Londen gaat verder met Moezorewa Proces in Zuid-Korea achtergrond Bonn wordt beproefd Verdeeldheid oorzaak verlies links Portugal Brandt: Vertrouwen in Saoedisch leger grijpt in bij rellen tegen VS 1 Sa Carneiro vermoedelijk nieuwe premier Meer eisen bij ontvoering van ambassadeur Carter vanavond weer kandidaat Protesten tegen verdwijnen van Pekingse „muur Voorman Praagse Lente overleden Priesters hebben alcohol-problemen „Als Strauss wordt gekozen Hier ben ik Roem Sjah Geen doetje DINSDAG 4 DECEMBER 1979 BINNEN- EN BUITENLAND a ;ebo« man shulp en hal' achtof >rg, dit rilligér project pverle woord jstera vast iverk (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse regering heeft gisteren een wederzijds akkoord gesloten met de Zimbabwese regering-Moezorewa over de toekomst van het vroegere Rho- desië. Het akkoord is niet ondertekend door het Patriottisch Front van Nkomo en Moegabe. billen estatk imissif Patriottisch Front I blijft buiten akkoord Moezorewa Lord Carrington ,99 99 e r niet i beter s voor- het eit nieuw :eeboo: /an 2ï iwd oj oogdol voort» Tweed: andelij .ar strij 'stalij en ver De voorzitter van de Zimbabwe-conferentie in Londen, lord Carrington, heeft het Front opgeroepen zich bij het akkoord aan te sluiten. Lord Carrington, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde gisteren op een persconferentie dat (Van onze redactie buitenland) LISSABON. Dr. Francisco sa Car neiro, voorzitter van de Sociaal-Democra- tische Partij (PSD), die waarschijnlijk de nieuwe premier van Portugal wordt, is een advocaat van 45 jaar, klein van stuk, maar zeer strijdbaar. Hij begon zijn poli tieke loopbaan onder het oude regiem. In 1969, tijdens de „lente” van de liberalise ring die Marcelo Caetano, opvolger van de dictator Salazar, het volk beloofde, werd Sa Carneiro op de lijst van de eenheid spartij in de Nationale Vergadering geko zen. Hij ontplooide een grote activiteit binnen de groep van acht afgevaardigden, die toen de liberale vleugel van het parle ment vormden. In 1973 stelde hij zijn zetel Na de Anjerrevolutie van 25 april 1974 richtte hij de Democratische Volkspartij - (PPD) op,die hij links van het midden situeerde. In de eerste voorlopige regering werd hij minister toegevoegd aan premier Palma Carlos. Generaal Antonio Spinola was toen president. Sa Carneiro spande zich in voor vergroting van de presidentië le bevoegdheden. Toen dat niet lukte, trad Spinola af. aantal zetels in het parlement te krijgen, daar zijn we voorlopig tevreden mee”, zei hij. Maar bij de oppositie ziet de situatie er zeker niet beter uit. Het zal de Socialisti sche Partij heel wat moeite kosten uit deze nederlaag de „gezonde stimulans” te halen die Mario Soares er gisteren nog in meende te zien. Ook in de oppositie blijkt de linkse eenheid nog niet te groei en. Soares benadrukte tijdens zijn pers conferentie dat er geen sprake zou zijn van toenadering tot de Portugese Com munistische Partij. Toetssteen voor de nieuwe regering zal opnieuw de landhervorming zijn. Verwacht kan worden dat de politiek van de vroegere premier Mota Pinto en zijn landbouwminister Vaz Portugal weer zal worden opgepakt. Deze politiek leidde tot een storm van protest onder communisten en socialisten, welke ten slotte tot de val van Mota Pinto leidde. Nu deze laatste twee partijen langs par lementaire weg geen halt meer kunnen toeroepen aan wat zij als een aanslag op de grondwet beschouwen, dreigt het ge vaar van nieuwe gewelddadige botsin gen. Met nieuwe grondwetswijzigingen voor de boeg blijven de Portugezen ver geefs wachten op de oplossing van het probleem van een niet afgemaakte revo lutie die nu meer dan vijf jaar sleept. ter beschikking. Hij vond dat hij bij ge brek aan vrijheid geen volksvertegen woordiger kon blijven zonder verlies van zijn waardigheid. In de oostelijke gebieden, waar veel olie wordt gewonnen, woont een sjiitische minderheid. Men zou zich ook tegen de heersende koningsfamilie in Saoedi-Ara- bië hebben gekeerd. BEIROET-RIAD (AFP/Reuter). Van goed ingelichte kringen in de Libanese hoofdstad Beiroet is vernomen, dat het leger van Saoedi-Arabië gebieden in het oosten van het land heeft afgegrendeld na onlusten. Duizenden mensen zouden hier hebben gedemonstreerd tegen de VS en voor steun aan de Iraanse revolutie. irting ■chter or de shuis niet eslis- Zij eisten al eerder de uitlevering, be rechting en executie van de gewezen rechtse presidfenten Arturo Molina en Carlos Romero en verbreking van de ban den met de Chileense militaire regering. De FPL heeft ook verklaard solidair te zijn met de bevolking van Zimbabwe, Namibië en „andere Afrikaanse staten die lijden onder het racistische beleid van de fascistische regering van Zuid-Afrika”. Ondertussen kwam zaterdag in El Sal vador de Zuidafrikaanse gezant Volche- nik aan om een onderzoek naar de Ontvoe ring van de ambassadeur in te stellen. De FPL heeft gisteren ook een rijke koffieplanter ontvoerd. Het slachtoffer was de 68-jarige José Adolfo McEntee, die in de grootste stad van het land, Santa Ana, door acht zwaarbewapende, gemas kerde mannen werd meegenomen. I ruim in de vorige i toen ;t dok, oansk, ij Sta- evaar- i repa- trijfël door Nico Scheepmaker^ Ik weet natuurlijk wel wat hem tegen houdt. Hij wil niet dood. En hij wil zeker niet gemarteld worden. Maar dat wilden de naamlozen die gedurende zijn bewind door de SAVAK werden gemarteld en ter dood gebracht (Amnesty International heeft indertijd verklaard dat het regime van de sjah op het hoogste aantal dood straffen in de wereld kon bogen, en dat martelingen in de gevangenissen aan de orde van de dag waren) ongetwijfeld ook niet. Er zijn vele gevallen bekend in de wereldgeschiedenis van eenlingen, die zich opofferden om hun vrienden, familie of kameraden te redden. De sjah kent precies de prijs die hij zou opbrengen: het leven van vijftig Amerikanen. Een eeu wigdurende roem: de sjah der sjahs die eigen leven niet telde om dat van anderen te redden! Op die manier zou hij niet alleen groots en meeslepend hebben ge leefd, maar ook groots en meeslepend de dood onder ogen hebben gezien. Zoiets past beter bij zijn karakter, zoals dat in zijn gloriejaren via de televisie op ons over kwam, dan het gezeul tussen New York en Texas, en het begerig uitzien naar de post om te kijken of er misschien toch nog een aardig land is dat hem eventueel onderdak zou willen verschaffen SAN SALVADOR (AP). Guerrilla strijders van de linkse Salvadoriaanse be vrijdingsbeweging FPL, die vorige week de Zuidafrikaanse ambassadeur Archi- bald Dunn ontvoerden, hebben gisteren hun eisen voor de invrijheidstelling van de diplomaat opgevoerd door erkenning te eisen van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO. PEKING (UPI). Op de zogeheten muur van de democratie in Peking, is gisteren een muurkrant aangeplakt waar in wordt geprotesteerd tegen eventuele plannen van de overheid het aanplakken van kranten op deze muur te verbieden. De muurkrant waarschuwde ervoor dat een verbod op het gebruik van deze muur „duizend andere kleine muren van demo cratie” tot gevolg zou hebben. De krant - s ondertekend door een student. De officiële Chinese pers voert al enige tijd een campagne om het aanplakken van muurkranten te verbieden. Volgens mij zou de sjah der sjahs daar om als volgt moeten redeneren: „Ik heb een mooi leven gehad. Rijkdom, prachtige vrouwen, kinderen, en aanzien in de we reld. Ik heb veel gereisd en veel gezien, en ik ben nu zestig jaar, dat is tien jaar ouder dan de gemiddelde leeftijd die de man in Iran bij zijn geboorte mag verwachten te bereiken. Daar komt bij dat ik kanker heb. Wat houdt me nu eigenlijk tegen om naar Iran te vliegen en te zeggen: hier ben ik, laat die Amerikaanse gijzelaars vrij, die hoeven niet te boeten voor wat jullie me allemaal aanwrijven, geef me een openbaar proces in tegenwoordigheid van binnen- en buitenlandse correspondenten in de grootste rechtzaal van Teheran, en zend het proces uit via radio en televisie. We zien dan wel wat daar uitkomt. Ik wil niet dat vreemdelingen voor mijn zonden boeten, en ik wil helemaal niet dat mijn zonen en dochteren, want jullie zijn alle maal mijn zonen en dochteren, zich in het oog van de wereld misdragen alleen maar om mij te pakken te krijgen. Ik onderwerp me aan de wil van het volk!” it” is vens- ositie issie- voor- irron- inter 1 de -ggen jank voor- om- n” en oerdek boven uit In- eer op it voor r Sta- lands- ■hting rekin- ng te m. In oken. VATICAANSTAD (Reuter). „Al coholisme onder priesters en religieuze orden neemt toe en vormt een pro bleem op wereldschaal”. Dit heeft de leider van de Amerikaanse orde van dienaren van de Heilige Geest, vader Joseph McNamara, in Rome gezegd op een conferentie van leiders van reli gieuze orden. Volgens vader McNama ra, wiens congregatie priesters in moei lijkheden helpt, is het niet zo dat pries ters alcoholist worden. Eerder is het waar dat alcoholisten priester, non of monnik worden, aldus McNamara. Londen de officiële onafhankelijkheid van Zimbabwe wil bespoedigen door op korte termijn een Britse gouver neur naar Salisbury te sturen. Deze krijgt volledige wetgevende en uitvoerende bevoegdheden. De gouver neur zal bovendien de nieuwe verkiezingen in Zimbabwe coördineren. Tijdens het nu drie maanden durende overleg in Lon den hebben de drie partijen overeenstemming bereikt over verkiezingen en een nieuwe grondwet. Een akkoord over het staakt-het-vuren bleef echter uit. „Wij kunnen niet eeuwig wachten op antwoord van het Patriottisch Front”, aldus lord Carrington. Hij verklaar de niet wanhopig te zijn, maar wel te verlangen naar een eind aan het lijden van de bevolking in Zimbabwe en de buurlanden. Een woordvoerder van de regering-Moezorewa compli- De sjah, die altijd groots en meeslepend heeft geleefd, heeft blijkbaar niet de puf om ook groots en meeslepend te sterven, en dat valt me een beetje van hem tegen. Wat me altijd wel in hem beviel was, dat hij in interviews met brutale BBC-onder- vragers op een ongebruikelijke onbewim pelde, cynische manier antwoordde als het over de SAVAK ging, over politieke gevangenen, over martelingen, over al het onrecht, kortom, dat in zijn naam aan het Iraanse volk werd misdreven. Televisie- interviews met de sjah waren krachtme tingen, waarbij de sjah ongetwijfeld loog en loochende, zoals autoriteiten in misse lijkmakende landen nu eenmaal plegen te doen, maar hij loog nooit alles, hij gaf zelfs dingen toe en deed dat dan op een wat minachtende manier, alsof hij zeggen wilde: als jij, jongeman, geen BBC-inter- viewer was maar sjah van Perzië, dan zou je precies hetzelfde doen, en waarschijn lijk met meer plezier. Word eerst zelf maar eens sjah, dan kun je me beter beoordelen! Geboeid en bewaakt door een lid van de marechaussee zit de Zuidkoreaan Kim Jae-kjoe (links) op de beklaagdenbank in een rechtszaal in Seoel. Hij zou, toen hij nog hoofd van de Zuidkoreaanse veiligheidsdienst KCIA was, president Park Tjoeng Hee hebben doodgeschoten tijdens een diner. Zeven anderen staan terecht op beschuldiging van medeplichtigheid. len bj ■n is ii lerdoo: ?d tus mstig ukken )UW. >mmis- Vlees- ld. De lortaan ren, zo Je Ak- happij -escen- lijke at evangt ride op litgei» aterd« zijnde nieuw jn” et van d( derde was rern, ir n wed hebben verenigd, kunnen elkaar op ver schillende punten doorkruisen. In het conservatieve noorden van het land be staan in verschillende plaatsen grote wrijvingen tussen de christen-democra- ten en de zogeheten sociaal-democraten, die diepe wortels hebben in het verleden. Regeringssamenstelling en de verdeling van een groot aantal posten in het staat sapparaat zijn andere punten die tussen de twee grote geallieerden nog geregeld moeten worden. Ook de monarchisten en de reformato ren de vroegere rechtervleugel van de Socialistische Partij kunnen veel ge wicht en dus moeilijkheden in de schaal leggen. Beide groepen hebben vijf zetels verworven en zitten daarmee binnen de alliantie precies op de wip. De monar chisten hebben wat de kernenergie en andere belangrijke punten betreft fun damentele meningsverschillen met hun partner. Antonio Ribeiro Teles gelooft echter niet dat deze verschillen in de komende jaren een rol zullen spelen. „Het belangrijkste voor ons was een Brandt sprak de openingsrede van het partijcongres in West-Berlijn uit. De bij eenkomst staat geheel in het teken van de komende verkiezingen. Volgens Brandt heeft niet alleen het Westduitse volk, maar heel Europa „recht op een bezonnen en tot compromissen bereid Duitsland”. De waarborg daarvoor kan volgens de partij leider alleen door de bestaande sociaalde- mocratische/liberale coalitieregering wor den gegeven. Met een overwinning van de CDU/CSU van Franz Josef Strauss gaat de Bondsre publiek een tijd van „innerlijke gespleten heid” tegemoet, zo waarschuwde Brandt. Hij zei in dat geval een radicalisering in de politiek en een heilloze confrontatie te voorzien en een „terugkêer naar de repu bliek van Weimar”. Brandt zei verder vrijwel niets over de twee belangrijkste thema’s bij de verkie zingen: de kernenergie en de atoombewa pening. Binnen de SPD bestaat weerstand tegen de huidige regeringspolitiek, die er op is gericht door te gaan met de bouw van kerncentrales. Bovendien bestaat groeiend verzet tegen de voorgenomen modernisering van het NAVO-kemwape- narsenaal in Europa en de plaatsing van een aantal van deze wapens op Westduits grondgebied. De partijleider waarschuwde de zoge noemde Groene Partijen, die vooral de bescherming van het milieu willen bevor deren, dat zij een overwinning van Strauss in de hand kunnen werken. „Ob jectief hebben jullie die rol aanvaard die de CSU van Strauss had toebedacht aan een vierde partij”, aldus Brandt. Hij wees erop dat de Groene Partijen onder de kiesdrempel van vijf procent blijven, maar wel stemmen trekken uit sociaalde mocratische en liberale kringen. over 4 met 4 ng zij t bij ee nmissi idsraat ■erga® enkel engeki orzitte (Van onze redactie buitenland) WEST-BERLIJN. Voorzitter Brandt van de Westduitse sociaalde mocratische partij SPD heeft giste ren gezegd, dat het vertrouwen dat de Bondsrepubliek nu in de wereld ont moet, op de proef zal worden gesteld indien de christen-democraat Franz Josef Strauss volgend jaar tot bonds kanselier wordt gekozen. menteerde de Britse regering met het geduld dat men had gehad met het Patriottisch Front. Volgens de zegsman hopen de meeste inwoners van Zimbabwe dat het front zich bij het nu bereikte akkoord aansluit en deelneemt aan de nieuwe verkiezingen. lan Smit, de voormalige premier van Rhodesië die in 1965 het land eenzijdig onafhankelijk van Londen ver klaarde, kwalificeerde het Britse plan een gouverneur naar Salisbury te sturen als „bangmakerij”. „Het Patriot tisch Front heeft steeds geïntimideerd, nu doet de Britse regering het. Als het er op aankomt doet Londen niets zonder het Patriottisch Front”. De Verenigde Staten zullen de sancties tegen Zimbab we opheffen zodra een Britse gouverneur in Salisbury is aangekomen. President Carter is dit overeengekomen met de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken. Begrijp me goed, ik voer geen pleidooi voor de sjah, de schittering waarmee hij zich omgaf in een land met zoveel doodar me mensen is al voldoende bewijs dat hij niet deugde, maar aan de andere kant kreeg je uit de interviews met hem niet het gevoel dat je naar een door overerving omhooggevallen doetje zat te kijken, naar een playboy die ook niet precies in de gaten had wat er allemaal om hem heen gebeurde. Zoiets schept verplichtingen. Toen Mohammed Reza in 1941 sjah werd, als opvolger van zijn vader Reza Khan, die als oud-kolonel door de Britten in het zadel van de pauwentroon was geholpen, was hij, de kroonprins, 22 jaar. Hij is dus nu 60 jaar, oud genoeg om terug te kunnen kijken op een rijk geschakeerd leven, waarin hij werd bijgestaan door respec tievelijk Fawziya, Soraya en Farah Diba. Ook financieel heeft hij nooit te klagen gehad, dankzij het familiefortuin, dat zijn vader in de jaren twintig en dertig, toen hij van kolonel was opgeklommen tot „sjah der sjahs”, bijeengegaard had door vele landgoederen en ondernemingen domweg te confisqueren. WENEN (AP/AFP/DPA). In Praag is zondagnacht dr. Frantisek Kriegel op 71-jarige leeftijd overleden. Hij was eens een van de naaste medewerkers van de liberale communistische leider Alexander Dubcek. Recenter behoorde Kriegel tot de ondertekenaars van het mensenrechtenmanifest van Charta ’77. Kriegel werd op 21 augustus 1968 aangehouden en samen met Dubcek en andere Tsjechoslowaakse leiders naar Moskou overgebracht. Op aandringen van de toenmalige president Svoboda werd Kriegel vrijgelaten. Hij nam in oktober 1968 stelling tegen de „voorlo pige legering van Sovjettroepen in Tsjechoslowakije”. Hiervoor werd hij in mei 1969 uit de communistische par tij gezet. Toen de autoriteiten in Praag Kriegel in januari 1977 voorstelden dat hij het land als balling zou verlaten weigerde hij dat. - WASHINGTON (AFP/UPI). De Ame rikaanse president Carter stelt zich van avond om half negen onze tijd, kandidaat voor een tweede ambtstermijn. Hij zal dat doen tijdens een dinér, bedoeld om geld in te zamelen voor zijn verkiezingscampag ne. Carter zal overigens in verband met de situatie in Iran geen propagandareis door het land maken. Carter is voor het eerst populairder dan 'Zijn democratische rivaal voor de presi dentsverkiezingen Edward Kennedy. Dit wordt afgeleid uit een opiniepeiling die het Amerikaanse Harris-instituut en de omroepmaatschappij ABC tussen 26 en 29 november hielden. Voor het eerst kreeg Carter 42 procent tegen Kennedy 40 procent en Brown, mo gelijk de derde democratische kandidaat, elf procent. Eerdere peilingen gaven Car ter slechts 32 procent tegen Kennedy 46 procent. De gestegen populariteit van Carter wordt in verband bebracht met zijn optreden in de Iraanse crisis. procent van het totaal aantal stemmen. Zij beschouwen zich dan ook net als de Democratische Alliantie als een van de winnaars, ook al hebben zij maar 47 zetels. Buiten kijf staat dat het eerste doel van zowel de communisten als de socialisten, het behoud van de linkse meerderheid, niet is bereikt. De Democratische Alliantie, die tot de nieuwe verkiezingen in oktober volgend jaar de regering zal moeten vormen, heeft haar kiezers voorlopig weinig te bieden. Grondwetswijzigingen zijn pas toegestaan na oktober 1980 en kunnen dan nog alleen maar met een tweederde meerderheid worden doorgevoerd. Pre sident Eanes heeft vlak voor de verkie zingen nog eens duidelijk gesteld dat hij niet aan de grondwettplijke voorschrif ten zal laten tomen. Nieuwe presidents verkiezingen zijn er pas in 1981. „De Democratische Alliantie moet minstens twee jaar bijeen blijven om haar doel te bereiken”, aldus de christen-democrati- sche leider Amaro da Costa. De belangen van de vier groepen die zich binnen de Democratische Alliantie De voortvarendheid van Sa Carneiro leidde in december 1975 tot een scheuring in de PPD. Sa Carneiro meldde zich ziek en ging naar Londen om afstand te nemen van de politieke verwikkelingen in zijn land. Na zijn terugkeer in augustus 1976 wist hij de onbetwiste leiding te veroveren van zijn partij, die toen Sociaal-Democra- tische Partij werd genoemd. Bij de verkie zingen van dat jaar werd de partij met 24 procent van de stemmen de tweede partij van het land, na de socialisten van Soares. De Saoedische minister Naef bin Abdel Aziz heeft gisteren gezegd dat alle bezet ters van de Grote Moskee in Mekka zijn gedood of gevangen genomen. Een dag eerder had koning Chalid nog gezegd, dat zich nog een aantal „afvalligen” schuil houdt in de kelders van het heiligdom. De minister kondigde aan dat binnenkort een gedetailleerd communiqué zal ver schijnen. (Door Jan Halkes) Onderlinge verdeeldheid heeft links in Portugal de das omgedaan. Met bijna 53 procent van de stemmen moesten de linkse partijen toch de absolute meerderheid van de parlementszetels aan de conservatieven afstaan, die zich verenigd hebben in de Democratische Alliantie. De schuld kan deels worden gegeven aan de eigenaardigheden van het Portu gese kiesstelsel, dat de grootste partijen bevoordeelt en stemmen op splinterpar tijen nutteloos maakt. De schuld ligt echter ook bij de linkse partijen zelf, die niet in staat waren zich net als de conser vatieven in een verkiezingsfront te vere nigen. Op die manier haalde de Demo cratische Alliantie met 44,6 procent van de stemmen een absolute meerderheid van 128 van de 250 zetels. De stemmen van de emigranten buiten Portugal, die nog geteld moeten worden, kunnen de uitslag van de verkiezingen niet meer bemvloeden. De Democrati sche Alliantie is zeker van 135 zetels, en het lijkt waarschijnlijk dat tenminste drie van de vier emigrantenzetels even eens naar de alliantiezullen gaan. De Socialistische Partij, die haar positie als grootste partij nu verloren heeft, zakt van 107 naar 73 zetels, een spectaculaire daling van 35 naar 27,4 procent. De com munisten van de PCP en MDP, verenigd in de Alliantie van de Volkseenheid (APU), stegen met 4,4 procent naar 19 ju

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3