Kritiek op aanpak energiediscussie Magere vanille vla halve liter tydelijk MINISTER ANDRIESSEN VAN FINANCIËN Openingstijden rond feestdagen Natuur en Milieu weigert deelname Half miljoen voor onderzoek naar energiebesparing Dag educatief verlof voor 40.000 technici Rijkswaterstaat al tien jaar e I I 23 WOENSDAG 28 ECONOMIE NOVEMBER 19 7 9 (Van onze redactie economie) n I I AMSTERDAM. In 1980/1981 zal een nieuwe fundamentele heroverweging van de aanvaardbare groei van de collectieve sector moeten plaatsvinden. Minister An- driessen van Financiën zei dit tijdens de jaarvergadering van de stichting voor Zelfstandige Handel en Industrie (ZHI) in Amsterdam. 1 c fö a 8 Groei van collectieve 1 sector heroverwegen Betere controle (ADVERTENTIE) sen rd energiebronnen, el i, Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. 3 k 0,10 184,00 Voor de kerstdagen mogen de win kels geopend zijn op woensdag 19 december van 18.00 tot 21.00 uur. Op donderdag 20 en vrijdag 21 december van 5.00 tot 21.00 uur. Op zaterdag 22 december van 5.00 tot 17.00 uur en op maandag 24 december van 5.00 tot 18.00 uur. 7,95 425,00 307,00 5,42 5,35 „Mijn conclusie”, zo zei de minister, „vloeit voort uit het besef, dat wanneer wij de verdelingsproblematiek (tus sen de collectieve en de particuliere sector) niet op evenwichtige wijze tot een oplossing brengen, dit zal leiden tot een aantasting van de groei zelf en daarmee ook van de werkgelegenheid. Vóór alles moet worden voorkomen dat de noodzakelijke aanpassingen ons in de toekomst op onbeheerste wijze worden afgedwongen door de economische realiteit”. Wat is die economische realiteit? Andriessen wees erop, vormde file door mankracht beveiligd. Dit systeem kan dat verkorten tot 30 seconden. Twintig voor het verwerken van de gege vens en tien om de beslissing te nemen”. Het gevolg van die beslissing zien de automobilisten boven de snelweg op licht- portalen. Om de wisselende afstanden van 500 en 1000 meter is er per rijstrook een lichtbak; een zogeheten matrix met een groot aantal signaalmogelijkheden. Alle reerst een snelheidsadvies, van 30, 50, 60, 70, 80 of 90 km per uur. Verder een rood kruis, verdrijfpijlen naar links of rechts en een teken einde alle aanduidingen, de bekende cirkel met een diagonale streep erdoorheen. Wat gebeurt er nu precies na een onge luk? Via de detectielussen is binnen 20 seconden bekend dat er zich een file aan het vormen is, bijvoorbeeld vlak bij de afslag naar de Brienenoordbrug in Rotterdam. Tien seconden later weet degene die achter het bedieningspaneel van de computercen- trale zit wat er gedaan moet worden. Een groot aantal kilometers voor de file wordt er een adviessnelheid van bijvoorbeeld 80 km per uur aangegeven en dat loopt dan af naarmate de plaats des onheils nadert. Daar waar de mogelijkheid bestaat een andere route te kiezen, wordt dat door verdrijfpijlen de automobilist duidelijk ge maakt (een andere route is bijv, die via de Beneluxtunnel, waar overigens per 1 janua ri de tolheffing wordt opgeheven). De weggebruiker kan ook nog de rood oplichtende X boven een rijstrook tegenko men. Dat betekent afgesloten voor alle ver keer. Het voordeel van dit signaal is dat het ook buiten calamiteiten gebruikt kan wor den. Als er tijdelijk door wegwerkzaamhe den een rijstrook niet gebruikt kan worden, werkt dit systeem sneller en dus kosten- en tijdbesparend. En dat niet alleen voor de wegbeheerder, maar ook voor de automobi listen. In het weekend kan immers door een simpele druk op de knop de gehele rijbaan weer opengesteld worden. Het is duidelijk dat het systeem de be ruchte kop-staartbotsingen bij files aan zienlijk zal verminderen. De kans dat er storing in optreedt, is uitermate gering, en mocht dat het geval zijn, dan zal een drietal veiligheden het risico van totale uitval voor komen. Allereerst is het systeem dubbel uitge voerd, wordt de verbindingslijnen prak- (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Voor de vereniging Natuur en Milieu is de brede maat schappelijke discussie zoals de rege ring die zich voorstelt over (kern) energie dermate beperkt, dat ze daar aan zo niet wil meedoen. Dat is geble ken tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer. Ook andere groepe ringen leverden veel kritiek op de opzet van en uitgangspunten voor de discussie. „De regering gaat uit van een economi sche groei van drie procent per jaar als vast gegeven, alleen om het nationaal in komen op te schroeven. Er wordt van uitgegaan dat de energie toch niet schaars wordt, omdat een of andere laborant er binnenkort wel wat op vindt”, aldus ir. Potma van de vereniging Milieudefensie. De brede maatschappelijke discussie dreigt zich te beperken tot een discussie over het gebruik van kernenergie voor de opwekking van elektriciteit, zo stelden vertegenwoordigers van verschillende mi- I 89.00 153,00 59,00 92.50 85,90 10,00 42,40 163.00e 27,40 67,80 46,30 96,00 32,00 60,50 80,00 13,50 94,50 114,50 60,50 89,10 64,40 102,00e 48,70 36,50 24,00 173,001 122,00 73,50 35,00 128,70 37,80 49,50 49,50 71,50 53,00 61,00 139,30 96,00 205,00 38,50 52,50 127,00 48,50 54,00 47,50 66,50 92,00 48,50 142,00 42,50 46,50 127,70 36,00 56,20 104,00 95,60 45,50 115,00 35,50 132,50 57,00 61,60 180,50 34,50 76,00 146,50 20,60 36,00 38,00 35,50 50,80 116,20 265,00 151,00 144,00 265.00 69 DEN HAAG (ANP). Ongeacht de openstellingsuren zoals deze op het aankondigingsformulier bij winkels staan aangegeven, mogen winkels vóór Sinterklaas en Kerstmis op an dere tijden geopend zijn. Deze lande lijke vrijstellingsregeling op grond van de Winkelsluitingswet 1976 geeft winkeliers de mogelijkheid zelf hun openingstijden te kiezen. Dit heeft het ministerie van Economische Za ken bekend gemaakt. Op woensdag 28 november mogen winkels open zijn van 18.00 tot 21.00 uur. Op donderdag en vrijdag 29 en 30 november van 5.00 tot 21.00 uur. Op zaterdag 1 december van 5.00 tot 17.00 uur. Op maandag 3 en dinsdag 4 december van 5.00 tot 21.00 uur. Op woensdag 5 december van 5.00 tot 18.00 uur. (Van onze redactie economie) UTRECHT. Met de toename van het autoverkeer wordt het er in ons land niet veiliger op. Met name op de autosnelwegen groeien de files en daarmee het aantal ongelukken. Uiter aard is dat niet iets van de laatste tijd. DEN HAAG (ANP). Werknemers in de elektrotechnische industrie (in totaal 40.000 werknemers) krijgen vanaf vol gend jaar recht op een dag betaald verlof per jaar voor het volgen van onderwijs dat in het belang is van de beroepsuitoefe ning. Het opleidings- en ontwikkelingsfonds voor de elektrotechnische bedrijfstak, waarin werknemers- en werkgeversorga nisaties zijn vertegenwoordigd, heeft in samenwerking met de overheid een cur suspakket samengesteld, waarmee werk nemers de voor hun functie benodigde kennis kunnen bijhouden. Ook biedt het cursuspakket de oudere werknemer, volgens het fonds, de moge lijkheid op de bijscholing die hij nodig heeft om zich op de arbeidsmarkt te kun nen handhaven. Tenslotte zal de scholing volgens het fonds de motivatie en het plezier in het werk van de werknemers vergroten. Meerdaagse cursussen kunnen worden gevolgd door de verlofdag jaarlijks op te sparen. De scholingsverlofregeling geeft werknemers die onder de CAO voor het electrotechnische bedrijf vallen recht op het volgen van cursussen die door het fonds worden aangewezen. Het opleidings- en ontwikkelingsfonds en de onderwijscommissie van de unie van elektrotechnische ondernemersorga nisaties werken nog aan uitbreiding van het bij scholingsprogramma. dat volgens de huidige projecties de energierekening op de betalingsbalans in de jaren tachtig gemiddeld met bijna een miljard per jaar zal achteruitgaan. Tevens zullen volgens hem verdere prijsstijgingen van ruwe olie en andere grondstoffen leiden tot een structurele ver slechtering van de ruilvoet. Beide ontwikkelingen zullen, aldus Andriessen, een aanpassing van het binnenlandse bestedingsniveau noodzakelijk maken en een uiterste inspanning afdwin gen om het concurrentievermogen van de Nederlandse economie te herstellen. Dit zal temeer noodzakelijk zijn, omdat van het onzichtbare verkeer met het buitenland in de komende jaren volgens de minister nauwelijks een positieve bijdrage aan de betalingsbalans mag worden verwacht. Er zijn nog meer potentiële claims op de nationale middelen: in de komende jaren zal moeten worden gere kend met omvangrijke vervangingsinvesteringen en in vesteringen gericht op de energiebesparing en milieube scherming. Daarnaast zal het arbeidsaanbod sterk toene men, waardoor de werkloosheidsproblematiek een extra accent krijgt. Ook zal de problematiek rond de overheidsfinanciën nog scherper worden. De geleidelijk wegvallende aard- alcoholgebruik (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Met een elektronisch apparaat gaat de Nederlandse politie met ingang van volgend jaar het alco- holpromillage bij automobilisten me ten. Minister De Ruiter van Justitie heeft hiervoor toestemming gegeven. Het is aan de politiekorpsen zelf om te beslissen of ze het oude blaaspijpje zullen blijven gebruiken of zullen overschakelen op de elektronische apparatuur. Het nieuwe apparaat Alcocontrol, is de vinding van de Zeistenaar C. Stuitje. Een Zeister firma heeft de produktie ervan dezer dagen gestart. Het apparaatje kost 1600. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie zal het voor kleine re politiekorpsen voorlopig vermoedelijk wel te duur zijn om op de nieuwe manier van promillagemeten over te stappen. Het gaat om een apparaatje dat kan worden aangesloten op het lichtnet, accu of batterijen. Er zit een aantal lampjes op dat aangeeft hoe hoog het alcoholpromil- lage is van degene die in het apparaat blaast. Het promillage kan in drie waar den worden aangegeven: 0,5, 0,8 en 1,6 promille. Als de verdachte automobilist blaast, gasbaten, aldus Andriessen, gaan nu eenmaal niet auto matisch samen met een vermindering van het beslag van collectieve uitgaven. Een compensatie door hogere belas tingen en/of sociale premies zou opnieuw leiden tot een versnelling van het loon- en prijsvliegwiel. Volgens de minister biedt financieringstekort van de overheid geen uitwijkmogelijkheden. Integendeel: het is uitermate essentieel dat het finan cieringstekort wordt teruggedrongen naar een structu reel aanvaardbaar niveau, dat veeleer op vier dan op vijf procent van het nationaal inkomen moet worden gesteld. De verwachtingen voor de economische groei zijn, aldus Andriessen, niet hoog gespannen. Er is geen aanlei ding om te veronderstellen dat de reële groei van het nationaal inkomen zal uitgaan boven de twee drie procent die in de laatste drie jaar is gerealiseerd. Dat is minder dan de groeivoet van drie procent, die thans nog uitgangspunt vormt voor het structureel begrotingsbe leid. Hoezeer geringere structurele groei de begroting beïn vloedt, moge, aldus Andriessen, blijken uit het gegeven dat bij een groei van twee procent de begrotingsruimte volgend jaar meer dan twee miljard gulden lager zou zijn dan bij een groei van drie procent. Vandaar dat Rijkswaterstaat al zo’n tien jaar bezig is met de ontwikkeling van auto matische filebeveiliging. Over precies één jaar, in december 1980, zal het eerste traject 24 uur per dag in werking zijn. Dat is op rijksweg 13 tussen Rotterdam en Delft. In november 1981 moet een groot aantal kilo meters autosnelweg rondom Oudenrijn van hetzelfde systeem voorzien zijn. Filebeveiliging is niet iets nieuws, maar in deze opzet is het uniek in de wereld. Er zit naast de signalering van de file een aantal mogelijkheden in om de stroom auto’s te sturen, te stoppen of langzaam snelheid te laten minderen. In het wegdek van rijksweg 13 zitten om de 500 meter detectielussen die per rijstrook het aantal voertuigen elke 4 seconden telt. Die informatie wordt aange vuld met de snelheid van de auto’s en de ongelijkmatigheid van het aanbod. In een computercentrale worden deze cij fers vergeleken met een aantal/criteria die in het geheugen zitten. Daarna worden er conclusies getrokken over deze verkeerssi tuatie en geeft de computer aan wat er dient te gebeuren. Want voorlopig werkt het sy steem nog niet volautomatisch en moet de eindbeslissing genomen worden door iemand in de centrale. Grote voorvechter van het systeem is de heer J. J. Klijnhout, die samen met J. H. Jenezon en R. C. van der Voort het hele project begeleidt. De heren hopen met het filebeveiligingssysteem een ongevalsreduc- tie op de autosnelwegen te bereiken. Jene zon: „Op drukke autosnelwegen is nu het aantal ongevallen 18 per km per jaar. Daar van is de helft het gevolg van files. Met dit systeem, dat veel sneller en effectiever werkt dan nu ooit mogelijk is, kan dat tot 4 5 teruggebracht worden. Want hoe is het nu bij een ongeluk of andere calamiteit op een autosnelweg? Er wordt naar een praat paal gehold, bericht doorgegeven, politie komt, maar op z’n vroegst binnen 10 15 minuten wordt de toename van de al ge- kan hij zelf het resultaat niet zien, maar erna is het wel voor hem te controleren. Er moet twee keer worden geblaze i: een maal 2,5 seconde en daarna 10 seconden. Dat is nodig omdat de lucht die in de mondholte zit en die dus de eerste keer in het apparaat wordt geblazen doorgaans veel meer alcohol bevat dan de adem die uit de longen komt. De gemeentepolitie in Eindhoven en in Haarlem heeft uitgebreide proeven met de nieuwe apparatuur genomen. Dat heeft geleid tot een rapport voor de Centrale Politieverkeerscommissie (CPVC) die de minister daarna positief advies heeft uit gebracht. Onderzoek heeft uitgewezen dat de nieuwe methode betrouwbaarder is dan het blaaspijpje, waarbij vooral de promil lages tussen 0,5 en 0,8 (waarom het vaak gaat bij alcoholcontroles) nogal eens min der duidelijk wordt aangetoond. Tussen ministerie en fabrikant wordt nog wel overlegd over een aantal kléine wijzigingen, die aan het apparaat zouden kunnen worden aangebracht. Daarvan is afhankelijk wanneer Alcocontrol in ge bruik kan worden genomen. Wettelijk hoeft er weinig te worden veranderd. Er zijn overigens nog geen plannen het blaaspijpje, dat op 1 januari 1975 werd ingevoerd, weer af te schaffen. lieu-, maatschappelijke en kerkelijke groeperingen. Men gaat er volgens hen aan voorbij of elektriciteit zo’n belang rijke plaats moet innemen en welke ande re middelen er zijn om het op te wekken. „We mogen alleen maar kiezen tussen kolen of uraan”, aldus het Landelijk Ener gie Komitee (LEK). Het ministerie van economische zaken treedt daarbij op als een „pressiegroep ten gunste van kernenergie”, aldus de vereniging Milieudefensie. Het LEk vindt, dat eigenlijk al gekozen is voor kernener gie gezien bijvoorbeeld de proefboringen in zoutkoepels om te kijken of opslag van kernafval daarin mogelijk is. Alle groepen pleiten ervoor dat niet te doen om de sfeer rond de discussie niet te erg te verpesten. Voorts dient meer aan dacht te worden besteed aan andere, al ternatieve energiebronnen, zo werd gesteld. De discussie wordt volgens de milieu groepen voorts beperkt door bestaande kerncentrales erbuiten te laten. Kritiek was er ook op de macht van de stuurgroep van drie niet-deskundigen, die de discussie in banen moet leiden. De leden zouden door de regering worden benoemd. De groepen zien liever meer invloed van de Kamer. De stuurgroep zou naar hun mening in geen geval mogen bepalen welke informatie relevant is voor de mensen en voor de uiteindelijke be sluitvorming. Het Energie-onderzoek Centrum Neder land (ECN) vindt een brede maatschappe lijke discussie over (kern-)energie eigen lijk niet zo nodig. Argumenten als afval problemen, een mogelijke bijdrage aan de kernbewapening en het risico van een ramp zijn voor het centrum niet doorslag gevend. Besluiten zouden via de gebruike lijke weg kunnen vallen. Het risico van kernbewapening of de aanleg van pijplei dingen voor aardgas is groter dan dat bij de bouw van drie nieuwe kerncentrales in Nederland, meent het ECN. Een voordeel van de discussie kan zijn dat de mensen beter worden geïnfor meerd. Maar het houdt tevens het risico in dat ze door de enorme toevloed van infor matie door de bomen het bos niet meer zien, aldus de meeste milieu-organisaties. DEN HAAG (ANP). Minister Beel- aerts van Blokland van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft ruim een half miljoen gulden gegeven voor onder zoek naar energiebesparing in woningen en gebouwen. De technisch-psychische dienst van TNO heeft als bijdrage in de kosten van het onderzoek naar een warmteverbruiks- meter een bedrag van 235 000 gulden ge kregen. Een dergelijke meter is te vergelij ken met een gas- of electriciteitsmeter en wordt toegepast in gebouwen met blok- of stadsverwarming. Gebruik van deze me ter kan een besparing aan energie van 15 tot 20 procent opleveren. Dezelfde dienst moet de invloed nagaan van lange termijn-effecten op de kwaliteit en levensduur van dubbel glas. Daarvoor is een bedrag van twee ton verleend. Tenslotte zal een adviesbureau in Amersfoort een onderzoek instellen naar de invloed van licht- en warmtetechnische eigenschappen van armaturen en pla-. fondsystemen op het energieverbruik. Daarvoor is een bijdrage verleend van 173.000 gulden. Filebeveiliging zal aantal ongevallen terugdringen tisch continue en automatisch gecontro leerd, en als dat niet voldoende is, resteert een zogeheten minimum-programma. De centrale, die voor Oudenrijn in het gebouw voor de Dienstkring Autosnelweg net over de Galecopperbrug is gevestigd, zal zeven mensen in dienst nemen die teza men 24 uur per dag zullen waken over de filevorming rond dit gebied. Wat opvalt is, dat slechts het korte stuk naar het westen van rijksweg 12 en dat van rijksweg 2 naar het zuiden beveiligd is. De heer Jenezon daarover: „Het hele sy steem is niet goedkoop. Als in ’81 alles gereed is, dan heeft dat 50 miljoen gulden gekost en dat is exclusief de 17,5 miljoen ontwikkelingskosten. Per kilometer komt dat op een half miljoen aanlegkosten. Te meer daar zeker is dat dat deel van rijksweg 13 en het gebied rond Oudenrijn geen be langrijke wijzigingen zullen ondergaan, be perken we ons tot deze stukken rijksweg”. Natuurlijk willen alle belanghebbenden na een tijdje wel eens weten of het systeem werkt en nog meer of het voldoet. Daarom is er in het midden van 1982 een evaluatie gepland en is er, om tegen die tijd ergens zinnig over te praten, in rijksweg 13 een groot aantal extra research-kabels gelegd. Het is overigens nu al haast zeker dat dit project, waar over de hele wereld veel be langstelling voor is, een Europees demon stratieproject zal worden. Daarvoor is er al vijf jaar een stichting in de weer, Euco-cost geheten. Die zorgt voor uitwisseling van kennis op dit terrein. De uiteindelijke be slissing of het Nederlandse systeem een demonstratieproject voor Europa wordt, zullen de diverse parlementen volgend jaar nemen. Uiteraard is het Rijkswaterstaat met dit systeem alleen om de veiligheid te doen. Wat dat betreft is wellicht in de toekomst extra informatie over bijvoorbeeld een glad wegdek of mist in het systeem op te nemen. Maar er is meer mogelijk, dat is evenwel een zaak van de politie. Te denken valt aan automatisch werkende fotocamera’s of vi deo die het weggedrag controleren. En een stap verder is niet zo denkbeeldig. Ver keersovertredingen worden door een kop peling aan het kentekenbureau in Veen- dam, automatisch verwerkt. Het is zelfs mogelijk de „bon” (acceptgiro) de volgende dag in huis te hebben. E OÓ’ 3 N ff Oc 3 JT

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23