediening van ingewikkel de scheepstypen. Op basis van de uitkom sten van deze studie kan worden besloten tot het ontwerpen en vervolgens bouwen van zo’n schip. Minister Van Trier vindt, dat de Neder landse scheepvaart onder druk van de concurrentie met andere landen en van de hoge arbeidskosten, naar nieuwe wegen moet zoeken. Hij stelde dat de overle vingskansen voor de Nederlandse mari tieme wereld moeten worden gezocht in een hoogwaardig gespecialiseerd produkt. X W: -■ .'W!'

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15