Turkse vrouw uit Beverwijk moet Nederland verlaten 1 Meerderheid Velser bevolking tegen plaatsing kernwapens s Rijkswaterstaat gaat autoverkeer op Amsterdamseweg met lichten regelen Hoogovens zet jubilarissen in feestelijk zonnetje Veelzeggend Stuur bloemen als It brengt die schittering in je ogen? Commissies bijeen in Stadskantoor iemand de hond in de pot vindt Secondenwerk” rP BEVEILIGING OP DRIE PLAATSEN TEN BEHOEVE VAN TUNNELVERKEER S •1 ENQUETE IKV WIJST UIT aar Wat SPECIALE BRILLANT AANBIEDINGEN kom kijken in onze etalages J U W L w. 19 7 9 5 NOVEMBER WOEN 5ÜAG 2 8 IJMOND 4 BEROEP TEGEN UITWIJZING VERWORPEN (Van een onzer verslaggevers) h Diamant is voorahiid. Succes Gescheiden (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Rijkswaterstaat is bereid ten behoeve van een grote re verkeersveiligheid aan de zuid kant van de Velser Tunnel diep in de beurs te tasten. Aan de Am sterdamseweg komen verkeers lichten ter hoogte van de afslag naar de oude Rijksweg (naar Haarlem) en vervolgens bij de T- kruisingen naar Rijksweg 6 (rich ting Amsterdam/Utrecht) en naar Rijksweg 9 (route Alkmaar/Be- verwijk). Plaatsing van de kost bare lichtinstallaties wordt voor „de tweede helft van 1980” in het vooruitzicht gesteld. VELSEN. De meerderheid van de Velser bevolking is tegen de plaatsing van kernwapens in Nederland. Dit is de voorlopige uitslag van een enquête, die werd georganiseerd door het Interker kelijk Vredesberaad (IKV). Deze uitslag werd dinsdagavond na een „schrijfavond” in de IJmui- der Paterskerk, waarin IJmuide naren schriftelijk konden protes teren tegen plaatsing van kern wapens in Nederland, bekend gemaakt. 10'1 4 "W, 1 JUWELIER (ADVERTENTIE) s de 50 ur ■w W -jL (ADVERTENTIE) De Staatsraad meent nu dat het motief van gezinshereniging is vervallen en dat de staatssecretaris in dit geval kon vast ring met brillant va 98,- ont- i-ge- leeft a pel Iden men irop Lijke ver- teri- iteld otor iats^ ver- oor- uwe men IUW- iten, de ;atie <x. Exact hetzelfde beeld komt naar voren uit de télcijfers gedurende de avondspits (half vijf tot half zes) waarover Rijkswa terstaat voor eerdergenoemde datum be schikt. Opvallend was, zoals op elke werk dag ’s avonds, het drukkere verkeer uit oostelijke richting naar Velsen toe. Voor de punten aan weerskanten van de drie kruisingen waar ook toen geteld werd luidden de cijfers op de gekozen februari dag 915 (Velsense kant) en 495 automobie len die het vrij ingewikkelde knooppunt uit oostelijke richting naderden. Aange vuld met tellingcyfers voor wederom de oude Rijksweg (568) en Rijksweg 9 (422) zijn deze waarnemingen voor de wegbe- De situatie aan de noordkant van de Velser Tunnel (Velser Traverse met toelei dende wegen) is een stuk gecompliceerder dan aan de Amsterdamseweg en daardoor moeilijk vergelijkbaar. Hier kwamen eer der dit jaar al verkeerslichten. Door fou tieve afstelling van de apparatuur ont- heerder Rijkswaterstaat veelzeggend ge noeg. Er is naast de vaak lange wachttijd het verhoogde risico door automobilisten die vanaf de toeleidende wegen „nog net een gaatje zien” en de Amsterdamseweg opschieten. Aanrijdingen en „bijna-bot- singen” zijn daarmee schering en inslag. En hoofdzakelijk dat euvel wil Rijkswa terstaat door regeling met verkeerslichten uit de wereld helpen. Een geordend en daardoor veiliger afwikkeling van het ver keer staat voorop. De uitslag van de enquête wordt naar de politieke partijen in Velsen en Den Haag gestuurd. De schrijfavond, georganiseerd door het IKV en het Vredesbureau ’t Kan An- Vergeleken met de resultaten van de zelfde enquête die in andere plaatsen werd gehouden is de uitkomst in Velsen niet opzienbarend te noemen. Het aantal ondervraagden in de onderzochte ge meenten dat tegen kernwapens in Neder land is schommelt tussen 60 en 77 procent. ders, is volgens mevrouw Dini Harms van het IKV een succes geworden. „Er is door een aantal IJmuidenaren 220 briefkaarten geschreven aan de leden van de Tweede Kamercommissies van defensie en buiten landse zaken”, vertelt mevrouw Harms. „Deze kaarten werden met name gericht aan de CDA-kamerleden Lubbers en De Boer. Ook werden veel briefkaarten ge adresseerd aan de ministers van defensie Scholten”. De plannen voor het houden van deze. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Een Turkse vrouw met vier minderjarige kinderen uit Bever wijk moet ons land verlaten. De afdeling rechtspraak van de Raad van State is van mening dat van gezinshereniging, waar op de vrouw zich had beroepen, geen sprake is. Daarom hoeft de staatssecreta ris van justitie niet alsnog een verblijfs vergunning aan de vrouw te verlenen. De vrouw was met haar kinderen naar ons land gekomen enkele maanden nadat in de zomer van 1977 een verzoening tot stand zou zijn gekomen met haar echtge noot. De man was toen al een jaar legaal in Nederland na een aantal jaren in West- Duitsland te hebben gewerkt. In die perio de had zijn echtgenote hem verlaten we gens huwelijksmoeilijkheden en was zij met de kinderen naar haar vaderland teruggereisd. schrijfavond ontstonden pas na de massa le demonstratie tegen de kernbewape ning, die afgelopen zaterdag in Utrecht werd gehouden. „Professor Berkhof die namens de Raad der Kerken sprak riep de demonstranten op de ministers en de ka merleden te bedelven onder schriftelijke protesten tegen plaatsing van kernwa pens denken. Omdat de kamercommissies over deze problematiek de volgende week al gaan praten hebben we zo snel mogelijk deze schrijfavond georganiseerd.” Tijdens het beroep bij de Raad van State kwam echter aan het licht dat het paar al in februari 1977 officieel van el kaar was gescheiden. houden aan het beleid om in het algemeen geen vreemdelingen een verblijfsvergun ning te verlenen. Daarop worden uitzon deringen gemaakt indien een Nederlands belang dat vereist dan wel indien er klem mende redènen van humanitaire aard zijn. De Raad van State is ook niet inge gaan op het verzoek van raadsman mr. Hulkenberg om een beslissing uit te stel len, omdat er nieuwe omstandigheden in het spel zouden zijn. De commissie voor financiën be spreekt vanaf half acht onder meer de legesverordening 1980 en de wijzi ging van de verordening onroerend- goedbelastingen tarief 1980. De agenda van de vergadering van de commissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening die om vijf uur begint is gewijzigd. De organisa tie van de stadsvernieuwing wordt nu maandagmiddag 3 december om vier uur in een ingelaste commissieverga dering behandeld. Fleurop interflora staat garant voor uw bloemengroet Koninginne- gracht 1J5, 2S14AM Den Haag Haarlem (023) 324839 Grote Houtstraat 33 BEVERWIJK. In het Stadskan toor te Beverwijk staan donderdag middag en -avond drie commissiever gaderingen op het programma. kele ype het bij cht- ong nge- De wel Dit vste 10 10 50 r0 50 ’5 inon F-16 lani- M6- De stoel van ning tot 1 i dat VVD om- Eind 1977 kon haar man in Nederland verblijven, omdat hij met een Nederland se vrouw zou gaan trouwen. Volgens de Beverwijkse politie zou hij toen hebben verzwegen al kinderen uit een huwelijk te hebben. Tijdens de behandeling van de zaak ontkende de Turk dat hij over zijn nakomelingen zou hebben gezwegen. Bij zijn terugkeer in Nederland had hij zijn zoon Ali al meegenomen, drie maanden later volgden vrouw en andere minderja rige kinderen. De commissie jeugdzaken verga dert om half acht en bespreekt onder meer een voorstel over herziening van de subsidieregeling voor de stich ting ontmoetingscentrum Alpha en de budgetverhoging voor de Bever wijkse Sociaal-Culturele Raad, de club- en buurthuizen en het jongeren centrum Labyrinth. uitbouwen van onze welvaart zal slechts mogelijk zijn als we allemaal met grote inventiviteit ons werk doen.” IJmuidenaren schrijven protestbrieven aan Tweede-Kamerleden tegen de plaatsing van Druk moment aan de Amsterdamseweg op een doordeweekse dag. Een toenemende verkeersstroom op deze oostwestverbinding levert voor auto s vanaf toeleidende wegen herhaaldetijk stagnatie op. X JUWELIER^^fc^DIAMANTAIR Traditiegetrouw heeft Hoogovens IJ- muiden dinsdag de jubilarissen van het staalbedrijf massaal in het zonnetje ge zet. Dat gebeurde even traditiege trouw in het Congrescentrum in Den Haag waar die jubilarissen met hun echt genotes, directieleden en bedrijfschefs een gezelschap formeerden van circa 1200 personen. De feestelijke gasten wer den onder de muzikale tonen van de Hoogovensharmonie ’s middags ontvan gen. Na de aangeklede borrel schaarde het gezelschap zich aan de dis. In een De Fleurop bloemist overbrugt voor u alle afstanden in 150 landen In de Prins Willem Alexanderzaal en de Carrouselzaal van het Congresge bouw werd de gasten in de avonduren een feestprogramma gepresenteerd. Voordat 25 bussen de feestgangers weer thuis brachten werd aan alle aanwezigen een krant uitgereikt waarin verslag werd ge daan van de feestelijkheden. stonden aan weerskanten kort na inbe- drijfstelling ellenlange files. Dezelfde „kinderziekten” zijn volgens een woord voerder aan de zuidkant niet te verwach ten. „Het verkeersaanbod is daar relatief geringer. Afstelling van de lichten blijft uiteraard secondenwerk, maar luistert daardoor minder nauw. Een goede afwik keling heeft daarbij slechts zijdelings met het verkeersbeeld direct bij de tunnel van doen”. De verkeerslichten aan de zuidkant werken straks synchroon en dag en nacht onafgebroken. Bij Rijkswaterstaat wordt een vierde installatie bij de kruising Am- sterdamseweg/’s Gravenlust wenselijk ge noemd voor een evenwichtig verkeers beeld. Een suggestie die met reserves wordt ontvangen bij de gemeente Velsen die voor de kosten zou moeten opdraaien. Regeling van het verkeer ter plaatse met behulp van lichten kwam drie jaar geleden voor het eerst ter sprake in de zogenoemde Velser- Tunnelcommissie, het geijkte overlegplatform voor ver- keersaangelegenheden spelend op de toe leidende wegen naar de Velser Tunnel. De gemeente Velsen is hierin vertegen woordigd met mensen van bet eigen poli tiekorps en de Dienst Openbare Werken. De noodzaak van de nu aangekondigde voorziening kon toen al aan de hand van tellingcijfers hard worden gemaakt. Hoofdbezwaar vormen ter plekke de lan ge wachttijden voor het autoverkeer dat komende vanaf de Rijksweg langs Beeckestijn en vanaf Rijksweg 6 (uit rich ting Amsterdam) links dan wel rechtsaf de drukbereden Amsterdamseweg op wil. Voor registratie van het verkeersaanbod op genoemd weggedeelte werd in februari 1976 een willekeurige (werk)dag geprikt. Donderdag 12 februari. In de ochtend spits bedroeg het verkeersaanbod op die datum ter plaatse 988 en 144 achtereenvol gens uit westelijke richting (Velsense kant) en vanuit het oosten. Auto's vanaf de oude Rijksweg (858 stuks) en Rijksweg 9 (339) probeerden tussen die verkeers stroom door op de Amsterdamseweg te komen wat binnen de tijd dat geteld werd (tussen half acht en half negen) nogal eens met wachten gepaard ging. Voorlopig commentaar vanuit de Dienst Openbare Werken: „Een peperdu- In de gemeente Velsen hebben 500 Vel- senaren door middel van een representa tieve steekproef via een stemkaart hun mening kunnen geven over een voorstel van het IKV, dat luidde: „In de komende kabinetsperiode moeten de kernwapens uit Nederland worden verwijderd”. Van de ondervraagden is 73 procent het eens met deze uitspraak, terwijl bijna dertien procent er tegen is. Bijna zeven procent had geen mening, 2,5 procent vulde de stemkaart niet goed in en de overigen namen niet de moeite iets op de kaart aan te strepen. I - -■ A A-- r re voorziening waarvan de noodzaak vooralsnog in twijfel kan worden getrok ken”. Voor langzaam verkeer (fietsers en bromfietsers) bestaat ter plekke een on beveiligde doch intensief gebruikte oversteekplaats. Lichten ten behoeve van autoverkeer én tweewielers bij de kruising ’s Gravenlust biedt volgens de zelfde zegsman absoluut geen waterdich te beveiliging. Het lang niet optimale gebruik van de nabijgelegen tunnel on der de Parkweg moet het bezwaar onder steunen. „Deze kostbare beveiliging wordt dagelijks door tientallen Velsena- ren genegeerd. Vlakbij de nieuwe onder doorgang steken zij plompverloren de drukke Parkweg over”. Opvallend veel gemeente-ambtenaren zijn daarbij die tussen Velserbeek en het voormalige raadhuis in Oud-Velsen de kortste weg kiezen. Het laatste laat hij onvermeld. Om begrijpelijke redenen. kernwapens in Nederland tijdens de door het IKV belegde „schrijfavond" in de IJmuidense Paterskerk. korte inleiding wierp bedrijfsdirecteur ir. F. E. Mathijsen Gerst een blik terug in de historie van Hoogovens. Hij benadruk te dat met name in de huidige tijd vol schijnbare tegenstellingen, nostalgie en weemoed naar het verleden beschijpelij- ke zaken zijn. Vooruitblikkend op de 80’er jaren merkte spreker op: „De vraag is, of we in staat zullen zijn voldoende ideeën op te brengen om in te spelen op de wensen van onze klanten en verschuivin gen in het krachtenspel op te vangen. Dat vraagt van ons allemaal flexibiliteit. Het van DVD eeds bij r de ider- □Iks- A. en geld voor oren A-;’- 0 V F i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5