MIJNEN IN DE NETTEN Veertig jaar precisiewerk Hecht ensemblewerk bij Jan van Dommelen PTT’er viert veertigjarig jubileum Ï'ÏS^’ wat vertel je me nou? juwelier Strego ’’De zenuwen” voor dat examen? OVER IJMUIDEN GESPROKEN 9 De Jantjes-IP 15 35 Noordersluis Exodus De Jantjes-2P I Aanzet tot gouden jubileumviering Ger Tarbernal strego Dokter Veldman 5 l 8 IJMOND 19 7 9 WOENSDAG 2 8 NOVEMBER J I haarlem I UW VERTROUWEN WAARD door Jan van Baarsel 4. Lange Nieuwstraat 10 IJMUIDEN 16 Strego-zaken f H een der jjmuiden ÏS de heer G. Visser te IJmuiden: „Na de JOKE DIEBEN-FRERICHS (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Zo zette Henk Vening sr. een geloof waardige inrichtingsdirecteur en Agnes Langeler een menselijke verpleegster op de planken, waarbij zij op knappe wijze gestalte gaven aan het bij de medische staf langzaam maar zeker groeiende be sef, dat er met mevrouw Savage (in tegen stelling tot haar familieleden) niets loos is. Wat die familieleden betreft: de typerin gen van de onbenullige rechter Samuel, de mislukte politicus Titus en de inhalige Lily Belle waren bij respectievelijk Ruud Tierolf, Frans Dortmundt en Rachel Tie- rolf in prima handen. Voor Frans Dort- Zoals gezegd wist Ger Tabemal alle facetten van haar moeilijke rol voortreffe lijk uit te beelden. Goed tegenspel kreeg ze van de mede-bewoners van de inrich ting, vertolkt door Marianne Lindhout, Leo Serné, Jan Struiksma en Aag Dort mundt. Speelde dit viertal heel beheerst en ingetogen, iets te uitbundig was de kwikzilverachtige typering van Fairy May door Ria Staats. Voor het overige bleek regisseur Arend Hauer zijn spelers goed in de hand te hebben gehouden, waardoor het inrichtingsleven door „Jan van Dom melen” sfeervol en zonder ongewenste komische neven-effecten werd getekend. Een lezer vraagt zich af of er ooit een gedicht speciaal aan de Noordersluis is gewijd. We houden ons voor tips van lezers aanbevolen. Aan de hand van recensies in vergeel de kranten gaven we onlangs enige bij- zonderheiden over De Jantjes, het suc cesvolle toneelspel dat in 1920 voor het eerst werd opgevoerd. De heer Bert Pij pers te Beverwijk blijkt in het bezit te zijn van een oud programmaboekje met de oorspronkelijke teksten en gegevens over de originele rolbezetting. De toneel tekst is van Herman Bouber. De tekst van de liedjes werd geschreven door Louis Davids, Deze trad in die tijd regel matig op met de uit engeland afkomstige Margie Morris („Hij, zij en de piano”); samen zorgden ze voor de muziek waar aan De Jantjes een groot deel van hel succes had te danken. „Als de tros wordl losgesmeten” werd gezongen door „De Blauwe”. Het lied „Nou tabé dan, ik groet je, mijn mooi Amsterdam” were de titel „Exodus van IJmuiden”. Ze wil graag nadere bijzonderheden vernemen. (Is een van de lezers in het bezit van dit boekje? Dan graag een briefje of tele foontje). DE TROLDERVLOOT bleef in de vei lige haven, nu behalve op het gevaar van ronddrijvende mijnen ook op aanvallen Mevr. A. P. Veldman, Sophialaan 15, Hilversum: „Indertijd stond onder het hoofd „Over IJmuiden gesproken” een stukje over dokter Veldman. Een lezer vermeldde dat deze een geel, waterproof pak droeg, ’k Ben een dochter van dok ter Veldman maar kan me niet herinne ren mijn vader ooit in zo’n pak gezien te hebben. Wel weet ik dat we een Dobber- man-pincher hadden die mee de prak tijk in ging”. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het breau van dit blad met vermel ding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). Een lezeres herinnert zich dat kort na de Tweede Wereldoorlog in een kleine oplage een werkje is verschenen onder TWEE ONDERWERPEN beheersten de gesprekken in het IJmuiden van fe bruari 1917. Waar men ook kwam, overal hoorde men de mensen van ge dachten wisselen over de consequenties van de „duikbootoorlog zonder genade” die door Duitsland was afgekondigd. De stoomtrolder Derika IJM 265 was het eerste slachtoffer; de commandant van een onderzeeër had de trolder in de grond laten boren, hoewel de schipper niet op de hoogte van de nieuwe Duitse maatregel kon zijn. Gelukkig werden alle opvarenden gered door de Katwijk- se trollogger M. A. de Ruyter. Tweede onderwerp van de gesprekken in het dorp tussen het Noordzeekanaal en de Vissershaven was de felle kou die van geen wijken wilde weten. De IJmuiden manufacturier M. G. van Praag maakte een royaal gebaar: hij stelde tweehon derd wollen dekens beschikbaar voor de armsten in de gemeente Velsen; Van Praag liet het aan de kerkbesturen over de meest behoeftigen aan te wijzen. „Qok Jan maakte hier gebruik van. Het kwam echter wel eens voor dat Japie helemaal vergat Jan weer op te halen, zodat deze een uur aan de overkant stond te wachten". Zijn chef overhandigde de jubilaris cadeau’s en zette vervolgens mevrouw Looff in de bloemen. Na afloop van de officiële gedeelte werden de aan wezigen in de gelegenheid gesteld de ju bilaris te feliciteren. mundt is aan het slot van de voorstellin genreeks (vrijdag en zaterdag zijn in de toneelzaal van „Zomerlust” de laatste twee opvoeringen van „De dwaasheid heeft haar eigen recht” te zien) nog een extra podium-optreden weggelegd, als hij in zijn kwaliteit van voorzitter van toneel vereniging „Jan van Dommelen”, alvast de aandacht vestigt op het jubileum van de met een breed talent begenadigde hoofdrolspeelster Ger Tabemal. ft bevrijding is nog een tweede lied zeer populair geworden waarin de naam IJmuiden werd genoemd, namelijk „Op de sluizen van IJmuiden” van Joop de Leur. Het blijspel „De dwaasheid heeft haar eigen recht” van John Patrick speelt zich af in een inrichting voor geestelijk ge stoorden. In dit instituut (navrant genoeg Het Klooster geheten) wordt de oude me vrouw Savage op last van haar stiefkinde ren ter observatie opgenomen, omdat zij na de dood van haar man het familiever mogen aan allerlei dwaze liefdadige doe leinden zou verspillen. Weldra blijkt de oude dame echter een heel plausibele ver-, klaring voor haar financiële handel enl wandel te hebben, en neemt zij op alles behalve gestoorde wijze wraak op haar „broedsel” door ze als hebzuchtige en goedgelovige dwazen voor iedereen te kijk te zetten. om een groot aantal trolders de visserij te laten hervatten. Op 20 maart waren er al weer meer dan zestig boten op zee. De trolders werden volgens de toezeg ging door de onderzeeërs met rust gela ten maar het mijnengevaar bleek nog altijd bijzonder groot te zijn. Dat onder vonden allereerst schipper en beman ning van de stoomtrolder De Twee IJM 145. Bij het ophalen van de netten kre gen ze een mijn aan boord. Er was geen van de oorlogslasten op dit land stag neerde de aanvoer echter. Uiteraard on dervonden de IJmuidenaren ook thuis de gevolgen van de kolennood - en dat in een tijd waarin er praktische geen ande re mogelijkheden voor de verwarming waren. Bij de scholen raakten de kolen hokken eveneens leeg. Vandaar dat het gemeentebestuur van Velsen besloot aan de paasvakantie van de openbare scholen nog wat extra vrije dagen toe te voegen; deze zou gaan duren van 24 maart tot de dinsdag na pasen. ER BLEEF VIS aan de markt komen dankzij kustvaartuigen die van de zeilen gebruik maakten. Op 8 maart vluchtten er tientallen de haven van IJmuiden binnen die stuk voor stuk de indruk van één grote ijsklomp gaven. Door de stren ge vorst was het zeewater dat door een oosterstorm op de boten werd gezwiept vrijwel direkt in ijs veranderd. De situa tie was voor de opvarenden levensge vaarlijk geworden. Alleen door hun goe de zeemanschap zagen ze nog kans hun toevlucht in IJmuiden te zoeken. OP 10 MAART vergaderden de trol- derreders van IJmuiden. Er was een officieel bericht binnengekomen dat de boten op de Noordzee konden rekenen op absolute veiligheid wanneer ze zich aan een bepaalde route zouden houden. De reders besloten de trolders na de vijftiende maart weer naar zee te laten gaan, aannemend dat er voldoende steenkolen ter beschikking zouden zijn. Het bestuur van de redersvereniging wist dat er in ieder geval één volgeladen Rijnlichter naar IJmuiden op weg was. Deze kwam inderdaad op 13 maart aan. De lading bedroeg bijna vijfhonderd ton. Geen reden om te juichen over de toekomstmogelijkheden, wel voldoende len temidden van een aantal drijvende mijnen was gekomen. Zodra men het gevaar had ontdekt had men geprobeerd de netten op te halen om ze gauw moge lijk veiliger water op te zoeken. Maar toen de netten goed zichtbaar werden ontdekte men dat er al enkele mijnen in verward waren geraakt. Er was maar één mogelijkheid om zich in veiligheid te brengen: al het kostbare materieel te kappen. IN IJMUIDEN mocht goed worden verdiend zo lang de boten in de vaart waren en grote schadeposten uitbleven, het risico dat de mannen op de visserij liepen was met geen geld te compense ren. Geen wonder dat de verontwaardi ging hier algemeen groot was toen enige leden van de Eerste Kamer het nodig vonden zich kritisch uit te laten over de manier waarop de troldermensen hun geld besteedden. Citaat uit het afdelings verslag van de Eerste Kamer: „Terwijl tegen het wetsontwerp tot aanvulling van de begroting van inkomsten en uit gaven van het Staatsvissershavenbe- drijf te IJmuiden voor 1916 geen be zwaar bestond, wensten enkele leden echter van deze gelegenheid gebruik te maken om er hun leedwezen over uit te spreken dat een belangrijk deel der oor logswinst door de vissers te IJmuiden gemaakt roekeloos door hen was ver kwist in plaats van bespaard.” - Men kan zich afvragen wat er zou zijn gebeurd als deze Kamerleden eens naar IJmuiden waren gekomen om ter plaatse hun woorden te herhalen. Temidden van zijn collega’s, familie en belangstellenden vierde de IJmuidenaar Jan de Loojf dinsdagmiddag in de kanti ne van het postkantoor in IJmuiden zijn 40-jarig ambtsjubileum bij de PTT. De heer De Looff is in 1939 in dienst geko men van de PTT. Tot 1956 was hij tele grambesteller en postbode. Voor korte tijd verliet hij IJmuiden om in het Haar lemse hoofdpostkantoor een functie te aanvaarden als kantoorbesteller van de agenda-afdeling Nog geen jaar later keerde De Looff terug naar Velsen, toen er een plaats als kantoorbesteller vacant was. Nu kennen zijn collega’s heb als beheerder van de bedrijfskantine van de PTT. „Jan is de horeca ingegaan”, aldus directeur M. Meinster. In zijn speech sprak de directeur grote waardering uit voor de staat van dienst van de jubilaris. Vooral zijn handigheid en zijn ontwape nende humor werden door zijn collega’s op prijs gesteld. Directeur Meinster overhandigde de jubilerende PTT-ambte- naar een oorkonde, een gouden jubileu- minsigne en de gebruikelijke jubileum- gratificatie. Vervolgens nam de heer B. Duijnmeijer, chef van de afdeling, het woord en memoreerde in zijn toespraak „het bootje van Japie Visser”. Met dit pontveer werden de postbestellers het Noordzeekanaal overgezet als zijn in Velsen-Noord post moesten rondbrengen. van onderzeeërs moest worden gere kend. De plaatselijke reders hadden een eigen verzekeringsfonds, de Onderlinge Oorlogs-Risico-Maatschappij. Deze was in het begin van de oorlog gesticht toen particuliere ondernemingen zich onder deze omstandigheden niet aan het verze keren van vissersvaartuigen bleken te wagen. Ook de onderlinge maatschappij vond het risico na de afkondiging van de onbeperkte duikbootoorlog te groot ge worden. Ze verklaarde dat ze, in afwach ting van nader beraad, geen verantwoor ding nam voor boten die toch nog zee zouden kiezen. HET ZOU OVERIGENS, zelfs al had de onderlinge maatschappij haar fiat gegeven, onmogelijk zijn geweest om alle trolders weer op korte termijn te laten uitvaren. Er was geleidelijk een groot gebrek aan steenkolen ontstaan. De prijs was aanvankelijk acht gulden per duizend kilo’ Deze was opgelopen tot vijftig gulden, maar ook voor dit vele geld was het steeds moeilijker gebleken voldoende brandstof voor de stoomtrol- ders te krijgen. De steenkolen moesten bijna uitsluitend van Duitsland worden betrokken. Door de toenemende druk f|.. r :V. speciaal geschreven voor de rol var „Dolle Dries”. Uit andere gegevens die Bert Pijpers in zijn bezit heeft blijkt dal na de première op 14 augustus 1920 al gauw werd gewerkt met nog een tweede bezetting én een reizende ploeg. Hoe groot het kassucces was werd eens aldus gekarakteriseerd; Herman Bouber kon binnen twee jaar van een 'sobere behui zing in de Jordaan naar een riante wo ning in de Sarphatistraat gaan. In later jaren is nog opgevoerd De Jantjes II, ofwel: „Als kinderen groot worden”. (ADVERTENTIE) Veel mensen hebben voor of tijdens school- en rijexamen wat ze noemen „de zenuwen". Zij kunnen zich minder goed concentreren en maken daardoor vaak onnodig fouten. Gelukkig is er voor hen Valdispert, dat ook zonder bezwaar door kinderen gebruikt kan worden. Valdis pert is een zuiver natuurprodukt uit de va- leriaanwortel. Valdispert brengt u weer tot rust maar maakt niet loom of slaperig. Valdispert dragees zijn gemakkelijk in te nemen. Vraag nadrukkelijk Valdispert. Uitsluitend bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. SANTPOORT. Hoewel het gouden toneeljubileum van Ger Tabernal pas bij de volgende uitvoeringen-reeks van „Jan van Dommelen” officieel zal worden herdacht, was voor de onbetwiste ster-speelster van dit Santpoortse gezelschap ook in de deze week gegeven serie voorstellingen van „De dwaasheid heeft haar eigen recht” al een hoofdrol weggelegd. Als de vermeend gestoorde Ethel Savage zette Ger Tabernal die haar amateur-toneelcarrière vijftig jaar geleden begon bij een vereniging in Assendelft een schitterende rol op de planken. Haar doorleefde vertolking was tot in de puntjes uitgewerkt en dankzij haar gerijpt talent én hecht ensemble-werk wist „Jan van Dommelen” haar publiek van de eerste tot de laatste minuut te boeien. instrumentmaker bij Hoogovens leidde hij na verloop van tijd een eigen ploeg instrumentenmakers waarmee hij in 1959 overging naar Mekog. Het aantal instru menten bij dit bedrijf groeide sinds die tijd van 480 naar 4300. Na de heer Wierin- ga spraken de adjunct-chef van de afde ling Meet- en Regeltechniek, de heer W. Loerakker en namens de ondernemings raad A. C. J. van der Ven nog een kort woord. De heer Van der Ven betrok me vrouw Baak met een bloemstukje in de hulde. Na een soort diaquiz met goed gevolg te hebben afgelegd ontving de jubilaris als laatste geschenk van zijn collega’s nog een micro-meter. In veertig jaar opgeklommen van leer ling tot opzichter eerste klasse. Dat pres teerde de heer J. Baak uit Driehuis, chef onderhouds-, meet- en regeltechniek van de technische dienst bij Mekog. In de feestelijk versierde koffiekamer van dit bedrijf vierde hij maandagochtend, in gezelschap van echtgenote, familieleden, personeelsleden, chefs en oud-chefs zijn veertigjarig jubileum. Tijdens deze vie ring werd de jubilaris door zijn afdeling verrast met een geslaagde mini-kopie van de IJmuidense watertoren. Mekogdi- recteur G.W. de Vries bood hem namens de directie geschenken een insigne met briljant en een gouden horloge aan. De chef van de afdeling Meet- en Regeltechniek de heer K. A. W. Wieringa schetste in het kort de loopbaan van de jubilaris. In 1939 begonnen als leerling- Een unieke foto van de Vissershaven zoals deze in het beginstadium was Op de achtergrond de Bik en Arnoldkade. toen êon dor belangrijkste centra van IJmuiden. Geheel links het imposante hotel Willem Barendz. (Foto beschikbaar gesteld door mevr. J. Marcusse te Santpoort). schijn van kans om deze onklaar te maken. Daarom voer de trolder direkt naar IJmuiden terug. Van slapen kwam nooit veel op een vissersboot, maar zelfs als er kans toe was geweest had niemand van De Twee een oog dicht durven doen. Zodra de trolder zich voor IJmuiden meldde werd er alarm geslagen. De sleepboot Billiton die voor militaire doe len werd gebruikt werd door de autori teiten aangewezen om de wacht bij De Twee te houden, tot de komst van speci alisten die de mijn zouden kunnen de monteren. Pas daarna zou de trolder toestemming krijgen om de Vissersha ven binnen te varen. IN DIEZELFDE MAAND maart, op de 25ste, werd een recordbesomming geboekt door de stoomtrolder Barendsz IJM 4. In IJmuiden had men vernomen dat de lading van achthonderd manden vis, die met een vrachtschip op weg was naar Engeland, verloren was gegaan. De handelaren boden in de vishal fel tegen elkaar op om een nieuwe partij te kun nen verzenden, naast de al eerder afge sproken leveranties. De prijzen in de vishal stegen daardoor op één dag met vijfenzeventig tot honderd percent. De Barentz besomde door deze omstandig heden na een reis van een week niet minder dan 31.450. SLECHTS ENIGE DAGEN later bleek wederom hoe groot de gevaren waren voor de mannen die de vis uit zee moesten halen. De stoomtrolder Delf land keerde zonder vistuig in IJmuiden terug. De schipper rapporteerde dat zijn boot ondanks alle voorzorgsmaatrege- A* X K.'

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9