1 t Damiate Pers IJmuider Courant G C b O i Notities over: ,N i fa I St I I d V het gemartel van dieren tenwille van een blank lapje vlees, door Kees Klaasse, het effect van Holocaust op een Westduits dorpje, door Hans Amesz, toenemend alcoholgebruik in Oost-Europa, van onze redactie buitenland. - Een handje stro voor het kistkalf I Kurt Lischka, Herbert Hagen en Ernst Heinrichsohn (V.l.r.n.) in de beklaagdenbank in Keulen. Holocaust veranderde niet zoveel 147,50 i Er is in ons land een beroepsgroep die zich om den brode bezig houdt met het systematisch en op grote schaal kwellen van dieren. Het betreft hier geen sadistische maniakken, die er een heimelijk genoegen in scheppen levende beesten te pijnigen of te verwaarlozen. Het is echter wèl een bevolkingsgroep, die er geen been in ziet dieren als gevoelloze koude objecten te beschouwen, zodra daarbij economische winstprincipes om de hoek kijken. De houders van kistkalveren, want daar gaat het om, veroorzaken de ellende bij hun vee niet uit domheid of door hun vergeetachtigheid. Juist door de tot in de puntjes doorgevoerde efficiëntie komt het welzijn van deze diersoort op een navrante manier in het gedrang. Het land telt 15 miljoen inwo ners en het autobezit is er een op zeven. In de eerste helft van dit jaar was het alcoholverbruik in Centraal Bohemen met bijna 12 percent gedaald tegenover dezelf de periode vorig jaar. fabrieken verenigingen van jonge geheelonthouders opgericht. dat voor kalveren de mogelijkheid tot „onbelemmerd liggen” voorschrijft. Een wassen neus, aangezien dan een boxbreedte van ongeveer een meter nodig zou zijn, zo breed namelijk als het achterste deel van het kalf hoog is. Een kalf ligt immers bij normaal gedrag soms helemaal op zijn zijde. Financieel is een dergelijke boxbreedte onder geen beding haalbaar, zo stellen de mestbedrijven. Als men dan verder weet dat de ligtijd van een doorsnee kistkalf niet minder dan 15 uur per etmaal bedraagt en dat door de uiterste geringe breedte van de box een hele serie verschillende houdingen die dit dier nu eenmaal van nature graag inneemt, onmogelijk zijn, is de zeer ongemakkelijke positie van de kistkalf wel duidelijk. Van onbelemmerd liggen is geen sprake. Een mestkalf in een box heeft niets te doen en verveelt zich dood. Evenals bij kippen in legbatterijen en bij varkens in stro-loze hokken, bevat de omgeving te weinig mogelijkheden voor het dier actief te zijn. Lopen kan het dier niet. Het voeren een emmertje melk leegslurpen is evenmin een evenement om naar uit te zien: tweemaal daags en binnen vijf minuten. DIRECTIE: Damiate Pers b v. Mr H. C van der Mije aantal nog toenam. Hun behande ling kost het land dit jaar een half miljoen manuren. De regering maakt zich vooral zorgen om het drinken op de mid delbare scholen. De „bommetjes” met sterkedrank kunnen door ie der kind in elke winkel worden gekocht en ook in de rijdende ki osken, die bij voorkeur vlak bij de scholen staan. In Hongarije, dat wat verbruik op de tweede plaats op de werel dranglijst staat, is in augustus een grote campagne tegen alcoholge bruik in het openbaar begonnen. Zelfs in tuinen, op binnenplaatsen en trappenhuizen binnen gebou wen mag niet worden gedronken. Er staat een meteen te betalen boete van omgerekend zeventig gulden op. Hongarije telt 150.000 alcoholisten en dat cijfer is al tien jaar lang constant. Er zijn onge veer 50 drankbestrijdingsclubs in dat land. Bulgarije, dat in 1977 de drank oorzaak noemde van de helft van het aantal moorden en 88 percent van andere misdaden, heeft in de HOOFDREDACTIE Jos L Lodewijks E. Koning d- de Hj str bu tin sei (w gir scl pe en ke op va: hu va: rei nin nas hui tini koi ver leri ma gev red hot vin ov« wa I wo div bei rini eer wij ver voc mil firn vro E Gu (10 Ho me de bo< E Ini Ca: Qu De en E Be: Go (12 E hoi I gei dei eer nei ma gei op zw wa ze jar I zijl mi er eer mi no' do, hel Bo koi wo kei De 1 Sc wc i i i i 1 r i onj dei gac eer vai tot gei mii za tv Sti or Oi te in Zwitserland houdt men de dieren in grote hokken met stro op de grond. Daar kleven ook nogal wat bezwaren aan, omdat grote moeilijkheden ontstaan door de niet te beteugelen zuigdrang van de beesten, waardoor niet zelden hun gezondheid ernstig gevaar loopt (ontstekingen e.d.). Om dat te voorkomen en ook om te zorgen dat ze niet teveel stro opnemen, worden de kalveren wel gemuilkorfd. Dat belet hen echter weer hun eigen lichaamsverzorging naar behoren uit te voeren. Meer mogelijkheden biedt het Italiaanse systeem, waarbij de kalveren aangebonden staan tussen schotjes, die vanaf de voorkant doorlopen tot halfweg het lichaam. Deze „loketten” bieden de mogelijkheid tot omkijken zodat de dieren elkaar en hun omgeving goed kunnen zien. Een flink nadeel is, dat ze nogal strak moeten worden aangebonden om het bezuigen van elkaar te voorkomen. De neiging van mestkalveren om te zuigen is een van de belangrijkste obstakels voor verbetering van hun lot. Mede door deze overigens volmaakt natuurlijke eigenschap van het kalf, komt ook de Studiecommissie Intensieve Veehouderij in haar rapport tot de mismoedige conclusie eigenlijk geen echte oplossing te hebben, via welke de dieren op een even efficiënte manier gemest kunnen worden, zonder echter hun welzijn uit het oog te verliezen. De commissie is tot een aantal bescheiden voorstellen gekomen. Met smart zegt men te wachten op de op stapel staande gezondheidswet voor dieren, de opvolger van de uit 1922 daterende veewet. Daarin moeten volgens de Studiecommissie regels worden opgenomen over de vereiste boxbreedte. Die moet minimaal 70 centimeter zijn voor een kalf met een gewicht van 200 kilogram. Bovendien zou de kalveren een „redelijke hoeveelheid” stro moeten worden verstrekt. Die „redelijke hoeveelheid” is ongeveer één onsn aldus het voorstel van de dierenbeschermers. Het probleem van de kunstmatige bloedarmoede is eigenlijk onoplosbaar, zo vindt men. De voorkeur van de klant voor blank kalfsvlees is nu eenmaal nauwelijks meer weg te praten, zonder (te dure) internationale campagnes, al is een rood kalfslapje even mals en lekker. Het kistkalf behoudt dus, ook wat betreft de Dierenbescherming, voorlopig domweg zijn functie als mishandeld vleesfabriekje, zij het in ’n één decimeter ruimer geworden hok, met af en toe een handje stro. Het drankprobleem bestaat in Oost-Europa al lang maar blijkt gestadig ernstiger te worden. En kele communistische regeringen zijn nu echter vastbesloten krasse maatregelen te nemen. Het alco holisme was 30 jaar geleden door de communistische regimes in Eu- BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postous 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd 02208-3577 tel adm 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per |aar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18 30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 14,80 42.60 56,50 167,70 220,50 0,75 De emoties door en na Holocaust laaiden hoog op. „Achteraf’ is er toch minder gebeurd dan vele West- duitsers en buitenlanders hadden gehoopt. Uit een eerste, uitgebreid onderzoek bleek dat 64 procent van de kijkers door de serie „diep ge roerd” was en dat niet minder dan 48 procent van de ondervraagde 2800 mensen „dingen had ervaren, die hun vóór uitzending niet bekend waren”. Daar stond echter tegeno ver dat 30 procent ook na het zien van Holocaust van mening was dat het „nationaal-socialisme in wezen een goede zaak was, die alleen maar slecht was uitgevoerd”. Wat kort geleden in het Franki sche stadje Burgstadt (3600 inwo ners) gebeurde, is ook al geen be wijs voor de „louterende werking van Holocaust”. De burgemeester van dit plaatsje, de 59-jarige Ernst Heinrichsohn, wordt ervan ver dacht mede-verantwoordelijk te zijn voor de deportatie van 73.000 Franse joden naar de vernietigings kampen in het toenmalige Derde Rijk. Daarvoor staat hij sinds 23 oktober van dit jaar terecht in het zogenaamde Lischka-proces in Keulen. In Frankrijk is hij bij ver stek ter dood veroordeeld. Het CSU-lid Heinrichsohn is al twintig jaar burgemeester van Burgstadt. Hij werd, nog nadat de aanklacht tegen hem was inge diend, met 85,6 procent van alle stemmen herkozen. Uitlatingen van mensen uit Heinrichsohns gemeen te Burgstadt, tonen aan hoeveel on begrip er, ook na Holocaust, nog bestaat ten aanzien van het verle den en de conclusies die men daar uit voor de toekomst moet trekken. Wat in Burgstadt over de vroegere SS’er wordt gezegd is een demon stratie van vooroordelen, primitie ve borrelpraat en nog steeds of weer aanwezig racisme en anti-se- mitisme. Voor de inwoners van Burgstadt, inclusief de pastoor, is Heinrich sohn alleen maar de man, die zij altijd hebben meegemaakt. Een „nette, aardige, fatsoenlijke man, die goed met kinderen kan ópschie ten”. Dat de burgemeester zelfs niet het fatsoen kan opbrengen om zijn functie gedurende het proces tegen hem neer te leggen, zoals de SPD- oppositie beleefd heeft gevraagd, is dan ook niet verrassend. De Bondsrepubliek mag dan na Holocaust zijn „opgeschrikt”, voor Burgstadt geldt dat niet en er moet worden gevreesd dat dit kleine dorpje geen uitzondering is in West- Duitsland. Een verbitterde Duitse radiocommentator zei deze week: „Zelfs Eichmann had in het naoor logse Duitsland een aanzienlijke po sitie kunnen bekleden. Dat is een verschrikkelijke gedachte.” Tsjecho-Slowakije, waar veel bier wordt gedronken, schijnt suc ces te hebben met de zeer strenge wetten tegen rijden onder invloed. ropa al gebrandmerkt als een overblijfsel van de bourgeoisge- meenschap die, onder de zegenin gen van de marxistische heilstaat geleidelijk zou verdwijnen. De meeste regeringen hebben geprobeerd de prijs van alcoholi sche dranken te verhogen, maar het effect daarvan was slechts tij delijk. Vorige maand ndm Polen, waar per hoofd het meest gedron ken wordt, nieuwe straffe maatre gelen om de alcoholverkoop te be perken en het drinken in winkels en op openbare plaatsen te verbie den. Dat is de tot dusver meest serieuze poging tot drankbestrij ding in een land waar een van de zeven inwoners alcoholist is. Drin ken tijdens het werk kost de Pool- se economie per jaar bijna 1800 miljoen gulden. Op een congres van de Ver enigde Naties, dat in september vorig jaar in Warschau werd ge houden, zei rechter Mikolaj Tol- kan uit Krakau, dat de alcohol- consumptie in zijn land in 1977 met 12,4 percent ten opzichte van het jaar daarvoor was gestegen. Wanneer dat zo zou doorgaan zou Het nieuwe, zevende rapport van de Studiecommissie Intensieve Veehouderij, ingesteld door de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, gaat in zijn geheel over de problematiek van het mesten van kalveren, een vak dat, net als het houden van kippen in legbatterijen, eigenlijk maar zo snel mogelijk een vergeten „oud ambacht” zou moeten worden. Alleen al in Nederland worden per jaar circa 1 miljoen mestkalveren geproduceerd, tegen 7 miljoen in de gehele Europese Gemeenschap; „vleeskalveren” zeggen de producenten liever. Dit om de gevoeligheid van de koper van het blanke lapje te ontzien. Het leven van een kist/mestkalf in een van de ruim drieduizend bedrijven in ons land is bepaald geen lolletje. Een mestkalf is wel eens gekarakteriseerd als: „Een zuigeling van een sociaal levende herkauwer, die noch gelegenheid krijgt om te zuigen, noch om sociaal te leven, noch om te herkauwen”. Deze typering mag dan misschien wat cynisch zijn, maar schetst in een enkele zin de principiële problemen van de situatie van een mestkalf. Mestkalveren worden onmiddellijk na de geboorte van de koe gescheiden. Zij krijgen een paar dagen moedermelk (biest) die zij uit een emmer moeten leren drinken; een heel probleem omdat het in strijd is met de aard van een pasgeboren kalf dat namelijk de melkbron instinctief vrij hoog en tegen een hoek zoekt, zoals in de oksel of de lies van de koe. Voordat zij een week oud zijn, worden deze „nuchtere” kalveren, zoals ze worden genoemd, apart in boxen van gemiddeld nauwelijks 60 centimeter breed en ongeveer 160 centimeter lang geplaatst. De zijwanden van de houten boxen zijn ongeveer 1 meter hoog en geheel gesloten. De voorwand van deze cel bestaat uit verstelbare verticale latten met tussenruimten, zo groot dat het kalf er wel doorheen kan kijken maar de kop er niet uit kan steken. De voorwand van deze cel bestaat uit verstelbare verticale latten met tussenruimten, zo groot dat het kalf er wel doorheen kan kijken maar de kop niet uit kan steken. Deze voorwandlatten worden bij het drinken door de boer uit elkaar geschoven, zodat het kalf zijn kop in een emmer kan steken. Ze worden na de voeding onmiddellijk weer gesloten, opdat de beesten elkaar en de veehouder niet lastig vallen. De vloer van de box bestaat uit een hard houten rooster. De boxen staan in lange rijen in flauw verlichte en ’s winters verwarmde stallen. Volgens de Commissie Intensieve Veehouderij is de ventilatie in het algemeen uitstekend. Per bedrijf worden enkele tientallen tot enkele honderden kalveren gemest. Een mestkalf krijgt tweemaal per dag warme kunstmelk uit een emmer. In het begin van de mestperiode bevat de kunstmelk nog vrij veel ijzer, maar na 10 weken krijgt het dier voornamelijk ijzerarme kunstmelk, waardoor bloedarmoede razendsnel toeneemt. Gevolgen zijn vermoeidheid en duizeligheid. Het kalf krijgt ook geen ruwvoer zoals hooi of gras, zodat deze herkauwer niets ts kauwen heeft en zijn vier magen niet normaal gebruikt. Het spreekt vanzelf, dat kalveren gehouden onder dergelijke omstandigheden, uiterst vatbaar zijn voor ziekten. Om die te voorkomen zit de kunstmelk vaak berstensvol antibiotica. Hormonen krijgen mestkalveren in Nederland niet meer. Het verstrekken is verboden en wordt ook voor de export niet meer toegestaan. Een andere kwelling is de moeite die de kalveren ondervinden bij het gaan staan en gaan liggen. Er bestaat weliswaar een Koninklijk Besluit van 1961 Het mestkalf snakt ook naar ruwvoer. De behoefte daaraan blijkt onder andere uit het feit dat zij gemiddeld ruim twee uur per dag doen alsof zij herkauwen. Het is zoals gezegd, in ons land gebruikelijk om het kalf onmiddellijk na de geboorte van de koe te scheiden. Het kalf echter mist de koe ernstig, omdat het bijvoorbeeld zijn zuigbehoefte niet kan uitleven. Omdat echter de behoefte te zuigen ook met een volle maag aanwezig is, zal het kalf alle mogelijke moeite doen om daaraan toe te geven. Dat betekent in principe de tepels van de koe, maar bij mestkalveren desnoods de oren, neus of tong van een buurkalf, of delen van het eigen lichaam zoals de penis. Kalveren lopen van nature niet achter de moeder aan, zoals biggen of lammeren, maar blijven in groepen bij elkaar in een soort crèche, onder toezicht van enkele koeien. Ze spelen dan met elkaar en helpen elkaar net als oudere runderen, bij het onderhouden van het baarkleed door likken. In boxen kan dat niet zolang de mestkalveren te klein zijn om over de boxafscheiding heen te reiken. Zijn ze wel groot genoeg dan likken zij hun buurkalf uit pure verveling weer zo veelvuldig dat ze enorme hoeveelheden haar naar binnen krijgen. Niet alle landen in de EG houden en mesten hun kalveren net als in ons land. In Zuid-Duitsland en dat in het jaar 2000 124 liter zuive re alcohol per hoofd betekenen, zei hij. „Als je het over ecologi sche, demografische gevaren of atoombommen hebt, die de hele mensheid kunnen uitroeien, is de „alcoholismebom” misschien het gevaarlijkst van al, omdat die al werkt en maar weinig mensen dat inzien”, aldus Tolkan. De moeilijkheid is echter dat de alcohol, zoals in veel landen, ook in Polen zoveel belastinggeld op brengt. Een van de organisatoren van het congres van vorig jaar, prof. Ignacy Wald, zei toen: „We proberen aan te tonen dat alcohol misbruik meer kost dan de belas tingopbrengst”. In Joegoslavië, waar zwaar drinken en roken als teken van mannelijkheid worden be schouwd en waar het verbruik de laatste tien jaar met 50 percent is gestegen, heeft de regering on langs een volledig verbod op re clame voor sterkedrank ingesteld. Dit nadat gebleken was dat van de 22 miljoen inwoners er tussen de zeshonderd- en negenhonderddui zend alcoholist waren en dat dit Polen krijgt nog 20 jaar I Een Poolse rechter heeft uit gerekend dat tegen het jaar 2000 het hele volk van zijn land zich zal hebben doodge- dronken, wanneer de alcohol- consumptie blijft stijgen zoals nu het geval is. In Joegoslavië liggen veel schoolpleinen be zaaid met lege miniatuurfles- jes wodka of brandewijn, die door leerlingen van de middel bare scholen na het leegdrin ken zijn weggesmeten. In Mos kou klaagde onlangs een vrouw in een krant dat zij ner gens in de stad meer een kop thee in de snackbars kon krij gen. Die waren allemaal overgeschakeld op sterke drank, dat bracht meer op. In januari 1979, nu bijna een jaar geleden, werd de Ameri kaanse televisieserie Holocaust in West-Duitsland vertoond. Zonder overdrijving kan wor den vestgesteld dat die gebeur tenis toen de hele bondsrepu bliek beheerste. Er leek een nieuwe tijd aangebroken. Wat honderden boeken, theater stukken, films documentaires, duizenden documenten an alle nazi-processen in meer dan der tig jaar naoorlogse geschied schrijving niet was gelukt, daar leek Holocaust in geslaagd. Een in de Verenigde Staten ge produceerd televisiedrama, ge maakt met het eenvoudige en onge geneerde doel geld te verdienen, ondervond op Westduitse boden een niet te geloven weerklank. Dat meer dan 15 miljoen Westduitsers de serie hebben gezien en tiendui zenden schriftelijk en telefonisch reageerden was niet alles. Het door velen niet verwachte feit was dat het Westduitse volk kennelijk toch bereid was, zich op een zeer ernstig te nemen wijze met zijn nazi-verle- den bezig te houden. Voordat de serie op het derde televisienet werd uitgezonden, was er ook in de bondsrepubliek al veel over gepraat en geschreven. De gro te vraag was toen: wat is eigenlijk waar in deze film en dat is mis schien, ten bate van de kassa, be wust gelogen? Tijdens de uitzendin gen ging het om heel iets anders. Om vragen als: hoe kon dat gebeu ren? Wie heeft daarvan geweten? Wie had het kunnen weten? Wat had men ertegen kunnen doen) Wat valt er uit te leren voor de toe komst? In de Sovjet-Unie schijnen prijs verhogingen en beperking van verkoopuren, enkele jaren gele den ingevoerd, weinig te hebben uitgehaald. De traditionele Russi sche dorst is nog even hevig en op de nationale feestdag 7 november bleek er onverwacht wodka te kort. De alcohol wordt hier verant woordelijk gesteld voor het stij gende aantal misdaden en ver keersongelukken. Herhaaldelijk wordt melding gemaakt van dron ken vrachtwagenchauffeurs ach ter het stuur. De militie heeft op dracht streng tegen openbare dronkenschap op te treden. De televisie brengt geregeld an- ti-alcoholprogramma’s waarin de wettelijke en medische kanten worden besproken, dikwijls gelar deerd met schokkende films van patiënten in hun eindstadium, om ringd door huilende verwanten. Het drinken is echter zo sociaal aanvaard, zelfs aan de ontbijtta fel, dat zelfs geheelonthouders on der de buitenlanders in Moskou door de Russen niet worden ver trouwd. ♦te t V-'1 -?:z t

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4