■■■Mi Tichonov benoemd in Politbureau Eerste reactie Franse president Giscard ontkent diamantencadeau Vanavond betoging in Madrid Hoe schrap zet Maggie zich in Dublin? achtergrond] Weer processen om abortus in Spanje Nog honderden rebellen in Grote Moskee Belgrado: minder geld voor leger Turk zou paus willen doden Denemarken wil uitstel NAVO- modernisering Deining om staking 1 J Ss Succes Toeval Vera Baresova *4 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 WOENSDAG 28 NOVEMBER rzoek iname agen king ■- egrale is een Het L- eiden, en be- ig van kerbe- verleg ipatie nse ge ota ge ;ie. De DA en je in de ancipa- hg aan, selina.- ‘nking door Nico Scheepmaker Daling nkje gen neemt. nzake dat de eerste vice-premier van naan- (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De Russische president en partijleider Brezjnjev heeft gisteren, aan de vooravond van de drie daagse zitting van de Opperste Sovjet (het Russische parle ment) die vandaag in Moskou begint, een somber beeld ge schetst van de Russische eco- nomie en met name van de graanoogst. In Moskou is voorts officieel meegedeeld, ucil uc eerste vice-yrenner vail de Sovjet-Unie, de 74-jarige e dis- Nikolai Tichonov, gekozen is tot lid van het Politbureau, de instantie die in de Sovjet-Unie in feite het beleid uitstippelt en de belangrijkste beslissin- tnjfël De benoeming van Tichonov kan bete- olthofl Veder ’d eer waar, ■n vat tomen loevee >ed dit en vat stellet tsenor kwes schenen en vermoedelijk ziek is. Brezjnjev maakte gisteren op een zitting van het centraal comité van de Russische communistische partij bekend, dat de Sovjet-Unie dit jaar slechts 179 miljoen ton graan heeft geoogst, een kwart minder dan de recordoogst van 237 miljoen ton vorig jaar. De graanoogst loopt dit jaar „zeer moeilijk”, aldus de Russische leider, die dit weet aan „de grillen van het weer”. Westerse waarnemers wijzen erop, dat de graanoogst die dit jaar in de Sovjet- Unie is binnengehaald, de slechtste is sinds 1975, toen slechts 140 miljoen ton van de velden werd gehaald en een beroep moest worden gedaan op de Amerikaanse graanmarkt. Naar verwachting zal dat ook dit jaar het geval zijn. In zjjn rede zei Brezjnjev verder, dat ondanks de grote injecties van kapitaal en mankracht, de Russische economie niet de verwachte resultaten zal boeken. In de jaren tachtig (wanneer veel westerse des- Londen streeft nu naar een „globaal evenwicht” in de Engelse bijdrage tot de EG-begroting. Met andere woorden: willen de rijkere EG-lidstaten Ier land en Italië dus niet meegerekend de Britse financiële last voor 1980 (en Het probleem is al een dik jaar on derwerp van EG-overleg. Bij het opma ken van de financiële lusten en lasten van het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap komt Groot-Brittannië er bekaaid af. De Britten hebben uitge rekend dat ze in 1980 minstens 4,4 miljard gulden meer aan de Brusselse EG-kas afdragen dan ze via diezelfde bron ontvangen. Dat is politiek onver dedigbaar, vindt mevrouw Thatcher. Tenslotte is Groot-Brittannië, na Ier land en Italië, het armste land in de EG, zoals herhaaldelijk met tal van cijfers en stakingen wordt aangetoond. zonder dat verder bewezen hoeft te zijn dat de beschuldiging op werkelijke feiten berust. Giscard verklaarde nooit een beroep op deze wet te hebben gedaan, in tegenstel ling tot president De Gaulle die 118 keer de wet toepaste en Pompidou die er 17 keer gebruik van maakte. ,Men moet de laaghartige zaken aan hun eigen vergif laten sterven”, aldus Giscard. Maandenlang hebben Hans Otjes en Vera Baresova gerepeteerd en zij zullen nog maandenlang blijven bijslijpen tot ze het tijdstip van de officiële première (ver moedelijk 1 maart) aangebroken achten. Op 14 november heb ik, in de Blauwe Zaal in de Utrechtse Stadsschouwburg, een soort „tussen-try-out” gezien, waar Hans Otjes voor het eerst met publiek speelde. Hij deed het (toen al!) uitstekend, heel getrouw aan Gogoljs tekst in de vertaling van Aleida G. Schot, maar met een onver wachte lichtvoetigheid die herinnerde aan Vera’s regie van Witte nachten. Er werd veel gelachen door het publiek (de zaal zat bijna vol), en er was na afloop een staand, langdurig en warm applaus. Ik meld dat, omdat Hans Otjes tot op dat moment niet wist of het publiek hem ook in zo’n serieuze,, „klassieke” opvoering zou accepteren (de vergelijking met John ny Kraaykamp als King Lear dringt zich onweerstaanbaar op). Vera Baresova kan wel maanden lang roepen: „Je kan het, je moet het, je doet het!”, maar uiteindelijk is het toch het publiek dat de doorslag geeft. Het publiek zei duidelijk: doorgaan! Dat geeft dus hoop voor de toekomst, want tot nu toe hebben Hans Otjes, Vera Baresova, decorontwerper Jaap Binnerts, componist Michael de Roo en belichtster Soe Landa op de bonnefooi en met ge leend geld gewerkt, in de overtuiging dat Hans Otjes het inderdaad zou „maken”. Geen gesubsidieerd toneel dus, maar ge sublimeerd toneel... PPR vijzing afge- ïhelde moest iet ge- 1 zon- kende elating zij aan ent dat ing het tussen egering ijze te- Surina- iftelijke van de s land, >m pro- kkeling en Wa meege ligt de iwijzea aandet twoord van de genvet- jziging lister. •en stil- ster van jorzitter Sociale ie. kenen dat hij te zijner tijd de opvolger wordt van premier Alexej Kosigin, die al geruime tijd niet in het openbaar is ver- Voor die eerste try-out op 13 november heeft Hans Otjes een brief aan Henk van Ulsen geschreven, die Dagboek van een gek, maar dan in een Franse toneelbewer king in de vertaling van Frank Onnen met muziek van Georges Delerue en onder regie van Kees van lersel, op 15 mei 1965 voor het eerst in Nederland speelde. Als jongere acteur (hij is 32) tegenover de oudere collega heeft Otjes Van Ulsen uit genodigd voor de try-out in de Blauwe Zaal, waar Van Ulsen een of twee dagen later een voorstelling zou geven van zijn Gerard Reve-programma. Hans Otjes hoorde daar verder niets op, maar Vera Baresova werd later opgebeld door Van Ulsen, die haar vertelde dat (samenloop van omstandigheden!) hij er al een tijdje over peinsde het Dagboek weer op zijn repertoire te nemen en dat hij daarbij zelfs aan haar, Vera Baresova, gedacht had voor de regie. Hij had Witte nachten gezien en wou nu een minder naturalistische „gek” op de planken zet ten. Daar zaten toch al gauw 180 voorstel lingen aan vast en hij vreesde dat er dan weinig ruimte meer overbleef voor Hans Otjes. Later liet hij de boodschappendienst aan Vera Baresova berichten dat het om 80 voorstellingen en een tv-Azoorstelling ging. Vera gaat intussen rustig door met Hans Otjes, ervan overtuigd dat hij een eventuele „confrontatie” met Henk van Ulsens Dagboek van een gek niet hoeft te duchten. Ikzelf zou de mogelijkheid tot vergelij king zelfs toejuichen. Ik herinner me nog goed hoe boeiend het was dat je de Willy Loman van Johan Fiolet in Dood van een handelsreiziger in dezelfde tijd kon verge lijken met de Willy Loman van John Go- bau. En ik durf er mijn mantel wel om te verwedden dat Gogolj zelf, die Dagboek van een krankzinnige 145 jaar geleden schreef, de voorkeur zou hebben gegeven aan Vera Baresova’s visie op en Hans Otjes’ uitbeelding van ons aller Aksenti Ivanovitsj Poprisjtsjin... last met 1,4 miljard gulden kunnen betekenen. Maar, zegt mevrouw That cher, „een halve koek is niet genoeg”. Tegenover de erkenning van het Britse begrotingsprobleem als „reëel en politiek” door de benelux staat de vierkante afwijzing door Frankrijk. De Franse president Giscard houdt vast aan de bestaande regels in de gemeen schap en denkt daarbij tevens aan de Britse Noordzee-olie die het Verenigd Koninkrijk er in de komende jaren economisch een stuk bovenop zal hel pen. Ook in Bonn heerst de mening dat Maggie Thatcher niet zo hoog van de toren moet blazen sinds de Britten de OPEC in juni te snel afwaren met het verhogen van de olieprijzen. De grote financiële last die voor Lon den uit het EG-lidmaatschap voort vloeit, is een gevolg van het feit dat het Verenigd Konikrijk in verhouding tot de andere EG-landen weinig van de Europese Gemeenschap profiteert. Als grote importeur van voedsel is Groot Brittannië een nettobetaler aan het ge meenschappelijk landbouwbeleid, dat alle andere EG-landen in meer of min dere mate financiëel ten goede komt. En de landbouw slokt in de EG ruim 70 procent van alle kostën op. Van alle andere EG-politiek is eigenlijk alleen het regionaal beleid voor Londen fi nancieel interessant. BELGRADO (AFP). De Joegoslavi sche defensiebegroting wordt in het ko mende jaar verminderd van 6,17 procent tot 5,87 procent van het bruto nationaal inkomen. Het vrijgekomen geld zal wor den gebruikt voor opbouw van de natio nale economie. Dit is bekendgemaakt door de Joego slavische minister Ljubicic van Defensie. Hij legde er de nadruk op dat zijn land wel genoodzaakt zal zijn het militaire poten tieel te versterken „opdat niemand zal willen profiteren van een geschikt mo ment om de Joegoslavische integriteit aan te tasten”. ANKARA (AFP/DPA/ANP). De Turk se terrorist Mehmed Ali Agca, die niet lang geleden de hoofdredacteur van het Turkse dagblad Milliyet vermoordde^ heeft aangekondigd paus Johannes-Pau lus II te zullen doden indien hij zijn reis naar Turkije niet afzegt. De waarschuwing wordt gedaan in een brief aan het dagblad Milliyet, welke brief volgens de redacteuren echt is. De terro rist ontsnapte zondag uit de militaire ge vangenis in Istanboel. De Turkse regering heeft de veiligheidsmaatregelen rond het pauselijk bezoek verhoogd. Vanmorgen om acht uur is de paus naar Turkije vertrokken. Hij zal ontmoetingen hebben leiders van de orthodox-christelij- ke gemeenschappen in Istanboel en Anka ra. Hoofdonderdeel vormt de ontmoeting met de oecumenisch gezinde patriarch van Istanboel, Dimitrios I, Deze ontmoeting wordt gezien als start punt voor een dialoog die wellicht de laatste hindernissen voor een hereniging van de Grieks-orthodoxe kerk met de rooms-katholieke kan overwinnen. kundigen een terugval in de Russische olieproduktie voorspellen), zal het totale Russische energiebeleid moeten worden heroverwogen en de balans van het ener gieverbruik radicaal moeten worden ge wijzigd, aldus Brezjnjev. Zo zal moeten worden bespaard op het oliegebruik voor verwarmingsdoeleinden,, en zal het gebruik van gas en kolen als energiebron moeten worden opgevoerd. Ook het gebruik van kernenergie zal moe ten toenemen, aldus Brezjnjev. De econo mische groei van dit jaar loopt al ver heid De linkse oppositiepartijen in Spanje Ier Ter- evraagd e in de d. D’66 en over om ge- uderen. daarin zijn voor toelating van abortus, terwijl de regeringspartij UCD en alle groeperingen -- rechts daarvan, fel tegenstander van vrije abortus zijn. De Spaanse kerk veroordeelt abortus in alle toonaarden. Vorige maand, tijdens het abortuspro ces in Noord-Spanje, publiceerden enige honderden bekende Spaansen een mani fest waarin zij verklaarden abortus te hebben ondergaan. Hierop kwam eenzelf de publicatie van ruim duizend Spaanse (Van onze redactie buitenland) MADRID. Dertien vrouwen komen vandaag en morgen voor de rechter in de Spaanse hoofdstad Madrid, beschuldigd van abortus. De processen worden gehouden nauwelijks een maand nadat hevige protesten leidden tot verdaging van een abortusproces in het noorden van Spanje. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De Franse president Giscard d’Estaing heeft nadrukkelijk ontkend dat hij ooit diamanten heeft ontvangen van de afgezette keizer Bokassa van de Centraalafrikaanse Republiek. Giscard ging met deze ontken ning gisteravond voor de Franse televisie voor het eerst in op publikaties in het satirische weekblad Le Canard Enchainé. Ook voor vanavond hebben voorstan ders van vrije abortus demonstraties aan- gekondigd. Een van de advocaten van de beklaagden, Christina Alberdi, zei dat „het recht van vrouwen om zelf te beslis sen of zij moeder willen worden of niet” kernthema van de verdediging zal zijn. De openbare aanklager heeft vijftien jaar geëist tegen de vrouw die de abortus sen uitvoerde. Tegen een van de beklaag den, die van plan was zich te laten aborte ren maar hier vanaf zag, eist de aanklager drie maanden gevangenisstraf. De meeste verdachten beroepen zich erop, dat zij geen voorbehoedmiddelen krijgen van de ziekenfondsen en te arm zijn om nog meer kinderen te krijgen. (Van onze redactie buitenland) KOPENHAGEN. De regering van De nemarken wil dat de NAVO een half jaar wacht met het besluit de NAVO-kemwa- pens in West-Europa te moderniseren. In die periode moet met de Sovjet-Unie wor den onderhandeld over vermindering van het aantal kernwapens, zo heeft de Deen se minister Olesen van Buitenlandse Za ken gisteren meegedeeld. Hij legde een verklaring af na een lang durig debat in het Deense parlement. Met deze opstelling kiest het Deense kabinet voor een éigen weg. Het parlement staat in deze kwestie niet in overgrote meerder heid achter het kabinet. Volgens minister Olesen kunnen de Russen hun goede bedoelingen met be trekking tot vermindering van het aantal kernwapens laten blijken door in het ko mende half jaar geen SS-20-raketten op West-Europa te richten. Uitstel van de NAVO-bewapeningsplan- nen legt de verantwoordelijkheid voor een verder opschroeven van de bewapening bij Moskou, aldus minister Olesen. Dene marken heeft overigens geen kernwapens op zijn grondgebied staan. iar wer- itheker. ode vo- bedrag it blijkt Bureau e kwar- atheken jaar. ansen partij ereni- Het blad had gemeld dat de president van Bokassa diamanten ter waarde van ongeveer een half miljoen had ontvangen. Omdat een reactie van Giscard uitbleef bestond het vermoeden dat de publikatie op waarheid berustte. In een discussie met journalisten herin nerde Giscard aan het bestaan van een wet uit 1881 die een president van de republiek het recht geeft iedereen te ver volgen die hem in zjjn eer en goede naam aantast. Giscard voegde eraan toe dat op deze vervolging een veroordeling volgt (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) „Maggie graaft zich in, Maggie zet zich schrap, Maggie slaat met geharnaste vuist op tafel.” Al we kenlang, dag in dag uit, schrijven de Britse dagbladen in ronkende bewoordingen over de ferme vast beradenheid van Margaret („Mag gie’* voor krantelezers) Thatcher, eerste minister van het Verenigd Koninkrijk. Morgen en vrijdag, op het topberaad van de regeringslei ders van de Europese Negen in Dublin, moet het dan gebeuren: het onrecht de Britten aangedaan, zal door de EG-partners moeten worden goedgemaakt. „Nederland heeft mij een paspoort ge geven, ik zal Nederland een acteur geven”. Gevleugelde woorden van Vera Bareso va, actrice, die in 1968 met haar man Stan Bares, acteur, uit Praag naar Amsterdam vluchtte. Acteren doen ze niet meer, maar Vera regisseert hier wel, met als grootste succes Dostojevski’s Witte nachten, waar voor Christine Ewert en Carol Linssen de Theo d’Or en de Louis d’Or als beste actrice en acteur van het jaar kregen toegekend. De acteur die zij ons wil schenken is Hans Otjes. Toegegeven: hij was al acteur, althans: hij gaf tien jaar cabaretvoorstel lingen en werd bij de kinderen populair door zijn optreden in de tv-programma’s Bibelebons en Hollebolleboom. Laatste lijk hebt u hem kunnen zien als oom agent in de musical Hé, kijk mij nou. Vera Baresova, die hem in zijn eigen theatervoorstelling had zien optreden, was er echter van overtuigd dat hij, met zijn tragikomische en mimische talent, méér kon. „Jij moet een echte acteur worden”, zei ze. „En ik zal je dat maken”. Ze stelde hem voor het Dagboek van een krankzinnige van Gogolj te doen. Niet niks dus. Om drie redenen. 1. Het is een lange solo, met veel wisselende gemoeds stemmingen, waarbij de acteur maar één misstap hoeft te maken op het smalle ezelspaadje tussen gekte en niet-gekte, om reddeloos in de afgrond te storten. 2. Dag boek van een krankzinnige is een proza stuk, wel geschikt maar niet bedoeld voor toneel, waardoor het veel techniek vereist om de tekst nagenoeg onbewerkt over het voetlicht te brengen. 3. Dagboek van een gek heeft in Nederland al een bepaalde naam en faam door Henk van Ulsen. mannen, onder wie vooraanstaande politi ci en acteurs, waarin werd verklaard dat zij medewerking aan abortus hadden ver leend. Een onderzoek van het Spaanse hooggerechtshof heeft uitgewezen, dat jaarlijks ruim driehonderdduizend Spaanse vrouwen zich laten aborteren, de meesten in het buitenland. Dat is althans de verwachting die er bij het Britse publiek is ingehamerd. Of mevrouw Thatcher, al haar flinke verklaringen ten spijt, in de Ierse hoofdstad zegevierend uit het confe- rentiestrijdperk zal treden, mag ern stig worden betwijfeld. Geen enkel van de andere lidstaten van de Europese Gemeenschap heeft tot nu toe bereid heid getoond Maggie en haar regering ook maar halverwege tegemoet te ko men de Britse eisen zijn, niet voor het eerst, daarvoor te extreem. Brezjnjev somber over Russische economie rnise- ran in ianke- zitten - - - 1 een; daarna) ovememen. Het is duidelijk dat die andere landen, bij wie het geld evenmin op de rug groeit, daar weinig voor voelen. Elke 270 miljoen gulden die de Britten minder zouden betalen, betekent bijvoorbeeld voor minister Frans Andriessen (Financiën) een ex tra uitgave van 25 miljoen. Er is een tweede reden voor terug houdendheid bij Londens Europese partners. Wat mevrouw Thatcher eist, komt eigenlijk neer op een herziening van de voorwaarden voor het Britse lidmaatschap van de EG. Zo’n herzie ning heeft echter al eens plaatsgehad: in 1975 bekroonde de Labour-premier Harold Wilson, ook in Dublin, de fa meuze „heronderhandelingen” over het Britse EG-lidmaatschap. Destijds werd een „financieel mechanisme” in het leven geroepen dat in werking zou treden als een lidstaat in economische moeilijkheden zou komen. Het financieel mechanisme dat Wil son uit het vuur sleepte, was de zege praal in een Pyrrus-overwinning: er waren zoveel beperkende voorwaar den aan verbonden dat het nog nooit in werking is getreden. De Benelux-lan- den en de Europese Commissie, het „dagelijks EG-bestuur”, willen nu mee werken aan een aanpassing van het mechanisme. Dat zou maximaal een verlichting van de Engelse financiële (Van onze redactie buitenland) DJEDDAH. In de kelders van de Grote Moskee in Mekka bevinden zich nog tweehonderd rebellen, en niet „een hand jevol” bezetters zoals de autoriteiten van Saoedi-Arabië beweren. Dit is vernomen uit zeer betrouwbare bron in de Saoedi- sche stad Djeddah. Volgens deze bron zijn de rebellen goed bewapend en hebben ze de beschikking over veel munitie en levensmiddelen die zij al dagen voor de overval naar de kel ders van de moskee hebben gebracht. In de eerste week van de bezetting heeft de nationale garde van Saoedi-Arabië vol gens deze bron 300 rebellen gedood of gevangen genomen. Dat betekent, dat de bezetting vorige week is uitgevoerd door 500 man. Volgens Saoedische persberichten zou den de bezetters nog enkele gegijzelden in hun macht hebben. Alle uitgangen van de moskee, ook die van de ondergrondse gewelven, worden door Saoedische troe pen bewaakt. De officiële zijde is in Saoe di-Arabië meegedeeld, dat de soldaten op dracht hebben gekregen voorlopig geen geweld te gebruiken tegen „het kleine aantal bezetters” dat zich nog in de Mos kee bevindt. De regering wil de gewapen de bezetters levend in handen krijgen en hoopt dat zij zich tenslotte zullen overgeven. achter op wat is gepland. De Russische leider liet doorschemeren dat de economi sche doelstellingen voor volgend jaar zul len moeten worden verlaagd. De indu striële produktie groeide afgelopen jaar niet met 5,7 procent, zoals werd verwacht, maar met 3,5 procent, en ook de groei van de olieproduktie viel tegen. Felle kritiek leverde Brezjnjev op de Russische spoorwegen en op de ijzer- en staalindustrie. Ook de bouwsector moest het ongelden, omdat daar in een aantal gevallen half voltooide projecten werden achtergelaten. Het centraal comité van de partij keur de gisteren het economische plan en de begroting voor volgend jaar goed. Deze stukken worden vandaag voorgelegd aan de Opperste Sovjet. De gisteren in het Politbureau gekozen Tichonov is specialist op het gebied van de zware industrie. Hij is sinds lang een van de naaste medewerkers van Brezjn jev. Sinds 1976 is Tichonov vice-premier. Daarvoor heeft hij verschillende andere hoge posten bekleed. Het centraal comité heeft gisteren de 49-jarige landbouwspeci- alist van de partij, Michail Gorbatsjov, tot kandidaat-lid van het Politbureau benoemd. Voor het eerst sinds de al vijf weken durende staking van het technisch personeel van het Charing Cross-ziekenhuis in Londen, mocht gisteren de lege olietank van het ziekenhuis worden gevuld. Veel hielfo dat niet, want de nieuwe voorraad was al na negen uur weer op. Sinds het begin van de staking, heeft het ziekenhuis geen patiënten meer kunnen opnemen. Bovendien moest een aantal zieken naar andere ziekenhuizen worden overgebracht. Op de foto kijken verpleegsters toe hoe de olietank wordt gevuld. De staking heeft in Engeland voor veel deining gezorgd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3