Geen overlevenden ha vliegtuigongeluk achtergrond Nog geen besluit uitwijzing Sjakaa Parlementslid Jaksa onthult plan Verkiezingen moeten Portugal rust brengen Groot offensief 1 Weer solidariteitsactie collega's Vluchtleiders staken door Vier bejaarden neergeschoten Gevaarlijke smog in steden Spanje Gesprek paus met Turkse president Zuidkoreaanse demonstranten gearresteerd tegen rebellen in Afghanistan teruggetrokken in het onherbergzame oostelijke deel van het land. „Kosigin spoedig aan het werk” Bergbeklimmers bezochten wrak DC-10 Chinees parlement hekelt muurkranten R DONDERDAG Frans Hals Pijn en moeite Pas op! 3 Boos NOVEMB 1 2 9 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker irder «1^ prijs jring n heel idelin- Is zijn >n die loofd” orden ;rings- nst in (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV-JERUZALEM. De Israëlische militaire beroepsraad die zich bezighoudt met de eventuele uitwijzing van burgemeester Sjakaa van Na- theid eente- ier tal ikaan- Hier- kbaar n van e We- delijk ming Iging liteit iking heeft iriften kun- n kin- it aan- kinde- aering ld ge- n en ideren loeten (Van onze redactie buitenland) JAKARTA. De Indonesi sche regering heeft het plan ongeveer een miljoen Chine zen die niet de Indonenische nationaliteit hebben voor 1984, terug te zenden naar China. ning rdam- van 1 wat vuur- in de t mo il. Dat in het (Van onze redactie buitenland) CHRISTCHURCH. Bij het vliegtuigongeluk op het eiland Ross vlakbij Antartica zijn geen overlevenden. Drie Nieuwzeelandse bergbeklimmers hebben dit verklaard, nadat zij door een Amerikaanse marinehelicopter op de plaats van de ramp een helling van de vulkaan Erebus waren afgezet. Alle passagiers en bemanningsleden van de DC-10 van Air New Zealand kwamen volgens het drietal om het leven. Behalve Nieuwzeelanders kwamen ook Britten, Japanners Amerikanen en Australiërs om. ijven r trijfël *•1.7 Jakarta zal miljoen Vijfeneenhalf jaar na de val van het regime-Caetano zullen zondag in Portugal voor de tweede maal parlementsverkiezingen worden ge houden. De circa zeven miljoen kiesgerechtigden hebben hierbij 250 zetels te verdelen. is gis- jrnati- it eve- lee uit itels. (Van onze redactie buitenland) PHILADELPHIA. Een onbekende man heeft gisteren in de Amerikaanse stad Philadelphia drie bejaarden gedood en één levensgevaarlijk verwond. Volgens de politie stapte de man, ongeveer 30 jaar oud, in de buurt van een kerk uit zijn auto, begon in het wilde weg te schieten en sloeg vervolgens op de vlucht. Een van de slachtoffers was een 106-jarige man, die op weg was naar de kerk om de 104e verjaardag van zijn zuster te vieren. danië en de Palestijnse bevrijdingsbewe ging Al Fatah hebben deze collectieve actie afgekeurd. Jordanië heeft alle finan ciële steun aan de betrokken gemeentera den stopgezet waardoor verschillende plaatsen in grote moeilijkheden zijn geraakt. De Israëlische minister Burg van Bin nenlandse Zaken heeft gisteren verklaard dat een beslissing Sjakaa uit te wijzen belemmerend kan werken voor toekom stige besprekingen met de Palestijnen over autonomie. Voor de Israëlische radio zei Burg, hoofd van de Israëlische delegatie over Palestijnse autonomie, dat pogingen om Palestijnen op de Westelijke Jordaanover te betrekken bij de Israelisch-Egyptische onderhandelingen over zelfstandig Pales tijns bestuur, kunnen worden bemoeilijkt. Minstens een lid van de Chinese gemeen schap kwam om het leven en velen wer den gewond bij de ongeregeldheden. In juni van dit jaar kondigde de rege ring in Jakarta aan, dat in kleine bedrij ven Indonesiërs de leiding moesten heb ben. De minister van Bestuurlijke Hervor ming, Soemarlin, verklaarde destijds dat dit geen racistische maatregel was, maar een daad van beleid om „de verkeerde koers van de economie te corrigeren”. Sinds het begin van de jaren zeventig China er in dat jaar van de mislukte staatsgreep in Indonesië te hebben ge steund. Hij gelastte Peking alle Chinezen terug te halen, waarop enkele tienduizen den Chinezen met schepen werden wegge haald. Onder de achtergebleven Chinezen in Indonesië zijn veel eigenaars van winkels en kleine bedrijfjes. Dit heeft onder de Indonesische bevolking onlustgevoelens veroorzaakt, welke onder meer in 1973 tot uiting kwamen in anti-Chinese rellen. Ruim negenhonderd gebouwen die in Chi nees eigendom waren werden vernield. Dit kamp wordt eind van dit jaar opge heven. De laatste duizend van de tiendui zend gevangenen van Boeroe komen dan vrij. De veertig die overblijven worden niet vrijgelaten, omdat zij ontkennen enig misdrijf te hebben begaan en weigeren een verklaring te ondertekenen die hen het recht op rehabilitatie of schadevergoe ding via de rechter ontzegt. (Van onze redactie buitenland) ANKARA. Paus Johannes-Paulus de Tweede heeft gisteren in Turkije een ge sprek gehad met de Turkse president Ko- ruturk. Het gesprek volgde na een officële ontvangst op het vliegveld van Ankara, waar de paus gistermorgen vanuit Rome aankwam. Bij de ontvangst was onder anderen de Turkse premier Demirel aan wezig. De dreigbrief van de terrorist Ali Agca heeft de aandacht van de overwegend islamitische Turkse bevolking op het be- van de partijloze links-katholieke Maria de Lurdes Pintassilgo. De voornaamste opdracht van dit kabinet was de voorbe reiding van de tussentijdse parlements verkiezingen van komende zondag. De parlementsleden, die dan worden geko zen, zullen een mandaat hebben tot de herfst van 1980, wanneer de door de grondwet voorgeschreven verkiezingen plaatsvinden. Ter linkerzijde strijden acht partijen om de stemmen. De socialistische partij van Mario Soares en de communistische partij onder leiding van Alvaro Cunhal, die zich nu de Alliantie van de Volkseen heid noemt, zijn de belangrijkste partij en in het linkse kamp. Soares toonde zich op een persconferentie optimistisch over de kansen van zijn partij zondag. Hij zei dat de socialisten bij de laatste verkiezingen met 40 procent van de stemmen de overwinning hadden be haald, dat zij nog nooit een verkiezing hadden verloren en ook 2 december niet zullen verliezen. De vergadering was in strijd met de staat van beleg die politieke bijeenkom sten verbiedt. Toen de politie wilde ingrij pen begonnen aanwezigen met flessen te gooien. Pas toen de militairen werden ingeschakeld gaf men zich over. Niettemin is de socialistische partij niet helemaal gerust op een goede af loop, want in het „armenhuis van Euro pa” werd het leven ook onder de socialis tische regeringen steeds moeilijker. De leider van de communisten, Cunhal, is evenals Soares optimistisch. Hij rekent op minstens 20 procent van de stemmen, terwijl zijn partij bij de parlementsver kiezingen van 1976 nog 15 procent be haalde. Midden en centrum-rechts worden ko mende zondag vertegenwoordigd door twee lijsten: de Democratische Alliantie (AD) en de Christen-Democratische Par tij. De Alliantie is een lijstverbinding In het zuiden van het land zijn 26 men sen tot gevangenisstraffen van twee tot vijf jaar veroordeeld. Zij hadden in okto ber meegedaan aan de demonstraties die kort voor de moord op president Park tot een ernstige crisis in Zuid-Korea hadden geleid. AD streeft naar een liberale democra tie naar Westeuropees model. Op econo misch terrein staat zij de vrije-markteco- nomie voor, terwijl zij ook de naar haar mening in 1976 te overhaast aangeno men grondwet wil zuiveren van de socia listische ideologie. Soares gaf toe dat de Alliantie, die hij als een „conservatief- monarchistisch blok" beschouwt, suc cesvol kan zijn. De andere partij aan de rechterzijde, de christen-democratische partij, is zeer behoudend. Zij is dan ook niet opgenomen in de rijen van de Euro pese christen-democratie, omdat zij te rechts zou zijn. Tot nu toe wordt aangenomen dat de oorzaak van het ongeluk moet worden gezocht in de laaghangende bewlking rond de vulkaan. In verband met de slech te weersomstandigheden hebben de drie bergbeklimmers alleen naar overleven den gezocht en niet naar de „black box” waarin alle vluchtgegevens worden gere gistreerd. Een team van ongeveer 25 identificatie- deskundigen, luchtvaartfunctionarissen, vertegenwoordigers en vliegersorganisa- ties, bergbeklimmers en journalisten zal op zo kort mogelijke termijn een bezoek aan de plek brengen waar de DC-10 is neergestort. Volgens de bergbeklimmers lijkt het erop dat het toestel is ontploft nadat de DC-10 op 500 meter hoogte tegen de met sneeuw en ijs bedekte vulkaan was gevlo gen. Het staartstuk blijkt nog intact te zijn. In dit gedeelte van de DC-10 bevon den zich echter geen passagiers of beman ningsleden. Dat is allemaal leuk en aardig, maar mogen de kunstenaars hun huur en de betaling van hun linnen en verf ook een jaartje opschuiven? Toegegeven, nie mand is zeker van aankoop dus niemand mag er ook op rekenen, maar waar je als kunstenaar toch wel op rekenen mag is, dat het toch al vrij schamele bedrag tot op de laatste cent wordt uitgegeven als het er eenmaal met veel pijn en moeite voor is vrijgemaakt. Er worden nu maar 13 van de 267 ingezonden werken aangekocht en dan nog alleen tekeningen en grafiek, geen enkel olieverfschilderij, geen enkel beeldhouwwerk, geen enkel wandkleed. Zaten er dan veel vijanden van de kunst in de jury, zult u vragen? Waren zij inca pabel? Zelfs de boze kunstenaars zeggen dat de jury wel degelijk capabel was, want dat het aangekochte werk inderdaad van hoge kwaliteit is. Dat is het punt niet. Men is kwaad omdat de jury, door willens en wetens 30.000 gulden ongebruikt te laten, aangeeft dat de rest van de inzenders niet goed genoeg voor aankoop is. Indirect waarschuwt men op die manier de poten tiële kunstkopers: pas op, koop geen werk van kunstenaars die wij niet waardig heb ben bevonden voor aankoop, want dat is beneden peil. U, als particulier, moet er speciaal geld voor vrijmaken, terwijl wij dat geld hadden, zelfs alleen aan kunst- aankopen mochten besteden, maar daar geen gebruik van hebben willen maken. Dat zegt genoeg over de kwaliteit! S-rap- terna- i. Het inge- e het n een ken. i D’66 i een rings- 'rank- leder- vrij- •uikte □rsse- Volgens berichten uit Kaboel bevin den zich momenteel in en rond de Afghaanse hoofdstad meer Russische militairen dan voorheen. Dit kan ver band houden met een toenemend te kort aan mankracht in het Afghaanse leger, dat nu mannen tot 50-jaar recru- teert en de dienstplicht heeft verlengd. Ik vind dat een schandelijke opvatting en ik kan ook niet begrijpen dat de kun stenaars in de jury (Dick Cassée, Ger Dekkers en Jos Wong) daarmee hebben ingestemd. Want wie werden onder meer gewogen en te licht bevonden: Fred Ben jamins, die vorig jaar nog in het Frans Hals Museum exposeerde, van wie vorig jaar een groot werk werd aangekocht en die onlangs nog op de internationale ten toonstelling in Neurenberg met zijn teke ningen was vertegenwoordigd, evenals Fons Brasser, van wie het Stedelijk Mu seum kortgeleden enkele multiples aan kocht, die hij ook voor Haarlem had inge zonden. Van Eric de Nie, ook niet goed genoeg of niet vernieuwend genoeg voor de jury, werd door Museum Boymans- Van Beuningen pas nog iets aangekocht, het Stedelijk Museum kocht laatst iets van Cees Visser en zo kun je door gaan. Gerda Edens heeft in de loop der jaren nagenoeg al haar werk, over de honderd stuks, aan musea, instellingen, particulie ren en galeries weten te verkopen, dat duidt dus op kwaliteit. Was ze dan mis- schien niet vernieuwend genoeg? Ze had nu juist iets ingestuurd waarin ze een geheel nieuwe techniek had gebruikt. Of neem Ronald Russeler. Vorig jaar werd zijn hele inzending bij de Gemeente-aan- kopen aangekocht, hij ging met het hoog ste bedrag naar huis en nu waren zijn tekeningen ineens niet goed genoeg meer. Had hij zich in een jaar tijd misschien geheel moeten vernieuwen? Er was „praktisch niets nieuws” inge zonden, zei jurylid Mabel Hoogendonk, conservatrice moderne kunst van het Frans Hals Museum. Schrijft Gerard Re- ve steeds weer een „nieuw” boek, heel anders dan het vorige? Of Jan Wolkers, of Maarten ’t Hart? Dichtte Gerrit Achter berg de ene keer zus en de andere keer zo? Zou Frans Hals zich in 1649 wel voldoende vernieuwd hebben ten opzichte van zijn werk in 1648, om opnieuw voor een kleine toelage van de stad in aanmerking te komen? Nee, zegt de jury anno 1979, n - neer Hals is geen Rembrandt, daar gooien we ons goeie geld niet aan weg! En zo kwam Frans Hals dus in het armenhuis terecht... ig ge- re pa- n. Dit ie Za- ze ta- te we- duur- or de Burg, ren in itrege- tositie cam- huur- ste op k op. orde rs op len de 147,6 iderij- 6 mil- ctober n van e van lilden, rocent i der lomo- toma- opge- in de Vlegel ■er op roces- „ont- Voor de verkiezingen hebben zich in totaal 13 partijen ingeschreven. Een aan tal hiervan is een stembusakkoord aan gegaan. President Eanes besloot medio juli tussentijdse parlementsverkiezin gen uit te schrijven, nadat het land drie zeer langdurige regeringscrises had moeten doormaken zonder dat de vor ming van een levensvatbaar kabinet mo gelijk was. Eanes hoopt nu dat de verkie zingen wel een „stabiele meerderheid” opleveren. De president benoemde begin augus tus een overgangsregering onder leiding zoek van de katholieke kerkleider geves tigd, zo is de indruk van waarnemers. Gisteren dreigde deze man, die zondag uit een gevangenis ontsnapte, de paus tijdens zijn bezoek aan Turkije te vermoorden. Eerder doode deze terrorist de hoofdre dacteur van het vooraanstaande dagblad Milliyet. Igde Jaksa, vice-voorzitter van de parle mentscommissie voor defensie en buiten landse zaken, maakte gisteren bekend dat een functionaris van de inlichtingen dienst, luitenant-generaal Joga Soegama, dit tijdens een vergadering van de com missie heeft meegedeeld. De Chinezen zullen volgens Jaksa wor den ondergebracht in speciale gebieden om hun uitwijzing af te wachten. Op dit moment zouden zij worden geregistreerd om de juiste aantallen, burgerlijke staat, gezinsverband en beroep vast te stellen. Het gaat om groepen etnische Chinezen, die in Indonesië achterbleven nadat Chi na en Indonesië in 1965 de diplomatiek betrekkingen verbraken. De huidige Indo nesische president Soeharto beschuldigde bloes heeft na negen uur vergaderen geen besluit kunnen nemen over de zaak- Sjakaa. Het beraad vond plaats in de gevange nis van Ramie bij Tel Aviv waar Sjakaa wordt vastgehouden. De burgemeester van het op de bezette Westelijke Jordaan- oever gelegen Nabloes beëindigde giste ren na twee weken een hongerstaking die hij uit protest tegen zijn aanhouding en eventuele uitwijzing was begonnen. Hij zou ernstig verzwakt zijn. Buiten de gevangenis vond gisteren uit- protest tegen de procedure tegen Sjakaa een sit-down-staking plaats van burge meesters en andere autoriteiten van de Westelijke Jordaanoever. De Israëlische regering eist van Sjakaa dat deze aftreedt vanwege zijn sympa thieën voor de Palestijnse zaak. De burge meester weigert dit. Als de militaire be roepsraad uiteindelijk besluit de uitwij zing van Sjakaa te bekrachtigen kan Sja kaa zich opnieuw wenden tot het Israëli sche hooggerechtshof. Uit solidariteit met Sjakaa zijn alle bur gemeesters op de Westelijke Jordaanoe ver en in de Gaza-strook afgetreden. Jor- Er wordt rekening mee gehouden dat niet alle stoffelijke overschotten kunnen worden geborgen. Verschillende slachtof fers zijn in diepe ijskloven gestort. Aan de bergoperatie zijn grote risico’s verbonden in verband met het ijs en de sterke pool- winden langs de hellingen van de 3500 meter hoge vulkanische berg. van de Sociaal-Democratische Partij (PSD) van Carneiro, de Christelijke Centrum-Democraten (CDA) van Feitas do Amaral en de monarchisten (PPM) van Ribeiro Teles. Gemeten naar de re sultaten van 1976, zou de AD zondag meer dan 40 procent van de stemmen kunnen behalen. Zij verwacht de absolu te meerderheid te verkrijgen. SEOEL (UPI/Reuter). Militairen heb ben dinsdagavond in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel een eind gemaakt aan een demonstratieve vergadering van christenen die protesteerden tegen de voorgenomen indirecte presidentsverkie zing. Volgens officiële bronnen zijn 50 mensen gearresteerd. (Van onze redactie buitenland) MADRID. De provinciale autoriteiten Van de Spaanse steden Madrid en Bilbao zullen mogelijk binnen enkele dagen de noodtoestand in beide stadsgebieden af kondigen. Oorzaak is de vervuiling van de lucht, welke vanwege het ontbreken van wind in de afgelopen dagen de veiligheidsgrenzen heeft overschreden. Wanneer de noodtoe- .Jtand wordt afgekondigd, mag de bevol king onder meer de verwarming niet meer stoken en wordt het rijden met auto’s met dieselmotoreniden. l Het hoogste bedrag waarvoor iets werd aangekocht was 1950 gulden voor een mixed media-inzending van Piet van Leeuwen. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. Afghaanse rege ringstroepen. gesteund door Russische gevechtseenheden, zijn een groot of fensief begonnen tegen de Islamitische opstandelingen in het centrale deel van het land. Dit is in doorgaans betrouw bare bron in de Afghaanse hoofdstad Kaboel vernomen. De stad Gorband, zeventig kilometer ten noordwesten van de hoofdstad, zou inmiddels door regeringstroepen zijn heroverd. De stad was twee maanden geleden in handen gekomen van isla mitische rebellen, die een „heilige oor log" voeren tegen het pro-Russische bewind van president Hafizoellah Amin. De rebellen zouden zich hebben Een DC-10 van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij National Airlines is gisteren kort na de start teruggekeerd op het Londense vliegveld Heathrow. Tien minuten na het vertrek naar Miami was motorstoring opgetreden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De 182 passagiers zijn met andere luchtvaart maatschappijen naar de Verenigde Staten gevlogen. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De Russische premier Alexej Kosigin, die al geruime tijd niet meer in het openbaar is gesignaleerd, zal binnenkort weer aan het werk gaan. Dit is gisteren meegedeeld door een hoogge plaatste functionaris in Moskou. De 75-jarige premier was gisteren niet aanwezig bij de zitting van de Opperste Sovjet, het Russische parlement, waar het sombere verslag van president Brezjnjev over de Russische economie werd behan deld. Minister van Financiën Garboezov kon digde gisteren, zoals gemeld, een verla ging van het defensiebudget aan met zes promille. De militaire begroting voor vol gend jaar vermeldt een bedrag van 53 miljard gulden, dit is 3 miljoen minder dan dit jaar. De militaire uitgaven beslaan nu zes procent van de totale regerinsuitga- ven in de Sovjet-Unie. Westerse deskundigen wijzen erop, dat de militaire uitgaven van de Sovjet-Unie echter groter zijn dan uit de defensiebe groting blijkt, omdat sommige uitgaven onder andere benamingen op andere be grotingen zijn ondergebracht. ri- Het gewaad van de paus waait hoog op door de wentelwiek die hem gisteren na een bezoek aan de Turkse president van Ankara naar Istanboel bracht. Chinezen uitwijzen zijn verscheidene plannen gerezen om de diplomatieke betrekkingen met Peking te herstellen, maar volgens de militaire lei ders in Jakarta kan dit niet gebeuren voordat het probleem van de etnische Chinezen in het land is opgelost. Deze bevolkingsgroepen stellen de regering voor veiligheidsproblemen zo is tot nu toe in Jakarta beweerd. (Van onze redactie buitenland) Ongeveer veertig politieke gevangenen in Indonesië zijn overgebracht naar de strengst bewaakte gevangenis in het land: op het eiland Noesakambangan bij de zuidkust van Midden-Java. Zij zijn veer tien jaar geleden gearresteerd tijdens de mislukte communistische staatsgreep en geïnterneerd op het eiland Boeroe. PEKING (Reuter). De Chinese autori teiten hebben gisteren felle kritiek geuit op de „democratische muur” in Peking waarop burgers via muurkranten hun me ning kunnen geven. Volgens het persbu reau Nieuw China heeft de permanente commissie van het Chinese volkscongres dinsdag haar veroordeling over de muur uitgesproken. Een aantal muurschrijvers zou „de democratie en vrijheid van het hele volk in gevaar brengen”. De commissieleden menen volgens Nieuw China dat de muur door een aantal mensen wordt gebruikt om onrust te zaai en, en dat terwijl het volgens vice-voorzit ter Xu Deheng nu „het belangrijkst is in China de eenheid en de stabiliteit te bewa ren”. Een ander commissielid, Xiang Layu, zei dat sommige mensen in plaats van te gaan werken door middel van muurkranten chaos willen veroorzaken. PARIJS (DPA). De Franse luchtver keersleiders hebben gisteren hun sta kingsactie verscherpt. Niet alleen behan delen ze van tijd tot tijd geen toestellen die in Frankrijk zijn opgestegen, ook vliegtui gen uit Nederland, West-Duitsland, Zwit serland en Italië die via Frankrijk vliegen, wordt medewerking geweigerd. De vluchtleiders besloten door te staken nadat de Franse luchtvaartautoriteiten de stakers hadden geschorst. Doel van de actie is het afdwingen van betere arbeids voorwaarden. De verliezen van Air Fran ce als gevolg van de staking bedragen inmiddels 60 miljoen gulden, terwijl de binnenlandse maatschappij Air Inter er 22 miljoen gulden bij zou inschieten. stelt sei de I •neen et op lok is iuide- sgroei iergie- zul- >n be- nergie De Haarlemse kunstenaarswereld is in rep en roer. Al een week lang wordt er meer met de mond geschilderd dan met het penseel (zoals een van de kunstenaars tijdens een vergadering opmerkte), want er is grote onvrede over het beleid van de jury, die moest oordelen over de Gemeen- te-aankopen-1979. Het beschikbare bud get was 42.000 gulden; bepaald geen vet pot, zeker niet in vergelijking met wat andere grote steden ervoor plegen uit te trekken. Het had zoiets als 200.000 moeten zijn, als Haarlem er in verhouding even veel voor over had gehad als Den Haag om eens een voorbeeld te noemen. Maar goed, 42.000 gulden was het be drag dat besteed kon worden, 106 Haar lemse kunstenaars hadden bij elkaar 267 werken ingestuurd, maar de jury slaagde er niet in voor meer dan 12.650 gulden aan te kopen. Dertigduizend gulden blijven dus ongebruikt, maar maakt u zich niet ongerust, die vloeien niet terug in het Defensiepotje van minister Scholten, maar zullen bij het beschikbare bedrag van volgend jaar worden gevoegd, in de hoop dat er dan meer kwaliteit geboden wordt en er meer „nieuws” te zien zal zijn. Z -i v. ■-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3