Eintracht: profijt van tactische fout Feyenoord Westduitse clubs succesvol in derde ronde UEFA-toernooi Zaak Kortsnoi verdaagd in Olafsson (FIDE) hoger beroep Resultaten UEFA-beker Mesker uit toernooi in Melbourne w Jtl .f' JC Taiwan zet voorbereiding Spelen door Uitspraak NAC schriftelijk 11® H3 a VOOR VRIJLATING GEVANGENEN fl i F 3» 11 I® WJ Mji J 31 DONDERDAG 19 7 9 2 9 NOVEMBER 30 SPORT w' 1 I 1 te Zwanenburg tel. 02907- 35 41 te te Onervarenheid pompen en kompressorei; uit voorraad leverbaar Probleem '.te SU Mil Mg Hoop - - 1 te Jezek te. on- *te Si (ADVERTENTIE) IOC: geen druk op Sovjet-Unie Het leidde ten slotte tot de wissel van de oud-Twente-speler, die in de tweede helft werd vervangen door Stafleu. Een voet- bailer die volgens een aantal van zijn .collega’s veel eerder had moeten worden ■ingezet. Notten: „Want we hadden die mannen alleen met vier middenvelders goed op kunnen vangen, maar die wens moet ook uit het elftal komen. Die kwam niet. Een kwestie van onervarenheid”. De schade bleef voor Feyenoord echter beperkt tot 2-0, via goals van Cha (een knappe kopbal na aangeven van Gra bowski) en Nickel, die doelman Van Enge len liet blunderen op een ongevaarlijk Bij Bayem München, rinkelde voor het eerst in dit Europacupseizoen de kassa. Vijftienduizend Joegoslavische gastarbei ders brachten het toeschouwerstotaal in het Olympisch Stadion op zo’n 40.000. De overwinning op de meervoudige Joegosla vische kampioen Rode Ster kwam niet eenvoudig tot stand. Pas zes minuten na rust kon Rummenigge een afstuitend schot van Dürnberger omzetten in de ope ningstreffer. De Joegoslaven reageerden met een heftig offensief, dat in de 68ste minuut door een solo van de voor Oblak ingezette Janzon werd onderbroken. Zes minuten voor tijd gaf Breitner een unieke kans op 3-0 uit handen door het missen van een strafschop. afstandsschot. De sluitpost lag wel in de goede hoek maar liet de bal door zijn handen glippen. Een meevaller voor Eintracht, dat Pez- zey tegen de lat had zien koppen en soli van Cha en Nachtweih echt pas cp het laatste moment had zien mislukken. En het is dat het zeer elegant spelende gerou tineerde team die extra power miste, an- ders had Feyenoord het nog veel zwaar der gekregen Trainer Jezek: „Want we speelden ver onder ons niveau in de eerste helft. Het was geen voetbal wat we toen lieten zien. Maar dat kwam niet omdat ik Eintracht niet goed heb ingeschat, maar door aller lei oorzaken”. In de rust echter moest Jezek wel degelijk zijn tactische opdrach- DEN HAAG. De uitslagen van de gisteravond gespeelde wedstrijden in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-beker zijn: De voorzitter wijst erop, dat de Olympi sche Spelen niet aan een land of aan een regering worden toegewezen, maar aan een stad. Killanin: „Daarom behoort het IOC niet betrokken te worden bij de visie van een regering in wier land de Spelen worden gehouden, zolang de reglementen van het IOC geen geweld worden aange daan”. Killanin is van mening, dat het niet tot de taak van het IOC behoort zich te be moeien met aangelegenheden die alleen de Russische autoriteiten aangaan. „Het IOC heeft alleen met de Sovjet-regering te maken, als de organisatie van de Spelen of de uitnodigingen aan alle erkende nati onale Olympische Comités in het geding zijn”. aan aanvallen toe. Daarbij bleek direct wat een probleem Jan Peters zo langza merhand is geworden. Uit twee dotten van kansen kon hij zijn keus niet bepalen, waarbij hij overigens ook een beetje pech had. Eerst kopte hij op aangeven van Petursson (na twee tikken van Muller een speelbal in diens handen) op de lat. En na de enige goede Rotterdamse combinatie Notten-Van der Lem mikte hij net op het been van de verkeerd uitvallende goalie Funk. Wat men ook over Rusland moge denken, er is daar geen sprake van bij wet geregel de discriminatie”. o DUBLIN. Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) zal niet ingaan op verzoeken druk uit te oefenen op de Russische autoriteiten om ter gelegenheid van de Olympische Spelen in Moskou politieke gevangenen vrij te laten. Dat schrijft Lord Killanin, voorzitter van het IOC, in een artikel in de Internatio nal Herald Tribune. Feyenoord, dat de schade zoveel moge lijk wilde beperken, kwam eindelijk eens Kortsnoi vecht via de rechtbank nog altijd het resultaat aan van de in 1978 te Baguio (Filippijnen) gehouden tweekamp om de wereldtitel, die Karpov met 6-5 won. De arrondissementsrechtbank kon gisteren niet tot een tussenvonnis komen, omdat door het hoger beroep van Olafs son nog geen onherroepelijk antwoord gegeven kan worden op de vraag of de FIDE al dan niet door Kortsnoi in rechte betrokken kan worden. Daardoor konden de stukken, die de advocaat van Kortsnoi, mr. J. R. Voute, wilde overleggen voor het verkrijgen van een vonnis nog niet wor- En aangezien de lepe Grabowski veel te glim was voor Roger Albertsen („Ik kon hem niet volgen, en moest hem steeds zoeken”) en de drie Rotterdamse aanval- telers hun directe tegenstanders zomaar lie- ten lopen, werd Feyenoord met name aan die kant overspoeld door van achter opko mende Eintracht-spelers, van wie vooral de vleugelbacks Nachtweih en Muller 'maar ook Pezzey zich onderscheidden. ^Daardoor ontstond later ook de agitatie Ttussen Jansen en Notten. *- AMSTERDAM (ANP). Fridrik Olafsson, de IJslandse voorzitter van de wereldschaakbond (FIDE) is in hoger beroep gegaan tegen de beslissing van 5 september j.l. hem als partij te accepteren in de procedure, die Viktor Kortsnoi heeft aangespannen tegen de FIDE en wereldkampioen Anatoli Karpov. En hij vervolgt: „De Olympische Spelen zijn er voor de atleten. Het is het recht van hen, die zich voor de Spelen kwalificeren, deel te nemen ongeacht hun ras, geloof of politieke overtuiging. Rusland houdt zich hieraan, zodat er geen enkele reden is de Spelen aan Moskou te onthouden”. Met dit argument beantwoordt Killanin de veel gestelde vraag waarom de Spelen in een communistisch land, waar men zich met betrekking tot de mensenrechten niets aantrekt van de akkoorden van Hel sinki, worden gehouden. Wel merkt Killanin op, dat de Olympi sche Spelen niet in Zuid-Afrika kunnen plaatsvinden. „De apartheid is daar bij wet geregeld. Dat betekent, dat op grond van hun ras bepaalde atleten niet aan de Spelen kunnen deelnemen en dat is in strijd met de reglementen van het IOC. Het dieptepunt kwam voor de Belgen, toen Renquin, die evenals de Tsjech Ja- necka al met geel was bestraft, zich revan- |cheerde op Koponek en de kleedkamer mocht opzoeken. De strijd om de achtste plaats is nog niet beslist. De 1-0 zege van Lokomotiva Sofia op Dynamo Kiev viel daarvoor te klein uit. De Bulgaren misten vooral na rust een reeks kansen. Wie het wel na rust maakte, was Saint Etienne. Een dichte mist en de verbeten Griekse tegenstand hielden de Franse ploeg tot aan rust (1-1) in bedwang. Ver volgens scoorde Lopez tweemaal en maakte Roussey, de invaller voor Johnny Rep er uiteindelijk 4-1 van. De meest omstreden doelpunten vielen in het duel tussen Borussia Mönchenglad- bach en Universitate Craiova (2-0). Zowel bij de treffers van Nickel in de tiende minuut als die in de 78ste minuut, protes teerden de Roemenen fanatiek. Grasshoppers (Zwi)VFB Stuttgart (Wdl) 0-2; Borussia Mönchengladbach (Wdl)Universitatea Craiova (Roe) 2- 0; Eintracht Frankfurt (Wdl)Feyen oord (Ned) 4-1; Diosgyoer Miskolc (Hon)FC Kaiserslautern (Wdl) 0-2; Bayem München (Wdl)Rode Ster Belgrado (Joe) 2-0; Lokomotive Sofia (Bul)Dynamo Kiev (Sov)l-O; St. Etienne (Fra)Aris Saloniki (Gri) 4-1, Standard Luik (Bel)Zbrojovka Brno (Tsj) 1-2. De returns worden gespeeld op 12 december. „Ik voel me vreselijk beroerd”, ver zuchtte Peters naderhand. „Het hadden natuurlijk goals moeten zijn, maar ze mo gen er gewoon niet meer in bij me. Al leg je de bal tegenwoordig op de doellijn, dan nog zou ik er in slagen hem via de binnen kant van de paal weer uit het doel te laten verdwijnen. Ik word er stapelgek van”. In mindere mate gold het ook voor zijn teamgenoten, die geknakt het hoofd op nieuw verloren. Feyenoord moest terug naar de rol van de eerste helft, waarin het team geen enkele greep had op het spel en op het veld. „Mede door het gebruik van de verkeerde noppen”, stelde Jezek. „Het veld was wat harder dan tijdens de trai- ming. Tenminste de ondergrond, bovenop was het glad”. Het bleek uit de horizontale positie die de Rotterdammers te vaak in namen, als om te symboliseren hoe diep ze moesten buigen. In plaats van 2-2, een stand die niet terecht zou zijn geweest maar toch tot de mogelijkheden bad be hoord, werd het dan ook snel 3-0. Weer vond die goal zijn oorsprong aan de onbezette linkerflank van Feyenoords defensie. De voor Nickel (gescheurde knieband) ingevallen Lottermann bereik te daar Müller, die na een solo op 3-0 aanstuurde. Pal daarop werd de totale ontreddering een feit. Met de uitgeweken Cha als voorbereider scoorde Lottermann zelf zeer koelbloedig de 4-0 die Feyenoord van elke illusie leek te beroven. Eintracht-trainer Rausch, die Grube te gen het einde nog inzette voor Pezzey, speelde dat spel uiteraard mee. „We heb ben hier fantastisch gespeeld en in Rot terdam zullen we onze huid zo duur mo gelijk verkopen”. Jezek moest er nood gedwongen ook aan meedoen. „We zullen met veel risico moeten gaan spelen”. Het grootste gevaar daarbij is dat Feyenoord zich ook voor de competitie forceert. En misschien wel erg zwaar ook gezien de beperkingen die zich openbaarden op de 28e november. De zwartste dag die dit Feyenoord tot nu toe meemaakte. De opstellingen: Eintracht Frankfurt: Funk., Müller, Nauber- ger, Körbel, Pezzey (Grüber), Lorant, Hölzen- bein, Nachtweih., Nickel (Lottermann), Gra bowski en Bum-kun-Cha Feyenoord: Van Engelen., Wijnstekers, Van de Korput, Nielsen, Van Deinsen., Jansen, Not ten (Stafleu), Albertsen, Van der Lem (Bud ding), Peters en Petursson. 1 DEN HAAG (SID/Reuter). Het Westduitse voetbal heeft een onuitwisbaar stempel gezet op het toernooi van de UEFA-beker. De vijf Bundesligaclubs, die actief waren in de achtste finales, wonnen allemaal. Eintracht Frankfurt bereikte tegen Feyenoord een topscore van 4-1, die werd geëvenaard door St. 'Etienne. (Van onze sportredactie) Melbourne. Voor Marcella Mesker is de tweede ronde van het tennistoernooi in Melbourne de laatste geweest. De Ne derlandse indoorkampioene verloor met 3-6 en 4-6 van de Zuidafrikaanse Ilona Kloss. Op de tweede dag van het achtmansten- nistoernooi in Milaan heeft Björn Borg een moeizame zege behaald op de Ameri kaan Peter Flemming (6-3, 7-6), die naast zijn overwinning op Roscoe Tanner even eens verloor van de Italiaan Adriano Pa- natta (6-3, 6-2). Borg zette eerder ook al Roscoe Tanner met 2-6, 4-6 opzij. Voorts versloeg Guillermo Vilas met opvallend gemak de Italiaan Corrado Barazzutti: 6-0 6-2. Vilas heeft zich na de nederlaag in de eerste partij, tegen John McEnroe, goed hersteld. Eerst versloeg de Argentijn Vi tas Gerulaitis uit de Verenigde Staten in een hoogstaande partij (7-6 6-1) en daarna was Barazzutti geen partij voor hem. TAIPEH (ANP). Taiwan zal danks de erkenning van China door het IOC deelnemen aan de Olympische Win ter- en Zomerspelen. Sjen Chia-Ming, de voorzitter van het olympische comité van Taiwan, verklaarde dat zijn land de beslissing van het IOC via een gerechte lijke procedure wil aanvechten, maar dat vooralsnog de voorbereiding op beide sportevenementen gewoon doorgaat. Chia-Ming zei niet welke actie Taiwan zal ondernemen als zijn olympisch comité door de rechter in het ongelijk wordt gesteld. „De sport is volledig voor de poli tiek door de knieën gegaan.” Dit schrijft de Taiwanese krant China News in een redactioneel commentaar over de uitslag van de postenquête, die China weer in het Internationaal Olympisch Comité heeft gebracht. Het Engelstalige blad noemt de beslissing een schande. „Met een stem menverhouding van 62 voor en 17 tegen boog het IOC voor de Chinese communis ten,” aldus deze krant, die geldt als spreekbuis van de Taiwanese regering. Het organisatiecomité van de Olympi sche Spelen in Moskou heeft op de toela ting van China tot het IOC gereageerd door honderd extra persaccreditaties be schikbaar te stellen. Het comité heeft dit aan de perscommissie van het IOC in Lausanne meegedeeld. Van deze vergro ting van het aantal journalisten dat de Spelen zal kunnen bezoeken, zullen ook persmensen uit Cyprus, Bahrein, Angola, Laos, Mauretanië en Mozambique profite ren. Evenals China zijn deze landen on langs tot het IOC toegetreden. ZEIST (ANP). De Bredase eredivi sieclub NAC krijgt schriftelijk uitspraak in het hoger beroep dat de club aanteken de tegen de straf, die de tuchtcommissie oplegde. Deze veroordeelde NAC tot een voor waardelijke boete van vijfduizend gulden en een proeftijd van twee jaar, wegens het feit dat grensrechter Matena bij de wed strijd tegen Feyenoord op 6 oktober een asbak tegen het hoofd kreeg. De wedstrijd werd toen gestaakt bij de stand 2-2. Het hoger beroep diende gisteravond in Zeist. De commissie achtte de zaak dermate complex, dat men het niet raadzaam acht te, tijdens de zitting tot een uitspraak te komen. .den geaccepteerd. De zaak is voorlopig verdaagd tot 19 maart 1980. Bij het schaaktoernooi van Buenos Ai res heeft de Deense grootmeester Bent Larsen de leiding genomen. Hij won in de tweede ronde van Boris Ivkov. De overige uitslagen: NajdorfPanno rem., GheorgiuLombardy rem., FrancoTempone afg., MilesSpasski afg., AnderssonPetrosjan rem., Quinteros Rubinetti 1-0. Stand na twee ronden: Larsen 2 pnt; 2/3. Quinteros en Spasski, beiden 1 pnt. en 1 afg. partij; 4/8. Petrosjan, Lombardi, Ivkov, Panno en Gheorgiu 1 pnt. De ploeg waarin Wijnstekers geel zag, was danig in de war, maar de in de 70e minuut eindelijk opgeroepen Stafleu (de stand-in voor Notten, later kwam Bud ding Van der Lem nog vervangen) ontstak het vuurtje van de hoop met een knap afstandsschot. Een waakvlammetje slechts, waaraan Feyenoord zich gefor ceerd opwarmde. Met uitspraken als: „Als zjj. er hier vier maken, waarom zouden wij er dan geen drie In Rotterdam kunnen scoren?” De Franse club akteerde voor eigen publiek weliswaar iets minder vloeiend dan in de vorige ronde tegen PSV, maar -hield aan de eerste confrontatie met Aris ■Saloniki nog altijd een overwinning met 4- •1 over. Een score, die voldoende mag worden geacht voor het bereiken van de •kwartfinales. Daarin kunnen de Fransen ■zich opmaken voor een ontmoeting met een Westduitse club. Nadat FC Kaisers lautern op de vroege namiddag met een zege met 2-0 bij Diosgyoer Miskolc in Hongarije de successenreeks had ge opend, volgde Stuttgart met een 2-0 zege in Zwitserland tegen de Zwitserse lijst aanvoerder Grasshoppers. UEFA-beker- houder Borussia Mönchengladbach hand haafde zich met een overwinning van 2-0 thuis tegen Uni Craiova uit Roemenië, terwijl de viervoudige Europacupwinnaar Bayem München de Uefacupfinalist Rode Ster Belgrado eveneens met 2-0 aftroefde. De verrassende 4-1 zege van Eintracht Frankfurt op Feyenoord maakte tenslotte het Westduitse succes compleet. De to taalscore van 12-1 laat daarover geen twij fel bestaan. Voor Feyenoord was er de troost, dat de treffer van invaller Stafleu de enige was, die de Duitse clubs gister avond moesten incasseren. Wat de overige drie plaatsen betreft, zijn er twee vrijwel zeker besproken. St. Etienne door de 4-1 zege op Aris Saloniki, Zbrojovka Brno door de uit-zege met 2-1 óp Standard Luik. Standard, de laatste Belgische club, die nog in Europees ver band actief is, maakte tegen de man schappen van Joseph Masopust een slech te indruk. De ploeg van Ernst Happel kon een vroege voorsprong (Eddie Voordec- kers 1-0 in de zesde minuut) niet vasthou den. Na rust scoorden Svoboda en Dosek. IX p«§rtte iW -i De Koreaan Bum kun-Cha legde met zijn openingstreffer in de eerste helft de basis voor de royale 4-1-overwinning, die Eintracht Frankfurt gisteravond behaalde op het uitermate zwakke Feyenoord. Op de foto de Eintrcht-speler in duel met Feyenoords doelman Ton van Engelen Paul Breitner (Bayern München): straf schop gemist ver onder ons niveau” Ingeleid door een tactische taxatiefout van trainer Jezek raakten de onervaren jongere spelers in Frankfurt zodanig in verwarring dat zelfs de routiniers op een gegeven moment niet meer wisten waar ze het zoeken moesten. Het werd geaccentu eerd door een openlijk veldruzietje tussen Wim Jansen en René Notten, toch twee oude rotten in het vak, die zwaar geprik keld waren door de manier waarop hun team lange tijd werd overklast en wegge- speeld. Dat Feyenoord ten slotte toch nog een heel miniem brokje hoop mocht blijven koesteren op het overleven van de derde UEFA-cupronde kwam alleen doordat de tegenstander zo „vriendelijk” was de teu gels te laten vieren. Het vuurtje van die hoop werd aangestoken door invaller An dré Stafleu, die met zijn treffer voor het enige lichtpuntje zorgde in de volslagen duisternis. Voor het overige werd Feyen oord door een zeer sterke opponent kei hard gewezen op de fouten. Op de onerva renheid bijvoorbeeld en en passent ook op het „probleem” Peters. Aan de basis echter stond een misreke ning van oefenmeester Jezek, die geheel tegen zijn voorzichtige natuur in met drie echte en falende spitsen speelde en die bovendien een persoonlijke mandekking had gedicteerd op de aanvallers, de le vensgevaarlijke Cha en Holzenbein, die voortdurend switchten. Vooral Jan van Deinsen werd door Cha voortdurend weg gezogen van zijn vaste stek waardoor aan Feyenoords linkerkant een gat gaapte als een zwembad. ten herzien. Hij deed het gedeeltelijk en liet zijn verdedigers overschakelen naar zone-dekking. Daarmee ging het aanvan kelijk beter. .te (Van een speciale verslaggever) FRANKFURT. Het moest een keer gebeuren en het geschiedde dan ook. De gedenkwaardige 28e november 1979 zal de Feyenoorders nog heel lang in het geheugen gegrift blijven staan als de diepzwarte avond waarop alle tekortko mingen genadeloos werden blootgelegd. Eintracht Frankftirt kende de primeur, die ertoe leidde dat de Rotterdammers naar een 4-1-afgang werden gevoerd op een wijze die uiterst pijnlijk moest wor den genoemd. „We speelden -ï-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 31