Ik heb de problemen met tact opgelost sportpuntiq tototips Wereldkampioenschappen turnen: Redelijke loting basketballers Staatsloten? Uitstekend begin Nederlandse heren Jan Pijnenburg overleden KRITIEK DOET KEIZER NIETS Spaar- biljetten een 'f ra I lob U kunt ze nu kopen. treffers en missers ■5 Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. J100 Bar— III II» 11 DINSDAG 4 DECEMBER 19 7 9 SPORT 10 11 □teert FORT WORTH(ANP). Wanneer de Nederlandse dames het er vandaag net zo goed vanaf brengen als de drie heren in de verplichte oefenstof dan is het zeker niet onmogelijk dat Nederland over ruim acht maanden opnieuw met een damesploeg op de Olympische turnwedstrijden uitkomt. Het goede optreden van Dick Ooykaas, Ton Hoencamp en Frans van Elteren in de verplichte oefenstof was niet alleen voor het drietal zelf maar ook voor trainer Stef van de Boogaart een verrassing. HAARLEM INTERNATIONAL BV 023-287642, (9-21 uur) o o >0 :0 10 o 0a '0 0e 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o o 3 3 9 3 3 3 3e 3 3 3 3 3 3 Ib I I I I ii is r r K 4 (Van onze sportredactie) VOLENDAM. De storm van publiciteit en kritiek die zich op het hoofd van betaald-voetbalscheidsrechter Jan Keizer heeft ontladen, deert hem nauwelijks. „Ach”, zegt Jan Keizer, „ik ben er natuurlijk niet gelukkig mee, maar ik moet eerlijk zeggen, dat het allemaal wel iji flink wordt overtrokken. De gretigheid waarmee de sportjournalis ten dit moment in de wedstrijd tussen AZ’67 en FC Twente hebben aangegrepen om met mij de vloer aan te vegen, roept toch wel de nodige vragen bij me op. Maar als je vraagt of het mij wat doet, dan zeg ik „nee”. Dan blijf ik lachen”. s a s in a n A Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. 99 5 9 Roger Albertsen: eerste goal. fondsf» tdiv. ed.l ra 1 1-2 I 0-0 3-0 Tips toto gelijk: 1-4-8-9-14-23 (ADVERTENTIES) ssoires. lijst. Tom Quinn: „Alleen Italië is echt sterk" gwand teel 3 0 0 1« UI 2S Dick Ooykaas scoorde een totaal van 56.00 punten, waarmee hij 3,25 punten Ton Hoencamp had niet helemaal onge lijk met zijn opmerking dat zijn waarde ring dan te laag was uitgevallen. De Utrechter, die sedert mei halve dagen als concierge op Papendal werkt en daardoor intensiever heeft kunnen trainen, had in derdaad van de Nederlanders de hoogste aanzweeffase en landde perfect”. Ik heb hier echter de pech gehad dat ik meestal als eerste Nederlander moest beginnen. Boris Spassky heeft zich door een zege op de Argentijn Rubinetti aan de kop genesteld van het deelnemersveld aan het internationale schaaktoernooi in Buenos Aires. De Rus deelt de eerste plaats met de Brit Miles, die in de zesde ronde remise overeenkwam met Gheorghiu. De Deen Larsen neemt de derde plaats in met een half punt minder en twee afgebroken par tijen. jet Unie, Israel, Polen en Tsjechoslowa- kije als mogelijke tegenstanders. Daar naast zal nog een aantal losse wedstrijden worden gespeeld. De groepsindelingen voor het toernooi in Zwitserland zijn: A: Israel, Frankrijk, Noorwegen, Turkije en Oostenrijk. B: Po len, Hongarije, Groot-Brittannië, Finland en Spanje. C: Luxemburg, Zwitserland, Griekenland, Zweden en Tsjechoslowa- kije. D: Bulgarije, Ierland, Italië, West- Duitsland en Nederland. TILBURG (ANP). In Tilburg is na een langdurige ziekte overleden de oud- zesdaagse renner Jan Pijnenburg. Hij is 73 jaar geworden. In de voor-oorlogse jaren was Pijnenburg onder de bijnaam „Jan Kanonbal” één van de meest popu laire baanrenners. Bosch, begint op 13 december met een uitwedstrijd tegen Maccabi Tel Aviv. De lange rit van de Bossche ploeg eindigt op 12 maart met de thuiswedstrijd tegen Real Madrid. Go Ahead Eagles-PSV: Het was de eerste thuiswinst voor de Eagles op PSV sinds zes seizoenen. De Devente- naren behaalden slechts drie van de twaalf punten (met de doelcijfers 8-16) tegen de Eindhovenaren. Het beteken de reeds de vierde nederlaag van dit siezoen voor PSV. Het vorig seizoen leed men er vijf en het seizoen daar voor slechts twee. De produktiviteit blijft ook erg achter. De laatste tien wedstrijden gelukte het PSV niet meer dan twee goals in één wedstrijd te scoren. 1-0 4-0 0-3 77-78 0-0 2-0 2-0 0-0 2-2 1-4 4-0 1-0 Azing Griever van FC Groningen, de minst gepasseerde doelman, moet tot 27 mei teruggaan om twee goals tegen zich gescoord te zien. Nu presteerde DS‘79 dat, toen was het Fortuna S. Karei Bonsink kwam in zijn tiende wedstrijd voor Ajax tot zijn eerste tref fer voor de Amsterdammers. Ook Mar tin van Geel was in zijn vijfde wed strijd succesvol voor dezelfde ploeg. Roger Albertsen maakte in zijn twaalf de wedstrijd zijn eerste goal voor Fey- enoord. Ernie Brandts maakte zijn eer ste van het seizoen voor PSV. 1 ische «n reen. r dit 1 euvel aan. toegewezen. Dus het is te gek om los te lopen om dat nu in verband te brengen met het optreden bij AZ-Twente”. Van één ding is Jan Keizer overigens nog steeds overtuigd. Van zijn gelijk. Van zijn juiste visie. „Ik blijf erbij dat het een geldig doelpunt was en, dat er geen sprake was van hinderlijk buitenspel. Ik heb de videobeelden gezien, niet één keer, nee, wel drie keer. En ik ben er nog steeds van overtuigd dat ik de juiste beslissing heb genomen. Kijk, en dat er dan spelers gaan protesteren, nou ja, dat hoort er gewoon bij. Was het niet makkelijker geweest voor mij om dat doelpunt gewoon af te keuren? Dan had ik de weg van de minste weer stand gekozen. Ik ben blij dat ik me zelf ben gebleven, ook in deze situatie. Een stress-situatie. Ik heb de problemen met tact opgelost. En dat blijkt ook wel, want na het incident is er in de wedstrijd hoege naamd niets meer gebeurd”. Alleen al daarom wil Jan Keizer er niets van horen. De suggestie dat het nu tijd is geworden om te stoppen nu hij voor de tweede maal binnen acht dagen (vorige week was er ook de nodige kritiek op zijn manier van fluiten in de wedstrijd Feyenoord-FC Utrecht) door de kritiek in de pers is gevloerd, wijst hij glimlachend van de hand. Zoals hij ook glimlachend de protesten van FC Twente en van Niels Overweg in het bijzonder zaterdagavond van de hand wees. „Ik denk”, aldus Kei zer, „dat er een aantal mensen inderdaad op zit te wachten, maar ik ben mis schien wel helaas voor hen voorlopig nog niet van plan om het scheidsrechters- kostuum in de kast te houden. Trouwens, waarom zou ik? Zondag fluit ik FC Gro ningen-Vlaardingen”. 76-77 1-1 8-0 78-79 1-1 2-2 0-0 0-1 5-0 2-1 1-1 1-0 Roda JC FC Twente PEC (Z) NEC PSV MW FC Den Haag Sparta Willem II FC Amsterdam Telstar Volendam Heerenveen -Feyenoord -FC Utrecht -AZ’67 -Haarlem -Vitesse -Go Ahead Eagles NAC -Ajax -Excelsior -Eindhoven -Fortuna S -FC VW -Heracles tip 3 1 2 3 1 2 1 3 3 1 2 1 1 1-1 4-0 1-2 1-2 1-1 Te koop gevraagd tegen contahte be taling aan toonder en we Is alle en en m. bl ikbaar n. aim, 1. 420 <A‘‘- 4 Za. 30 >0 )0 >0 10 lOb 10 !0 iO 0 )0 10 10 10 10 >0 10 10 10 10 Henk van Brussel, de opvolger van Jan Teunissen bij Heerenveen, heeft uitsluitend de volle winst gehaald sinds zijn intrede bij de Friezen. Van Hel mond Sport, DS’79 en FC Vlaardingen werd gewonnen. Daarvoor haalde men zeven punten uit twaalf wedstrijden, wedstrijden. i« St ii j ii 1 r c h 111 t r 1 1 Realist Van de Boogaart was de eerste om toe te geven dat zijn turners net als alle anderen in Fort Worth aan hoge totalen zijn gekomen door de opmerkelijke vrij gevigheid van de jury. „Ik heb mijn tur ners nog nooit zo goed zien werken als hier in Fort Worth. Zij hebben het meren deel van de punten zelf verdiend maar er daarnaast ook gekregen. Maar dat gold voor allemaal,,’ aldus Van de Boogaart. De anders op het cynische af zijnde trai ner, raakte zelfs enthousiast. „Wanneer wij één turner meer hier zouden hebben gehad, was deelneming aan de teamwed strijden mogelijk geweest”. Hij schrok echter van die uitspraak en zichzelf corri geren: „Laten wij ons echter realiseren dat wij nog maar pas op de helft zijn. Het aanleren van verplichte oefenstof is heel wat gemakkelijker dan het maken van een goed keuze-programma”. Hij behaalde de nationale sprinttitel en werd tweede bij de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam1. In totaal won hij meer dan 300 koppelwedstrijden in Euro pa en ook in Amerika. Vooral in het zes- daagse-metier was Jan Pijnenburg een vedette. Tussen 1929 en 1939 reed hij er vijftig, waarvan hij er zeventien won. De meeste samen met Braspenninx. Zijn laat ste zesdaagse reed hij in 1939 samen met de toen nog piepjonge Arie van Vliet. In september 1940 nam hij in Den Bosch afscheid van het Nederlandse' publiek. Zijn koppelgenoot was toen Gerrit Schul te. Bij zijn zeventigste verjaardag werd Pijnenburg onderscheiden met de bron zen legpenning van de stad Tilburg, waar een wielerbaan naar hem is genoemd. Dat drukt je waardering omdat de jury er van uitgaat dat achter jou in elk geval betere turners komen”. Hoencamp, kwam in Fort Worth met zijn verplichte werk liefst 6,55 punten hoger uit dan ruim een jaar geleden in Straatsburg toen hij 48,00 scoorde. Hoencamp bleef alleen bij de voltige onder de waardering van negen (8,55) maar dat was toch altijd veel beter dan zijn 6,30 van Straatsburg op hetzelfde onderdeel in de verplichte stof. Frans van Elteren, die door een afge scheurde achillespees een jaar uit de rou latie is geweest, zag zijn intensieve trai ning van ruim vier maanden hij reali seerde zich in augustus dat Fort Worth voor hem haalbaar zou zijn beloond met een persoonlijk hoogste totaal van 53,350 punten. Wanneer zijn brugoefening niet mislukt was (7,50) had hij ook ruim boven de 54,00 punten kunnen komen. Na de eerste ochtendsessie, de verplich te oefenstof voor heren-landenteams, heb ben acht ploegen het programma afge werkt. Het tussenklassement is: 1. Japan 290.600 punten, 2. Hongarije 284.150, 3. West-Duitsland 283.450, 4. Bulgarije 281.900, 5. Cuba 280.500, 6. Frankrijk 278.850, 7. Zuid-Korea 275.600, 8. Groot- Britannië 272 050 Het persoonlijke tussenklassement is: 1. Stojan Deltchew (Bul) 58.150, 2. Hiroji Kajiyama (Jap) 58.100, 3. Eizo Kenmotsu (Jap) 57.900, 4. Toshiomi Nishikii (Jap) 57.800, 5. Koji Gushiken (Jap) 57.700, 6. Ferenc Donath (Hon) 57.600. De Nederlandse dames spelen hun kwa lificatietoernooi in Varna (Bulgarije). Daar wordt in zes groepen gespeeld en Nederland heeft een goede kans de laatste twaalf te bereiken. Bulgarije zal te sterk zijn en de plaatsing zal daarom afhangen van de kracht van het „onbekende” Chi na. Griekenland is het vierde land in de Nederlandse groep. De indeling is: A: Japan, Kenia, Polen en Cuba. B: Bulgarije, Nederland, Grie kenland en China. C: Groot-Brittannië, Zuid-Korea, Mexico en Joegoslavië. D: Ierland, Tsjecho-slowakije, Frankrijk en Brazilië. E: Hongarije, Australië en De Verenigde Staten. F: West-Duitsland, Ita lië, Roemenië en Canada. NEC heeft reeds 369 minuten niet gescoord. Het gaat Excelsior als gepromoveer de club, met zeventien punten uit vijf tien wedstrijden, erg naar wens. Wil lem II, de andere nieuwkomer, doet het met elf uit vijftien heel wat minder. Het vorig seizoen hadden de toenmalige nieuwelingen MW en PEC resp. ze ventien en twaalf punten. MW blijft er nu zes achter en PEC heeft er twee meer. Jan Keizer heeft de eerste werkdag van de nieuwe week in zijn eigen woonplaats doorgebracht. Als een soort toeristengids lï heeft hij alle aardige plekjes van zijn geboorteplaats laten zien aan Keith Wal- (Van onze sportredactie) t MÜNCHEN. „Als ik de tegenstanders zo zie, is er maar één echt sterk team bij: Italië”. Dat was de eerste reactie van In München werd ook geloot voor de Europa Cup 2 bij de heren en de Europa Cup 1 bij de dames. Bekerhouder Parker Leiden speelt tegen BC Caen (Fra), Pana- thinaikos (Gri) en Gabetti Cantu (Ita). De Leidse ploeg begint thuis tegen Caen op 9 januari, speelt vervolgens drie keer uit om dan de Grieken en de Italianen te ontvan gen. Dameskampioen BOB is in een groep ingedeeld met Boedapest (Hong), Cler mont Ferrand (Fra) en Mineur Pernik (Bul). Ook de dames uit Oud-Beijerland eipdigen met twee thuiswedstrijden. De landskampioen bij de heren, EBBC Den baskeibai-bondscoach Tom Quinn op de loting voor het kwalifi catietoernooi voor de Olympische Spelen van Moskou, dat van 6 tot 17 mei in Zwitserland wordt gehouden. Nederland speelt in groep D, die zijn wedstrijd afwerkt in Lugano. Petur Petursson staat nu op zestien goals uit vijftien wedstrijden. Het vorig seizoen maakte hij er twaalf in totaal 22 wedstrijden. Vorig seizoen had Kees Kist er na vijftien wedstrijden al ne gentien tegen tien nu. Het was tegen FC Twente de zesde keer in acht duels dat AZ’67 twee goals in zijn thuiswedstrijden scoorde. Na vijf nederlagsn op rij pakte Vi tesse door de 0-0 tegen NEC weer een punt. Vijf thuisgoals voor Feyenoord te gen Willem' II was sinds 6 mei, toen de Rotterdammers met 5-0 van FC WV wonnen, niet meer voorgekomen. Jan Peters (ook toen twee goals) en Petur Petursson (toen twee) waren weer bij de schutters. Voor Willem II betekende het de grootste nederlaag van dit sei zoen. De laatste Feyenoord-Willem II, in het seizoen 1966-1967, eindige ook in 5-1. René Courte, perschef van de FIFA, meent dat tv-beelden als bewijsmateriaal mogen worden gebruikt tegen spelers die op het veld ernstige overtredingen hebben gemaakt, ook al heeft de scheidsrechter dat niet geconstateerd. Courte schrijft dat in het FIFA-nieuws, het officiële orgaan van de wereldvoetbalorganisatie. Hij stelt: „In West-Duitsland is een aantal spelers geschorst naar aanleiding van tv- beelden. Ik acht dit een juiste ontwikke ling. We moeten van alle kanten de voet balsport beschermen”. paardspringen wilde Van de Boogaart niets afdingen. „Een perfect uitgevoerde voorgeschreven sprong moet regle mentair met 9,80 punten worden gewaar deerd. Er blijft dan nog een ruimte van tweetiende of een deel daarvan over als beloning voor een virtuoze uitvoering. De jongens hebben bij de sprong vrijwel geen fouten gemaakt. Daarom was de waarde ring reeël. De Eagles zijn hun inzinking weer te boven. Na een serie van zes wedstrij den zonder overwinning volgde nu winst op NEC en PSV. Nu de vijftiende competitiedag ver speeld is zijn er 379 goals (excl. NAC- Feyenoord) gescoord. Gelijk aan het vorig seizoen na dezelfde periode. Bulgarije, Ierland en West-Duitsland zijn in die groep de andere tegenstanders van Nederland. Tom Quinn: „Ik denk dat Bulgarije sterker is dan aangenomen mag worden na het EK van vorig jaar. Wij hebben echter ook veel minder gespeeld dan we kunnen. Nederland moet eerste of tweede in de groep kunnen worden”. s u M 51 UI i t ti e tl 13t tl ia I 101 ut is 145 2t a u, 3t rechtersommissie It lii l' ut ti. 260 1 MW speelde zijn laatste vier uit wedstrijden telkens gelijk, waardoor men reeds zes van de acht uitwedstrij den gelijk speelde. Feyenoord speelde het vorig seizoen tien keer gelijk bui tenshuis. De 1-2 tegen Roda JC betekende voor FC Utrecht de eerste thuisneder laag van het seizoen en de eerste sinds 10 juni toen Feyenoord met 1-3 sterker was. I De heren hebben zeker voor Nederland- I se begrippen de voorgeschreven oefenstof uitstekend gedraaid. Frans van Elteren, I die in Fort Worth zijn laatste grote inter- f nationale toernooi turnde, bekende dat hij r erg bang was geweest. „Ik was vorige week stiekum de zaal ingeglipt waar de reserves moesten turnen tijdens de in- I structie van de jury. Ik zag daar werkelijk voortreffelijke oefeningen, die nauwelijks met een negen werden beoordeeld. Nu zit de jury gemiddeld een half punt boven de norm die afgelopen vrijdag werd gehan- teerd”. De drie Nederlandse turners behaalden in de verplichte oefenstof totalen waar rij voor Fort Worth niet eens hebben durven dromen. In de voorbereiding op de wereldkampioenschappen werden bij een selectiewedstrijd op Papendal en de interlandwedstrijd tegen Denemarken in Naksov totalen gehaald, die ondanks het feit dat men toen de objectiviteit van de jury betwijfelde nog werden overtroffen. I hoger uitkwam dan een jaar geleden bij de wereldkampioenschappen in Straats burg. De 21-jarige Rotterdammer haalde niet een keer een waardering beneden de 9,20 punten en kreeg voor zijn paard- sprong zelfs 9,60. ook de twee ander Ne derlanders scoorden bij het springen erg hoog. Hoencamp kreeg 9,55 en Van Elte ren 9,60. Juist op de waardering van het Jan Keizer kwam zaterdag niet voor het eerst in moeilijkheden. Twee willekeurige archieffoto's bewijzen dat. Boven: Wageningen PSV (1974) en onder: ExcelsiorHaarlem (1971). -w. Slaagt de basketbalploeg daarin dan mag worden verder gespeeld in de eind groep van acht landen, waarvan zich er drie plaatsen voor Moskou. Nederland zal zich voorbéreiden via een toernooi in ei gen land rond de Paasdagen met de Sov- (ADVERTENTIE) Hl i I. S ker, de grote baas van de North American Soccer League, die Jan Keizer in het stille seizoen zou willen inzetten bij het Ameri kaanse profvoetbal. Tussendoor wipte hij thuis nog even aan om opnieuw de tele- foon op te nemen. „Er is eigenlijk doorlopend gebeld. Door mensen die het me eens waren, maar f ook door mensen die vonden dat die goal S buitenspel was. Dit soort discussies zul je altijd wel houden, en dat is op zich zelf niet zo erg. Waar ik me wel boos om maak, J r zijn de insinuaties in de wedstrijdversla gen. Insinuaties van halve waarheden, die zoveel op een waarheid lijken, maar net weer geen leugen zijn”, zegt Jan Keizer. Een daarvan is in de ogen van de Volen- damse arbiter die, waarin gesteld wordt dat de scheidsrechterscommissie van ia avond bijeenkomt en dat hij Jan Keizer daarbij een punt op de agenda zal vormen. „Daar kan ik me nu kwaad om maken”, zegt Keizer, die overigens maan dagmorgen het eerste het beste telefoon tje kreeg van de secretaris van de scheids- Bertus Rijkhoek. „Daarin”, zegt Keizer, „gaf Rijkhoek mij de verzekering, dat er niet over mijn op treden in het duel tussen AZ en FC Twen te gesproken zou worden. En dat ik kon rekenen op een aantal maatregelen, bij voorbeeld terugzetting naar de eerste divi sie. Dat is natuurlijk helemaal om over te gillen. Maar ik weet wel wat er aan de hand is: ik fluit komende weekeinde FC Groningen-FC Vlaardingen. Maar die •vedstrijd al vier weken geleden aan mij ii

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11