1 Mannenhuis in Alkmaar meer dan sokken stoppen I elkaar moeten” JEUGDOPVANGTEHUIS HANGT FAILISSEMENT BOVEN HET HOOFD au Sandra (14 jaar): „Het ergste is dat we uit M BESTAANDE PATROON DOORBREKEN 24 door Daniëlle Kraft door Cees Kramer :h I 1 Huilen Te laat? Beraadsgroep Deeltijdbaan Bedreigend Pi Vaderpraatgroep EK k i 'W - KW tg Jos Zeegers (links) en Jan Goes: eventueel opnieuw beginnen. Dertig kinderen moeten weg n keus. „Na overleg met de stichting Geestelijke Volksgezondheid bleek dat er in Noord- Holland em jis. 30 r Het grote gebouw van De Wering. en Helemaal ontkennen doet de Regionale Alan Hughes, de oprichter van het Alkmaarse Mannenhuis. n le- uis ille Vlak achter de duinen in Egmond aan Zee staat een enorm gebouw. Daaromheen liggen enkele paviljoentjes verspreid en een flinke lap grond. Sinds anderhalf jaar zetelt hier het behandelingscentrum De Wering voor jongeren van 12 tot 18 jaar. 0p1 januari 1980 wordt daar voor de laatste maal de sleutel in het slot omgedraaid. Het tehuis hangt een faillisement boven het hoofd. Het heeft nu ruim een miljoen gulden schuld. De Wering was een tehuis voor jongeren die om uiteenlopende redenen het ouderlijk huis hebben verlaten. Sommigen zijn door hun ouders verwaarloosd, anderen konden de scheiding van hun ouders niet verwerken. Kinderen klapten dicht, werden wantrouwig ten opzichte van iedereen of werden agressief. In elk geval liepen alle kinderen een flinke deuk in hun ontwikkeling op. De Wering ving deze kinderen op en begeleidde ze. Bij sommigen met de bedoeling dat ze te zijner tijd weer naar huis zouden gaan; anderen konden op kamers gaan, waarvoor zij bij De Wering werden begeleid via het zogeheten trainingscentrum voor kamerbewoning. Een belangrijke voorwaarde voor plaatsing in De Wering was dat de kinderen zelf graag wilden komen. De jongeren in De Wering waren, gemengd, ondergebracht in drie paviljoentjes. Iedereen had zijn eigen kamer. Dag en nacht was er een groepsleider. De kinderen werd een eigen verantwoordelijkheid bijgebracht. De in totaal dertig kinderen voelden zich, zo blijkt uit reacties, thuis in het tehuis. De meesten zijn inmiddels elders in het land geplaatst. Bij de nu nog ongeveer tien overgebleven kinderen hebben de eerste huilpartijen bij het horen van de sluiting plaats gemaakt voor berusting en een gelaten sfeer. een bal en een meisje een pop. Tegenwoordig begint dat langzamerhand al wat minder te worden”. Het leger is naar het idee van de Alkmaarder ook zo’n instelling waar de man zich constant waar moet maken. „Nou, daar verwachten ze van je datje bikkelhard bent en geen enkele emotie toont. Je loopt er onder grote spanning, die je best wel kwijt wilt, maar dat kan er helemaal niet. Toch vind ik de opvoeding de belangrijkste rol spelen in de mannenemancipatie. Maar bij de opvoeding van kinderen gaat het ook ongelijkwaardig toe. De moeder domineert, terwijl er voor de vader geen plaats is. Kinderen hebben helemaal geen contact met de vader en als ze druk zijn irriteert hem dat vreselijk als hij ’s avonds moe thuiskomt”. houden. Wij willen dat belangstellenden bij ons komen”. De koper van De Wering liet het dus afweten. Daarom trok het bestuur van het tehuis de financiële toestand maar eens precies na. „We hebben toen gekeken naar het exploitatie- overzicht. Toen hebben we de beslissing genomen: we gaan dicht. Kijk, als je begint, mag je, vind ik, best een aanloopverlies hebben, maar op een gegeven moment moet er wel iets terugkomen”, aldus Jan Goes. De schulden van de Wering belopen nu ruim een miljoen. je aan begint?”. Maar die man wist helemaal niet waar hij aan begon en kreeg de kinderen niet als gevolg van een bewuste keuze, nee, hij kreeg ze gewoon omdat „iedereen” ze nam. Het hoorde erbij. Later werd hij zich er pas van bewust”. De moeilijke beslissing van De Wering werd zo’n twee maanden geleden genomen. „Wij hebben er verschrikkelijk tegenop gezien om het de kinderen te vertellen. Maar het was hartverwarmend hoe ze reageerden”, vertelt Jos Zeegers. Hij is teleurgesteld. „De Wering is een instantie, waaraan behoefte is en dan zie je dat het op een paar ton doodbloedt. De jongeren reageerden volstrekt onthutst, ze identificeren zich blijkbaar met De Wering, de ouders waren overwegend positief over het tehuis, de plaatsende instanties ook”. Volgens de Alkmaarder zullen de mannen, die het emancipatie-idee naar buiten willen uitdragen nog erg botsen op bestaande maatschappelijke „waarden en normen”. „Neem nu werken, ofwel prestatiegericht bezig zijn, wat het veelal is. Voor twijfel en onzekerheid in je persoon is toch heel weinig plaats op het werk. Als je coöperatief gedrag in je werksituatie wilt doorvoeren en weigert mee te doen aan de prestatiedwang en onderlinge concurrentie, kom je op een gegeven moment in conflict met die op prestatie en concurrentie gebaseerde organisatie van het arbeidsproces. En welke gevolgen dat kan hebben kun je onder Intussen gaat De Wering onverminderd verder met de afbouw van het tehuis. Er is geen keus, het risico kan niet worden genomen, dat de kinderen straks op straat staan. Iedereen betreurt het. Veel van de reeds overgeplaatste kinderen zitten volgens Jos Zeegers „niet onder ideale omstandigheden” of „verder van huis”. „We liepen allemaal te huilen”, zegt de 16-jarige Karin, nu nog in De Wering, over het moment dat de kinderen hoorden van de sluiting. Sommige jongeren boden hun zakgeld aan ter leniging van de financiële nood, anderen bezetten een paviljoen als protest. „Het ergste is dat we allemaal uit elkaar moeten”, vertelt Sandra (14 jaar). Het bestuur van De Wering heeft overigens nog steeds een sprankje hoop, nu er nog geen principe- uitspraak ligt over de behoefte aan „een” De Wering. Verder zijn er ook nog belangstellenden voor een koop. „De intentie is er bij het bestuur”, aldus Goes, „om eventueel later verder te gaan. Natuurlijk het liefst met dezelfde staf en groepsleiders”. „Het hangt er vanaf waar De Wering eventueel weer zou beginnen, maar ik zou wel willen doorgaan met dit tehuis en met de meerderheid van het personeel”, zegt een van de groepsleiders. „Ik denk dat De Wering belangrijk was als eerste opvanghuis na het gezin. Het was ook een tehuis waar de kinderen geen etiketje kregen opgeplakt”. De beraadsgroep was op haar tenen getrapt. „Het riep grote vraagtekens op. De beraadsgroep was zeer gebelgd en gereserveerd. Dat hebben we toen ook zo tegen CRM gezegd, ja”. Inmiddels echter lijkt de beraadsgroep te zijn omgeturnd, zij wil nu wèl helpen. Dat is niet te laat, vindt Hartog. „Het tehuis functioneert goed, laten we nu maar niet kijken naar de oude historie, niet gaan zitten zeuren en oud zeer oprakelen”. De beraadsgroep heeft inmiddels gesprekken op gang gebracht over de toekomst van De Wering. Alles draait daarbij om de vraag: is er behoefte aan „een” De Wering? Volgens Hartog liggen de doelstellingen van de CHJ-tehuizen straks dus in Alkmaar dicht bij die van De Wering, liet gaat volgens hem om hetzelfde type kinderen. „Men is nog bezig dat uit te diepen”, aldus Hartog. Verder is er een vragenlijst naar alle instellingen in de regio uitgegaan zoals het algemeen maatschappelijk werk, de sociale diensten en de gezinsvoogdij waarin onder meer wordt gevraagd waaraan in de regio behoefte is. Ook is een brief „met spoed” gestuurd naar CRM met het verzoek om financiële hulp totdat de beraadsgroep met advies komt. Maar als de Regionale Beraadsgroep nu concludeert dat De Wering inderdaad nodig is, wat gebeurt er dan? Alle kinderen zijn straks over geplaatst, je kunt ze niet meer terughalen, dan weten ze helemaal niet meer waar ze aan toe zijn. Hartog: „Dan komt er weer een gesprek met de ministeries over de vraag: onder welke voorwaarden kan het nu toch gecontinueerd worden. Dan zou De Wering helemaal opnieuw moeten beginnen, ja. Ik denk trouwens dat een nieuwe start toch veel beter is”. Zeger Hartog wil zich in elk geval sterk maken voor De Wering. „Persoonlijk zou ik willen pleiten voor continuering. Zij het dan met een kleinere capaciteit bij voorbeeld 22 beddenen mogelijk wat moeilijkere kinderen. Dat kan volgens mij door de goede ligging van het tehuis”. Op de vraag waarom De Wering nooit een antwoord heeft gekregen op de aanvraag voor een hogere dagverpleegprijs antwoordt de heer Zijlmans, provinciale bijstandsconsulent van de buitendienst van CRM, dat er te veel onduidelijkheden zijn geweest. Geen laksheid volgens hem.„Er waren nogal veel vraagtekens door de overgangssituatie van St. Jozef naar De Wering. En er waren ook vraagtekens over de inhoudelijkheid ten aanzien van de ordening en planning”, aldus Zijlmans. andere in Duitsland zien. Mannen die actief zijn in de mannenbeweging worden daar als staatsgevaarlijk beschouw met als gevolg dat ze een Berufsverbot krijgen”. „Wanneer vrouwen in een bedrijf werken wordt er veel op hen gekat als ze ziek zijn, maar in ieder geval vindt niemand het blijkbaar gek dat ze vaak ziek zijn. Mannen daarentegen durven veelal niet eens te laten zien dat zien dat ze ziek zijn. Laatst nog kwam ik iemand tegen die zich vreselijk beroerd voelde. Toch ging hij naar zijn werk, omdat hij vond dat hij er heen moest gaan. Ze gaan soms veel te lang door en later zitten ze met maagzweren of andere ernstige kwalen”. beperkt, dus besloot ik tot het opzetten van een mannenhuis”. Het belangrijkste in de emancipatie van de man vindt Alan Hughes „het kunnen zijn zoals je wilt zijn en geen masker moeten dragen”. „Als je bijvoorbeeld in een kroeg om je heen kijkt zie je dat mannen zich erg groot voordoen en er de versierders uithangen, maar vaak zijn ze niet zo. Ze tonen daar alleen het zogenaamde manbeeld. Mensen, die daar in vastlopen kunnen volgens mij hun emoties niet meer kwijt en gaan zuipen”. „Dat manbeeld komt voort uit de opvoeding. Van een jongen wordt namelijk verwacht dat hij mannelijk is en bijvoorbeeld van voetballen houdt. Nou, ik hou helemaal niet van voetballen, maar dan tel je bijna niet meer in sommige kringen. Voor zijn verjaardag krijgt een jongen toch huishouden. Bovendien vindt de vrouw hierdoor erkenning als vrouw. Ik ben namelijk van mening dat als de mannen niet meegaan de vrouwenemancipatie een subcultuur blijft. Wanneer vrouwen in een vrouwenhuis over feminisme praten en thuisgekomen de pantoffels voor hun man moeten pakken, ja, dan blijft er nog niet veel over”. Alan Hughes verder: „De behoefte aan een mannenhuis bestaat vooral bij mannen met emanciperende vrouwen. Die mannen krijgen veel kritiek van hun vrouwen en er wordt veel tegen hen aangeschopt. Zo van ,je doet nooit eens iets in het huishouden en je laat nooit je gevoelens zien”. Het huishouden is een verdomd moeilijke klus, dat komt hier ook naar voren. Bij de opvoeding van kinderen hebben veel mannen ook linkerhanden”. „Ik wil hier in het Alkmaarse mannenhuis beginnen met een radicale-therapie. Dat is eigenlijk een vervolg op een praatgroep, waarin je je bewust wordt van je rollenpatroon. Als jij, net zoals die Amsterdamse vader, net lekker zit in het eigen rollenpatroon, kun je daar in zo’n therapie iets aan veranderen. In een therapie groep zit een trainer, die de groep opstart in tien weken, waarna men zelf moet doorgaan”. Het verhaal van De Wering roept enkele vragen op. Wat was nu bijvoorbeeld de rol van die Regionale Beraadsgroep Noord-West, waarom bleef de aanvraag voor een hogere dagverpleegprijs zo lang onbeantwoord en hoe zit het met die ordening en planning van tehuizen? De Regionale Beraadsgroep Noord-West houdt zich bezig met dit laatste. Er zitten vertegenwoordigers in van de ministeries van CRM en Justitie, van de Provinciale Jeugdraad, van de medische en justitiële kinderhuizen, van de Raad voor de Kinderbescherming en van de Divosa, de overkoepeling van de sociale diensten. Komt een tehuis in problemen, dan klopt het bij de beraadsgroep aan. Zo ook verging het De Wering. Al eerder echter had de beraadsgroep op voor haar niet zo plezierige wijze kennis genomen van het bestaan van De Wering. Zeger Hartog, voorzitter van de Regionale Beraadsgroep vertelt daarover: „Ongeveer anderhalf jaar geleden heeft de beraadsgroep bewerkstelligd dat drie tehuizen opgingen in één stichting. De drie tehuizen hadden samen een capaciteit van honderd bedden, maar kampten met onderbezetting. Verder waren de panden zeer bouwvallig. De beraadsgroep adviseerde: één stichting, het terugbrengen van het aantal bedden en nieuwe panden. Dit is gelukt en het werd het Centrum Hulpverlening Jongeren, het CHJ”. De beraadsgroep kreeg het voor elkaar dat er in Purmerend twee nieuwe huizen kwamen, een in Zandvoort en de realisering straks van zeven huizen in Enkhuizen. Al geruime tijd liggen nieuw bouwplannen voor vijf huizen in Alkmaar klaar. Het huis in Zandvoort wordt dan opgedoekt. Al met al was het voor de beraadsgroep een enorm karwei, waar zij nu met enige trots op terug kijkt. „Het is een geweldige operatie geweest”, herinnert Hartog zich, „maar toen kwam plotselingnu anderhalf jaar geleden het bericht dat er een De Wering in Egmond aan Zee werd opgericht”. Vlak bij Alkmaar dus. En volgens Hartog gaat het om twee soortgelijke tehuizen. '9 ig. „Voor mannen blijkt het vreselijk moeilijk om aan een deeltijdbaan te komen. Ik dacht dat ze er bij de overheid een beetje mee begonnen, maar die hanteert ook andere normen dan commerciële bedrijven waar alleen de winst voorop staat en niet aan het welzijn van de mensen wordt gedacht. Bij een deeltijdbaan krijgt de man een belangrijke taak in de opvoeding van zijn kinderen en het Alan Hughes denkt dat het mannenhuis voor velen nog erg bedreigend is, want, zegt hij: „Mensen die hier komen kunnen zich bewust worden van dingen waaraan ze nooit hebben gedacht. Zelf voel ik me enorm thuis in de mannenemancipatie. Ik krijg er het gevoel van „hier hoef ik niet zoveel” en bovendien beweeg ik me er veel vrijer dan in een kroeg. Ons streven is echter uiteindelijk het mannenhuis overbodig te maken. Maar dat geldt ook voor het vrouwenhuis”. Bovendien is dat het antwoord op de vraag waarom een mannenhuis nu nodig is. We moeten gewoon dat bestaande patroon eens doorbreken en dat kan door zoiets als dit. Vrouwen worden hier niet binnengelaten, omdat de man in een veilige sfeer zit, die je wilt scheppen. Datzelfde telt ook voor het vrouwenhuis. Ik denk zelfs dat het goed is eens toenadering te zoeken met het vrouwenhuis voor een eventuele samenwerking”. 1 je de en. 1 Het bestuur van St. Jozef werd voor De Wering aangevuld. Er werd een begroting gemaakt, waarbij men rekende op 38 kinderen. Men hield verder rekening met een oude St. Jozef-vordening van de Amsterdamse Raad voor de Kinderbescherming van 265.000. Verder was het bestuur van plan om het hele complex na verloop van tijd te verkopen om elders op kleinere schaal te beginnen. De ruimte werd namelijk toch niet helemaal benut. Het bestuur ging er bij die verkoopgedachte steeds vanuit dat het complex zo’n drie miljoen waard was, een bedrag gebaseerd op de toenmalige grondprijs. De financiële perikelen van De Wering begonnen bij de te optimistische begroting. Het aantal van 38 kinderen is nooit gehaald, terwijl de staf en het aantal groepsleiders daar wel voor aanwezig waren. Een andere tegenvaller betrof de dagverpleegprijs. „We hebben vanaf de oprichting pogingen ondernomen om de dagverpleegprijs omhoog te krijgen”, zo vertelt bestuurslid Jan Goes. Die prijs, een bedrag van 146,50, moest volgens De Wering worden opgetrokken naar 186,50. Die pogingen zijn mislukt. De beschuldigende vingers gaan daarbij uit naar de Regionale Beraadsgroep Noord-West in Amsterdam. Dit is een adviserend orgaan van onder meer het ministerie van CRM. De beraadsgroep houdt zich bezig met de ordening en planning van jeugdtehuizen ofwel: waaraan is behoefte en wat wordt er geboden. „Wij hebben gehoord dat de beraadsgroep een beetje stelling tegen De Wering had genomen”, aldus Jan Goes van De Wering. Daar ziet hij dan ook oorzaken van het tegenvallend pupillenaantal en van het niet k toekennen van een hogere dagverpleegprijs. 'r Helemaal ontkennen doet de Regionale behoefte was aan behandeling van jongens en meisjes van ongeveer 14 tot 18 jaar. In het voorjaar van 1978 is de doelstelling van St. Jozef veranderd en zijn we met pubers begonnen”. Dit vertelt orthopedagoog Jos Zeegers, die sinds een jaar bij De Wering, zoals het nieuwe tehuis ging heten, werkt. Deze wijziging van de doelstelling gebeurde in een tijd dat dit nog zonder meer kon. Nu is dat niet meer zo. Op 1 januari van dit jaar is een wet van kracht geworden die inhoudt dat tehuizen die via de bijstandswet worden gefinancierd zoals De Wering een vergunning moeten hebben. Dit omdat het ministerie van CRM vraag en aanbod op elkaar wil afstemmen. Ooit wekte zijn verschijning hevige woede op bij een man die om gezinshulp had gevraagd en hem toen als gezinsverzorger aan de deur kreeg. „Goh, wat was die man kwaad. Ik mocht er ook niet in. Hij dacht natuurlijk dat er een gezinsverzorgster kwam. Zoiets kon helemaal niet en hij zou een brief aan De Telegraaf sturen”. Alkmaarder Alan Hughes kon na zijn opleiding voor gezinsverzorger vrijwel direct stoppen, want, zegt hij nu, „misschien één procent van de mensen die hulp vroegen, zei „laat hem maar voor een paar dagen komen", en dat waren nog de vooruitstrevende mensen. Normaal gesproken zijn mensen blij als ze een gezinsverzorgster krijgen, maar met mij was dan anders”. Ruim anderhalf jaar geleden stond het bestuur van het voormalige kindervakantie- en herstellingsoord Sint Jozef in Egmond aan Zee voor een moeilijke keus. Het tehuis voor bleekneusjes, die in de frisse zeelucht de kans kregen weer wat kleur te krijgen, voldeed niet meer in een behoefte, er kwamen te weinig kinderen. Sluiten of de doelstelling veranderen, dat was de Beraadsgroep dit niet Naast het afsluiten van leningen op basis van het bezit het gebouw, de paviljoentjes, drie hectare grond bleef De Wering toch maar hopen op meer kinderen en op een hogere dagprijs. In de lente van 1979, toen er een ontwerp-bestemmingsplan van de gemeente Egmond lag, waarin het terrein van De Wering voor kindertehuizen werd bestemd, schakelde het tehuis twee makelaars in die het bezit op 765.000 taxeerden. Een domper dus voor De Wering, die steeds aan zo’n drie miljoen dacht. „Het bezit dekte de financieringen dus niet meer”, vertelt Jan Goes. „De enige mogelijkheid was om goodwill-fondsen aan te boren. We hebben de zaak toen wat kunnen rekken. Maar, zo dachten we. er is nog steeds een ontwerp-bestemmingsplan, dus we gaan proberen de zaak te verkopen op de vrije markt, in de speculatieve sector. Er kwam een koper, die op het terrein sociale woningbouw met een gouden randje wilde plegen”. Grote bungalows op de duintoppen derhalve. „Op basis van dit plan kwam een prijs op tafel: 1,3 miljoen”. Na aflossing van alle schulden zou er volgens Goes zo’n vier ton overblijven voor De Wering om elders opnieuw te beginnen, wat, zoals gezegd, altijd al de bedoeling was. „Maar de gemeente Egmond zei nee tegen het plan”, aldus Goes. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gaven ook geen groen licht. Het gevolg was dat De Wering ook nee van de koper kreeg te horen. Dit speelde allemaal in juni 1979. „Het ontwerp-bestemmingsplan voor het gebied is vastgesteld voor kindertehuizen omdat het daar slecht mee ging. De gemeente heeft bewust gekozen voor een conserverende behoedende) bestemming”, zo laat een woordvoerder van de gemeente Egmond weten. Hij zegt daarbij dat het niet zo is dat de gemeente niet wil meewerken aan eventuele bouwplannen waarvoor dan een wijzigingsprocedure van het plan nodig zou zijn maar „de gemeente wil een vinger in de pap Alan Hughes wijst daarbij op een vaderpraatgroep van het Mannenhuis in Amsterdam. „Iemand uit die groep schreef laatst in een blad een stukje over het „bewust of onbewust vader zijn”. Hij baalde er goed van dat hij kinderen had die hem in zijn vrijheid beperkten. Mensen zeiden dan tegen hem „Maar je hebt ze toch zelfgewild?” en „Als je kinderen neemt weetje toch waar I Zijn „ervaring” als gezinsverzorger I is hem bij de oprichting van het Alkmaarse Mannenhuis van pas gekomen. Binnenkort gaat dit Mannenhuis, na Amsterdam, I Utrecht en Rotterdam het vierde in ons land, draaien met een algemene informatieavond, een café-thema- avond en waarschijnlijk een doe- avond, waarop mannen, zegt Alan, misschien net als in Amsterdam bezig kunnen zijn met het stoppen van gaten in hun broeken of sokken. „In Alkmaar had je een mannenpraatgroep, maar de jongen die deze groep leidde stopte ermee. Ik zou het toen overnemen. Later dacht ik „alleen een h praatgroep hier is toch wel Zij wachten af, weten nog niet zeker waar ze terecht zullen komen. Drie dingen spelen bij de sluiting van De Wering, gefinancierd via de Algemene Bijstandswet, een belangrijke rol: een te optimistische toekomstvisie, het bestemmingsplan dat voor het gebied geldt en de houding van het adviserend orgaan van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. CRM heeft in het verleden de dagprijs van De Wering bepaald een prijs die De Wering te laag vond. In onderstaand verhaal vertellen betrokkenen over de gang van zaken en over de toekomst. '■®S T:

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25