ACTIVITEITEN LIGGEN VOORLOPIG GROTENDEELS STIL Verbouwing van PEN-centrum voor tiener- en jongerenwerk begonnen Carillonklanken TROUWE VAKBONDSLEDEN GEHULDIGD in de vishaïj zakennieuws Buurthuis zoekt cursusleiders Nederlandse taal veilingen beverwijk burgerlijke stand k u» kort ijmonclnieuws Buurtcentrum Zeewijk houdt Koffie-in Benoeming van nieuwe wethouder Protest van horeca-ondernemers in Heemskerk Stijlbloempjes uit begrotingstuin Herstelwerkzaamheden bij spoorwegovergang Hendrik Andreaweg P. Dudink spreekt voor CDA-Heemskerk I i 5 ZATERDAG 24 19 7 9 NOVEMBER IJMOND F Velsen HEEMSKERK Armslag )- )- 1 i. r r n e s Wolfgang Herpel 1. n :e ïr xi rt st u. ?n et (Van een onzer verslaggeefsters) 9) A.1 Een programmacommissie, waarin tie ners en jongeren, krijgt een belangrijke stem bij uitstippeling van het programma op het toekomstige adres. Herpel heeft daarvoor al wat hoofdlijnen op papier staan. In het PEN-gebouw worden afzon derlijke ruimten gecreëerd voor de tiener soos, ballet en andere actief vermaak en afzonderlijk ook filmvertoningen. Het treinverkeer over het Hoogovenver- bindingsspoor wordt over enkelspoor ge leid. De normale overwegbeveiliging blijft gehandhaafd. De verzakking is ontstaan doordat in de ondergrond veel oude leidingen liggen. Door een grondige aanpak hoopt men dit euvel definitief te kunnen verhelpen. Volgens het nu geldende werkschema komt in het PEN-centrum de tienersoos- ruimte op 4 januari voor De Brulboei beschikbaar. De totale verbouwing kan naar verwacht op 1 maart 1980 voltooid zijn. Tieners en jongeren steken daarna zelf de handen uit de mouwen. De inrich ting en ook het schilderwerk neemt deze groep eigenhandig voor zijn rekening. ve van de Brulboei - is straks te bereiken via de ijzeren trap die nu nog in de grote zaal naar de omloop leidt. De trapcon- structie wordt naar de ruimte direct ach ter de entree verplaatst. Rolvink neemt van het karwei alleen de ruwbouw voor zijn rekening. Voor cv-aanleg en ook sani tair en timmerwerk zorgt de gemeente zelf via aparte bedrijven. De benedenruimte waar inmiddels met de verbouwing begonnen is. Kostbaar en tijdrovend onderdéel is een geluiddichte muur langs de vertrekken die volgend jaar voor het tiener- en jongerenwerk beschik baar komen. k) O, iO tit 10 (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Het CDA houdt dins dag 27 november een algemene ledenver gadering in „De Vrijburcht”. Raadslid Pieter Dudink, dan één dag wethouder, houdt een inleiding over „Grondslag en politiek handelen”. 8) ie ?a et a- 10 u- GEBOREN A. M. W. Keirsgieter-Baart, z., IJmui- den; J. H. D. Paardehaar-Broekhoff, d., Haarlem; I. van Dee-Dietz, d., Haarlem; C. Shaw-Wielinga, z., IJmuiden. ONDERTROUWD: G. W. Hoogzaad en C. M. W. B. Dort- mundt, Santpoort; B. Schoorstra en A. J. van Sikkelerus, IJmuiden; G. A. Piersma en J. van Es, IJmuiden; C. H.m de Veer en V. W. P. Weber, Velseh-Zuid; H. M. Rol- loos en A. de Boer, IJmuiden; G. J. van der Veldt en J. C. M. Dahmen, Santpoort; L. Dekker en J. T. Zwart, IJmuiden; M. J. M. Imming en L. B. Willemse, IJmuiden; R. Voorbach, IJmuiden en S. M. Wildschut, Amsterdam; A. Zwart, IJmuiden en J. Vermeulen, IJmuiden. GETROUWD: M. Hommes en J. van der Laar, IJmui den; J. J. Waasorp en I. E. W. van Dijk, Haarlem; J. Scholder en J. Veluwenkamp, IJmuiden; J. Andeweg en C. M. Mahieu, IJmuiden; R. Boot en W. M. Verduin, Heemskerk; C. W. M. Jacobs en L. M. Carati, IJmuiden; P. Kuiper en E. I. van Honk, Beverwijk; J. Corbijn en A. J. M. van der Kolk, IJmuiden. OVERLEDEN: C. T. de Groot, 66 jr., echtgenoot van M. Rooker, Alkmaar; J. W. Warger, 64 jr., echtgenoot van A. Raadman, IJmuiden. 3, in l- s 1, at l- k 0, in .1. i- r-, d. u. e- ar is el Over het algemeen waren de bloemen deze week goed te verkopen. De aanvoer van chrysanten loopt terug, maar nu richt de aandacht zich op de Israëlische trosan- jers en op statice. Elke veilingdag komen er grote partijen van deze bloemen. De prijsvorming is goed. Voor de tros- anjers werd van 20 tot 33 cent per stuk betaald en de statice noteerde 50 tot 70 cent per tak. De Hollandse trosanjers varieerden in prijs van 210 tot 315 cent per bos, terwijl de grote anjers van 20 tot 67 cent per tak opleverden. Er komt nu een einde aan de normale cultuur van de kaschrysanten, die tot 410 cent per bos noteerden. Voor de geplozen chrysanten betaalde men 60 tot 100 cent per stuk, terwijl de jaarrond het tot 50 cent per tak bracht. Freesia blijft een gewilde bloem. De prijs werd deze week 20 tot 31 cent. De nerinenprijs varieerde van 30 tot 70 cent per stuk. De aanvoer wordt nu minder. De irissen kwamen deze week tot 35 cent per stuk. Het aanbod van rozen is klein. De prijs kwam te liggen tussen 40 en 60 cent, met tot 34 cent voor de babyrozen. Woensdag was er een ruim en gevari eerd aanbod van potplanten, waaronder nu weer de Poinsettia, de kerstster, die tot 450 cent per stuk opleverde. Op de groenteveiling loopt nu ook de aanvoer van andijvie terg. Maar hoewel half november al voorbij is was het aan bod vrijdag toch nog 20.000 kilo. In verge lijking met vorige week zijn de prijzen belangrijk omhoog gegaan, op vrijdag tot 129 cent per kilo. IJMUIDEN. Buurtcentrum Zeewijk aan de Dennekoplaan in IJmuiden organi seert woensdagochtend een „Koffie-in”- bijeenkomst waarin de problemen wor den besproken van mensen die er onver wacht alleen voor komen te staan. Dineke Post zal toelichting geven op zaken als overlijdensuitkering, Wet Weduwen en Wezen, alimentatie en voogdij. De bijeen komst begint om half tien en de toegangs prijs bedraagt één gulden. VELSEN. In de benedenruimte van het IJmuidense PEN-centrum wordt de komende weken driftig gehakt, gebroken en herbouwd. De plaatselijke aannemer W. A. Rolvink maakt de voormalige boe- tiekzaal door opsplitsing in drie vertrek ken bruikbaar voor het tiener- en jonge renwerk dat momenteel in „De Brulboei” aan de Kanaalstraat een kwijnend be staan leidt. Wolfgang Herpel is sinds mei dit jaar als tiener- en jongerenwerker aan dit buurt huis verbonden. Met de lopende activitei ten heeft hij in afwachting van verhuizing naar het PEN-gebouw flink wat gas terug genomen. De kelder van „De Brulboei” is door te geringe afmetingen en uit het oogpunt van brandveiligheid als onderko men voor dit werk ongeschikt verklaard en derhalve gesloten. Een noodprogram- ma voor de eerstvolgende maanden wordt afgewikkeld in de grote zaal en voor een deel ook in de ontmoetingsruimte op de eerste etage van het buurthuis. Alleen de groep tieners (12-14 jaar) komt daarin nog enigszins aan zijn trekken. Voor de jonge ren (15-19 jaar) zijn de activiteiten sinds december vorig jaar stopgezet. Gebleven is het onderdeel tienerdisco (op woensdag en zaterdag) en ook de tienersoos op donderdag. De grote zaal (Van een medewerker) BEVERWIJK. Met de eerste aanvoer van hyacinthen heeft de firma Anton -■ Nijssen uit Santpoort het voorjaar al weer aangekondigd. Voor deze primeur werd 65 cent per stuk betaald. Overigens gaat het moeizaam met het in bloei trek ken van de tulpen en narcissen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In verband met de laffe aanslag op één van hun collega’s hebben alle Heemskerkse eigenaren van horecabedrijven vrijdagmiddag besloten, hun zaken vrijdagavond van 19 uur af gesloten te houden. Ook de eigenaren van snackbars, het bowlingcentrum en de jon gerensociëteit „Progress” hebben hun za ken gesloten gehouden. De horeca-ondernemers hadden oor spronkelijk het voornemen hun zaken voorlopig in de weekeinden te sluiten. Burgemeester A. J. Kok en de korpschef van politie hebben echter de uitdrukkelij ke toezegging gedaan, dat er in de komen de weken verscherpt zal worden gepa trouilleerd in de avonduren om orde en rust te handhaven. In de Brulboei bleek het tiener- en jon gerenwerk moeilijk combineerbaar met het volwassenenwerk. Zonder hinder voor andere gebruikers biedt het PEN- gebouw straks voldoende armslag voor ook nieuwe activiteiten die op kleinere groepen gericht zullen blijven. HEEMSKERK. De gemeenteraad komt maandagavond om half acht bijeen in „De Vrij burcht” voor een extra raadsvergadering. Dan wordt afscheid genomen van wethouder P. Vos, die om gezondheidsredenen voor zijn funktie heeft bedankt. Q. W. Huyser wordt beëdigd als nieuw raadslid voor het CDA. Het laatste en belangrijkste punt op de agenda is de benoe ming van een nieuwe wethouder. Het CDA heeft de heer P. Dudink kandidaat gesteld. Over het feit, dat de oppositie weer geen vertegenwoordi ger in het college krijgt, zullen stellig lange en wrevelige beschouwingen worden gehouden. GEBOREN: Miranda Claudia Dekker, Chantal Ma ria Nijman, Samantha Kloes, Muhamet Mustafa Kaymak, Linda Kort. ONDERTROUWD: James F. Schenkhuizen en Yvonne C. A. Groen; Wilhelmus B. J. Kroon en Hendri- ka A. Woudenberg, Hendrik Noordhuis en Wimmie Nijdam; Berend J. Draaijer en Margaretha Schulenberg; Hendrik A. Ak kerman en Siebergje B. Kranenburg. GETROUWD: Harry Peter Orij en Froukje Grietje Drijfhout; Simon Adrianus Johannes de Ruijter en Anna Engelina Naltus, Gerrit Barend Krook en Maria Theodora Johan na Maalman; Albert Hendrik Smit en Eli sabeth Maria Goojjer. OVERLEDEN: Theodorus Marinus van Langen, 54 jaar; Tietje Verkerk-Opkes, 72 jaar; Hans Eijspaart, 37 jaar; Johannes Jansen, 64 jaar; Rosalia Maria van Elk-Hogerheijde, 90 jaar; Rutger van der Hoek, 69 jaar. VELSEN-NOORD. Door ver zakking van de ondergrond moeten herstelwerkzaamheden worden ver richt op de spoorwegovergang in de Hendrik Andreaweg in Velsen- Noord. Het wegverkeer moet van maandag 26 november tot en met vrijdag 30 november rekening hou den met oponthoud. Tijdens de werkzaamheden wordt het verkeer over vlonders geleid waardoor de rijbaan over de overgang niet breder dan drie meter wordt. VELSEN. Beiaardier H. de Ligt brengt vanmiddag tussen vier en vijf uur op het carillon van het gemeentehuis van Velsen de volgende klanken ten gehore: 1. Preludium en fuga, B. J. Franssen. 2a. Gildebroeders maakt plezieren, b He mel en aarde (canon). 3. Cécilia (oud Vlaams lied) met varianten, A. Denijn. 4. Toccatine, adagio en scherzo, Leen ’t Hard. 5. Drie Sint Nicolaasliedjes: Zie de maan schijnt door de bomen, Jongens heb je al vernomen, Sinterklaas die goeie heer. 6. Bardarolle, Jacques Offenbach. 7. Stu die in re-klein, Staf Nees. 8. Improvisatie, Hein de Ligt. VELSEN. Het doorsneeraadsde- bat zit tjokvol taalkundige uitglijers. In de jongste begrotingsdebatten maak ten de Velsense raadsleden het op dat punt wel heel bont. De kamersteno graaf A. Hofstede, dit jaar voor de Velsense begrotingszittingen inge huurd, doet daarover een boekje open in het alfabet-op-rijm dat de raadsle den na de slotzitting dinsdag mee naar huis kregen. Een waslijst van taalkundige uit schieters (naar beneden toe) met veel neologismen en kwistig gebruik van aan vreemde talen ontleende woorden. Afbouwen en benutten blijken onuit roeibare germanismen. En wie draait anno 1979 nog zijn hand om voor aba- cadabra als context, doe-taken, fluori- degelapplicatie en roll-on/roll-off-ver- keer? Een constante kwelling. Voor uw bloedeigen raadsverslaggever en eer- dergemelde stenograaf die onder dit taalgeweld onvermurwbaar blijft. Um- welt kan per se niet. IJmondiaal is als „Spielerei” nog net leuk in de litanie van taalkundige miskleunen die met de Zevenmijlslaarzen van Alice Maes (D’66) spitsvondig eindigt. BEVERWIJK. Buurthuis Wijk aan Duin aan de Wilgenhoflaan in Beverwijk zoekt vrijwilligers die buitenlanders de beginselen van de Nederlandse taal willen bijbrengen. De cursus Nederlands, die het buurthuis wil starten, is erop gericht de cursisten zoveel Nederlands te leren dat ze zich kunnen redden in dagelijkse situa ties. De lestijden zijn maandagavond van half acht tot negen uur en donderdagmid dag van twee uur tot half vier. Er is een speciaal instructieboek dat bij het lesge ven kan worden gebruikt. Voor de cursist is er een leerboek. Voor meer informatie kan men zich wenden tot het buurthuis, telefoonnum mer 02510-20944. Een ander belangrijk produkt, de prei, met een aanvoer van 13.000 kilo, ging vrijdag vlot weg tot 85 cent. Woensdag liep die prijs nog op tot 96 cent. De aanvoer van uien schommelt steeds rond de 18.000 kilo. Voor de verschillende maten werd van 26 tot 50 cent per kilo betaald. De aanvoer van kassla neemt nu toe. Vrijdag kwamen er 27.500 kroppen en die leverden van 15 tot 38 cent op. Minder wordt nu de aanvoer van bospeen, hoewel er deze week weer een stijgende lijn in zat. Door het zachte weer is er een maand geleden veel bloemkool aangevoerd en, dat wreekt zich nu; er is weinig meer van dit produkt. De aangevoerde bloemkool ging grif weg tot 245 cent per stuk. Er kwam nog maar 500 kilo kasspinazie. Vrij dag waren de prijzen: andijvie 75-129, bloemkool 155-245, boerenkool 28-45, bos peen 85-150, selderij 22-54, breekpeen 21- 49, Chinese kool 50, knolselderij 34-54, peterselie 34-37, prei 63-82, radijs 39-87, rode kool 12-25, schorseneren 88-133, spi nazie 240-360, sla 15-38, spruiten 96, uien 26-50, waspeen 54-105, gesneden boeren kool 55-51, bloemendaalse gele kool 31-34, champignons 140-150. Gisteravond werden in het Cultureel Centrum De Schouw aan de Blijenhoeve- laan in Velsen-Noord 47 mensen uit de IJmond gehuldigd omdat zij respectieve lijk 25, 40 en 50 jaar lid van een vakbond waren. De huldiging werd georganiseerd door de Unie BLHP (Unie van Beambten, Leidinggevend en Hoger Personeel). Van de 47 jubilarissen zijn er 36 een kwart eeuw lid van de bond, 9 jubilarissen heb ben de veertig jaar volgemaakt en de overige twee zijn al een halve eeuw lid. De jubilarissen zijn de heren M. A. Bakkum, G. M. van Buningen, K. Blok, P. Bos, C. G. van den Bos, W. A. van de Bos, C. B. A. Bruin, R. W. Cooke, W. van Duin. F. G. Fatels, C. J. de Haan. J. Henderson, P. Kaandorp, S. J. van Kordelaar, P. Krab, B. J. Kuper, H. J. Lensen, D. van der Linden, N. C. Molenkamp, B. Pekel, A. L. M. Roozekrans, P. Ros, J. de Ruiter, B. Schelvis, S. P. Slotenmaker, A. Stengs, W. P. P. Staats, P. A. J. Vendel, S. P. Vessies, A. van der Wal, P. M. Welagen, A. van Wolferen, A. P. Welboren, J. A. Welboren, P. J. Wullems, J. J. Zonneveld (allen 25 jaar); E. M. Betjes, P. C. de Boer, J. van der Meij, A. J. Olgers, J. G. van Rixel, H. A. Slaman, Th. Verkooijen, S. J. van der Vlies, H. A. J. Wullings (allen veertig jaar) en Th. van Roon en S. Slotenmaker (bei den vijftig jaar). Bovendien werden nog vier leden die de huldiging niet bij konden wonen thuis in de bloemen gezet, het ging hier om de leden Th. Graas, J. Rusman en B. Scheerman (allen 25 jaar) en A. F. W. Stals (veertig jaar). De Brulboei-dependance krijgt een aparte entree in de noordgevel van het PEN-gebouw. Direct daarachter komen afzonderlijke toiletten en een donkere ka mer. Een administratieruimte annex spreekkamer op de etage - ook ten behoe- wordt dinsdag nog steeds vrijgehouden voor tafeltennis. Ook het onderdeel film (eenmaal per veertien dagen op woens dag) kon, zij het met moeite, worden ge handhaafd. Een volgende koffie-in-bijeenkomst wordt woensdagochtend 12 december ge houden. Dan praat Elly Willemsen, werk zaam bij het consultatiebureau voor Alco hol en Drugs in Haarlem over het alcohol probleem. Deze vergadering begint even eens om half tien. Sinterklaasdrive. K. J. C. Meerestein organiseert woensdag 28 november een open Sinterklaasdrive kienen en klaver jassen in één der zalen van de Vredevorst- kerk aan de Laan der Nederlanden in Beverwijk. De aanvang van de drive, waarbij veel prijzen te winnen zijn, is om acht uur ’s avonds. Commissievergadering. De Bever- wijkse commissie voor onderwijs en cul turele zaken vergadert dinsdagavond om half acht in het stadskantoor van Bever wijk. Aan de orde komen onder meer de cultuurnota en de nota inzake het beleids plan Noord-Hollands Philharmonisch Or kest en voorstellen tot het verlenen van extra kredieten aan verschillende scho len. De vergadering is openbaar. Bejaardenbeleid. Het Centraal Orgaan Bejaardenbeleid houdt woensdagavond 28 november een vergadering in het dien stencentrum Zee- en Duinwijk aan het Zeewijkplein 260 in IJmuiden. Besproken worden onder meer de samenwoning met de Stisa en verslagen van de projectleider en wijkpostleider. Forumavond. De mogelijkheden van de tuinbouw in Noord-Kennemerland is onderwerp van een forumdiscussie die dinsdagavond 27 november in De Nieuwe Slof in Beverwijk wordt gehouden. De voorzitter van het Landbouwschap en van de Katholieke Boeren en Tuinders Bond, drs. Joris Schouten, houdt een inleiding. Hierna kan men aan het forum vragen stellen. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Voor de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 4360 kg. tong; 103 kis ten tarbot en griet; 763 kisten kabeljauw; 705 kisten wijting; 728 kisten schol; 32 kisten schelvis; 245 kisten schar; 21 kisten makreel en 17 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS Per kg.: tarbot 19,85-19,16; grote tong 15,42-14,99; grootmiddel tong 14,89-14,46; kleinmiddel tong 15,81-15,39; tong één 15,48-15,10; tong twee 14,48-13,99. Per 40 kg.: schelvis één 204; schelvis twee 200; schelvis drie en vier 112-59; tarbot 512-218; griet 274-172; kabeljauw één 200-138; kabeljauw twee 150-92; kabel jauw drie 112-94; kabeljauw vier 108-92; kabeljauw vijf 84-46; schol één 140-120; schol twee 130-118; schol drie 110-92; schol vier 92-81; wijting drie 65-34; wijting vier 34-29; makreel twee 60-28; makreel drie 42-41; schar 76-60; tongschar 274-176; krabbepoten 110; steenbolk 35; krab 40- 35; haai 124-110. De besommingen waren: BR 36 18.900,-; KW 167 28.600,-; UK 17 UK 48 2.200,-; UK 18 UK 20 1.650,-; UK 135 UK 145 1.200,-; VD 19 VD 73 1.600,-; VD 54 VD 77 950,-; UK 141 UK 271 1.650,-; WR 12 WR 74 460,- WR 51 WR 70 760,-; IJM 19 4.800,-; IJM 207 ƒ32.900,-; verder waren er zeven Texelaars met een totale besomming van 120.000,-. Sluiting verlichtingszaak. - In het pand Marktplein 18 te IJmuiden, tot voor kort verlichtingszaak B. M. Wisker, gaat binnenkort een verbouwing van start. De nieuwe eigenaar, de heer D. Kat, trekt de zaak bij de naastgelegen Kijk Grijpwin- kel. Het bedrijf Wisker verdwijnt na 26 jaar van deze plek. Na afstoting van het onderdeel „verlichtingsartikelen” blijft de zaak Lange Nieuwstraat 457 (radio en tv) van nu af aan hoofdvestiging. x'

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5