Na nieuwe rellen bij ambassade in Loesaka Cambodja d na plaatsingsbesluit Nieuwe hoogleraar aan universiteit Leiden: Sterke toename zelfmoord pogingen in EG-landen Oostblok bespioneerde Oostenrijkse manoeuvres Levensteken van adviseur Suarez Chili weigert socialisten Levenslang voor moord op Lord Mountbatten Brandt lovend over Vondeling Van der Klaauw op het matje over stemgedrag Royement na felle kritiek op Ceausescu Nederlands vliegtuig pendelt in Ierse banken na „paniek” dicht „Geen onderhandelingen Tot nu toe 4 miljoen op giro 777 Slecht weer verstoorde schema VS-plannen voor energiebeperking Gromiko over NAVO-kernwapens: •3 BINNEN- EN BUITENLAND 3 ZATERDAG 24 NOVEMBER 19 7 9 (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) ht ?rs ----- art en (Van onze redacteur in Wenen, Anton Koene) WENEN. Een groot aantal Oosteuropese binnenvaartschepen, uitgerust met spionage-apparatuur, heeft deze week op verschillende plaatsen langs de oever van het Oostenrijkse deel van de Donau de grootste militaire manoeu vres gevolgd die sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog in het neutrale Oostenrijk zijn gehouden. De scheepvaart op de Donau is vrij, omdat de rivier tot de internationale wateren behoort. beheersing in Europa, zo heeft Gro miko de Westduitse bondskanselier Schmidt en minister Genscher van Buitenlandse Zaken gezegd. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft in een eerste reac tie verklaard tóch vertrouwen te heb ben dat er ook na een NAVO-besluit vóór stationering van nieuwe kern wapens met Moskou kan worden on derhandeld. (Van onze redactie buitenland) LOESAKA-LONDEN. De Britse hoge commissaris (am bassadeur) in Zambia, Sir Leonard Allinson, is gisteren naar Londen teruggeroepen nadat meer dan tweeduizend demonstranten het gebouw van het Britse hoge commissa riaat hadden bestormd en rui ten en deuren stukgeslagen. De Zambiaanse president Kenneth Kaoenda had zich achter de actie geschaard. „Wat jullie gedaan hebt, moet de Britse regering duidelijk maken dat die man (Allison) hier geen boodschap meer heeft”, aldus Kaoenda. weg (Van onze redactie buitenland) i een over te gaan tot het produceren en stationeren van kernwapens voor de middellange afstand. Als dat wel ge beurt, dan is de Sovjet-Unie niet meer bereid te onderhandelen over wapen- SCHIPHOL. Unicef Nederland en het Nederlandse Rode Kruis heb ben, voorlopig voor een maand, een DC-10 vrachtvliegtuig gecharterd, dat een maand lang een luchtbrug zal onderhouden tussen Singapore en Phnom Penh in het door honger geteisterde Cambodja. Voorzitter Kraijenhoff van het Neder landse Rode Kruis, deelde gisteren op Schiphol mee dat de hulpverlening in Cambodja zelf steeds beter op gang komt. Bovendien wordt ook de land bouw langzaam weer op poten gezet. Volgens Kraijenhoff is nu de helft van de rijstvelden rond Phnom Penh weer ingezaaid en 20 percent van die op het platteland. Zijn inlichtingen stemmen overeen met berichten van de Werel draad van Kerken en een consortium van Westeuropese hulpverleningsinstan ties, die met Unicef en Rode Kruis de belangrijkste coördinatoren van de hulp aan Cambodja zijn. De inzamelingsactie voor Cambodja via het „rampen-gironummer” 777 van het Rode Kruis heeft tot dusver vier miljoen gulden opgebracht. Uit dat be drag wordt ook de luchtbrug gefinan cierd. Het vandaag vertrokken DC-10 toestel zal dagelijks naar Cambodja op en neer vliegen, geladen met rijst, rjjst- zaad, gedroogde vis, babyvoedsel en zelfs een compleet veldhospitaal. Dit laatste is bestemd voor de Cambodjaan se vluchtelingen in Thailand, waaraan Rode Kruis en Unicef eveneens hulp geven. Aan beide zijden van de grens kwam Cambodja en Thailand zijn naar schatting nu 560.000 hongerende Cam- bodjanen samengetrokken. aag Ne len ren de nad ge- na- /an >mt ror- vijl de Naar verluidt zijn de uitlatingen van Gromiko in Bonn met zorg aan gehoord. Tot voor kort bestond de indruk dat de Sovjet-Unie hoe dan ook bereid zouden zijn om te onderhandelen. Gromiko zei tijdens een persconferentie dat de Sovjet-Unie niets liever wil dan praten over een vermindering van het aantal raketten. Maar, zo voegde hij direct daaraan toe, dat moet dan nu gebeuren en niet nadat de NAVO een besluit heeft genomen over de stationering van welke nieuwe raketten dan ook. rlid de mi- eft, be- ibi- en- in 'er in oet ng, os- jm. gd- wel TT net Iers jte- >m- Het dat ijk- net iet lie lit ip- 3S- id- in U- an le de in ;a- len de ver ver der e. vil ir- en ti er er lat jd it- re- ns its ir- k” je an ift )k !IL ■n, de ?t- ir- 1 sn ■e- iw >e- Het Martinair-toestel is gisteren door prinses Margriet lid van het dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis omgedoopt in „J. Henry Du- nant”, genoemd naar de Stichter van het Rode Kruis. Het vertrekt vandaag naar Singapore, om daar de wacht over te nemen van een transportvliegtuig van de Britse luchtmacht. AMSTERDAMMADRID (ANP). De missie van de Socialistische Internationa le naar een aantal Latijnsamerikaanse landen gaat niet door. Zowel Chili als Uruguay hebben laten weten dat een be zoek van de delegatie die onder leiding zou staan van de secretaris-generaal Gon zales van de Spaanse socialistische partij niet welkom is. Met de Argentijnse autoriteiten bleek geen contact mogelijk. Een kleine delega tie van de Socialistische Internationale is gisteren naar Paraguay vertrokken. De Partij van de Arbeid had de missie van de Socialistische Internationale wil len aangrijpen om meer druk uit te oefe nen op de regeringen van onder meer Uruguay en Argentinië met betrekking tot de schending van de mensenrechten in die landen. „Wij willen bij onderhandelingen nie mand onze wil opdringen”, aldus Gromi ko, „wij willen dat er naar een oplossing wordt gezocht die voor beide partijen aan vaardbaar is”. Volgens de bewindsman zijn de Russi sche SS-20-raketten in feite „niets nieuws”. Het gaat hier om een „gewone modernisering waar we al vijf jaar mee bezig zijn, en die het bestaande machts evenwicht volstrekt niet verstoort”. Gromiko heeft in Bonn duidelijk ge maakt dat Moskou goede betrekkingen wenst met zowel de Bondsrepubliek als de DDR. Bondskanselier Schmidt is uitgeno digd volgend jaar een bezoek te brengen aan de Sovjet-Unie. Britse diplomaat uit Zambia BONN. De Russische minister Gromiko van Buitenlandse Zaken heeft de NAVO gewaarschuwd niet LEIDEN. In de EG-landen is sprake van een sterke toename van het aantal zelfmoordpogingen. Dat is een verontrustende ontwikkeling, omdat personen die ooit een poging tot zelfmoord hebben ondernomen, een veel hogere kans hebben ten slotte hun leven door zelfdoding te beëindigen dan personen waarbij van dergelijk gedrag geen sprake is. Dit zei dr. R. W. F. Diekstra gistermid dag tijdens de oratie „Wie binnen blijft, staat er buiten”, waarmee hij het ambt van hoogleraar in de klinische psycholo gie aan de universiteit van Leiden aan vaardde. Diekstra zei dat er in een recent door onderzoekers uit de verschillende EG- landen uitgebracht rapport wordt ge sproken van een „epidemie” van zelf moordpogingen, die vooral de jongere bevolkingsgroepen treft. De pogingen tot zelfdoding worden vooral onderno men door zelfvergiftiging met stoffen van medische herkomst. Geschat wordt dat in Groot-Brittannië van medici of medische instanties, ver moedelijk nog aanzienlijk hoger ligt en wel op ongeveer tienduizend per jaar. Ondanks een grote hoeveelheid onder zoek in de afgelopen jaren begrijpt men op dit moment echter nog maar heel weinig van de factoren die een rol spelen bij een zelfmoordpoging, aldus Diekstra. Daardoor ontbreken volgens hem ook effectieve interventie- en preventie-mid- delen. Volgens Diekstra is één van de voor naamste redenen hiervoor de aard van het onderzoek dat op dit terrein gebrui kelijk is: de meeste studies maken uit sluitend gebruik van klinisch of ambte- lijk-statistisch materiaal. „Observatie en onderzoek van perso nen die een hoog risico voor suicidepo- ging hebben, of die al een suicide-poging hebben gedaan, in en in relatie tot hun „natuurlijke” of dagelijkse leefsituatie ontbreken vrijwel”, aldus Diekstra. Een meer naturalistische observatie en meer naturalistisch onderzoek op dit terrein zouden ertoe kunnen leiden dat de klinisch psycholoog (en de suicido- loog) minder onbekend zal zijn met de verschijnselen waarmee hij zich be roepshalve bezighoudt, aldus Diekstra. Gromiko (links) in gesprek met bondskan selier Helmut Schmidt. De Russische minister van Buitenlandse Zaken sprak later ook met zijn Westduitse collega Genscher. MADRID (UPI). In zijn eerste mede deling aan de buitenwereld sedert zijn ontvoering twee weken geleden heeft het Spaanse parlementslid Javier Ruperez zijn (Nederlandse) vrouw laten weten dat hij door zijn Baskische ontvoerders goed wordt behandeld. Het dagblad El Pais meldde dat de 38- jarige adviseur van premier Suarez een brief en foto’s aan zijn vrouw had ge stuurd. Volgens het blad was de brief aan een weekblad gezonden ter publikatie in de uitgave van volgende week. Ruperez is door leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA ontvoerd. Gromiko, die gisteren zijn driedaagse bezoek aan de Bondsrepubliek in Bonn afsloot, zei dat de situatie zich door de invoering van nieuwe kernwapens zou verscherpen en dat er een nieuwe wapen wedloop ontstaat. Ook de MBFR-onder- handelingen over troepenvermindering van Oost en West in Europa worden vol gens hem zeer gecompliceerd. Gromiko liet er geen twijfel over bestaan dat het Oostblok en de NAVO ten opzichte van de middellange-afstandsraketten een „ge heel andere taal spreken”. Een groep journalisten werd aangevallen, waarbij een Amerikaanse journalist zwaar werd mishandeld. Zambiaanse mi litairen en politie wisten de verslaggevers in veiligheid te brengen. De demonstraties volgden op de uit spraak van de Britse hoge commissaris waarin hij de eis van Zambia, dat Londen schadevergoeding moet betalen voor de door Zimbabwe vernielde bruggen in Zambia, van de hand had gewezen. De Zambiaanse minister Wilson Chakulya van Buitenlandse Zaken noemde de reac tie van de Britse diplomaat „een beledi ging voor het Zambiaanse staatshoofd en een bewijs voor het feit dat Engeland met de onwettige regering in Rhodesië (Zim babwe, red.) samenzwoer om zijn land te chanteren en te vernietigen”. jaarlijks ongeveer honderdduizend op names in algemene ziekenhuizen plaats vinden als gevolg van dergelijke zelfver giftigingen. Die opnames zouden tien procent van het aantal „medical admis sions” en twintig procent van het aantal spoedopnamen vormen. Bijna één pro cent van de totale vrouwelijke bevolking tussen vijftien en negentien jaar zou jaarlijks om deze reden in het ziekenhuis worden gezien. Volgens Diekstra is er in Nederland (nog) geen sprake van een dergelijke omvang van het aantal pogingen tot zelf doding, maar wijzen recente gegevens erop dat ook in Nederland van een toe nemend probleem kan worden gespro ken. Hij zei dat uit gegevens van de Stichting Medische Registratie in Utrecht blijkt dat tussen 1970 en 1976 het aantal opnames in algemene ziekenhui zen tengevolge van zelfmoordpogingen met zeventig procent is gestegen. In absolute cijfers uitgedrukt kan wor den gesteld dat jaarlijks in ons land tenminste zesduizend mensen in een zie kenhuis worden opgenomen na een po ging tot zelfdoding. Uit gegevens over de eerste negen maanden van dit jaar kan volgens Diekstra worden afgeleid dat het aantal pogingen dat ter kennis komt LONDEN (AP). De Amerikaanse Minis ter Miller van Financiën heeft verklaard dat president Carter overweegt verplichte maatregelen voor te stellen om de oliecon- sumptie van de Verenigde Staten in het komende jaar te beperken. De maatrege len zouden onder meer stappen omvatten om het autogebruik aan banden te leggen. Miller zei, op doorreis naar Saoedi-Ara- bië, dat dit zou kunnen worden bereikt door benzinerantsoenering, een verho ging van de benzinebelasting of andere maatregelen, zoals controles op verlich ting en temperaturen. „De strijd speelt zich nu volledig af rond het energievraag stuk. Als de olieprijzen blijven stijgen, dan halen alle andere pogingen om de inflatie te beperken, waaronder inspan ningen om de dollar te steunen niets uit”, aldus Miller. DUBLIN (Reuter). Rechters in Du blin hebben de 31-jarige Thomas McMa hon tot levenslang veroordeeld na hem schuldig te hebben bevonden aan de moord op Lord Mountbatten, de oom van de Britse koningin Elizabeth die op 27 augustus bij de ontploffing van zijn jacht in de Ierse wateren om het leven kwam. Een tweede beschuldigde, de 24-jarige Francis McGirl, werd onschuldig aan moord verklaard. Behalve Mountbatten kwamen nog twee leden van zijn familie en een bemannings lid om het leven. De provisionele vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. De twee verdachten, die zeiden onschuldig te zijn, behoren tot de IRA. De grootscheepse manoeuvres, waar aan door 33.000 man werd deelgenomen en die werden bijgewoond door ongeveer duizend waarnemers uit 25 landen, wer den gehouden onder de slechtst denkbare weersomstandigheden. Een aanval van parachutisten en de deelname van de luchtstrijdkrachten moesten om veilig heidsredenen (sneeuwstormen, regen en mist) worden afgelast. Gebleken is dat de uniformen van de Oostenrijkse militairen niet op winterse weersomstandigheden zijn berekend. Niettemin toonde de generaal zich tevre den, omdat er voor zover bekend maar 33 man ziek zijn geworden, terwijl het aantal ongelukken beperkt is gebleven tot twaalf, waarbij vier militairen gewond raakten. Voor de Oostenrijkse chef van de gene rale staf waren de vijfdaagse oefeningen een succes, omdat hij zijn theorie zag bevestigd dat de Oostenrijkse strijdkrach ten, bij een eventuele aanval van buiten, de door Oostenrijk trekkende vijandelijke troepen in hun opmars kunnen vertragen. Overigens heeft de oefening, die giste ren met een grote parade in Amstetten is beëindigd, ook duidelijk gemaakt dat het Oostenrijkse leger ernstig gehandicapt is omdat door de neutraliteitspositie van Oostenrijk de artillerie geen raketten mag gebruiken. BOEKAREST. Het partijcongres van de Roemeense communistische partij heeft gisteren de 84-jarige communist Pir- vulrscu geroyeerd nadat hij het leider schap van de president en gisteren herko zen partijleider Ceausescu fel had bekriti seerd. De 2.600 afgevaardigden luisterden ver bijsterd toe toen Pirvulescu, een voorma lig lid van het politburo en mede-oprichter van de Communistische partij in Roeme nië Ceausescu beschuldigde van ondemo cratische optreden. Hij verweet Ceause scu met name dat deze zijn persoonlijke belangen de voorrang gaf boven het landsbelang. In de veertien jaar dat Ceau sescu in Roemenië het heft in handen heeft, is een dergelijke openlijke aanval van binnen de partijgelederen nog nooit vertoond. Ceausescu brandmerkte Pirvulescu ön- middellijk als iemand die „uit de partijlei ding is gezet omdat hij onbekwaam was, een intrigant en een vreemd element in de partij en de leiding.” Hij liet ook dóórsche meren dat Pirvulescu mogelijk de visie van Moskou weergaf. Roemenië vaart als enige in Oost-Europa een onafhankelijke koers, hetgeen in Moskou geregeld irrita ties opwekt. Tijdens het partijcongres werd de vrouw van Ceausescu herkozen als lid van het uitvoerend comité van de partij. Twee broers van Ceausescu en diens zoon Nicu kregen een plaats in het vergrote, 408 tellende centrale comité van de commu nistische partij. DEN HAAG (ANP). Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken moet zich binnenkort in de Tweede Kamer ver antwoorden over het stemgedrag van Ne derland in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bij resoluties over de Westelijke Sahara. CDA en PPR hebben de bewindsman gevraagd dat mondeling te komen toelichten. Volgens de twee partijen is in de VN gestemd in strijd met een onlangs in de Tweede Kamer aangenomen motie van Gualthérie van Weezel (CDA) en Walt mans (PPR). Daarin wordt gevraagd in de toekomst in de VN te stemmen vóór het zelfbeschikkingsrecht van het volk van de Westelijke Sahara, vóóor de terugtrek king van Marokkaanse troepen uit het gebied en te zoeken naar een vreedzame en definitieve oplossing van het conflict. BONN (DPA). Voorzitter Willy Brandt van de Westduitse sociaal-demo- cratische partij (SPD), heeft de donder dag bij een verkeersongeluk om het leven gekomen Anne Vondeling geprezen als een van „de grote persoonlijkheden uit de Europese sociaal-democratische wereld.” Brandt heeft in een telegram van deel neming gezegd dat Vondeling een beslis sende bijdrage heeft geleverd aan het geven van nieuwe impulsen aan de soci aal-democratische partijen. „Als leidend Nederlands politicus en staatsman heeft hij in de jaren na de oorlog opnieuw banden tussen onze beide volken gelegd en heeft hij in zijn land begrip voor het nieuwe democratische leven in de Bonds republiek gekweekt”, aldus Brandt. De premier van Zimbabwe, bisschop Abel Moezorewa, is door de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) verant woordelijk gesteld voor de aanvallen op bruggen en installaties in Zambia. Moezo rewa zelf had gezinspeeld op een mogelij ke ophanden zijnde staatsgreep in Zam bia. Zambiaanse dissidenten zouden vol gens hem de bruggen hebben vernield. De OAE heeft Zambia alle steun toegezegd „om een einde te maken aan de agressie van de marionet (bedoeld wordt Moezore wa, red.)” in Zimbabwe. De affaire kan de conferentie in Londen over de toekomst van Zimbabwe nadelig bemvloeden. Het Patriottisch Front van Nkomo en Moegabe heeft laten weten dat het maandag niet zal antwoorden op het Britse voorstel te komen tot aan wapen stilstand in Zimbabwe. Moegabe ver klaarde op een persconferentie dat het Patriottisch Front geen wapenstilstand zal afkondigen en dat hij met conferentie- leider Lord Carrington niets te maken heeft. De Zambiaanse ambassadeur mevrouw Chibesakunda zal op 4 december een be zoek brengen aan Nederland. Mevrouw Chibesakunda, die Londen als stand plaats heeft maar ook de Zambiaanse belangen in Nederland behartigt, zal met minister De Koning van Ontwikkelingssa menwerking en met de Kamercommissie voor ontwikkelingssamenwerking spre ken over de problemen die Zambia onder vindt met de export van koper, nu de transportmogelijkheden door Zimbabwe zijn uitgeschakeld. DUBLIN (Reuter/AP). De vier groot ste banken in Ierland hebben hun kanto ren gisteren gesloten gehouden, nadat be zorgde spaarders daags tevoren ongeveer 434 miljoen gulden hadden opgenomen. Aanleiding tot deze ongekende „run” was het nieuws, dat de 12.000 bankbedienden zouden weigeren transacties in ponden sterling in behandeling te nemen, nu Ier land zich bij het Europese Monetaire Stel sel (EMS) heeft aangesloten. Het bankper soneel eist hogere beloningen voor het extra werk, dat zij als gevolg van het breken met de Britse munteenheid zou den moeten verrichten. Het Ierse kabinet heeft zich gisteren met de crisis bezig gehouden. Tussen werkne mers en bankdirecties zal op korte ter mijn spoedoverleg plaatsvinden. Een woordvoerder van de banken verklaarde dat hun kantoren gesloten zullen blijven, totdat het arbeidsconflict geheel is bij ge legd. Begeleid door de Zambiaanse politie, trokken de betogers daarna door de stra ten van de hoofdstad Loesaka leuzen schreeuwend als „Britten ga naar huis”.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3