Financiering nog onbekend Senaat wil Z.-Afrika wel bij Paralympics Gastarbeider moet El Salvador kunnen meestemmen breekt met Zuid-Afrika Damiate Pers Opreis met de dieren jj Ir NAVO-raad akkoord met modernisering Wens EG-commissaris Vredeling: IJmuider Courant Dieseltoeslag gehandhaafd Verstekeling mag naar Nederland Parlement dreigt met verwerpen EG-begroting Amsterdamse raad voor sneltram Mogelijke aanslag op Kennedy verijdeld Belasting huizen door hertaxatie zeer fors omhoog „Attracties overdekken Van Agt: ..Uiterst moeilijke positie” Hoe komt u aan dit boek? I i y y z y Oud-VW-directeur: 99 i l i® mini F 1 (Van onze redactie binnenland) I I I I I I I l e DEN HAAG. Mensen met een bruto (modaal) jaarinko men van ongeveer 32.500 gul den zullen volgend jaar zeven tig gulden minder aan loon- en inkomstenbelasting gaan be talen. Degenen die het wette lijk minimumloon krijgen gaan vijftien gulden minder betalen. Voor inkomens boven het modale inkomten tot onge veer 65.000 gulden loopt het voordeel van zeventig gulden geleidelijk af. Vanaf twee keer modaal vervalt de belasting verlaging. minimale inleg van f25,-. Stel dat u geen spaarrekening wilt openen. Maar „Op reis met de dieren” wèl wilt hebben. Dan kunt u dit unieke n boek voor f30,- bij de Amro Bank kopen. Dit aanbod T O geldt t/m 30 november 1979. Dus zorg dat u er snel bij I7Q I benLWant voor het boek geldt: zolang de voorraad strektV^X De Amro Bank is er vooralle spaarders. „Op reis met de dieren? Een 160 pagina’s tellend boek over het fascinerende trekgedrag van de dieren. Makkelijk lees- baar geschreven door dierenkenner Prof. Dr. Stolk. Met 120 schitterende kleurenfoto’s en tientallen illustraties van dieren. Dieren die beschermd moeten worden. En daarom schenkt de Amro Bank f100.000,- aan o.a. de actie „Trekvogels” van het Wereld Natuur Fonds Nederland. U opent nu een spaarrekening bij de Amro Bank. Legt minimaal f 25,- in. En u koopt „Op reis met de dieren” voor de speciale actieprijs van f 15,-. Als u wèl wilt sparen, maar het boek niet wilt hebben, legt de Amro Bank f7,50 premie bij uw V E 1V1 D E K IN UUINL/CKM/XM voor I (ADVERTENTIE) I 147,50 4 Geheimen van het tiptyedrag I I I I Belastingvoordeel modaal 70 i i i i I 'i 1 5 t I DEN HAAG (ANP). Op advies van een ambtelijke werkgroep heeft minister Van Aardenne van Economische Zaken besloten de zogenaamde dieseltoeslag te handhaven. De bewindsman heeft dit gis teren aan de Tweede Kamer meegedeeld. De dieseltoeslag houdt in dat voor au to’s met dieselmotoren extra belasting moet worden betaald. Voor afschaffing van de toeslag werden als argumenten aangevoerd dat dieselmotoren schoner en zuiniger zouden zijn dan benzinekracht- bronnen. Prinses Beatrix, geëscorteerd door minis ter Gardeniers van CRM en Europees com missaris Vredeling, luistert geamuseerd naar een toespraak tijdens de eerste congresdag in de Rotterdamse Doelen. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De buitenlandse werknemers in Europa moeten de kans krijgen mee te doen aan plaatselijke verkiezingen. Europees commissaris Vredeling verklaarde dit gisteren in Rotterdam tijdens de openingsdag van een driedaags congres over kinderen van migranten. Organisator is de Raad van Europese Gemeenten. De conferentie werd geopend door mi nister Gardeniers van CRM en wordt ge houden in het kader van het internationa le Jaar van het Kind. Vredeling wees in zijn toespraak op het discriminatiegevaar dat buitenlandse werknemers bedreigt. Hij ageerde tegen de visie dat de ongeveer zes miljoen migrerende werknemers naar hun vaderland moeten worden terugge stuurd omdat er ongeveer zes miljoen werklozen in de EG zijn. AMSTERDAM (ANP). Toeristi sche attracties als dierentuinen, Madu- rodam, de Keukenhof en de Efteling zouden moeten worden overdekt waar door ze ook bij slecht weer en in de winter kunnen worden bezocht. Aldus J. Vet, oud-directeur van de provincia le Gelderse VW, gisteren op een pers conferentie in verband met de vak beurs Horecava 80. Deze wordt van 7 tot 10 januari 1980 in de Amsterdamse RAI gehouden. Vet herinnerde aan de in juli ver schenen nota toeristisch beleid waarin de regering aankondigt tot 1984 extra geld voor het opvijzelen van het bin nenlands toerisme uit te trekken. Daar in wordt ook voor kwaliteitsverbete ring van toeristische attracties gepleit. Vet noemde deze nota nog maar een begin. Op de vakbeurs zullen 385 deelne mers ruim 2500 produkten uit 25 lan den exposeren. Vredeling pleitte voor meer onderwijs en begeleiding van kinderen van buiten landse werknemers, eventueel door een dienst die gespecialiseerd in beroepskeu zevoorlichting. „Bij gebrek aan een derge lijke dienst zullen tienduizenden jonge, onaangepaste en ontevreden immigran ten aan de rand van de maatschappij komen te staan of, als zogenaamde drop- outs, over die rand heen vallen”, aldus Vredeling. De problemen van migranten kinderen zijn volgens hem nog schrijnen der dan die van jeugdwerklozen in het algemeen. Minister Gardeniers ziet vooral een op lossing van de problemen van de migran tenkinderen in het raadplegen van hun ouders. De ouders zouden mogelijk moe ten meebeslissen over eventuele maatre gelen voor deze generatie. Volgens me vrouw Gardeniers moet onder meer wor den ingespeeld op de sociale en politieke bewustwording van de buitenlanders zelf. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije BRUSSEL (ANP/AFP). Het ziet er naar uit dat het Europese parlement ge bruik gaat maken van zijn bevoegdheid de begroting voor het volgend jaar van de Europese Gemeenschap af te keuren. Binnen het Europese parlement is felle kritiek geleverd op de besluiten die de raad van ministers vorige week heeft ge nomen over wijzigingsvoorstellen die be gin deze maand door het parlement zijn aanvaard. De begrotingscommissie van het Euro pese parlement herinnert de raad van ministers aan een aangenomen resolutie van het parlement waarin onder meer benadrukt wordt dat door de raad „ten onrechte” aangebrachte besnoeiingen zul len leiden tot een verwerping van de be groting. De commissie vindt dat aan de in de resolutie gestelde voorwaarden niet is voldaan. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning B dat mat bes1 het SAN SALVADOR (AP/AFP/UPI). El Salvador heeft gisteren de diplomatieke betrekkingen met Zuid-Afrika verbroken. Deze aankondiging kwam enkele uren na de ontvoering van de Zuidaffikaanse am bassadeur Gardner Dunn in San Sal vador. Volgens de minister van Buitenlandse Zaken van El Salvador, Dada Hirezi, be staat er geen enkel verband tussen de ontvoering en het verbreken van de be trekkingen. Het besluit zou reeds uren voor Gardner Dunn verdween zijn geno men. Tot nu toe heeft geen enkele organi satie de verantwoordelijkheid voor de ontvoering opgeëist. WASHINGTON (AP/UPI). Twee le den van de Amerikaanse geheime dienst hebben gisteren een 38-jarige vrouw gear resteerd die met een mes op weg was naar het kantoor van Edward Kennedy in het senaatsgebouw in Washington. Een van de agenten liep daarbij een prik in de pols op. Een secretaresse van Kennedy zei dat de vrouw gillend met een groot jachtmes in de hand de ontvangstruimte was bin nengegaan. De secretaresse ging meteen op de loop, waarna de agenten de aanval- ster konden overmeesteren. Kennedy zelf had niets van de gebeurtenissen gemerkt. De indringster is voor ondervraging naar het kantoor van de geheime dienst in Washington gebracht. BUREAU Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 T: ting het er ii Bril gesl bep reel bev daa Brii raat artil bezi die wijz kinj gan op vooi dier A op Urn ben wijl coll beti hou leid N inst din( corr dra: „pn voo gen bou sub koo kon zijn bou hek was H wet de o tie, fllllll I I I 1 1 i (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De NAVO-raad heeft gis teren in Brussel overeenstemming bereikt over een voorstel tot modernisering van de kernwapens in West-Europa, gekop peld aan een reeks voorstellen aan het Oostblok om de kernbewapening te be perken. Dit is van gezaghebbende Ameri kaanse zijde vernomen. In de raad hebben ambtenaren van alle vijftien NAVO-partners zitting. De minis ters van Defensie en Buitenlandse Zaken van de landen van de verdragsorganisatie bespreken 12 december de resultaten die de NAVO-raad gisteren heeft geboekt. Nederland en Denemarken kregen gis teren geen steun voor afzonderlijke voor stellen. De Nederlandse regering vindt dat er wel nieuwe kernwapens kunnen worden ontwikkeld maar het besluit tot statione ring van deze systemen in West-Europa moet volgens het kabinetVan Agt worden uitgesteld in afwachting van besprekin gen met de Sovjet-Unie. Denemarken vond geen gehoor voor het voorstel de ontwikkeling van nieuwe kernwapens in ieder geval een half jaar uit te stellen. Overigens hebben Neder land en Denemarken eikaars voorstellen niet gesteund. I (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een meerderheid in de Eerste Kamer zal de WD-motie steunen waarin de regering wordt opgeroepen toch mee te werken aan de komst van een Zuidafrikaanse sportploeg naar de Olympische Spelen voor gehandicapten in Arnhem (Paralympics) volgend jaar. De motie werd giste ren door Senaatslid Van Someren-Downer ingediend. aangenomen. Aangenomen wordt echter, dat hij de motie van de Eerste Kamer niet zal uitvoeren. De stemming is over veer tien dagen. De meerderheid voor de motie in de Senaat wordt bereikt door het positieve standpunt van de CDA-fractie. Dit stand punt bleek uit de woorden van fractielei der Van Hulst gisteren. De fracties van de CDA in de Eerste en Tweede Kamer blij ken dan ook tegenovergestelde meningen te hebben in deze kwestie. De PvdA-fractie in de Eerste Kamer noemde het indienen van de motie „een onverstandige daad”. De Nederlandse sportstichting voor gehandicapten Wij Horen Erbij heeft met instemming gerea geerd op het initiatief van het Senaatslid Van Someren-Downer. Het beleid inzake de Paralympics kwam gisteren ter sprake tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Ka mer. Premier Van Agt zei verder onder meer, dat giften aan de Nederlandse Volksunie aftrekbaar zijn voor de belas tingen, omdat deze groepering niet door de rechter is verboden en dus kan worden gezien als een politieke partij. Verder ontraadde de eerste-minister de Senaat een uitspraak te doen over plaat sing van nieuwe kernwapens in Neder land. De premier wees er onder meer op, dat hij probeert deze kwestie in interna tionaal verband ter sprake te brengen vanuit het oogpunt van wapenbeheersing. BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefpon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal AMSTERDAM (ANP) De Amster damse raad heeft gisteren ingestemd met het voorstel van B. en W. om in beginsel een sneltramverbinding aan te leggen tus sen het NS-station Amsterdam-Zuid en Amstelveen. Alleen VVD en CPN waren tegen. Zij pleiten voor een bovengrondse metrolijn en een verbeterd busnet tussen de hoofdstad en Amstelveen. Vorige week had de Amstelveense ge meenteraad zich tegen de sneltram uitge sproken. Amstelveen ziet meer in een uit breiding van het busnet en in later stadi um in de aanleg van een ’’hoogwaardige railverbinding”, zoals de metro. De Amsterdamse verkeerswethouder Van der Vlis zei dat door de twee verschil lende raadsuitspraken nu minister Tuijn- man van Verkeer een rol gaat spelen. De raad nam een motie van D’66 aan waarin B. en W. werd verzocht om een overleg tussen het rijk, Amsterdam en Amstel veen te starten om zo een compromis te vinden. Minister Andriessen van Financiën maakte gisteren een en ander bekend in (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Bezitters van een eigen huis kunnen in het komende jaar worden geconfronteerd met een veel hogere aan slag voor de onroerend-goedbelasting. Dit omdat op last van het rijk in een kwart van alle Nederlandse gemeenten een her taxatie van de woningen plaatsheeft. In Haarlem wordt deze hertaxatie ge spreid over twee jaren om de klap minder hard te laten aankomen. De vereniging Eigen Huis en Konsumenten Kontakt vre zen pcbfer dat in een aantal gemeenten als gevolg van de hertaxatie huiseigenaren aanslagen zullen krijgen die tot enkele honderden guldens boven de huidige liggen. De beide organisaties hebben de ge meenten daarom gevraagd bij de bepaling van de tarieven voor deze belasting hier mee rekening te houden. Zelfs met een verlaging van de tarieven kan de aanslag nog sterk stijgen door de hertaxatie, zo stellen de organisaties. DEN HAAG—SINGAPORE (ANP/Reu- ter). De verstekeling die maandag met het Martinair-toestel Henri Dunant meev loog van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh naar Singapore, krijgt mo gelijk asiel in ons land. Nederland heeft gegarandeerd dat de man hier asiel kan krijgen als het hoge VN-Commissariaat voor de Vluchtelingen geen ander land voor hem vindt, aldus een woordvoerder van Buitenlandss Zaken in Den Haag. Volgens een woordvoerder van het Ho ge Commissariaat was de 21-jarige man werknemer op het vliegveld van Phnom Penh. Hij was zijn familie kwijtgeraakt waarna hij wilde vluchten, aldus deze woordvoerder. De man heeft van de auto riteiten in Singapore intussen de status van vluchteling gekregen. Hij is naar een kamp overgebracht. de Tweede Kamer bij de behandeling van de belastingvoorstellen van het kabinet. Het wetsontwerp over de belastingver laging wordt volgens de bewindsman spoedig ingediend. Met de verlaging is een bedrag van 250 miljoen gulden gemoeid, inclusief de twintig miljoen gulden kosten die betrekking hebben op de doorvoering. Overigens weet het kabinet nog niet waar het geld vandaan moet komen. An driessen bracht de verklaring van pre mier Van Agt in herinnering dat er geen extra bezuinigingen zullen plaatsvinden bij de sociale uitkeringen. Andriessen zei dat enige verzwaring van lasten onvermij delijk is omdat volgens hem de loonont- 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 Hiermee stelt de Eerste Kamer zich lijn recht tegenover het standpunt van de Tweede Kamer, die eerder met grote meerderheid een motie aannam waarin de regering werd gevraagd niet mee te wer ken aan de Paralympics, indien er een Zuidafrikaanse ploeg komt. De regering heeft destijds beloofd deze motie uit te voeren. Premier Van Agt zei gisteren dan ook, dat zijn kabinet in een uiterst moeilijke positie wordt gebracht als de motie-Van Someren-Downer wordt I Uniek dierenboek voor nieuwe Amro spaarders. wikkeling sinds 1975 steeds één procent is uitgegaan boven het voorgestane beleid. Eventuele tegenvallers moeten volgens hem worden bekostigd uit de bestaande collectieve ruimte. Bij tegenvallers denkt het kabinet aan landbouwuitgaven die hoger zullen uitvallen en een grotere fi nanciële bijdrage aan de EG. Het kabinet hoopt daarentegen op extra gelden uit prijsverhogingen van het aardgas voor West-Duitsland, Italië, Frankrijk en België. Staatssecretaris Nooteboom van Finan ciën verzekerde de Kamer gisteren dat het kabinet geen voorstellen zal doen de af trek van hypotheekrente voor de hoofd woning te beperken. I -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4