Zoek naar de beste verlichting in huis OPBERGPILAAR VOOR n I tl I ALLE BAD-RATAPLAN •5 .zr_L__ i IF Mogelijkheid van zeven meubels in bouwkoffer I Nieuw duur isolatiemateriaal i Kasten en kasten in Bouwcentrum I Toepassing h FIG 2 F I6 1 6. I De winter staat weer voor de deur. De dagen worden korter, de avonden en nachten langer. De verlichting wordt vaak al in de vroege middaguren aan gedaan, omdat het al donker wordt in huis. Het elektrisch licht Is echter niet alleen een vervanging voor het dag licht, maar bepaalt ook de sfeer in huis. Net als de kleuren kan het licht een deel van de inrichting benadrukken of verdoezelen. Licht kan een kamer ver velden of spannend, toonloos of boei end doen lijken. Licht kan een kleur benadrukken of terugdringen. i i jr «M I I- ■TM T -» Het is belangrijk dat het licht niet ver blindt. Door een lamp met een lampekap af te schermen, door de lichtstraal ergens anders heen te richten, of door een vergro ting van het verlichtingsoppervlak kan dit worden bereikt. Het is echter ook belang rijk om in één kamer voor afwisseling in de sterkte van de lampen te zorgen. Dit maakt een kamer ’s avonds gezelliger. Enkele tips voor de belangrijkste plek ken in huis: 1. De keuken (zie fig. 2a). In de keuken is goed licht voor alle werkzaamheden nodig. Een lamp die aan het plafond hangt, kan slechts algemeen en aanvullend licht geven. Belangrijk zijn de lichtpunten onder de hangkastjes of aan de wanden. Slechts deze kunnen er voor zorgen dat de werkplekken aan het aanrecht goed verlicht worden, zonder dat u in uw eigen schaduw staat. TL- balken zijn hiervoor ideaal, omdat ze in verschillende breedten zijn te verkrijgen en een kleine inbouwhoogte hebben. Wan neer er aan de voorkant een lijstje wordt gemonteerd, dan kunnen ze niet verblin den en wordt het licht op het aanrecht en de wand gericht. Brengt u over de hele lengte TL-balken aan, dan is het zuiniger per lamp een aan- en uitschakelknop te monteren. 2. De eettafel (Zie fig. 2b). Aan de eettafel hebt u de lichtbron direct voor u. Het is dan ook erg belang rijk dat het licht niet verblindt, maar het mag ook niet te zwak zijn. Ideaal zijn kopspiegellampen, zo in de lampekap aangebracht, dat de metalen kop net of Wat dit laatste betreft is er (net nu, heet van de naald) een aardig nieuwtje: de M3 meubelbouwkoffer. Het M3- systeem, door een inventieve ontwerper bedacht en in de loop der tijden geperfectioneerd, was al bekend. Het bestaat uit stijlen van verschillende lengte, voorzien van dwarse inkepingen, waarin planken en dergelijke passen, en gemakkelijk in verticale richting met elkaar te verbinden. Het is een zogenaamd aan- en doorbouwsysteem, dat altijd weer kan worden uitgebreid (ook veranderd) en dat zich makkelijk voegt naar de beschikbare ruimte. In de „koffer” met M3-elementen zit een bepaald aantal onderdelen (stijlen en planken) waarvan zeven verschillende meubelconstructies kunnen worden gemaakt. De voorbeelden zitten erbij. Welk van de zeven ontwerpen je ook bouwt, je houdt (bijna) geen materiaal over. Je kunt hoog öf laag bouwen, symmetrisch of verspringend. Vooral voor kinderkamers, „tienerhokken”, maar ook in „gewone” woonruimte is het uitdagend materiaal. Het gave vurehout kan blank worden gelakt, in transparante kleur afgewerkt, gebeitst, geverfd. Een produkt dat is gebaseerd op een vernuftig idee. Om een boeken- of grammofoonplatenberging van te maken, of een „woontoren”, een ordnerkast of een speelgoedberging. Het is met het roemruchte „meubelbouwpakket” in Nederland vreemd gelopen. Enkele tientallen jaren geleden was het een en al zelfbouwmeubel, wat de klok sloeg. Tot het, schijnbaar plotseling, zo goed als helemaal over was. De oorzaak daarvan is niet zo moeilijk aan te wijzen: de fabrikanten van meubelbouwpakketten zijn destijds helemaal niet met hun tijd meegegaan. Ze bleven die „lekker lopende” wandkasten en tafeltjes vrolijk aan de lopende band produceren, zonder zich te realiseren dat de consument er langzamerhand totaal op was uitgekeken. Dat heeft eigenlijk geheel ten onrechte het zelfbouwmeubel een kwalijke naam bezorgd. Nu gebeurt er in die richting weer het een en ander, maar dan wel helemaal aangepast aan de moderne opvattingen. Een heel duidelijke trend is de voorkeur voor „eerlijk hout”, doodgewoon blank vuren, dat iedereen zelf kan afwerken zoals hij dat wil. En vooral: met meerdere vormgevingsmogelijkheden. Dat was namelijk een van de uiterst zwakke punten van het meubelbouwpakket van weleer; je moest het kastje of het tafeltje dat meneer de ontwerper bedacht had, maar mooi vinden. Iets anders kon je uit zo’n pakket nooit maken. En allemaal teakfineer met die schuine pootjes! Het moderne bouwsysteem biedt gelukkig variatie Meubels bouwen naar smaak. Dat kan tegenwoordig zowel in de wat meer luxueuze sfeer als in het eenvoudige genre. net niet onder de lampekap uitkomt. Het mooiste is als de lamp net iets boven ooghoogte hangt. Dit is 1.10-1.20 meter van een zittend persoon. De ogen mogen in ieder geval niet door de verlichte bin nenkant van de lampekap worden ver blind. Het hele tafeloppervlak Ynoet wor den beschenen. Doordat de lampekap het licht over tafel en stoelen verspreidt, mag deze dan De keuze van de juiste lamp voor een plek in huis is vaak erg moeilijk. Een vuistregel om mee te beginnen is de vol gende: Ga uit van de functies van de kamer of van een gedeelte van de kamer en probeer deze ruimte zo functioneel mogelijk te verlichten. O Informatie JÉK S: Als variant op een reeds geruime tijd in de bouw toegepast spouw-isolatiema- teriaal is sinds kort een isolatieprodukt voor diverse toepassingen verkrijgbaar. Het heet „Handisol” en het meest in het oog springende aspect ervan is dat het aanzienlijk dunner is dan de tot dusver bekende isolatiematerialen: slechts 5 mm. Het is opgebouwd uit plasticfolie waarin ontelbare luchtkussentjes zijn aangebracht en twee dunne aluminium- laagjes. Ondanks de zeer geringe dikte is de isolatiewaarde vergelijkbaar met die van een 5 cm dikke minerale woldeken of -plaat. De werking berust op het stralings- principe. Door de aan beide zijde aange brachte aluminiumfolie kaatst Handisol de warmte naar binnen terug, en doet aan de andere kant hetzelfde met de kou. Het laat zich erg gemakkelijk aan brengen (bijvoorbeeld met nietjes) en bijvoorbeeld voor de isolatie van een wand is een regelwerk van ca. 1 cm dunne latten al voldoende. Die kunnen Het Bouwcentrum in Rotterdam houdt van 22 november tot en met 29 december 1979 een expositie onder de titel „Kasten en kasten: aanbouwsystemen voor woon- en slaapkamer”. De tentoonstelling vormt een overzicht van kasten, rekken, legborden en boxen, die door middel van een systeem zijn gekoppeld of op andere wijze zijn te combineren. De reeks kasten loopt van goedkoop naar duur en toont zowel open als gesloten exemplaren, kant en klaar gemonteerd of door een doe-het-zelver in elkaar te zetten en af te werken. De titel geeft al aan, dat het niet gaat om speciale kastsystemen voor keukens en badkamers. De expositie telt ongeveer twintig deelnemende bedrijven, waarvan de inzen dingen worden begeleid door documentatie over andere mogelijke opstellingen de technische gegevens. De bezoeker van de tentoonstelling kan er ook een overzicht krijgen van functionele criteria, reikhoogten, overzichtelijkheid en prijzen. Het Bouwcentrum is op maandag geopend van 13.00 tot 17.00 uur (met uitzondering van 24 en 31 demceber) en op dinsdag tot en met zaterdag van 09.00 tot 17.00 uur. In Utrecht wordt de beurs „Trouvaille”, voor verzamelaars gehouden in het Jaarbeurs-complex. Van 23 tot en met 26 november; vrijdag 23 november van 2 tot 10 uur, overige dagen van 10 tot 6 uur. ook niet te klein zijn. Het midden van de tafel zou hierdoor veel licht krijgen, maar u eet in het halfdonker. Een lamp die in hoogte kan verschuiven is erg handig bo ven een uitschuifbare tafel. 3. De zithoek (zie fig. 2c). In de zithoek moet gelezen, gepraat, gebreid en gespeeld kunnen worden, maar ook televisie gekeken enz. De zit hoek moet zo worden verlicht, dat naar keuze één activiteit alleen maar ook meer dere activiteiten samen kunnen plaatsvin den. Bij het televisiekijken mag er door de verlichting geen reflectie op de beeldbuis ontstaan. Licht om te lezen, breien enz. moet gericht licht zijn, dat alleen op het werk valt, waarmee u bezig bent en niet in de ogen schijnt. Draaibare spots en in hoogte verstelbare schemerlampen kun nen voor meerdere doeleinden worden gebruikt en zijn dan ook erg handig in een zithoek. 4. De badkamer (zie fig. 2d). In de badkamer moet veel licht en wei nig schaduw zijn. Is uw badkamer klein, dat hebt u aan de verlichting voor de wastafel en de douche veelal genoeg. Twee lampjes aan de zijkanten van de spiegel bjj de wastafel geven gericht licht bij de spiegel en verstrooiend licht langs de wand. Een TL-balk in een koof langs de muur als indirecte verlichting die het pla fond of een tegelwand beschijnt is een erg mooie aanvullende verlichting, vooral bo ven een bad. Al dit voorgaande kan u misschien op weg helpen wanneer u aan een nieuwe verlichting ergens in huis toe bent, of wanneer u de verlichting wat gezelliger wilt maken. De ontwikkeling in de verlich- tingsarmaturen is groot. Wilt u meer we ten, dan kunt u bij een speciaalzaak te recht. Deze hebben uitgebreide folders over alle typen lampen en hun toepassing. i eenvoudig met montagekit worden be vestigd (vooral gemakkelijk op harde muren zoals beton) en daarop wordt Handisol geniet. Dan nog een zelfde aan tal dunne latten op de eerder bevestigde en daarop bijvoorbeeld schroten, gips- kartonplaat of ander plaatmateriaal. Al les bij elkaar kost de isolatie dan heel weinig „extra muurdikte”. Ook voor dakbeschot, kruipruimte on der de vloer, achter radiatoren, bescher ming van vorstgevoelige delen van de waterleiding, de meterput enz. is het materiaal geschikt. Bij diverse toepas singen speelt de geringe dikte en gemak kelijke handelbaarheid van Handisol een belangrijke rol. Het is zelfs bruikbaar om warm voed sel lange tijd op temperatuur te houden, of, andersom, gekoelde dranken of etenswaren koud te houden. Met een schaar is het even gemakke lijk als papier op maat te maken; het is bovendien volkomen „schoon” mate riaal. De fabrikant is Meuwissen Industrie BV, Waarderweg 122, Haarlem. o Bij het toepassen van verlichting moe- ‘V ten vier grondregels in acht worden genomen: Direct licht geeft harde contouren (zie fig. la); 2. overwegend direct licht (verstrooiing van het licht door bijvoorbeeld een pla- fonnier) verlicht de kamer gelijkmatig (zie fig. lb); 3. halfdirect licht ontstaat door lampen die naar boven schijnen (zie fig. 1c); 4. indirect licht beschijnt het plafond (zie fig. ld). Nu kan niet elke lamp voor ieder doel worden gebruikt. De verlichtingssterkste, de lamp- en de plaatsingskeuze spelen ook een belangrijke rol. Wat de verlichtingssterkte betreft: het is belangrijk te weten wanneer u in huis een sterke lamp nodig hebt, of dat u ook een zwakkere kunt nemen. Een sterke lamp wordt of in een geslo ten lampekap toegepast, of is ver van de te verlichten plek verwijderd. Ze wordt als halfindirect- of indirect licht toegepast en beschijnt donkere wanden. Een zwakkere lamp wordt vlak bij de te verlichten plek, bijvoorbeeld een lees lampje, als directe verlichting gebruikt. De lamp behoeft niet te worden afge schermd in de stralingsrichting. Dit gaat op bij gewone gloeilampen. Zodra u een andere lamp gaat toepassen, vergroot of verzwakt u de verlichtings sterkte. Elke lamp heeft immers zijn spe cifieke eigenschappen. Bijvoorbeeld: een melkglazen lamp van dezelfde sterkte (in Watts) als een gloeilamp straalt drie- a viermaal zo weinig licht uit; een TL-lamp van bijvoorbeeld 60 Watt is ongeveer 1,5 maal zo „sterk” als een gloeilamp van 60 Watt. In de badkamer moet men (in bad liggend of onder de douche staand) allerlei dingen onder handbereik hebben. Vaak is de enige voor ziening het zeepbakje. De rest van de toilet- spullen balanceert dan vaak op de rand van het bad. Bij Curver is een zo wel handige als attrac tieve oplossing voor dat probleem bedacht: de Montacoin. Dat is een soort „opbergpilaar”, die je overal kunt plaat sen. Hij bestaat uit een stel verchroomde buizen die klem tussen vloer en plafond kan worden gezet. Hij zit vol met schopjes, bakjes en haakjes waar handdoe ken, washandjes, zeep, tandenborstel, sham poo, badzout, lotion en de hele verdere badritu- eel-rataplan een plaats je kan krijgen. Altijd on der handbereik, op de gunstigste plaats aange bracht. Blijkt de plek toch niet zó handig, dan zet je de hele Montacoin eenvoudig een stukje verder. Hij vult tevens een „verloren hoek” in de badruimte decoratief op. L W •’WWI f 5' i I 2 >o a o

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 31