VOOR EUROPA-CUP-ONTMOETING SCHAKEN A IN BUNDESLIGA Borg tekent sponsorcontract van zeven miljoen Winst Leverkusen Sanders in halve finale en Kaiserslautern tennistoernooi in Bombay ZESDAAGSE VAN GRONINGEN KNWU schiet geld baanrenners voor NOC-Taiwan naar burgerrechter r Ai UEF A-jeugdteam tegen Schotland J m Vant We lout- Swinkels ziet af van hoger beroep i Tegenstellingen tussen Kortsnoi en ex-landgenoten aangescherpt FRIEZIN BEZIG AAN LAATSTE SEIZOEN IN SCHAATSKERNPLOEG Olympische Spelen hoofddoel voor Haitske Valentijn r 44^ IP I 16 17 19 7 9 SPORT NOVEMBER ZATERDAG 2 4 Vaderfiguur on- met rd of riE= mins rider i wij acht luari wen Explosieve kracht ■■Nl e- )te ir- (Van onze sportredactie) y- •'<- Jan Tim man: troef van Vo I mac Viktor Kortsnoi: haatcampagne nd. 9 wff* I <4 Louk Sanders in halve eindstrijd I in jn (Van onze sportredactie) BOMBAY. Louk Sanders heeft giste ren de halve finales van het met 75.000 dollar gedoteerde Grand Prix-tennistoer- nooi van Bombay bereikt. De Nederland se kampioen versloeg de Amerikaan To ny Graham in twee sets: 6-3, 7-6. Sanders ontmoet in de halve eindstrijd de West- (Van onze sportredactie) HEERENVEEN. Een Olympisch jaar is doorgaans een aardige aanleiding voor sportmensen om er in de voorbereiding en training nog een schepje bovenop te gooien. Het is met schaatsenrijdster Haitske Valentijn- Pijiman niet anders. De 25-jarige Friezin trainde dit jaar harder dan ooit tevoren om er in februari 1980 in Lake Placid bij te kunnen zijn. De Olympische Winter spelen vormen het hoofddoel voor Haitske Valentijn; zich revancheren voor mindere prestaties in het laatste jaar is een tweede achterliggende gedachte. Ze be schouwt dit seizoen bovendien als haar laatste kern- ploegjaar. BAD LAUTERBERG. „In een boos aardig land, onder een regime, dat de mensen van hun gevoel van eigenwaarde berooft, kon en wil ik niet langer leven”. Met die woorden besloot Victor Kortsnoi in 1977 zijn boek „Dertig jaar schaakpro- fessional in de Sovjet-Unie”, nadat hij een jaar eerder na het IBM-toernooi in het gebouw van de Vreemdelingenpolitie in Amsterdam politiek asiel in Neder land had aangevraagd. Na zo’n uitlating haalt geen gezagsgetrouwe Rus het meer in zijn hoofd vriendelijk te doen tegen Kortsnoi of hem zelfs maar koel een hand te geven. De Russische haatcampagne tegen Kortsnoi vooral na zijn met rellen beladen tweekamp tegen Karpov duurt dan ook nog altijd onverminderd voort. Onder die omstandigheden is het op zijn minst begrijpelijk dat Kortsnoi iedere ge legenheid wil aangrijpen om de Russische schaakwereld te „onteren”. Daartoe doet zich zaterdag en zondag de gelegenheid voor wanneer de landskampioenen Vol- mac-Rotterdam en Boerewestnik-Moskou wel kon vergeten, Haitske zelf bakte er op belangrijke momenten erg weinig van. Gezien haar veelvuldige val partijen werd ze door sommigen gniffelend Haitske „Val- lentijn” genoemd. Kernploegleider Ab Krook heeft deze zomer psycho loog Peter Blitz bij zijn werkzaamheden betrokken. Met hem heeft Haitske Valentijn het al een paar keer gehad over dat falen op beslissende momenten. Haitske: „Ach, je moet het niet overdrijven. Ik bekijk hem nauwelijks als een psycholoog. Je moet Peter Blitz meer zien als iemand waar je wat tegenaan kan praten. Daar hoef je niet beslist een afgestudeerde psycholoog voor te zijn. Het is een soort vaderfiguur en die hebben wij kennelijk nog steeds nodig.” In dit seizoen is voor Haitske Valentijn 42 een magisch getal. Om zich voor de Olympische Spelen te kwalifice- Borg heeft zich verplicht in alle toer nooien te spelen met een racket van de Belgische firma. De KNWU werd voor een deel van het verschuldigde geld aansprakelijk ge steld door de vertegenwoordigers van de De wedstrijdagenda van de dames is niet erg bezet en daar komt dus bovendien nog bij dat de interland Nederland-Rusland niet doorgaat. Haitske: „Er blijft internationaal weinig meer voor ons over. Ik ben al blij dat wij naar West-Berlijn gaan. Daar en op de Neder landse kampioenschappen moet ik me bewijzen voor de Olympische Spelen.” Vakbond Van de Beroeps Wielrenners (WBW), de heren Piet van der Touw (voorzitter), Dick Groeneweg (penning meester), adviseur Karei Jansen en door de vertegenwoordiger van de buiten landse renners, Jan Derksen. Men oordeelde dat de KNWU had ver zuimd de voor een zesdaagse vereiste borgsommen te laten deponeren. Door de KNWU werd toen het voorstel gelan ceerd om alvast de helft van het ver schuldigde geld uit te keren. Dit voorstel zal door de WBW aan de betrokken renners worden voorgelegd. De KNWU zal organisator Ruys overigens wel voor het totale bedrag van ongeveer 90.000 gulden aansprakelijk stellen. volgt: „We hebben een kans als Kortsnoi en Timman aan de eerste borden in top vorm zijn en de volle winst binnenhalen. John van der Wiel, die in de halve finale tegen Boedapest in Rotterdam twee maal won, zit in ieder geval aan het derde bord”. De finale gaat tussen zestallen en er worden zaterdag en zondag twee ron den gespeeld. Euwe: „We zijn hier met acht spelers en een ieder komt in actie. Kortsnoi, Timman, Van der Wiel en Böhm spelen in beide ronden. Van Baarle, Van Dop, Van der Vliet en ik spelen ieder één partij. Ik wissel met Van der Vliet. Het hangt van de loting af wanneer ik in actie kom. Als mijn bord zwart loot, speel ik eerst, want Van der Vliet speelt liever met wit. Mij maakt dat niets uit, ik probeer toch op remise te spelen”. De loting van gisteravond had in feite weinig om het lijf: het ging er alleen om, wie in de eerste ronde wit heeft, gaat aan het eerste bord. Bij de Russen (met o.a. ex-wereldkampioen Smyslov en Balas- jov) kwam op het laatste moment nog een wijziging in de opstelling. Tajmanov is vervangen door Dolmatov, in Nederland zeer bekend omdat hij als tweede eindig- pische Spelen van 1976 een zilveren me daille veroverde in het kleiduivenschie- ten, verloor eind september dit kort ge ding, waarmee hij alsnog deelneming aan het toernooi om de wereldtitels in Monte- catini (Ita) wilde afdwingen. Swinkels was om disciplinaire redenen buiten de Nederlandse ploeg gelaten. Tij dens een gesprek dat Swinkels vervolgens met het bestuur van de KNSA had, zijn de moeilijkheden uitgepraat. Het arbitrale trio zal bestaan uit de Luxemburger Rolles (Scheidsrechter) en de Nederlanders Van de Laar en Manuel. IIIIIIË snt; en. elen (Van onze sportredactie) WOERDEN. De Koninklijke Neder landse Wielren Unie (KNWU) heeft zich garant gesteld voor een aanzienlijk be drag, uit te betalen aan de baanrenners die aan de Zesdaagse van Groningen hebben deelgenomen. Zoals bekend, was organisator Charles Ruys niet bij machte de renners uit eigen zak te beta len. Gisterochtend vond hierover een gesprek plaats op het bureau van de KNWU met vertegenwoordigers van de KNWU en van de Nederlandse en bui tenlandse beroepswielrenners. ZEIST (ANP). Het UEFA-jeugdelftal speelt komende dinsdag (aanvang 19.30 uur) de kwalificatiewedstrijd in het toer nooi om het Europese landenkampioen- schap voetbal tegen Schotland. De ont moeting vindt plaats in Doetinchem, op het terrein van de eerste divisieclub De Graafschap. Bondscoach Ger Blok heeft voor het duel de volgende spelers geselec- tecrd: Sjaak Storm, John Holshuijsen, Benny Haverkort, Rene Kraay (allen Ajax), Tjal- ling Dilling, Jerry Cooke en Fred Rutten (allen FC Twente), Ruud Gullit (Haarlem), Arend Keuch (AZ’67), Marco de Vroedt (FC Den Haag), Rene Kelderman (De Graafschap), Rene Maessen (Fortuna S), Denny Blind (Sparta), Rene Tol (Volen dam), Martin Koeman (PSV) en Jan Gaas beek (DOVO). IIIIILt IE| munt TAIPEH (AFP). Drie dagen voor de publikatie van de met spanning verwach te uitslag van de schriftelijke stemming van de IOC leden, is de mogelijkheid ontstaan dat uiteindelijk een Zwitserse burgerrechter de beslissing neemt over de vraag of de Volksrepubliek China dan wel Taiwan aan de Olympische Spelen van 1980 in Lake Placid en Moskou zal deelnemen. Naar gisteren in Taipeh, de hoofdstad van Taiwan bekend werd, heeft het natio naal Olympisch Comité van dat land via een Zwitsers advocatenbureau een ge rechtelijke procedure op gang gebracht om de uitslag van de schriftelijke stem ming - die naar het zich laat aanzien in het voordeel van de Volksrepubliek zal uitval len - ongeldig te laten verklaren. De 89 leden van het IOC stemmen over een compromisvoorstel, waarbij de Volksre publiek China in de Olympische beweging kan terugkeren en Taiwan het gebruik van het nationale volkslied en de vlag wordt ontnomen. Het besluit om dit voor stel aan een schriftelijke stemming te on derwerpen, is volgens Li Yen, de secreta- ris-generaal van het Taiwanese Olym pisch Comité, in strijd met het Olympisch handvest en met de resolutie van Montevi deo, waarin wordt gevraagd het probleem van het lidmaatschap door beide betrok ken landen te laten oplossen. De Amerikaan Vitas Gerulaitis heeft in Toulouse een demonstratietennistoernooi gewonnen. In de finale versloeg Gerulaitis de Italiaan Adriano Panatta met 7-5, 4-6, 6- 4. De wedstrijd duurde bijna twee uur. Daarvoor had Panatta opzien gebaard door de Zweed Björn Borg te verslaan: 7- 6, 6-2. Gerulaitis bereikte de eindstrijd door een zege op zijn landgenoot Harold Solomon. De setstanden waren 7-5 en 6-2. Borg eindigde als derde door op eenvoudi ge wijze te zegevieren over Solomon: 6-1, 6-3. Marina Navratilova en Chris Lloyd- Evert hebben zich eenvoudig geplaatst voor de halve finales van het toernooi van Brighton, waar de dames een prijzenpot van ruim 200.000 gulden mogen verdelen. Martina Navratilova was binnen de drie kwartier klaar met Hana Kloss (Zaf) via de setstanden 6-1, 6-2. Het duel tussen Evert en Virginia Ruzici (Roe.), die vorig jaar had gewonnen, leek aantrekkelijker. Ruzici nam een voor sprong van 3-0. Toen was Evert in vorm en van dat moment hield de wedstrijd op, Ruzici maakte nog twee games, 6-4, 6-1. DEN HAAG (ANP). Eric Swinkels ziet af van hoger beroep in het kort geding, dat hij twee maanden geleden tegen de Koninklijke Nederlandse Schut- tersassociatie had aangespannen. De Brabantse schutter, die tijdens de Olym- strandae op doelman Boekhoit. In de laat ste minuut bracht Hermann de eindstand op 3-1. De Italiaanse voetbalbond zal op 14 december een beslissing nemen over het openen van de grenzen voor buitenlandse spelers. Sedert dertien jaar mogen Itali aanse verenigingen uitsluitend voetbal lers met de Italiaanse nationaliteit onder contract hebben. Artemio Franchi, de voorzitter van de bond, wil alle clubs in de eerste en tweede divisie en ook vertegen woordigers van de verenigingen in de lagere regionen bij de discussie over dit hete hangijzer betrekken. Volgens de meeste waarnemers zullen de grenzen voor buitenlandse spelers opengaan. De vergadering zou slechts zijn uitgeschre ven om te bepalen of een club één dan wel twee buitenlanders onder contract zou mogen hebben. Björn Borg heeft in Brussel een con tract ondertekend met een Belgische sportartikelenfirma. De verbintenis, die een looptijd van vijf jaar heeft, levert de Zweedse tennisspeler 3,5 miljoen dollar op, ruim 7 miljoen gulden. Op het gebied van onderuitgaan heeft ze samen met Hilbert van der Duim een aardige reputatie opgebouwd. Zij heeft er overigens nooit met de Nederlandse kam pioen over gesproken. Opvallend is overigens dat die valpartijen zich meestal voordeden op betrekkelijk „do de” momenten in de wedstrijd. Niet op de risicovolle 500 m ging het mis, maar meestal op de rechte stukken op een langere afstand. Haitske Valentijn heeft er zelf nauwe lijks een verklaring voor. Haitske: „Op het technische vlak kun je de oorzaak zeker niet zoeken. Het zal wel een kwestie van zelfver trouwen zijn. De ellende van het damesschaatsen is dat je erg weinig wedstrijden rijdt. Je krijgt eigenlijk niet de kans in een wedstrijdritme te komen.” de achter Europees jeugdkampioen John van der Wiel. Balasjov versloeg onlangs in Rio de Janeiro onze landgenoot Tim man die toen een remiseaanbod afsloeg, omdat hij per se wilde winnen. Timman: „Maar die nederlaag zegt niets. Daarvóór heb ik twee maal van hem gewonnen”. KAISERSLAUTERN (ANP). In de Bundesliga heeft Bayer Leverkusen gister avond de thuiswedstrijd tegen VFL Bochum met 3-1 gewonnen. FC Kaiserslautern bereikte op eigen veld dezelfde score tegen Werder Bremen. Wendt was de grote man bij Kaiserslau- tem-Werder. Nadat de ploeg in drie wed strijden geen doelpunt had gemaakt, scoorde Werder drie keer. Pas toen greep de trainer van de Bremer Club in. Wendts tegenspeler Geils werd vervangen door Siegmann en daarna viel de produktie van Kaiserslautern stil. Tien minuten na rust bracht Offermans Werder iets dich ter bij, maar de overwinning van Kaisers lautern kwam niet meer in gevaar. Bayer Leverkusen kwam na twee ne derlagen weer in het goede spoor. Geluk kig, dat wel. Nadat de ruststand 1-1 leek te worden (doelpunten van Demuth en Abel) gaf de zwakke scheidsrechter (Burgers Bayer vlak voor rust een op zijn minst omstreden strafschop. Demuth maakte van elf meter zijn tweede doelpunt. Bo chum was na rust iets sterker, maar De uitslagen van de partijen in het herendubbelspel: Anand en Vijay Amritray (Ind.)-Ashok Amri- traj/Haroon Ismail (Ind./Rho.) 7-5, 4-6, 6-1; Case/ Warwick (Aus.)-Jarrett/Reiniger (Gbr./Oos.) 7-6, 7-6; Chris en Jim Delaney (Vst.)-SandersZEmie Ewert (Ned./Aus.) 6-2, 6-4; Popp/Furt (Wdl.)- Elter/Eberhard (Wdl.) 6-3, 6-0. schudden, dat Kortsnoi het denken bijna onmogelijk werd gemaakt. En de inzet van psychologen en parapsychologen heeft ook al voor heel wat lachwekkende stoornissen gezorgd. Kortsnoi weet op dat gebied nu zelf ook van wanten. Steeds weer smachtte Kortsnoi naar wraak en op zijn voorstel reisde het Rot terdamse team reeds twee dagen voor deze Europa-Cupfinale af naar het strijd toneel om zich zo goed mogelijk voor te bereiden. Vrijdagmiddag was Kortsnoi in een conferentiekamer van het hotel uren lang met een niet aflatend fanatisme bezig de Nederlanders zoveel mogelijk gehei men en gegevens door te spelen van de Russische tegenstanders. Euwe, Van der Wiel, Van der Vliet, Böhm, Van Baarle en Van Dop, stuk voor stuk werden ze gewe zen op de mogelijkheden die de Russen zouden kiezen in bepaalde varianten. „De heren worden vermoeid”, verzuchtte ten slotte nestor Euwe tegen zes uur. En op initiatief van Böhm besloten de jongeren zich terug te trekken voor een kaartspel letje. Een voorspelling? De blik van Euwe in de nabije toekomst verwoordde hij als 1 in het Westduitse vakantieplaatsje Bad Lauterberg in de Harz aantreden voor de finale van de Europa-Cup schaken. En de Rotterdammers hebben Kortsnoi in hun midden. Gisteravond was er dan ook een schrille tegenstelling te bespeuren tijdens de offi ciële opening (omlijst door een „rustiek Harzer buffet”) in het Kurparkrestaurant in het moderne en mondaine hotel Revita. Daar was aan de ene kant de aanstekelij ke vriendelijkheid en gastvrijheid van „Oberkreisdirektor” Friedrich Boettcher, die het begroetingswoord sprak, maar daar was aan de andere kant de kille afstandelijkheid tussen de ogenschijnlijk onverstoorbare Kortsnoi en zijn ex-land- genoten. Zij meden elkaar als de pest. „Ongetwijfeld zou bij deze bekerfinale duidelijk op de voorgrond treden dat het schaakspel tegenwoordig ook een moder ne wedstrijdsport is”, sprak Herr Boett cher nietsvermoedend. Inderdaad: een „moderne wedstrijdsport”, met nu ook een scala van „proftrucjes”. Kortsnoi hoeft maar te denken aan zijn kandida tenmatch met Petrosjan, die met een wip pend been een uur lang de tafel zo liet Haitske Valentijn: „Ik heb nog nooit zoveel getraind als juist deze zomer. Ik heb veel vertrouwen in de gewicht- training. Je voelt dat je meer macht hebt, de explosieve kracht is toegenomen. Als je weet dat je er alles aan gedaan hebt, krijg je automatisch meer zelfvertrouwen.” „Het sprinten bij de damesschaatsers begint pas de laatste jaren wat meer een specialisatie te worden. Je hebt Oostduitse en Russische sprintsters en natuurlijk Leah Muller. Dat is eigenlijk mijn grote pech. Ik heb altijd op twee gedachten moeten hinken: sprint en all round. De 3000 m is nog altijd voor mij een grote hindernis, dus een goede allroundrijdster kan ik nooit meer worden, terwijl ik me ook nooit alleen tot de korte afstanden heb kunnen beperken. Dat zal immers beteke nen dat je bijna geen wedstrijden meer rijdt.” Voor Nederlandse begrippen stopt men vroeg als men pas 25 jaar is. Haitske Valentijn is zich daarvan bewust, maar het kan aan haar besluit niets veranderen. Haitske Valentijn: „Aan het eind van dit seizoen heb ik zeven jaar in de kernploeg gezeten. Ik heb het allemaal wel zo’n beetje meegemaakt. Het is steeds hetzelfde circus, trai ningskampen in Inzel, wedstrijden in Oost- en West- Berlijn en wat kampioenschappen. Bovendien, als ik stop, zal ik me allerminst vervelen.” Het feit dat echtgenoot Jos Valentijn bezig is als fysiotherapeut een drukbeklante praktijk op te bouwen heeft een voorname rol bij het besluit van Haitske gespeeld. Haitske Valentijn: „Er zijn behalve schaatsen nog zoveel andere dingen. Het is voor ons gewoon een uitdaging die praktijk uit te bouwen. Ik wil Jos daarbij graag helpen. Bovendien wil ik nog wat aan atletiek doen, sociale contacten beter onderhouden en gewoon voor de lol nog wat schaatsen.” Haitske Valentijn kan de topsport nu redelijk relative ren. Daaraan ligt voor een niet gering deel de matige prestaties van haar zelf en het beste seizoen voor Jos van vorig jaar ten grondslag. Jos Valentijn werd in septem ber ’78 aan zijn knie geopereerd, waardoor hij het seizoen ren zal zij nog de 500 m in een tijd tussen de 42.0 en de 42.5 moeten rijden. In het begin van het seizoen kwam ze uit op 43.1, hetgeen voor haar een bewijs is dat de voorberei ding goed is geweest. Langer dan wie ook van de dames- kemploeg deed ze de afgelopen zomer een gewichttrai- ning. Al vanaf het prille begin van het zomerseizoen heeft ze gebouwd aan meer explosieve kracht, onder leiding van sprintkemploegtrainer Henk Gemser. Ab Krook had daar in het geheel geen moeite mee, zoals hij ook akkoord ging met de gewichttraining van Sijtje van der Lende, Sophie Westenbroek en Joke van Rijssel, die zich in september bij Gemser meldden. duitser Peter Elter, die de Australiër Kim Warwick uitschakelde. Sanders werd wel in het herendubbel spel uit het toernooi gewipt. Met de Aus traliër Emie Ewert verloor de Nederlan der zijn partij in de kwartfinale tegen Chris en Jim Delaney uit de Verenigde Staten in twee sets. De uitslagen van de partijen voor de kwartfinales enkelspel: Amritraj (Ind.)-Ewert (Aus.) 6-1, 6-4; Elter (Wdl.)-Warwick (Aus.) 6-2, 3-0 (Warwick geeft op); Sanders (Ned.)-Graham (Vst.) 6-3, 7-6; Popp (Wdl.)-Haillet (Fra.) 6-4, 6-3. Mi Haitske Valenti/n. „Ik heb het allemaal wel zo'n beet/e meegemaakt Het is steeds hetzelfde circus. 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17