Na bezoek minister Gromiko Gesprek Ulster lijkt mislukt Israel ontruimt oliegebied Alma Legeropstand in Bolivia voorbij Saoedische troepen bestormen moskee Neo-nazi mag niet doceren EG somber over economische vooruitzichten „OFFER VOOR VREDE” Bezetters niet volledig verdreven r Fransen betogen voor abortus Eskader des Doods: weer 17 moorden Aardbeving treft Columbia: 60 doden Carel Hugo treedt af als voorzitter Budgetraad keurt landbouwbesluit EG-parlement af Properheid Stengun Jeroen Brouwers Woutertje Pieterse 2 MAANDAG 2 6 NOVEMBER 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker ooi ein ing ten ren ie 18. as id >r- e- m m te V- jk ik ri- ;k o- in ik T- et el se in F* 1 HAMBURG/WASHING- TON/LONDEN/OSLO (AFP/ Reuter/AP). Naar de me ning van vooraanstaande Westduitse politici zal de Sov jet-Unie, ondanks anderslui dende verklaringen van de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Andrei Gro miko, de deur naar ontwape ningsonderhandelingen, ook na een eventueel besluit van de NAVO over modernisering met kernraketten voor mid dellange afstand, niet sluiten. S ,"T: I (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV. Israel heeft gisteren de oliebronnen van Alma, in de Sinai, ontruimd. Uit deze bronnen dekte het land een kwart van zijn behoefte aan olie. yer- lief- de >ne- rur, arts oor ige- rer- icht ige- het Lein De grootste protestantse partij, de Ul ster Unionist Partij, had al eerder gewei gerd aan de conferentie deel te nemen. Deze partij verzet zich tegen het Britse streven om de katholieken een groter aan deel in de politieke besluitvorming te ge ven dan hen op basis van hun stemmen aantal toekomt. De unionisten vinden dat een ondemocratische gedachte. De Britten hadden de conferentie op 3 december willen openen, maar uitstel, of afstel, lijkt nu waarschijnlijker. That chers uitnodiging, het eerste Britse initia tief inzake Ulster sinds 19Y4, was bedoeld om de partijen althans aan de tafel te krijgen, ook al zou er geen overeenstem ming worden bereikt. MAINZ (DPA). Een Westduits hof in Mainz heeft zaterdag uitgesproken dat een voormalige afgevaardigde van de neo- nazistische NPD geen ambtenaar in de deelstaat Rijnland-Palts mag worden. De man, Rolf Kosiek, had als doctoran dus in natuurkunde gesolliciteerd naar een baan als docent aan de hogeschool in de deelstaat. Het ministerie van Onder wijs en Cultuur vond destijds dat Kosiek’s activiteiten „reden zijn voor gerechtvaar digde twijfel over de vraag of hij bereid moet worden geacht onze democratische beginselen te verdedigen”. Het hof deelde deze visie en wees daarmee het beroep van Kosiek af. over de Van deze particuliere groepering maken o.a. de voormalige ambassadeur in Mos kou George Kennan en de oud-voorzitter van de Senaatscommissie voor buiten landse zaken, William Fulbright deel uit. Binnen de Noorse socialistische partij, die regeringsverantwoordelijkheid draagt, is de laatste tijd steeds meer verzet gerezen tegen de plannen van de NAVO om kemraketten voor de middellange af stand in West-Europa in stelling te,bren gen. Vijfentachtig vooraanstaande leden van de partij hebben hun handtekening gezet onder een petitie tegen de plannen van het westers bondgenootschap. Onder hen waren twaalf leden van het Stortin- get, het Noorse parlement. De Noorse plaatsing van nieuwe kernwapens in Eu ropa moeten nemen, voordat er met de Sovjet-Unie kan worden gepraat over wa- penbeperking. Een besluit om genoemde wapens te stationeren zou een dergelijk overleg met Moskou ernstig bemoeilijken, zo zegt het Amerikaanse Comité v.oor Overeenstemming tussen Oost en West. De politieke commissie van de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties heeft overigens vrijdag met 90 tegen 11 stemmen bij 33 onthoudingen een resolu- Het was de sterkste aardbeving in Co lumbia sinds 15 jaar en er wordt melding gemaakt van zware schade. Tientallen De Britse liberale partij heeft zich zater dag uitgesproken tegen de plaatsing van nieuwe Amerikaanse kernwapens in Eu ropa. De partij die over 11 van de 635 zetels in het Lagerhuis beschikt, is de enige partij in Engeland die zulks heeft gedaan. In een verklaring herinnerden de liberalen aan hun „lange en trotse reputa tie van tegenstandster van kernwapens”. (Van onze redactie buitenland) MADRID. Prins Carel Hugo de Bour bon Parma, echtgenoot van prinses Irene, is zaterdag afgetreden als voorzitter van de Carlistische partij. Tijdens het congres van de Carlistische partij, op 8 december, zal zijn opvolger worden gekozen. In een democratische en socialistische partij als de onze, aldus prins Carel Hugo, kan het leiderschap niet een leven lang duren, zelfs niet een lange periode. De prins zei dit op een door hem bijeengeroe pen buitengewone vergadering van de fe derale raad van de Carlistische partij. Hij zei zijn beslissing na rijp beraad te hebben genomen. Het aftreden zou onder meer te maken hebben met een enquête onder de leden van de Carlistische partij. Er zou veel kritiek op de partijleiding zijn geleverd. tie van Iraakse signatuur goedgekeurd, die uitnodigt tot beëindiging van alle sa menwerking met Israel welke samenwer king er toe zou kunnen leiden dat dit land kernwapens maakt of verwerft. personen werden bedolven onder puin van de gebouwen die instortten in de provincie Boyaca, een van de vier provin cies die het zwaarst getroffen werden. In de provincie Risaralda werden 32 Burgers in Columbia zoeken onder het puin naar slachtoffers van de zware aardbeving. mensen opgesloten onder puin van inge storte gebouwen. Aardschokken werden ook gevoeld in het aangrenzende land Venezuela. Dui zenden mensen vluchtten de straat op, maar er is geen melding ontvangen over slachtoffers of schade. RIO DE JANEIRO (AFP). Het Eska der des Doods heeft de afgelopen ander halve week in de Braziliaanse stad Duque de Caxias in de staat Rio de Janeiro 17 personen om het leven gebracht. Dat heb ben de Braziliaanse kranten gisteren be kend gemaakt. Herhaaldelijk is gemeld dat politiemen sen van het eskader deel uit maken. De autoriteiten hebben dit steeds ontkend. Zij schrijven de geheimzinnige moorden rond Rio toe aan misdadigersbenden. Overigens zitten verscheidene ex-politiea- genten in de gevangenis na te zijn veroor deeld voor moorden die door het eskader zijn gepleegd. te m as ;e- zoor via oer- >aan den zijn t er erd. jute de ?ten des- >LO van xeds het aan eur- orst he em- len igen i tot dsel 3 is lede ten >nd- >op- rijs- SIIB. ver- yee- sn. De tweede fout die Jeroen Brouwers gemaakt heeft is, dat hij in zijn schoon maakwoede („ik bepleit het nieuwe vent- schap”, orakelt hij, en: „vormen wij een nieuwe, een andere mafia”, en: „kome er opnieuw: SCHOONHEID. Kome er op nieuw: PROPERHEID. Maken wij van die tot een jongetjes- en meisjesliteratuur ver worden stinkliteratuur van ons opnieuw een volwassen meneren- en mevrouwenli- teratuur”) teveel wegmietert, waardoor twijfel rijst over zijn vermogen tot „pro per” oordelen. Omdat Simon Carmiggelt, Theo Thijssen, Nescio en Remco Campert door de bewondering die Luyters c.s. voor hen koesteren in de opvatting van Jeroen Brouwers „beduimeld” zijn, kan hij ze niet of nauwelijks meer lezen, ’t Is me toch wat! Je moet wel buitengewoon neuro tisch zijn, wil je je plezier in het lezen van een uitnemend schrijver laten vergallen door iemand van wie je in 90 bladzijden denkt aan te tonen dat hij een „aard worm” is! ka- re- and zal zet- ido- eds ge- loor oor- de i de lok- NV oen nog be half van reid oor- Cco- tnil- ont- e- n- er et sk Om te beginnen heeft Jeroen Brouwers het verkeerde slachtoffer gekozen. Gerrit Komrij koos de eerste bladzijden van boe ken van Jan Wolkers, Anton Koolhaas, Harry Mulisch en Hugo Claus om aan te tonen dat zij wartaal schreven, maar Je roen Brouwers koos Guus Luyters, tegen beter weten in ponerend dat deze het gezicht van de Nederlandse literatuur in de afgelopen tien jaar heeft bepaald. „Guus Luyters IS de jaren zeventig”, schrijft Brouwers, en om dat waar te maken werkt hij Luyters op tot „literair criticus” van Het Parool, terwijl hij alleen maar eens per week een doorgaans en thousiaste en meestal literair getinte co lumn schreef over de woonhuizen van Nabokov en F. Scott Fitzgerald, of over de fanclub die hij had opgericht voor Jane Austen. Jeroen Brouwers stoot Guus Luy ters van een voetstuk af waar deze niet op stond, hooguit naar stond te kijken. Luy ters is een spelevaarder in de literatuur, en daar maakt Jeroen Brouwers zich zo schuimbekkend boos over, dat hij de wat trieste aanblik biedt van een jager op groot wild met Tiroler hoedje op die met een stengun in een kippenren jacht maakt op een kip die allang van de leg af is. Want Guus Luyters is al vier maanden geen „literair criticus” meer van Het Parool en schrijft nu reportages voor Panorama, zoals hij vroeger met Henk Spaan jon- gensvoetbalboeken schreef, en filmscena- riootjes, en wat hem zo nog meer voor de pen kwam. Een jaar geleden lokte Karei van het Reve door een lezing tegen de literatuur wetenschap een lange reeks nijdige arti kelen en zelfs een boek uit van literatuur wetenschappers die zich aangevallen wis ten. En nu heeft Jeroen Brouwers hetzelf de gepresteerd door in 90 pagina’s Tirade een bommentapijt te leggen over Guus Luyters, die, zoals algemeen bekend is, als literair criticus van Het Parool be- schouwd mocht worden als de grote man bij wie alle draden van de Nederlandse literatuur in de jaren zeventig samenkwa men en in de knoop raakten. Omdat Jeroen Brouwers in één moeite door meteen de vloer aanveegt met alle vrindjes en geestverwanten van Godfa ther Luyters (ik zal ze niet allemaal op sommen, maar Henk Spaan en Vic van de Reijt zijn erbij), is het niet verwonderlijk dat van die kant enig afweergeschut in stelling werd gebracht, en het merkwaar dige is nu dat drie columns van Henk Spaan in Het Parool, een halve column van Stoker in De Volkskrant, een stuk van Vic van de Reijt in Propria Cures en een recensie in NRC-Handelsblad van Rein jan Mulder in staat zijn gebleken dat hele pamflet van 90 pagina’s van Jeroen Brou wers afdoende te neutraliseren. Het is alsof je de Vesuvius, tijdens zijn hevigste uitbarsting, ziet doven door middel van drie emmertjes water en twee en een half emmertje zand. Rara, hoe kan dat? RIAD. (AP). Onder dekking van pantserwagens hebben Saoedische troepen zaterdagnacht de gewapende bezetters van de bovenverdieping van de Grote Moskee in Mekka verdreven. De strijd was zeer bloedig en een deel van de moskee is bij de gevechten in brand geraakt, aldus een diplomaat. Een Saoedische functionaris verklaarde dat een groep bezetters zich in de kelders van het gebouw heeft verschanst en mogelijk enkele mensen in gijzeling houdt. BELFAST (Reuter). Het initiatief van de Britse premier Margaret Thatcher om de partijen in Noord-Ierland aan één tafel te krijgen, lijkt al bij voorbaat te zijn mislukt. De Sociaaldemocratische La- bourpartjj (SDLP), die de meeste katho lieke stemmen trekt, heeft de uitnodiging voor de conferentie afgeslagen omdat de „Ierse dimensie” ontbreekt. Mevrouw Thatcher had bij voorbaat elke discussie over hereniging van Ierland uitgesloten, omdat de protestanten het overleg dan zeker zouden boycotten. BOGOTA (Reuter). Het midden en het Westen van Columbia en delen van het aangrenzende Venezuela zijn vrijdag avond getroffen door een reeks aardbe vingen die aan tenminste 60 mensen het leven hebben gekost en 300 hebben gewond. socialistische partij zal volgende week een definitief standpunt over de kwestie innemen. „Wij hebben de gehele moskee onder controle”, verklaarde de Saoedische olie minister, Sjeik Achmed Zaki Jamani. „Enkele benden bevinden zich nog in de kelders, maar van hen gaat geen gevaar meer uit”. Koning Chaled liet zijn door Amerika nen opgeleide Nationale Garde zaterdag nacht tot de aanval overgaan, nadat hij zijn geduld had verloren. Het aantal slachtoffers zou groot zijn en de diplo maat omschreef de afloop van de strijd als „dramatisch en gewelddadig”. De Saoedische regering heeft tot nog toe geen verklaring over de gebeurtenissen afgelegd en geen cijfers verstrekt over het aantal betrokkenen. Volgens officieuze schattingen waren er minstens 200 overvallers, 20 gegijzelden en in totaal 50 slachtoffers. Aan het begin van de bezettingsactie, dinsdag door leden van een niet aangedui de islamitische sekte, bevonden zich onge veer 50.000 bedevaartgangers in de moskee. Het is niet bekend hoeveel bezetters en gegijzelden zich in de kelders van de mos kee bevinden. Evenmin is bekend welke pogingen worden ondernomen om hen daaruit te verdrijven. Volgens de diplo maat is een aantal bezetters ontkomen. Saoedische regeringsfunctionarissen hebben aangekondigd dat de bezetters zwaar zullen worden gestraft. De Koran, het heilige boek van de Islam, schrijft voor dat personen die heiligdommen schenden in stukken moeten worden ge hakt. De Saoedische regering heeft ver klaard dat de bezetters met hun actie de Grote Moskee hebben ontheiligd. PARIJS (DPA). In Parijs heeft zater dag een groot aantal mensen gedemon streerd voor het recht op vrije en kostelo ze abortus. De schattingen over het aantal betogers liepen nogal uiteen. Volgens de organisatoren waren het er 80.000, de poli tie hield het op 15.000. Aanleiding tot de demonstratie was het aanstaande parlementsdebat over abor tus. Vijf jaar geleden werd in Frankrijk een abortuswet „op proef’ aangenomen. Morgen en overmorgen moet het Franse parlement zich opnieuw beraden zwangerschapsonderbreking tot in tiende week. Dankzij de 153 voetnoten met voorna melijk verwijzingen naar de bronnen maakt De Nieuwe Revisor een zeer dege lijke indruk, maar ondertussen voert Brouwer Henk Spaan wel op als „literair criticus” inplaats van als de columnist die hij is, en somt hij allerlei jongetjes in de Nederlandse literatuur op die een stand- beeld(je) kregen, maar voegt eraan toe dat zo’n jongetje dan niet Woutertje Pieterse moet heten. Toch staat er op de Noorder- markt, een paar honderd meter van het standbeeld van Theo Thijssen met Kees de jongen (Brouwers: „Ik ben het met dat Standbeeld NIET eens”) een standbeeldje van Woutertje Pieterse en Femke. Hij wrijft Berend Boudewijn, „een voormali ge kwiskwast”, bij de uitreiking aan Har ry Mulisch van de PC Hooftprijs in de Stadsschouwburg, „zijn beschamende wanorganisatie en wezenloze gekeutel en geginnegap” aan, terwijl de organisatie in handen was van BZZTóH, en Berend Boudewijn voornamelijk even insprong én een pijnlijk moment redde toen de geluidsinstallatie van BZZTóH niet werk te. Ik denk dan toch: veel voetnoten, veel citaten, maar toch net iets teveel fouten en foutieve taxaties om als zoete koek te worden opgesmuld. Het Russische partij-orgaan Pravda schroef gisteren, dat het plaatsen in West- Europa van nieuwe Amerikaanse kernra- ketten, die de NAVO „militaire suprema tie” in Europa geven, de Sovjet-Unie en de landen van het Warschau-Pact noopt tot het nemen van „gepaste tegenmaatrege len”. De Pravda legt nogmaals de nadruk op de noodzaak van onderhandelingen, die vooraf dienen te gaan aan „elke overhaaste stap, die de kans op een verge lijk teniet kan doen”. Zaterdag zijn in Jeruzalem ongeveer 1.000 demonstranten naar het huis van premier Begin getrokken om te proteste ren tegen de vestiging van joodse neder zettingen in de bezette gebieden. Elders in de stad werd in een park een bijeenkomst gehouden om te protesteren tegen het regeringsbeleid inzake de nederzetting Elon Moreh. Deze bijeenkomst was geor ganiseerd door de beweging Vrede Nu en werd bijgewoond door ongeveer 4.000 mensen. BRUSSEL (ANP). De economische situatie voor de negen EG-landen, zoals die voor komend jaar verwacht wordt, ziet er niet rooskleurig uit. De economi sche groei die dit jaar nog 3,1 procent was, zal volgend jaar niet meer dan gemiddeld 2 procent bedragen. Het gevaar dat het economische groeitempo zelfs nog lager zal zijn dan 2 procent neemt steeds meer toe. Er is een dreiging van verdere olie prijsstijgingen. Dat staat in een document dat de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EG, op tafel zal leggen bij de Europese staats- en regeringsleiders, die donderdag en vrijdag in Dublin verga deren. De inflatie zal stijgen van gemiddeld 8,3 procent tot 9 procent en de werkloosheid, waarvan de groei dit jaar tot staan ge bracht was, zal opnieuw toenemen. Ze zal groeien van gemiddeld 5,6 procent tot 6,2 procent. Volgens de commissiecijfers zal de werkloosheid in Nederland gelijk blijven (4,3 procent), maar de economische groei in ons land zal dalen van 2,6 procent dit jaar tot 2,25 procent volgend jaar. De inflatie in ons land zal een sprong maken van 4,3 procent dit jaar naar 7 procent volgend jaar. Nederland zal zijn tekort op de lopende rekening van de betalingsba lans (nu volgens de commissiegegevens ruim 600 miljoen gulden) volgend jaar weten weg te werken. Het economisch beleid dat gevoerd moet worden dient dan ook een inkomens- beperking in te houden zodat de consu menten de hogere energiekosten te dra gen krijgen. Er moet een stringent mone tair beleid gevoerd worden. Het begro tingsbeleid moet de effecten van de olie prijsstijging slechts in zeer beperkte mate compenseren. Volgens de Europese commissie moet de EG zich volgend jaar in de eerste plaats concentreren op bestrijding van de infla tie. LA PAZ (Reuter). De groep opstandi ge legerofficieren in Bolivia, die vrijdag het militaire hoofdkwartier in de hoofd stad La Paz had bezet, heeft de actie beëindigd nadat president Gueiler een nieuwe generaal had benoemd. De nieuwe generaal heet Rocha Patino en neemt de plaats in van Villagroel Rejas als leider van de strijdkrachten. Deze be- noemening strookt met de voordracht van de militaire rebellen. De opstandelingen verklaarden er vertrouwen in te hebben, dat over het laatste geschilpunt, de positie en het gezag van de minister van Defensie, nog overeenstemming zal worden bereikt. wapening en beperking van de bewape ning had gedreigd als de NAVO inder daad tot „modernisering” zou besluiten. Gromiko vertrok zaterdag weer naar de Sovjet-Unie. Als Gromiko waarde had gehecht aan dit dreigement, aldus Schmidt, dan had hij het ook op prijs gesteld dit dreigement „zwart op wit” in het communiqué te hebben. „Voor mij is beslissend wat in het communiqué is vastgelegd”. Schmidt wees erop dat Gromiko en de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Hans- Dietrich Genscher, in het door hen onder tekende communiqué duidelijk hebben gezegd dat er voor hen geen redelijk alter natief voor de ontspanningspolitiek be staat. De twee ministers hadden ook dui delijk gesteld dat de uitwerking van nieu we, concrete stappen op het gebied van de ontwapening en wapenbeperking bespoe digd en de contacten tussen beide landen voortgezet moeten worden. Een groep gepensioneerde Amerikaan se diplomaten en hoge ambtenaren heeft zaterdag als haar mening gegeven, dat de NAVO-landen geen beslissing over de Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken legde nadruk op „het zeer grote risico, dat Israel neemt met deze evacuatie, zowel in econo misch opzicht als ten aanzien van zijn veiligheid”. Israel is niettemin bereid tot grote offers voor de vrede met Egypte, aldus de woordvoerder. Door het aardoliegebied in het zuid westen van de Sinai af te staan, heeft Egypte voor het eerst sinds de Zesdaagse Oorlog van 1967 voor de volledige beheer sing over de Golf van Suez. Egypte heeft toegezegd, Israel tegen betaling ongeveer twee miljoen ton olie per jaar te leveren. Bonn blijft optimistisch over ontwapeningsgesprek Zo poogde bondskanselier Helmut Schmidt gisteren in Hamburg de indruk weg te nemen dat Gromiko in zijn verkla ring voor de pers, aan het einde van zijn bezoek aan de bondsrepubliek, met stop zetting van de onderhandelingen over ont- BRUSSEL (ANP). Het besluit van het Europese parlement om te snoeien in de Europese landbouwbe groting voor komend jaar, is in de Europese budgetraad gesneuveld. Nederland, dat het besluit van het parlement had willen honoreren, kreeg in de raad steun van Italië. Maar de stemmen van die EG-lidsta- ten waren in de raad onvoldoende. Het Europees parlement heeft in zijn laatste zitting, op voorstel van de Nederlandse socialist Dankert, een deel van de landbouwuitgaven voor 1980 in een „reserve” geplaatst, met de bedoeling de Europese Gemeen schap te dwingen tot maatregelen die de overproduktie in de landbouw (vooral in de zuivelsector) zouden aanpakken. Die besluiten zijn nu in de budgetraad verworpen. Frankrijk is in de raad met een verklaring gekomen waarin door klonk dat dit land de door het Euro pees parlement aangebracht wijzi gingsvoorstellen niet wenste te steu nen. Het Franse standpunt is dat het parlement geen besluit kan nemen over een zaak, die naar de Franse visie alleen de raad aangaat. Al eer der had de Franse regering blijk ge geven van haar ongenoegen dat het parlement met zijn besluiten inzake de Europese begroting de uitvoeren de macht aan zich had onttrokken die alleen de Europese ministerraad toekomt. trijfël («SS»

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3