Transport in recordtijd Toch reiskosten van scholieren vergoed Bureaus voor Rechtshulp vragen extra mankracht Contract van 10 miljoen voor Fokker politienieuws burgerlijke stand ^SKIKLEDING Verontreinigingsheffing wordt met 14,6 procent verhoogd Rijnland wil meer doen met methaan gas rioolzuivering STAKING VAN EEN DAG WEGENS TE LAGE SUBSIDIE Telefoonverkeer wel mogelijk 19 7 9 WOENSDAG 28 NOVEMBER 11 IJMOND KROON MAAKT BESLISSING GS ONGEDAAN (Van onze Haagse redacteur) Velsen Haarlem 1 DEN HAAG. Acht ouderparen uit IJmuiden, Beverwijk en Zaandam krijgen voor hun schoolgaande kinderen (veertien in totaal) reiskostenvergoedingen die uiteenlopen van drie- tot twaalfhonderd gulden. De Kroon, in dit geval staatshoofd en staatssecretaris Hermes, heeft besloten beslissingen van Gede puteerde Staten van Noord-Holland van drie jaar geleden ongedaan te maken. LEIDEN. Vervuilers in het gebied van hoogheemraadschap Rijnland gaan volgend jaar weer meer betalen voor het lozen van huishoudelijk afvalwater. Rijn land zal de verontreinigingshef fing in 1980 met 14.6 procent ver hogen tot een bedrag van 36 per vervuilingseenheid. Voor een wo ning met meer dan één bewoner komt dat neer op 108 (dit jaar 94,20). Alleenwonenden betalen volgend jaar 36. I Claudia Strater Amsterdam, Alkmaar, Haarlem, Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Nijmegen. Reversible jacks v.a. 159.- Overalls v.<a. 198.- Stretch rennhosen en salopettes (ook cord) ra. 119.- Met bijpassende boots, pulls, etc. Rijnland gaat riool vuil weer zwaarder belasten (Van onze streekredactie) Het wordt volgend jaar in Rijnland weer duurder om de wc door te trekken. (Van onze streekredactie) M MT (Van een onzer verslaggevers) bureaus volgens de Rijnland gaat volgend jaar voor ruim 60 miljoen investeren. Een groot deel van dat bedrag 49 miljoen) is nodig voor zuiveringswerken. Zes miljoen gulden zal worden gebruikt voor werkzaamheden van waterstaatkundige aard. De inves teringen van Rijnland beliepen in 1978 De begroting voor 1980 beloopt een to taalbedrag van bijna 75 miljoen gulden. De verontreinigingsheffing, de algemene omslag voor waterkering en waterbeheer sing en de omslag voor waterbeheersing in Zuidgeest en Middengeest moeten ter dekking van dat bedrag samen 64,6 mil joen opbrengen. Tenslotte gaan bezitters van onroerend goed in de nieuw gevormde polderafdelin- gen van Rijnland (Middengeest en Zuid geest) volgend jaar meer betalen. De om slag voor het waterpeilbeheer zal in Mid dengeest met 8,1 procent worden opge trokken tot 67 per hectare of per 500 belastbare opbrengst en in Zuidgeest met 5,6 procent tot 57 per hectare of per 500 belastbare opbrengst. Zodra „Zwaanshoek” in gebruik is ge nomen, zal de verontreinigingsheffing in elk geval met 7,50 verhoogd moeten wor den, zo blijkt uit de begroting voor 1980. Het zou ten opzichte van de 36 die ver vuilers volgend jaar gaan betalen een ver hoging van 21 procent betekenen, waarbij nog geen rekening is gehouden met alge mene prijsstijgingen. Rijnland heeft de verwachting, dat het hoogheemraadschap volgend jaar daad werkelijk de zuiveringstaak van de ge meente Velsen zal hebben overgenomen. Het heeft geruime tijd geduurd, voordat met Velsen overeenstemming kon worden bereikt. Het betekent, dat ook de Velsena- ren volgend jaar verontreinigingsheffing aan Rijnland gaan betalen. Velsen was de laatste gemeente waar de overname van ds zuiveringstaak door het hoogheem raadschap nog niet was geregeld. ruim ƒ42 miljoen, terwijl voor dit jaar rond 25 miljoen op de begroting stond. De bouw van de regionale zuiveringsin stallatie in Zwaanshoek slokt het leeuwe- deel van de investeringen op. De installa tie, die in 1981 klaar moet zijn, gaat ruim ƒ80 miljoen kosten. Volgend jaar druk ken 34 miljoen daarvan op de begroting van het hoogheemraadschap. Wijsmuller betekent deze wijze van vervoer, waarbij men niet meer afhankelijk is van sleepboten, omdat de „Super Servant 1” een eigen voortstuwingsbron heeft, dat de transportduur sterk verkort wordt, hetgeen een belangrijk voordeel is voor de booreilandbouwers. Tijdens het transport staken de poten van het booreiland 75 meter boven de zeespiegel uit, terwijl de zijkanten van het 5200 ton wegende gevaarte aan weerszijden negen meter buiten het schip staken. ’s Morgens zijn zij in het winkelcentrum Schalkwijk en in de Cronjéstraat, ’s mid dags brengen zij een bezoek aan Hoofd dorp (Marktplein). De medewerkers gaan ook naar IJmuiden (Lange Nieuwstraat- Marktplein) en Wormerveer (hoek Zaan- weg-Marktstraat). Op al deze plaatsen worden handtekeningen verzameld. woord op kamervragsn zei, dat het stop zetten van de groei van de Bureaus voor Rechtshulp ongewenst is. bruikt kan worden. Momenteel wordt jaarlijks één miljoen kubieke meter me thaangas gevormd, waarvan slechts één- derde wordt benut om er de slibgisting- stank mee te verwarmen. Rijnland wil bekijken of met de reste rende 660.000 kubieke meter, die nu wordt afgefakkeld en dus nutteloos in de buiten lucht verdwijnt iets gedaan kan worden. Men heeft de hoop dat dit geleidelijkaan economisch rendabel zal worden, nu ener gie steeds duurder wordt. Aan de Ver enigde Vergadering van Rijnland is nu een bedrag van 120.000 gevraagd om de gebruiksmogelijkheden van het restgas te onderzoeken. Alle families meenden recht te hebben op (hogere) vergoedingen omdat hun kin deren vervoerd moeten worden over een grotere afstand dan vier kilometer, de norm die in deze gevallen wordt aange houden. De vergoeding kan worden gëge- ven omdat kinderen naar de visie van de ouders niet dichterbij huis terecht kunnen voor lager onderwijs. De richting van het onderwijs dat zij in Sloterdijk volgen is voor geen van de betrokkenen in eigen buurt te volgen. Bovendien werd in de beroepschriften nog aangevoerd dat bijvoorbeeld in de gemeente Zaandam vergoedingen worden gegeven voor transport over afstanden korter dan vier kilometer. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om vervoer naar en van zwembaden. De beslissing van de Kroon heeft betrekking op vergoedingen1 ypor het schooljaar 1975-1976. GEBOREN: C. Vrouwe-Bakker, z„ IJmuiden; J. Smit-van Leeuwen, z„ IJmuiden; J. Semé- Jaspers, d., IJmuiden; E. M. Kwakman- Bouwens, z., IJmuiden; K. S. Lubbersen- van Duin, d., IJmuiden; M. H. H. Verduin- Dijkhoff, z., IJmuiden; E. M. de Doodt- Caré, d., IJmuiden; R. M. L. Hamelink- Enger, d., Haarlem; M. J. Hendriks-Gring- huis, z., Haarlem; A. Verschoor-van Mid dendorp, d., IJmuiden. OVERLEDEN: H. B. Giljou, 53 jr., echtgenote van H. J. Broek, IJmuiden; C. W. Aardenburg, 80 jr., echtgenote van N. van den Boogaard, IJmuiden; G. Kroone, 81 jr., echtgenoot van A. Francken, Santpoort; R. H. van ’t Slot, 57 jr., echtgenoot van H. M. Fossen, Velsen-Noord. Hoewel het Haarlemse Bureau voor Rechtshulp op sterkte zit voor wat betreft het aantal medewerkers, ziet het plannen voor het houden van spreekuren in IJmui den, Hoofddorp, Schalkwijk, Haarlem- Noord en Krommenie in rook opgaan, als er geen uitbreiding komt. Martien Pater en Dick de Vries, medewerkers van het Haarlemse bureau, zien de actie dan ook als laatste redmiddel. „De actie is een afweging van zaken die voorrang moeten hebben. Als je ziet dat met zo weinig middelen zoveel mensen worden geholpen dan is het niet meer dan rechtvaardig, dat hier wat meer geld in wordt gestoken. We zijn nooit naar buiten getreden, omdat we bang waren voor het aantrekken van meer cliënten. Nu is de nood zo hoog, dat we niet anders kunnen”, zo verklaart Dick de Vries het deelnemen aan de actie. BIJENKORF. Dinsdag is een bijen korf op het landgoed Waterland in Velsen vernield. De schade was slechts 200 gul den, maar de eigenaar vreest dat de bijen kolonie, die in de bijenkorf huist, zal uit sterven. BOTSING. Dinsdagmiddag kwam een 73-jarige wielrijdster in botsing met een 55-jarige wielrijdster op de Breestraèt in Beverwijk. De 73-jarige dame is met een gebroken linker knie en een gebroe- ken heup opgenomen in het RKZ. RIJVERBOD.Een 39-jarige automo bilist uit Beverwijk is dindsdagavond een rijverbod opgelegd, omdat hij onder in vloed reed op de Pieter Verhagenlaan in Beverwijk en in botsing kwam met een geparkeerde auto. De noodsituatie bestaat uit het niet kun nen uitbreiden van het medewerkersbe stand. Dit blijkt uit een reactie op de justitiebegroting van het LOK, de lande lijke vereniging van medewerkers van Bureaus voor Rechtshulp. Uitbreiding is volgens het LOK nodig om de enorme toeloop van cliënten het hoofd te kunnen bieden en om taken op te kunnen pakken, die tot nu toe zijn blijven liggen. Verder is meer mankracht nodig voor het uitbou wen van een hulpverleningsorganisatie, die de op komst zijde „Wet op de rechts hulp” zal moeten uitvoeren, Daarnaast hebben de bureaus plannen voor het ope nen van 18 nevenvestigingen en het inrich ten of uitbreiden van spreekuren in een groot aantal plaatsen. Om al deze activiteiten te kunnen ont- Het provinciebestuur had in enkele ge vallen beslist in het geheel geen vergoe dingen toe te kennen. In andere gevallen heeft de Kroon de vergoedingen opgetrok ken. De heer Beute uit IJmuiden krijgt voor zijn zoon Abraham in het geheel geen tegemoetkoming in de kosten omdat zijn inkomen toereikend wordt geacht. De ouderparen in de verschillende ge meenten sturen hun kinderen allen naar de gereformeerde Dr. M. B. Van ’t Veer- school voor gewoon lager onderwijs. De school is gevestigd in Amsterdam Sloter dijk en voor de betrokkenen betekent het dat zij allemaal met de particuliere schoolbus worden gehaald en gebracht. Onder andere de families Munniksma te IJmuiden, Van Dijk in Beverwijk en Leij- enhorst in Zaandam hadden bij de Kroon geprotesteerd tegen de afwijzende beslis singen van het provinciebestuur. De verontreinigingsheffing, die zowel aan huishoudens als bedrijven in reke ning wordt gebracht, moet in 1980 bij het hoogheemraadschap 46,8 miljoen gul den in het laatje brengen, om de kosten te dekken die het zuiveren van water met zich meebrengt. Rijnland wil volgend jaar ook de omslag verhogen die eigenaren van onroerend goed moeten betalen voor de waterbe heersing in het gebied van het hoogheem raadschap. De omslag bedraagt vanaf 1 januari 50,50 per hectare (voor landerij en) of per 500 belastbare opbrengst (voor gebouwd onroerend goed). Het bete- VELSEN. Als gevolg van een misver stand is in onze editie van gisteren abusie velijk een bericht opgenomen waarin wordt vermeld dat in verband met kabel- werkzaamheden van de PTT het telefoon verkeer in Velsen-Oost vandaag niet mo gelijk zou zijn en dat alleen het alarm nummer van de brandweer bereikbaar zou zijn. Het tegenovergestelde was het geval: het telefoonverkeer was wél moge lijk alleen het alarmnummer van de brandweer was vanochtend telefonisch onbereikbaar door PTT-werkzaamheden. De PTT had daarom een tijdelijke voor ziening getroffen door een meldpost in te richten in het postkantoor waar brand weerlieden de diverse meldingen ver werkten. Voor deze alarmcentrale waren de nummers gereserveerd die in het be richt van gisteren genoemd werden. AMSTERDAM (ANP). Als onderdeel van het moderniseringsprogramma van het Hawk-luchtverdedigingssysteem van de NAVO heeft Fokker een order van ongeveer 10 miljoen ontvangen voor de levering van elektronische testappara tuur. De opdracht is gegund door een Frans-Duits consortium. Fokker begint binnenkort met de produktie van deze apparatuur, die gebruikt zal worden voor het onderhoud van de elektronische syste men van het mobiele Hawk-systeem. De aflevering van de eerste produkten begint volgens Fokker in 1981. De Fokker-bedrijven in Hoogeveep. Woensdrecht en Schiphol worden bij deze produktie ingeschakeld. HAARLEM. Even heeft het er naar uitgezien dat de staking van alle bureaus voor Rechtshulp in den lan de niet door zou gaan. Vrijwel alle voorbereidingen waren getroffen om op vrijdag 30 november de deuren gesloten te houden, toen bekend werd dat de behandeling van de justitiebe groting in de Tweede Kamer enkele maanden was uitgesteld. „Heeft de actie dan nog wel zin”? Vroegen de medewerkers van de bureaus zich af. Zij beantwoordden deze vraag met ja en dus blijven alle klanten een dag verstoken van specialistische bij stand in het recht. LEIDEN/HAARLEM. Hoogheem raadschap Rijnland in Leiden wil onder zoeken, of het restgas dat tijdens de slib- gisting in de zuiveringsinstallatie Haar- lem-Waarderpolder vrijkomt nuttig ge- Het bordje „gesloten" hangt komende vrijdag achter het raam van het Bureau voor Rechtshulp. Op de dag van de staking (vrijdag 30 november) gaan de medewerkers van het Haarlemse bureau met spandoeken en folders naar de plaatsen, waar volgens hen een spreekuur van het bureau voor rechtshulp moet worden gehouden. Het half-afzinkbare transportschip „Super Servant 1” van het IJmuidense Bureau Wijsmuller heeft in een recordtijd van 26 dagen het booreiland JFP 1 van de Japanse havenstad Tsu via het Suez-kanaal naar Kavalla in Griekenland gebracht, een afstand van ruim achtduizend zeemijlen. De „Super Servant 1” verliet Japan op 20 oktober en kwam half november aan op de plaats van bestemming. Tijdens de reis werd gemiddeld een afstand van 315 zeemijlen per dag afgelegd. Volgens Bureau De Bureaus voor Rechtshulp klagen al jaren over de volgens hem té lage bijdrage van het rijk. Ze krijgen honderd procent subsidie van de overheid. Elk jaar op nieuw dienen zij daartoe een begroting in bij het ministerie van justitie. De 18 bu reaus in Nederland becijferden, dat zij in 1980 ruim 19 miljoen gulden nodig zouden hebben. Het ministerie oordeelde daar anders over en trok op de begroting een bedrag uit van ongeveer 14 miljoen gul den. Door een stakingsdag te houden wil den de bureaus de politici in Den Haag vóór de begrotingsbehandeling duidelijk maken hoezeer zij die extra vijf miljoen nodig hebben. Ondanks de uitgestelde be handeling van de justitiebegroting heb ben de. bureaus nu toch besloten de actie door te zetten. De noodsituatie bij de bureaus geeft daar alle aanleiding toe, vinden zij. kent een verhoging van 3,1 procent verge leken met dit jaar, toen de omslag ƒ49 bedroeg. In totaal moet via deze omslag in 1980 16,8 miljoen worden opgebracht. plooien kunnen de reactie van het LOK volgend jaar 67 juris ten en 37 administratieve medewerkers extra goed gebruiken. „Op het eerste ge zicht is dit wellicht een explosieve uitbrei ding. Men dient echter te bedenken dat, ook wanneer deze uitbreiding doorgang zou vinden, Nederland nog niet eens een minimum-rechtshulpvoorziening zal heb ben”, tekent het LOK hierbij aan. Het LOK meent dat de overheid niet aan de gevraagde uitbreiding voorbij kan gaan nu juist in een periode van economi sche achtertuitgang de behoefte aan rechtshulp bij de zwakkere groepen in de samenleving zeer groot is. De vereniging voelt zich bovendien in haar aanvraag voor extra medewerkers gesteund door een uitspraak van de minister, die in ant- (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11