China treffers en missers FEYENOORD TEGEN ZATERDAGAVOND tototips KNAC betreurt ontwikkelingen rond circuit NEDERLAND VIJFDE OP EC-RANGLIJST Koopmans tegen Ennio Cometti Misstap Van der Vliet in beslissende ronde EC-schaken VOLMAC: ROUTINE TE KORT weer toegelaten tot IOC 5 0 k i 19 7 9 NOVEMBER DINSDAG 27 21 SPORT r Geen gevolgen (Van onze sportredactie) FRANKFURT. Aan de vooravond van elke confrontatie op UEFA-Cupniveau wordt Feyenoord-trainer Vaclav Jezek nog voor zichtiger dan hij in het „gewone” Hollandse voetballeven al is. De Tsjech, die wilde uitspraken liever aan jongere collega’s overlaat, is maar zelden te verleiden tot minder complimenteuze uitlatingen over de aanstaande scheidsrechter of de wachtende tegenstander. Eerder probeert hij altijd de beminnelijke gentleman te blijven, die niemand wil kwetsen, maar die zijn eigen spelers soms wel moet motiveren. SS Van de 26 internationale, Olympische Vaclav Jezek onder indruk van Eintracht I kw.fin. hl. fin. verl. finale bekerwinN. totaal 1 1 rxv>x-- .:.-«zX* <e Ben Wijnstekers: eerste doelpunt i (Van onze sportredactie) '76-’77 ’77-’78 '78-’79 2-5 2-1 3-2 1-6 „Afspraak bij Feyenoord is dat Michel van de Korput teamcaptain is als Wim Jansen niet speelt. Ik dacht dat Westerhof ROTTERDAM. Rudi Koopmans, die drie weken geleden in het sportpaleis Ahoy zijn Europese titel in het half- zwaargewicht voor de tweede maal door een onbeslist tegen de Fransman LAUSANNE. China is na 21 jaar weer toegelaten tot het Internationaal Olympisch Comité. Tijdens een bijeen komst in het Zwitserse Lausanne spra ken 62 landen zich bij schriftelijke stemming uit voor toetreding van Chi na, zeventien waren er tegen. Er was één blanco en één ongeldige stem. Chi na, dat in 1958 het lidmaatschap opzeg de, omdat Taiwan eveneens lid was van het IOC, zal uitkomen onder de naam Chinees Olympisch Comité, terwijl Tai wan lid blijft onder de nieuwe naam Chinees Olympisch Comité Taipeh. Het was een foutje zonder gevolgen, omdat Notten geen consequenties had verbonden aan het dragen van de band na zijn vele reservebeurten. De middenvel der kon alleen maar lachen om het mis verstand, in de wetenschap dat de fitte Wim Jansen morgen het team weer zal leiden. Ook de rentree van Jan van Dein- sen is te verwachten. De kuitblessure van de flankverdediger is zodanig genezen dat hem vermoedelijk de zware taak zal worden opgedragen Bum Kun Cha uit te schakelen, al rekent ook international Ben Wijnstekers min of meer op die op dracht: ,Jk heb me er in elk geval al helemaal op ingesteld”. Hoewel hij per traditie vol lof is over een aanstaande tegenstander, vindt Jezek dat toch wat overdreven. „Al zal die Cha wel beeld Bemd Hölzenbein, de man die in de WK-finale West-Duitsland-Nederland van 1974 een strafschop versierde bij Wim Jansen („En hij is nog altijd een sluwe vos”, weet Jezek) en de gelouterde spel- Ook over Eintracht als geheel stort Je zek complimenten uit. „De sterkste Bun- desligaclub in de UEFA-Cup”, beweert hij van de ploeg, waarin zeker de voor de competitie geschorste Oostenrijkse inter national Pezzey en waarschijnlijk ook Lo- een probleem worden. Ondanks zijn wag gelende gang is hij zeer snel op de eerste meters, sterk aan de bal en vooral in de lucht. Hij is uniek”. Het sectiebestuur betaald voetbal heeft besloten dat met ingang van volgend sei zoen alle clubs die de beschikking hebben over een lichtinstallatie hun wedstrijden zaterdagavond aanvang 19.30 uur moeten spelen. De clubs die niet over een dergelijke installatie beschikken mogen uitwijken naar zondagmiddag. Volgens Peter Stephan ziet Feyenoord er geen heil in: „Een onderzoek heeft uitgewezen dat we zeker tienduizenden toeschouwers minder trekken dan op zon dag. Ruggespraak met enige andere eredi visieclubs heeft onze mening verstevigd om af te stappen van de zaterdagavond. Het bewijs is geleverd dat in de winter- Waarschijnlijk zal Taiwan het besluit van het IOC niet accepteren. André Pache, een advocaat in Lausanne, die optreedt als vertegenwoordiger van professionals. Ze besteden acht uur per dag aan schaken. Ik heb een volledige dagtaak bij CRM en mijn gebrek is dat ik veel te weinig partijen speel. Hoogstens 40 per jaar. Mag ik dan na elf uur een beslis send foutje maken?”, aldus Van der Vliet. Inmiddels was er een beslissende derde ronde noodzakelijk geworden. In die der de ronde zag het er al snel weinig roos kleurig uit voor de Rotterdammers: John van der Wiel, die furore had gemaakt door twee zeges in de eerste ronde, liep nu in de val van Georgadze. Van Baarle kwam angstaanjagend ho peloos te staan tegn Bagirov die echter overzag dat hij de Nederlander in twee zetten mat kon geven en zowaar sleepte Van Baarle nog een remise uit het vuur. Van Dop verloor echter kansloos van Dol matov en alle andere partijen verzandden in remise omdat de Russen de winst toch al binenn hadden. Komende vrijdag, als de verenigingen die spelers aan het Nederlands elftal le veren in Zeist bijeenkomen om de proble men rond de reis van het Nederlands elftal naar Uruguay te bespreken (eind december 1980) zal Stephan dit vraagstuk aan de orde stellen. maker Grabowski. „De elegance in het spel van Eintracht zie je vooral bij hem terug”, bewondert Jezek. „Misschien ko men ze in moeilijkheden als we hem kun nen uitschakelen”. maanden de mensen niet van heinde en verre komen om een wedstrijd te bezoe ken. Laten we dan gebruik maken van de loze uren op zaterdag, zoals momenteel in WeSt-Duitsland. Tussen vier en zes uur in de middag beginnen is acceptabel. Niet later.” De voetbalclub Haarlem is dezelf de mening toegedaan. De 89 leden van het IOC dienden schriftelijk hun oordeel te geven over een in Nagoya (Japan) door het IOC opgestelde resolutie, die de condities in- ZÜRICH. Nederland staat op de ranglijst van de succesvolste landen van 25 jaar Europa Cupvoetbal op de vijfde plaats. Engeland voert de rangschikking, die de Europese voetbalunie heeft gepubliceerd, aan. Voor het bereiken van een plaats in de kwartfinales werd een punt gege ven, voor een plaats in de halve finales drie. De verliezer van de eindstrijd kreeg vijf punten en de winnaar tien. Voor de rangschikking telden de ver richtingen in de toernooien om de Eu ropese bekers voor landskampioenen en bekerwinnaars, het toernooi om de jaarbeursbeker en de opvolger van de ze wedstrijdenreeks, het UEFA-cup- toemooi. De klassering na 25 jaar Europa Cupvoetbal is: Voor FC Den Haag betekende de 1-2 tegen Excelsior de eerste thuis nederlaag van dit sei zoen en de eerste sinds PSV-NAC eindigde de laatste drie seizoenen tel kens in 2-0. Willy van der Kuylen was goed voor vier van de zes goals. 2- 6 3- 0 3-1 0-0 3-2 1-3 2-1 2-2 Dit weekeinde leverde vier overwinningen voor de bezoekers op. Op de elfde competitiedag viel dat ook te noteren, maar voor het eerst dit seizoen bleken de bezoekers ook produktiever, getuige de dertien uit doelpunten, tegen twaalf voor de ont vangende clubs Tijdens de laatste Aziatische spelen was China na Japan het succesvolste land. De Chinezen vergaarden 56 gou den, 60 zilveren en 51 bronzen medail les, Japan resp. 74, 64 en 51. 1 Engeland 2 Spanje 3 Italië 4 West-Duitsl. 5 Nederland 6 Schotland 7 Portugal 8 België 9 Hongarije 10 Joegoslavië 11 Frankrijk 12 Sovj. Unie 41 37 30 33 15 25 25 18 14 8 5 6 5 5 171 124 102 100 94 87 50 50 dat wist, dus heb ik het hem niet expliciet verteld. Mijn fout”. 3- 0 4- 1 3-2 1-4 1- 0 3- 0 2- 1 0-1 1-1 0-0 4- 1 Taiwan, heeft gisteren al laten weten, dat de voorwaarden, die het IOC stelt, voor Taiwan vrijwel zeker onaanvaard baar zijn. Hij heeft op 14 november al een civiele procedure tegen het IOC aangespannen. Hij meent dat de gevolg de procedure bij de toelating van China in strijd is met de reglementen van het IOC. Feyenoord FC Utrecht AZ’67 Haarlem Vitesse Go Ahead Eagles NAC Ajax Excelsior SC Cambuur Fortuna S FC VW DS’79 —Willem II Roda JC —FC Twente -PEC (Z) —NEC -PSV -MW —FC Den Haag —Sparta —De Graafschap Wageningen —Telstar FC Groningen tip 1 1 1 1 1 3 3 1 3 1 3 1 3 Kortsnoi zijn me inderdaad erg tegenge vallen. Niet eenmaal koos hij voor een sterke opening. Hij was waarschijnlijk bang af te gaan tegen deze ex-landge- noot”. Niettemin ontkwam Kortsnoi met zijn drie remises toch niet aan gezichts verlies. Kortsnoi brandde weliswaar van verlangen om een vertegenwoordigend team van het land dat hem altijd de voet blijft dwarszetten met een nederlaag te vernederen en inderdaad: Volmac-Rotter- dam kwam er dicht bij maar strandde in het zicht van de haven. Toen gisteravond laat duidelijk werd dat de Russen zouden gaan winnen was Kortsnoi plotseling in geen velden of wegen meer te bespeuren en wenste zijn gelukwensen niet aan te bieden. Timman deed dat wel. De uitgebluste Van der Vliet behoefde voor die derde ronde niet meer aan te treden: zijn plaats werd ingenomen door John van Baarle. Van der Vliet had in de drie zittingen van de tweede ronde bijna 11 uur voor één partij achter het bord gezeten en dan nog na een aanvankelijk veel betere stelling een vrijwel zekere re mise weggeven! „Ik kan er niet wakker van liggen. Die Russen zijn in feite full- hield waaronder China bereid was op nieuw in de Olympische beweging zit ting te nemen. Voornaamste punten in die resolutie waren: de naam „Chinees Olympisch Comité”, die China in de Olympische wandelgangen zal innemen en de consequenties voor Taiwan. Dit eiland wordt nu in IOC-kringen aange duid als „Chinees Olympisch Comité van Taipeh”, en moet bij sportmanifes taties gebruik maken van een ander volkslied en een andere vlag. Go Ahead Eagles had nog nooit een uitwed strijd van NEC gewon nen. Tot zondag ont moetten beide ploegen elkaar elf keer in Nijme gen, waarbij NEC vijf keer won en zes keer ge lijk werd gespeeld. Nu was de Deventer ploeg met 0-3 duidelijk beter. Het gebeurt niet veel dat Go Ahead Eagles buitenshuis wint. Tegen NEC was het de tweede keer dit seizoen en vorig jaar won het uit ook maar twee keer. Bij winst komen er wel grote uitslagen uit getuige nu 0-3 en daarvoor 3-5 bij Vitesse en 1-4 bij FC VW. sportbonden erkennen er twaalf Taiwan als lid, tien China en vier zowel Taiwan als China. De landen maken deel uit van de volgende federaties: CHINA: atletiek, roeien, basketbal, kano, wielrennen, schermen, voetbal, gymnastiek, worste len, schieten, volleybal, gewichtheffen, ijshockey en schaatsenrijden. Roda JC een serie van acht uit vier afgebroken worden door het verlies tegen AZ’67. DEN HAAG. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club (KNAC) betreurt een eventuele ontmanteling van het circuit van Zandvoort na afloop van de kuurperi ode. Het noemt een bestemmingswijzi ging van het circuit voordat het huur contract is afgelopen zelfs een kapi taalsvernietiging. Het bestuur van de KNAC verklaart in een gisteren verschenen bericht dat hét verplaatsen van het circuit van Zandvoort niet alleen schadelijke ge- Hoe dan ook, de zeer religieuze Zuidko- reaan („Na beëindiging van mijn voetbal- i loopbaan ga ik als missionaris werken”) geldt als het geheime wapen in Frankfurt, rant zullen terugkeren. Naast bijvoor waar hij al wordt vergeleken met Pele. Eintracht-trainer Friedl Rausch geeft Bum Kun Cha, één van de gevaarlijkste spelers van de Westduitse club, aanwijzingen. 59 54 51 55 26 28 17 18 19 23 30 12 20 15 457 14 430 9 321 8 304 6 2 3 2 1 1 Hocine Tafer met succes verdedigde, komt 28 januari opnieuw in de ring. De Fries verdedigt dan in het Rotterdamse sportpaleis de titel vrijwillig tegen de Italiaan Ennio Cometti. In de eerste divisie wordt er lustig op los ge scoord. Ook het afgelo pen weekend was even, als het derde en dertien de góed voor 35 goals, waardoor het totaal op 381 kwam, dertien meer dan in het vorig seizoen. Dat is dan ook de reden, dat Roger Albertsen wel zal worden ingezet op het middenveld. Naast Notten en Jansen moet Albertsen, die afgelopen zondag Van Hanegem in een bijrol dwong, dan de Eintracht-spelmaker uitschakelen. Al bertsen: „Dat doe ik het liefst en dat is ook mijn sterkste punt. Het uitschakelen van zo’n man is een grote uitdaging voor me”. Jezek doet dat op zijn eigen manier, waarbij hij aan de ene kant graag plooi tjes gladstrijkt, maar aan de andere kant soms prikkelend uithaalt. Eén keer ging dat tot nu toe mis, maar het geval rond Van der Lem en Notten in het Zweedse Malmp was slechts de uitzondering die de regel bevestigde. Een regel, die ook in Frankfurt weer wordt doorgevoerd. Op weg naar de Duitse stad, waar Fey enoord morgen het eerste treffen in de derde UEFA-Cupronde afwerkt (het hoogtepunt van het seizoen voor de Duit sers), nam Jezek dan ook direct de „schuld” op zich voor een klein misver stand, waaruit een speler verkeerde con clusies zou kunnen trekken. Opnieuw was daarbij René Notten betrokken. De mid denvelder bleek afgelopen zondag bij ver gissing tot aanvoerder te zijn gebombar deerd door hulptrainer Westerhof, die bij het duel tegen Utrecht als stand-in fun geerde voor de grieperige Jezek. De inmiddels herstelde hoofdcoach nog wel wat pips („maar de koorts is geweken”) zette de zaken zelf recht. NAC blijft buitens huis doelloos dobberen. op de sterk favoriete Russische formatie die vrijwel compleet uit grootmeesters bestaat. Nu werd het 3,5-2,5 voor de Rus sen (totaalstand 6-6). De gevolgen van deze gemiste kans ble ken later dramatisch voor hst Rotterdam se team want in de uitputtingsslag die de derde en beslissende ronde maandagmid dag en -avond tot na het middernachtelijk uur werd, gingen de afgematte Nederlan ders onderuit: 4-2. Verbazingwekkend was dat niet, want het Russische zestal beschikt over veel meer routine. Opvallend en teleurstellend voor de Rotterdammers was in deze slopende machtsstrijd dat juist de grootmeesters Kortsnoi en Timman aan de twee eerste borden van Rotterdam matig presteer den: beiden kwamen niet verder dan drie remises (Kortsnoi driemaal tegen Balas- jov en Timman eenmaal tegen Georgadze en tweemaal tegen Smyslov). Als enig excuus voerde Timman aan: „In die eerste partij tegen Georgadze stond ik gewon nen, kon zelfs de dame winnen maar zag in tijdnood de winnende voortzetting over het hoofd”. Timman verder: „De drie remises van volgen heeft voor de gemeente Zand voort, maar zeker ook voor de autos port als zodanig. Daarnaast stelt het bestuur van de KNAC zich op het standpunt dat een bestemmingswijzi ging vóór het aflopen van het contract van het circuit met de gemeente Zand voort „geheel in strijd is met de afspra ken die met de gemeente zijn gemaakt en waarop de plannen voor de autoren- sport in de eerste jaren gebaseerd waren”. „Het behoeft geen betoog dat het aanzien van Nederland in de interna tionale autosportwereld onder een verplaatsing van het circuit zou lijden en dat grote problemen zouden ont staan door het op korte termijn moe ten vinden van vervangende circui- taccommodatie elders”, aldus de KNAC. FC Utrecht verloor ook weer eens na een on geslagen periode van zes wedstrijden (goed voor negen punten). Zo zag Nu dus 2-2 met twee doelpunten op vreemd terrein, die sinds 6 mei niet meer gescoord wer den buitenshuis. De laat ste keer kwam men tot deze produktie te gen. .FC Twente, die 7-2 dus. Toen scoorden Pie ter Huyg en Rob de Kip. Het hielp niet meer dat een al even ontgoochelde Viktor Kortsnoi met trom melende zetten aan Van der Vliet demon streerde hoe hij onafwendbaar op remise had kunnen aansturen. Het was de laatste nog uit te spelen partij van de tweede ronde en als Van der Vliet wel remise had gemaakt, was de eindstand in die tweede ronde 3-3 geworden en daarmee hadden de Rotterdammers (die in de eerste ronde met 3,5-2,5 zegevierden) voor een sensatie gezorgd door de Europa-Cup te veroveren Cees Kerdel van het NOC juichte toe, dat China met zo’n overweldigende meerderheid weer was aanvaard als lid van het Internationaal Olympisch Comi té. „Ik vind het een zeer positieve ont wikkeling,” aldus het Nederlandse lid 12 november 1978 toen een andere Rotterdamse vereniging, Sparta, met 0-2 sterker bleek'. ROTTERDAM. In de komende weken zal Feyenoord ijverig gaan praten met de andere clubs uit de eredivisie om de zaterdagavond als vaste tijd om de competitiewedstrijden te spelen geschrapt te krijgen. TAIWAN: boksen, wielrennen, paardesport, voetbal, handbal, hockey, judo, zwemmen, moderne vijfkamp, schieten, zeilen, bobben, rodelen, skiën en boogschieten. BAD LAUTERBERG. Een machte loos gevoel van desillusie moet de 31- jarige mr. Fred van der Vliet overmand hebben, toen hij gistermiddag in de Euro- pa-Cupfinale schaken voor landskampi oenen tussen Volmac-Rotterdam en Boe- revestnik-Moskou in het Westduitse plaatsje Bad Lauterberg door één ver keerd zetje een zekere remise uit handen gaf tegen de Russische grootmeester Kot- schiev. De beklagenswaardige Nederlan der kon luttele zetten later onmiddellijk capituleren. van het IOC, „het was overigens wel te voorspellen hoe de beslissing zou uitval len. Ik blijf betreuren dat de verkiezing op deze wijze schriftelijk dus moest gebeuren. Maar in dit geval kon dat eenvoudig niet anders. Het is belang rijk dat de volksrepubliek China weer in het IOC is opgenomen, tenslotte verte genwoordigt zo’n land ongeveer één mil jard mensen.” Vladimir Popov, vice-president van het Organisatie-comité van de Olympi sche Spelen in Moskou, verklaarde dat vertegenwoordigers van China en Tai- De laatste ovewinning uit dateert nu al weer van 12 november 1978 toen het met 0-1 zegevier de bij FC VW. Willem II grossiert in gelijke spelen op eigen terrein. Van de laatste i/.es wedstrijden eindig den vijf in een gelijkspel en één met 3-2 winst (op NEC). Slechts één neder laag staat in de boeken en wel op de eerste com- i petitiedag (1-3) tegen Ajax. FC Twente-Haarlem: De Haarlemmers heb ben er meestal aardig kijk op als zij naar En schede moeten. Uitge zonderd het vorig sei zoen, toen met 7-2 verlo ren werd, leverden de seizoenen daarvoor een 0-1 winst en een 0-0 op. Drie spelers kwamen tot hun eerste eredivisie- doelpunt. Hans Kraay, nu Excelsior, produceer de dit in zijn veertiende wedstrijd, Ben Wijnste kers had er negentig wedstrijden voor nodig en Unaola (G.A. Eag les) deed dat in zijn vier de wedstrijd. Verder scoorden John Oude Wesselink en Jo Körver (beide GA Eagles), Mar tin Haar (Haarlem), Hei- ni Otto (FC Twente) en Wim Meijers (Vitesse) hun eerste seizoen- treffer. 1-3 0-0 1-2 Tips toto-gelijk: 6 7 9 12 19 28 en 32. wan welkom zijn bij de spelen van Mos kou. „Net zoals alle andere delegaties,” zo benadrukte hij, „die zijn erkend door het IOC. Of ze komen hangt alleen van de Chinezen zelf af’. China heeft al eerder aangekondigd dat het land in Lake Placid door dertig (atleten vertegenwoordigd zal zijn en bij de zomerspelen' door ongeveer 300. De uitslagen van de derde en beslissende ronde luiden: BalasjovKortsnoi remise; SmyslovTimman remise; GeorgadzeVan der Wiel 1-0; RazuvajevBohm remise; Bagi- lovVan Baarle remise; DolmatovVan Dop 1-0. Eindstand van de derde ronde 4-2. 8 12 12 9’ 4 6 4 5

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21