BREED TAAKGEBIED VOOR CONSULENTE ANDERSTALIGEN «S IS, politienieuws Twee chauffeurs voorgedragen voor IRU-speld hcivcn- berichten I lw Ml van Vuuren speelt voor I Sinter Klaas 6 :h mos ft 280,- Japonnen 10-30% Coats 10-30% Deux pièces 10-30% Mantels 10-40% l TUNESIE 19-29 januari ’80 vliegreis - rondreis door o.a. Sahara KERSTREIS LONDEN 22-26 dec. ’79 995,- 1.179,- HOOG-SAUERLAND 28 jan-3 febr. ’80 Dure dakpannen «.mode 1 V 1 3 nt u Kostelijke kadcfe,die u alléén bij de Bruna-Winkel kunt kopen! PARKÉR F Gerichte aanpak Contact V l RUMOERIGE SCHOLIEREN TOCH GEBOEID DOOR „ALINKA’S DROOM” )S. vliegreis - luxe arrangement 4-en 7-daagse busreis - volledige verzorging v.a. 7 ,>4i E4A8® CACTRICUM HEEMSKERK RUIDEN 4 febr.-7 febr. ’80 17,50 I ItM (ADVERTENTIE) Steun scholenintegratie opnieuw kernthema in werkplan voor OBD OBD-directeur K. A. van Meer. (ADVERTENTIES) Barteljorisstr 24-28 Burg.Mooystr.K) Onderwijzers leveren weer vlot Sinterklaasspel af F 3 1 2 4. De nar Prettinio. minister Lieren koning Lucas van Tnumona bijeen in de troonzaal, waarde vorst wanhopig wordt van hun dichtspelletjes. VELSEN. Wordt er in theaterkrin- gen wel eens gesproken over een „moei lijke zaal”: de Onderwijzers Toneelvere niging Kennemerland is in haar lange bestaan niets anders gewend. Jaar na jaar verzorgt dit gezelschap de zoge noemde Sinterklaas-voorstellingen voor de IJmuider schooljeugd en een luidruch tiger publiek dan een zaal vol derde- tot en met zesdeklassertjes moet nog gevon den worden. Ook bij de „première” van „Alinka’s Droom” gisteravond in de Vel- ser Schouwburg weerden de opgewonden toeschouwertjes zich geducht. De herrie was echter van korte duur weldra slaagden de onderwijzers er in, de kinde ren via sterk spel bij het podiumgebeu- ren te betrekken en vanaf dat moment werden de belevenissen van de knorrige Vorst van Trumona ademloos gevolgd. L. W»’ BEVERWIJK. De Beverwijkse be roepschauffeurs K. Kruithof en C. G. W. Rietkerk zijn door hun werkgeversorgani satie in het wegvervoer voorgedragen voor een hoge internationale beroepson derscheiding. Het betreft hier de gouden IRU-speld met bijbehorende oorkonde. De twee Beverwjjkers wisten meer dan twintig jaar onberispelijk te rijden. Dit jaar kregen 82 bus- en vrachtwagenchauf feurs in Nederland een dergelijke onder scheiding. CD O Q. 0 Q cv Inlichtingen en boekingen voor deze reizen uitsluitend bij: Reis- en Passagebureau Hoyman Schuurman Gedempte Oudegracht 82 (in het Stadskantoor Haarlems Dagblad) Haarlem. Tel. (023) 313150 's Middags geopend van 1 tot 5 uur. «SC „Alinka’s Droom” (waarvoor OTK dit maal weer teruggreep naar de oorspron kelijke tekst van Ali Arbman in plaats van, zoals wij vorige week abusievelijk aankondigden, gebruik te maken van de uit ’68 daterende gemoderniseerde versie van Bert Pijpers) is een sprookjesachtige geschiedenis rond een verdwenen prins en een tot prinses verheven vondelingetje. De prins trekt de wijde wereld in om uit te vissen waar zijn pleegzusje vandaan komt en als hij na vijf jaar nog niet terug is, besluit zijn vader hem te gaan zoeken. Na een avontuurlijke tocht door een betoverd woud vindt de familiehereniging plaats. Met een dubbele bruiloft in het verschiet eindigt het stuk méér dan gelukkig. In de vrij statische beginscènes, waarin de spelers aan het publiek worden voorge steld en de intrige uiteen wordt gezet, is het vooral de levendige hofnar Prettinio van P. Eriks die de show steelt. Maar ook de menselijke minister Lier van P. Hey- blok mag er wezen, evenals de chagrijnige koning van J. Heilig, de vriéndelijke .ko ningin van N. Keirsgieter, de bevallige pleegdochter Alinka van P. Vogel, de sta tige gouvernante van T. Peet (een knap gen kamermeisje Karin van de door haar klas met een ware ovatie begroete E. van de Berg. Het boerenechtpaar Neel- tje en Klaas wordt door respectievelijk R. Wauwenaar en W. Bijvoet in stijl neerge zet. De kluizenaar krijgt een profetische vertolking van C. Peet, wiens echtgenote (om deze onvolledige opsomming te be sluiten) op de valreep gestalte geeft aan de Laplandse vrouw, die niet alleeen de af komst van Alinka verklaart maar en pas sant ook nog het leven van haar koninklij ke pleegbroer gespeeld door R. v.d. Mei redt. Dankzij de medewerking van Romana Zwanenburg, dochter van OTK-regisseur HAARLEM Grote Houtstraat 79 - Kruisstraat 40 - Rivièradreef 42 (Schalkwijk) IJMUIDEN Lange Nieuwstraat 495 ZANDVOORT Grote Krocht 17 - Kerkstraat 28 de allesomvattende richtlijnen van het schoolwerkplan op één lijn te brengen. Het OBD-werkgebied is toevertrouwd aan bij elkaar vier deelteams. Teams zijn aan het werk voor alleen Velsen, Bever wijk (vanuit de hoofdvestiging Platanen laan 2), Heemskerk, en tenslotte Castri- cum/Uitgeest. Het beleid per deelgebied zat in grote lijnen al besloten in de werk wijze gedurende de voorgaande jaren. Onder individuele aanpak moet in relatie tot het werkplan worden verstaan be moeienis met het stimuleringsbeleid (on der meer wegwerken van maatschappe lijk bepaalde achterstandsituaties) en het onderwijs aan anderstaligen. Marianne Kuster ging met ingang van december 1978 als consulente anderstali ge kinderen deel uitmaken van het vaste 'OBD-team dat een voormalige school aan de Beverwijkse Platanenlaan als thuisba sis heeft. Haar specialisme is orthopedagogie. Aanstelling (voorlopig voor drie jaar) was mogelijk via een zogenoemd projektsubsi- die. Op de rjjksbegroting 1979 schiep Mi nister Pais van Onderwijs daar de finan ciële ruimte voor. In alle vier deelprogramma’s binnen het werkplan is haar een ondersteunende taak toebedacht. Zij zet moeilijkheden op een rijtje die de buitenlandse leerling on dervindt voor een goed meedraaien op de Nederlandse school. Doel is in nauwe sa menwerking met de betrokken leerkracht tot een gerichte aanpak te komen. Voor een goede beoordeling van de leermoei lijkheden is observatie uiteraard van be lang. De ’’anderstalige” leerling zowel als de schoolteams zijn betrokken bij het be- geleidingswerk van de nieuwe consulente. In het gebied IJmond met een relatief hoog aantal buitenlandse leerlingen wordt op dit taakonderdeel grote nadruk gelegd. In 1980 en zeker ook in de jaren daarna. Marianne Kuster heeft buiten haar nor male dagtaak de handen vol aan de voor bereiding van een bijscholingscursus waarvoor zij als docente optreedt. Ten behoeve van een soepele aanpassing van 1. Parker Floating ball De snuggerste schnjfvondst sinds de ganzeveer! Het schrijven wordt een genoegen - eena^ kadootje om te geven en te ontvangen kost ergens anders het dubbele! Alléén bij de Bruna-Winkel 9,95 Kfc.'-- (Van een onzer verslaggevers) UMOND. De Onderwijsbegeleidings dienst Midden-Kennemerland (OBD) heeft zich voor het lopende jaar vastgezet op een reeks ondersteunende taken waar van in 1980 geen haarbreed wordt afge weken. Het werkplan 1980 bevat als hoofdelementen wederom integratiepro gramma’s voor lagere en kleuterscholen; vooruitlopend op de Wet op het Basison derwijs die nu nog in het ontwerpstadi um verkeert. Beide schooltypes gaan op den duur onder één noemer (’’basis school”) werken. Een operatie die uiter- -aard de nodige organisatorische en on derwijskundige problemen met zich meebrengt. In het werkplan is verder belangrijk de individuele onderwijshulp waarvoor de dienst een aantal ortho-didactische mede werkers in dienst heeft. Ten behoeve van de integratie kleuterschool/lagere school worden schoolwerkplannen vastgesteld. Een raamwerk voor de toekomstige ont wikkeling dat er per school anders uitziet. Nieuw is in het werkprogramma voor 1980 het streven de individuele aanpak en de anderstalige leerling heeft de pedago gische academie in Beverwijk hiervoor een (avond)opleiding aan het cursuspaket toegevoegd. De start is in januari- 1980. Vijftien leerkrachten, alle verbonden aan lagere scholen in de IJmond, meldden zich inmiddels aan voor de bijscholings cursus. Uit een wachtlijst waarop nu ne genentwintig namen prijken, blijkt de grote animo voor dit initiatief. OBD-directeur K.A. van Meer stipt in een mondelinge toelichting op het werk plan 1980 ook aan het intensieve contact tussen functionarissen van de dienst en scholen voor buitengewoon onderwijs in het werkgebied. Voor het eigen toelatings beleid beschikken scholen van die catego rie over een terzake kundige staf van schoolpsychologen en maatschappelijk werksters. Bij de opstelling van een schoolwerk plan voor ook deze onderwijsinrichtingen zou de OBD zich echter zeer verdienste lijk kunnen maken. Contacten over en weer zijn daar expliciet op gericht. De Velsense gemeenteraad krijgt het OBD-werkplan 1980 donderdag als eerste in het vijf gemeenten omvattende werkge bied ter goedkeuring voorgelegd. Betrapt. Een 18-jarig meisje uit Bever wijk werd betrapt toen zij een rood stop licht negeerde. Zij gaf haar naam en adres op, maar had pech, want (ie betrokken agent woonde in dezelfde straat en wist dat dit adres niet bestond. Ruiten. Tot driemaal toe kreeg de Be verwijkse politie in de nacht van woens dag op donderdag een telefoontje, dat er ruiten werden ingegooid bij Van Vuuren en Kemp aan de Breestraat. Na de derde maal kon men de dader aanhouden. Het bleek een jeugdige Beverwijker te zijn, die 4. Vierkleurenbalpen Nog geen drie kwartjes per kleur' Met rode zwarte blauwe groene stift en de houder is in diverse kleuren naar keuze verkrijgbaar zolang de voorraad strekt! Alléén bij de Bruna-Winkel: van 4,90 nü 2,95 Aangekomen: Gymsee. Walcom; Phron- tis, Bremerhaven; Jacqueville, La Pallize; Haico Holwerda, Grangemouth, IJmui- den; Cordillera Express, Bremerhaven; Dolphin Point, Londen; Alchimist Lou- sanne, Le Havre; Bolivia, Bremen; Jens Rand, Great Yarmouth; IJmuiden; Essex Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Aat V, Tha mes; Brunhorn, Chicago; Eemsland, Rot terdam, IJmuiden; Heyep, par. Velsen; Fridel, Kinkslynn, IJmuiden, Adriatic; Defiance, New York; Plancius, Selles- town. Woensdag vertrokken: Adviser, Zeeb- rugge; Jemrix, Whitby, IJmuiden; Hand Fortune, Birkenhead; Corona, Thames; Riet, Rotterdam; Tor Britannia, Gothen- borg; De Rode Tulp, Clearence, IJmui den; Fanny, Rotterdam; Thordrache, Im- mingham; Visten; Delfzijl; Zaandam; Hammonia, Bremen; Heidelberg, Antwer pen; Helena C, Sluiskil; Irina, Rotterdam, Beverwijk; Kenrix, Rochester, IJmuiden; Essex Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Theo dora, Mo I Rana; Nassauborg, Delfzijl, Zaandam; Satumus, Dusavik, IJmuiden; Capacity, Colchester, IJmuiden; Haico Holwerda, Harlingen, IJmuiden; Huai Or chid, Sol Tulia, Bremen; Romark, Col chester; Essex Shore,. Cont. Plat, IJmui den; Havfrost, Montoir, IJmuiden. Donderdag aangekomen: Schoonen- beek, Paterninni; Stirling Brigg. Cont. i Plat, IJmuiden; Oshea Express, Sheemes; Atlantic Wave, Rotterdam; Lynx, Rotter dam; Feng Jin, Bremen; Alpine, Freet own; Playa de Jura, Moerdijk. Donderdag vertrokken: Clio, Rotter dam; Breant, Iggesund; Synsee, Rotter dam; Thuringia, Antwerpen. 2. Parker kadoset Naast de extreem voordelige floating ball-aanbieding kunt u bij ons ook het overige kwaliteitsassortiment van J Parker vinden Een voorbeeld vulpen balpen, smaakvol jga:? verpakt Kost alléén bij ■4jWjr''^ de Bruna-Winkel nü komplete set jgiïgKKr?' 3. Exclusief bridge-etui ■JpZ van prachtig imi-kroko. met 2 spellen, bloknoot en parmantig potloodje Een geschenk om jarenlang plezier van te hebben' Alléén bij de Bruna-Winkel nü 4,50 weigerde naam en adres op te geven. Dat schijnt bij een bepaald deel van de Bever wijkse jeugd gewoonte te worden, sinds dat is aanbevolen in een onder auspiciën van een buurthuis uitgegeven club- krantje. Inbraak. Woensdagavond tegen elf uur bleek er te zijn ingebroken bij Kenzo BV aan de Ambachtstraat in Beverwijk. De schade kon nog niet worden vastgesteld. In Heemskerk is ingebroken in de leeg staande Frans Strij bosschool aan de Maerten van Heemskerckstraat.die tijde lijk wordt gebruikt door een drumband en een autorijschool. Ontvreemd zijn een ste- reo-apparatuur ter waarde van 1500 en 24 casettebanden en geluidsboxen ter waarde van 2000. volgehouden vertolking) en het onbevan- Hen Zwanenburg, die met deze vertoning weer een vlotte Sinterklaas-voorstelling aflevert, kan het afwisselende en daar door in visueel opzicht attractiefste derde en laatste bedrijf worden ingezet met een opzwepende heksendans op muziek uit de Peer Gynt-suite. Tweede hoogtepunt in dit bedrijf vormen de door toneelmeester van Peter van Warmerdam uit de Stads schouwburg fraai geënsceneerde terug blikken op de avonturen van de verdwe nen prins. Van Warmerdam en zijn techni ci zijn ook verantwoordelijk voor de func tionele décors, die in nauwe samenhang met de fraaie kostuums de OTK-voorstel- ling weer een zeer verzorgde aanblik ge ven. Vanavond en vrijdagavond, maar ook nog op maandag- en dinsdagavond wordt de voorstelling in de Stadsschouw burg herhaald. JOKE DIEBEN-FRERICHS (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Aan een inwoner van Heemskerk werd woensdag aangeboden de dakgoten schoon te maken. Hij gat opdracht en kreeg enkele minuten later te horen, dat er ook enkele dakpannen kapot waren. Die dan ook maar meteen vervan gen. De rekening: 450,-. Achteraf blijken noch de dakgoten te zijn schoon gemaakt, noch de dakpannen te zijn vernieuwd. Voor het geval u vandaag ook zo’n voorde lige aanbieding krijgt. ptt post ptt post

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11