Rapport geeft beleidsadvies ten dienste van de kerk I MEDISCHE in de vishoTj jaarlijks zeker 1000 huizen H.DEVRIES BOWH I N LEVEN HEB JE ZO GERED veilingen beverwijk „Groeikern” Haarlemmermeer III T ijmonclnieuws oooo O Beslissing over groeikemstatus op til Nieuwe leerkracht voor CC Bender B.V „anderstaligen” PianoXvleugels en klavecimbels. I 6 L I I Aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame SIRE I I I I groeikemstatus, welke de polder- gemeente een extra financiële in jectie oplevert. Zeer binnenkort valt een nadere beslissing te ver wachten over de groeikemstatus. Hoogstraat 10 - Tel. 023 - 32 12 95 't straatje t/o de melkbrug LETRASET ART<MATERI ALS AFWRIJFLETTERS FAMILIEDRUKWERK I. Plaatselijke kaders Ül (Van onze verslaggever) HAARLEM. In het Dioce saan pastoraal centrum van het bisdom Haarlem heeft bisschop drs. Th. Zwartkruis gistermiddag het rapport „Kerk en samenle ving - kerk in de samenleving” officieel als discussiestuk in ont vangst genomen. Dit rapport is bedoeld als beleidsadvies ten dienste van de kerk in het bisdom Haarlem. Het stuk is opgesteld door de socioloog drs. P. Stolwijk en het gaat over de vraag of en hoe de vraagstukken van de sa menleving een belangr ijker plaats kunnen innemen in het be leid en in het feitelijk functione ren van de kerk, van plaatselijke parochie tot bisdom. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Wanneer Haar lemmermeer de groeikemstatus krijgt, zullen zeker de eerste tien jaar telkens tenminste duizend huizen moeten worden gebouwd. Die voorwaarde zal de regering verbinden aan een eventuele k ■L Iw (ADVERTENTIES) Bisdom Haarlem maakt ernst met vragen van samenleving I (ADVERTENTIES) I I ELKE SECONDE TELT. i 1 ■- I I I I I I I i I I markt en andere infrastructurele voorzie ningen in de omgeving. Als je bij een ongeluk onmiddellijk weet watje moet doen, kap dat het verschil betekenen tussen leven en dood. De dingen die je weten moet, zijn met een heel klein beetje aandacht ontzettend simpel te onthouden. We hebben ze voor u in een klein boekje overzichtelijk bij elkaar gezet. Dat boekje krijgt u door even een kaartje te sturen aan „Het Oranje Kruis”, Statenlaan 81,2582 GE Den Haag. i Er is niet alleen reden tot pessimisme vanwege een dalend kerkbezoek. De kerk in het bisdom Haarlem is nog steeds een organisatie die een vrij groot bereik heeft. Vergeleken met de deelname van de be volking aan andere activiteiten zoals van sportorganisaties en vakbonden, zijn er heel veel mensen betrokken bij kerkelijke activiteiten. Dit varieert van het zangkoor tot en met bijbelgroepen. Tegenover een afname van het aantal priesters staat een Stemmen, koop, verkoop, revisie. be zij i I I BEVERWIJK. Woensdag zijn aan de Beverwijkse bloemenveiling de eerste narcissen aangevoerd en dat was een primeur voor de firma Wichers uit Sant poort. Vorig jaar kwamen deze bolbloe- men ruim een week eerder op de veiling, namelijk op 20 november. Ditmaal was het de soort Yellow Sun en daar werd 31 cent per stuk voor betaald. Voor de andere produkten waren de prijzen: Bloemen: anjers 30-60, trosanjers 250- 400, Israëlische anjers 20-30, chrysanten 150-400, jaarrond 40-70, per stuk 50-80, freesia 20-27, hyacinthen 40-70, narcissen 31, nerinen 30-65, roos 40-60, babyroos 16- 36, statice 30-60. Planten: cyclamen 350-1000, poinsettia 450-1100, hedera 175, calanchoë 65, neph- rolepis 350-550, vriesia 350-500, gem. plan ten 45-150. Groenten: andijvie 66-133, boerenkool 33-51, bospeen 103-160, seldery 23-63, breekpeen 25-45, knolseldery 50-73, peter selie 47-77, prei 69-95, radijs 60-81, schor seneren A 168- B 88, spinazie 370-400, sla 13-40, uien 25-44, waspeen 88, champig nons 145-150, Bloemendaalse gele 16-20, ramenas 47, gesneden boerenkool 42-55, sjalotten 74. Aanvoer: spinazie 1000 kilo, andijvie 15.000, prei 10.000 kilo, bospeen 1800 bos, sla 20.500 krop, radijs 1700 bos, uien 15.600 kilo, boerenkool 2500 kilo, schorseneren 1000 kilo. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de woensdagmarkt werd aangevoerd: 117 kg ton, 3 kisten tarbot en griet, 209 kisten kabeljauw, 972 kisten wijting, 46 kisten schol, 99 kisten schar en 32 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg: grote tong 14,40; grootmiddel tong 15,60; kleinmiddel tong 15,80; tong één 15,20; tong twee 14,40. Per 40 kg: tarbot 280-272, griet 240, kabeljauw één 174, kabeljauw twee 140- 114, kabeljauw drie 122-110, kabeljauw vier 118-110, kabeljauw vijf 88-60, schol drie 151, schol vier 120-94, schar 90-50, wijting drie 55-34, bot 30-24, fing 16-6. De besommingen waren: KW 25 5800; UK 141 UK 271 4400; UK 142 UK 218 4000; UK 208 900; UK 17 uk 48 2500; UK 17 UK 48 2500; UK 18 UK 20 3400; UK 135 UK 145 2000; WR 76 WR 66 3300; WR 12 WR 74 9800; WR 51 WR 70 1900; VD 19 VD 73 4200; VD 54 VD 77 14.000; VD 20 YE 25 1700; IJM 18 800; IJM 19 2600, verder waren er 5 Texelaars met een totale be somming van 6000. Li Tb ve bli Sa Ja Ar Gr Ja: ge’ Ka Na uit Ki (ba kw mt oo sai va co: mi vai Ka ve: Ve He Kv evi de eei va: jar In: pn Le Bisschop Zwartkruis is blij met het rapport i va Ne rei Re zij Ne he wc dit fes ov de in ge co: cir „E ga; ge Ta eei Ei< de Ta we To ka Sii scl Dr Sc sp ge on H. vo Zv vo Gi de tot let kh zu be „A Va dii ste vo ka Bij ieder ongeluk geldt: Houd het hoofd koel, juist bij de eerste verwarring. Zorg dat en omstanders niet óók een ongeluk kunnen krijgen. Sla alarm (of laat dat doen) bij arts, zieken huis, politie of GGD. I I I De mensen die de extra arbeidsplaatsen op Schiphol gaan vervullen, zullen vol gens Herweyer een woning moeten kun nen vinden in de groeikern Haarlemmer meer. Hij verwacht geen problemen als gevolg van deze zwaardere druk op het woningbouwgebied, waarop ook de Ken- nemer agglomeratie is aangewezen voor de huisvesting van zijn woningzoekenden. Evenmin zal de groei van het luchtverkeer leiden tot een noodzakelijke aanleg van nieuwe autowegen of tot verbreding van bestaande wegen. De Schipholspoorlijn is naar zijn mening het meest aangewezen transportmiddel. „We zijn zeer verlan gend de Schiphollijn eindelijk te zien wer ken. Wanneer Schiphol straks van alle kanten per spoor bereikbaar is, en de capaciteit van de luchthaven optimaal wordt benut, zal die enorme investering tenminste rendabel gemaakt kunnen wor den”, aldus ir. Herweyer. Hi-fi, video en grammofoonplaten. Spui 12, Amsterdam. Tel.: 020-230853. Staatssecretaris Smit-Kroes weersprak de kritiek, dat het structuurschema ruim te laat yoor een ongeremde groei van de luchtvaart. „Dan zouden we niet met een draaiing van de Zwanenburgbaan zijn gekomen”, aldus de staatssecretaris doe lend op het feit dat aanleg van een vijfde baan (die de capaciteit van Schiphol nog groter zou hebben gemaakt dan 300.000 vliegtuigbewegingen per jaar 6 in het schema wordt verworpen. „Maar we kun nen ons ook niet veroorloven, achteloos om te springen met economische bronnen waarin nog perspectief zit”. Zoals gemeld biedt het structuursche ma Schiphol zeker tot het jaar 2000 de ruimte: een tweede stationsgebouw en maximale benutting van de capaciteit van het banenstelsel. Wanneer na de eeuwwis seling de groei van de luchtvaart zich doorzet, zal in de Markerwaard een nieu we luchthaven moeten worden aangelegd. VELSEN. De gemeente Velsen be schikt sinds 1 oktober over een extra leerkracht ten behoeve van onderwijs aan „anderstaligen” op de plaatselijke lagere scholen. De Velsenaar Bart Jans- ma, nieuwe man in deze functie, kon worden aangesteld dankzij een projekt- subsidie hiervoor van het rijk waaruit al voor het schooljaar 1979-1980 gelden be schikbaar komen. Uit de studie-opdracht aan drs. Stolwijk kan de conclusie worden verbonden dat de Haarlemse kerk nu ook beleidsmatig wil werken aan haar taak in de samenle ving. „Als de kerk haar geloof werkelijk gestalte wil geven, dan heeft zij vanzelf sprekend een taak ten opzichte van de samenleving. Juist omdat het in de bijbel gaat om een geloof dat zich in daden vertaalt, dat partij kiest, kan de kerk zich niet onttrekken aan haar verantwoorde lijkheid ten opzichte van de underdogs en de rechtelozen”. De vraagstukken van de samenleving worden in het rapport heel concreet verwoord. Op wereldniveau is er het verschil in arme en rijke landen; natio naal zijn er de minderheidsgroepen als Surinamers en buitenlandse werknemers; op plaatselijk of provinciaal niveau heeft men te maken met stadssanering, proble men van nieuwbouwwijken, de invloed van Hoogovens en milieuproblemen en de geluidshinder bij Schiphol. Vanzelfsprekend zijn deze zaken gister middag niet ter sprake gebracht. Het ging er maar om dat de Haarlemse kerk haar plaats in de samenleving en haar taak daarin belangrijk genoeg vindt om een diepgaande studie te laten maken. De samensteller van het rapport is met in gang van 1 november verbonden aan het diocesaan pastoraal centrum als stafme dewerker voor kerk en samenleving. Bij de aanbieding van zijn rapport zei de heer Stolwijk: „In de verantwoordelij ke kerkelijke kaders op de verschillende niveaus is men er wel van overtuigd dat men zich niet kan onttrekken aan de pro blemen, waarmee onze maatschappij be zig is, maar men schrikt terug voor de feitelijke concrete problemen, of men weet niet hoe men aan deze concrete pro blemen kan werken, juist als kerk”. Deze situatie heeft ertoe geleid dat personen en werkgroepen die wél vanuit de kerk met concrete problemen aan de gang gingen, veelal vanuit de kerk gezien in de marge zijn terecht gekomen. Mgr. Zwartkruis zei buitengewoon blij te zijn met dit rapport. „Ik aanvaard dit De bisschop zei voorts te hopen dat het rapport het proces om te komen tot een goede diocesane beleidscommissie voor kerk en samenleving zal versnellen. Daar naast is er voor zo’n commissie zeker een taak in het behulpzaam zijn bij het opzet ten van een samenhangend beleid in deze zaken voor heel het bisdom. En voorlopig lijkt een heel belangrijke taak te liggen in het opzetten van begeleiding voor plaatse lijke kaders. Het rapport bergt ook veel feitenmateri aal. Verwijzend naar het snel teruggelo pen kerkbezoek door rooms-katholieken ziet de rapporteur als gevaar dat de kerk zich laat verleiden tot een louter verdedi gende houding. De kerk mag zich zeker in haar activiteiten niet beperken tot de groep die regelmatig in het weekeinde samenkomt in liturgische vieringen, hoe uiterst belangrijk deze vorm van zielzorg ook is. Het rapport wijst dus op de sociale dimensie van de kerk. Christenen moeten zich ook bezighouden met maatschappe lijke structuren. Tot dusverre werd dit overgelaten aan de individuele gelovigen en aldus buiten de kerkmuren gehouden. Het rapport stelt vast: „Als de kerk niet wil verworden tot een randverschijnsel, een irrelevante (van geen belang) factor in de huidige maatschappij, zal ze op concre te wijze met maatschappelijke vraagstuk ken bezig moeten zijn”. Direct mond-op-mond beademen. Als het kan al in het water. Op het droge, de drenkeling op zijn rug leggen en zijn hoofd ver achterover houden. Zijn neusgaten dichtknijpen en lucht inblazen tot borst omhoog komt. Dan neus loslaten en borst terug laten zakken. Doorgaan met inblazen tot slachtoffer weer zelf ademt. Bart Jansma is inwoner van Santpoort. Hi is achtentwintig jaar. Direct na zijn onderwijzersopleiding (Pedagogische Academie in Beverwijk) was hij vier jaar verbonden aan de Theo Thijssenschool in IJmuiden-Oost. In zijn nieuwe werksitua tie geeft hij les aan buitenlandse leerlin gen maar is ten behoeve van een goede opvang van die groep ook ondersteunend bezig. Bij toewijzing van een rijksbijdrage voor de nieuwe kracht was bepalend het aantal buitenlandse kinderen dat in Vel sen procentueel erg hoog ligt. De gemeenten Heemskerk en Beverwijk hebben minister Pais van onderwijs in middels ook benaderd voor een subsidie- bijdrage ten behoeve van zo’n extra leer kracht. Ook hier ligt het aantal buiten landse leerlingen naar landelijke maatsta ven erg hoog. I bereiken dat de aandacht niet te eenzijdig binnenkerkelijk blijft Vanzelfsprekend komt zo ook een andere inrichting van de Diocesane pastorale raad in het gezichts veld. Als conclusie uit een onderzoek in paro chies kan gelden, dat samenlevingsvraag stukken in de parochies van het bisdom een kleinere rol spelen dan ze volgens de parochieraden zouden moeten spelen. Als mogelijkheid wordt gegeven dat deze ra den rond een concreet probleem (WAO- ers bijvoorbeeld) een werkgroep vormen in de eigen parochie met een duidelijke opdracht. Afschuiven naar andere instan ties „die het al doen” mag geen veront schuldiging zijn om dan maar niets te doen. Uit een en ander kan worden afgeleid dat het rapport adviseert tot een beëindi gen van de situatie van de afgelopen ja- ren, waarin nauwelijks kon worden ge sproken van een beleid van de kerk be treffende maatschappelijke vraagstuk ken. Het rapport kan worden besteld door 12,50 over te maken op giro 353774 ten name van Directeur Pastoraal Centrum, Kruisweg 69 te Haarlem met vermelding van „Rapport K&S”. rapport graag als een belangrijk discus siestuk voor mijzelf en mijn naaste mede werkers”. Het stuk zal verder ter discussie worden aangeboden aan de dekens, aan allerlei beleidscommissies, aan instellin gen van zusterkerken en aan functiona rissen bijvoorbeeld uit de vakbond die bezig zijn met de huidige vragen van onze samenleving. De bisschop ziet in de inventarisatie van allerlei groeperingen die met vragen van de samenleving bezig zijn, een duidelijk uitgangspunt voor nader beraad over het regelen en verzorgen van de relaties van het bisdom met deze groeperingen, op landelijk, provinciaal en plaatselijk ni veau. Het bisdom wil nu verder werken aan toerusting (bekwaam personeel bij voorbeeld) om op een goede wijze te leren reageren op actuele samenlevingsvragen. Hij merkte hierbij op dat kerkelijke ka ders echter niet het alleenrecht kunnen opeisen om vanuit evangelische bewogen heid op te komen voor bijvoorbeeld min derheden en mensenrechten, gerechtig heid en liefde, milieu en vrede. Klaverjassen In het Harmoniege- bouw aan de Groenelaan in Beverwijk wordt vrijdagavond 30 november een kla- veijasdrive gehouden. De toegangsprijs bedraagt twee gulden vijftig per persoon. Zowel bij het klaverjassen als bij de verlo ting zijn prijzen te winnen. De aanvang van de drive is om acht uur. Kienen De Kennemers gaan zater dag 1 december in de kantine op het sportpark Adrichem in Beverwijk kienen. De kienavond staat in het teken van Sint Nicolaas. Hoofdprijs van de verloting is een 34-delig theeservies. De aanvang is om acht uur. Dit zei ir. S. Herweyer, directeur-gene- raal van de ruimtelijke ordening van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening gisteren op Schiphol. Hij was aanwezig op een bijeenkomst van luchtvaarijoumalisten met staatssecreta ris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat over het onlangs gepubliceerde structuur schema burgerluchtvaartterreinen. De daarin voorziene groei van het luchtver keer op Schiphol (tot maximaal 300.000 vliegtuigbewegingen) zal volgens ir. Her weyer geen overantwoorde druk met zich meebrengen op verkeerswegen, woning- groot aantal vrijwillige medewerkers bij het kerkelijke werk. Tegenover een nauwe band vroeger tus sen kerk en katholieke organisaties be staat vandaag nauwelijks contact tussen de kerk en allerlei organisaties. Toch le ven er daar verwachtingen jegens de kerk vooral als het gaat om zaken van christe- lijke/katholieke levensbeschouwing. Met name betreffende organisaties die zich katholiek blijven noemen zou volgens het rapport een zekere begeleiding, en In elk geval contact vanuit de kerk op zijn plaats zijn. Het zwaartepunt van het werk in het bisdom ligt in het basispastoraat (paro chiezielzorg vooral) en in de zorg in zie ken-, bejaarden- en verpleegtehuizen. Als aparte werksoort komt „kerk en samenle ving” niet voor, ofschoon men een belang rijk gedeelte van het werk der indu- striepastores en in mindere mate ook dat van de pastores voor buitenlanders daar toe kan rekenen. In het rapport wordt nu de vraag gesteld of het beleid daarnaast concreter moet worden gericht op de actu ele noden in de samenleving en de taak hierin van kerk en godsdienst. Met andere woorden gezegd wil het bisdombestuur r A

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 6