CDA en VVD willen aanpassingen EG-prijzen met Ambtenarenbonden bereiden acties voor ABVA-voorzitter Dutman voorspelt roerige tijden Officier tegen vrijlating van ex-directeur NMB Gasaanstekers voor lassers gevaarlijk Aandeelhouders Bols krijgen voorkeursrecht Het NMB spaarpapier aan toonder. II j i J i J 9 i I 1,1% gestegen „Sterke drank Lijnvluchten in i Europa te duur moet duurder” NDP: krant kost volgend jaar door BTW 0,65 Nieuw telefoon toestel op komst Half jaar voor vernielen Van Gogh Harde confrontatie met VS verwacht IATA-verzet tegen goedkoper vliegen ml De NMB denkt met u mee. 7 19 DINSDAG 27 NOVEMBER 19 7 9 ECONOMIE I (Van onze redactie economie) DEN HAAG. CDA en WD verzetten zich tegen het wetsontwerp van de regering dat beunhazerij in de bouw wil tegengaan. Het ontwerp van staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken bepaalt dat de hoofdaannemer aansprakelijk wordt gesteld wanneer blijkt dat een onderaannemer zijn sociale verplichtingen niet na komt. Beide regeringsfracties willen dat de hoofdaannemer in bepaalde gevallen wordt ge vrijwaard van die aansprake lijkheid. Consumentenbond: Premiespaarbiljet Z\1 (1/ met variabele vJJL/4 looptijd. Rente tot a/(J Spaarwinstbiljet /Al C\/ met vaste looptijd. V>l /A Rente tot a /(J -w. een retourvlucht Amsterdam-New York, voor en wij betalen u terug: spaartermijn u stort rente u ontvangt premie Verzet in Kamer tegen wetsontwerp beunhazen De NDP en de journalistenvakbond NVJ hebben zich van meet af aan verzet tegen invoering van een BTW- tarief. De NDP verwacht dat door de prijsstijging van 7,5 procent het aantal abonnementen zal teruglopen en dat vooral de laagstbetaalden de dupe zul len worden van de hogere prijzen. f 861,32 f4.306,60 f 588-13 f 2.940,64 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 2 jaar 2 jaar 6 jaar 6 jaar De commissie schrijft er zeer verwon derd over te zijn, dat in de toelichting op het regeringsvoorstel voor de accijnsver hoging met geen woord wordt gerept over het toenemende alcoholgebruik en -mis bruik. 734% 7 3 4% 914% 914% f 1.000, - f5.000.- f 1.000,- f5.000,- ErzijnookPremiespaarbiljetten van f5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f1400,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Renlewijzigingen voorbehouden. De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbil jet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen na melijk na 2, 3,4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaar lijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000- spaar termijn 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar hoofdsom basisrente waardoor u ontvangt f 1.162,50 f 1.262,63 f 1.390,51 f 1 556,28 totale* rente gel de zaak toch doorzet, zal in eerste instantie een aantal rijksdiensten in groot gevaar komen. En als hij ook de provin cies en gemeenten aanspoort zijn voor beeld te volgen, gaan we over het gehele land rumoerige tijden tegemoet”, aldus Dutman. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Vliegen op Europese lijn- vluchten is te duur. Dat vindt de Consu mentenbond, die een jaarretour Amster- taald. „Wie handig boekt, kan voor dik 100 meer dan het tarief Amsterdam- Stockholm naar Australië (retour 1477)”. aldus de Consumentenbond. Volgens de Consumentenbond liggen niet alleen de verhoudingen tussen Euro- AMSTERDAM. (ANP). De Neder landse Dagbladpers (NDP), de werk geversorganisatie in de krantenwereld, vreest dat de krant volgend jaar 7,5 procent duurder zal worden door het invoeren van een BTW-tarief van 4 procent voor kranten. Dit zou beteke nen dat een krant met ingang van 1 januari 1980 in de losse verkoop 65 cent gaat kosten, omdat de kranten ook hun vaste kostenstijgingen, ongeveer 3,5 procent, op die datum in de abonne mentsprijzen gaan doorberekenen. zijn onderaannemer dan nadat is komen vast te staan dat deze laatste zijn premie- en belastingverplichtingen is nagekomen. De WD mist in het wetsontwerp van staatssecretaris De Graaf gerichte maat regelen tegen het ontduiken van belas tingplicht en premiebetaling. Het is vol gens de liberalen hoog tijd om te beginnen met het afschaffen van vakantiebonnen. Het Tweede-Kamerlid De Beer: „In plaats van dat vakantiebonnensysteem moeten speciale rekeningen worden geopend. Op bepaalde tijden kunnen de mensen dan hun geld opnemen, op een zelfde wijze waarop nu vakantiebonnen worden ver zilverd. Dan ben je af van die handel in vakantiebonnen. En dan kunnen koppel bazen niet meer aan die fel begeerde bon nen komen.” f 1.102,50 f 1.157,63 f 1.215,51 f 1.276,28 DEN HAAG (ANP). De PTT zal het assortiment telefoontoestellen uitbreiden met een nieuw drukknoptoestel van Erics son, dat zowel op oude als op nieuwe telefooncentrales werkt. De maker, die dit heeft meegedeeld, zei verder dat het toe stel in het voorjaar van 1981 beschikbaar zal komen. Het toestel wijkt qua vormge ving nogal af van het geijkte toestel. Bo vendien is het nieuwe apparaat geschikt voor eventueel later in te bouwen facili teiten. f 60,- f 105,- f 175,- f 280,- 8 <0 8 Naar woordvoerders van diverse lijn- dienstmaatschappijen hebben verklaard worden de Amerikaanse voorstellen alge meen beschouwd als een poging ongelijke en oneerlijke concurrentieverhoudingen te scheppen. Vooral de luchtvaartmaat schappijen in de ontwikkelingslanden zijn bezorgd over de druk die de CAB uitoe fent om gedaan te krijgen dat het systeem om de tarieven in onderling overleg vast te stellen wordt vervangen door een sy steem van ieder voor zich. In de Verenigde Staten heeft CAB zijn denkbeelden er al door weten te drukken. Op de binnenlandse lijnen mogen de gepleit. De Consumentenbond is het dan ook eens met de Europese Commissie, die van mening is, dat de EG-landen meer concurrentie tussen de lijndiensten moet Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 734% of zes jaar vast met een rente van 9’4%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. missie voor ambtenarenzaken en pensioe nen op de hoogte gebracht van onze on vrede. Ook hebben we gezegd, dat als Wiegel de maatregel gaat doorzetten er grote moeilijkheden komen. Ze zijn daar, voor zover ik het nu kan beoordelen, dui delijk van geschrokken”, aldus Dutman. De voorgestelde regeling geldt nu alleen nog voor het personeel van alle rijksdien sten. „Het is echter gebruik, dat als zo’n 734% 8 812% 914% WD-woordvoerder De Beer vindt de verontwaardigde reactie op het wetsont werp, onder meer van de kant van het AVBB, begrijpelijk. „Met dit ontwerp wordt het euvel zelf niet bestreden. Alle risico’s worden afgewenteld op de hoofd aannemer”, WD en CDA staan positief tegenover een vrijwaringssysteem. Dat betekent dat de hoofdaannemer geen fi nancieel risico loopt wanneer hij van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid een „be wijs van goed gedrag” heeft ontvangen over een onderaannemer waarmee hij in zee gaat. Wanneer later blijkt dat die bewuste onderaannemer op zijn beurt weer heeft gewerkt met een beunhaas, zou de hoofdaannemer van zijn verantwoor delijkheid moeten worden ontheven. De PvdA keurt een vrijwaring af. De socialist Kombrink: „Zo’n bewijs van goed gedrag van het Sociaal Fonds Bouw nijverheid is wel aardig, maar in de prak tijk kan die aanvankelijk als bonafide bekend staande onderaannemer van de ene op de andere dag zwartwerkers in dienst hebben. Je zou iedere week op nieuw moeten controleren of die onder aannemer nog wel bonafide is”. De Federatie Bouw- en Houtbonden is van mening dat elke vorm van vrijwaring de bodem uit het wetsontwerp slaat. De hoofddaannemer moet voor de gehele ke ten van onderaannemers aansprakelijk zijn. Niet alleen voor die ene onderaanne mer waarmee hij werkt. „Wanneer dit systeem wordt losgelaten, kan makkelijk aan aansprakelijkheid worden ontkomen, door het tussenschuiven van een stroman, bijvoorbeeld een lege besloten vennoot schap. De hoofdaannemer heeft diverse mogelijkheden ter beschikking om moei lijkheden te voorkomen. In het contract dat hij met de onderaannemer aangaat, kan worden bepaald dat deze laatste niet gerechtigd is werk aan onder-onderaan- nemers uit te besteden”, zegt de federatie. De bouw- en houtbonden menen voorts dat de hoofdaannemer ook de mogelijk heid heeft een vast te stellen deel van de aanneemsom niet eerder af te staan aan ABVA en KABO hebben berekend dat door de aangekondigde maatregelen een TERNEUZEN (ANP). De veilig heidsdienst van Dow Chemical in Ter- neuzen heeft in een rondschrijven aan het personeel gewaarschuwd tegen het bij zich dragen van met butaan of met ander gas gevulde sigarettenaanste kers. De waarschuwing geldt met. na me voor lassers of mensen die op ande re manier met open vuur werkzaam zijn. Volgens het hoofd van de veiligheids dienst van Dow in Terneuzen is de waarschuwing uitgegaan op grond van enkele dodelijke ongelukken met ga saanstekers in Amerika. Daar zijn en kele maanden geleden twee lassers om het leven gekomen. De een droeg een gasaansteker in de borstzak van zijn overall. Het ding explodeerde toen een lasvonk door de kleding heen drong. Bij het andere ongeval droeg een lasser DEN HAAG (ANP). Niet alleen de accijnzen op sterke drank, maar ook die op bier en wijn moeten worden verhoogd. Dat schrijft de Nationale Commissie te gen het Alcoholisme in een brief aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het regeringsvoorstel de belasting op gedestil leerd met ongeveer twintig procent te ver hogen. Ook de accijnzen op bier en wijn zijn achtergebleven bij het algemene prijspeil in ons land, schrijft de commissie. Als de belastingen op sterke drank wel worden verhoogd, maar die op bier en wijn niet, zullen de laatste produkten meer worden verkocht, aldus de brief. Hij vindt het een schizofrene situatie dat het kabinet aan de ene kant zegt, dat zwaar en onaangenaam werk ruimer be loond moet worden en aan de andere kant als werkgever de bestaande beloningen wil gaan verminderen. Al enkele jaren heeft de in 1969 ingestel de commissie-Kloosterman - de voormali ge secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken - gestudeerd op de toeslagregelin- J gen voor overwerk en voor het werk op s onaangename uren. De commissie heeft nu onder meer voorgesteld, werkzaamhe den die van maandag tot en met vrijdag worden verricht tussen 's morgens 7 en 8 uur en ’s avonds tussen 18 en 19 uur niet extra meer te honoreren. Bovendien wil de commissie-Kloosterman de vergoeding van 40 procent die wordt betaald voor avond- en nachtdiensten van maandag tot en met vrijdag terugschroeven naar 35 percent. Als verbetering in de bestaande regelin gen wordt voorgesteld, het tarief voor een zaterdagdienst te verhogen van 30 naar 35 procent en van een zondagsdienst van 45 naar 50 procent. Volgens Jan Dutman blijkt uit de praktijk, dat de mensen die juist in de week van maandag tot en met vrijdag op onaangename uren diensten draaien, zwaar zullen worden getroffen door de voorgestelde maatregelen. „We hebben als centrales de vaste Kamercom- elders in de wereld ingang te doen vinden. luchtvaartmaatschappijen hun tarieven helemaal zelf bepalen en ook zijn ze vrij in het kiezen van hun routes. De luchtvaartmaatschappijen buiten de Verenigde Staten zijn echter allerminst van plan zich door een Amerikaanse in stantie de wet voor te laten schrijven, ook al heeft de CAB gedreigd met maatrege len tegen buitenlandse maatschappijen die op Amerikaanse luchthavens vliegen. De CAB is van mening dat de Ameri kaanse anti-monopoliewetten ook van toe passing zijn buiten de Verenigde Staten. De IATA wordt in Washington gezien als een kartèl dat onderlinge prijsafspraken maakt ten nadele van de consument en dat is in de Verenigde Staten verboden. De NDP verwacht dat de opheffing van het zogenaamde nultarief voor kranten, zoals voorgesteld door minis ter Andriessen van Financiën, zonder al te grote problemen door de Tweede Kamer zal komen. De NDP leidt dit af uit het feit dat de door het CDA gevoer de oppositie tegen deze belastingmaat regel (die 28 miljoen gulden moet ople veren) verstomd is, omdat Andriessen heeft laten weten dat wijziging van zijn plannen voor hem onaanvaardbaar is. Niet alle internationale luchtvaartmaat schappijen zijn tegen de Amerikaanse plannen. Singapore Airlines bijvoorbeeld, overigens geen lid van de IATA, heeft zich door middel van concurrerende tarieven een belangrijke plaats in het internationa le luchtverkeer weten te verwerven. Func tionarissen van andere maatschappijen hebben er echter op gewezen dat Singapo re Airlines danig in haar wiek was gescho ten toen Australië dit voorjaar een beleid van goedkoop vliegen op Europa invoer de. Singapore drong zelfs bij de andere landen van de Association of Southeast Asian Nations (Maleisië, Thailand, Indo nesië en de Filippijnen) aan op een geza menlijk protest. Dat vond in Canberra gedeeltelijk gehoor. De president van de IATA, Roman Gruz (Filippijnen) heeft onlangs verklaard dat de Amerikaanse pogingen om het systeem van ieder voor zich overal ter wereld in te voeren betekenen dat de Verenigde Sta ten van hun macht gebruik maken om andere landen hun wil op te leggen. Als het IATA-systeem van onderling overleg over de tarieven wordt verlaten zal er naar zijn mening een chaos ontstaan. Cruz vindt dat de VS de IATA zeker twaalf maanden de tijd moeten geven om een systeem te bedenken dat zo ongeveer het midden houdt tussen volledig vrije concurrentie en bindende prijsafspraken. de aansteker in zijn broekzak. Door de explosie werd het been van het slacht offer afgerukt, waarna deze later aan zijn verwondingen bezweek. „Volgens mij hebben zich in Neder land nog niet van dergelijke ongeval len met gasaanstekers voorgedaan”, aldus H. Lippens, hoofd van de veilig heidsdienst van Dow Chemical in Ter neuzen, „maar we vonden het toch nodig de mensen opmerkzaam te ma ken. Een gewaarschuwd mens telt uit eindelijk voor twee”, aldus Lippens. BRUSSEL. (ANP). In de maand okto ber zijn de consumptieprijzen in de negen landen van de EG met gemiddeld 1,1 pro cent gestegen. De voornaamste stijging deed zich voor in Italië. Daar gingen de prijzen met 2,3 procent de hoogte in. Ook in het Verenigd Koninkrijk deed zich een stijging van betekenis voor, namelijk met 0,9 procent. Deze cijfers zijn gisteren in Brussel door de Europese Commissie be kendgemaakt, het „dagelijks Bestuur” van de EG. In een jaar tijd (sinds oktober 1978) zijn de prijzen in de negen EG-lidstaten met gemiddeld 12 procent gestegen. Volgens de commissie-gegevens bedroeg de stij ging in ons land 4,8 procent. In België was het 5 procent, in Luxemburg was het 5,2 procent, in Duitsland 5,7 procent, in Dene marken 11,3 procent, in het Verenigd Ko ninkrijk 17 procent en in Italië 17,4 pro cent. Een cijfer voor Frankrijk was niet beschikbaar. In de maand oktober stegen de con sumptieprijzen in Nederland met 0,7 pro cent, evenals in België. Slechts in Luxem burg (0,6 procent) in Denemarken (0,5 procent) en in Duitsland (0,3 procent) was de stijging geringer. NIEUW-VENNEP (ANP). Houders van gewone aandelen NV Koninklijke Distilleerderijen Erven Lucas Bols krij gen een voorkeursrecht indien althans bij een uitgifte van gewone aandelen de deel neming voor het publiek is opengesteld. Dit blijkt uit een voorstel tot wijziging van de statuten waarover aandeelhouders op 7 december moeten beslissen. Verder wordt een dusdanige wijziging van de statuten voorgesteld dat de struc tuur van de vennootschap als zuiver inter nationale holding beter tot uitdrukking komt. De Raad van Bestuur stelt hierbij dat ten gevolge van de voortschrijdende internationalisering van Bols, de werkne mers en de rechtspersonen waarmee zij in een groep is verbonden thans in meerder heid buiten Nederland werkzaam zijn. Ook worden Prioriteitsaandelen gem- Voorts is de regeling dat overdracht van gewone aandelen alleen kan geschieden aan natuurlijke personen die niet reeds 1 procent of meer van het gewone aandelen kapitaal van de vennootschap bezitten, verfijnd. bedrijfsleven wordt betaald. „We zullen deze cijfers inbrengen in de laatste verga- j dering van de werkgroep. Als de minister onze argumenten dan nog niet wil accep teren, komt het in januari in het Centraal Georganiseerd Overleg in Ambtenaren Zaken. Daar zullen de centrales een hard nee laten horen. De minister zal dan con cluderen, dat er een verschil van mening is en zal hij de regeling doordrukken. Nu al gaat hij van het standpunt uit, dat het voor de ambtenarenbonden een zaak is van slikken of stikken”, aldus Jan Dutman. De werkgeversorganisaties in de bouw hebben het wetsontwerp onaanvaardbaar genoemd. Het Algemeen Verbond Bouw bedrijf (AVBB) zegt dat de overheid het bonafide bouwbedrijf opzadelt met de be strijding van de beunhazerij. De PvdA vindt wel dat de hoofdaanne mer voldoende controlemogelijkheden moet hebben om te onderzoeken of een onderaannemer bonafide is, maar de soci alisten willen niet dat de hoofdaannemer van zijn financiële aansprakelijkheid wordt ontheven. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP). Een 34-jarige Amsterdamse kunstschilder is vanoch tend wegens vernieling van een schilderij van Van Gogh veroordeeld tot zesmaan den met aftrek en TBR. Het vonnis is conform de eis van de officier van justitie. De schilder maakte op 7 maart van dit jaar met een huissleutel een kras van 12 centimeter in het schilderij „de Aardappe leters”. Een jaar eerder had hij al een zelfportret van Van Gogh met een mes beschadigd. De kunstschilder werd toen vanwege ontoerekeningsvatbaarheid van rechtsvervolging ontslagen. DEN HAAG (ANP). De ex-directeur van het Leprafonds en de Stichting Carosi Zeegers is door de raadkamer voor straf zaken van de Haagse rechtbank op vrije voeten gesteld. De officier van justitie heeft tegen de schorsing van de voorlopi ge hechtenis hoger beroep aangetekend. Dit heeft de Haagse officier van justitie mr. De Wit gisteren bekendgemaakt. De directeur moet wel van de raadka mer op oproepen van officier van justitie, de rechtercommissaris of door deze aan gewezen deskundigen verschijnen. Hij mag ook geen contact opnemen met de accountants van de betrokken stich tingen. Een maand geleden was de directeur in hechtenis genomen op verdenking van omvangrijke fraude met geld van het Le prafonds. (Van onze redactie economie DEN HAAG. De ambtenaren bonden bereiden harde acties voor, als minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) in januari zal besluiten de overwerkvergoedingen van sommige groepen ambtenaren te verminderen. „We waarschuwen Wiegel. Als hij de voorstellen niet terug neemt, komen er grote moeilijkheden De groepen die het betreft zijn bereid om acties te gaan voeren”, aldus ABVA-voorzitter Jan Dutman. (Van onze redactie economie) MANILLA. De 105 luchtvaartmaachtschappije die vanaf volgende week dinsdag deelnemen aan de jaarvergadering van de IATA (International Air Transport Association) in Manilla zullen zich waarschijnlijk krachtig weren tegen pogingen van de Amerikaanse Raad voor de Burgerluchtvaart (CAB) om het systeem van vrije concurrentie dat in de Verenigde Staten geldt ook pese vluchten en intercontinentaal ver keer scheef, ook binnen Europa zijn er verschillen van meer dan f 100 voor af standen die vrijwel gelijk zijn. De bond is j van mening, dat de Europese landen hun eigen luchtvaartmaatschappijen te veel j beschermen, waardoor de tarieven kunst- i matig hoog worden genouden. Weliswaar constateert de bond, dat op I J i i i i i I i i *De percentages vermeld onder „totale rente” zijn afge rond en berekend op basis van samengestelde interest. L7 VCl jJUl 1 Llf 11Ifl (Stil 1, |F militairen, post- en treinbeambten getrof- fen, maar ook de mensen werkzaam bij de elektriciteitscentrales en het openbaar vervoer. Dan zullen ook deze mensen bij de acties worden betrokken”, aldus een woedende Dutman. j De ambtenarenbonden hebben nu cij- dam-Stockholm van 1368 vergelijkt met fermateriaal verzameld van wat voor I diensten „buiten kantooruren” in het vrije waarvoor maar ƒ893 moet worden be- regeling wordt ingevoerd, de minister de provincies en gemeenten verzoekt het voorbeeld te willen volgen. Dan worden j niet alleen de bewakers in gevangenissen, douanebeambten, verpleegkundigen in I overheidsziekenhuizen, politiemensen, de lijn Ainsterdam-Londen de starre ta- voorsorteerder bij de PTT er 670 gulden 1 rievenstructuur wordt doorbroken, maar per jaar op achteruit zal gaan, een expedi- toch wordt voor meer prijsexperimenten teur bij de PTT 850 gulden, een treinexpe- diteur 900 gulden en een besteller 600 gulden. Bewakers bij Justitie zullen door de nieuwe regeling dan zo’n 80 a 90 gulden per maand moeten missen. „Wanneer Wie- toestaan.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19