niet op te lossen Damiate Pers Probleem kernafval I DE JUISTE BEL TOT MAXIMAAL 12 UUR PER PERSOON PER WEEK Onderzoek naar Milieufederatie tegen Kamercommissie: dood Argentijn Khomeini wil jeugd bewapenen Ontwerp-advies SER: Beumer kapittelt lid CDA-fractie Pleidooi voor Geen beslissing over kandidaat agro-energie Songfestival Van Gelder krijgt geen subsidie IJmuider Courant Fiat opstarten van .Borssele’ Secretaresse van spionage verdacht „Meer aandacht voor zieke vluchtelingen” „Bijbelse gegevens verkeerd uitgelegd" 99 99 D DINSDAG 27 NOVEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 4 IN (V I IJ sen ster strit in hou verl detc het een de i het ged' schi I i Al 1 ven ontl gig* het sch VOO voc en doe det< bel! indi f I (Van onze redactie binnenland) DEN - HAAG. Het overwerk bij de PTT zal in 1980 worden teruggebracht tot maximaal 12 uur per persoon per week. Op het ogenblik wordt bij de PTT in allerlei sectoren nog te veel overwerk verricht. Dit heeft staatssecre taris Smit-Kroes (Verkeer) gis teren gezegd bij de behande ling van de PPT-begroting voor 1980 in de vaste Tweede- Kamercommissie voor Verkeer. Smit-Kroes: Overwerk bij PTT terugdringen (Vervolg van pagina 1) Innovatietoeslag r- Theologen niet tegen vaccinatie I f 147,50 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De voorstellen van de regering voor een premie voor vernieuwing in de industrie (de innovatietoeslag) is volgens de Sociaal- Economische Raad niet effectief. Volgens de SER profiteren alleen grote bedrijven ervan en bovendien slechts in een zeer beperkte mate. (Van onze redactie binnenland) KAMPEN. Vaccineren tegen polio verraadt geen gebrek aan vertrouwen op Gods voorzienig heid. De bijbelse gegevens die tegen vaccinatie worden aangevoerd, worden verkeerd uitgelegd. Dit zeggen de hoogleraren dr. J. Bouma van de Theologische Hogeschool vrijgemaakt gerefor meerde kerk in Kampen en dr. W. H. Velema van de Apeldoornse Theologische Hogeschool christe lijk gereformeerde kerken. Dit blijkt uit een ontwerp-advies dat op 7 december door de voltallige raad zal worden besproken. Als positief punt haalt de SER aan, dat de toeslag stimulerend kan werken voor middelgrote en kleine bedrijven dankzij aanvullende maatrege len voor subsidiëring van onderzoek naar vernieuwing. Daar staat tegenover dat van de ge schatte drie miljard gulden die het be drijfsleven dit jaar voor innovatie uit geeft, slechts acht procent in aanmerking zou komen voor de toeslag zoals de rege ring die wil gaan geven. Dit blijkt uit een berekening van de SER. De raad is unaniem van mening dat stimulering van innovatie van groot be lang is voor de Nederlandse economie. Daarom wil men een speciale commissie instellen die zou moeten onderzoeken wat de gevolgen van de vernieuwing kunnen zijn voor de sociaal-economische doelstel lingen in ons land. Maar over de vraag of de innovatiesteun binnen de wet investeringsrekening (WIR) moet komen, blijft de SER verdeeld. De vakbeweging wil een speciale wet op de innovatiebevordering, terwijl de werkge vers de subsidies zoveel mogelijk onder de WIR willen laten vallen. De vakbeweging tenslotte vindt dat haar een speciaal recht op informatie over de effecten van invoering van de premie voor innovatie toekomt, hetgeen de werk gevers bestrijden. Voor de ondernemers is de periodieke rapportage aan Tweede Ka mer en ondernemingsraad voldoende. De theologen hebben dit geschreven in een advies aan staatssecretaris Veder-Smit van_Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. De bewindsvrouwe had om het advies ge vraagd tijdens de polio-explosie van vorig jaar. Ze wilde afzonderlijk telefoonnummer kan komen voor de waterstanden. De WD'er De Beer had flinke kritiek op de nevenactiviteiten van de PTT in postkantoren, waardoor niet zelden de plaatselijke middenstand wordt becon curreerd. Hij achtte het onjuist dat een staatsbedrijf zich onledig hield met de verkoop van pakpapier, wenskaarten „en meer van zulke grappen” Zoals bekend wil een aantal leden van geformeerde groeperingen niet tegen de soms dodelijke polio worden ingeënt. zich op de hoogte stellen van de theologisch-ethische benadering van het inentingsvraagstuk. Er is tijd nodig om de bestrijders van vaccinatie tot andere gedachten te brengen, maar dit moet met rustige voorlichting gebeuren en niet met het geweld van een verplichte inenting, aldus het advies aan staatssecretaris Veder-Smit. De twee hoogleraren hebben over het poliovraagstuk een boek („Polio afwachten of afweren?”) geschreven. Met dit boek zeggen de theologen een handreiking te willen bieden aan diegenen die nog steeds principiële moeite met polioinenting hebben. Ze hebben contacten gelegd met instanties en personen uit die groeperingen die om godsdienstige redenen vaccinatie afwijzen. De hoogleraren hebben geconstateerd dat het verzet van gereformeerden tegen inenting uitsluitend een Ne derlandse aangelegenheid is. Het principiële verzet da teert uit het begin van de negentiende eeuw toen mannen als Willem Bilderdijk en de arts Abraham Capadose op religieuze en medische gronden de koepokkenvaccinatie afwezen. In het boek van Douma en Velema heeft staats secretaris Veder-Smit een voorwoord geschreven. Hartmeijer (PvdA) diende een motie in, waarin hij een beperking van het antecen- tentenonderzoek wil afdwingen en één, waarin om een doorlichting van het hele PTT-bedrijf wordt gevraagd. Dit om vast te stellen waar nieuwe arbeidsplaatsen mogelijk zijn. Eversdijk en zijn CDA-frac- tiegenoot Van Zeil dienden een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd geen maatregelen te nemen om de belo ning voor overwerk van PTT’ers aan te tasten. De WD’er De Beer wil de toezeg ging dat de PTT zich onthoudt van be- drijfsvreemde activiteiten. De moties ko men in februari in stemming bij de behan deling van de hele begroting van Verkeer en Waterstaat. (Van onze redactie binnenland) VLISSINGEN. De rijkspolitie te wa ter en de Koninklijke Marechaussee in Vlissingen stellen op verzoek van het mi nisterie van Justitie onafhankelijk van elkaar een onderzoek in naar de gebeurte nissen die ertoe hebben geleid, dat de 22- jarige Argentijnse student Sergio Meynet zaterdagmorgen op de rede van Vlissin gen van de veerpont Olau Kent sprong en verdronk. De jongeman was zaterdagmorgen met dezelfde boot vanuit Engeland in Vlissin gen gearriveerd. Omdat hij geen inreisvi sum en ook geen middelen van bestaan had, werd hem gevraagd een persoon te noemen die borg voor hem zou kunnen staan. Volgens het proces-verbaal van de politie bleek de door hem opgegeven fami lie uit Noordwijk niet bereid borg te storten. Dit is overigens volledig in tegenspraak met wat de familie beweert. Die had wel een borgsom willen storten, maar slaagde er niet in dat binnen de door de mare chaussee gestelde tijd te doen. De Argen tijn werd in elk geval met de eerstvolgen de boot terug gestuurd, maar sprong bui ten de rede van Vlissingen overboord. Zoekacties naar het slachtoffer leverden niets op, zodat men aanneemt dat hij is verdronken. Luitenant-kolonel b.d. Beekman heeft dit gisteren verklaard op Schiphol na te rugkomst uit de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer. Hij heeft ruim vier maanden als sociaal adviseur voor de Liga van Rode Kruisverenigingen in Ma leisië gewerkt. De ayatollah Khomeini riep de Iraanse jeugd gisteren op zich te verenigen om de „Amerikaanse dreiging” het hoofd te bie den. „Amerika is onze vijand en we moe ten alles wat we hebben daartegen in het geweer brengen”, aldus de geestelijke lei der. Hij noemde het „een islamitische plicht voor iedereen” te leren schieten. „De jeugd van ons land zal moeten wor den uitgerust met wapens, zodat we er 20 miljoen schutters bijkrijgen, een jeugdle- ger van 20 miljoen man”, aldus Khomeini. De rantsoenen die de Vietnamese groe pen de Cambodjaanse bevolking geven zijn volgens de vluchtelingen maar net genoeg om in leven te blijven. In tegenstel ling tot wat functionarissen van hulporga nisaties zeggen verklaren de vluchtelin gen, dat er nog steeds veel mensen sterven door verhongering en ziekte. Uit welingelichte bron in New York is vernomen, dat de afgezette sjah van Iran waarschijnlijk deze week een behande ling zal ondergaan waarbij een galsteen zal worden verwijderd. Afgelopen don derdag is de stralingsbehandeling tegen kanker voltooid. Volgens een van zijn assistenten wil de sjah na de verwijdering van de galsteen terugkeren naar zijn huis in Mexico. Ini voor de g bepa het bepa dit door dat strie kooi de V het Tege plan als kent dooi gedê schr deel vraa niet Kro< LONDEN (AFP). Een secretaresse van de Britse inlichtingendienst MI-5 is zaterdag aangehouden op verdenking van spionage. Dit heeft Scotland Yard be kendgemaakt. De vrouw wordt ervan beschuldigd vo rige week donderdag te hebben gepro beerd inlichtingen door te geven die de belangen van Groot-Brittannië zouden kunnen schaden. De secretaresse heeft 28 jaar bij de Britse contraspionage gewerkt. Vorige maand nam ze ontslag om te gaan studeren. echter tegenover de commissie vol goede moed over de proefboringen in Drenthe en Groningen. „Mijn persoonlijke ver wachting is dat proefboringen een gunsti ger uitslag zullen geven, dan we tot nu toe kunnen zeggen”, aldus Hamstra. „De Ne derlandse bodem biedt hele beste per spectieven”, zo zei hij. Het ECN liet gisteren ook duidelijk mer ken de noodzaak van de door de regering beloofde maatschappelijke discussie over kernenergie niet te zien zitten. „Regering en parlement nemen ook zonder zulke discussies besluiten over LNG en kernwa pens, waarmee nog grotere risico’s zijn gemoeid dan met kernenergie”, zo stelde het ECN. SCHIPHOL/BANGKOK (ANP/AP). Er moet in Maleisische kampen voor Vietnamese bootvluchtelingen bijzondere aandacht worden geschonken aan zieken, gewonden en gehandicapten. Hierbij ho ren ontstellend veel minderjarigen zonder familie en zwangere vrouwen. BUREAU: Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex 41866 DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Lu: gen uitge keuri hand rein, geme viel l het t venn geme On staat startl misd bego voor vlakt huur hang vierk delsc en e« vergt scha] den i He bij d in th wijk ande indu weg bevi: delij Veis indu I l i l i De staatssecretaris, bijgestaan door een leger PTT’ers, had evenwel geen bezwaar tegen handhaving en zelfs uitbreiding van die zaken. Woordvoerder H. Damveld zei gisteren tijdens een hoorzitting voor de commissie alle onderzoek zinloos te vinden. „Wat kan de wetenschap nu voor zekerheid bieden. Als er een onderzoek moet komen naar de invloed van kernafval op de zoutkoepels op lange termijn, dan moet je dus ook modellen toetsen die eigenlijk pas over een eeuw toetsbaar zijn”, aldus de verte genwoordiger van de Milieufederatie. Damveld vertelde de Kamerleden dat bij het doornemen van Amerikaanse rappor ten en een Nederlands rapport over op- bergmogelijkheden in zoutkoepels (zoals de regering wil) allerlei leemtes blijken. J. Hamstra van het Energie-onderzoek Centrum Nederland (ECN) was gisteren ber uitgewezen dat in Den Haag per 14,6 overwerkuren waren gemaakt, in Utrecht 15,1, bij de Centrale Directie in Den Haag 19,4 en bij de Postgiro zelfs 27,7. De staatssecretaris maakte ook bekend, dat een dubbel antecedentenonderzoek voor sollicitanten alleen wordt gehand haafd voor bepaalde functies. Voorts wordt het assortiment telefoontoestellen uitgebreid en zal de PTT bezien of er een Tijdens de polio-explosie vorig jaar, kwam van ver schillende kanten de suggestie inenting a te dwingen. De twee hoogleraren wijzen dit a Vorig jaar bleven de schadelijke gevolgen volgens hen van beperkte aard. Juist dan moeten zaken als gewetensvrijheid zwaar we gen, aldus de hoogleraren. ik. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De CDA-delegatielei- der in het Europese parlement, Beumer, heeft zijn fractiegenoot Penders gekapit teld over diens verklaringen met betrek king tot vermeende afspraken en samen werking tussen D’66 en Italiaanse neo fascisten. Beumer heeft zonder enig voor behoud verklaard „niet gelukkig” met de verklaring van Penders te zijn. Een van de twee D’66-afgevaardigden in het Europese parlement, De Goede, heeft in een brief aan Beumer zijn beklag ge daan over de uitspraken van Penders. De Goede vindt dat Penders hem en zijn partij in goede naam en eer heeft aange tast door haar heulen met de Italiaanse neo-fascisten in de schoenen te schuiven. Penders heeft volgens hem ook te kwader trouw gehandeld. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Milieufederatie Groningen heeft gisteren de vaste Kamercommissie voor kernenergie geprobeerd te overtuigen dat het pro bleem van het opbergen van kernafval principieel onoplosbaar is. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend teiefoon 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal oer post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal worden verbeterd. De proefperiode met de snelpost is achter de rug. De snelpost is niet goedkoop, maar voorziet duidelijk in een behoefte. In 1980 wordt een kosten dekkende exploitatie verwacht. Voorals nog blijft deze service evenwel beperkt tot de drie grootste steden. CDA-woordvoer- der Eversdijk had gevraagd om uitbrei ding tot onder meer Haarlem, Utrecht, Eindhoven, Groningen, Enschede en Leeuwarden, maar daar voelde Smit- Kroes nu nog niets voor, (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. De NOS ontkent dat er al een beslissing is gevallen over de kandidaat, die Nederland bij het Eurovi sie Songfestival volgend jaar in Den Haag moet gaan vertegenwoordigen. Gisteren werd het gerucht verspreid dat de zange res Maggie McNeal die kandidaat was. Mies Bouwman verstrekte dit gerucht nog eens door de zangeres in haar pro gramma „Tele Bingo” te feliciteren. Mag gie McNeal overigens is wel door haar platenmaatschappij als kandidate naar voren geschoven. Het is ook nog niet zeker dat de nationa le voorronde voor het Songfestival door gaat. De werkgroep Amusement van de NQS kampt met ernstige organisatorische problemen. Tijdgebrek is de belangrijkste moeilijkheid. Een Bulgaars lijnvliegtuig is gisteren vanaf de Iraanse marinebasis Bandar Ab bas beschoten. Het toestel, dat met islami tische pelgrims op de terugweg naar Mek ka was, vloog volgens de Iraanse autori teiten zonder voorafgaande melding het Iraanse luchtruim binnen. Daarop werd met luchtafweergeschut het vuur ge opend. Het vliegtuig werd overigens niet geraakt. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0.75 Cambodjaanse vluchtelingen die in Thailand zijn aangekomen hebben Viet namese troepen in Cambodja ervan be schuldigd systematisch door internationa le hulporganisaties aangevoerde voedsel voorraden te plunderen. Ook leggen de Vietnamezen mijnen in rijstvelden om te verhinderen dat de Cambodjaanse boeren kunnen oogsten, zo hebben de vluchtelin gen verklaard. (Van onze redactie binnenland) BORSSELE. De kerncentrale in het Zeeuwse Borssele mag van de Dienst van het Stoomwezen weer gaan functioneren. De centrale ligt al vanaf 21 oktober ,stil. Op die datum vond de jaarlijkse wisse ling van de brandstofstaven plaats. Rond 25 november zou de centrale weer op nieuw worden opgestart. Doordat een ver gaande slijtage aan een vijftigtal pijpjes in de twee stoomgeneratoren werd gecon stateerd, bleef de centrale echter buiten- bedrijf. Per dag kost dat ruim 350.000 gulden. Een woordvoerder van de Zeeuwse energiemaatschappij PZEM verwacht dat de kerncentrale overigens pas in de twee de week van december weer volledig in bedrijf zal zijn. Beekman heeft een speciaal program ma voor de Vietnamese bootvluchtelingen in de Maleisische kampen opgezet. Hij zei bijzonder tevreden te zijn met het „in relatief korte tijd behaalde resultaat”. Beekman voorziet wel problemen bij een nieuwe stroom vluchtelingen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Raad van State vindt dat minister Van Aardenne van Eco nomische Zaken terecht heeft geweigerd Van Gelder Papier in Renkum subsidie te verlenen voor de kosten van aanschaf van een energiebesparende machine vorig jaar. Van Gelder was ervan uitgegaan, dat de minister wel bereid was in de kosten van aankoop die vorig jaar zijn gemaakt bij te dragen, omdat een verhoging van de sub sidies op energiebesparende activiteiten was toegezegd. (Van onze redactie binnenland) ZWOLLE. „Nederland moet qppas- sen dat het niet achterop raakt bij de ontwikkelingen die ertoe leiden dat brandstof ook kan worden geleverd door de agrarische bedrijfstak. Wanneer de mi nister, zoals onlangs is gebeurd, zegt wei nig heil te zien in deze nieuwe tak van landbouw, dan ben ik dat beslist niet met hem eens”. Dit pleidooi voor agro-energie hield vanmorgen de voorzitter van de Overijsselse Landbouw Maatschappij, D. niet effectief’ De behandeling van de PTT-begroting wordt eind februari gevolgd door die van Verkeer en Waterstaat zelf. De CDA’er Eversdijk toonde aan de hand van cijfers aan, dat in verschillende steden in ons land bij de PTT te veel wordt overge werkt. Hoewel per week twaalf uur is toegestaan, had een steekproef over okto7 Jonkhans, tijdens de jaarvergadering. „De landbouw kan absoluut een rol gaan spelen in de energievoorziening”, zo is de overtuiging van Jonkhans, die vindt dat veel meer onderzoek naar deze mate rie moet worden gepleegd. Hij wees er op dat in andere landen al aanzetten zijn gegeven om de boer voor brandstof te laten zorgen. Net als in Frankrijk al is ervaren, zou ook in Neder land de zogenoemde aardbeer kunnen worden geteeld. Hieruit kan heel goed een soort alcohol worden geproduceerd die, gemengd met benzine, zonder bezwaren in automotoren kan worden gestookt. De staatssecretaris was wel bezorgd over de nog steeds teruglopende kwaliteit van het dienstbetoon van de PTT, zoals de socialist Hartmeijer haar had voorgehou den aar ze gaf niet aan w nr zal Onbekenden hebben gisternacht de Iraanse luchtmachtbasis Narjeh, op der tig kilometer van de grens met Irak, ver nietigd. De zeer moderne installaties wer den in brand gestoken en gingen geheel verloren, zo heeft de Iraanse televisie gis teren meegedeeld. Een bezoeker zoekt wat verwonderd naar de juiste bel bij een woning aan de Amsterdamse Rozengracht. In een voormalig bedrijfspand van Bols wonen nu dertig verschillende gezinnen. Met als gevolg dertig bellen rond deur dus.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4