Knappe vormgeving Bloed van de hongerlijders Lex van Delden verrast met verfrissend werk Haagse Comedie boeit nauwelijks met Volpone Muzikale grapjes in hedendaagse compositie bij NPO Filmactrice Merle Oberon overleden I II I I Lgfïi Muziekzaal bij het Haagse Spui niet bekorten” „Tehatex-opleiding Te weinig temperament op gaaf NKO-concert Modelvoorstelling stuk van Ben Jonson ZaIW ,s. x S 19 7 9 2 6 NOVEMBER KUNST Met er MAANDAG ?n is en zit. dt. A a A s® Globe speelt sterk familiedrama i Scheer en Michel van Rooy. KO VAN LEEUWEN. Francine Dreessen en Guido de Moor in Volpone bij de Haagse Comedie PIET RUIVENKAMP exact pianospel Karin Lechner 9 Zoals die kat en die adelaar wanhopig vechten voor hun leven, terwijl ze zich in werkelijkheid steeds dichter naar totale destructie werken, zo klampen de leden van het gezin Tate uit Shephard’s stuk zich aan elkaar vast om samen tenonder te gaan. Een familie van armoedzaaiers die in het zuiden van Califomië als immi granten een nieuw bestaan probeert op te bouwen. Vier meelijwekkende mensen die het allemaal verkeerd doen. Die zich als gezin door bloedverwantschap met elkaar verbonden voelen, maar die in feite chao tisch tegenover elkaar staan. Weston Tate munt uit door een knoeierige exploitatie van zijn farm. Moeder Ella tracht te red den wat er nog te redden valt door achter de rug van haar man om een poging te doen de boerderij te verkopen. Maar deze is haar al voor geweest. Zoon Wesley probeert zich in te zetten om de geruïneer de boerderij toch nog te redden en doch ter Emma ziet het eigenlijk nog het meest realistisch. Zij kondigt al spoedig aan voorgoed te zullen vertrekken. Sam Shephard is een toneelschrijver die aanvankelijk acteur wilde worden. Hij had contacten in de jazz-wereld met o.a. Charly Mingus jr. en later met rock-zange- res Patti Smith. Wilde in Engeland samen werken met The Who, maar daar kwam het niet van. Werkte mee aan filmscenari o’s (voor Antonioni’s Zabriskie Point en Bob Dylan’s Rolling Thunder Revue). Maar bovenal schreef Shephard een groot aantal toneelstukken. De eenakters Red Cross en Chicago werden zo’n tien jaar geleden in ons land door Studio gespeeld. Bloed van de hongerlijders lijkt wat inhoud betreft op stukken zoals Tennes see Williams en Eugène O’Neill die schre- Daar is met ijver aan gewerkt. De Haag se Comedie zorgde voor een zogezegde modelvoorstelling, maar de tinteling van de onvermijdelijke noodzaak van deze keuze bereikte de toeschouwer niet. In dit soort stukken gaat het doorgaans om niet meer dan het verbeelden van een aange klede zegswijze. „De bedrieger bedrogen” of „Goud maakt blind” in dit geval. Want in de intrige, die voor onze tijd weinig verrassends meer hebben kan, is Volpone de schavuit, die met hulp van zijn dienaar met zijn voorgewende sterfbed, aspirant- erfgenamen naar zijn palazzo tracht te lokken. Met hun gouden vriendschapsbe tuigingen en nog meer. Maar pas in de laatste twee bedrijven bereikte hij een groter levendigheid door het groteske karakter te versterken. Daar voor was hij op onder meer enkele liedjes gestuit, die in Nederland altijd problemen in de uitvoering meebrengen. Hij trachtte meer op te roepen dan er zo maar in zat. Wim van Rooij toonde oog voor de grap- pig-burleske kanten van het gegeven, dat de figuren op allerlei dieren inspireert. Globe speelt deze tragi-komedie in een bijtende vertaling van Janine Brogt. Een taalgebruik dat gehanteerd wordt door mensen die weinig meer te verliezen heb ben en geen enkele schijn hoeven op te houden. Gerardjan Rijnders benadrukt in een gedegen regie steeds op de juiste momenten de beurtelings realistische, surrealistische en de poëtisch romanti sche kanten van het stuk. De overgangen daarin zijn bijzonder zorgzaam aange bracht. Shephard’s stuk zit vol schijnbare licht punten die in werkelijkheid een des te meedogenlozer en feller licht werpen op het hopeloze van de situatie. Het is de tragiek van te laat inzien. Daarom is voor mij het meest schrijnende deel van het stuk juist dat waarin vader Weston beslo- hem de gelegenheid verschafte zijn liefde voor Venetië uit te werken. Maar heet of koud werd je er eigenlijk niet van. Toneel moet verrassen. Was The honey pot misschien toch een voor de hand liggender keuze geweest? Dan had den de actrices van het gezelschap ook weer eens ruimer werk, want die zijn er in deze ronde bekaaid afgekomen. ven. Voorbeelden van O’Neill zijn vooral Liefde onder de olmen en het stuk waar naar Shephard zelf verwijst: Tocht naar het duister. Ijzersterke familiestukken, zoals ook dit van Shephard. trouwens zeker van te zijn dat elke specta culaire concurrentie (ten opzichte van Ka rin) in het gezin Lechner uitgesloten ge acht moest worden. Op deze NPO-matinee in de Z-serie, waarvan het programma ook nog de Polo- wetzer Dansen van Borodin en de Orkest- suite voor blazers uit Weills Dreigrosche- noper vermeldde, werd speciaal veel toe lichting gesproken bij een werk van de 42- jarige Engelsman David Bedford. Diens compositie „Met honderd mirlitons” ver eiste de medewerking van een deel van het publiek, dat de in de titel genoemde rietfluitjes onder leiding van een extra dirigent - in de persoon van orkestlid James Gordon - met overgave bezoemde en de grafisch genoteerde partijen ge wicht gaf. Bedford’s zogenoemd poly-partieel in- Het spelersteam in deze voorstelling werd versterkt met enkele gasten. Elisa beth Andersen balanceert als Ella Tate voortdurend prachtig tussen tragiek en snijdende humor. Huiveringwekkend is zij in het verhaal van de kat en de adelaar. Dat is ook Rudi van Vlaenderen. In het eerste deel van het stuk één brok grofheid, later aandoénlijk in zijn pogingen op nieuw te beginnen. Michel van Rooy en Liesbeth Coops spelen de beide kinderen, die op de drempel van hun volwassenheid verkeren. Een ontwikkeling die zij in hun spel uitstekend laten zien. Ook de overige spelers dragen er toe bij dat deze voorstel ling uitgrpeit tot een heel boeiende toneel ervaring. Niet alleen ten opzichte van de dynami sche contrastwerking, maar überhaupt te rughoudend van expressie; zp komt Ros- Marba’s musiceren met het NKO op je over. Want ook Mendelssohns negende (jeugd-)syrhfonie voor strijkers kreeg be halve verfijning en met name in het an dante een al te timide geest in de uitvoe ring mee, om als uiting van de toen 14- jarige componist als authentiek over te kunnen komen. AMSTERDAM. Nederlandse componisten die een dagje ouder worden, gaan in de regel hoe langer hoe oubolliger muziek schrijven. De zestigjarige Lex van Delden vormt hierop overigens in elk geval beslist een uitzondering. Diens splinternieuwe Trittico voor viool, altviool, cello en kamerorkest, dat deze zaterdagavond voor de eerste maal klonk - in liefdelijke handen bij het Nederlands kamerorkest onder leiding van Antonio Ros-Marba - is zelfs bondiger geformuleerd en frisser van uitwerking dan hetgeen men de laatste tijd van deze actieve journalist-musicus heeft gehoord. gerichte partituur bleek in het voor be perkte bezetting geschreven instrumenta le gedeelte eigenlijk alles en niets in zich te hebben. De muzikale grapjes die erin wor den uitgehaald, zijn daarbij leuker om te doen dan om aan te horen. JOHAN VAN KEMPEN DEN HAAG (ANP). Het Residentie Orkest kan spoedig een voorstel aan de gemeenteraad van Den Haag verwachten voor een muziekzaal waarmee het alle kanten uit kan. Burgemeester Schols van Den Haag zei dit zaterdagmorgen bij de viering van het 75-jarig bestaan van het Residentie Orkest in het Congresgebouw in Den Haag. De sectie vindt het onjuist om een dras tische wijziging door te voeren, waarmee vooruit wordt gelopen op een nieuwe wet telijke structuur van het gehele hoger beroepsonderwijs. De sectie kunstonder wijs dringt er bij minister Pais op aan om de Tehatex-opleiding volgend jaar toch vijf jaar te laten duren. Wethouder Van Lier (kunstzaken) zei desgevraagd dat het gebouw bij het Spui komt. De kosten worden op 34 miljoen gulden begroot. Het voorstel aan de raad is in februari te verwachten. DEN HAAG (ANP). Het plan van minister Pais om eerstegraadsopleiding tot leraar tekenen, handvaardigheid en textiele vormen (Tehatex) te bekorten van vijf jaar tot vier jaar en een nog onbekend aantal maanden, is onaan vaardbaar en onuitvoerbaar. Dit stelt de sectie kunstonderwijs van de raad voor het hoger beroepsonderwijs in een brief aan de bewindsman. Bij de eveneens mooi maar saai gespeel de Watermusic-suite van Handel, kon je nog in een gebrek aan duidelijke visie inzake deze Jaarokkunst geloven, maar aan het eind van de avond twijfelde je zo zoetjes aan zelfs enigszins aan de aanwe zigheid van veel temperament bij deze dirigent. Deze opleiding wordt in acht steden gegeven: Amersfoort, Amsterdam, Den Haag, Groningen, Maastricht, Rotterdam en Tilburg. ten heeft helemaal opnieuw te beginnen. Want het betreft in feite een zinloze po ging, de ruïne is niet meer te redden, de Amerikaanse droom is vergleden naar een nachtmerrie. Glob.e heeft zich wat regie en vormge ving betreft verre van obligate middelen gehouden. Het decor van Paul Gallis bezit een grote ruimtelijke werking. Het toont een onherbergzaam landschap vol afge werkte huisraad met op de achtergrond een reusachtige voorraadschuur die tot Andere films waren The Scarlet Pimpernel met Leslie Howard in 1934, Dark Waters en The Lodger in 1944, A Song to Remember in 1945, Desire in 1954, The Oscar in 1966, Hotel in 1967 en Interval in 1973. Haar leeftijd is onduidelijk. Haar fa milie zei 62, maar gezaghebbende nas lagwerken noemen leeftijden, die uit eenlopen van 60 tot 68 jaar. In vroegere interviews heeft zij gezegd in de loop der jaren valse leeftijden te hebben opgegeven. Merle Oberon werd als Estelle O’Brien Marie Thompson geboren op het eiland Tasmanië. Opgevoed in In dia, kwam zij in 1928 in Engeland, waar zij als danseres werkte totdat zij door sir Alexander Korda, haar eerste echtgenoot, een filmcontract kreeg. In 1932 maakte zij haar debuut in Service for Ladies, spoedig gevolgd door The Private Life of Henry VIII, geprodu ceerd door Korda, van wie zij in 1945 scheidde. HAARLEM. Voor een uitverkocht huis speelde Karin Lechner het Pianoconcert KV 453 van Mozart. Attent begeleid door het NPO onder leiding van Jan Stulen, kwam het daarbij in het middendeel en in de finale tot een mooie eenheid in het samenspel. Al in het openingsdeel, dat weliswaar gekenmerkt werd door een zekere gejaagdheid en onrust, werd overigens de betrouwbaarheid van memorie inzake het exacte notenbeeld, in het spel van de soliste duidelijk. Al kent Karin Lechner’s musiceren niet het evenwicht dat bij haar (nog jongere) pendant Ana Maria Vera destijds kon worden waargenomen, toch treft een soortgelijke natuurlijke muzikaliteit die zich uit in het op een vanzelfsprekende manier volgen van het lijnenspel in de compositie. Karin Lechner’s uitzonderlijke talent is overigens qua ontwikkeling nog te pril om van een Mozart-vertolking in de gebruike lijke zin van het woord te kunnen spreken. Werkelijke doorleefdheid vind je in het algemeen toch al zelden bij kunstnaars ■beneden de dertig jaar, laat staan bij een meisje van veertien, die daarbij dan bo vendien de aanslag-diversiteit mist om de eventuele expressiviteit ten volle mee uit te kunnen diepen. Het publiek zal in dit geval ook waarschijnlijk eerder gekomen zijn vanwege het fenomeen, dan om muzi- kaal-psychologische diepgang te kunnen ervaren. Het bericht dat Karin Lechner de door haar zevenjarig broertje bij dit concert geschreven cadenzen zou uitvoeren, werd in de praktijk géloochenstraft. Mozart’s eigen cadenzen werden (terecht) gebruikt. Dirigent Jan Stulen, die inzake deze kwes tie een corrigerend woord sprak, leek er De jeugdige pianiste Karin Lechner tijdens het optreden met het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest zondagmiddag. Aanstaande donderdag komt het NKO, eveneens met Ros-Marba - die zijn diri-, gentschap bij dit ensemble combineert met eenzelfde functie by het Nationale Orkest van Spanje - naar het Haarlemse concertgebouw met grotendeels hetzelfde programma als hier beschreven. JOHAN VAN KEMPEN Opkomsten uit de zaal e.d. doen echter vooral als wanhoopsdaden aan. LOS ANGELES (AP). De actrice Merle Oberon, wier klassieke schoon heid haar faam bracht in films als Wuthering Heights en The Scarlet Pim pernel, is vrijdag na een beroerte in een ziekenhuis in Los Angeles overleden. Abonnementsconcert door het Ne derlands Kamerorkest. Dirigent: An toni Ros-Marba. Solisten: Jean-Jac- ques Kantorow, viool, Misha Geiler, altviool, Herre-Jan Stegenga, cello. Programma: Handel, Haydn, Van Del den, Mendelssohn. Concertgebouw Amsterdam, 24 november 1979. Voorstelling: Bloed van de honger lijders, toneelspel van Sam Shephard. Gespeeld door Zuidelijk Toneel Glo- be. Regie Geradjan Rijnders. Verta ling Janine Brogt. Decor Paul Gallis. Spelers: Elisabeth Andersen, Rudi van Vlaenderen, Liesbeth Coops, Mi chel van Rooy, Allard van der Scheer, Guus Hoes, Bert Edelenbos, Huib Rooymans en Bernard Duncker. Pre mière 23 november, Stadsschouwburg Eindhoven. EINDHOVEN. Aan het einde van Sam Shephard’s toneelspel Bloed van de hongerlijders (Curse of the Starving Class) vertellen Ella en Weston Tate sanaen het verhaal van een kat en een adelaar die in een hopeloos gevecht in de lucht elkaar de dood injagen: „En de adelaar konat onalaag en grijpt die kat naet zijn klauwen en tilt hem zo, krijsend, mee de1 lucht in. En ze vechten. Ze vechten als gekken hoog in de lucht. De kat scheurt de borst van de ade laar open, en de adelaar probeert hem te laten vallen, maar de kat houdt vast, omdat hij weet dat hij anders dood zal vallen. En de adelaar wordt in de lucht in stukken ge scheurd. De adelaar probeert zich te bevrijden en de kat houdt vast. En dan storten ze omlaag. Samen storten ze omlaag. Als één bloedende massa”. De Haagse Comedie verkoos terug te gaan naar de bron en stelde zich daarbij de moeilijke taak de blanke verzen van Jonson, die bij Martin Hartkamp overi gens een heldere en directe vertaling kre gen, tot leven te wekken. Guido de Moor blijkt altijd goed voor een joyeuze bedrieger en die verwachting maakte hij in Volpone waar. Een guitige, beweeglijke helper, men komt bij Bas ten Batenburg niet te kort, net zomin als aan de stuursfatalistische advocaat van Carl van der Plas, de dove oudevandaag van Pieter Lutz, de sukkelige koopman van Wim van den Heuvel en de lieve maagd van Francine Dreessen. Men kijkt er ge amuseerd naar. Bij kleurrijke, burleske kostuums van Leonie Polak en een fraai modern stijldecor van Harry Wich, dat bijna aan de nok gevuld is met roestende autowrakken. Rijkdom in ontbinding. Het huis van de familie Tate staat daarin centraal en is gedurfd opgetrokken in doorzichtig plastic. Daardoor kijk je er overal doorheen. Gallis toont zich hier opnieuw een inventief kunstenaar. DEN HAAG. In de opgave, die onze repertoiregezelschappen zich wel of niet gedwongen stellen om de klassieken toch maar veel eer aan te doen is de Haagse Comedie dit seizoen na Molière en Ibsen bij de tijdgenoot van Shakespeare, Ben Jonson, terecht gekomen. Dit blijspel van de schrijvende goudzoeker, die zich van een Italiaans gegeven bediende, is het enige, dat geregeld op het repertoire is gebleven. Zij het, dat het stuk uit 1605 bijna voortdurend in grondige omwerkingen is gespeeld. Ludwig Tieck deed dat al in 1793, maar Stefan Zweig en Jules Romain volgden hem. Frederick Knott vond er zelfs de stof voor een intrigerende thriller in, die met Rey Harrison ruim tien jaar geleden tot een hoogst verrassende film werd, The honey pot in de regie van Joseph Mankiewicz. Voorstelling: Volpone van Ben Jonson door de Haagse Comedie. Regie: Wim van Rooij. Vertaling: Martin Hartkamp. Decor: Harry Wich. Kostuums: Leonie Polak. Muziek: Jurriaan Andriessen. Met Guido de Moor, Bas ten Batenburg, Kees van Lier, Carl van der Plas, Wim van den Heuvel, Francine Dreessen e.a. Première 24 november, Koninklijke Schouwburg, Den Haag. Een kernachtig, symmetrisch blazers- motief, dat de aanhef ervan vormt en in het openingsdeel steeds weerkeert om ten slotte aan het eind van de finale nogmaals de kop op te steken, wordt in boeiend contrast met de mysterieus klinkende en vaak door zachte tremolo’s gekenmerkte strijkerspartijen uitgespeeld. Ook het tussengelegen Lento is, nu op een meer introverte manier, sfeerrijk. En al verliest de componist zich in het laatste deel van dit „Drieluik” wel eens in ge meenplaatsen; het overigens zo gevoelige en impressionistisch geaarde werk is een aanwinst voor het repertoire. De door de NKO-leden Jean-Jacques Kantorow, Mis ha Geiler en Herre-Jan Stegenga fraai voorgedragen solopartijen, zijn op een natuurlijke en nooit vooropgezet-virtuoze manier in het harmonische geheel geïnte greerd. De cellist uit dit goed op elkaar afge stemde drietal, Herre-Jan Stenenga, liet op deze avond zijn fijnzinnige kwaliteiten eveneens blijken in een vertolking van de solopartij van Haydns Celloconcert in C, waarin uit de terughoudendheid in het aanleggen van dynamisch contrast, eigen lijk allereerst de instelling van de kamer- muziekspeler sprak. MERLE OBERON Scène uit Bloed van de hongerlijders met v.l.n.r. Elisabeth Andersen, Rudi van Vlaenderen (liggend op tafel), Guus Hoes. Allard van der (Foto Pan Sok) f X X s. 'S ss. j. Eerste Z-serieconcert door het Noordhollands Philharmonisch Or kest. Dirigent: Jan Stulen. Soliste: Karin Lechner, piano. Programma: Bedford, Mozart, Weill, Borodin. Con certgebouw Haarlem, 25 november 1979. A X ‘s. ■X - SS a' x 4 -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9