Haarlemse kunstenaar stelt beeldverschuivingen centraal Sensatie van anarchistische lolligheid Nieuwe prijzen persfotografie Werk Da Vinei omstreden Aandoenlijke primitieve dubbelrietklanken Een Spaarpandbrief van nominaal f1000,- groeit naar f1700,-. 4 Q Westland Utrecht Hypotheekbank ^0 Museumtarieven in Italië omhoog Tafelhoofdpijn minder geslaagde nieuwe muziektheaterproduktie ICP door John Oomkes Vingers afgehakt. Prix Femina ’79 voor schrijver Pierre Moinot Hobo op slotconcert in Kadens 19 WOENSDAG 2 8 NOVEMBER KUNST 19 7 9 van; v. belegging kunt u inwinnen bij het kantoor van de Westland/lItrecht Hypotheekbank of bij sionair in effekten. AMSTERDAM. Niet zo gek veel Haarlemse kunstenaars valt de eer te beurt om door het Stede lijk Museum te Amsterdam te worden geïnviteerd om hun werk er te laten zien. Exposeren daar waar je rustig kunt aannemen dat sowieso de helft van de Neder landse kunstwereld er getuige van zou kunnen zijn, vormt een behoorlijke mate van erkenning. Kees Verweij was vorig jaar de laatste die dat genoegen smaakte. Fons Brasser, een tekenaar van een heel andere generatie en op tiek, stelt zijn werk momenteel in het Prentenkabinet van het Ste- delijk ten toon (tot en met 1 janu- 4» Beleggen in Spaarpandbrieven van de Westland/lItrecht Hypotheekbank is een veilige manier om uw geld aanzienlijk te laten groeien. Vooreen Spaarpandbrief van nominaal f 1000,-ontvangt uop 13*2-’85 f 1700,-. >t van uw belegde geld is zo hoog, omdat de rente niet jaarlijks wordt uitgeleerd, maar steeds wordt herbelegd. - Haarlem, Frederikspark 1/hoek Houtplein, 023-31 91 54 fW De opbrengsi V uitgekeerd, m IJ trekt zo ca. 5 jaar de-rente-van-de-rente-etc. Het rentepercentage staat de hek looptijd vast.Wilt u eerder over uw belegde geld beschikken Spaarpandbrieven hebben een notering op de effektenbeurs. I U kunt ze praktisch probleemloos verhandelen via uw bank of commissionair in effekten. Iedereen kan n.l. zien hoeveel uw Spaarpandbneven aan het einde van de looptijd opleveren Het bedrag waarvoor u uwSpaarpandbneven kunt verhandelen is afhankelijk van de dan geldende koers, waarin de opgelopen rente is verwerkt; het kan dus voor iets minder of meer zijn dan het nominale bedrag plus opgelopen rente. De huidigeafgiftekoers van Spaarpandbrieven is 100%, d.w.z. u betaalt nu f 1000,- (plus de opgelopen rente laf23-7-79); effectief rendement 10%. Spaarpandbrieven zijn aan toonder. U kunt dus zonder formaliteiten uwgeld beleggen en verhandelen. Meer informatie over deze veilige, profijtelijke j uw bank of uw commis- Si Brassers mathematische lekkage JOHN OOMKES (ADVERTENTIE) 1 De scènes worden met weinig timing gespeeld, ook al omdat de rollen niet scherp zijn ingestudeerd. Maar ik moet Kunst, het met name in samenspel met de musici op zijn heupen krijgt en zich een rol aanmeet die hem boven de huiselijk heid doet uitgroeien. Zo componeert hij, vertelt een mop als een situatie dreigt dood te vallen of zingt hij een meezinger waarin hij voortdurend over het gehan teerde metrum struikelt. De vrouw (Truus Dekker) groeit de sleur van het dagelijks bestaan langzamerhand boven het hoofd en zij valt ten prooi aan langzaam groeien de krankzinnigheid, die zij met „tafel hoofdpijn” aanduidt. Brasser: „Ik heb een waanzinnige pro- duktie gekregen sinds ik naar de wetma tigheden ben gaan zoeken binnen die ma thematische modellen en heb leren snuf felen naar die varianten die voor mij een bevredigend visueel effect hadden. Je kunt spreken van de jongen met de ma thematische lekkage. Ik kan als ik nu exposeer selectiever uit mijn werk kiezen en toch een goede indruk bieden van waar ik mee bezig ben. zeggen dat het oplezen van een dialoog van blad een merkwaardige spanning ver leent aan een meningsverschil tussen man en vrouw, vooral daar waar je gespannen afwacht of de juiste zinsnede wel wordt gevonden. Die chaotische onbeholpenheid creert weliswaar wel een sensatie van anarchistische lolligheid, maar heeft ver der weinig om het lijf. Feitelijk schort het de ICP voortdurend aan balans tussen muziek en theater, zodat in plaats van dramatische of antidramatische effecten effectloosheid tot resultaat en in zichzelf verheven doel wordt. ruimte werd gelaten tussen de variaties onderling, waardoor de spanning van het geheel, voor een groot deel verloren ging. Rykle van de Heide speelde tenslotte zijn hoogste troeven uit inzake virtuositeit en als afwisseling met gevoelige cantile nes in het Tweede concertino van de 19de eeuwer Gustav Vogt, waarbij hij ook hier, als steeds op soepel aangepaste pia nobegeleidingen van Marianne de Beau regard kon rekenen. JOHAN VAN KEMPEN Tot dusver werd aangenomen dat Leo nardo het ontwerp in 1502 maakte voor Cesare Borgia. Volgens Mancini dateert het werk echter uit 1473. De plattegrond maakt deel uit van de kunstverzameling in het kasteel Windsor. PARUS (AFP). De prix Femina 1979, een van de belangrijkste Franse litera tuurprijzen, is maandag toegekend aan de schrijver Pierre Moinot voor zijn boek Le Guetteur d’ombre. Claude Durand kreeg de Prix Medicis voor La nuit zoologique. De Prix Medicis voor buitenlanders werd toegekend aan de Cubaan Alejo Carpen tier voor zijn roman Le harpe et l’ombre. De 27-jarige Henry Benvenuti zou tegen de politie hebben gezegd dat hij zijn vingers had afgehakt „terwille van de kunst”. Artsen proberen nu de mid del- en ringvinger weer aan te naaien aan de rechterhand van de kunstenaar. NEW YORK (Reuter). Een boze kunstenaar heeft dinsdag op het kan toor van het blad Soho Weekly News in New York twee van zijn vingers afge hakt toen een criticus van het blad hem niet wilde spreken. ROME (Reuter). Italië is van plan de toegangsprijzen voor zijn musea die tot de laagste in Europa behoren, drastisch te verhogen. m □3 ROME (DPA). Een aan Leonardo da Vinei toegeschreven plattegrond voor de Italiaanse stad Imola is in werkelijkheid van de hand van de ingenieur Danesio Maineri. Tot deze slotsom komt de voor malige directeur van de stedelijke biblio theek van Imola, Fausto Mancini, in een pas gepubliceerd boek. HAARLEM. De hobo stond centraal op het slotconcert van de Dubbelrietserie van „Een vruchtbare jongen, ja” (knipoogt): Ik werk overigens niet in het wilde weg. Eerst werk ik de mogelijkheden uit op centimeterpapier, dan op proef en dan pas als het effect me bevalt op dit formaat. Het beeld moet interessant zijn, daar gaat het om. En aan het werken met die figuren hou ik een soort alfabet van wetmatigheden over, dat me later wel weer van dienst zal zijn. Ik voorzie voorlo pig geen einde aan dit werk, want het aantal varianten binnen een bepaald mo del is groot. Maar in de visuele vorm, waarbij ik bepaalde delen van de grond vorm ben gaan „lossnijden” en elders ben gaan toevoegen, herken je de driedimensi- onaliteit alweer”. Tekening, serie 4, insnijden-samenvoegen-roteren. 1978. Een voorbeeld van Brassers behendigheid met visuele beeldverschuivingen Slotconcert Dubbelrietserie in zaal KADENS. Uitvoerenden: Rykle van de Heide, hobo, Marion van Harre- veld, piano, Marijke Verbeme, barok- cello, Marianne de Beauregard, piano. Programma: Geminiani, Hotteterre, Telemann, Mihalovici, Debussy, Sini- gaglia, Vogt. Haarlem, 27 november 1979. In het werk van Mengelberg en Schip pers (produkties als Met Welbeleefde Groet van Het Kameel en Hé Hé Hé waar is de Marechaussee en Een Behoorlijk Kabaal; om er enkele te noemen) overheerst een radicale kunstzinnigheid, waarin de improvisatie vrijwel elk facet van het gebeuren beheerst. Of het nu het acteren is, het spel of zelfs de structuur van het geheel betreft. Erg diep graaft Mengelberg nooit, het is niet zoals bij de veel gedisciplineerder werkende Breuker die a propos vorige week een geplande nieuwe produktie onder de titel De Vuyle Wasch voor onbepaalde tijd moest afstel len de bestaande politieke verhoudin gen aan de kaak stelt en de subsidiepoli tiek van CRM op de korrel neemt. In Tafelhoofdpijn zijn een aantal in hun onuitgewerktheid en onderlinge losse band vrijblijvende akties te zien die het absurde dagelijkse levensritme van een echtpaar Doorsnee laten zien, waarbij de man (Cees Schouwenaar), alias de heer Overeenkomsten tussen beide Haar lemmers zijn er verder niet. Waar Verweij een bekendheid heeft die bijzonder groot is en waar diens werk weinig inlevingsver mogen vraagt om ervan te kunnen genie ten, daar heeft Brasser enkel in kleine kring een zekere faam en geldt voor zijn mathematisch gemodelleerde werk dat de „massa het er moeilijk mee zal hebben”, zoals Fons het omschrijft. Naar de regering dinsdag bekendmaak te, voorziet een wetsvoorstel in een verho ging van 100 of 200 lire (25 of 50 ct.) tot 1.000 lire (ongeveer ƒ2,50). De huidige tarieven dekken nog niet eens de salaris sen van het personeel en de drukkosten van de kaartjes, aldus minister van cul tuur Egidio Ariosto. Toch is er de erkenning nu, niet alleen van het Stedelijk, maar ook van de Haag se avant-garde galerie Ores Mobil die werk van hem toont en van de Jugend- triennale Meister der Zeichnung waar twee tekeningen van zijn hand in een internationaal verband getoond worden. „Die erkenning heb ik bepaald wel no dig, bepaald wel”, overweegt Brasser. „Als ik weet dat die kritisch tot stand komt, dan geeft me dat zelfvertrouwen. Als bijvoorbeeld zo’n Ores Mobil iets in mij ziet dan geeft me dat een reden om te werken. Ik werk niet vanuit een oogpunt van gezelligheid of van therapie. Ik heb voor het eerst in mijn leven de afgelopen drie jaar mogen ervaren wat het betekent om bezeten van mijn werk te zijn. Ik schilder vanaf mijn dertiende, en het had altijd een zekere toevalligheid in zich. Maar op een gegeven moment trek je het juiste blik open en dan weet je wat je nooit Rykle van der Heide die overigens ook regelmatig en zelfs in vaste formatie als kamermuziek-ensemblespeler optreed liet zich in het eerste programmage- deelte horen op een door Peter de Koning nagebouwde barokhobo. Met klaveciniste Marion van Harreveld en celliste Marijke Verbeme, die samen het voornaam bege leidend continuo vormden, werden in ga ve eenheid drie acttiende eeuwse sonates uitgevoerd. Waarbij dan Italië, Frankrijk en Duitsland aan bod kwamen in de vorm van respectievelijk een sonate van Gemi niani, een suite van Hotteterre en een sonate van Telemann. Aandoénlijk in z’n primitiviteit vaak, dit weerbarstige instrument met z’n, soms luidruchtig tikkende, anderhalve klep. En al wordt een subtiele zangerigheid en nu ancering, ondanks de vaardigheid van de bespeler, op zo’n oud type slechts bij mo menten bereikt, interessant toch om in dit kader van een globaal historisch overzicht, nog eens te horen in hoeverre klankzuiverheid en correctheid in het 18de eeuwse hobospel zullen hebben afge weken van het huidige. In het gedeelte na de pauze, waarin de moderne hobo werd gebruikt, in combina tie met piano, had Rykle van de Heide in Marianne de Beauregard zijn betrouwba re muzikale partner gevonden om de vaak virtuoze begeleidingen bij zijn spel te ver zorgen. Dat gebeurde dan allereerst in de Sonatine van Mihalovici, artistiek gezien hoogst onbelangrijke muziek waarvan overigens alle impulsen en stemmingen door het uitvoerende duo met toewijding werden weergegeven. Stemming was er trouwens vooral in drie stukken van Debussy: Et la Lune descend sur le Temple, voor piano solo, en La Fille au Cheveux de lin evenals Le petit Berger in een bewerking voor hobo. Romantische aanvoelingsvermogen kwam bij de betreffende musici speciaal tot uitdrukking in de opzet van Twaalf variaties van Sinigaglia, over een thema (Knaapje zag een roosje staan) van Schu bert. Heel jammer dat het spel hier geen continuïteit bezat, doordat er teveel tijds- steeds naar andere mogelijkheden gegre pen om de beeldveranderingen te creëren: deling, verandering van het aantal graden en uiteindelijk heeft hij zelfs afgezien van de tekenstift toen het erom ging de syste matische vakverdeling makkelijker en vi sueel zichtbaarder tot stand te brengen. Brasser: „Ik nam bijvoorbeeld twee bla-' den ik kies Schulhammer papier, 300 grams die ik op dezelfde manier in sneed, bijvoorbeeld vanuit het midden van een van de zijden naar het middel punt. Vervolgens voegde ik die bladen samen en door verdraaiing en rotatie krijg je dan als je dat met een telkens vast gegeven doet, bijvoorbeeld een gelijk aantal graden bepaalde visuele wetma tigheden”. „Als je bijvoorbeeld bij een vel van 100 bij 50 vanuit het midden van de lange zijde in de richting van het hart insnijdt en dan die flap omvouwt, krijg je een heel ander effect dan wanneer je langs de aldus ontstane diagonaal zou insnijden en juist contra zou omvouwen. Op het eerste gezicht is het resultaat hetzelfde. Maar waar bij de ene „tekening” de diagonale zijde van de driehoek met een zwarte schaduw vanwege het insnijden zou wor den aangegeven, ontstaat bij de andere een „witte” aflijning vanwege het omvou wen. Je krijgt een merkwaardige span ning als je ze beide naast elkaar ophangt. Maar je moet het wel willen zien natuur lijk”. Vermaakt heb ik me bij de groteske situaties best, maar bevredigd voelde ik me nergens. Of het moet zijn als trompet tist Toshinori Kondo met behulp van een koeiehoom en een kleine, draagbare ver- sterkingsinstallatie een voortreffelijk en spannend betoog opzet, waarbij de be reikte geluidsgolven het voorstellingsver mogen voortdurend overschrijden. De sessies tussen de broeders Bennink en Mengelberg die zorgt voor een kostelij ke solo op een over de p’ondschurende stoel kennen die spanning voor de inti mi nauwelijks meer. de stichting KADENS. Dit meest spectaculaire instrument uit de betreffende catego rie werd hier bespeeld door Rykle van der Heide, wiens naam door het publiek allereerst in verband zal worden gebracht met het NPO, waarvan deze hoboïst deel uitmaakt. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Naast de gebruikelijke hoofdprijs voor de beste persfoto van het jaar, „Het gouden oog” plus 5000 gulden, zal dit jaar ook door de Verenigde Naties een prijs beschikbaar worden gesteld. De prijs van de Verenigde Naties zal worden gegeven voor de beste foto of fotoserie over het thema ontwikkeling, waarmee bedoeld wordt alle activiteiten die de ver betering van de menselijke levensomstan digheden voorstaan. Bijvoorbeeld: opvoe ding, gezondheid, werk of maatschappe lijk welzijn. Tevens is dit jaar voor de eerste maal de Oskar-Barnackprijs ingesteld voor de fo tograaf die op de meest indringende wijze de relatie van de mens tot zijn omgeving heeft vastgelegd. Deze prijs van 10.000 ontleent zijn naam aan de grondlegger van de kleinbeeldfotografie en uitvinder van de Leica-camera. Een internationale jury zal van 16 tot en met 22 februari voor de 23e maal uit ongeveer vierduizend foto’s de winnende persfoto’s uitzoeken. De officiëls opening van de tentoonstelling en de prijsuitrei king zullen plaatsvinden op 2 april 1980 in het Tropenmuseum in Amsterdam. Daar na zal de tentoonstelling rondreizen door Nederland (10 plaatsen), Duitsland, Bel gië, Zweden, Engeland, Japan, Australië en voor de eerste maal door de Verenigde Staten en Canada. In Amerika zal de première plaatsvinden in het hoofdkwar tier van de VN in New York. Daar zal ook de prijs van de Verenigde Naties worden uitgereikt. hebt gekend. Ik heb al langer een feeling voor mathematische figuren, maar het had altijd iets oppervlakkigs, iets luchtigs. Het was nergens indicatief’. Samen met Fons loop ik langs deel van de 71 tekeningen die in het pren- den oneindig. Maar dan kies ik juist voor tenkabinet zijn opgehangen en door zijn die mogelijkheden, waarin je andere wet persoonlijke informatieapparaat om zijn ontwikkeling na te gaan. Het merendeel! zaken doen van zijn tekeningen uit de afgelopen drie jaar betreft systematische beeldverande ringen binnen of buiten bekende mathe matische figuren als het vierkant of de rechthoek. De wetmatigheden die aan de dag treden wanneer je bepaalde essentiële onderdelen van de gehanteerde figuur weglaat, of juist toevoegt, inkort, verlengt, spiegelt of verplaatst, hebben zijn verbeel dingskracht geactiveerd. Een onstuitbare productie is er het ge- om het voor de kijker niet al te gemakke- volg van geweest. Brasser: „Dat is voor lijk te maken. In de loop der tijd heeft hij mij ook het bewijs dat ik nu goed zit. Als ik vroeger een uitnodiging kreeg om er gens werk te tonen, maakte ik een keuze uit 20 werken. Dan liet je er drie thuis. Nu is dat anders. Ik hanteer bepaalde vaste Voorstelling: Tafelhoofdpijn, een muziektheaterproduktie van de In stant Composers Pool. Idee en produk tie: Misha Mengelberg en Wim T. Schippers. Medewerkenden: Misha Mengelberg, Truus Dekker, Han Ben nink, Cees Schouwenaar, Josee Voor- mans, Peter Brötzmann, Peter Ben nink en Toshinori Kondo. Nog tot en met 33 november in de Kleine Komedie. Amsterdam, 27 november 1979. Fons Brasser, vertellend over zijn werk: ,,Op een gegeven moment trek je het juiste blik open'' AMSTERDAM. Mengelberg sr. en zijn vrouw zijn steevast present bij premières waarin zoon Misha een aandeel heeft en die aanwezigheid vormt altijd het laatste overblijvende bewijs dat het dan toch om een première gaat. Want niets wijst daar bij de muziektheaterprodukties van Misja’s Instant Composers Pool verder op of het moeten de chaotische generale repetities zijn of het geren van Peter Bennink naar het Amsterdamse stadhuis. Chaos lijkt bij alles wat ICP op de planken zet telkens weer het meest bin dende element te zijn. Binnen zo’n situatie levert de figuur van Mengelberg sr. dan een ongedacht theatraal tintje op, zeker als hij zoals gisteren het geval was, opeens hardop reageert en iets komisch zegt te vinden. Tafelhoofdpijn heet de nieuw produktie van Misha Mengelberg en diens vaste co auteur Wim T. Schippers. Anders dan gebruikelijk presenteert het kollektief het ditmaal binnen het lijsttheater van de Kleine Komedie, zodat een merkwaardige spanning ontstaat tussen de bespelers en de sfeer van het theater. Dat zal ongetwij feld de vooropgezette bedoeling van Schippers zijn geweest, maar bij de pre- mière bleek weinig volk op de vreemde combinatie te zijn afgekomen. En dat ter- j wijl het toch feitelijk de eerste muziekthe aterproduktie sinds jaren is van het ICP, indien we de serie Gevolgen van Kip (1978) niet meerekenen. modellen. Bijvoorbeeld model 1 is een vierkant waar een achtste deel van de oppervlakte telkens wordt afgesneden of wordt toegevoegd. Als je die grondvorm bijvoorbeeld gaat spiegelen over een Samen met Fons loop ik langs een groot groot vlak dan zijn het aantal mogelijkhe- deel van de 71 tekeningen die in het pren- den oneindig. Maar dan kies ik juist matigheden ziet opduiken, en juist die 12__a me wat, Ja, gek genoeg heeft die kille meetkundigheid dus een duide lijk gevoelselement. Als ik niet uit een bepaalde figuur een zekere spanning voel, dan bevredigt die me niet”. Vanuit het tekenen in een tweedimensi onaal vlak is Brasser langzamerhand tot een eigen beeldtaal gekomen die het dui delijkst werkt waar hij een bepaald model in serieverband uitwerkt; vaak laat hij daarbij met opzet een of meer fasen weg om 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19