1 t' Gemeenten moeten meer grond voor tuinderij reserveren Q s DE ROOIJ Pandbriefbiljetten Spaarpandbiljetten Pandbriefbiljetten 8? Westland Utrecht Hypotheekbank i BONTHOEDEN voor dames en heren nu nog vanaf69. GEMEENTEBESTUUR VERWERPT DRAAIBOEK ALS PRAATSTUK Inspraak it I 3 OPROEP JORIS SCHOUTEN TIJDENS FORUMBIJEENKOMST Paarse woningen deelnemers Monopoly-aktie Leuk idee voor een Sint Nicolaaskado tijdens de koopavonden geopend van 7-9 uur I 8 Pandbriefbiljetten, looptijd 2 jaar. De rente is ongewijzigd: 8 (effectief rendement 8.75%). In coupures van f 1.000,- en f 10.000,-. Aan toonder. Groeit in een vaste looptijd van 2 jaar naar f 118.5,- en f 11.850,-. Rente ingaande de le of 16e van de maand. Schandalig Vragen Goed en Goedkoop Spaarpandbiljetten, looptijd 5 jaar. De rente is verhoogd van 9.6% naar 9.8%.Groeit in een vaste looptijd van 5 jaar naar f 1.000,-, resp. f 5.000,-. Aan toonder. Het huidige aankoopbedrag is f 625,- resp. f 3125,- A Z (^°°r afronding °P f 5,- resp. f 25,- naar beneden wordt het effec- tief rendement 9.86%). Dagelijks Z V ingaande rente. Verkrijgbaar bij: kantoren van Westland/Utrecht Hypotheekbank. Uw assurantieadviseur of makelaar Oplossing Pandbriefbiljetten, looptijd 5 jaar. De rente is verhoogd van 9%% naar 9/% (effectief rendement 9.75%). In coupures van f 1.000,- en f 10.000,-. Aan toonder. Groeit in 5 jaar naar resp. f 1592,- en 115.920,-. Na twee jaar reeds inwissel baar tegen rente-aanpassing. Rente ingaande de le of 16e van de maand. E. Vlessing Geen inspraak voor bewoners bij nieuwbouw in oud-IJmuiden D H. Kuijper (Progressief Velsen). (ADVERTENTIE) O (ADVERTENTIE) Nieuwe Rentes! 4 >0 3 Burgemeester P. J. Molendijk vertelde dat het college juist had besloten deze materie op korte termijn zelf te gaan bestuderen en verzocht de gemeenteraad het resultaat daarvan af te wachten. Waar het college rept over „een repre sentatieve vertegenwoordiging van de wijk” vragen de leden van het Wijkcomité zich af wat daarmee wordt bedoeld. Het wordt gevoeld als een „minachting” van het college voor het huidige Wijkcomité c.q. de bewonersvoorbereidingsgroep. PLEJN 1945 3, IJmuiden tel. 14074 eigen bontatelier 9 hter, niet zeer- r het •uwe jaar ider- ïllen Lir ir Er is in één jaar tijd blijkbaar niet veel veranderd! op 30 oktober ten behoeve van de leden van de commissie Volkshuisvesting door de bewonervoorbereidingsgroep werd be legd. Op grond van die verworven infor matie heeft hij het gemeentebestuur een aantal vragen voorgelegd. Initiatiefnemer van de forumbijeen komst was de RABO-bank Beverwijk die dit jaar vijfenzeventig jaar bestaat. Drs. Joris Schouten, de heren N. P. Handgraaf en J. J. Appelman van de Veiling Bever wijk zaten met twee vertegenwoordigers van deze bank in het forum waarmee de bijeenkomst werd afgerond. Vanuit de zaal werden hiervoor schriftelijk vragen ingebracht. )tie de oor ste- rt er rden one- ropa rden ;kin- vam iene Ka nder ndse elas- door rden 0 :0 ;o o iO ’5 i de :ieve and- lelei- n de blij- igen 3 □3 imer „een ndse Wij ?rea- tslid r de laat- ;der- op, >ma- igen ing. alle inis- iken satie i die t. gis- zoor- van het reglement van orde, het college een aantal kritische maar uiterst zindelij ke vragen betreffende deze zaak heeft voorgelegd, kreeg even zovele ontwijken de als onduidelijke antwoorden. Zowel het standpunt van het college inzake het draaiboek van de werkgroep als de antwoorden op de vragen van Kuij per worden geformuleerd in gemeentebla den en toegevoegd aan de agenda van de gemeenteraadsvergadering van heden avond. De leden van de bewonersvoorbe reidingsgroep en het raadslid Kuijper hebben reeds laten weten bijzonder onte vreden te zijn over de weg die het college bewandelt. Die ontevredenheid wordt echter overschaduwd door gevoelens van verontwaardiging over de wijze en het woordgebruik waarvan het college zich in zijn reacties heeft bediend. Een sprekend voorbeeld daarvan is een zin uit het antwoord op de vraag van Kuijper of het college bereid is het draai boek ter discussie te stellen in een overleg met het Wijkcomité. „Vanzelfsprekend bestaat geen enkel bezwaar met een re presentatieve vertegenwoordiging van de wijk van gedachte te wisselen over de nieuwbouwplannen, zodra die in ontwerp gereed zijn.” De strekking van dit ant woord is illustratief voor de manier waar op het college zich opstelt tegen inspraak bij de voorbereiding van nieuwbouwplan nen. En juist die vorm van inspraak ligt ten grondslag aan de subsidievoorwaar den van Goed en Goedkoop. Wat minder diepgaand kwamen vervol gens aan de orde teeltkeus en teeltmetho- den, levering op contract dan wel via de veiling en tenslotte ook het inspelen op de nog altijd grillige „publieke smaak” door teelt van nieuwe gewassen. Op de koude grond dan wel onder glas. Bij vestiging van jonge ondernemers noemde hij als hinderpaal allereerst de hoge grondprijs. Om hiervoor althans enige financiële ruimte te scheppen bepleitte de heer Schouten inperking van de loonkosten en een gunstiger overnameregeling van be staande bedrijven. „Lange werkdagen veelal voor het hele gezin kunnen alleen zo met een draaglijk inkomen worden be loond”. Op 29 november 1978, vandaag op de kop af één jaar geleden, kwam aan het licht dat het college de aanbesteding van de bouw van 116 woningen in oud IJmui den had geregeld zonder het Wijkcomité daarin te kennen. Dat ontlokte André Thomsen van het LOS (Landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing) de op merking aan het adres van het college: Uw wijze van besturen is dan wel niet middeleeuws maar toch wel van ver voor de oorlog!” Voor een gehoor van uitsluitend tuin ders schetste de heer Schouten het beeld van de oprukkende industrie en een steeds verder inkrimpend teeltareaal. Problemen waarmee de tuinderij in de streek rond Heemskerk en Beverwijk in versterkte mate te maken heeft De duin streek op zichzelf noemde hij een te smal le basis voor een lucratieve beoefening van de tuinbouw. Meer grond is in de naaste omgeving nodig. Voor toewijzing daarvan aan jonge tuinders deed hij over de hoofden van de toehoorders heen een dringend beroep op de gemeenten, die, zo zei hij, nog wel degelijk geschikte tuin grond achter de hand hebben. Voor de laatstgenoemde categorie werd door wethouder Bijl de toezegging gedaan dat gepoogd zou worden de plaatsvervan gende nieuwbouw mede te realiseren met gebruikmaking van de subsidiemogelijk heid Goed en Goedkoop. Inplaats van die mogelijkheid nu ook te hanteren op de nieuwbouw ter vervanging van de rode woningen, heeft het gemeentebestuur dat, door haar voortvarende reactie op het advies van de HID, onmogelijk gemaakt. In de eerste plaats voor de vervangende nieuwbouw van die rode woningen maar Gevraagd naar een reactie aan Dirk Kuijper op het standpunt van het college. „Het is in één woord schandalig. Dat geldt voor de manier waarop het college deze zaak afhandelt maar evenzeer voor de inhoudelijke strekking van de reacties. Meer wil ik er nu niet over zeggen. Ik zal er op terugkomen als de zaak in de raad aan de orde komt.” Gemeenteraadslid Dirk Kuijper (Pro gressief Velsen) heeft de moeite genomen zich over de huidige stand van zaken rond de renovatie- en nieuwbouwproblematiek in oud-IJmuiden uitvoerig te laten voor lichten op een informatiebijeenkomst die Verder stelt het gemeentebestuur dat het veronderstelde financiële voordeel van het hanteren van de subsidie Goed en Goedkoop, naast de door haar zelf voorge stane subsidie Excessief Duur, minimaal moet worden geacht en refereert aan een circulaire van de staatssecretaris van Volkshuisvesting van 19 juli 1979 waarin het onjuist wordt genoemd de regeling Goed en Goedkoop in stand te houden omdat een verstoring van het huurbeleid het gevolg zou kunnen zijn zonder dat er een dwingende reden is voor de daaruit voortvloeiende kwaliteitsverbetering. Tijdens de behandeling van de begro ting voor 1980 van de gemeente Velsen is het college van B. en W. van die gemeente er in geslaagd D’66-fractievoorzitter J. ten Brink te bewegen een in het vooruitzicht gestelde motie aan te houden. Die motie bepleitte een algemene regeling voor recht op inspraak ten behoeve van de bevolking van Velsen in de vorm van een daartoe strekkende verordening. Ten Brink stelde zich voor dat een voorlopige raad voor de inspraak (een commissie ex artikel 61 van de gemeentewet) zich zou bezighouden met de voorbereiding van die verordening. Onder meer zou op die wijze inspraak zowel op door de bevol king bij de verantwoordelijke bestuursor ganen ingebrachte eigen initiatieven, als op de inbreng van de bevolking bij in voorbereiding zijnde bestuursbesluiten dienen te worden gegarandeerd. De woningen waarvan werd veronder steld dat ze voor renovatie in aanmerking zouden kunnen komen (zogenoemde „ro de woningen”) maar die door de beslissing van de HID voor de sloop werden be stemd, maken deel uit van een bebou- wingseenheid waaronder zich ook een aantal zogenoemde „paarse woningen” bevindt. Dat zijn woningen waarvan al in een eerder stadium was vastgesteld dat ze waren voorbestemd onder de slopersha mer te vallen. Op 3 oktober vond een bespreking plaats tussen een bewonersdelegatie, ver tegenwoordigers van de zogenoemde Commissie Goed en Goedkoop (onderdeel van het Ministerie van Volkshuisvesting) en de heren Bodegraven, Boerrigter en Hoek namens de gemeente Velsen. De Haagse delegatie verstrekte bij die gele genheid alle wenselijke informatie over doel en mogelijkheden van de subsidie mogelijkheid Goed en Goedkoop. Kritiek van de zijde van het ministerie werd geuit op het gedrag van de gemeentelijke in stanties dat als „formeel” werd gekwalifi ceerd en waaruit de ministeriële vertegen woordigers zeiden te proeven dat de ge meente altijd het laatste woord wenst te hebben. Het ontbreken van een gemeente lijke participatienota kon al evenmin de goedkeuring van de Haagse delegatie wegdragen. Wel werd bij die gelegenheid overeengekomen dat de bewonersdelega tie zo snel mogelijk met een voorstel op tafel zouden komen over de te volgen procedure voor de subsidie Goed en Goedkoop. Hoogovens noemde hij als mogelijke leve rancier van dit koelwater aan rond het bedrijf gevestigde tuinders. „Zeker waard om gezamenlijk in overweging te nemen” zo besloot hij dit punt. tevens voor die van de paarse woningen die door hun ligging deel gaan uitmaken van dezelfde bouwlocatie. In het kader van die beleidsvoorkeur lijkt het gemeentebestuur zich nu te willen distanciëren van de bij herhaling toege zegde bereidheid tot informatie aan en samenwerking met de wijkbewoners. Uit het door de bewonersvoorbereidings groep opgestelde draaiboek zegt het ge meentebestuur te proeven dat de gemeen te de gelden beschikbaar mag stellen zon der daadwerkelijke invloed te kunnen uit oefenen. „Een dergelijke constructie is niet in overeenstemming met de verant woordelijkheid, die gemeentelijke be stuursorganen op grond van wettelijke bepalingen bezitten”, zo luidt één van de reacties in het ter elfder ure aangedragen gemeenteblad. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het gemeentebestuur van Velsen is niet van plan in te gaan op het verzoek van het Wijkcomité oud-IJ muiden om op 6 of 7 december gezamen lijk te bekijken op welke manier overeen stemming kan worden bereikt over de inpassing van de subsidiemogelijkheid „Goed en Goedkoop” in het vernieuw- bouwprogram van de wijk. Dat verzoek werd op 16 november gedaan door een onderdeel van het Wijkcomité de be wonersvoorbereidingsgroep in een be geleidend schrijven bij een door deze groep geconstrueerd draaiboek waarin de richtlijnen en voorwaarden waren ge bundeld die in acht moeten worden geno men om in aanmerking te komen voor de subsidiemogelijkheid „Goed en Goed koop”. Voorwaarden geënt op de richtlij nen gesteld door het Ministerie van Volkshuisvesting. IIIIIIIIIIIIIIIIIIHillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllLIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHi Met enige reserve constateerde hij bij gevestigde ondernemers de neiging tot overschakeling naar de glastuinbouw. Een stap die hij met de gedurig stijgende energie prijzen gevoegd bij enorme inves teringen een sprong in het duister noemde. De actualiteit van genoemde procedure werd versterkt toen de HID (Hoofdinspec- teur-Directeur van de Provinciale Dienst Volkshuisvesting) begin oktober negatief reageerde op een proefrenovatieprojekt in de Bloemstraat. De HID liet weten de renovatie niet zinvol te vinden en advi seerde zo snel mogelijk tot sloop en ver nieuwbouw over te gaan. Bovendien gaf hij het gemeentebestuur in overweging gelijkwaardige panden in de naaste omge ving gelijktijdig op te ruimen ten behoeve van nieuwbouw. Wethouder K. W. Bijl verklaarde toen onze bladen het stand punt van de HID openbaar maakte, blij te zijn met het advies en reeds met het colle ge te hebben besloten het te zullen opvol gen. Met nieuwbouwplannen was men reeds begonnen voorbereidingen te tref fen om die vóór 1 januari 1980 te kunnen indienen teneinde de kans op locatiesubsi- die niet te ontlopen, aldus wethouder Bijl. M W. Luster-Reijnen (Wijkcomité oud- IJmuiden). eerde draaiboek te discussiëren, ontlokt het gemeentebestuur de reactie dat zij er, uit hoofde van haar verantwoordelijk heid, de voorkeur aan geeft met spoed te komen tot een bouw voor woningbehoe- venden. „Opnieuw beginnen” betekent aanzienlijke vertraging en zal het koste naspect nadelig beïnvloeden, aldus het college in haar beantwoording aan Kuij per. Over het draaiboek van de bewoners voorbereidingsgroep wordt gesteld: „Overigens achten wij de inhoud van het draaiboek, dat mevrouw M. W. Luster- Reijnen, namens een voorbereidings groep aan het gemeentebestuur heeft voorgelegd, onaanvaardbaar”. Verwezen wordt naar de reactie in het gemeenteblad dat aan dat draaiboek is gewijd. Het meest opmerkelijke uit de reactie van het gemeentebestuur op de nota van de bewonersvoorbereidingsgroep is even wel dat zij is gericht op naam van de secretaresse van deze groep mevrouw M. W. Luster-Reijnen. Gerept wordt over „het verkrijgen van de subsidie, waaraan blijkens haar brief met bijlagen, mevrouw Luster gestalte wil geven.” En ter afslui ting van het gemeentelijk schrijven wordt vermeld: „Op grond van de hiervoren aangevoerde argumenten achten wij het niet zinvol gevolg te geven aan het bijwo nen (bedoeld wordt waarschijnlijk „ge volg te geven aan het verzoek tot bijwo ning van”, red.) van een bijeenkomst, die mevrouw Luster voor 6 en 7 december aanstaande heeft vastgesteld en waar op basis van hetgeen in haar brief tot uiting komt, zal worden gesproken.” BEVERWIJK. Snel stijgende energieprijzen vormen momenteel naast totaal gebrek aan expansiemogelijkheid het grote knelpunt speciaal voor de tuinderij in Noord-Kennemerland. Voorzitter Joris Schouten van het Landbouwschap verklaarde dit dinsdag in De Nieuw Slof te Beverwijk tijdens een forumbijeenkomst waar pessimisme over de toekomst van deze bedrijfstak overheerste. Op de vraag of er overleg heeft plaats gehad met het wijkcomité over de meest recente sloop- en nieuwbouwplannen, overeenkomstig toezeggingen gedaan in de raadsvergadering van 29 juni, ant woordt het college dat wethouder Bijl de bewoners op 25 oktober heeft uitgeno digd voor een bespreking op 31 oktober en dat aan die uitnodiging geen gehoor is gegeven. Gevraagd naar de bereidheid van het college om de voorbereidingen van de meest recente nieuwbouwplannen te sta ken en in overleg te treden met het wijkco mité laat het college weten daartoe niet bereid te zijn. Stelde het college zich aan vankelijk op het standpunt dat de voort varende werkwijze verband hield met de noodzaak locatiesubsidie vóór 1 januari 1980 te moeten aanvragen, nu gebleken is dat die uiterste termijn verschoven is naar 1 januari 1981(!) stelt het college dat voort varendheid geboden is bij het indienen van nieuwbouwplannen omdat uitstel ver hoging van de huren kan betekenen. Aan dat standpunt wordt toegevoegd: „Van zelfsprekend bestaat er geen enkel be zwaar met een representatieve vertegen woordiging van de wijk van gedachte te wisselen over de nieuwbouwplannen zo dra die in ontwerp gereed zijn”. Door Kuijper gevraagd naar de bereid heid van het college om over het door de bewonervoorbereidingsgroep geconstru- Het gemeentebestuur van Velsen heeft het afwijzende standpunt bekend ge maakt in een gemeenteblad, gedateerd 26 november, dat hedenavond als toege voegd agendapunt ter discussie staat in de gemeenteraadsvergadering. Verwacht wordt dat beantwoording van een aantal vragen rond dezelfde problematiek, van het raadslid D. Kuijper (Progressief Vel sen), aan de behandeling van dit gemeen teblad zal worden gekoppeld. Deze veron derstelling mag worden gebaseerd op het feit dat het college bij de beantwoording van de vragen van Kuijper onder meer heeft verwezen naar haar reactie op het verzoek van de bewonersvoorbereidings groep. Geen van beide gemeentebladen hebben in enige raadsadviescommissie ter discussie gestaan. gis- reikt van kop- het be- neri- Als de manier waarop datzelfde college op het ogenblik de bewoners van oud IJmuiden inspraak onthoudt, bij de voor bereiding van nieuwbouwplannen in die wijk, illustratief is voor de ideeën die het college over inspraak heeft, dan is het te betreuren dat Ten Brink zich tot het aan houden van zijn motie heeft laten ver leiden. Na overleg met ter zake deskundige instanties heeft een bewonersvoorberei dingsgroep als onderdeel van het Wijk comité oud IJmuiden het college een draaiboek aangeboden dat bedoeld is als „praatpapier” en de basis moet vormen voor overleg tussen wijkbewoners en de gemeente. Het uiteindelijke doel is nieuw- bouwprojekten te realiseren middels de subsidiemogelijkheid „Goed en Goed koop”.. Om daarvoor in aanmerking te komen is inspraak van de doelgroep (dat zijn de toekomstige bewoners van de te bouwen woningen) een door de rijksover heid gestelde onverbiddelijke voor waarde. Het college heeft de werkgroep laten weten geen trek te hebben in de gevraag de onderhandelingen. Ook het gemeenteraadslid D. Kuijper Clie. gebruik makend van de mogelijkheid Haarlem, Frederikspark 1/hoek Houtplein, 023-31 91 54 Voor het energievraagstuk, deed hij zijn toehoorders als oplossing aan de hand gebruik van industrieel koelwater. Goede ervaringen zijn daarmee opgedaan rond Almere waar (heet) afvalwater van de IJsselcentrale door tuinders wordt ge bruikt voor verwarmingsdoeleinden. Diiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiitiitiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii I-1- - -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5