Minister Albeda: Behoefte aan betaalde arbeid blijft groot UW NIEUWE FIAT‘RUIM 300-1000 GULDEN VOORDELIGER PLUS: PLUS: Congres over werkgelegenheid PLUS o Wij Fiat-dealers pakken in december extra feestelijk uit IB DONDERDAG 2 9 19 7 9 NOVEMBER 13 ECONOMIE jte, Het prijsvoordeel geldt uitsluitend voor: *1* rr.^4- pese Culturele Stichting geor ganiseerd tweedaags congres, dat als motto heeft: „Werkge legenheid en veranderende le venspatronen”. Gebr. Beekman b.v. Wagenweg 72 Tel. 023-319409 Fiat Ritmo:f 300-, Fiat 131 diesel en 132diesel:f500-. Fiat 1322000. 5 versn.:f500-, Fiat 1322000auto- maat: f 1000,-. Alle vermelde bedra gen zijn incl. BTW. Deze Fiat-dealer aktie loopt t/m 27 december 1979, en geldt zolang de voorraad strekt .1 Het voordeel om straks een Fiat 1980 te rijden, waarvoor u nu een gereduceerde pnjs betaalt Het voordeel van een zeer aantrekkelijke inruilprijs voor uw huidige auto, ongeacht welk merk. Dat kan u nog eens honderden guldens opleveren. HEEMSTEDE Automobielbedrijf H. Rhee b.v. Koediefslaan 1 Tel. 023-289250 Autobedrijf Koene Dokweg 38 Tel. 02550-17819 HOOFDDORP Automobielbedrijf A. Oskam Kruisweg 823 Tel. 02503-16310 HILLEGOM Autobedrijf Van Vliet Co Meerlaan 108 Tel. 02520-15685 HAARLEM-N Automobielbedrijf Ron Nieuw b.v. Rijksstraatweg 141 Tel. 023-257422 BLOEMENDAAL Gebr. Beekman b.v. Bloemendaalseweg 52 Tel. 023-263350 HAARLEM Autobedrijf Koene Hagelingerweg 132 Tel. 023-377757 IJMUIDEN Honderden guldens voordeellaat het u voorrekenen bij: SANTPOORT Het voordeel van nü kopen. Want de 1980-pnjzen zullen o.a. dooreen belastingmaatregel aan zienlijk hoger worden dan nu. Alweer een belangnjk pluspunt voor u. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „Naar alle waarschijnlijkheid zullen we met een werkloosheidspercen- 5 tage blijven zitten dat aanmer kelijk boven de Europese maatstaf voor volledige werk gelegenheid ligt. De samenle ving moet er daarom op toe zien dat de hoeveelheid be schikbaar werk gelijker wordt verdeeld over de mensen die willen werken. Ronduit weige ren over dit probleem te pra ten zoals de werkgeversor ganisaties in mei van dit jaar in Brussel deden is onver antwoordelijk”. Dit zei dr. Jan Tinbergen I vandaag op een door de Euro- K;. ■ÈS-' fc- MS Minister Albeda van Sociale Zaken. Prof. dr. J. Tinbergen (ADVERTENTIE) j 1 Tinbergen: Werk moet beter worden verdeeld Deze voor de werkgelegenheid weinig 'bevorderlijke ontwikkeling werd nog eens versterkt door grote investeringen in ka pitaalgoederen. Die investeringen waren volgens Tinbergen te kapitaalintensief voor de ontwikkeling die gericht is op het verschaffen van werk aan degenen die willen werken. Voor zover er geïnvesteerd is in automatisering, is hij overigens niet somber over de gevolgen daarvan. Terugblikkend op de jaren ’70 conclu deerde Tinbergen dat de lonen de laatste jaren te veel zijn gestegen in verhouding tot de groei van de produktiviteit. De daarmee parallel lopende inflatie ging sinds 1970 vergezeld van een stagnatie in de werkgelegenheid. In 1974 kwam daar nog eens het stagneren van de produktie bij. Het inmiddels bereikte loonniveau on dermijnt volgens hem de concurrentie kracht, vooral in Nederland waar het ho ge niveau van de lonen gepaard gaat met een overwaardering van de gulden. hebben we genoeg, waardoor hun prijs goedkoper zal zijn dan in andere delen (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „Een gedwongen arbeidsloos bestaan leidt in veel ge vallen tot psychische en sociale pro blemen. Het is opvallend dat met het werkloos worden aan mensen vaak de basis voor hun functioneren bui ten de arbeidssituatie ontvalt. Dat maakt werkloosheid die economisch gezien al een zware last is, ook in sociaal opzicht onaanvaardbaar”. Al dus minister dr. W. Albeda (Sociale Zaken) vandaag in zijn openingsrede op het door de 25-jarige Europese Culturele Stichting georganiseerde tweedaagse congres over „Werkgele genheid en veranderende levenspa tronen”. bubb Tinbergen wijst erop dat er betere me thoden zijn om onze structurele werkloos heid op te lossen. „We zullen die activitei ten moeten aanpakken of uitbreiden, waarin we zeer waarschijnlijk in de toe komst concurrerend zullen kunnen opere ren”. Hij denkt daarbij vooral aan de Hoewel in onze maatschappij de plicht tot arbeid wat betrekkelijker is geworden een ontwikkeling die onder meer even wijdig liep aan de uitbouw van ons stelsel van sociale verzekeringen is de behoef te aan betaalde arbeid groot en zal zij dat nog lang blijven, zo betoogde de be windsman. Arbeid geeft namelijk niet alleen inko men. „Arbeid verschaft zeker als het gaat om kwalitatief volwaardige arbeid ook prestige, sociale contacten èn moge lijkheden tot de ontplooiing van be kwaamheden en tot het bijdragen aan de ontwikkeling van de samenleving”, aldus minister Albeda. De centrale plaats en betekenis van ar beid kan onder andere worden afgeleid uit het feit dat „de overgrote meerderheid van die leden van de beroepsbevolking die gedurende langere tijd van een arbeids plaats verstoken zijn, deze situatie sterk negatief beleven”. Het terugdringen van de werkloosheid in een situatie waarin beproefde middelen als economische groei niet meer automa tisch toereikend lijken, is een niet geringe opgave. Daarnaast moeten nog kwesties van sociale rechtvaardigheid en verdeling worden opgelost, terwijl er minder te ver- deleh valt dan vroeger. „Toch zijn dit de vraagstukken die met ons levenspa troon en ons arbeidsbestel de kern van onze maatschappelijke orde raken. Om wille van de kwaliteit van ons huidige en toekomstige bestaan moeten ze worden opgelost”. De stagnatie van de welvaartsontwikke ling en angst voor een economisch onzeke re toekomst kunnen daarbij de voedings bodem vormen voor een behoudende op stelling en een psychologische vlucht voor vernieuwing. Albeda vindt evenwel dat de grote veranderingen in ons arbeidsbestel die hij onontkoombaar maar ook ge- I wenst acht creatief en met een open oog voor kwalitatieve ontwikkelingen tege moet getreden moeten worden, zonder te denken in termen van doelstellingen en van beheersbare en beheerste ontwikke lingen. „Dat laatste zou”, merkte hij op, „ge makkelijk kunnen leiden tot het doden van creativiteit en het kiezen voor dwang. Mij dunkt dat we beter kunnen kiezen voor een ontwikkeling in het teken van democratie, pluralisme, menselijkheid en flexibiliteit”. Weliswaar ontstaat hierdoor op korte termijn werkloosheid, maar op de wat langere termijn zal dat zijns inziens wel meevallen. Want ten gevolge van de auto matisering zullen sommige produkten goedkoper worden,, waardoor de vraag naar die produkten zal toenemen. Boven dien neemt de koopkracht van een deel van de bevolking toe. Dat zal resulteren in nieuwe werkgelegenheid. dienstensector, omdat daar relatief veel goed opgeleide mensen nodig zijn. Die van de wereld. Dat bevordert het concur rerend vermogen. Voor de geïndustrialiseerde landen voorziet Tinbergen een trage en misschien 'wel een nul-groei. Hij vindt het „verba zingwekkend” dat zowel door „kapitalis ten” als door „communisten” wordt gear gumenteerd dat groei noodzakelijk is voor het handhaven van onze huidige sociale systemen. Aan de hand van een door hem ontwik kelde en getoetste theorie toonde hij aan dat de werking en efficiëntie van ons produktiesysteem zelfs bij een nul groei niet wordt bedreigd. Als voor beeld van een land met een lage groei en dat toch erg efficiënt is, noemde hij Zwit serland. Weinig waardering kan Tinbergen op brengen voor het protectionisme van de EG-landen ten aanzien van ontwikke lingslanden. Te meer omdat uit onderzoek is gebleken dat de invloed van importen uit die landen op onze werkgelegenheid relatief gering is. Die vermindering van de werkgelegenheid is veel meer te wijten aan importen uit Oost Europa. De werk loosheid die het protectionisme van de EG in ontwikkelingslanden veroorzaakt, noemt hij een van de belangrijkste argu menten tegen een dergelijke handelwijze. Bovendien snijden we onszelf ermee in de vingers. „Ten eerste druist protectio nisme- tegen de belangen van alle consu menten in: zij moeten onnodig hoge prij zen betalen voor de beschermde goede- - ren. Daarnaast, en dat is belangrijker, is protectionisme zeker niet in het belang van al die industrieën die in staat zijn op de wereldmarkt te concurreren”, aldus Tinbergen. Als gevolg van het beschermen van zwakke industrieën ontvangen de ontwik kelingslanden namelijk minder valuta’s. Dat betekent dat zij ook minder dan anders het geval was geweest kunnen kopen van onze sterke industrieën. Op die manier ligt het werkgelegenheidspeil in onze sterke, goed concurrerende bedrij ven lager dan zou kunnen, ten nadele van een aantal werklozen. Trouwens beperkingen aan de economi sche groei worden ons waarschijnlijk wel opgelegd. Allereerst legt het streven ons milieu redelijk leefbaar te houden beper kingen op aan allerlei soorten vervuilende activiteiten. Vervolgens kan een gebrek aan voldoende veilige vormen van ener- gieproduktie een rem betekenen voor een aantal andere produktieprocessen. Daarnaast houdt een minder ongelijke verdeling van de welvaart binnen en tus sen de naties een beperking in van de welvaart van de mensen die nu beter af zijn. „Die beperking zou best wel eens kunnen eindigen op een niveau dat onder het huidige ligt”, meent Tinbergen. „Naar alle waarschijnlijkheid”, besloot hij, „moeten we voorrang geven aan een schoon milieu, minder materialistische doeleinden en een billijker verdeling, in clusief die van werk”. Herverdeling van het werk, zo betoogde hij, houdt een verkorting van de totale werktijd voor iedereen in. Naar de vor men van arbeidstijdverkorting per week, door langere vakanties, meer on derwijs of vervroegde pensionering zal nog veel onderzoek moeten worden ge daan, maar de resultaten daarvan moeten natuurlijk wèl bespreekbaar zijn. S- V s-A'

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13