Hondse literatuur voor de liefhebber Een blik achteraf op Culturele Revolutie wij ontvingen „Wij stellen alleen de vragen Wereldspoorwegwezen fraai in kaart gebracht „De nieuwe kleren van voorzitter Mao” Auteur Harry Harrison vindt sf noodzakelijk MiW 12 7 J f i I VRAAG AAN een willekeurige on derwijzer wat het nut is van aardrijks kunde. Grote kans, dat hij zal ant woorden, dat die je van pas kan komen wanneer je met de trein er gens heen wil. Je weet dan bijvoor beeld, dat het onhandig is om van Vlissingen naar Maastricht te reizen via Amsterdam en Groningen; dat je dus in Roosendaal moet overstappen en in Tilburg en in Eindhoven nog eens. Treinreizen is aardrijkskunde oefenen in de praktijk. En omgekeerd kan een landkaart met spoorwegen erop de gedachten doen wegdwalen naar imaginaire treinreizen, vol exo tisch avontuur, voorbijschuivend landschap, onbekende stationsna men, langsflitsend in de nacht. Visie door Brigitte Sprenger eigen luie stoel I ELI VLESSING bibliotheek I lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll niemand luistert, eigenhandig het universum de ramp bespaart. JACOB LOOSJES lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll r r I I I se communisten. Voor zo’n kolossale ver andering is een uitzonderlijke figuur no dig. Mao was zo iemand. Nu, dertig jaar na de vestiging van de Volksrepubliek China zijn de Chinezen vrienden van de Amerikanen geworden. Het tijdperk-Mao is voorbij. Hua Guofeng - ex-hoofd van de Chinese veiligheidspoli tie - is de „grote stuurman” opgevolgd. De Russen, min of meer vrienden en bondge noten in 1949, zijn inmiddels China’s grootste vijand geworden: aan de Chinese noordgrenzen, in Vietnam en Cambodja. Wie de nog jonge, soms verwarrende geschiedenis van de Chinese Volksrepu bliek enigszins wil begrijpen kan intussen kiezen uit een lange rij boeken. En wie bij het lezen over die dertig jaren (1949-1979) stuit op de ingewikkelde, veelal tegenstrij dige kwestie van de Culturele Revolutie die twaalf jaar geleden uitbrak, zal er geen spijt van krijgen wanneer hij de visie van de Belg Simon Leys op dat complexe verschijnsel er bij betrekt. Zijn kroniek van de Culturele Revolutie heet „De nieu we kleren van voorzitter Mau”. Een Ne derlandse vertaling van drs. M. W. Blok kwam zeven jaar nadat het boek in het Frans was gepubliceerd tot stand als uit gave van Het Wereldvenster in Baam. Een voordeel van die tamelijk late vertaling is dat Leys de actualiteit in een reeks na woorden heeft verwerkt. Een „in feite erg banaal boek” noemt de nu 41-jarige Pierre Rijckmans zoals Si mon Leys eigenlijk heet in een recent Liefhebbers van jachthonden worden door Thieme bedacht met „Het omgaan -net en het africhten van jachthonden”. Uitstekend informatief geïllustreerd. Bij Elsevier Focus verschenen in de reeks Populaire Rashonden twee paper- oacks. „Ken uw Duitse Staander” en „Ken jw Retriever” geven uitvoerig inzicht in carakter en gedrag van deze honden die gerekend mogen worden tot het type mid denslag maar dan wel van het betere soort vraaggesprek zijn Culturele Revolutie- kroniek. Dit omdat „iedere Chinees” vol gens hem al op de hoogte was van de informatie die de kort daarop culturele attaché van de Belgische ambassade in Peking geworden Leys zijn lezers had verschaft Dat klinkt niet zo logisch uit de mond van iemand die in 1974 nog veron derstelde een „historische getuigenis” te hebben gewrocht, zoals in het nawoord van dat jaar kan worden gelezen. „De nieuwe kleren van voorzitter Mau” is een soort syntaxis op de Chinese politie ke grammatica. Leys haakt in dagboek vorm in op wat zich voordoet in het nieuws. Dat wil zeggen het nieuws uit de Chinese kranten in Hongkong en „per soonlijke getuigenissen”. Hij geeft er heet van de naald zijn visie op. Overigens kon Leys zijn kijk op de gebeurtenissen van 1967 nog geruime tijd bijschaven en toet sen aan wat andere China-observateurs er over te zeggen hadden. De Belg is - dat blijkt ook uit de titel van zijn boek - geen Mao-adept. In zijn latere boek „Chinese schimmen” noemt hij het Chinese communisme „stalinistisch, bu reaucratisch en totalitair”. Daar zijn felle reacties op gekomen. Maar ook uitbundi ge lof - in Nederland onder meer vanuit de NRC-hoek. Tot „ongenoegen” van Leys werd echter zijn tweede boek óók door rechtse commentatoren in de Verenigde Staten gretig gebruikt als bevestiging van hun behoudende China-opvattingen. De „Kleren” komen in het Nederlandse taalgebied eigenlijk wat als mosterd na de maaltijd van de „Schimmen”. Maar als tamelijk volledige, soms gortdroge op somming van de culturele revolutie-ge- beurtenissen is het geschrift met zijn aan hangsels en biografische aantekeningen beslist de moeite waard van een tijdroven de bestudering. Honden hebben en houden door A. M. Heger. Uitgeverij Thieme (Zutphen). Prijs 13,50. Het omgaan met en het africhten van jacht honden door A. J. van Buuren. Uitgeverij Thie me (Zutphen). Prijs 29,90. Ken uw Duitse staander door Goesten. Uitge verij Elsevier Focus. Prijs 15,50. Ken uw retriever door mevr. Van Krerel-van Oss. Uitgeverij Elsevier Focus. Prijs 15,50. Treinreizen en aardrijkskunde ho ren bij elkaar als kookkunst en voe dingsleer. Een wereldspoorwegatlas is dus niet meer dan een logisch uitvloei sel van die verwevenheid. Bij uitgeve rij Elsevier is onlangs een dergelijk boekwerk verschenen, een vertaling van de World Atlas of Railways van O. S. Nock, een autoriteit op het brede nent. De overwinning van de hoge An des, de plannen voor een trans-Asie- route enzovoorts. Vertrekpunten te over, om de gedachten de vrije loop te laten en weg te dromen naar niet of nauwelijks uitvoerbare vakantieplan nen. Dat geldt zo mogelijk nog sterker voor het hoofdstuk over beroemde trei nen (zoals de vermaarde raadselach tige Oriënt-Expres, de luxueuse Itali aanse Settebello, of de spectaculaire Canadian op weg door de Rocky Mountains) De Wereld-Spoorweg-Atlas is een ta melijk compleet boek over het spoor wegwezen. Tamelijk compleet bete kent: niet helemaal. In de veertig blad zijden kaarten in het werkelijke atlas gedeelte zijn de belangrijkste spoorlij nen weergegeven. Dat wil tevens zeg gen, dat een aantal (toch ook wel ir.te- Vertrekpunt voor verre treinreizen vanuit I zichzelf is niet slecht. Omdat iets mogelijk gemaakt is door de techniek of weten schap, hoeft niet te betekenen dat we daar gebruik van móeten maken”. Harrison stipt de electronica aan: „Kijk nu eens naar de chip. De technologie met al die chips wordt een heel grote affaire. Die technologie bestaat al. We zitten er nu al mee opgescheept”. „Nu moet je niet kwaad zitten kijken naar die chips. Dat zo’n chip meer werke loosheid kan veroorzaken enzovoort. Het hangt er toch vanaf wat wij met die chips gaan doen, of niet? En dat hoeft niet slecht te zijn De blaffende huisgenoot wordt met overleg gekozen in overeenstemming met ie mogelijkheden van onze behuizing. Maar daarnaast worden ook motorisch vermogen en karakter zaken die medebe palend zijn voor de keus. De hond heeft zich min of meer als een volwaardig huis genoot een plaatsje weten te veroveren in ie woonkamer,als het even kan met goed uitzicht op het televisie-oog. Uitgeverij Thieme in Zutphen heeft met haar rasmonografieën op een uitstekende manier ingespeeld op de geschetste ont wikkeling. Aan het reeds uit twaalf deel tjes bestaande assortiment is toegevoegd sen uitgave gewijd aan de tekkel. Net zo compleet als alle voorgaande pubicaties in deze reeks. Daarnaast werd opnieuw aandacht be steed aan belangrijke zaken als fokken, houden, verzorging en opvoeding in meer algemene zin in „Honden hebben en hou- ien”. Van harte aanbevolen voor degenen iie „er wat meer van willen weten” en voor wie de in omloop zijnde standaard werken wat te prijzig uitvallen. Maritiem 19,50; na 1b november 24,50). „In het kielzog van Marconi”, de ont wikkeling van de maritieme communica tie en navigatie, door Jan Noordegraaf, uitgave De Boer Maritiem 49,50). In de Tina Topstrip-serie verscheen bij uitgeverij Oberon het elfde deel onder de titel „Sonja, en de mysterieuze zwem coach” 5,50). Klare taal en een duidelijke veroorde ling van het China vóór Mao Tsetoeng. Aan het woord is Felix Greene, de Britse filmer en schrijver in zijn boek The Ene my. Schrijnend in beeld gebracht is een gedeelte van die periode van wanbeleid, van feodale en kolonialistische uitbuiting in het fotoboek „The Face of China”. (Uitgeverij Landshoff, Bentveld-Aerden- hout). Een uniek boek met antieke foto’s van 1860 tot 1912. Gewone Chinezen treft men op de oude prenten nauwelijks aan, of het moet zijn als „menselijke verlie zen”, als kanonnenvoer bij de ongelijke strijd tegen westerse invasietroepen. Zo registreerde fotograaf Beato een fort bij Taku, veroverd na een aanval door Fran se militairen. De grond is bezaaid met lijken van Chinezen. Deze verdedigers verweerden zich met kruisbogen - waar van er één nog duidelijk zichtbaar is - tegen de kanonnen van de „beschaafde blanken”. Het einde van de vorige en de eerste helft van deze eeuw brachten de Chinezen voornamelijk misère: decadente be stuurders, brutale inmenging vanuit Eu ropa en de Verenigde Staten, fascistische invasielegers uit Japan, de Tweede Wereldoorlog en tenslotte drie jaar bur geroorlog. Tsjang Kai-sjek contra Mao Tse-toeng. Azië’s grootste omwenteling van onze jaartelling was de revolutie van de Chine- „Opdracht voltooid”, spionagethriller door Eric Clark, uitgave A. W. Sijthoff 14,50). „Zending voor Moskou”, spionagethril ler door Howard Kaplan, uitgave A. W. Sijthoff 14,50). „Het leven van Edgar Allan Poe (1809- 1849)”, geestelijke vader van de Ameri kaanse detective en schrijver van griezel verhalen, door Wolf Mankowitz, uitgave Zomer en Keuning 39,90). „Maritiem Journaal 1979”, jaarlijks verschijnend informatie- en dokumenta- tiewerk op maritiem gebied voor Neder land en België, uitgave De Boer Maritiem (bij intekening ƒ47; losse delen ƒ56). „Per mailboot naar de Oost”, reizen met de Lloyd en De Nederland tussen 1920 en 1940, door A. Alberts, uitgave De Boer Vóór de Chinese revolutie stierven per jaar gemiddeld minstens een miljoen mensen in China de hongerdood. Het In ternationale Rode Kruis rapporteerde dat elk jaar alleen in Sjanghai 20.000 lijken uit de straten werden opgehaald - mensen die gewoon van honger op straat gestorven waren. Miljoenen Chinezen leefden zo vlak bij het biologische be staansminimum dat hun lichamen nooit tot volle wasdom kwamen, en er bestond voor hen geen hoop op iets anders dan een leven lang van louter zwoegen en pijn lijden. Dat waren de „menselijke verlie zen” waaronder talloze generaties te lij den hadden omdat er geen revolutie had plaatsgevonden terrein van het spoorwegwezen. De vertaling en bewerking werden ver zorgd door Hans Hanenbergh van het NS-blad „de Koppeling”. Deze Wereld-Spoorweg-Atlas van El sevier is méér, dan een verzameling landkaarten met spoorwegen erop. Het is een tamelijk compleet naslagwerk, waarin alle facetten van het spoorweg wezen worden behandeld. Het boek begint (uiteraard) met een historisch overzicht van het ontstaan van de spoorwegen, hun triomphtocht over de aardbol, van paardentractie tot de toe komstige supersnelle treinen. Vervol gens trekt een trein vol technische spoorbijzonderheden aan de verbaas de lezer voorbij: de werking van de stoomlocomotief, de diesel en de E-lok worden uiteengezet, De aanleg van de spoorweg zelf, met tunnels en bruggen passeert de revue. Het seinwezen wordt uit de doeken gedaan, de ver keersleiding, de dienstregeling, de problematiek van het voorstadverkeer en de metro’s, de bijzonderheden van het goederenvervoer, het rangeren. Dan volgt een hoofdstuk over be roemde routes, zoals de Gotthardlijn, de Transsiberische spoorlijn, de oost- west verbindingen in Amerika, de doorsnijding van het Australisch conti- Harrison steekt nog eens een sigaar op en vertelt weer een mop. Gelukkig keert hij ditmaal wel terug naar het onderwerp. „Kijk, sf heeft visie. Sf is de enige moge lijkheid om mensen te laten zien waar deze wereld naar toe gaat en hun zo een kans te geven het te veranderen voordat het zo ver is”. Maar er is toch heel weinig sf dat zo’n serieuze blik door de verrekijker werpt? Harrison: „Dat klopt. Maar het komt wel. We zien de wereld nu, het stort hele maal in elkaar. Kijk maar eens om je heen. En iedere keer als iets afschuwelijks gebeurt dan wordt er heus wel over ge schreven. Vóórdat het gebeurt. Wij sf- schrijvers zeggen alleen: kijk, dit is hoe de wereld zal zijn als dit of dat zo doorgaat. En dan vragen wij door middel van onze verhalen, willen jullie die wereld zo hebben Harrison handelt precies zo in een nieu we trilogie waarvan het eerste deel, Thuis- wereld, binnenkort zal verschijnen. De schrijver heeft een regelmatige pro- duktie, met tot dusver zo’n 28 romans en diverse bundels korte verhalen en daar naast minder belangrijke projecten. Hij werd in 1925 in de Verenigde Staten gebo ren en werkte als illustrator voor stripbla den na zijn terugkeer uit het leger in 1946. Daarna volgden activiteiten als scriptwri ter voor Flash Gordon, ghost-writer voor enkele boeken over de Saint en een me dewerkerschap aan sf-tijdschriften. „Er bestaat geen slechte science het ligt er aan hoe men het toepast. Een scien tist die dodelijke wapens, ontwerpt is een slechte wetenschapsman. Maar science op zaakt door grondige organisatie? Hitler, de Romeinen „Maar dan alleen knoei boel bovenaan in de maatschappij, bij de politieke leiders. De gewone mensen moe ten zich beter organiseren en vaststellen wat ze willen doen met deze wereld”. ressante zijlijnen) op de kaarten ont breekt. Inconsequent is dan, dat een aantal - helaas - dode spoorlijnen wel is aangegeven. Dat is bijvoorbeeld het geval met een aantal lijnen in Zweden. De atlas besteedt vrij veel aandacht aan toekomstige lijnen, zoals de su persnelle lijn in aanbouw van Parijs naar Lyon. Maar aan het herstel van de schitterende berglijn door de Maritime Alpen van het Italiaanse Cuneo naar Nice is weer geen woord gewijd. Deze spoorlijn ontbreekt ook in het kaart materiaal. Wel aangegeven zijn de pas gereed gekomen Zoetermeerlijn en de Schip- hollijn in aanleg. Voor een boek dat bestemd is voor de Nederlandse markt is echter de aandacht, die verder aan deze nieuwe spoorlijnen wordt besteed wel erg sumier. De technische presta- De belangstelling voor de hond als huisdier, tot voor een jaar of tien nog vaak gezien als een tijdelijk verschijnsel, een modegril, lijkt steeds meer een karak tertrek te worden van een breder publiek. Opmerkelijk is dat met de ontwikkeling van die belangstelling er ook een duide lijke voorkeur is ontstaan. Het „vuilnis bakkie, hoe gezellig en decoratief ook in het vroegere straatbeeld, is hoegenaamd verdwenen. Op vele archieffoto’s lijkt Harry Harrison op de krankzinnige professor die op planeet Bgrhtjxz spletterende machines en reusachtige robots voorbereidt tot het veroveren van het universum. In wezen is hij meer de vriendelijke held die iedereen probeert te waarschuwen voor het gruwelijke gevaar, en als „Rakker houdt de vaart erin!”, vrolijk stripverhaal uit het weekblad Donald Duck, uitgave Oberon 5,50). „September-distels”, dichtbundel sa mengesteld door Martin Boot en Rob Bar tels, uitgave Opwenteling, coöperatieve vereniging van auteurs voor presentatie van literatuur u.a. in Eindhoven. „Naar morgen 34”, een bundel gedich ten van onder andere Han van Esch, Roel Houwink, Wim van Til, Car Flanders en Roel Houwink, uitgave Opwenteling. „Honderd en Een sprookjes van de Lage Landen”, verzameld, bewerkt en van aantekeningen voorzien door Eelke de Jong en Hans Sleutelaar en geïllus treerd door Malsen, uitgave De Bezige Bij 29,50). De Taj-express in Dehli. Harry Harrison: „Sf heeft visie” De nieuwe kleren van voorzitter Mau, door Simon Leys. Uitgegeven door Het Wereldven ster, Baarn Vertaling drs. M. W. Blok. Prijs: ƒ37,50. „The Face of China”, L. Carrington Goodrich en Nigel Cameron. Uitgegeven door. Andreas Landshoff, Bentveld-Aerdenhout. Prijs 59,-. Een loc van de Erie in 1908 van een ontwerp dat al sterk was verbeterd, een reus van 155 ton. tie, die werd geleverd met de bouw van de Schipholtunnel had meer aandacht verdiend, ook al gaat het hier uiterlijk wellicht om een minder spectaculair kunststuk dan een tunnel door de Al pen. Aan dit soort dingen is te merken, dat men een uit het Engels vertaald boekwerk in handen heeft. In het zesde hoofdstuk geeft de atlas per land een zeer informatief overzicht van alle spoorwegnetten in de wereld. De spoorwegen zijn op schematische kaartjes weergegeven en een hoeveel heid statische gegevens completeert de zaak. Het boek èindigt met een een globaal overzicht van de belangrijkste jaartallen van de spoorweggeschiede nis, een overzicht van beroemde per soonlijkheden, die daarin een rol heb ben gespeeld, een trefwoordenregister en een literatuuroverzicht. De Wereldspoorwegatlas is niet goedkoop: 89,50. Maar voor die prijs heeft men al met al een zeer fraai en informatief boek van 224 bladzijden, met meer dan vijfhonderd foto’s en illustraties, opengewerkte tekeningen etc, in kleur. Men moet er wel een speciale plaats voor inruimen op de boekenplank, wanneer men althans de atlas daarin vertikaal wil zetten: het boek meet 34 bij 26 centimeter. RIEN POLDERMAN. Soms beschouwt Harry Harrison, een van de meest populaire science-fiction- schrijvers van vandaag, zich ook zo. „Er wordt ontzettend veel sf geschre ven. In Amerika is elf procent van de totale boekenproduktie sf. En 90 procent van het spul is stront. Maar sf is belang rijk. We hebben het nodig. Je kunt nooit antwoorden hebben voordat de vraag be staat. En”, zegt de jolige, kleine man, „wij stellen die vragen”. „Ik ben niet de paus. Sf-schrijvers we ten niet alles. Ik kan geen antwoorden of oplossingen geven, alleen maar een aspect laten zien van hoe of wat kan gebeuren. En dan moet jij beslissen of je het zo wil hebben”. Harrison is alleen zo nu en dan serieus en filosofisch. Met prachtige zinnen steekt hij telkens van wal, met een beloftevolle ondertoon van diepzinnige, belangrijke uitspraken. Maar zonder zijn zinnen te voltooien maakt hij ze echter even vaak weer af met een grap over Japanse band recorders of Deense koningen. Met zijn boeken is het eigenlijk idem dito. Zijn krachtig boek „1999”, dat angst- jagend speculeert over een New York anno 1999 waar te veel mensen zijn met te weinig van alles, vloeit voort uit dezelfde hand die niemandalletjes schrijft over cowboys in ruimteschepen die gemene rovers kapotschieten met gecompliceerde schiettuig. „Ik hou van sf en het sf-schrijven. Ik schrijf van alles een boek is steeds anders al naar gelang het materiaal te bieden heeft. Sf. is leuk maar het heeft te weinig humor. Eigenlijk, de wereld heeft te weinig humor. „Brian Aldiss (bekende Britse sf-schrij- ver - red.) en ik besloten jaren geleden dat wat de wereld nodig had een beetje meer goede ouderwetse knoeiboel was. Alle grote oorlogen of slechte hoofdstukken in onze geschiedenis zijn immers veroor-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13