Beierse premier kan zijn draai niet vinden Binnen 20 jaar verbruik benzine kwart terug 4 3 bh 2 9 NOVEMBER 23 19 7 9 - «F» (Door Hans Amesz) Bijna vijf maanden geleden werd de 64-jarige Franz Josef Strauss met 135 tegen 102 stemmen door de gemeen schappelijke CDU-CSU-frac- tie in de Bondsdag gekozen als kandidaat-kanselier, de uitda ger van Helmut Schmidt bij de verkiezingen in oktober 1980. Daaraan was een verbitterd j gevecht tussen de beide chris telijke zusterpartijen vooraf gegaan. De CDU had die strijd kunnen winnen, dat wil zeg gen met Ernst Albrecht als lijstaanvoerder de verkiezin gen ingaan, als zij bereid was geweest een prijs te betalen: de splitsing van CDU en CSU. Die prijs was velen CDU-poli tici te hoog. DONDERDAG /S B Kandidaat-kanselier Strauss stier” dan staatsman meer 110 't W Auto’s met ander uiterlijk door schaarste aan energie stad werden Voor ons land valt er aan dergelijk alternatief nauwelijks te denken. We heb ben te weinig landbouwgrond om (in ons geval) suikerbieten te verbouwen. Daar komt nog eens bij dat bieten zich voor de destillatie van alcohol minder lenen dan riet dat doet. Strauss, zo was de mening van velen, kan zijn draai niet vinden. De man, die altijd de rol heeft vervuld van criticus, kan er kennelijk niet aan wennen dat hijzelf nu in een andere positie verkeert, in die van politiek leider van de oppositie, als eventueel toekomstig kanselier van de Bondsrepubliek Duitsland. Wie namelijk Bondskanselier wil worden, mag zich niet meer tevreden stellen met ruwe woorden uit de biertent. Een toekomstige Bondskanselier moet een alternatief programma ontwikkelen, moet zich als staatsman gedragen en niet als een „Beierse stier”. Waarom zou juist Niettemin, zoals het er nu in de Bonds republiek uitziet, kan de CSU-chef verge ten dat hij ooit zijn minister-president- schap in Beieren kan inwisselen voor dat van Bondskanselier in Bonn. tions te koop zijn. In samenwerking met Volkswagen heeft de Westduitse regering, die daarvoor een bedrag uittrok van 270 miljoen mark, bijna duizend auto’s ge schikt gemaakt om op M15 te rijden. Als de westerse wereld in auto’s wil blijven rijden, zullen er gigantische inves teringen gedaan moeten worden om de dreigende olieschaarste het hoofd te bie den: zowel om besparende maatregelen te vinden als om andere brandstoffen te ontwikkelen. En dat zal het autorijden er bepaald niet goedkoper op maken. Nu is het verkeer zeker niet de grootste slokop van energie 5,5 procent van het totale energieverbruik, zegt de Bovag maar het dreigende tekort heeft er inmid dels wel toe geleid dat er een grootscheep se jacht is geopend op alternatieven voor benzine. Daarnaast wordt er even driftig gesleuteld aan mogelijkheden om auto’s zuiniger te maken. In de auto-industrie wordt momenteel al druk geëxperimenteerd met nieuwe me thoden om staal te persen. Het metaal zou daardoor lichter in gewicht worden, maar I toch steviger zijn. En een lichte auto ge bruikt nu eenmaal beduidend minder brandstof. Als vuistregel mag gelden dat voor elke 100 kilo auto één liter benzine nodig is om er 100 kilometer aan een stuk mee te kunnen rijden. Hoe het ook zij, de wagen in het jaar 1990 zal volgens de Nederlandse regering 15 procent zuiniger moeten zijn, in het magische jaar 2000 moet de auto met 25 procent minder brandstof toe kunnen. Keiharde cijfers, die afkomstig zijn van het ministerie van Economische Zaken. Een vrij goed alternatief voor benzine is alcohol, zo heeft men in Brazilië onder vonden. De Braziliaanse overheid is al geruime tijd bezig onderzoekingen te doen naar de mogelijkheden van alcohol als brandstof voor motoren. Brazilië, dat ding staat tot de kosten van nieuwe pomp stations en tankwagens. In de Bondsrepubliek zal het mengsel van benzine en uit steenkool bereide me thanol nog dit jaar bij zo’n 50 pompsta- De éénheid werd bezworen. Leidende politici van de CDU, die er nooit een geheim van hadden gemaakt dat zij Franz Josef Strauss, FJS, niet „zagen zitten”, slikten manmoedig en verklaarden dat er maar één doel was: het winnen van de verkiezingen met Strauss als politiek leider. Inmiddels staat vast dat de „zure hap” te groot was om zomaar weg te spoelen. De hoop dat met de beslissing tegen Kohl en Albrecht en voor Strauss alle proble men uit de wereld zouden zijn, is een illusie gebleken. Het Strauss-wonder is uitgebleven. Onderzoek wijst uit dat de „kandidaat”, zoals Strauss vaak wordt genoemd, slecht in de markt ligt. Binnen de christelijk- democratische en christelijk-sociale fami lie is onzekerheid ontstaan. Dat met Strauss het juiste verkiezingslot is getrok ken, wordt meer en meer betwijfeld. De start van de kandidaat-kanselier was dan ook miserabel, dat wordt door bijna niemand in de Bondsrepubliek ontkend. In Noordrijn-Westfalen werd hij tijdens verkiezingsbijeenkomsten voor de ge meenteraden weggefloten en met tomaten en eieren bekogeld. Strauss viel op de hem tekenende manier uit en schreeude dat degenen die dat hadden gedaan, opgevoed waren „in de geest van Goebbels”. Hij schroomde niet de leiding van de SPD daarvoor verantwoordelijk te maken. SPD-secretaris-generaal Egon Bahr deed hem een proces aan en kreeg van de rechtbank gelijk. Tijdens een veel bekeken discussie tus sen de vier partijvoorzitters Brandt (SPD), Genscher (FDP), Kohl (CDU) en Strauss (CSU) op de televisie, maakte de laatste dusdanige opmerkingen, dat het daarna voor heel West-Duitsland vast stond dat er een direct verband bestond tussen zijn bezoek aan het Oktober-bier- feest in München en zijn tv-optreden. Strauss en zijn adviseurs maakten de ene fout na de andere. De strijd werd De Zweedse techni cus Lennart Chris- tofferson voor zijn model van een auto die op zonne-ener- gie rijdt. De wagen heeft echter zoveel zonnestraling no dig, dat deze alleen geschikt is voor zui delijke landen. aangebonden met de eenheidsvakbewe- ging DGB. Het resultaat was dat FJS het bij de vakbonden heeft verbruid. CSU- secretaris-generaal Edmund Stoiber ver klaarde dat nationaal-socialisten in eerste aanleg socialisten waren. Er volgden woedende reacties van soci- aal-democraten. Bovendien riepen allerlei ex-nazi’s openlijk dat zij „misschien alles” waren geweest, maar in ieder geval geen socialisten. CDU-politici als Walter Leis- ler Kiep, minister van Financiën in Neder- saksen, noemden de uitlatingen van Stoi ber „ongehoord”. Kort geleden was Strauss gast in de eerbiedwaardige Deutsche Presseclub. Daartoe behoren Duitse parlementaire journalisten in Bonn, die pas na een vrij strenge selectieprocedure lid kunnen wor den. De Presseclub is, zo men wil, eerder conservatief dan progressief. Een omge ving in ieder geval, waar Stauss niet op „ingekankerde vooroordelen” stuit. Tot veter verbazing ontstond daar het volgen de. Voorzitter Klaus Dreher van de Süd- deutsche Zeitung, iemand die het niet slecht meent met de oppositie, hield een korte, ironische inleiding („Volgend jaar zijn de laatste vrije verkiezingen in de Bondsrepubliek”). Dat is goed gebruik. Franz Josef Strauss zag echter nergens de humor van in, werd zeer boos, en reageerde daarna op alle vragen zo ge prikkeld, dat zijn secondanten het nodig vonden hem een kleine pauze te gunnen op het toilet. Daarna werd het er nauwe lijks beter op. Strauss eigenlijk de verkiezingen kunnen winnen? Die vraag werd onlangs voorge legd aan zijn secretaris-generaal Edmund Stoiber tijdens een middageten met bui tenlandse correspondenten in Bonn. Stoi ber zie toen dat hij, Strauss, als een van de weinige Duitse politici de potentie bezit om de arbeidersklasse aan zich te binden. Volgens de verkiezingsstrategen van de CSU zijn er namelijk veel „waarden” on der de sociaal-liberale coalitie verloren gegaan. Vlijt, discipline, orde, de behoefte om iets te presteren, trouw, „sauberkeit”. Al deze begrippen hebben aan inhoud ingeboet, vermoedt Stoiber, terwijl juist deze waarden bij de arbeidersklasse „diep ingeworteld” zijn. FJS zou, aldus Stoiber, deze begrippen meer inhoud kunnen ge ven, te meer daar hij zelf uit „kleinburger lijke verhoudingen” komt. Strauss is zoon van een slager. Voor de CSU was het daarom ook zeer pijnlijk dat Max Strauss, de zoon van Josef, een fotoreportage van de laatste familie-vakantie aan boord van het jacht van de groot-industrieel Flick, aan het geïllustreerde weekblad Bunte had gele verd. FJS te midden van matrozen en koks, met het onderschrift: „Leven als een koning in de Middellandse Zee”. De CSU zette het op een akkoord met de Bunte om althans verdere verspreiding te voor komen. Bondskanselier Helmut Schmidt heeft een paar dagen geleden gezegd dat hij niet uitsluit dat Strauss er de komende tijd de brui aan geeft. Dat hij, met andere woor den, bedankt om de verkiezingen als lijst trekker van de CDU-CSU in te gaan. Desgevraagd zei Stoiber dat dat nooit zal gebeuren. voor is echter wel een aanpassing van de motor nodig. Met een sigaartje in de mond tuft Claude Mead door zijn woonplaats San Diego in de VS. Hij heeft een auto geconstrueerd die rijdt op samengeperste lucht, welke het voertuig in staat zou stellen duizend kilometer te rijden alvorens hij opnieuw moet worden opgeladen. De in West-Duitsland geïntroduceerde brandstof M15 het cijfer 15 staat voor het percentage methanol in de benzine biedt Nederland ook al weinig perspec tief, omdat de opbrengst in geen verhou- (Door Albert Geesing) Het spookbeeld voor iedere automi- bilist: in de rij staan voor de benzine pomp, waar de kostbare brandstof bovendien nog eens mondjesmaat wordt verstrekt. Het is nog maar een paar maanden geleden dat zo’n alarmsituatie in de Verenigde Staten tot fikse botsingen leidde. De rust lijkt inmiddels teruggekeerd; de drei ging van een olietekort is niettemin gebleven. Het zogeheten LPG (autogas) geeft Ne derland heel wat meer toekomst. Samen met de Verenigde Staten en Italië is Ne derland een van de drie landen in de wereld die kan bogen op een ruime erva ring met deze vloeibare combinatie van de gassen propaan en butaan. Momenteel rijdt in ons land al een op de twintig auto’s op LPG. Tot nu toe was deze brandstof echter beperkt verkrijgbaar, doordat alleen bij het bereiden van benzine uit aardolie au togas werd gemaakt. Maar inmiddels heeft men ontdekt dat LPG ook kan wor den gewonnen btj het zogeheten affakke- len. Dat affakkelen vindt plaats bij het winnen van aardolie en bestaat uit een enorme vlam op de boortoren. Reeds in 1859 is men in het Midden oosten begonnen met de olieproduktie. Sindsdien is er voortdurend sprake ge weest van een enorme energieverspilling. Een kwart van de produktie ging jaarlijks de lucht in, werd zonder meer verbrand, totdat men het affakkelen ontdekte. In 1978 bedroeg de opbrengst aan LPG 4,8 miljoen ton, volgend jaar zal die naar schatting 18 miljoen ton bedragen en in 1985 wordt de opbrengst geschat op zo’n 44 miljoen ton. TNO in Delft is inmiddels een groot scheeps onderzoek begonnen naar de vei ligheidsaspecten. Want de problemen schuiten niet zozeer bij de auto’s die op gas rijden, maar bij de opslag en het vervoer van LPG. Een nadeel van autogas is nu bovendien nog dat de auto moet worden aangepast. De wagen blijft daar bij geschikt om zowel op gas als op benzi ne te rijden. TNO betreurt het ook dat er nog steeds geen fabriek is die kant-en- klare gasauto’s levert. Dieselolie lijkt daarentegen niet de op lossing van het energievraagstuk. „De die sel is lang niet zo zuinig als veten wel denken”, verklaarde Robert Lutz, voorzit ter van de raad van bestuur van Ford Eurpa onlangs tegenover het blad Autovi sie. „Er is voor één liter dieselolie meer ruwe olie nodig dan voor een liter ben zine”. De elektrische auto is volgens Lutz ook geen oplossing. „Nee, de benzinebespa- ring moet voornamelijk gerealiseerd wor den door verbeteringen aan de zuigermo- tor (hoger rendement) en door de lucht weerstand zo gering mogelijk te maken. I En dat kan best wel ens tot gevolg hebben I dat auto’s er in de toekomst heel anders j uit gaan zien”. 1 De ironie wil dat voor het voorlopige Strauss-debacle maar één verantwoorde lijk is: FJS zelf, die namelijk zoveel heils verwachtingen heeft gewekt, dat hij er welhaast per definitie aan ten gronde moet gaan. Twee proefmodel len van stadswa gentjes die in de Westduitse Frankfort getoond niet over olie of andere energiebronnen beschikt, heeft een uitgebreid landbouw areaal, waarop voor het grootste deel sui kerriet wordt verbouwd. En uit dit suiker riet kan alcohol worden geproduceerd. Inmiddels zijn de Brazilianen al zover dat in de grote steden bezinepompen staan waar men benzine vermengd met 20 procent alcohol kan tanken. Ook rijden er in Brazilië al (overheids)auto’s rond waar van de motor op pure alcohol loopt. Hier- JE,

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23