Islamieten vallen ook Russische gebouwen aan Foutparkeerders betrapt het weer Weer opstand in Bolivia Deens pleidooi voor uitstel NAVO-besluit Kameruitspraak over UNIFIL a OPRECHTE VEILING HAARLEM Denktuovereennieuweopenhaard? casal te .'2 I het woord is aan... vandaag: i - ito VOLVO nieuw type F7 onvergelijkbaar! EN/STA F. agenda pagina 4 Ariane Geweten-meter En verder SKANDINAVIAN SHOP Wc Gasthond zachter Kinderhuis failliet ,1 ZATERDAG 24 NOVEMBER 1979 (ADVERTENTIE) Plautus: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii V I S3 3 (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/AMSTERDAM/LONDEN/WASHINGTON. De Nederlandse ambassadeur in de Iraanse hoofdstad Teheran, Campagne, heeft gisteren de ongeveer 80 Nederlanders die in Iran verblijven het advies gegeven het land te verlaten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is er echter nog geen sprake van een evacuatie van de ambassadestaf. E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Veel mis in de lucht meubel HEEREMANS en Zn. Binnen- en buitenland... 2 en 3 Economie15 Kerkdiensten4 Kunst13 Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strlps Sport17 en 19 Weerrapporten2 EXCLUSIEVE DAMESMODE trefpunt voor de modebewuste vrouw Speciale aanbieding DAMES JACKS va. 139,- RAAKS22-24 HAARLEM onder de parkeergarage 1 van de 9 van Insaid j heden, zondag van 10 tot 16 uur en maandag van 9 tot 12 uur Joden en Duitsers Dreiging blijft in haven Berlage’s Waterloo i 4,5 en 6 7 70ste jaargang no. 19i f Nederlanders in re- I' »l (Van onze parlementsredactie) Zie pagina 3. tot 21.00 uur. LEOLUX ZITGROEPEN Iran aangeraden terug te keren Het gevaar bestaat dat de „aanpassing” aan de alcoholmeter op matige drinkers een averechts effect heeft, terwijl de fu neste werking van alcohol juist zo ver schillend is naar gelang van de persoonlij ke ontvankelijkheid. Het is belangrijker hoe men zich persoonlijk voelt dan welk streepje de meter aangeeft. Voor de komende feestmaand in het bijzonder moet men toch maar weer ho pen op het geweten, ook al is dat blijkbaar tot dusver nog steeds tevergeefs aange sproken. DEN HAAG. Voortzetting van de Nederlandse deelname aan de VN-troe- penmacht in Zuid-Libanon zal alleen ge beuren indien een „duidelijke” meerder heid van de Tweede Kamer het hiermee eens is. Dit zei premier Van Agt gister avond op zijn wekelijkse persconferentie. Binnenkort zullen de ministers Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) en Scholten (Defensie) hierover gaan praten met de betrokken vaste Kamercommissies. Van Agt verklaarde dat VN-secretaris- generaal Waldheim inmiddels formeel om een verlenging van de Nederlandse aan wezigheid in Libanon gevraagd heeft. Het -gaat hierbij in eerste instantie om de peri ode van maart tot juni volgend jaar. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Tienduizenden beto gers hebben in de Indiase steden Calcutta en Haiderabad Amerikaanse en Russi sche gebouwen aangevallen uit protest tegen de gebeurtenissen rond de Grote Moskee in de heilige stad Mekka. Leden van de Politieke Partij Radicalen (PPR) in Amsterdam voerden gisteravond Puin- en vuilafvoer per container Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: een bui. Middagtemperatuur rond acht graden. Matige, aan de kust vrij krachtige westenwind. Zie pagina 2 De regering van premier Moezore- wa van Zimbabwe heeft gisteren aan Engeland laten weten dat de aanval len op het aangrenzende Zambia worden gestaakt, zodra het Patriot tisch Front en Zambia hun guerrilla- invallen stopzetten. Danielle Kraft sprak met de betrok kenen. gehele wereld ongeveer dertig miljard gulden bedragen. Nederlandse exporteurs zijn bij de NCM verzekerd. Voor het niet-commer- ciële risico is de NCM sinds 1935 herverze kerd bij de Staat. „Indien dus de Iraanse verplichtingen niet worden nagekomen, zal vadertje Staat moeten betalen”, aldus de NCM-woordvoerder. Vorderingen die de banken via (interna tionale) consortia op Iran hebben komen volgens hem voor eigen rekening van de banken. De Amrobank verklaart voor enige tien tallen miljoenen guldens aan kredieten en leningen aan Iran te hebben uitstaan. Be richten als zou de Amrobank overmakin gen uit Iran weigeren zijn overigens door de raad van bestuur van de bank volstrekt onjuist genoemd. Óverigens hebben de Westeuropese wis selmarkten lauw gereageerd op verklarin gen uit Iran de buitenlandse schulden niet af te lossen. Na de bijeenkomst met zijn topadvi seurs over de situatie in Iran heeft de Amerikaanse president Carter gisteren gewaarschuwd voor de „zeer ernstige ge volgen” als er ook maar iets gebeurt met de Amerikanen die worden gegijzeld in de VS-ambassade in de Iraanse hoofdstad Teheran. De Amerikaanse regering blijft hopen op een diplomatieke afwikkeling van de actie, maar heeft laten doorschemeren militair ingrijpen niet uit te sluiten. Volgens het republikeinse parlements lid Hansen zijn de Iraanse autoriteiten mogelijk bereid de vrijlating van de 49 in de Amerikaanse ambassade in Teheran gegijzelden te bespreken als het Ameri kaanse Congres toestemt een onderzoek in te stellen naar het Iraanse regiem onder de sjah. De parlementariër heeft met enkele hooggeplaatste Amerikanen gesproken die worden vastgehouden in het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Te heran. Toestemming voor een bezoek aan de bezette ambassade is hem tot nu toe geweigerd. Zie verder pagina 3. Koningstraat 19-21 teletoon 023-326063 Haarlem GARAGE Schalkwijkerstraat 25-29 Haarlem - Tel. 350030 ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH De betogers riepen op tot eenheid en solidariteit van moslims. Ook in de hoofd stad van Bangladesj, Dacca, kwam het tot ongeregeldheden. De Saoedische minister van Voorlichting Abdou Jamani heeft gis termiddag verklaard dat de ontruiming van de moskee in Mekka vrijwel geheel is Insaid is geopend van maandag t/m zaterdag; vrijdagavond koopavond tot 21.00 uur. (ADVERTENTIES) Th. Brinkman-W. Burger Bilderdijkstraat 1A Tel. 023-316486 KIJKDAGEN VEILINGDAGEN di. 27 t/m do. 29/11 vanaf 10 uur vrij. 30/11 v.a. 9 uur Zou het een goede zaak kunnen zijn, indien in elk dranklokaal een instrument aanwezig was waarmee bezoekers hun promillage kunnen testen alvorens in de auto te stappen? Het Kamerlid Nypels van de WD beveelt een alcoholmeter aan die blijkbaar ook al op de particuliere markt in omloop is en waarmee ieder voor zich kan afmeten hoe het met de hoeveelheid alcohol in zijn bloed is gesteld. Verplichte plaatsing in cafés? Het lijkt meer op een wanhoopsadvies dan op een zinnige maat regel. Afgezien nog van de onvermijdelijke hilariteit die de cafébezoeker te wachten staat, als hij „aan de meter gaat liggen”, is het uitgangspunt van zo’n persoonlijke meting ook niet erg gelukkig. Want het gaat er immers niet om of een drinkebroer (of zus) kan afmeten hoe hij nog net door het net van de wettelijke alcoholgrens kan heenslippen, maar of de autobestuurder zoveel besef van het risico voor hemzelf en anderen kan worden bij gebracht dat hij onder invloed déérvan van het rijden afziet. Onder invloed van alcohol neemt de invloed van het risicobesef af, dat staat vast, maar dat ligt voor ieder persoonlijk volkomen verschillend. Zowel de rijvaar digheid als de verantwoordelijkheid wordt bij de een al heel snel, bij de ander minder snel aangetast. Zo’n persoonlijk „alcoholgeweten” kan niet op een gepera- liserend meetinstrument worden afge lezen. IJmuider Courant r Een woordvoerder van de Nederland- sche Credietverzekerings Maatschappij (NCM) heeft verklaard dat de NCM, waar van de grote Nederlandse banken aan- deelhoudsters zijn, geen nadelige gevol gen zal ondervinden van een eventuele Iraanse maatregel geen buitenlandse schulden meer te betalen. De centrale bank van Iran schat dat die schulden in de Over enkele weken wordt in Frans Guyana de Europese ruimteraket Ari ane gelanceerd. Een belangrijke zaak voor de ruimtevaart in Europa. Onder impuls van Frankrijk, dat ook ij het meeste geld in het projekt inves- teerde, is de ontwikkeling van de draagraket ter hand genomen. Als de lancering lukt maakt dat de Westeu- i ropese landen onafhankelijk van de a VS om in de ruimte satellieten (voor I wat voor doeleinden dan ook) te stationneren. Chriet Titulaer legt uit hoe de Ariane tot stand kwam, De premier benadrukte dat Waldheim om verlenging van de Nederlandse deel name had gevraagd, omdat de troepen hun werk bijzonder goed verrichten. voltooid. Hij zei niets over gijzelaars. Het Russische persbureau TASS meld de gisteren dat Amerikaanse -comman do’s, die zich zouden hebben uitgegeven als burgers in dienst van een oliemaat schappij, zijn gesignaleerd op de lucht machtbasis Dahran in Saoedi-Arabië. De omvang van het alcoholgebruik door automobilisten vormt al geruime tijd een grote zorg voor de overheid en de organi saties die zich met de verkeersveiligheid bezighouden. Ofschoon bij tijd en wijle groots opgezette controles door de politie worden uitgevoerd, kan worden vastge steld dat met politiële maatregelen onmo gelijk een merkbare verbetering kan wor den geforceerd. Justitiële verscherping van de bestraffing blijkt ook al niet zoda nig preventief te werken, dat het pro bleem kleiner wordt. Integendeel, diverse omstandigheden blijken ertoe mede te werken dat er een explosieve groei van verkeersovertredingen in deze sector moet worden geconstateerd. De noodzakelijke bescherming van autobestuurders tegen een politiële wille keur verhindert een enigszins afdoende controle en maakt de vaststelling van de overtreding, met alles wat daarbij in acht genomen dient te worden, tot een tijdro vende zaak. De zin voor verantwoordelijk heid van de autobestuurder, die in het algemeen gesproken toch al geen grote bloeiperiode doormaakt, wordt door de dringende, veelvuldig en in allerlei toon aarden geuite waarschuwingen geenszins gunstig bemvloed. Men drinkt en raast onbekommerd voort, meestal in de vaste overtuiging dat „die paar glaasjes” geen kwaad kunnen. (Van onze redactie buitenland) KOPENHAGEN-UTRECHT. De gerende sociaaldemocratische partij in Denemarken wil dat de NAVO een beslis sing over uitbreiding van het kernwape- narsenaal in West-Europa uitstelt met een half jaar. In de tussentijd zouden onderhandelin- gen moeten worden gevoerd met de Sov- jet-Unie over terugdringen van de atoom bewapening. De sociaaldemocratische fractie vergaderde gisteren over dit on derwerp om het parlementsdebat van vol gende week voor te bereiden. Voorzitter De Vries van de jongerenor ganisatie van de ARP, de Arjos, zei van morgen in een toespraak ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de organi satie in Utrecht, dat met de modernisering van de kernwapens grenzen worden overschreden, die niet overschreden mo gen worden. Aan alle abonnees die ons machtig den tot automatische bank- of giroin- casso Met de invoering van de computer voor onze abonnementen administra ties besloten wij tot centralisatie van de incasso van de abonnementsgelden voor alle bladen van het Damiate Pers concern. Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkse Courant De Typhoon, dagblad voor de Zaanstreek Nieuwe Noordhollandse Courant Noord Amsterdammer Wij openden hiervoor een nieuwe giro rekening no. 3203571 t.n.v. Damiate Pers B.V. Centrale Abonnementen Ad ministratie. Abonnees die ons voor de inning van het abonnementsgeld voor één van de bovengenoemde bladen machtigden tot automatische giro- of bankincasso, ontvingen één dezer dagen een af schrijving op naam van Damiate Pers B.V. De opdracht tot incasso van de abon nementsgelden over oktober werd door ons eerst in november aangebo den, kort daarop volgde de opdracht over november. Van sommige abon nees werd in deze maand dus twee maal een bedrag afgeschreven. Dit is dus geen dubbele betaling, maar beta ling voor de maanden oktober en no vember. Sommigen van u richtten zich tot de girodienst. Wij verzoeken u, wanneer e.e.a. u nog niet duidelijk mocht zijn, rechtstreeks contact op te nemen met de abonne menten administratie van uw blad of met de centrale abonnementen admi nistratie te Haarlem, tel. 023-319053. Indien e.e.a. bij u enige verwarring heeft doen ontstaan, dan bieden wij u hiervoor onze excuses aan. De directie de makers van het omstreden Jute- projekt. Joost trad zelf vele malen op in de Jute-show. Het beest is er gefrustreerd door geraakt. Waarom P» i i iai I ruili I lz> rv*\ j uiteenlopende soorten open haarden en onze specialisten bespreken samen met u welke voor u de meest geschikte is. Heeft u eenmaal een keus gemaakt, dan worden de gekochte materialen snel en keurig per kontainer bij u afgeleverd. Er zijn al open haarden vanaf f 1850r (exkl. BTW). Kom naar onze toonzaal in Badhoevedorp (aan het einde van de Meidoornweg, volg borden industrieterrein). Tel.: 02968 - 6765. Voorlichtingsminister Jamani ontkende dit nadrukkelijk. Ooggetuigen van de schermutselingen in de Moskee hebben in Cairo verteld, dat er bijna 200 doden zouden zijn gevallen onder de Saoedi-Arabische wachten en gelovigen. LA PAZ (AP) Tachtig Boliviaanse legerofficieren hebben zich met pantser wagens verschanst in het hoofdkwartier van het leger in het centrum van de Bolivi aanse hoofdstad La Paz, op zeer korte afstand van het paleis van de deze week benoemde president Gueiler. De groep rebellen staat onder leiding van generaal Luis Garcia Meza. Hij begon de opstand gistermiddag uit protest tegen de benoeming van een nieuwe bevelvoer der in zijn plaats, welke gebeurde in het kader van een hervorming van de leger top door de president. Het staatshoofd heeft direct na het be kend worden van de opstand gedreigd met harde maatregelen. Zij riep de rebel lerende officieren op zich niet te bemoeien met de politiek. De aanstelling van Gueiler als presi dent, half november, volgde direct op het aftreden van kolonel Natusch Busch, die zestien dagen aan het bewind was ge weest. Hij had begin november de macht gegrepen, maar zijn bewind vond zoveel tegenstand bij parlement en bevolking, dat hij zich gedwongen zag af te treden. Opklaringen, maar in de namiddag in het noorden van het land mogelijk ------ -j legt hij zelf uit. Janwillem van Vugt maakte rake schetsen van de verbol gen hond. In Egmond aan Zee staat een spe- ciaal tehuis voor kinderen, die het ij moeilijk hebben door familieomstan- digheden. Dat tehuis hangt een fail- lissement boven het hoofd. Het zal gesloten moeten worden, tenzij... De een harde actie tegen automobilisten die hun voertuig parkeerden op trottoirs en fietspaden. De actievoerders lieten van elke fout geparkeerde auto een band leeg lopen. Onder de ruitenwisser kreeg de bestuurder een pamflet met daarop de reden van de actie en de dichtstbijzijnde plaats waar de banden konden worden opgepompt. De PPR-leden droegen fiets pompen mee als symbool van hun actie. In de wekelijkse dierenrubriek Ani- j malliteiten krijgt de hond Joost de l gelegenheid zijn kritiek te spuien op i wmlstritre* xiQtn z>rv»oli De aangekondigde verlaging van loon- en inkomstenbelasting gaat niet ten koste van de sociale uitkerin- gen, zo zei premier Van Agt gisteren. Hij vertelde er niet bij hoe de kosten hiervan dan wél worden opge vangen. Wie in de zee wil ondergaan, moet zich met de waterstroom laten meevoeren. n Insaid is aeonend van Mogen wij u dan een goed advies geven Noteer lengte, breedte en hoogte van uw kamer en de maten van uw schoorsteen (doorsnede, hoogte) en kom er mee naar onze toonzaal. Daar vindt u een keur aan de meest kinderen vinden het verschrikkelijk.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1