Ajax: experiment bevredigend HET E.K. I Wim Jansen speelt tegen Eintracht TSJECHEN OOK IN VAN MARLE: MW KANSLOOS TEGEN AMSTERDAMMERS i drie maanden i uitgeschakeld i Frank Arnesen „ONZALIG PLAN .MAANDAG 26 NOVEMBER 19 7 9 ",k- 13 Gestuntel SPORTIEF HAARLEM IN ELEMENT OP VREEMD TERREIN Ajacied is gisterochtend Jo van Marie: „we zullen er nooit me dewerking aan verlenen" PRAAG (SID). Het Tsjechoslo- waakse voetbalelftal heeft zich zater dag in Praag als vijfde land gekwalifi ceerd voor de eindronde van het toer nooi om het Europees kampioenschap, volgend jaar juni in Italië. Titelverde diger Tjsjecho-Slowakije won de laatste wedstrijd voor groep vijf met 4-0 van Luxemburg na een ruststand van 3-0. Tsjecho-Slowakije kwam met tien pun ten uit zes wedstrijden een punt hoger uit dan Frankrijk. „We waren er natuurlijk op uit om te winnen, maar op een gegeven moment was de wedstrijd in een stadium, dat ik dacht: we mogen tevreden zijn met één punt. Haarlem speelde het spelletje tac tisch sterk. Het hield de bal goed in de Hoewel het resultaat een tegenvaller was voor FC Twente, was de opvolger van Spitz Kohn, Hennie Hollink, blij, dat zijn ploeg gelijk had gespeeld tegen Haarlem. Martin Haar: openingstreffer ploeg, terwijl wij maar bleven jagen om in balbezit te komen”. ROTTERDAM. Wim Jansen zal woensdag in de eerste wedstrijd tegen Eintracht Frankfurt, in het toernooi om de UEFA-cub, spelen. Hij is door fysio-therapeut Ed van Breukelen ge nezen verklaard van zijn knieblessure. Van Breukelen: „Het was niet verstan dig om Jansen tegen FC Utrecht op te stellen. Je kunt niet op twee paarden wedden. Woensdag is hij zeker van de partij. Wim van Til en Jan van Deinsen zullen de reis naar West-Duitsland waarschijnlijk niet meemaken. Hun (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax zal de eerstkomende drie maanden niet kunnen beschikken over midden velder Frank Arnesen. De Deen liep zaterdagavond tegen MW een enkelblessure op, die hem noodzaakte vlak voor rust het veld te verlaten. Onderzoek in het Lucasziekenhuis in Amsterdam heeft uitgewezen, dat een van de enkelbanden Anaal van het bot is afgescheurd. tenminste twee weken in het Am sterdamse ziekenhuis te blijven. Vervolgens moet de enkel zes we ken in het gips. De dijbeenblessu re van Dick Schoenaker, die een kwartier voor tijd het veld moest ruimen, blijkt mee te vallen. De middenvelder is zeker beschik baar voor de ontmoeting van ko mende zondag tegen FC Den Haag. zijn. Het resterende beetje zelfvertrou wen verdween helemaal toen Ajax al na een kwartier via Tscheu La Ling na knap voorbereidend werk van de verder onopvallende Tahamata MW op af stand had gezet. kwetsuren zijn nog niet geheel gene zen. Laat ze maar in Rotterdam blij ven”, zei Van Breukelen, „dan hebben we alle tijd om ze voor het komende weekeinde weer speelklaar te hebben”. I De transfer van de Brit Tony Wood cock, die door FC Köln voor het recordbe drag van 3,5 miljoen Duitse marken van Nottingham Forest is overgenomen, heeft in Keulen een golf van enthousiasme losgemaakt. Woodcock trainde gisteren voor het eerst op Duitse bodem en lokte daarmee maar liefst drieënhalfduizend toeschouwers naar de tribune, een be langstelling, waar menige Nederlandse eerste-divisieclub jaloers op zou zijn. Op de foto maakt Woodcock een paar jeugdi ge handtekeningenjagers gelukkig. Bleijenberg. Deacy wordt overgeno men van het Belgische Beringen. Eer der speelde hij bij PSV. Ook ex-PSV-er Gerrie Deijkers komt naar Arnhem. Hij zal na de winterstop voor Vitesse beschikbaar zijn. Onderhandelingen met de 19-jarige Ajacied Guido Pen liepen op niets uit. Pen dient liever zijn contract bij Ajax uit. Dat loopt tot het eind van dit seizoen. Spartak Moskou heeft gisteren het voetbalkampioenschap van de Sovjet unie veroverd. In de laatste wedstrijd versloeg Spartak de legerclub CSKA met 3-2, na een ruststand van 2-1. Spar tak Moskou verzamelde in de competi tie 50 wedstrijdpunten uit 34 ontmoe tingen. Het was de tiende keer dat Spartak het Russische kampioenschap veroverde. De Moskouse club wordt getraind door Constantin Beskov, die tevens coach is van het nationale elftal. Jan Beek is door de Europese voet balunie (UEFA) aangesteld als arbiter voor de tweede wedstrijd tussen VFB Stuttgart en Grasshoppers Zurich uit de derde ronde van het toernooi om de UEFA-beker. De ontmoeting vindt op 12 december in de Westduitse stad plaats. Het ligt overigens voor de hand dat Beck van deze invitatie zal moeten afzien. De arbiter liep kortgeleden een nogal ernstige beenblessure op. Mario Wilson, de trainer van Benfi ca, is gisteren ontslagen. De club nam de beslissing na de nederlaag van Ben fica op eigen terrein tegen Boavista (1- 2). Door het verlies bleef Benfica nog wel tweede op de ranglijst, achter Sporting, maar de achterstand is ge groeid tot drie punten. Wilson was ook verantwoordelijk voor het nationale Portugese elftal, dat woensdagavond, toevallig ook op het veld van Benfica, met 1-2 verloor van Oostenrijk en daar door feitelijk werd uitgeschakeld voor de eindronde van het toernooi om het Europese kampioenschap. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. Haarlem begint er langzamerhand een gewoonte van te ma ken, om de punten niet op eigen terrein tegen (ongeveer) gelijkwaardige teams te behalen, maar bij gerenommeerde ploe gen. Zo moest Haarlem onlangs aan de ene kant genoegen nemen met nederlagen tegen bezoekende clubs als FC Utrecht en Roda JC elftallen, die het predikaat topclub in ieder geval niet waard zijn en snoepte het aan de andere kant punt jes af van Ajax, Feyenoord en gisteren FC Twente (respectievelijk 1-1, 1-1, 2- 2), en dat nog wel in uitwedstrijden. Amateurs tégen onafhankelijken Dat Haarlem succes had met zijn strijd wijze, bewees het gestuntel van de Twentse spelers wel. De Enschedese ploeg, die Ajax anderhalve week geleden nog met 1-0 versloeg, liep zich hopeloos vast op de laatste linie van Haarlem, die gevormd werd door Masefield, George, Huyg, Verkaik en Balm, die na de winter stop vermoedelijk naar het middenveld opschuift, als Frank van Leen zijn ren tree maakt. De pupillen van Hennie Hol link hadden geen antwoord op het tac tisch sterke spel van Haarlem, verzand den in veel „gepingel” en tot niets leiden de afstandschoten, die het elftal van Hug hes precies in de kaart speelden. Als klap op de vuurpijl moest FC Twen te in de 55e minuut een tegentreffer incas seren, toen Martin Haar deze keer naast Kleton in de voorhoede geposteerd om rust in de opbouw te brengen profiteer de van een fout van André van Gerven en uit een zeer moeilijke hoek inschoot: 0-1. Haarlem werd toen voor het eerst in de wedstrijd teruggedrongen. Nadat Rob Boersma enkele malen uitstekend had in gegrepen, drukte Twente zijn offensieve dadendrang in de 78e en 79e minuut uit in twee doelpunten. Linsted ingevallen voor de onopvallende Van Staveren en Otto waren verantwoordelijk voor de oos telijke produktie. Nog geen drie minuten later echter produceerde Terry Hendriks rempla<;ant voor Kleton de gelijkma ker. De ex-Vitesse-speler, die bekend staat om het „versieren” van strafschoppen, werd aangespeeld door Martin Haar, snel de het strafschopgebied binnen en werd daar door Aad Kila onderuit gehaald. Hendriks benutte de overigens terechte penalty zelf: 2-2. Heini Otto: met Lindsted verantwoordelijk voor Twentse produktie angstig speelden. Dat krijg ik er maar niet Ult GOVERT WISSE FC Twente: Van Gerven; Dilling, Jol (Drost), Overweg, Zondervan; Kila, Otto, Thoresen; Bos, Glitter, Van Staveren (Lindsted). Haarlem: Boersma; Masefield, George, Ver kaik, Huyg, Balm; Melgers, Böckling, Van den Ban; Haar, Kleton (Hendriks). En zei Hughes enkele meters verderop: „Het is te hopen, dat we dit soort pres taties op eigen terrein herhalen. In feite heeft ons publiek hier weinig aan. Ieder een heeft gelukkig hard gewerkt. Dat lag twee weken geleden tegen Roda wel even De c- reeds geopereerd. Arnesen dient De oorzaak van deze op het eerste ge zicht onlogische reeks ligt in het feit, dat Haarlem zich het lekkerst voelt, als het het accent op de verdediging mag leggen. Op eigen terrein kan dat meestal niet, omdat het publiek nu eenmaal terecht aanval lend voetbal verlangt van zijn eigen ploeg. Een defensie concept in thuiswedstrijden zou op den duur gelijk staan met zelf moord, omdat de toeschouwers hun dure geld niet wensen te besteden aan stomver velende wedstrijden. Haarlem is dus in eigen stadion wel verplicht om er iets moois van te maken. Of het dat kan is echter een tweede. Na een korte opleving (overwinning op Vites se en Willem II) is de équipe van Barry Hughes toch weer afgezakt. De oorzaak daarvan is voor een deel terug te voeren op het ontbreken van Frans Reuser (dij beenblessure), de spelbepalende midden velder, en het feit, dat de voorhoede niet optimaal draait, vooral nu de opponenten weten, wat ze voor vlees met gelegen- heidsspits Chris Verkaik in de kuip hebben. In uitwedstrijden ligt dat anders. Haar lem is ook dan medeverantwoordelijk voor aantrekkelijk voetbal, maar het hoeft niet zulke risico’s te nemen als in duels op eigen bodem. Het spel moet dan gemaakt worden door de ontvangende club, vooral als het een ploeg betreft, die meer kwaliteit in huis heeft dan Haarlem. Haarlem heeft het in het verleden wel eens te bont gemaakt, als het van een verdedigend concept uitging; wat dat be treft liggen de wedstrijden tegen Ajax en Go Ahead Eagles nog vers in het geheu gen. Het duel tegen FC Twente bewees echter, dat het ook gegroepeerd kan spe len, zonder meteen negatief te zijn. Voor op stond het ontregelen van Enschedese acties; was Haarlem eenmaal in balbezit, dan werd behoedzaam gepoogd in de buurt van FC Twente-doelman André van Gerven te komen. veer 500 gulden te zijner tijd kunnen bemachtigen. Er blijken over de invoe ring van zo’n apparaatje veel weer standen én onbegrip te bestaan. Reeds vorige week op de vergadering van de LBA (Landelijke Bond van Amateur- verenigingen) kwam dit onderwerp aan de orde. Ook daar werden kriti sche geluiden gehoord. Voorzitter Jo van Marie deelde ten slotte mee, dat pas tot het gebruik van deze apparaatjes zal worden overge gaan als de meerderheid van de ver enigingen ermee akkoord gaat. „Maar”, aldus Van Marie, „dan moe ten de toegezonden enquêteformulie ren wél worden ingestuurd. Want daar mankeert nog alles aan”. zelf ook weer wat meer aanvallende ini tiatieven nemen”. Veel aanpassingsproblemen leverden de veranderingen, die in de Ajax-forma- tie waren aangebracht, tegen MW niet op. Vooral niet, omdat de Limburgse équipe nauwelijks tot aanvaardbaar combinatiespel in staat bleek. Alleen Wil van Bommel zorgde met een paar indivi duele aanvallende acties voor wat on rust in de Amsterdamse defensie, maar nadat zijn tegenspeler Jan Everse hem een aantal keren hardhandig tegen de grasmat had gewerkt, durfde de ex-FC Amsterdam-speler de confrontatie met zijn opponent steeds minder aan. Onmacht was derhalve zowel in op bouwend als in aanvallend opzicht bij MW troef. De Limburgers acteerden zonder enig zelfvertrouwen. De teleur stellende resultaten van de laatste we ken met als absoluut dieptepunt het ver lies onlangs op eigen veld tegen Sparta zal daar ongetwijfeld niet vreemd aan (Van onze sportredactie) MAASTRICHT. Minstens zo be langrijk als de 0-2 overwinning, die Ajax zaterdagavond in het Maastricht se stadion De Geusselt tegen het uiter mate zwakke en onmachtige MW be haalde, was voor trainer Leo Beenhak ker de wetenschap, dat de taktische koerswijziging en de omzettingen, die als gevolg daarvan in het team hadden plaatsgevonden, goed waren uitgepakt. Hoewel Ajax’ verantwoordelijke tech nische leider zich daarover na afloop niet zo expliciet uitsprak („Per week moeten we bekijken of we in deze sa menstelling kunnen blijven spelen”) lijkt dat, gezien de wijze waarop de nieuwe strategie in Maastricht werd uitgevoerd, uiterst onwaarschijnlijk, dat dit experiment niet zal worden ge prolongeerd. Een experiment, dat voorlopig de plaats heeft gekost van de jeugdige puntspeler Ton Blanker. Leo Beenhak ker verwoordde het later als volgt: „Je moet het zo zien, dat we een aanvaller hebben ingeruild voor een verdediger”. In die gedachtengang is Cees Zwam- bom de remplacant geworden van Blan ker. Zwamborn, die aan het eind van het vorige seizoen zijn plaats als voorpost door een blessure kwijtraakte aan Piet Wijnberg, onderhield tot dusver in deze competitie slechts een pendeldienst tus sen de bank en het veld. Toen Wijnberg als gevolg van vormverlies buiten de basisopstelling werd gelaten en midden velder Dick Schoenaker naar de afweer werd teruggehaald, ontstond voor Cees Zwamborn een dermate onbevredigen de situatie dat hij besloot bij de clublei ding te informeren naar zijn transferbe- drag. Een enigszins voorbarige actie, zo is inmiddels gebleken, want de Ajacied zelf overigens zeer verrast door zijn ren tree in de basisopstelling heeft inmid dels, zij het wellicht tot de terugkeer van de geblesseerde Pim van Dord, weer het vertrouwen gekregen van de technische staf. Licht Leo Beenhakker toe: „Schoenaker deed het achterin goed, maar er ontstonden daardoor weer pro blemen op het middenveld. Dat was met Arnesen, Jensen en Lerby toch te aan vallend ingesteld, waardoor we in verde digend opzicht regelmatig in moeilijkhe den kwamen, zoals bijvoorbeeld tegen FC Twente. Schoenaker speelt wat dat betreft wat gedisciplineerder en behou dender. Om meer evenwicht te krijgen op het middenveld heb ik hem terugge haald”. Een ingreep, die ook door Ruud Krol wordt toegejuicht. Krol: „De laat ste weken heb ik bewust meer achter de verdediging gespeeld. Wanneer het beter gaat lopen op het middenveld, kan ik MW-oefenmeester Leo Steegman: „Die snelle achterstand speelde Ajax in de kaart. Ze konden zich daardoor be houdender opstellen en minder risico’s nemen. Als ploeg moet je dan iets extra meebrengen om tegen een dergelijke te genstander zo’n vroeg doelpunt te kun nen overbruggen. Dit elftal kan dat in elk geval op dit moment zeker niet”. Echt in moeilijkheden kwam Ajax met uitzondering van twee acties van Cees Schapendonk en Wil van Bommel in het eerste bedrijf dan ook niet. Leo Beenhakker: „Ajax heeft het al tijd moeilijk bij MW (vorig seizoen werd met 1-0 verloren-red.). Vandaar ook dat ik mede gezien de nederlaag tegen Sparta een veel agressiever MW had verwacht. Om die reden zijn we met Jensen als „hangende” spits begonnen. Pas later (na de wissel Amesen/Bonsink- red.) is Ling in de punt van de aanval gaan spelen. Ik had beslist gerekend op een fel beginoffensief. Dat is echter uit gebleven, hetgeen natuurlijk ook onze verdienste is geweest”. Alleen de eerste vijfentwintig minuten van de tweede episode kwam de Amster damse formatie een beetje in de proble men, omdat de Maastrichtenaren nu met iets meer overleg koers zetten richting poortwachter Piet Schrijvers. „We speel den in die fase toch weer te onrustig. Dat is het manco van deze ploeg. We kunnen een hele wedstrijd nog niet controleren. Dat moeten we nog leren”, aldus de Ajax-oefenmeester. MW verzuimde echter van die onrust in de Amsterdamse verdediging te profi teren. Ook Jo Bonfrère, die aan het einde van het vorige seizoen een punt zette achter zijn voetbalcarrière, maar op aandringen van Leo Steegman toch weer bij de selectie is gehaald, kon zijn ploeg tijdens zijn eerste optreden sinds maanden niet over de drempel helpen. Bonfrère’s rentree ging overigens ge paard met een gele kaart wegens een overtreding tegen Spren Lerby. Het doelpunt van de Deen in de 32e minuut velde MW tenslotte definitief, waarop Ajax het duel moeiteloos naar winst kon afwikkelen. Leo Steegman: „Met 0-2 ver liezen van Ajax is geen schande. Als je de stand op de ranglijst bekijkt is het een normale uitslag. We zijn er in geslaagd Ajax vijfentwintig minuten onder druk te houden, maar we hebben die dreiging niet kunnen omzetten in doelpunten. De finishing-touch ontbrak”. AD HEESBEEN (Van onze sportredactie) ZEIST. Op de afgelopen zaterdag gehouden najaarsvergadering van het amateurvoetbal heeft voorzitter Jo van Marie zich fel verzet tegen een voorstel van Herman Choufoer, een week geleden gedaan op de bijeen komst van het betaald voetbal, om te overwegen een zogenoemde „onafhan- kelijkheidsklasse” van betaald voet balclubs en amateurs in het leven te roepen. „Het amateurvoetbal”, aldus Van Marie, „zal er nooit of te nimmer medewerking aan verlenen”. De voorzitter baseerde zijn afwijzing op praktische onuitvoerbaarheid, waarbij het hem onlogisch voorkwam dat in het betaald voetbal eerst sane ringsplannen als adequaat middel tot gezondmaking worden gezien, terwijl nu ineens een uitbreiding als mogelijk heid om meer in de belangstelling te komen wordt beschouwd. En dat met behulp van nota bene amateurvereni- gingen. Van Marie: „Allereerst lijkt me een wedstrijd tussen betaalde en niet-be- taalde voetballers in competitiever band ondenkbaar. De onafhankelijken zullen dus moeten betalen, komen in de problemen en gaan dan een beroep doen op allerlei financiële potten, zoals die van de Toto-Lotto en de NOS. Een onzalig plan derhalve, waaraan we nooit medewerking zullen verlenen”. Nu het betaald voetbal bereid is te praten over het in opdracht van het amateurvoetbal uitgebrachte eindrap port van de structuurcommissie ama teurvoetbal stelde het bestuur voor te komen tot de uitspraak een gemengde werkgroep uit beide categorieën te la ten onderzoeken welke structuur (een, twee of die rechtspersonen) voor de KNVB in de toekomst de beste is. De bondsafgevaardigden verlangden in eerste instantie een intern beraad tot aan de najaarsvergadering volgend jaar, verlegden die termijn vervolgens naar het voorjaar en besloten ten slotte op aandringen van het bestuur tóch aan het instellen van een algeme ne werkgroep, c.q. studiecommissie, hun fiat te geven. Het plakken van zegels op de Toto- en Lottoformulieren gaat op de helling. Het ligt in de bedoeling hiervoor een stempelmachientje aan te schaffen dat de clubs tegen een bedrag van onge- Voor 20.000 toeschouwers scoorden Panenka (37e minuut uit een vrije trap), Marian Masny (twee kopballen in de 39e en 45e minuut) en Vizek (60e minuut). Nederland is bij het internationale voetbaltoernooi, dat van 26 december 1980 tot en met 10 januari 1981 in Montevideo wordt gehouden, in één groep ingedeeld met Brazilië en West- Duitsland. In de andere groep spelen Argentinië, Italië en Uruguay. Het voorlopige programma voor het Ne derlandse elftal is: 30 december: West- DuitslandNederland; 3 januari: Ne derlandBrazilië. De nummers een en twee van beide groepen gaan over naar de halve finales, die op 7 januari wor den gespeeld. Hans Krankl, de Oostenrijkse inter national, wil weg bij zijn Spaanse werkgever FC Barcelona. Krankl, die vorig seizoen topscorer was in de Spaanse competitie, voldoet in de ogen van trainer Joaquin Rife geenszins. „Krankl bezorgt ons slechts proble men. Wij moeten dit „gezwel” zo spoe dig mogelijk uitsnijden,” aldus Rife, die erom bekend staat geen blad voor de mond te nemen. De eerste ontmoeting tussen Ein tracht Frankfurt en Feyenoord, op 28 november in West-Duitsland, zal wor den geleid door de Engelsman Hun ting. In Rotterdam, veertien dagen la ter, zal de Fransman Vautrot de return arbitreren. Ondanks de bijna twee weken rust is de blessurelijst bij PSV alleen nog maar groter geworden. Zaterdagavond tegen NAC was Willy van de Kerkhof weer van de partij. Daar tegenover stond evenwel dat Koeman (hesblessu re) en Adrie van Kraay (voorhoofdhol- te-ontsteking) niet meespeelden. Even als trouwens Willy Jansen, Jan Poort vliet, Adrie Koster en Tom Smits, die volgens Rijvers vóór de winterperiode niet meer in actie zullen komen. Koster hervat vandaag de training en kan evenals Van Kraay mogelijk het komend weekeinde weer worden ingezet. De Arnhemse eredivisieclub Vitesse heeft zich verzekerd van de steun van de 26-jarige spits Nick Deacy, ter ver vanging van de geblesseerde Hans Terry Hendriks: strafschop „versierder" anders. Toen deden sommigen er hele maal niets aan, waardoor we de boot ingingen. Ik heb ze daarna vreselijk op hun mieter gegeven. Ik kan een goede stemming kweken, maar als ze niet voor me willen werken, dan hebben ze een rotzak aan me. Ik eiste een goed resultaat tegen Twente. Dat is er uitgekomen, hoe wel ik wel vond, dat we soms nog te

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13